9/30/2013

Google Chrome Son Kapatılan Sekmeleri Bulma

Google Chrome tarayıcı kapatılan sekmeler
Google Chrome’un yeni arayüz kullanımına geçiş yaptığını ve bazı uygulamaların yerlerinin değiştiğini yazmıştım. Son kapatılan Sekmenizi bulamıyor musunuz ?

Google Chrome’un yeni arayüz değişiminden sonra bazı uygulamalarında çok doğal olarak yerleri değişti. Bilgisayarınız herhangi bir nedenden dolayı kapandığında veya siz kapadığınızda Chrome tarayıcınız size yardımcı olması açısından bu son bilgileri muhafaza eder. Kullanmakta olduğunuz açık sekmelerinize geri dönmek için yapmanız gereken birkaç adım nelerdir aşağıda inceleyelim.

Google Chrome son kapatılan sekmeleri tekrar açmak için adımlar :

1. Chrome tarayıcı kontrol paneli olan sağ köşedeki üç çizgili yaprak görünümlü icona tıklayın.
2. Maus’unuzu son sekmeler yazısının üstüne getirin.
3. Sol tarafda açılan pencerede yeni kapatılanlar yazısı ve altında son kapatılan uygulamalarınızı göreceksiniz. Uygulamalara tıklayarak kullanıma devam edebilirsiniz.
4. Google Chrome ile oluşturduğunuz diğer uygulamalar ile ilgili problem yaşıyor bulamıyorsanız, Google Chrome uygulamalarım nerede yazısını inceleyebilirsiniz.

Yayınlarınızı Google+ da Otomatik Paylaşın Duyurusu

Blogger Yayınlarınızı Google+ da Otomatik Paylaşın


Blogger, blog yazarı olarak, blog kontrol panelini açtığınızda, “Yayınlarınızı Google+ da otomatik paylaşın” uyarısı veren Duyuru İcon’unu görmüş olmalısınız. Aşağıda resmini verdiğim, bu duyuru uyarısı nedir ? Ne işe yarar ? Birçok blog yazarının anlayacağı bu uyrı mesajını, blogunu yeni kurmuş katılımcı yazar arkadaşlarımız bilmeyebilir. Bizlere düşen görev onlara yardımcı olabilecek, doğruları yapmasını sağlayacak düzgün, bilinçli bir web kullanımı sunmaktır. Aşağıdaki duyuru icon resmini görmüş olmalısın !
Yayınlarınızı Google+ da paylaşın uyarısı
“Yayınlarınızı Google+'da otomatik paylaşın Yeni! Yeni bir yayın paylaştığınız her seferinde blog yayınlarınız artık Google+'da otomatik paylaşılır. Bu ayarı Google+ sekmesinden devre dışı bırakabilirsiniz.”
Duyuru penceresinin resmi aşağıda görüldüğü gibidir.

Google+ yayınlarıpaylaşın
Google+ Duyuru penceresi, blogger’un hangi ayarları ile ilişkilidir ? Google+Duyuru penceresi ; Blog panelinizde bulunan Google+ yorum ve otomatik paylaşımların ayarlarının yapıldığı sekmedir. Sağ tarafda bulunan bu ayarlar şu şekilde kullanılmaktadır.
1. Yayınladıktan sonra otomatik olarak paylaşın ?
Otomatik yayın paylaşımı için seçenek sunar.
2. Yayınladıktan sonra paylaşma istemi ? Otomatik yayın paylaşımı kapamak için seçenek sunar.
3. Bu blog'da Google+ Yorumlarını kullan ?
Blogger, blogunuzda Google+ yeni yorum penceresinin kullanılmasını sağlar.

Blogger Google+
Yukarıda anlatılan açıklamalar umarım sizlere yardımcı olmuştır. Yeni yazılarda görüşmek üzere. “Beğenilmek duygusu, mutluluk içgüdü dürtüsüdür. Beğenilmek için önce beğenmesini bilmek gerekir.”

