4/30/2014

Blogger Menü Nasıl Yapılır Videolu Anlatım

Blogger tema kullanan yeni yazarların özel tema kullanmadan blog’una ekleyeceği 2 kod, etiket ve bağlantı linki ile 10 dakikada renkli açılır menü’nün nasıl yapılacağını yazının devamında video’lu olarak inceleyelim. Öncelikle yapacağımız işlem hakkında kısa bir açıklama yapalım. 

Açılır menü yapımında kullanacağımız araçlar nelerdir? Bu araçları nasıl kullanacağız? Adım adım okuyup video’yu izlerseniz, açılır menünüzü hemen yapabilirsiniz.

Blogger açılır menü için kallanacağımız araçlar;

1. HTML/JavaScript Gadget’ini kullanacağız. Öncelikle;

2. Şablon → Özelleştir → Gelişmiş → CSS ekle yolunu takip edip, CSS kod ekleme

3. Kodlar içinde etiketlerden oluşan kullanacağınız bağlantı linki;

Örnek bağlantı link : http://guney6.blogspot.com/p/hakknda.html

4. Bağlantı linkine vereceğimiz etiket ismi

Örnek bağlantı linkinin ismi : Hakkında

Bunlar Blogger statik sayfalar için olan linklerdir. (Hakkında, hakkımda, iletişim)

Ana Sayfamız için ise bağlantı link ve ismi şu şekilde olacak;

Ana sayfa linki : http://guney6.blogspot.com.tr/

Ana sayfa ismi : Ana Sayfa

Bu linklerin nasıl kullanılacağını aşağıda verilen video da izlerken dikkat edin.

Ayrıca Bakınız ⇒ Blogger için YouTube Playlist Eğitim Videoları

Blogger da yapacağım işlemler hakkında açıklama ;

1. Gadget'i kaldırmadan önce bir yedek alıp gadgeti kaldıracağım.

2. Tekrar gadget'i kurup yukarıda verdiğim linkleri ekleyeceğim.

3. Bu işlemleri yapmak için Google Drive Dokümanlardan yararlanacağım. Yani Google Drive Dökümanları bir blogger editörü gibi kullanacağım. 

Bu işlemleri yapabilmek için bir metin dosyası da kullanabilirsiniz. Gelişmiş ücretsiz Notepad++ metin Proğram linki.

4. Menü başlığının, genişlik ayarlarının nasıl yapıldığını göreceğiz.

5. Blogger açılır menü kodlarını buradaki linke tıklayarak, tarayıcı yeni sekmede açıp alabilir, konu hakkında daha geniş bilgi edinebilirsiniz.
6. Menü başlığınızın yan kısımlarına yeni açılır menü de ekleyebilirsiniz. Video’u izleyin. Video biraz uzun olabilir. Ancak çok kısa bir anlatım yapmanın kimseye faydası olmayacaktır.

Blogger’un kendi temasında menü bağlantı başlığı nasıl yapılır YouTube Videosu


4/29/2014

Mozilla Firefox 29 Tarayıcı Yeni Sürümü

Mozilla Firefox 29 Tarayıcı Yeni Sürüm İndir
Google Chrome gibi Popüler internet tarayıcılarından olan Mozilla Firefox 29 yeni sürümünü güncelledi. Firefox web tarayıcının yeni sürüm arayüzü Chrome tarayıcıya çok benziyor. İncelemenizi tavsiye ederim. Mozilla Firefox XUL kullanıcı arayüzü dili kullanılarak yazılmış ve çapraz platform olacak şekilde tasarlanmış bir proje olduğunu biliyoruz. Tarayıcılar arasındaki rekabetin hızlandığı bu dönemde, Chip.tr sitesinde, Mozilla'nın Firefox tarayıcısını Google kurtardı başlıklı haberi oldukca ilgi çekiciydi.

4/26/2014

Google Chrome Tarayıcı 34.0.1847.131 m Güncellendi

Google Chrome Tarayıcı sürüm noktaları
Google Chrome Tarayıcı 34.0.1847.131 m, yeni sürüm güncellemesine geçti. Tarayıcınızı henüz güncellemedi iseniz, Google Chrome hakkında kısmına girerek güncelleme yapın.
Google Chrome her ne kadar otomatik güncelleme yapıyor olsada siz de manuel olarak hakkında sayfasına girdiğinizde güncelleme gerçekleşecektir. Bilgisayarımızın sağlıklı çalışması için, işletim sistemi yeni sürümlerini kontrol ederek daha hızlı ve istikrarlı olmasına dikkat etmek zorundayız.

4/25/2014

Blogger NRelate LinkWithin Benzeri Eklenti

NRelate Bloggera nasıl eklenir
Web site izlemini artırmak için Seo amaçlı LinkWithin alternatifi olan NRelate, blog mesajları altında ilgili mesajları gösteren çok amaçlı kullanım özelliklerine sahip bir eklenti. NRelate, Seo dostu olması, alternatif kullanım özelliklere sahip olması nedeni ile Wordpress sitelerinintercih nedeni olmuştur. LinkWithin eklentisinin ilgili mesajlar aracını uzun zamandır sitesinde değişim yapmadan aynı kullanımı sunması sonucu blog yazarlarını farklı kullanım arayışına sevketmiştir. Ayrıca LinkWithin’in ilgili yazılarda ilgisiz mesajlar göstermesi can sıkıcı konular arasında görülmektedir. Canlı Demo

CCleaner v4.13 Yeni Sürüm

CCleaner Yeni Sürüm İndir
Bilgisayar bakım proğramı CCleaner v4.13 yeni veri temizlik sürümü güncellendi. CCleaner Programı ile bilgisayarınızda bulunan gereksiz dosyaları silerek daha fazla istikrar ve performanslı bir sistem elde edersiniz. CCleaner v4.13 yeni sürümü hemen kendi sitesinden indirebilirisniz. Bu sürüm son Windows 8.1 ve Server 2012 R2 güncellemeleri ile uyumlulukları ekler.

