8/31/2015

Windows 10 Yükseltme Sonrası Windows.old Klasörünü Kaldırma

Windows işletim sisteminizi, Microsoft Windows 10’a yükselttikten sonra 17 Gb veya 20 Gb boyutunda yer kaplayan eski windows dosyalarınızı bilgisayarınıza zarar vermeden nasıl kaldırabilirsiniz? Windows 10 yükseltme işleminden sonra eski windows dosyalarınızın yedeklerinin nerede bulunduğu hakkındaki açıklamaları bir önceki makalemizde anlatmıştım.

(C:) Dizininde büyük bir alan kaplayan bu klasörü 30 gün içinde Windows 10’u beğenmediğiniz takdirde geri alabilmek için saklı tutmak zorundasınız. Windows 10’u beğenip tamamen kullanmaya karar verdiğiniz zaman bilgisayarınızda fazladan yer kaplayacak olan bu klasörün nasıl silineceğini aşağıda inceleyelim. 


Windows klasörlerini silme işlemine başlamadan önce hiçbir kurulum program klasörlerinizi dizinden sil komutu vererek kesinlikle silmemenizi öneririm. İşe yaramayan kullanmadığınız klasörler (C:) Dizini → Windows→ System32 içinde bulunan görülmeyen gizli .dll uzantısını kullanırlar. Dizinden direk sil komutu verdiğinizde Windows işletim sisteminin kullanmakta olduğu bu uzantı yanlışlıkla silindiğinde bilgisayarınız kilitlenebilir ve çalışamaz durama gelebilir. Böyle olumsuzluklar yaşamamak için kullanmadığınız dosyaları silmeye yarayan programlar veya Windows silme işlemini yapabileceğiniz Denetim masasında bulunan Programlar ve Özellikler klasörünü de kullanabilirsiniz.

Ayrıca, Microsoft Windows 10 işletim sistemi ile ilgili diğer makaleleri inceleyin.

Windows.old klasörü nasıl kaldırılır :

1. Bilgisayarınız başlat çubuğu yanındaki büyüteç simgesine tıklayın. Disk temizle ismini aratın. Çıkan her iki isimde aynı işlemi yapmaktadır. Arama penceresi, Büyüteç simgesinin görünümü.
Disk temizleme
2. Mevcut olarak (C:) Dizin’ i karşınıza gelecektir. Tamamı tıklayın. Sol alt kısımda Sistem dosyaları ismine tıklayın ve C: dizininde açılan Önceki Windows yüklemesi (yüklemeleri) seçeneğini seçin. Diğer uygulamalar seçilmiş olarak gelecektir. Dilerseniz bunların yanındaki tikleri kaldırabilirsiniz. Seçimizi yaptı iseniz, Tamam ismine tıklayarak güvenli ve temiz kaldırma işlemini başlatmış olacaksınız. Dosyaların silinmesi için sizden onay almak isteyen mesaja evet diyerek devam edin. 
C: dizininde açılan Önceki Windows yüklemesi (yüklemeleri) ile ilgili görseli.
Yukarıdaki resimde de gördüğünüz gibi kendi bilgisayarımda bulunan Windows.old 17.6 Gb boyutundaki klasör silinerek depo alanından yer kazanmış oldum.

8/29/2015

Blogger Sabit Sayfa İle İletişim Formu Oluşturma

Blogger’un üçüncü taraf gadget eklentisi olan İletişim Form eklentisini statik sayfa olarak bilinen sabit sayfanıza ekleyerek menü çubuğunuz da kullanın. 

Blog okuyucularınızın aradıkları yazıyı bulamadıklarında veya özel soruları için sormak istedikleri soruları size iletebilmesine için menü çubuğuna sayfalar sekmesi yardımı ile oluşturduğunuz İletişim form’u ile ulaşabilsin. 

