Ana içeriğe atla

SSD ile Bilgisayarınızın Performansını Yükseltin

SSD ile Bilgisayarınızın Performansını Yükseltin
Bilgisayar teknolojisinin gelişimi ile birlikte (HDD) Hard Diskler de yerini; enerji tasarruflu, yüksek hızlı veri okuma ve yazma özellikli sabit depolama sağlayan (SSD ) (Solid State Disk) disklere bırakmaya başladı. Yeni bir bilgisayar almayı düşünüyorsanız veri depolama biriminin SDD (Solid State Disk) özelliğinde olup olmadığını kontrol etmenizi öneririm.

Gelişmiş yapı ve devasa veri hızlarıyla, SSD'ler geleneksel sabit disk sürücülerin (HDD) birkaç adım daha önüne geçmiş durumda. Hard disklerden biraz daha pahalı olan SSD veri depolama donanımını piyasa araştırması yaparak bütçenize uygun olan (GB) kapasitede bulma şansınız mevcuttur. Hatta son günlerde yapılan kampanyalar SDD fiatlarını daha da uygun duruma getirimektedir. Hareketli parçaları olmadığı için, SSD'ler, HDD'lere göre daha soğuk çalışır, daha az gürültü yapar ve daha az güç kullanarak sistem kaynaklarını daha az zorlar.

Bilgisayarınız için HDD yerine SSD almaya karar verdiyseniz, aşağıdaki detaylara dikkat edin ;

1. SSD fiyatları önemli derecede düşmeye başladı, ancak kullanmış olduğunuz normal sabit disklere (HDD) oranla halen çok pahalılar. Bütçeniz kısıtlı ise, kullanımda size çok daha fazla boş alan sağlayacak olan HDD'leri tercih edebilirsiniz.

2. Bilgisayarınız için yeni bir donanım alırken, uyumlu olup olmadığını mutlaka araştırın.

3. Veri depolama araçlarından biri olan SDD alırken bilgisayarınızdaki HDD’nin kalınlık ebatlarını göz önünde bulundurun. Hangi yüksekliklerin desteklediğini öğrenmek için laptop'unuzun kılavuzuna bakın.

4. SSD'nin HDD'ye göre avantajı, önemli ölçüde daha hızlı olması. SSD'li bilgisayarlar birkaç saniyede açılabiliyor, programları neredeyse anında çalıştırıp, dosya aktarımlarını 10 kata kadar daha hızlı yapabiliyorlar. Burada da dikkat etmeniz gereken önemli unsur, aldığınız ürünün markası kalitesi ve veri okuma yazma hızıdır.

5. SSD ve HDD Depolama kapasitesi farklı çalışma prensibi sergilerler. HDD disklerde veri parçalanması yaşanırken, SSD veri depolama biriminde ise Çöp biriktirme adı verilen işlem
çalışmaya başlar. Diskin dolması sonucu çalışma verimliliği kaybedilebilir. Bu neden ile bilgisayarınızı formatlarken SSD'nizin yüzde 20-30'unu boş tutmanız gerekmektedir. Yaklaşık bir örnek verirsek, 250GB'lık bir SDD disk aracınız için en fazla 200 GB'lık alanı kullanmanız demektir.

6. SSD depolama aracı mekanik parçalara sahip olmadığı için ömrü daha uzundur. Bu konuda endişe duymayabilirsiniz. Ancak; SSD sürücüler elektrik kesintisine karşı daha duyarlıdır ve bu durumlarda verilerin bozulması ve hatta sürücünün tamamen bozulması söz konusu olabilir.

7. SSD'lerin ömrü kullanıma bağlı olarak 5 ile 7 yıl arasındadır. Tıbkı HDD’lerde olduğu gibi her yıl SSDlerin de ömrü azalır.

8. SSD, HDD gibi mekanik parçalara sahip olmadığından sessiz çalışır. HDD'nin sesinden bıktı iseniz SSD'yi tercih edebilirsiniz.