4/23/2014

Twitter Yeni Site Tasarımına Giriş

Twitter Yeni Site Tasarımı nasıl yapılır
Twitter kısa süre önce site tasarımını yenilemiş olup, yeni hesap ile giriş yapanları yeni tasarım ile tanıştırmaya başladı. Twitter’ın yaptığı duyuruda tüm kullanıcılarının yeni tasarıma geçebileceğini belirtti. Her ne kadar aşamalı bir geçiş olsada yeni tasarıma geçmek isteyen kullanıcılar için yapılması gereken birkaç ayardan sonra Twitter sitesini yeni tasarım ile kullanabileceksiniz.

YouTube İçerik Oluşturma Araçları

YouTube video araçları
Web Site güncellemesi yapan YouTube, içerik yayıncılarının video, ses yükleme gibi araçları kolayca kullanabileceği İçerik oluşturma Araçları sekmesini ekledi. Yeni sekme alt menüde Müzik Kitaplığı ve Video Düzenleyici yer almakta. YouTube’un yeni İçerik oluşturma Araçları kategori ve alt menüden oluşan, Müzik Kitaplığı ve Video Düzenleyici  ne işe yarıyor bu araçları nasıl kullanmamız gerekiyor aşağıda adım adım inceleyelim.

4/22/2014

Sevda Yolu İstanbul Özel Konseri

Samsun Musıki Cemiyeti, 29. Vuslat özel konseri
Samsun Musıki Cemiyeti, 29. Vuslat “Sevda Yolu İstanbul” özel konserini 18 Nisan 2014 tarihinde Şef Mücella PAYASLI idaresinde, saygıdeğer Samsun halkımıza sundu.
1928 yılında faaliyete başlamış olan, Samsun Musıki Cemiyeti, ilimizde musıki alanında faaliyet gösteren bir çok resmi oluşumun günümüze taşıdığı ve bu toplulukların devamı niteliğindeki yegane kurumdur. Samsun’da musıki denildiğinde ifadesini bulduğu sanat ve kültür hareketi, süre bakımından farklı zamanlarda ve farklı isimler altında faaliyet göstermiştir.

4/21/2014

Web Site Tanımsız Tarih Hatası Çözümü Undefined

Şablon Tanımsız Tarih Hatası Undefined Çözümü
Blogger veya Web sitenize özel tasarlanmış şablon yüklediğinizde, yazı tarihini gösteren kısımda tanımlanmayan zaman damgası (Undefined) yazısını görerek bir hata mesajı alabilirsiniz. Web sitenizde Undefined tanımsız tarih hata sorununu nasıl çözebilirsiniz.
Blogger ve Web siteleri için düzenlenen özel şablonlar farklı kodlama dilleri ile tasarlanması sonucu, Blogger kumanda paneli, ayarlar sekmesinde yeni kurduğunuz şablon ile ilgili düzenlemeleri yapmanız gerekmektedir. Web siteniz için uyumlu ayarları yapılandırdığınızda site içindeki tarih sekmesiniz de düzgün olarak görülecektir.

4/19/2014

FriendFeed Blog Yazı Paylaşım Eklentisi

Friendfeed yazı paylaşım eklenti uygulması nasıl çalışır
Blog yazılarınızı FriendFeed, eklentisi ile resimli, açıklamalı paylaşarak çevreleriniz ile iletişim içinde olabilirsiniz.FriendFeed çevrim içi, çevreleriniz ile yazı paylaşımını kolaylaştıran bir hizmet olmak ile birlikte sizlere interaktif bir yol sunar. FriendFeed Eklentisini hiçbir kod eklemeden kurabilirsiniz.

4/17/2014

Blogger Sağlıklı Gıdalar Şablonu

HealthyLiving Foods blogger özel şablonu
Yaşam için sağlıklı gıdalar anlamına gelen HealthyLiving Foods blogger özel şablonu gıda kategorisinde Blogger yazarları için turuncu renk ağırlıklı, duyarlı, 2 sütun, 4 alt sütun, wordpres alt yapısı ile tasarlanmış. Tasarımcı sabit bir genişlik olarak adlandırdığı özel blogger şablonu incelediğimde genişliğin 1140 px olduğu gördüm. Blogger için çok mükemmel sabir bir genişlik demektir.