Kafanızın karışmaması, yeni blog kuran arkadaşlara yardımcı olması açısından statik sayfa nedir kısaca bir açıklama yapalım. Statik sayfa menü çubuğunuza sayfalar yardımı ile eklenen sabit kalıcı bağlantıdır. Yani yazılarınız gibi ana sayfada akıcı değildir. 

Menü çubuğunda İletişim form veya iletişim ismine tıklandığında sadece o sayfa ile ilgili açıklama mesajı görülür ve bulunduğu yer sabittir.

Blog’unuza basit bir İletişim Form’u ekleyebileceğiniz gibi, üst kısma bir resim ve alt kısma bir açıklamada ekleyebilirsiniz. Blogger’un üçüncü taraf gadget eklentisi olan İletişim Form eklentisi sadece sidebar veya alt bağlantı olarak ta bilinen Footer kısmına eklenebilir ve üzerinde hiçbir değişiklik yapamazsınız. 


Blog’’unuza İletişim form eklentisini nasıl ekleyeceksiniz aşağıda adım adım görerek eklentiyi blog’unuza uygulamaya başlayın.

Blogger İletişim Form’u nasıl eklenir :

1. Blogger kumanda panelinize giriş yapın.
2. Sol menüden Sayfalar ismine tıklayın ve üst kısımda Yeni sayfa seçeneği ile blog editörünü açın. Üst başlık kısmına İletişim veya İletişim Formu yazın.3. Blog yazı editörünüze kodları eklemek için sol üst kısımda bulunan HTML ismine tıklayarak açık konuma getirin ve aşağıda verilen kodları HTML modunda iken yapıştırın.

İletişim Form Kodları :

<script> var blogId = '1100871825544933792';//this number should be mandatorily edited. //The below message 5 Strings can also be edited var contactFormMessageSendingMsg ='Gönderiliyor...'; var contactFormMessageSentMsg = 'Mesajınız başarılı bir şekilde gönderildi.'; var contactFormMessageNotSentMsg = 'Mesaj gönderilemedi. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.'; var contactFormEmptyMessageMsg ='Mesaj alanı boş olamaz.'; var contactFormInvalidEmailMsg = 'Lütfen geçerli e-mail adresi girin.' var widgetLoaded=false; function sendEmailMsg() { if(widgetLoaded== false) { _WidgetManager._RegisterWidget('_ContactFormView', new _WidgetInfo('ContactForm1', 'sidebar', null, document.getElementById('ContactForm1'), {'contactFormMessageSendingMsg': contactFormMessageSendingMsg , 'contactFormMessageSentMsg': contactFormMessageSentMsg , 'contactFormMessageNotSentMsg': contactFormMessageNotSentMsg , 'contactFormInvalidEmailMsg': contactFormInvalidEmailMsg , 'contactFormEmptyMessageMsg': contactFormEmptyMessageMsg , 'title': 'Contact Form', 'blogId': blogId, 'contactFormNameMsg': 'Name', 'contactFormEmailMsg': 'Email', 'contactFormMessageMsg': 'Message', 'contactFormSendMsg': 'Send', 'submitUrl': 'https://www.blogger.com/contact-form.do'}, 'displayModeFull')); widgetLoaded=true; document.getElementById('ContactForm1_contact-form-submit').click(); } return true; } </script> <br /> <form name="contact-form"> <div> <b>Adınız Soyadınız : </b></div> <input class="contact-form-name" id="ContactForm1_contact-form-name" name="name" size="30" type="text" value="" /> <br /> <div> <b>E-Posta Adresiniz :</b> <em>(<span style="color: red;">gerekli</span>)</em></div> <input class="contact-form-email" id="ContactForm1_contact-form-email" name="email" size="30" type="text" value="" /> <br /> <div> <b>Mesajınız :</b> <em>(<span style="color: red;">gerekli</span>)</em></div> <textarea class="contact-form-email-message" id="ContactForm1_contact-form-email-message" name="email-message" rows="5"></textarea> <input class="contact-form-button contact-form-button-submit" id="ContactForm1_contact-form-submit" onclick="sendEmailMsg()" type="button" value="Gönder" /> <br /> <div style="max-width: 450px; text-align: center; width: 100%;"> <div class="contact-form-error-message" id="ContactForm1_contact-form-error-message"> </div> <div class="contact-form-success-message" id="ContactForm1_contact-form-success-message"> </div> </div> </form> <br />
4. Kodların en üst kısmında mavi ile işaretli olan Blog Id rakamları, tarayıcı penceresinde göreceğiniz Id numarası ile (size ait olan) değiştirin. Yazı editörünün hemen üst kısmındaki Id numarası.