9/29/2013

Blog Yazı Yayınında Buffer Paylaşım Farkını Deneyin

Google ChromeUzantısı Buffer
Blogger Klasik ve Dinamik blog Sosyal Medya Paylaşımlarınızı yazı başlığı, blog başlık ismi, bağlantı linki ve büyük bir resim post (gönderi) ile özelleştirin. Blogger bloglarınız da yazı yazıyor ve paylaşıyorsunuz. Bu paylaşım kısa bir açıklama, bağlantı linki küçük bir resimden oluşur. Hatta bazen paylaşımlarınız da resim çıkmadığı gibi, resim çıksa da anlaşılamayacak kadar küçük ve anlamsız görülmekte. Blog yayınlarını Google+ sayfanda otomatik paylaşma yapabileceğiniz bir yazı hazırlamıştım.
Nesil SANLAV bey’e teşekkür ederim. Yazımı okuyarak beğenisini belirten yorum yapmış ve anlatılanlardan faydalanmış. Yorum meraklısı biri değilim. Ancak yorum ve Google+ tıklamalar yazının başarısını gösteren bir işarettir. Başarı derken herhalde sizde blogunuz ve Google+ paylaşımlarda başarıyı yakalamak isterseniz. Başarıyı yakalamk için 50 kitap ve 50 tane site gezip SEO araştırması yapmanıza gerek yok. işte karşınızda Dev Google duruyor ve sizlere koskoca bir imkan sunuyor. Yeterki kullanmasını bilin. Bloguma reklam amaçlı gelen birçok bağlantı yorumları siliyorum. Çok ısrar edici ve devamlı reklam gönderenleri Google hayatımdan da siliyorum. 
Ve bu yazımı okuyan reklam göndericilerini şu mesajımı iletiyorum.  Lütfen reklam amaçlı yorum yazmayın. Spam yapmayın. İşin sonu Google Penguen de son buluyor ve Web hayatınız kısalıyor. Yazımıza devam edelim ve Buffer’in Google Chrome uzantısısını neden yüklemeniz gerektiğini yazının sonunda daha iyi anlayacaksınız.
Buffer Sosyal Medya Yazı paylaşım Eklentisini yüklediğinizde, neler yapabileceklerinizden sadece bir örnek vereceğim. Eminim hoşunuza gidecektir.
Arkadaşlar benim Buffer bir ilişkim yok. Bu kadar anlatımı bir çıkar gibi görmeyin sakın. Ancak Google ile olan bağlantısı ve çalışmalarını izliyorum. Gelecekte bu çalışmalardan yararlanmanız için sadece sizlere bilgi geçiyorum. Hepsi bu!
Yukarıdaki resmi inceleyin. İsterseniz resme bu şekilde bakın veya tıklayın büyük izleyin. İzleme zevki ve kararı tamamen sizin zevklerinize bağlı. Konuya ne kadar yakın olursanız o kadar başarıyı yakalarsınız.
1. Yukarıda gördüğünüz resim Facebook paylaşımımdır. Facebook ana sayfa akışında çıkmaktadır.Siz böyle bir paylaşım yapabiliyor musunuz.Yapabiliyorsanız yazıyı okumayı kesebilirsiniz. Bu tarz bir paylaşım yapabilmek istiyorsanız okumaya devam edin lütfen.
2. Önce Google Chrome Uzantısı olan, Buffer’i yükleyin.
3. Buffer yüklediğinizde maus sağ tıklama eklentinizde görülecektir.
4. Yazınız açıkken tarayıcıda Buffer iconuna tıkladığınızda bazen resim çıkar, bazende çıkmaz. Bunun nedeni resmin ebatlarından kaynaklanır.Ancak çoğu kez resim görülür. Bağlantı linki, konu açıklaması ve blog başlık isminiz ile gönderme sekmesine tıkladığınızda içeriğiniz yayınlanır.
5. İçeriğiniz nerede yayınlanır. Facebook, Twitter, Linkedin, Google+ sayfanız ve Google zaman akışında çıkar. Dikkat ederseniz aynı anda 5 ayrı yerde bir tıklama ile paylaşım yaptınız.
6. Yukarıda gördüğünüz resim paylaşımını nasıl yapacaksınız ? Hemen anlatim.
→ Resmin üzerinde iken, mausa sağ tıklayın → Buffer yazı ve iconunu göreceksiniz tıklayın, yazınız yukarıda gördüğünüz resim biçimi ile gönderilmiştir.
Anlaşılmayan yada bir sorunuz var ise yorumlarda belirtin lütfen.

Googledan Bilgi Kaldırma (Önem Derecesi Yüksek)

Blogger-Site Bilgi Kaldırma
Blogger, Site ve Kişisel profil bilgileriniz birisi tarafından ele geçirildi acil yardıma ihtiyacınız var ne yapmanız gerekiyor? Lütfen bu yazıyı bir yerde saklayın. Günlük yaşantımızda bazı konular çok güvenli olsada, kendinizin yapacağı hatalar nedeni ile güvensiz bir durum yaşayabilirsiniz. Güvenlik sistemi, kurallara uyduğunuz süreç içinde geçerliliğini korur. Bilmeden yaptığınız herhangi bir yanlış uygulama veya sistemden kaynaklanan teknik bir sorun sonucu bazı bilgilerinizin ele geçmesine neden olabilir. Bu bilgileri ele geçiren kişi sizi web’den yok etmek için herhangi bir nedenden dolayı kullanmak isteyebilir.

Blog veya siteniz hakkında dolandırıcı, yasa dışı gibi ifadeler kullanarak, bir karalama politikası tatbik edebilir. Bu tür davranış sergileyen konuları Google içerik politika ve kriterleri de tasvip etmez onaylamaz. Google, Web Yönetici Araçları ve Google, Blogger Forumları bu tür bilgi almak için en kullanışlı ve emin yerdir.
Google’dan kişisel bilgilerin kaldırılması için acil olarak kullanabileceğiniz Google'dan bilgi kaldırma yardım formunu kullanabilirsiniz.

Blogger forumlarına giriş yaptığınızda sorularınızın çok kısa zamanda cevaplandığını göreceksiniz. Google'dan bilgi kaldırma Formunda, formun nasıl doldurulacağı yapılan açıklamayı aşağıda veriyorum.


(URL bulmak için öğrenin) kişisel bilgileri görüntüler web sayfasının URL * (Bu alana blog yazı URL niz yazılacak…)Sosyal güvenlik veya devlet kimlik numarası * gösteren Google arama sonuçları sayfasının URL'sini
Eğer webmaster veya site sahibi temas ettiniz mi? Onlarla temasa geçmek hakkında daha fazla bilgi edinin. Onay kutusunu işaretleyin
Kişisel bilgilerinizi * görüntüler web sayfası için WHOIS sayfanın URL'sini? (Blog Ana Sayfa URL’si) (http://isim.blogspot.com/)Sosyal güvenlik veya resmi kimlik * yayınladı Ülke Türkiye
Bu site * (Kimlik numaranızın son 4 rakamı görünür olarak sosyal güvenlik veya devlet kimlik Son dört karakter (1452)

Açıklama yapılan, Blogger forumlarındaki forum girişini de inceleminiz de fayfa var. Google From İçerik Çıkarma . Yukarıdaki bilgiler, umarım size yardımcı olmuştur.