4/16/2014

Adsense Yeni Reklam İnceleme Merkezi

Adsense yayıncı ve reklam verenler için, Yeni Reklam İnceleme merkezi’nin kullanıma açıldığını, çok yakında reklam widget seçeneklerininde başlayacağını bildirdi. 16 Nisan 2014 tarihinde, Adsense Ürün Müdürü Fiona Herring’in, Inside Adsense resmi blog’un da Yeni reklam İnceleme merkezi için yapılan açıklamada, yayıncı kategorisinde olan yazarlar, adminler reklam uygulamaları üzerinde daha kapsamlı bir çalışma yapabilecekler. 
Yeni reklam inceleme merkezine giriş yaptığınızda reklam verenlerin reklam ebatlarını, reklam gösterim puanını, reklam veren linkini, reklam üzerine maus ile bakıldığında büyütülmüş Resimleri Lightbox ile inceleyebiliyorsunuz. İstenmeyen reklam birimlerini engelleme seçeneklerini de görebiliyorsunuz.
Adsense hesabına eklenen yeni reklam merkez sekmesi ile sitenizde gösterilen reklam birimleri üzerinde daha fazla kontrole sahip olabileceksiniz. Hangi reklamların daha yüksek, orta, düşük olduğunu anlayabileceksiniz.

Adsense Yeni Reklam Merkezi sekmesini nasıl açacaksınız :

1. Adsense hesabınıza giriş yapın.

2. Reklamlara izin ver ve Reklamları engelle üst menü ismine tıklayın

3. Menü sekmelerini inceleyin sağ tarafda son kısımda Reklamlar (Reklam İnceleme Merkezi) ismine tıklayın.

4. Açılan pencerede sağ üst kısımda İncelenen reklamları göster seçeneğinin işaretli olup olmadığını kontrol edin.İşaretli değilse kutucuğu işaretleyin.

5. Sağ alt kısımda oklar ile diğer reklam birimlerini de inceleyebilirsiniz.

6.Resim üzerinde bulunan ters çit ok işaretine tıklayarak resmi büyütüp, Masa üstü, Mobil, tablet, görünümleri ve filitrelere tıklayarak widget yapılandırmalarını inceleyebilirsiniz. 
İlerleyen zaman için de yeni Adsense bilgilerinde buluşmak üzere.

Ayrıca bakınız ⇒ Adsense ile ilgili tüm konu içerikleri

Adsense ile ilgili bağlantı linkleri :

Google+ Adsense , Google+ Youtube

Alexa Site Kaydı Videolu Anlatım

Alexa site kaydı nasıl yapılır
Alexa site, kısa süre önce yeni görünüme geçti. Alexa yeni site görünümünde site ekleme, tarayıcı uzantısı, site iddiası ve kişisel bilgi düzenlemenin nasıl yapılacağını anlatmıştım. Blog yazarı okuyucu arkadaşların yapmış olduğu yorumlarda site iddiasının ücretli olduğu bildirimi aldım. Bu nedenle ; Alexa sitesinde ücretsiz olarak, sitemizin iddiasını nasıl yapacağımız konusunu daha basit bir anlatım ile yazıya dökmek istedim. Youtube video çekim ve kayıt sorunu yaşamaz isem konuyu kısa bir şekilde özetleyen video ile de destekleyeceğim. Umarım bu anlatımdan sonra daha kolay bir çalışma yapabileceksiniz.
Alexa site iddiası ve Chrome uzantısı için ilgili adımlar :
1. Alexa sitesine giriş yapın. Hesabınız yoksa kaydınızı gerçekleştirin veya oturum açın.

2. Ev yazan yere tıklayın sayfayı aşağıya kaydırarak tarayıcı uzantılarının olduğu yere gelin.

3. Hangi tarayıcıyı kullanıyor iseniz (Internet Explorer, mozilla Firefox, Google Chrome ) tarayıcınız için tıklayın. Açılan pencerede onay verin. Alexa tarayıcı uzantı kurulumu gerçekleşecektir. Yukarıda verilen bağlantılardan da kurabilirsiniz.

4. Benim sitelerim (My dashboard) tıkladığınızda sağ üst kısımda +My Site Ekle (+Add My Site) seçeneğine tıklarsanız ücretli kurulum olarak karşınıza gelecektir. Siz ;

5. Arama kutusuna site linkinizi yazın ve enterleyin. Siteniz karşınıza çıkacaktır. Sayfanın en altına inin Düzenleme Site Info (Edit Site Info) mavi sekmeye tıklayın.

6. Ulaşmakta zorluk çekiyor iseniz, üye girişi yaptıktan sonra aşağıda verdiğim linke tıklayarak direk site iddiası kısmına geleceksiniz.

http://www.alexa.com/siteowners/claim

7. Bu pencereyi doğru açtı iseniz

a: Yöntem 1 : Com uzantılı siteler içindir.

b: Yöntem 2 : Blog siteleri içindir.

c: Yöntem 3 : ücretli siteler içindir.

8. Yöntem 2 seçeneğine tıklayın. Açılan penceredeki meta etiketini kopyalamadan önce yukarıda Google Translate çevirisininde orjinal isme tıklayın ki açılan kod bozulmasın.

9. Aşağıda anlatımı yapılan konunun birkaç şekli sunulmaktadır. Lütfen her adımı takip ederek size uygun olanı seçerek blogunuza tatbik edin. Sorunlarınızı yorumlarda belirterek yardım alabilirsiniz.Örnek blog linkimiz : http://guney5.blogspot.com.tr/

Youtube video linki : http://youtu.be/wjc82j3jgVk

YouTube sitesine giriş yapabiliyorsunuz. Nasıl giriş yapabileceğinize ;

Ayrıca bakınız ⇒ Google DNS ayarları nasıl yapılır.

