Ana içeriğe atla

Meta Etiket ve Anahtar Kelimeleri kullanmalımıyım

Blogger ve Web site kullanıcıları ilk site hayatına başladıklarında ilk yapmaya çalıştıkları işlemlerin başında, sitelerine Meta etiketi ve Anahtar kelimeler ekleyerak Google arama sonuçlarında ön sıralara çıkmaya çalışmalarıdır. Forum, site ve bloglarda yazılan hit'iniz şu olsun, seo hocaları, seo uzmanları vs, vs, birçok ıvır zıvır ordan burdan alma yazılar ile akıl vermektedir. Çok doğal olarakta Web uygulamalarını, Google arama optimizasyonunu hiç incelemeyen, araştırma zahmetinde bulunmayan yazar, admin, root, yani kısaca site yöneticileride bu alıntı yazılar ile hareket ederek sitelerini gereksiz birçok kelimelere boğarlar.

Web Dünyasında şu gerçeği her zaman temel kullanım sihirbazınız olarak kullanmanızı öneririm. Özgün ve benzersiz yazı, doğru blog veya site başlığı, yazınızı özetleyen açıklamalar (arama motorlarınca dikkate alınan kısım) yazınızdaki doğru etiketlemeler ve yazı ile ilgili açıklayıcı abartılı olmadan yazıya verilen birkaç bağlantı linki. Yazdıklarınızı bir arama motoru gibi değilde okuyucu gözüyle görerek değerlendirme. Yazdıklarımı incelediğinizde sizlere birkaç kelime ile Arama Optimizasyonu Seo hakkında organik olarak her zaman başarılı olan uygulamaların özetini verdim. Verilen kelime öbeklerininin açılımını yapmaya çalışırsak her biri bir sayfadan fazla yer kaplamakta olduğunu görebilirsiniz. 

Bunca yazıyı kimse okumaz, dikkate almaz, zaman harcamaz. Her insan doğum tarihi ile yaşadığı yaşı, sonsuz yatay çizgisinde teorik ve pratik olarak edindiği tecrübelerinin harmanlanıp kendini geliştirmesi ile yaşam hamurunu elde edebiliyor. Ancak işlemler bununla bitmiyor. Bu hamurun bir de pişme zamanı mevcut. Aynı yaşam olguları bu süreç içinde geçerli. 

İlerleyen zaman diliminde belirli bir yaş ağırlığına gelindiğinde, geçmişe bakıp da, keşke o zamanlarda bu kafa yapısı ile olsaydım demiyen yoktur. Hepimiz bu düşünce çemberini yaşamışızdır. Ancak dikkat etmediğimiz bir noktada şudur. Bulunduğumuz mevcut yaşımızda elde ettiğiniz bu kadar tecrübeyi yaşınızın sonrasına taşıyabiliyor musunuz ? Depolanan bu kadar değerli bilgileri bir araya getirip, gerekli araştırma, geliştirme hata ve doğrular ile bir şeyler üretebiliyor muyuz ! Maalesef bu aşamadan sonra çok az kişi bu bilgi dağını değerlendirebiliyor. Kullandığımız web siteleri de bu bilgi verilerinin toplanıp, uygalamaya geçirildiği ve kendimizi tanımamıza yarayan bir aynadan hiçbir farkı olmuyor. 
Aynaya baktığınızda ne görüyorsanız, sitenize baktığınızda da aynı şeyleri görürsünüz. Ancak bakmak görmek değildir. Görmek de bakmak değildir. Bakmak ile görmek aynı anda yapılabilir ve değerlendirilirse bir birleşen haline gelebilir. 
Bir güle herkes bakar ve güzel der. Farklı gözler ile bakar onun güzelliğini, içinde benliğinde hissedip o güzelliği kelimeleri ile bir şarkı gibi yansıtabilirse işte ben buna bakmak ile görmenin anlaşılabildiğini söyleyebilirim. Bu konuyu biraz daha uzatmadan bakmak ile görmeyi birleştirdiğimizde İnsanlığa verebileceğimiz saygının da o denli artacağını bilmekte fayda olacağını düşünüyorum. Yukarıda yazdıklarım için sizlere faydalı olabileceğini düşündüğüm birkaç bağlantı linki veriyorum. Boş bir zaman diliminde okumanızı fikir edinmenizi öneririm. Saygı, Sevgi ve mutlu bir yaşam dileklerimle.
SEO
Arama Motoru Optimizasyonu Özellikle okumanızı ve son kısımdaki Google’un site yöneticileri için hazırladığı sunumun farklı görsellerine bakmanızı tavsiye ederim.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Paint Net ile Resim arka plan Görüntüyü Şeffaf Yapma

Paint Net Resim editörü ile, Web sitenize yükleyeceğiniz resmin arka plan görüntüsünü görülmez şeffaf, transparan yaparak kullanabilirsiniz. Site başlık resmi, arka plan resmi, banner, logo, transparan resim ve çeşitli efekt araçlarını Paint.NET ücretsiz resim editörünü kullanarak yapmanız mümkün. Bilgisayarınıza Paint.NET ücretsiz resim editör programını kurmadı iseniz aşağıda verilen bağlantı linki ile programı indirip ücretsiz kullanın. 
Paint.NET resim editör programını zip sıkıştırmasından çıkardıktan sonra kurdugunuzda, program Ingilizce olarak karşınıza çıkacaktır. Diğer zip dosyasını da kurarak Türkçe’e çevrilmiş olarak göreceksiniz. Paint.NET ücretsiz bir program olmasına rağmen çok fazla seçeneği sizlere sunuyor. Resimlerinizi istediğiniz gibi tanzim edebileceğiniz ücretsiz bir resim editörü.