9/28/2013

Blogger İgaming Oyun Tema Şablonu

Blogger İgaming Oyun Teması
Blogger, İgaming Oyun Tema Şablonu, oyun teması seven blog yazarları için beğendiğim çok şık renklere sahip bir tema. Tema renk uyumu göz alıcı nitelikte. Gadget üst bilgi renkleri, sosyal paylaşım gadgeti, 5 ad slider, açılır turuncu menü bar çubuğu, 3 gadget’in birleşiminden oluşan popüler yayınlar, (Tag) kategoriler ok gif eklentisi ve blog arşiv’i bir araya getirilmiş. Blog yardım dosya ve eğitici videoları açılan sayfada alt kısımda görebilirsiniz. Videoları incelediğimde farklı tarayıcılardan dosyanın nasıl indirileceği ve zipten nasıl çıkarılacağı anlatılmakta. Menü çubuğunu nasıl özelleştireceksiniz bilgisi yine videolarda anlatılmış. şablon tema yazı fontları Google font uygulamaları hakkında bilgi verilmiş.  CANLI DEMOSU Blogger için benzer en iyi oyun şablonlarını görmek isteyebilirsiniz.Tema özellikleri :
Açılır navigasyon menüsü , Blog başlığı arasına yerleştirilmiş arama çubuğu, Mesajlardan oluşan muhteşem resimli slayt geçişi 2 sütun, 3 sütun alt bilgi, Yazının devamı post sağ tarafta yer almakta. Açıkcası çok hoş bir tema incelemenizi tavsiye ederim.
Şablon açıklamaları için bilgileri buradan inceleyebilirsiniz.

Dinamik Blog Açılır Gadgetini Sabitleme

Dinamik blogger, sağ tarafta bulunan Sidebar açılır gadget menüsünü sabitleyebilirsiniz. Dinamik blog’unuz da sağ tarafta bulunan Sidebar açılır gadget’inden rahatsız oluyorsanız aşağıda anlattığım adımları takip ederek gadget’in açılmamasını ve sabit kalması işlemini uygulayabilirsiniz. Dinamik blogger tema görünüm değişkenleri olan, classic , flipcard , magazine ,mosaic , sidebar , snapshot , timeslide , görünümlerinde çalışmaktadır.
Dinamik Blogger Tema değişken görünümleri menü çubuğunda sol üst kenarda ok işaretinin olduğu yerde bulunur.  Dinamik blogları farklı görsellerle incelemek için tasarlanmış çok işlevsel olmasına rağmen okuyucular bu sekmeleri her nedense pek kullanmazlar. Yada farkında değillerdir.
Sağ Sidebar açılır menüyü sabitlemek için uygulanacak adımlar :
1. Blogger kontrol paneline giriş yapın
2. Şablon ⇒ Özelleştir ⇒ Gelişmiş ⇒ CSS ekle tıklayın.
3. Aşağıdaki kodu kopyalayın ve üst kısma yapıştırın
4. Şu işaretde iken, } enter tıklayın. Birkaç saniye bekleyin ve kaydedin.
5. Blog önizleme yapın. Büyük ihtimalle yeni kayıt icon ve blog kontrol panel icon'larınız görülmeyecektir. Şunları yaparak önbelleği yenileyin.
CTRL + Üst karakter + R veya F5 tuşuna birkaç kez basın. Korkmayın halen görülmüyorsa blog'tan çıkın ve yeniden giriş yapın. Artık görülmeye başlayacaktır. sağ tarafta sidebar gadget menülerinizin sabitlenmiş olduğunu göreceksiniz.
6. Eski haline dönmek isterseniz kodu silmeniz yeterlidir.
Sağ taraf Sidebar açılır gadget sabitleme kodu :
#gadget-dock{
position: fixed !important;
right: 0px !important;
}
Dinamik blogger sol tarafta açılır gadget menüleri kullananlar için kod aşağıda verilmiştir.
Sol taraf Sidebar açılır gadget sabitleme kodu :
#gadget-dock{
position: fixed !important;
left: 0px !important;
}

9/27/2013

Site Hızı ve Hataları Google Pagespeed Insights İle Düzeltin

Google Chrome için Pagespeed Insights kullanarak Blog, Site hızınızı etkileyen unsurları görün, önerileri takip ederek sitenizi optimize edin.Google Pagespeed Insights, web üzerinde performansınızı yansıtarak sitenizin hızını etkileyen nedenleri test eder. Sonuçları size puan olarak verir. Hemen yan tarafındaki pencerede olumsuz çıkan sonuçları sunar ve ne yapmanız gerektiğini anlatan bağlantılar içerir.
Google Pagespeed Insights, 1 Ağustos 2013 itibariyle güncellenmiş olup, online versiyonu’u kullanabilirsiniz. Pagespeed Insights ile ilgili geniş bilgileri buradan inceleyebilirsiniz. 
1. Blog veya Site sayfanızda iken sağ maus tıklayın öğeyi denetle sekmesini göreceksiniz tıklayın. Geliştiriciler için tarayıcı penceresi açılacaktır. Resmi inceleyin.
Chrome tarayıcı Öğeyi denetle sekmesi
Bu hataları nasıl düzelteceksiniz ;
Not: Yukarıda anlatılan yazı içeriğinin uygulamaları değiştiğinden, bazu resim ve anlatımlar kaldırılmıştır. Ancaj yazı içinde bulunan bağlantılara tıklayarak web siteniz için sunulan hataları genişletip neler olduğunu görebilir ve düzenleme yapabilirsiniz.

Yazı düzenleme tatihi : 03.07.2015

9/26/2013

CCleaner 4.06.4324 Yeni Sürüm İndir

CCleaner V4.06.4324 (64) bit yeni sürümü

Bilgisayarınızda bakım proğramı  CCleaner 4.06.4324 temizlik sürümünü güncelleyin. Açılımı Crap Cleaner olan CCleaner Programı ile bilgisayarınızda bulunan gereksiz dosyaları silerek daha istikrarlı ve performanslı bir sistem elde edebilirsiniz. Küçük boyutuna rağmen sistem temizliği konusunda çok güçlü olan bu ücretsiz program bilgisayarınızın tertemiz hale
gelmesini ve ilk günkü gibi hızlı çalışmasını sağlıyor.