4/15/2014

Dinamik Blogger Sayfalar Linki Yenilendi

Dinamik Blogger Sayfalar Linki
27 Şubat 2014 tarihinde, Dinamik Blogger sayfalar sekmesinde değişim yapılması sonucu bağlantı sayfası ekleme yeri değiştirilmiş, değişimin ardından Sayfalar Gadget’i çalışamaz duruma gelmişti. Blogger geliştiricileri tarafından bu konu hakkında hiçbir bilgi verilmedi.
Kumanda paneli, yerleşim bölümünde sayfalar gadget’ini eklendiğinizde etiketlerimizden menü bağlantı linki ekliyemiyor, düzenleme yapamıyor gibi durumlar ile karşı karşıya kalmıştık. Dinamik Blogger Sayfalar gadget’inde yaşanan sorunu çözmek için Dinamik Blogger Sayfa Bağlantı Link Sorun ve Çözümü başlığı ile problemimizi geçici olarak çözmüştük.

4/14/2014

Blogger İçin Zemanta Related Posts Gadgeti

LinkWithin benzeri Zemanta Otomatik ilgili yayınlar eklentisi
Blogger ve Wordpress içerik yazarları için, LinkWithin bunlarda ilginizi çekebilir benzeri Zemanta Otomatik ilgili yayınlar (Automatic Related Posts) widget eklenti Gadget’ini bir tıklama ile Blogger blogunuza gönderek kullanmaya başlayın. Zemanta İlgili yayınlar gadget’i ile okuyucu kitlenizi %10 oranında artırabilirsiniz. Zemanta Otomatik ilgili yayınlar widget’ini direk girerek eklemeniz biraz zor bir aşama olacağından aşağıda verdiğim bağlantılardan giriş yaparak blogunuza widget’i ekleyeceksiniz. Neden böyle bir çalışmaya giriyoruz kısaca anlatim. Zemanta Chrome tarayıcınız ekledikten sonra, ayarlar sekmesinde eklediğiniz site için benzersiz bir ıd atanıyor.Bu Id numarasını göremiyorsunuz. Zemanta sitesinde hangi bağlantıy açsanızda widget alanına ulaşmanız mümkün olmuyor.

Blogunuz İçin Yeni Zemanta Eklentisi

Blogunuz İçin Zemanta Uzantısı
Wordpress sitelerinde çok sık kullanılan Zemanta Eklentisini (plugins), Blogger blog’unuz için yapılandırarak, resim, etiket ve link bağlantı aracı olarak ücretsiz kullanabilirsiniz.
Zemanta eklentisinin nasıl kurulacağını 10 Mart 2013 senesinde video görseli ile anlatmış, arama motorları (Seo), sitenize verilen bağlantılar, okuyucu kitlenizindeki artışlar hakkında bilgi vermiştim. Keşke bu anlatımı Blogger eklentisi olarak yazabilseydim. Maalesef Blogger geliştiricileri Zemanta gibi eklentiler üzerinde henüz bir çalışmaları mevcut değil. 2013 senesinde yazdığım yazıdan sonra Zemanta sitesinde birçok değişim yaşandı bu nedenle yazımı yenileyerek sizlere sunmak istedim. Umarım beğenirsiniz!

4/13/2014

Chrome Tarayıcıda Hangi Eklentiler Yüklü

Google Chrome Tarayıcı
Google Chrome tarayıcıda hangi eklentilerin yüklü olduğunu merak edenler için küçük ipuçları. Chrome tarayıcınıza Adobe Flash Player yüklemeniz gerekir mi ? Zengin medya içerikleri Chrome tarayıcı ile sorunsuz izlenir mi? Google Chrome tarayıcı tasarımı sade her zaman güncel ve hızlıdır. Chrome tarayıcınız her güncellendiğinde en son eklentileri de bünyesinde barındırır. Yeni güncellemeler olduğunda arka planda sessizce kurarak bizlerin sorunsuzca kullanımına sunar.Chrome tarayıcı kullandığınızda bilgisayarınıza Flash Player’i yüklemenize gerek yoktur.Tarayıcınızda Adobe Flash Player zaten yerleşik olarak bulunur.

Google Chrome tarayıcıyı diğer tarayıcılardan ayıran en önemli özelliklerinden biride bu çalışma sistemidir.Örneğin Firefox tarayıcı kulllanıyor iseniz yan uygulama denetimi yaptığınızda birçok eklentinin güncellenmediğini göreceksiniz.
Ayrıca bakınız ⇒ Tarayıcınızda Yan Uygulamaları Denetleyin (Resimli Anlatım)
Google Chrome tarayıcıda hangi eklentilerin çalıştığını bunların neler olduğu anlamanız için tarayıcı penceresine şunu yazarak enterleyin. (Tırnak işaretlerini kullanmadan deneyin.)

about:plugins

Açılan sayfada Chrome tarayıcınızdaki eklentileri göreceksiniz. Sağ tarafta bulunan +Ayrıntılara tıklayarak eklenti özelliklerini inceleyebilirsiniz. Farklı tarayıcılar için Adobe Flash Player sistem eklentisini indirmek için buraya tıklatın. Etkinleştirme talimatları için buraya tıklayarak bilgi alabilirsiniz.

4/12/2014

HeartBeat Güvenlik Açığı Hakkında Açıklama

HeartBeat nedir ?

SSL protokolü kullanımı sağlayan açık kaynak kodlu ve ücretsiz bir yazılım olan Open SSL yazılımı içerisinde HeartBeat adı verilen ve istemci ya da sunucu tarafında, bu şifreli kurulan trafiğin yerinde olup olmadığının kontrolü için kullanılan tercihe bağlı aktif hale getirilebilen bir yöntem söz konusu. Bu yöntemin tanımlı olduğu yazılımın kütüphanesinde keşfedilen bir zafiyet üzerinden, sunucu ya da istemci fark etmeksizin bu yazılımı kullanan bütün sistemlerin hafıza (RAM) bilgisinin belli bir kısmı sızdırılabiliyor.