NOT: Programın kurulum ve çalışması için işletim sisteminizde, NET Framework 4.5 yüklü olması gerektiğini unutmayın.

Lisans: Ücretsiz, İşletim Sistemi: Win8/Win7/Vista/WinXP/Win8.1
Kurulu…

Windows İşletim Sistemi 32 Bit ve 64 Bit Arasındaki Fark

Windows İşletim Sistemi kullanan, bilgisayar kullanıcısı 64 bit işletim sistemlerini kullanmayı düşünerek bir çoğu bu sisteme geçmiş, ancak oyun ve performans deneyiminde sıkıntı yaşayarak tekrar 32 bit işletim sisteme geri dönmek durumunda kalmıştır. 32 Bit ve 64 Bit arasındaki sorunlar devam ederken ister istemez insan bu iki sitemi merak etmektedir. Bu iki sitem arasındaki fark, 32 bit ve 64 bit terimleri bir bilgisayarın işlemcisinin (CPU) veri bilgilerini işleme şekilleriyle ilgilidir. Windows’un 32 bit ve 64 bit sürümleri sırasıyla 32 bit ve 64 bit işlemciye sahip bilgisayarlar için tasarlanmıştır. Windows’un 64 bit sürümü 32 bit sürümüne nazaran daha fazla bellek (Ram) kullanımına sebep olur. Bu da performansı olumsuz yönde etkiler. O yüzden bilgisayarınızın performansına göre 32 bit veya 64 bit işletim sistemi seçmenizde fayda vardır. Örneğin, sahip olduğunuz RAM 4 GB ve altındaysa 32 bit sistem kullanmalısınız. Bu değerler üstündeyse 64 bit kullanmanızda bir sakınca yoktur ki…

Windows 10 Denetim Masası Komutlarına Kısa Yoldan Ulaşma

Windows 10 işletim sistemi arama penceresine tıklayarak bulmak istediğiniz komut dosyalarını kısa yoldan bir tıklama ile erişim ve kullanma ile ilgili açıklamalar. Bilgisayarınıza Windows 10 işletim sistemini yeni kurdu iseniz denetim masasını bulmak için zorlanıyor olabilirsiniz. Denetim masasını arama çubuğuna yazarak bulabileceğiniz gibi daha kolay bir şekilde de ulaşmanız mümkündür. Denetim masasında bulunan komut dosyalarına kısa yoldan ulaşmak için ilgili adımları inceleyin.
Windows 10 Denetim masası kısayol komut dosyalarını açma :1. Sol köşede bulunan 4 ad. kareden oluşan Windows 10 İcon’una maus'unuzu getirin ve sağ düğmesine tıklayarak çalıştırın.
2. Karşınıza Windows 10 Denetim masası komut seçenekleri çıkacaktır.
3. Denetim masasında mevcut olan birçok komutları artık bir tıklama ile açıp kullanabilirsiniz.

Paint ile Resim Boyutlandırma Seo

Windows yazılımında bulunan ücretsiz Paint resim proğramı ile blog resimlerini boyutlandır. Her bilgisayarda Windows işletim sistemi yüklü olduğundan windows’un ücretsiz resim proğramı Paint bulunmaktadır. Dinamik blogger yazı çubuğuna resim yazı ekleme , Blogger Favicon’unu kendin tasarla ve Blogger özel tema şablonuna slayt resmi yükleme ile ilgili yazımda ücretsiz resim proğramı Paint kullanımından sizlere bahsetmiştim.Google, Seo (Arama motoru optimizasyonu) sistemine haddinden fazla önem vermektedir.
Çünki Google bu sistem içinde gelişimini devam ettirmektedir.Bizlere düşen en büyük görev, kullanmakta olduğumuz ücretsiz Google ürünü Blogger’u en iyi şekilde optimize ederek hem kendimize hemde Google destek vermektir.Blog’unuzu optimize etmeniz gereken birçok uygulama mevcuttur.Biz bugün yazı içeriklerimize eklediğimiz ve blog hızını etkileyen resimlerin boyutlandırılması konusunu inceleyeceğiz.
Resim uzantıları ve resim boyutlandırılması neden önemlidir?

1. Blog yazı tasarımınında

Facebook Candy Crush Saga Oyunu Çalışmıyor Çözüm

Candy Crush Saga, Facebook oyun platformunda 64 milyon kişinin beğenisini kazanmış ilgi çekici oyunu mutlaka biliyor ve oynuyorsunuzdur. Kişisel olarak oyunları pek sevmesem de aile içerisinde, Facebook oyunları çok sıkça oynanır. Sebeb her nedense 2 gündür Facebook Candy Crush oyunu açılmıyor Adobe Flash Player yüklenmesi gerektiği uyarısı veriyor. Evde mobil olarak açılan Candy Crush oyunu, farklı 2 bilgisayar da denendiğinde çalışmıyordu. IE, Firefox, Google Chrome tüm tarayıcılar da denendi mümkün değil oyunu açamadık.
Tarayıcılar silinip tekrar kuruldu, Adobe Flash Player 12 son sürüm yüklendi hayır oyun açılamıyor ısrarla Flash yüklenmesi gerektiği ekranda yazıyordu. Geliştirici sitesine yardımcı olmaları için yorum ve ileti yazdım. Yardımcı olabileceklerini düşündüm. Yazdığım yoruma verilen cevapta konunun en ilginç tarafıydı. Verilen cevapta dil desteklerinin olmadığı ve forumlara bakmam isteniyordu. Böyle bir cevaba güldüm. Google1998 senesinde arama motorlarına başladığında …