CCleaner gereksiz dosyaları silen, programı, bilgisayarına kuran birçok arkadaşlardan ve tanıdık doslarımdan aldığım email ve sözlü sorularına cevap olarak bu yazımı hazırladım. CCleaner proğramını nasıl kullanacağız ? Proğramın her ülke dilinde yazılması ve kullanımı basit olmasından dolayı fazlaca detaya girmiyorum.
CCleaner Yükle
Bu sürümdeki yenilikler:
Geliştirilmiş Internet Explorer DOMStore Çerez temizleme.
Gelişmiş Firefox İnternet Geçmişi temizleme.
Içerir ve öğeleri dışlamak için serbest metin girdi eklendi.
Başlangıç ​​aracı tarayıcı algılama optimize edilmiştir.
Özyinelemeli klasör analiz ve temizlik için prosedürü güncellendi.
Geliştirilmiş sistem izleme devreye alınması (CCleaner Profesyonel).
Eklendi CDBurnerXP, UltraEdit, Photodex ProShow Producer, SketchUp 2013 el freni temizlik yapın.
Küçük GUI iyileştirmeleri.
Küçük hata düzeltmeleri.

Ücretsiz CCleaner Yeni Sürümü kendi sitesinden

9/25/2013

Google Chrome Uygulamalar Nerededir

Chrome Uygulamalar
Google Chrome yeni arayüze geçti ancak bazı eklentilerin yeri değişti. Uygulamalarınızı bulamıyor musunuz? Uygulamalarınız kaybolmadı merak etmeyin. Google Chrome’un yeni arayüze geçişi ile her zaman kullandığınız uygulamalarınız farklı bir alana taşındı. Google web mağazasından eklediğiniz uzantılar içinde, Google ürünlerine ait seçenekleri profil resminizin yanındaki noktalı icon sayfasına tıkladığınızda ulaşabilirsiniz.

Web siteniz için eklediğiniz uzantılar artık yeni sekme açtığınızda görülmeyecektir
Panik yapmayın, merak etmeyin. Google’un hiçbir çalışması yok olmaz. Web sitelerinize kolay ulaşabilmek için eklediğiniz Uygulamalar yer imleriniz açıksa tarayıcı altında sol başta görebilirsiniz. Uygulamalarınızı gösteren icon ve yer imlerine aşağıdaki resimde gördüğünüz yerden ulaşabilirsiniz. İcona tıkladığınızda eskiden ulaştığınız uygulamalar artık karşınızda.

Uygulamalar nelerdir ?
Uygulamalar Web sitelerinin kullanıcılara sunduğu kullanımı kolay eklentilerdir. Bunlara iconlar yardımı ile ulaşılabilir. Yukarıda ilk örnek resimde bir tıklama ile ulaşabileceğiniz uygulama uzantılarını görmektesiniz. Birçok uzantıyı uygulama alanına eklemek için Google Web Mağazasını giriş yaparak ekleyebilirsiniz. Uygulamaları görmek için profil yanındaki uygulama iconuna tıklayın tüm uygulamaları görmek için Google’a ait daha fazla uygulama sekmesine tıklayın.

Google Chrome yeni sekmeler

Google Chrome Yeni Arayüze Geçiş Yaptı

Google Chrome Yeni Arayüzü


Google Chrome geliştiricilerinin çalışmaları sonucu, Chrome yeni arayüzünü devreye geçirdi. Yeni uygulamada uzantı eklentileri profiliniz yanında yer almakta. Noktalı icona tıkladığınızda artık yeni bir pencere açılmıyor. Küçük bir pencere içinde uygulama

Google Plus Düşünce ve Sevincim

Google PlusGoogle ürünü olan, Google+ Followers izleme Gadget’inde bugün 5000 kişilik potansiyel kitleye 2 saat önce ulaştım. 24.09.2013 Türkiye saati ile 22,00 Google ürünü olan, Google Plus’un hayata geçirildiği günden, bugüne kadar geçen süre içinde, Adnan Güney profil , Guney59 Paylaşım , AdnanGuney.Com , SMS Musiki Cemiyeti (Google Sites) , Samsun Musiki Cemiyeti (Blogspot), Blog ve Site sayfaları, Samsun Musiki Cemiyeti topluluk, Guney59 Özgürce Paylaş topluluk aktivitelerime katılım sağlayarak bana destek ve onur veren tüm Dünya Ülkeleri ve Türkiye İnsanlarına çok çok teşekkür ediyor, kendilerine sonsuz şükran ve sevgilerimi sunuyorum.
Google+ Followers kendisi küçük bir Gadgetten ibaret olmasına rağmen  çok yönlü fonksiyonel bir araçtır. Bu küçük dediğimiz araç bizleri Dünya İnsanları ile buluşturup kaynaştırarak, sevgi dolu büyük bir kitlenin oluşumuna yardımcı olmaktadır. 1998 senesinde Google Web Dünyasına başladığında bende onu takip ederek ve yaklaşık tüm ürünleri zaman buldukca inceleyip, araştırarak kullanan ve bu sonuçları da Blogger hayatına başladığım 5 yıldır sizlere aktaran biriyim.
Zaman buldukca , elimden geldiğince ve bilgim dahilinde sizlere faydalı olmaya çalışıyorum. Doğru ve istikrarlı bir yolda olduğumu, Google Arama Sonuçları ve
sizlerin katılımınızdan anlıyorum.
07.09.2012 tarihinde Google çevrelerle ilgili sınırlar başlıklı yazımda 5000 sınırına girildiğinde çevreleri ekleme problemleri yaşandığını yazmıştım. Google’un Google Plus yapılandırması ile ilgili olan bir sınırdır. Kişisel olarak eklediğiniz ve sizi ekleyenleri de eklediğinizde toplam rakamı belirtmektedir.
Google+ Followers ve Google Plus hakkında yaptığım kısa açıklama ile bugüne kadar ekleyemediğim çevreler varsa lütfen beni yargılamayın. Şahsımı ekleyen herkesi eklemek isterim.Ancak şartlar ve uygulamalar buna fırsat vermiyor.
Kimsenin ben onu ekledim o beni neden eklemedi diye bir düşüncesi olmasını istemem. Ekleyemediğimin nedenleri yukarıda belirtmiş bulunmaktayım.
Google’un Google Plus ve Google+ Followers uygulamalarını yabana atmayın lütfen. Google’u çok kişi bir arama motoru gibi görebilir. Ancak Google sadece bir arama motoru değildir.İlerleyen zamaniçinde sizlerde bunun farkında olacaksınız.
Google Plus ve Google+ Followers uygulama faaliyetlerinde daha fazla yer almaya bakın. Hiçbir Sosyal Medyanın Google’un yerini alamayacağını unutmayın. Google Dünya insanlarını bir çevreye toplayarak buluşturan ve bu çevrelere gelişim ve teknoloji sunan bir şirkettir. Dikkat ederseniz bu gelişim içinde kimseden ücret talep etmemektedir.
Tüm paylaşım ve katılımlar için tekrar tekrar herkese teşekkür ediyorum.

