Blogunu KurBlogunu Kur adı ile açtığım bu sayfada, Blogger ile Blog kurmak isteyen arkadaşlara, yol gösterilmesi ve bloglarını kolayca kurabilmelerini düşünerek, ayrı bir sayfada bütün yazıları toplamayı amaçladım. Yazının tamamını sayfa içine koymayacağım. Çok uzun bir sayfa olmasını istemiyorum.

Sayfa yapısı hakkında düşündüklerim ;

1. Konu hakkında yazılan yazılara link başlıkları ekleyeceğim.

2. Konunun kısa bir açıklaması olacak.

3. Konu içinde resim olmayacak.Resimli açıklamalar ilgili sayfada yer alacak.

4. İlk olarak Google Plusta beni ekleyerek başlayın. Benimle rahatca çalışabilmeniz için bu gerekli. Birçok arkadaşla çalışmalar yapıyoruz. Herkese tek tek ulaşmam mümkün değil.

5. Yorumlarda sorulan soruların cevaplarının e-mailinize gelmesi için E-Posta yoluyla Abone ol sekmesine, tıklayarak abone olmayı unutmayın.

6.Google Sites ile Site kurmak isteyen arkadaşlarda bu konulardan faydalanabilir. Dinamik blog da uygun, uyumlu olursa bir sayfada onun için açabilirim. Önce blogunuzun tasarımını ayarlayın. Ama hepsinden önce, Blog ayarlarınızı yapmanız gerekmekte. Blogger İle Acemi Blog Kurulumu (1) yazımdan sonra, blogunuzda kurulum anında bir tema seçmediyseniz, ilk gelen tema Dinamik temasıdır. Yani klasik ve dinamik temalar farklı çalışırlar. Her iki görünümü bir önceki yazımda belirtmiştim. Yukarıda (1) ile belittiğim linke tıklayarak temalar arasındaki görüntüyü tekrar inceleyebilirsiniz.

Tema seçimi yapmak için, sağ üst kısımda bulunan ev görünümündeki gösterge paneli yazan icona tıklayın. Beni ekleyenleri ekleme derecelerine göre kategorilere ayırdığımdan rahatlıkla bulabiliyorum.

7. Blog içinde Misafir defderi oluşturdum. Adı İstek Hattı bu alanı da yazı dışı konularda kullanma şansına sahipsiniz. Konular zaman içinde çoğalacaktır. İstek hattı sekmeli menü kategori içindedir.

Blogger ile blog kur konu başlıkları :

1. Blogger İle Acemi Blog Kurulumu
Google Ürünlerinden Ücretsiz Blogger açmak için yapacağımız işlemler çok basittir. Google Ürünler bağlantısına tıklayarak, Web dünyasına ilk adımı atabilirsiniz. Açılan pencerede Blogger yazısına tıklayın. Google Gmail üye kaydınız yok ise aşağıda maddeler halinde verdiğim konuları dikkatlice okuyarak beş dk. da bir blog sahibi olabilir, yazı yazmaya başlayacak konuma gelebilirsiniz. Blogger’un yazı editörünü kullanmak çok basittir.


2. Blogunuzu Yeni Açtınız Ne Yapacaksınız
Blogunuzu kurdunuz iş bitti mi ? Hayır asıl bundan sonra Blogunuzu yapılandırma, tasarlama, vitrininizi düzenleme işlemlerinize devam edeceksiniz. Acele etmeyin.

3.Bloggerda yeni kurulan blog ayarları nasıl yapılır
Blogunuzu yeni kurdunuz ve yazılarınızı yazdınız. Ayarlarınızı nasıl yapacaksınız? Blogger ile blog oluşturmak, kullanmak hem kolay hemde çok zevkilidir. Blogger blogspot ile blog oluşturduktan sonra yazılarınızı hazırlamadan önce blog ayarlarını yapmanız gerekir.

Bu ayarları yapmazsanız blogunuz çerçevesiz bir tablo görünümüne girer. Google gmail ile bir hesap açtıysanız zaten blogunuza da giriş yapabiliyorsunuz demektir. Gmail hesabınız yoksa google hesabı nasıl açılır başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz. Adımları takip ederek blogunuzun ayarlarını yapın.

4. Blogger Arama Motoru SEO, yeni modül özelliklerini Blogunuz da Kontrol edin Blogunuzu yeni kurdunuz, ilk yapmanız gereken işlem Google Arama Motoru Optimizasyonudur. Blogger arama motoru SEO arama tercihleri adında yeni modül uygulamasını başlattı. Blogger geliştiricileri tarafından uygulamaya alınan yeni özellik “Arama Tercihleri” geç yapılan bir uygulamada olsa, sonuç olarak gelişim içinde olması blogcuları rahatlatan unsurlar olarak karşımıza çıkmakta.Blogger, Seo ve arama motoru adına yapılan en büyük çalışma diyebileceğimiz bir uygulama. Bu uygulama hakkında resimli yazıları okuyarak blog'unuza uygulayın. Yazının Devamını Oku

5. Blog CSS Kodunuz Silinmesin Çözümü
Klasik ve Dinamik Blog’unuza CSS kodları eklediğinizde CSS kodlarınızın silinmemesi için yapmamanız gereken bir işlem vardır. Yanlışlıkla bu işlemi yaparsanız tüm CSS kodlarınız silinir. Bu basit işlem nedir inceleyelim.