Bu sızan bilgilerde, Web oturum bilgileri, parolalar, önemli şifreleme anahtarları gibi kritik bilgiler yer alıyor olma ihtimali bulunuyor.Medyada yanlış bir bilgilendirme ile bu açıklığın bir virüs gibi kendi kendine yayılan ve diğer bütün sistemleri ele geçirmek için kontrolsüz ilerleyen bir tehdit gibi gösterilmesi, tamamen bilgi eksikliğinden kaynaklanıyor.

Oysaki bu açığın keşfedilmesinden itibaren çok hızlı bir şekilde OpenSSL geliştiricileri bu açığın yamasını çıkararak bu güvenlik açığını kapatmıştır. Open SSL yazılımının güncellenmesi ve 1.0.1g sürümü öncesindeki tüm sürümlerin çıkarılmış bu son sürüm ile değiştirilmesi sonrası hem istemciler hem de sunucu tarafta bu yazılımı kullananlar tarafında sorun çözülmüştür. 

Bireysel ve kurumsal kullanıcıların tüm güvenlik ihtiyaçlarını karşılayan online güvenlik sistemleri üreticisi Comodo’nun Türkiye Operasyon Müdürü Cem Sofuoğlu yazılım güncellemesi ile bu sorunun rahatlıkla çözülebileceğini belirtiyor.Bireylerin web, ftp ya da eposta gibi SSL kullanan servisleri kontrol etmek için Comodo’nun sağlamış olduğu ücretsiz https://sslanalyzer.comodoca.com hizmetindende faydalanabileceğini belirtiyor.

Konuyu güzel bir açıklama ile anlatan +Erol DİZDAR bey'e teşekkür ederim.

Kaynak : Erol Dizdar

Google Dns İle YouTube Giriş

Google Dns İle YouTube özgürce giriş yap
Türkiye üzerinde hayatlarını kendi çıkarları doğrultusunda idame ettiren düşünceler, kısa süre önce Google ürünlerinden YouTube’da kapamış insanları sağır, dilsiz, görmeyen gözler haline getirmişlerdi. Bu düşünce çerçevesinde Google’un en önemli kitle paylaşım servisi YouTube kanalını yasa kararları ile kapayarak inanmadıkları düşünceleri inananlar görseli ile yer değiştirip haklılıklarını meşru kılmışlardır.

Gmail Yeni Gelen Kutusu Ayarları

Google Gmail gelen kutusu ayarlarını yapılandır
Google Gmail yeni gelen kutusu kullanımını başlattı. Yeni Gelen Kutusu sekme kullanımı ile e-postalarınızı ilk bakışta görerek, ne zaman okumak istediğinize karar verebileceksiniz. Yeni Gmail sekmelerinizi isteğe bağlı 5 adet seçeneklerden seçiminizi belirleyip iletileri üst kısımda kategorize edilmiş menüler halinde görebileceksiniz. İletilerinizin önem sırasına göre sekmeleri tutup istediğiniz alana taşıyın. Yeni bir ileti geldiğinde açık sekme dışındaki diğer sekmelerde ileti adedi ile birlikte Yeni ibaresini göreceksiniz. Etkileşimli farklı renklerdeki ileti sekme isim başlıklarını incelediğimizde şu başlıklardan oluşturulmuş.

4/11/2014

Wordpress Jetpack 2.9.3 Kritik Güvenlik Güncellemesi

Wordpress Jetpack 2.9.3 İndir
Wordpress açık kaynak geliştiricilerinin en önemli eklentilerinden olan Jetpack tespit edilen güvenlik açığı nedeni ile, Jetpack 2.9.3 için güvenlik güncellemesi yapmıştır. Jetpack 2.9.3 Güvenlik Güncellemesi hakkında tüm üyelerine bilgi göndermiş ancak konu hakkında henüz bilgisi olmayan Worpress kullanıcılarına buradan duyuruda bulunalım. Mevcut eklentilerini bir an önce güncelleme yaparak sunucu ve site arasındaki güvenliği sağlasınlar. 

4/09/2014

Google Hesabını Silme ve Geri Yükleme

Google Gmail hesabını silme, Blogger hesabını kapama, Blogger blogunu silme gibi birçok nedenlerden dolayı birçok kullanıcı düşünmeden hesaplarını silerek anlık hırsını gidermeye çalışır. Son dakikada da pişman olarak hesabını kurtarmaya çalışır. Ne yapacağını bilmeden forum sitelerinde arayış içine girer. Okuduğu konular ile küçük de olsa çözüm bulabilir. Ancak çok geç kalmıştır. Google hesabı silindikten sonra çok kısa süre içinde geri yüklenebilir. 

Hesabınızı sildikten bir müddet sonra “Bu hesap silindi geri yüklenemez” iletisi alırsanız, hesabınız artık geri alınamaz. Gmail kullanıcıları hesaplarını silmeseler de hesaplarına bazen aşağıdaki nedenlerden dolayı ulaşamayabilirler.
Google Gmail hesabını Silme sorunları
1. Hesabınız, Spam’a neden olmuş olabilir. Kimliğinizi doğrulamak için gönderilen iletiyi cevaplamamış olabilirsiniz.