Saygı ve Sevgilerimle

Adnan GÜNEY

9/24/2013

Blogger Arama Açıklaması ve Uygulamalar

Blogger Arama Açıklamaları SEO
Blogger arama açıklamaları nedir? Arama açıklamaları nasıl yapılandırılır ve Arama açıklamaları neden önemlidir? Arama açıklamaları, Blog yazı içeriğinizi arama sonuçlarında en iyi tanıtan, yazı başlık ve link’inizin hemen altında okuyucuya bilgi veren metin görünümüde kısa başlıklardan oluşur. Diğer adı ile içerik tanımlama meta etiketleridir.
Arama sonuçlarında blog’unuzu en iyi tanıtan SEO olarak da yüksek değer taşıyan bazı tanımlar (Meta) mevcuttur.

Kısaca başlık vermek gerekirse bunlar ;
1. Blogger, Başlık açıklaması ( Title )
2. Blogger, Blog tanıtım açıklaması ( description )
3. Blogger, Blog anahtar kelimeler meta ( keywords )
4. Blogger, Blog yazı içeriğinizin tanımı ( arama açıklaması )
olarak belirtebiliriz. Tüm bu maddelerin bilinerek, uygulanması SEO optimizasyonu olarak çok önemli olup, her blog ve site sahibinin bilmesi gereken konular kapsamındadır. Blogger SEO için yapılması gereken işlemlerlere gereken önemi verdiğinizde arama sonuçlarında blog kaliteniz artar. 2012 senesinde Blogger arama motoru SEO yeni modül özellikleri tanıtımını yaptı. Yazı linkini takip ederek neler yapıldığını inceleyebilirsiniz.
Örnek bir arama açıklaması :
Arama sonuçları
Yukarıdaki resmi incelediğimizde bir üst kısımda anlatılan maddelerin uygulandığını göreceksiniz. Yukarıda anlattığım konulardaki bağlantılara tıklayarak arama açıklamaları ve diğer Seo konularını yapılandırabilirsiniz. Blogunuz için bir arama açıklaması belirtmediyseniz, arama motorları blog'unuzun içeriğine bağlı olarak size bir açıklama belirleyen özelliğe sahiptir.

9/23/2013

Blogger Yeni Yorum Pencere Görünümündeki Yenilikler

Blogger yeni yorum penceresi

Blogger, Klasik ve Dinamik blog yorum penceresi görünümünde değişikliği farketmiş olmalısınız. Eski klasik görünümüne alışık olduğunuz pencereyi artık Google+ yorumlar penceresi gibi göreceksiniz. Bugün başlayan yeniliği incelemek için blog yorumlarınıza dikkatlice bakarak anlayabilirsiniz.

9/22/2013

Dinamik Ve Klasik Blog İstatistik Karşılaştırması

Klasik ve Dinamik Blogger İstatistik göstergesi
Klasik ve Dinamik blog okuyucu kitle istatistiklerini merak eden birçok blog yazarı mevcuttur. Blog yazarlarının blog tema seçiminde en çok zorlandıkları kısımda bu düşüncedir. Yeni bir blog oluşturulurken tema seçimi ilk düşünülen konular arasında yer alarak, klasik blog mu, yoksa dinamik blog mu kullansam karamsarlığı ile başlar. Blog açarak yazı yazmak hobi olarak başlar. Bir müddet sonra gadget ve eklentileri kurma ile devam eder. Temada renkler değişir görsellik ön plana alınır. Tüm kurgular bitmiştir. Artık içerik oluşturma işlemi devam edecektir.

İşte en büyük hata bu aşamada başlamıştır. Blog yazarı, Google İçerik Kriterlerini bilmeden rasgale içerik oluşturmaya devam eder. Bir süre sonra bu çalışmalarının karşılığını görmek ister. Çok doğal ve psikolojik bir durumdur. Blogger istatistiklerini takip ettiğinde okuyucu sayısının (tıklamalar) yerinde saydığını zaman zaman değişim gösterdiğini gözlemler.

Google arama sonuçlarında yazılarını göremez. Blog’una bilmeden eklediği kodlardan dolayı kimlere link verdiği anlayamaz. Artık backling ile tanışacaktır. Araştırarak backling konusunu çözecektir. Fakat geçen zaman süresi hep aleyhine çalıştığını ilerleyen günlerde anlayacaktır. Sizlere bir blog yazarının geçirdiği ruh alemini kısaca özetledim. Kendi klasik blog'um da yaptığım ve sonradan Dinamik blog’a çevirdiğim istatistik sonuçlarından biraz bahsedeyim.