Kendi bilgisayarımda kullandığım 128 GB Ultra Plus Sandisk marka veri depolama aracı ile Windows 7’i, 7 dakikada kurabiliyorum. Bilgisayarın açılış süresi ise 7 saniye. Veri okuma ve yazma hızı saniyede 500-600 MB/sn. 

Kaç liraya aldığımı sorarsanız kargo dahil, 185.50 Türk lirası. Bu paraya değer mi? Kesinlikle değer. Bilgisayarımdan çıkardığım HDD sürücüye henüz bir kutu takıp USB aracılığı ile henüz veri depolamaya başlamadım. Ancak boşta kalan HDD’yi de ilerde kullanabilirim. 

Dosyalarımdan bazılarını almak için sürücüyü değiştirdiğimde inanın ben bunu mu kullanıyordum diye büyük bir Ahh çektim. SDD'nin kurulumu ise çok basit. 

Bilgisayar depolama kısmındaki 2 civatayı çıkarıp, HDD üzerindeki 2 civatayı da sökerek SDD'i takıyorsunuz. Bütçeniz müsaitse hiç durmayın, bilgisayarınıza en uygun olan SDD seçin alın ve takarak hızlı yaşamanın tadını çıkarın.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Paint Net ile Resim arka plan Görüntüyü Şeffaf Yapma

Paint Net Resim editörü ile, Web sitenize yükleyeceğiniz resmin arka plan görüntüsünü görülmez şeffaf, transparan yaparak kullanabilirsiniz. Site başlık resmi, arka plan resmi, banner, logo, transparan resim ve çeşitli efekt araçlarını Paint.NET ücretsiz resim editörünü kullanarak yapmanız mümkün. Bilgisayarınıza Paint.NET ücretsiz resim editör programını kurmadı iseniz aşağıda verilen bağlantı linki ile programı indirip ücretsiz kullanın. 
Paint.NET resim editör programını zip sıkıştırmasından çıkardıktan sonra kurdugunuzda, program Ingilizce olarak karşınıza çıkacaktır. Diğer zip dosyasını da kurarak Türkçe’e çevrilmiş olarak göreceksiniz. Paint.NET ücretsiz bir program olmasına rağmen çok fazla seçeneği sizlere sunuyor. Resimlerinizi istediğiniz gibi tanzim edebileceğiniz ücretsiz bir resim editörü.

NOT: Programın kurulum ve çalışması için işletim sisteminizde, NET Framework 4.5 yüklü olması gerektiğini unutmayın.

Lisans: Ücretsiz, İşletim Sistemi: Win8/Win7/Vista/WinXP/Win8.1
Kurulu…

Windows İşletim Sistemi 32 Bit ve 64 Bit Arasındaki Fark

Windows İşletim Sistemi kullanan, bilgisayar kullanıcısı 64 bit işletim sistemlerini kullanmayı düşünerek bir çoğu bu sisteme geçmiş, ancak oyun ve performans deneyiminde sıkıntı yaşayarak tekrar 32 bit işletim sisteme geri dönmek durumunda kalmıştır. 32 Bit ve 64 Bit arasındaki sorunlar devam ederken ister istemez insan bu iki sitemi merak etmektedir. Bu iki sitem arasındaki fark, 32 bit ve 64 bit terimleri bir bilgisayarın işlemcisinin (CPU) veri bilgilerini işleme şekilleriyle ilgilidir. Windows’un 32 bit ve 64 bit sürümleri sırasıyla 32 bit ve 64 bit işlemciye sahip bilgisayarlar için tasarlanmıştır. Windows’un 64 bit sürümü 32 bit sürümüne nazaran daha fazla bellek (Ram) kullanımına sebep olur. Bu da performansı olumsuz yönde etkiler. O yüzden bilgisayarınızın performansına göre 32 bit veya 64 bit işletim sistemi seçmenizde fayda vardır. Örneğin, sahip olduğunuz RAM 4 GB ve altındaysa 32 bit sistem kullanmalısınız. Bu değerler üstündeyse 64 bit kullanmanızda bir sakınca yoktur ki…