2. Herhangi bir ürünü silerken yanlışlıkla Google hesabınızı silmiş olabilirsiniz.

3. Hesabın gerçek sahibi siz olmayabilirsiniz. Hesap gerçek sahibi tarafından silinmiş olabilir. Google hesabınızı her ne sebeble olursa olsun, yanlışlıkla sildi iseniz kısa bir süre içinde !
Şifre yardım sayfasına giriş yaparak hesabınızı kurtarmayı deneyebilirsiniz.

Ayrıca yeni bir Google Hesabı oluşturmak isterseniz kayıt sayfasından giriş yapabilirsiniz.

Önemli Not: Google Gmail kullanıcı adları silindikten sonra tekrar aynı kullanıcı adları oluşturulamamaktadır. Gmail hesabı silinmeden önce çok iyi düşünmenizi tavsiye ederim. Bir anlık gerginlikle hesabınızı silmeyin!

Google Gmail hesap bilgilerine nerden ulaşabilirsiniz ?

1. Gmail hesabınız da iken, sağ üst kısımda profil resminize tıklayın.

2. Açılan sayfada Hesap ismine tıklayın.

Ulaşacağınız sayfada, kişisel bilgiler, güvenlik, dil, veri araçları ve diğer düzenleme yapacağınız bilgiler bulunmaktadır. Yukarıdaki resimde Hesaplara ulaşacağınız kısım çerçeve içine alınmıştır. 

Acil durumlar için Blog’umun sidebar açılır gadget’inde ulaşabileceğiniz birçok link mevcuttur. Blog'a her an ulaşabilmek için, Sık kullanılanlara ekleyebilir, Abone olarak yazılarımın mail hesabınıza gelmesini sağlayabilir, Google+ ile izleyebilirsiniz. Farklı öneri, düşünce ve görüşlerinizi sizde yorumlarda paylaşın.Guney59 paylaşım Google plus sayfa linki ;

Google Chrome Sürüm 34 Güncellendi

Google Chrome yeni sürüm Güncellemesi

Google Chrome Tarayıcı 34.0.1847.116 m, yeni sürüm güncellemesine geçti. Yeni güncelleme ile tarayıcı dikey kaydırma çubuğu biraz daha genişletilerek Internet Explorer 11’e benzer bir görünüm sağlanmış. Chrome tarayıcı yeni sürümü ile birlikte uzun süredir Google+ yorumlar için kasılma sorunları giderilmiş, daha duyarlı ve hızı istenilen konuma getirilmiş. Ancak bazı küçük hataların halen devam ettiğini söylemek isterim. Örneğin ;

4/08/2014

Dinamik Blogger Sayfa Bağlantı Link Sorun ve Çözümü

Dinamik Blogger Sayfa Bağlantı Link nasıl düzeltilir
Blogger Sayfalar link bağlantısı kısa süre önce değiştirildi. Blogger’un bu değişiminden sonra Sayfalar Gadget’ine link eklenemiyor.Eklenen linklerde menü çubuğunda görülmüyor. Dinamik Blogger, Sayfalar Gadget’inde bağlantı sayfasına link ekleme eklediğiniz linkleri silme ve değiştirme işlemleri nasıl yapılacak aşağıda adım adım inceleyelim. Klasik bloglar için sorun teşkil etmeyen ancak Dinamik görünümlü bloglar için büyük sorun olan menü başlık çubuğuna link ekleme ve değiştirme şu anda Blogger geliştiricileri tarafından henüz çözülememiştir. Blogger geliştiricileri çözüm buluna kadar bu sorunumuzu geçici olarak nasıl çözeceğiz aşağıda görelim.
1. Blogger kumanda paneline giriş yaparak → Yerleşim sekmesine tıklayın.
2. Gadgetleriniz arasında bir tane Sayfalar Gadgeti mevcuttur. Gadget’i açın.
3. Gadget pencesininde gadgetin en üst kısmında bulunan linki maus ile son tarafa ilerletin. Gadget linkinin sonundaki “Pageliste2, 3, 4 gibi” yazısını göreceksiniz. Yerleşim gadgetler sayfalarınızı yöneten linkiniz budur.
Örnek link aşağıda gördüğünüz şekildedir;

https://www.blogger.com/rearrange?blogID=3889780512750185151&action=editWidget&sectionId=sidebar-right-1&widgetType=null&widgetId=PageList2
4. Kendi Sayfalar Gadget linkinizi kopyalayın. Tarayıcı yeni sekme penceresine yapıştırın ve son kısımdaki PageList2 sonundaki 2 değerini 1 yapın enter çekin.
Tarayıcıda değiştirdiğiniz linkiniz son şekli ;
https://www.blogger.com/rearrange?blogID=3889780512750185151&action=editWidget&sectionId=sidebar-right-1&widgetType=null&widgetId=PageList1
5. Sayfalar Gadgetinizin açılan penceresinde menü bağlantı likleri ekleyebilir, silebilir ve yeniden düzenleme yapabilirsiniz.Yapacağınız işlemler bittiğinde alt kısımdan kaydedin. Dinamik Blogger menü başlığınıza artık kategori bazında linkler ekleyebilirsiniz. 

Önemli Not; Yaptığınız işlemleri Blogger kumanda paneli→ Yerleşim → sayfalar gadetini açtığınızda göremezsiniz. Yeni bir link eklemek istediğinizde yukarıda anlattığım yolu tekrar izlemeniz gerekmektedir.