5. Basit bir İletişim form’u kullanabileceğiniz gibi bu formu özelleştirip değiştirebiliriz.

İletişim Form’unun özelleştirilmesi :

1. Eklediğiniz kodların hemen üst kısmına yukarıda ilk resimde gördüğünüz gibi bir resim ekleyebilirsiniz. Nasıl görüleceği ile ilgili hazırladığım iletişim form’una bakabilirsiniz.
2. HTML modunda iken kodların en alt kısmına şu yazıları ekleyebilir, oluştur ismine tıkladıktan sonra yazı karakterlerini istediğiniz gibi değiştirin. Örnek yazı:

“LÜTFEN FORM'A YAZMADAN ÖNCE BU BİLGİLERİ OKUYUN !
Yazılan yazılar ile ilgili sorularınızı “ Comment ” Yorum penceresinden iletiniz. Yorum ve cevaplar tüm okuyucuya faydalı olabilmesi açısından önemlidir. Her soru ve cevabın okuyucuya yol gösterebileceğini unutmayın. Özel bir neden ile ! Yorum penceresinde görülmesini istemediğiniz konular için sorunuzu iletişim sayfasından yazabilirsiniz. ALAKALI OLMAYAN SORULARA CEVAP VERİLEMEYECEĞİNİ LÜTFEN UNUTMAYINIZ.
İlginize teşekkür ederim.
NOT : Google Formlar üzerinden asla şifre göndermeyin.”


3. Her ne kadar benim çalışmalarımda bir değişim olmasa da, sorun yaşayabileceğinizi düşünerek alternatif seçenek olarak editörün sağ tarafında bulunan seçenekleri açıp;
Okuyucu yorumları : izin verme mevcut olanı gizle seçeneğini,
Oluşturma modu : Yazılan HTML’yi yorumla seçeneğini işaretleyebilirsiniz.
Şeçenekler de seçilmiş ayarları inceleyin.İlgili Makale: Blogger İletişim Formunu CSS Kodları ile Renklendirin

8/28/2015

Windows 10 Yükseltme Sonrası Windows Yedekler Nerededir?

Windows işletim sisteminizi, Microsoft Windows 10 işletim sistemine yükselttikten sonra önceki işletim sistem dosyalarınız nerede yedeklenmiştir? Hangi Windows işletim sistemini kullanırsanız kullanın 20 GB’a yakın eski sistem dosyalarınız Windows 10’a yükseltme yaptıktan sonra Windows 10 ‘u beğenmezseniz 30 gün içinde geri yükleyerek eski sisteminize dönebilirsiniz. Windows yükselme anında diskinizde formatlama işlemi yapılmadığından mevcut sistem dosyalarınız silinmeyerek olduğu gibi geri yükleme yapılabilir.

Ayrıca, Microsoft Windows 10 işletim sistemi ile ilgili diğer makaleleri inceleyin.

Windows 7 veya farklı işletim sistem dosyaları nerededir?

1. Bilgisayarınızın, Başlat çubuğunda bulunan Dosya Gezginine tıklayın.
2. Bu bilgisayarYerel disk (C:) simge isminin yanında sağa dönük ok ( > ) işaretine tıklayarak dosyaları genişletin.