Yukarıda gördüğünüz resim farklı bir klasik blog’umun daha önceden 15 günlük deneme görünümüdür.  Bu konuyu biraz inceleyelim.
Klasik blogger durum raporu:
1. Okuyucu sayısı düştü
2. Yazılar arama sonuçlarında görülmemeye başladı
3. Yorumlar dibe vurdu
Zaten bu 3 madde yeterli bir açıklama oluşturuyor.
Dinamik blogger durum raporu:
1. Okuyucu sayısı yukarı çıktı
2. Yazılar arama sonuçlarında görülmeye başladı
3. Yorumlar tekrar başladı

Blogger İstatistik sonuç resmini yukarıda sizlerle paylaştım. Dikkat ederseniz günlük tıklanma sayısı 602. Bir önceki güne ait veride 62 olarak görülmekte. %100 lük bir ivme ile yukarı çıkmaya başladı.
Arama motorları daha sık uğramaya başladılar. Dinamik blogger teması kullanmamın en önemli nedenlerinden biride budur.
Kullanımı kolay, arama kutusu kullanışlı, blog hızı iyi. Arama boot'ları hızlı , güncel ve özgün yazı içeriği olan blog'ları çok çabuk indexler ve arama sonuçlarında ön sıralara çıkarır.
Dinamik Blog kullanım kolaylığı ile ilgili, Dinamik Blogger kategorisinde bulunan yazılarımda kullanım kolaylığını anlatıyorum. Zaman buldukca incelemenizi tavsiye ederim.

Dinamik blog teması kullanan birçok blog yazarının blog'larına baktığımda birçok eksiklikler görüyorum. Sonuç olarak yazılan yazıların okunmadığı bu eksikliklerden farkediliyor.

Dinamik blog teması kullanımı ile ilgili sorularınızı yorumlarda belirtebilir, blog'unuzun güzelleşmesi için yardım isteyebilirsiniz. Dinamik Ve Klasik Blog İstatistik Karşılaştırması ile ilgili Resmi daha büyük incelemek için resime tıklayın

Blogger Seo Hakkında

Blogger Seo
Arama Motoru Optimizasyonu anlamını ifade eden SEO, okuyucu kitlenizi arttırmanıza, yayınlarınızı hedef kitlenize ulaştırmanıza yardımcı olan bir araçtır. Birçok blog yazarının düşüncesi, yazılarının ön sayfalarda çıkması ve tüm okuyucu kitlesinin kendi yazılarını okumasını istemesi gibi yanlış bir düşünce içerisindedir.Blog ve Site yazarları olarak şu konuyu aklımızdan çıkarmamız gerekir. Google arama motoru olduğu kadar, birçok marka ve ürünün de sahibidir.

Bu bağlamda yazıların kalitesi ve içerik kriter uygunluğu, Google için çok önemlidir. Siteniz/Blog’unuz çok iyi de olsa içerik kriter ve yönergeleri bilmek yazım kurallarına uymak zorundayız. Kurallardan birinin yanlış uygulama yapılması içeriğinizin arama sonuçlarında bir alt sıralara inmesine neden olur.
Google çalışanları, Webmaster Forumlar, Yardım forum açıklamaları, İçerik Kriter ve Yönergeleri ve bu konuları tamamlayan eğitici videolar vs. tüm anlatılanların özünde şu gerçek anahtar bulunmaktadır.
Web yazı içeriklerinizi, Google arama sonuçlarında çıkması için çeşitli yanlış anlatılan uygulamalarla hazırlamayın. İçerikleriniz İnsanlara katma değer sağlamalı ve bir konuyu özgün anlatmalıdır. Arama sonuçlarında ilk sıralarda çıkmak için, muhtelif sitelerde anlatılan kulaktan dolma anlatımlara önem vermeyiniz.
Konuyu daha basite inderelim. Herhangi bir ürünü, 3. şahıslardan mı almak istersiniz ? Yoksa ilk satıcıdan mı almak istersiniz ? Herhalde ilk satıcıdan almanız sizin leğinize olan bir konudur. Yukarıda yazdığım cümleye göre sorumu değiştirip, SEO konusunu en iyi kim size sunabilir diye soruyorum.
Vereceğiniz cevap çok açık ve netdir. Konuyu en iyi anlatan araç Google' dur.
Google ürünlerinden olan, Blogger şimdi web meraklılarına arama motoru tercihlerini yönetme seçeneği sunuyor. SEO ile ilgili daha fazla bilgi için, Web Yöneticisi Araçları Yardım Merkezi'nde bu makaleyi okuyun ve SEO Başlangıç Kılavuzu'na (pdf) bakın.
Çoğu SEO seçeneği Arama Tercihleri altındaki Ayarlar sekmesinde bulunmaktadır.
Bu sekmede, aşağıdaki ayarları görürsünüz:
Açıklama
Sayfa Bulunamadı Sayfası için Özel İçerik
Özel Yönlendirmeler
Özel robots.txt
Özel robot başlık etiketleri
Resim özellikleri ve başlık etiketleri gibi diğer seçenekler Yayın Düzenleyici'de bulunur.
Unutmayın, blogunuzun SEO'sunu artırmak için her adımı uygulamanız gerekmez; yalnızca rahatça kullandığınız adımları uygulamanız yeterlidir.