Windows 10 Denetim Masası Komutlarına Kısa Yoldan Ulaşma

Windows 10 işletim sistemi arama penceresine tıklayarak bulmak istediğiniz komut dosyalarını kısa yoldan bir tıklama ile erişim ve kullanma ile ilgili açıklamalar. Bilgisayarınıza Windows 10 işletim sistemini yeni kurdu iseniz denetim masasını bulmak için zorlanıyor olabilirsiniz. Denetim masasını arama çubuğuna yazarak bulabileceğiniz gibi daha kolay bir şekilde de ulaşmanız mümkündür. Denetim masasında bulunan komut dosyalarına kısa yoldan ulaşmak için ilgili adımları inceleyin.
Windows 10 Denetim masası kısayol komut dosyalarını açma :1. Sol köşede bulunan 4 ad. kareden oluşan Windows 10 İcon’una maus'unuzu getirin ve sağ düğmesine tıklayarak çalıştırın.
2. Karşınıza Windows 10 Denetim masası komut seçenekleri çıkacaktır.
3. Denetim masasında mevcut olan birçok komutları artık bir tıklama ile açıp kullanabilirsiniz.

Paint ile Resim Boyutlandırma Seo

Windows yazılımında bulunan ücretsiz Paint resim proğramı ile blog resimlerini boyutlandır. Her bilgisayarda Windows işletim sistemi yüklü olduğundan windows’un ücretsiz resim proğramı Paint bulunmaktadır. Dinamik blogger yazı çubuğuna resim yazı ekleme , Blogger Favicon’unu kendin tasarla ve Blogger özel tema şablonuna slayt resmi yükleme ile ilgili yazımda ücretsiz resim proğramı Paint kullanımından sizlere bahsetmiştim.Google, Seo (Arama motoru optimizasyonu) sistemine haddinden fazla önem vermektedir.
Çünki Google bu sistem içinde gelişimini devam ettirmektedir.Bizlere düşen en büyük görev, kullanmakta olduğumuz ücretsiz Google ürünü Blogger’u en iyi şekilde optimize ederek hem kendimize hemde Google destek vermektir.Blog’unuzu optimize etmeniz gereken birçok uygulama mevcuttur.Biz bugün yazı içeriklerimize eklediğimiz ve blog hızını etkileyen resimlerin boyutlandırılması konusunu inceleyeceğiz.
Resim uzantıları ve resim boyutlandırılması neden önemlidir?

1. Blog yazı tasarımınında

Facebook Candy Crush Saga Oyunu Çalışmıyor Çözüm

Candy Crush Saga, Facebook oyun platformunda 64 milyon kişinin beğenisini kazanmış ilgi çekici oyunu mutlaka biliyor ve oynuyorsunuzdur. Kişisel olarak oyunları pek sevmesem de aile içerisinde, Facebook oyunları çok sıkça oynanır. Sebeb her nedense 2 gündür Facebook Candy Crush oyunu açılmıyor Adobe Flash Player yüklenmesi gerektiği uyarısı veriyor. Evde mobil olarak açılan Candy Crush oyunu, farklı 2 bilgisayar da denendiğinde çalışmıyordu. IE, Firefox, Google Chrome tüm tarayıcılar da denendi mümkün değil oyunu açamadık.
Tarayıcılar silinip tekrar kuruldu, Adobe Flash Player 12 son sürüm yüklendi hayır oyun açılamıyor ısrarla Flash yüklenmesi gerektiği ekranda yazıyordu. Geliştirici sitesine yardımcı olmaları için yorum ve ileti yazdım. Yardımcı olabileceklerini düşündüm. Yazdığım yoruma verilen cevapta konunun en ilginç tarafıydı. Verilen cevapta dil desteklerinin olmadığı ve forumlara bakmam isteniyordu. Böyle bir cevaba güldüm. Google1998 senesinde arama motorlarına başladığında …