3. Aşağıya doğru açılan dosyaların en alt kısmında, Windows.old ismini göreceksiniz.
4. Windows.old ismi üzerinde iken maus’unuza sağ tıklayıp, özellikler seçeneği ile windows işletim sisteminizin boyutunu görebilirsiniz.
Windows.old sistem boyutu ile ilgili görseli inceleyin.
Not: Windows işletim sisteminize göre bu boyut değişebilir. Bu dosyaları 30 gün boyunca silmeyin. Olası kararsızlıklar, beğenmeme gibi psikolojik durumlarda windows işletim sisteminizi geri yükleyin. Windows 10’a yükseltme yaptığınız tarihi bir kenara not alın ve davranışınızı bu tarihe göre belirleyin.

8/27/2015

CCleaner v5.09 Windows 10 64 Bit Uyumlu Sürüm İndir

CCleaner’ın v5.09 ücretsiz İndir
CCleaner v5.08 sürüm güncellemesinin ardından, Windows 10 64-bit işletim sistemi ile uyumlu CCleaner v5.09 yazılım sürümüne güncellendi. CCleaner’ın v5.09 yeni yazılım güncellemesi Microsoft Windows 10 işletim sistemi için yapılandırılmış olup, bilgisayar kullanıcılarına ücretsiz olarak dağıtılıyor. Bilgisayar Windows işletim sisteminizde bulunan gereksiz uzantı, çerezler ve kullanılmayan atık dosyaları temizleyen CCleaner’ın işletim sistemini hızlandırmak daha fazla kullanışlı duruma getirmek için kullanılması gereken temel bakım araçları içerisinde yer almakta. Ücretsiz ve ücretli olarak dağıtımı yapılan CCleaner’ın program kurulum aşamalarını aşağıda adım adım takip ederek kullanabilirsiniz.

CCleaner Free, Ücretsiz program kurulum aşamaları :

1. CCleaner proğramı giriş yapın.
2. Giriş yaptığınız sayfanın alt kısmında 3 farklı indirme seçeneği göreceksiniz.
3. İlk seçenek olan Bedava İndir butonuna tıklayın. Programı masa üstüne kaydedin.
4. Masa üstüne indirdiğiniz programa tıklayın, kurulum aşamasında iken ilk karşınıza çıkan dil seçeneklerinden Türkçe ismini seçerek kuruluma devam edin.
5. Kurulum aşamaları penceresini hızlı geçmeden dikkat edin. Birkaç seçenek göreceksiniz. Onaylı olarak karşınıza gelen istemediğiniz seçeneklerin yanındaki işareti kaldırın.
6. Başlangıç program girişinde otomatik açmasını istemiyorsanız seçeneği kaldırın. Akıllı çerezler, bilgisayarınızda girdiğiniz tüm sitelerin bilgilerini tutan yerdir. Temizleme işlemi sırasında bunlarda silinir. Temizleme sonrası sosyal paylaşım sitesine girmek istediğiniz de yeniden giriş yapmak zorunda kalırsınız. Seçeneği işaretli bırakırsanız sitelere girişte tekrar şifre ve parolanızı yazmanız gerekeceğinden! Ben her zaman şifre yazmak istemiyorum şeklinde düşünüyorsanız işareti kaldırın.
7. Kuruluma devam edin ve bitirin. Kurulum bittiğinde size teşekkür eden bir tarayıcı sayfası açılacaktır. CCleaner’ın yeni sürümü ile bilgisayarınızın veri atıklarını hemen temizlemeye başlayabilirsiniz. Ayrıca okumanızı tavsiye ettiğim konular.

İlgili Makaleler :

CCleaner proğramını nasıl kullanacağız ?
CCleaner Gereksiz Sistem Geri Yüklemeyi Kaldırma
CCleaner ücretsiz program, her ülke dilinde yazılmış olması nedeni ile kullanımı çok basittir. Ücretsiz CCleaner programını ayrıca buradan İndirmek için giriş yapabilirsiniz.
Sistem gereksinimleri : Windows 10, 8.1, 8, 7, Vista ve XP. Hem 32-bit ve 64-bit sürümleri dahil.