9/21/2013

Web Sitenizi Google+ Sayfasına Bağlama

Google+ sayfaların seçimi
Blogger, Wordpress, Tumblr, Google Sites ve diğer kişisel sitelerinize Google+ platform 'unda sayfa açarak Web Sitenizi bağlayabilirsiniz. Google+ Sayfanıza Web Sitenizi bağlayarak okuyucu kitlenizin artması ve sitenizin keşfedilmesine katgı da bulunmak çok kolaydır. Teknoloji gelişimin hızla büyüdüğü Ülkemizde artık birçok araçları leğinize çevirmeniz sizin çalışmalarınıza bağlıdır. Google Aktivite ve ürünlerinin çoğu ücretsiz olarak sizlere sunulmaktadır. Bu ücretsiz (Free) araçları kullanabilmek ize 5 dakikanızı almaz.
Tek yapmanız gereken işlem Google Gmail hesabı açmak ve başlamaktır. Farkı anlamak için farklı olanı yaşamak gerekir.

Google Gmail hesabınızı nasıl açacaksınız ? Bağlantıya tıklayarak Google’un Dünya ile sizi buluşturduğu pencereyi açın ve başlayın. Dünya ile tanışmak bu kadar basit. Hadi başlayın durmayın. Konu başlığımızın açıklamalarına devam ederek, Web sitesi kurmuş Google Plus ile tanışan arkadaşlarımıza yardımcı olacak bilgileri aktaralım.

Web Sitenizi Google+ Sayfasına nasıl bağlayacağız ?
Yazımın başında dikkat ederseniz site isimlerini vererek başladım. Böyle bir açılama yapmamın nedeni oluşturacağınız sayfada site kısıtlamasının olmadığının bilinmesidir. Google+ sayfamızın bağlantısı için ;
1. Google Plus’a giriş yapın.
2. Sol açılır sidebar’a mausu yanaştırın. Yukarıda verilen resmi inceleyin.
4. Açılan pencerede “Bu sayfayı yönet” yazısına tıklayın
5. Google+ Sayfanız açılmış olmalı. Pencere görünümünü aşağıda inceleyin.


Web sitenizi bağlayın
6. Sağ tarafta şu şekilde yazıyı göreceksiniz. Her uygulama sonucu sağ okla devam ederek Google yardım balonunda anlatılanları takip ederek Google+ sayfanızı web sitenize bağlayın.
Resimdeki yazı içeriği yukarıda el işareti ile gösterilmektedir.
"sites.google.com/site/smsmusikicemiyeti/ gerçekten size mi ait? Web sitenizi bağlayın "


sites.google.com/site/smsmusikicemiyeti/ gerçekten size mi ait ?
7. Web sitenizi bağlamanız için, bağlantıya tıklayın. Yeni bir pencere size ne yapacağınızı anlatan bölümdür.Şu şekilde bir yazı ile karşılaşacaksınız. Web sitenizi bağlayın.
“https://sites.google.com/site/smsmusikicemiyeti/ adresine kısa bir kod satırı ekleyerek, Google+ sayfanızın ilgili sorgularda Google arama sayfasının sağ tarafında gösterilmeye uygun olmasını ve Google+ sayfanızın daha kolay bulunmasını sağlayabilirsiniz. Daha fazla bilgi
Sitenizin web yöneticisinden aşağıdaki kod satırını sitenizin ana sayfasına eklemesini isteyin:
Kodunuz örnek :

<a href="https://plus.google.com/113392076460506629730"rel="publisher">Google+</a>
Ayrıca, web yöneticisine bu talimatları e-postayla gönderebilirsiniz
8. Google+ sayfanız yokmu ? Google+ sayfa oluşturmaya başlayın.
Web sitenize Google+ sayfa bağlamak için:
Kullandığınıza emin olun sayfa olarak Google , soldaki Profili tıklayın.
'Hakkında' sekmesinde, web sitenizin URL'sini yanındaki bağlantı web düğmesini tıklatın.
Açılan kutuya adımları izleyin:
Kopyala ve yapıştır web sitenizin <head> etiketi sağlanan kod parçası ve Test web düğmesini tıklatın. Biz doğru web sitenize kodunu ekledim emin olmak için kontrol edeceğiz. Onay tamamlandığında tıklayın Bitti. Bir onay işareti sayfanızın profili 'Hakkında' sekmesinde web yanında gösterecektir. Bu görünmesini onay için birkaç gün sürebilir. Sorun mu yaşıyorsunuz? Yorumlarda sorabilir yeni yayınlardan haberdar olmak için takip edebilirsiniz.

9/20/2013

Avast Free Antivirus 8.0.1489 (Windows)

Avast Free Antivirus İndir


Free Antivirus tamamen ücretsiz olarak kullanabileceğiniz ve trojanlardan tutun da spyware programlara kadar onlarca tehdit ile aktif bir şekilde bilgisayarınızı koruyan programlardan birisi. Avast 8 Ücretsiz Antivirus Proğramı güncellenerek yeni bir arayüze geçti. Bilgisayarınızdaki icona tıkladığınızda, Yedi bölümden oluşan Ana Sayfasına ulaşacaksınız. Yeni arayüzünde bir çok yenilikleride beraberinde getirerek kullanıcının hizmetine sunmuş.


Avast Free Antivirus Yükle


Hibrit Bulut Teknolojileri
Antivirüs ve Anti-Spyware Motoru
Programın ödüllü tarama ve koruma motoru virüslere, spywarelara ve diğer zararlı etkenlere karşı yeni algoritması ile yüksek koruma sağlıyor. Öğrenme yeteneğine sahip yeni mekanizması sayesinde ise yeni virüsleri dahi tespit edebiliyor.

Gerçek Zamanlı Virüs Veritabanı Güncellemeleri
AVAST Virus Lab sayesinde her bir virüs tanımı bilgisayarınıza gerçek zamanlı olarak aktarılıyor ve pek çok diğer programdaki gibi virüs veritabanı güncellemesi beklemek zorunda kalmıyorsunuz. Sürekli olarak güncel bir antivirüse sahip olmanın yolu avast! Free Antivirus’ten geçiyor.