Google Chrome Zenmate Uzantısı İle Sitelere Engelsiz Girin

Google Chrome Zenmate Uzantısı
Zenmate VPN hizmeti, tüm sitelere  şifreli ve güvenli giriş yapabileceğiniz ücretsiz Google Chrome tarayıcı eklentisidir. Ücretsiz hizmet veren Zenmate VPN’i (wikipedia) bir tıkla tarayıcınıza kurarak ülkeler tarafından uygulanan kısıtlama engelini aşarak çalışmalarınızı sağlıklı bir şekilde yürütebileceğiniz bir girişimdir.Zenmate hakkında geniş bilgiyi buradan inceleyebilirsiniz.

Feedburner Abone Görüntüleme Ayarları

Feedburner Abone Ayarları
Google Feedburner site ayarları ile toplam abone sayısı, doğrulanmamış teslim girişlerini, aktif ve aktif olmayan girişleri görebilir hatta devre dışı bırakma, silme ve etkinleştirme gibi ayarları düzenleyebilirsiniz. Bu ayarları kontrol ettiğinizde tanıdığınız birçok okuyucu ve arkadaşınız Feedburner geri besleme abone onay postasına geri dönüş yapmadıklarından dolayı onaylanmadığını doğrulanmamış olarak göreceksiniz. Arkadaşlarınız veya okuyucularınıza bu konuda bilgi vererek abone sayınızı tekrar yükseltmiş olmakla kalmayıp onalrıda bu olumsuz konuda bilgilendirebilirsiniz. Google Feedburner ile blogunuza abone olduğunu sanan ancak posta mailinde onay vermediği için doğrulanmayan e-posta abonelerinizi nasıl bilgilendirecek ve bu ayarları nasıl yapacaksınız aşağıdaki inceleyelim.

4/07/2014

Chrome Zenmate Uzantısı Nasıl Kullanılır

Chrome Zenmate Uzantısı Yükle
YouTube sitesinde eğitim, sağlık, geliştici, kpss amacı ile yüklenen birçok video’yu izlemek için, Google Chrome Zenmate uzantısını tarayıcınıza ekleyerek YouTube videolarını izleyebilirsiniz. Web sitelerimizdeki eğitici videolarda maalesef izlenemiyor. Google Chrome gibi hızlı sade tarayıcınızda Zenmate Uzantısını kurduktan sonra nasıl çalıştırıldığı konusunda basit adımları takip ederek Eğitim amaçlı çalışma videolarını izlemeye başlayın.

TeamViewer 9 Yeni Sürüm Güncellemesi

TeamViewer 9 Yeni Sürüm İndir
TeamViewer uzaktan anında destekleme 9.0276.14 ücretsiz sistemi güncel versiyonu ile net üzerinden tanıdıklarınızdan yardım alabileceğiniz veya yardım edebileceğiniz kullanımı kolay bir araçtır.Yazılımın yüklenmesi sonucunda karşı tarafa 24 saat, haftanın 7 günü erişim sağlamanız mümkündür. Kurulum işleminden sonra, benzersiz bir karşıdaki kişi kimliği oluşturulur.Bu kimlik, kurulum işlemi sırasında sabit bir şekilde tanımlanan şifre ile bağlantılı olarak dünya çapında istediğiniz bir PC'ye erişim olanağı sağlar.

4/05/2014

Facebook Sayfa Güncellemesi İçin 4 İpucu

Samsun Musıki Cemiyeti Topluluk Sayfası
Facebook Web Site sayfanız da uzun bir süre içerik paylaşmadığınızda, Facebook yönetimi tarafından size bir uyarı geliyor ve Site Sayfanızla ilgilenmeniz isteniyor. Facebook Sosyal Paylaşım sitesinde bu sayfa etkileşimi ve bu ilgi neden acaba diye insan ister istemez düşünüyor! Sonuç olarak ticaretle uğraşmadığımız için içerik yayın paylaşımı, beğenme, yorumlar, içeriğin kişisel paylaşım ve çevre etkileşimleri gibi etkenler sadece Facebook sitesinin yoğun aktifitesini arttırıyor. Yani sen, ben, onlar gibi kişiler sadece saatlik zaman geçirmeye yarıyan bir araç konumundan ileri gidemiyor.

4/04/2014

Blogger Güneş Enerjisi SolarPower Şablonu

Blogger Güneş Enerjisi Özel Şablonu İndir
Güneş enerjisi anlamına gelen SolarPower Blogger özel şablonu, Duyarlı, Wordpres alt yapı, 1 Kenar çubuğu, 2 sütun,  4 alt bilgi sütun, sabit genişlik, jQuery Slider, Açılır Menü, statik sabit Menü, mavi arka plan resmi ve turuncu açılır menü link bağlantısı ile tasarlanmış. Başlık kısmına 468x60 banner, 3 widget bir arada sekmeli Widget, turuncu ince üst başlık çizgili, mavi incelikte gadget başlığı ve arka plan sağ tarafta mavi dolgulu Güneş enerji panel resmi ile tasarım güzelleştirilmiş. SolarPower Güneş Enerjisi Şablonu 28 Mart 2014 tarihinde tasarımcı tarafından web yayın hayatına başlatılarak web 2.0, format'ına uyumlu olarak hazırlanmış.