ÖNEMLİ : Şu işlemi yapmayın ;
⇒ CSS kodunu ekledikten sonra şablonunuzdaki kodların düzenlemesini yapsın diye; “Şablonu Biçimlendir” sekmesine tıklarsanız CSS kodlarınız silinecektir. Yaptığınız işlemler yok olacaktır.


Alternatif yöntem ;
⇒ Blog şablonunuzdan, CSS kodlarınız silindiğinde veya Tema değişim yapmak istediğinizde CSS kodlarıda değişeceğinden, Tema değişiminizde CSS kodlarınız Kaybolmasın başlıklı yazımı inceleyerek gereken önlemi alabilirsiniz.

6. Klasik ve Dinamik Bloglar için Başlıklar;
Klasik blogda CSS kodları nereye koyulur
Dinamik blogda CSS kodu nasıl çalışırtırılır
⇒ Dinamik blog, Sidebar görünümünde yazılarınızı aşağıya kaydıran dikey çubugu eklemek isterseniz, Dikey Kaydırma Eklentisinin nasıl yapıldığını inceleyebilirsiniz.
⇒ Dinamik Blog, menü arasına ayırıcı çizgi eklentisi CSS kodları
⇒ Dinamik Blog, Magazin görünümüne yazının devamı eklenti CSS kodları
⇒ Dianmik Blog, Blog başlık ismini orta kısma alma eklenti CSS kodları
⇒ Dinamik ve Klasik blog, içerik altında devamlı çıkan Bizi takip et eklenti kodu. Aynı işlemi isimleri değiştirerek farklı uygulamalarda kullanabilirsiniz.Videolu anlatım.
⇒ Klasik Blog, Takipci gadgeti olan Bizi Takip et eklentisinin video’lu anlatımı
⇒ Klasik ve Dinamik Blog, LinkWithin eklenti altındaki Linkwithin yazısını kaldıran CSS kodu
⇒ Dinamik Blog, açılır menü Page Sayfa adı değişim eklenti CSS kodu
⇒ Dinamik Blog, Görülmeyen Dikey Çubuğu gösteren CSS kodu
⇒ Dinamik ve Klasik Blog, Kategori nasıl yapılır , aynı yolu izleyerek kalsik blogunuzda da uygulayabilirsiniz
⇒ Dinamik Blog, Arama kutusu nasıl kullanılır , Video’lu anlatım
⇒ Dianmik Blog, E-Posta Gadgeti ekleme
⇒ Dinamik Blog, LinkWithin Witgeti ekleme , Video’lu anlatım
⇒ Dinamik Blog, Resimlerinizdeki gölgelenmeleri kaldıran Sınır çizgisi CSS kodu Video’lu anlatım
⇒ Dinamik Blog, Arka Plan Resmi Değişimi
⇒ Klasik Blog’una Dinamik Blog eklentisi ile görünüm değişimi verme
⇒ Dinamik Blog, Klavye kullanımı
⇒ Klasik ve Dinamik Blog, Yorum Balonu Eklentisi CSS kodu
⇒ Dinamik Blog, Sidebar genişlik ayar eklentisi CSS kodu
⇒ Dinamik Blog, Facebook hayran kutusu eklentisi
⇒ Dinamik Blog, Clasik görünümde Sol açılan gadgetler eklentisi CSS kodu
⇒ Dinamik Blog, Gelişmiş ayarları kullanma anlatımı video’lu
⇒ Dinamik Blog, Temanızı kendiniz tasarlayın
Dinamik Blog’un önemi ve kullanımı
⇒ Dinamik Blog, Forum nasıl oluşturulur
⇒ Klasik Blog, Forum nasıl oluşturulur
⇒ Dinamik Blog, Yönetim iconları görülmüyor çözümü

Yukarıda sizlere Dinamik ve Klasik Blogger Menü başlıklı birçok konuyu anlatan liste yaptım. Dinamik blogumunun Menü kısmında Dinamik Blogger etiketine sahip yazıları tıkladığınızda okuyabilirsiniz. Menüde yer alan bu başlık altındaki yazıları listeledim.

Menüde yer alan başlıklara, sağ tarafda açılır menüden Kategori içindeki menülere tıkladığınızda birçok konuya ulaşacaksınız. Örnek Google Adsense ile ilgili tüm konular sağ tarafta yer alan kategorilere tıkladığınızda sol sidebarda listelenir.

Arama Kutusu Hakkında

Arama kutusuna CSS yazın bekleyin. 7 bağlantı çıkacaktır. Arama kutusunda aratacağınız kelimeleri yazdığınızda birçok konuya ulaşacaksınız. Dinamik blogun bu güzelliklerin yararlanmaya bakın.Yazı sıralaması bitene kadar Blogunu Kur bağlantısından diğer yazıları inceleyebilirsiniz.

Yazının en altından başlamanız önerilir...

Blog yorumlarında gösteremediğiniz resimleri kodları Guney59 Grup Formuna giriş yaparak sorarak bilgi alabilirsiniz. Grup Form linkini veriyorum. https://groups.google.com/d/forum/guney59

Adsense Makaleleri