Dosya Popülerlik Sistemi
Avast FileRep servisindeki binlerce özel dosya sayesinde bir dosyanın güvenli olup olmadığını açmadan önce öğrenebiliyorsunuz. Kaç kişinin o dosyayı indirdiğini ve dosyanın popülerliğini ölçen bu sistem sayesinde tarama motoru çok daha hızlı bir şekilde hareket ediyor.

Güvenlik Özellikleri
Yazılım Güncelleyici . Bilgisayarınızdaki diğer programların güncellemelerini tarayan ve güncellemeniz gereken yazılımları size bildiren Avast Free Antivirus böylece diğer yazılımlardaki güvenlik açıklarına dair de sizi koruyabiliyor.

Web Tarayıcı Temizleme
Avast’ın yeni tarayıcı temizleme özelliği sayesinde web tarayıcınıza yüklenen istemediğiniz toolbar ve eklentileri kolayca kaldırabilir, yapışkan olan bu zararlı yazılımlardan kolayca kurtulabilirsiniz.

Davranış Kalkanı
Yüklü olan yazılımlarınızın sıradışı davranışlarda bulunmaları durumunda bunu anlayabilen ve önlem alan antivirüs programı artık çok daha gelişmiş özelliklere sahip.

Uzaktan Yardım
Eğer bilgisayarınızda yer alan sorunları uzakta bulunan arkadaşlarınız yardımıyla çözmek isterseniz Uzaktan Yardım özelliği sayesinde onları bilgisayarınıza davet edebilir ve güvenli bir bağlantı oluşturabilirsiniz.

Web Kalkanı
Ziyaret edilen tüm sayfaları, indirilen dosyaları ve java komut dosyalarını tarar. Akıllı akış tarama özelliği sayesinde Web Kalkanı, web'de gezinme hızınızı düşürmez.
Antivirüs - Anticasus Taraması
Program yeni sürümünde daha güvenilir bir koruma sağlayabilmek için her türlü zararlı yazılıma karşı daha güçlü hale getirildi.

Gerçek Zamanlı Anti-rootkit Koruması
Avast Free Antivirus benzersiz gerçek zamanlı koruması tüm kernel-modlu sürücüleri kontrol ederek tüm rootkitler daha sisteminize zarar vermeden bulunarak durdurulur.

Avast Akıllı Tarama Özelliği
Bilgisayarınızda yaptığı tarama sonucu beyaz listeye aldığı alanları değişiklik olmadıkça taramayan program bu sayede taranması gereken alanları %80 oranında azaltarak daha hızlı tarama sağlar.

Savunma Kalkanı
Bilgisayarınızdaki tüm aktiviteyi gözlemleyen program şüpheli işlemleri rapor/bloke eder.

Mail Kalkanı
Alınan ve gönderilen tüm e-postaları zararlı yazılım tehlikesine karşı tarar. Program taramayı MS Outlook için geliştirdiği bir eklentiyle, diğer e-posta servisleri için ise POP3/IMAP4/SMTP proxy'leriyle gerçekleştirir. Yeni versiyon gmail.com, sympatico.ca gibi SSL tabanlı e-posta servislerini de destekliyor.

P2P Kalkanı
ABC, Ares, Azureus, BearShare, Bit Torrent, BitComet, BitLord, BitPump, CZDC++, Direct Connect, eDonkey, eMule, iDC++, iMesh, Kazaa, Kceasy, LimeWire, Morpheus, Opera's DC++, Overnet, Qtrax, Shareaza, SoulSeek, StrongDC++, uTorrent, Vuze, WinMX, Winny2, Zultrax gibi P2P programlarıyla indirilen tüm dosyalar kontrol edilir.

Anlık Mesajlaşma Kalkanı
AIM (AOL Instant Messenger), Gadu-Gadu, gaim/Pidgin, Google Talk, ICQ, IM2 Messenger, Infium, Miranda, mIRC, MSN/Windows Messenger, Odigo, PalTalk Messenger, Psi Jabber Client, QIP, QQ, SIM, Skype, Tlen, Trillian, WengoPhone, XFire, Yahoo! Messenger gibi anlık mesajlaşma servisleriyle indirilen dosyalar kontrol edilir.
Network Kalkanı
Ağ tabanlı tüm virüslere karşı koruma sağlar.
Sessiz/Oyun Modu
Tüm tam ekranlı uygulamalar otomatik olarak algılanarak pop-up dahil bilgisayar ekranınızda açılacak her türlü uygulama bloke edilir.

CPU Optimizasyonu
Çok çekirdekli CPU'larda daha hızlı çalışan avast! 6 disk alanında daha az yer kaplar ve daha az enerji harcar.

SecureLine
Avast'ın yepyeni SecureLine hizmeti sayesinde internet bağlantınızı bir VPN vasıtası ile kolayca şifreleyebilir ve böylece bilgi sızdırmalarını engelleyebilir, IP adresinizin görülmesini engelleyebilirsiniz. Özellikle diğer ülkelerde yer alan ve girilemeyen web sitelerine girerken de bu kısıtlamalardan kurtularak daha özgür bir internet bağlantısı sağlayabilirsiniz.

Evinizde kaç tane bilgisayar varsa hepsine kurarak verilen bu hizmetten ücretsiz yararlanabilirsiniz.
Avast 8 ücretsiz proğramı indirmek için aşağıda verdiğim bağlantıya tıklamanız yeterli olacaktır. Kurulum başlayacak ve bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekecektir.
Avast 8 ücretsiz proğramına nasıl kayıt olacaksınız buradan inceleyin.
İşletim sitemi : Windows XP, Vista, 7, 8

Ücretsiz Avast 8 Programını 
⇒ ⇒  İNDİR