4/03/2014

Feedburner Email Teslim Süresi Nasıl Değiştirilir

Feedburner Email Teslim Süresini Değiştirilir
Blogger aboneleriniz için Feedburner özet yazının nasıl değiştirileceğini incelemiştik. Şimdide Özet yazılarınızın abonelerinize hangi saatte teslim edileceğini inceleyelim. Abone olduğunuz blogların yazıları blogger kumanda paneli okuma listesinde görülür. Ancak bu yazıları görmek için kumanda panelini devamlı kontrol etmeniz gerekir. Oysa blogunuza abone olan okuyucularınıza, Feedburner aracılığı ile e-mail iletisi gönderilir. Blog potansiyelinizi daha da arttırmak için Google Analistikten okuyucu trafiğinizin hangi saatlerde yoğun olduğunu öğrenerek, yazılarınızın teslim saatini düzenleyebilirsiniz. 

4/02/2014

Chrome Uygulama Sekmesinde Yenilik

Google Chrome Uygulama Sekmesi nasıl eklenir
Google Chrome, (Yeni) uygulama sekmelerinde değişiklikler yaparak hesabınızda kullandığınız ürünleri maus ile sürükleyip istediğiniz yere bırakarak sıralamayı kendiniz belirleyebilirsiniz. Google Chrome’un 02 Mart 2014 tarihinde başlattığı uygulama yeniliğini kullanabilmek için, Chrome tarayıcı ana sayfasını açın.

Feedburner Özet Yazı Nasıl Düzenlenir ?

Feedburner özet yazı ayarları
Blogunuzun trafiğini arttırmak, okuyucularınızın dikkatini çekmek için, Feedburner sitesi ayarlardan görülmesini istediğiniz yazı özet akış biçimini istediğiniz şekilde  değiştirebilirsiniz. Blogunuzu ilk kurduğunuzda her blog için Feedburner siz kendi isminizi belirleyene kadar kendine özgü bir isim ataması yapar. Feedburner’e ilk aboneliği kendiniz yaptığınızda Blogger kumanda paneli okuma listesi bölümü sol alt kısımda bir resim, kısa bir açıklama, yazı özeti ve devamını okumanız için link bağlantısı oluşturur.

Bu Feedburner’in varsayılan ayarlarıdır. Ancak bu görüntü sizi yanıltmasın. Blogunuza abone olan okuyucu kitlenize giden mail de yazı içeriğinin tam sayfa olmasından dolayı yazınız iletilerde okunarak abonelerinizin tekrar yazıyı okumak için blogunuza gelmemesine neden olacaktır. Sonuç olarak blog girişlerinizde bir düşüş yaşayarak doğal olarak yazılarınızın okunmadığı hissine kapılacaksınız. Bu olumsuz durumu çözmek basit gibi görülen ancak çok önemli olan bu  konuyu aydınlatmak amacı ile bu yazıyı düzenledim. Web ortamında küçük basit gibi görülen birçok konu maalesef sitenizi etkileyecek etkenlerden biri olduğunu birkez daha hatırlatmak isterim.

Feedburner özet yazı ayarlarımızı düzenlemek için yapılacak işlemler ;

1. Feedburner giriş yapın. (Yukarıda resim üstünde verilen rakamları takip edin.)
2. Optimize sekmesine tıklayın. (Resim 1 No)
3. Sol en alt kısımda Özet Burner (Summary Burner) tıklayın. (Resim 2 No)
4. Sağ pencerede açılan maximim karakter (200) rakamını siz 300 veya 400 olarak belirleyebilirsiniz. Yazı açıklamalarınızı belirten bu rakamı test etmek için önce rakkamı yazın kaydedin. Hemen yukarıda Sizin Besleme (Your Feed) sekmesine tıklayın ve nasıl görüldüğünü inceleyin.Görülecek rakamları kendinize göre düzenleyin. Açıklama kısmında iişiniz bitti ise Özet Burner sekmesine geri dönün.
(Resim 3 No)
Your Feed içeriğinin görünümü
5. Açıklama yazınızın kesildiği yerde görülmesini istediğiniz mesajınız.
(Resim 4 No) okuyucunuz yazınızın kesildiği yerden takip edebilmesi için uyarı niteliğinde şunları yazabilirsiniz. Yazınızı yazarken şu işaretleri kullanarak mesajınızı iç kısma yazın. ( [ ), (Sağ Alt Gr) + 8 rakamına basın, ( ] ), (Sağ Alt Gr) + 9 rakamına basın. Yapacağınız işlem örneği : [Devamı için lütfen başlığa tıklayın]
6. Yaptığınız işlemleri Kaydedin. (Save) (Resim 5 No) Bu işlem aktiv mesajını göreceksiniz.
7. Yaptığınız işlemleri sıfırlamak istiyor iseniz, (Resim 6 No) seçeneğini kullanın.
(Deactivate)
7. Feedburner penceresindeki içerik yazının devamı orjinal iletisi şu şekildedir.
This is a content summary only. Visit my website for full links , other content, and more!
Bu sadece bir içerik özetidir. Tam bağlantılar, diğer içerik ve daha fazlası için benim web sitesini ziyaret edin!
Arzu ederseniz bu iletiyide kullanabilirsiniz. Ancak bizim amacımız özet yazı içeriğimizin daha açıklayıcı uzunlukta olması ve okuyucuya bilgi vermesi yönündedir. Devamını oku mesajının kısa olması içerik açıklamasının daha uzun olması demektir.
FeedBurner ile ilgili diğer konu başlıkları.