8/26/2015

Windows 10 Yeniden Yükleme Medyası Oluşturma

Windows işletim sisteminizi, Microsoft Windows 10 işletim sistemine yükselttikten sonra herhangi bir hatalı kuruluma karşı tekrar indirmeden yükleme yapabileceğiniz medyanızı oluşturabilirsiniz. Microsoft Windows 10 işletim sistemini yüklerken internet kesintisi, bilgisayar donanım hatası veya Kotalı internet kullanıyor olabilirsiniz. Yaklaşık 2 GB.’lık bir indirme kapasitesine sahip olan Windows 10 işletim sistemi her indirme esnasında internetinizden veri çekmesi sonucu kotanızı bitirerek istenmeyen süpriz paralar ödeyebilirsiniz. Hatta evinizde kullandığınız ikinci bir bilgisayar varsa Microsoft Windows 10 işletim sistemini bir defa indirip diğer bilgisayarınıza tekrar indirme yapmadan USB flash sürücüsü veya DVD kullanarak kendi yükleme medyanızı oluşturup kurmanız mümkündür.

Şunlara sahip olduğunuzdan emin olun:


  • Bir İnternet bağlantısı (İnternet servis sağlayıcısı ücreti ödemeniz gerekebilir).
  • Bir bilgisayarda, USB'de veya harici sürücüde indirme işlemi için yeterli veri depolama alanı.
  • Medya oluşturmak istiyorsanız, içinde en az 4 GB boş alan bulunan boş bir USB veya DVD (ve DVD yazıcı). 
  • İçindeki tüm içerik silineceğinden boş bir USB veya DVD kullanmanız önerilir.
  • Sistem Gereksinimlerini nelerdir okuyun.

İşletim sistemini ilk kez yükleyecekseniz, Windows ürün anahtarınıza (xxxxx-xxxxx-xxxxx-xxxxx-xxxxx) ihtiyacınız olacaktır. Ürün anahtarları ve ne zaman gerekli oldukları hakkında daha fazla bilgi için SSS sayfasını ziyaret edin. İpucu : Bilgisayarım > Özellikler seçeneğini açarak ürün anahtarınızı sol alt kısımda görebilirsiniz.

Windows'u indirmek için medya oluşturma aracını kullanın. Bu araç, Windows 7, 8.1 ve 10'u çalıştıran kullanıcılar için en iyi indirme sağlar.

Bu araç şu imkanları sağlamaktadır :


  • İndirme hızı için en iyi duruma getirilmiş dosya biçimleri.
  • USB'ler ve DVD'ler için yerleşik medya oluşturma seçenekleri.
  • İsteğe bağlı ISO dosyası biçimine dönüştürme.
Aşağıda vereceğim bağlantı linki Windows yardım plarformundan alıntı yapılarak sizlere yol göstermesi amacı ile hazırlanmış olup, güvenle indirme işlemini yapabilirsiniz.

Microsoft Windows 10 İşletim Sistemini Yükleme :

1. Microsoft Windows 10 işletim sistemini indirmek için bağlantıdan giriş yapın. Sayfanın alt kısmında bulunan bilgisayarınızın 32 bit, 64 bit işletim mimarisini (sistem türü) seçin.
Bilgisayar sistem türü’nü bilmiyorsanız, Bilgisayarım > Özellikler seçeneğini açarak sistem türü’nü görebilirsiniz.
2. İndirme seçeneği olarak masa üstünü seçin. 17,3 MB.’lık kurulum aşamalarını yapmanıza yarayacak dosya kısa zamanda inecektir.
3. Masa üsütnde indirmiş olduğunuz MediaCreationTool.exe uzantılı kurulum komut dosyasını göreceksiniz. Yükleme yapacağınız USB Flash veya DVD takın. USB Flash içerinde daha önceden kayıtlı dosyalarınız varsa silinecektir. Dosyaları bir yere yedekleyin.
4. MediaCreationTool icon'una tıklayarak kurulumu başlatın.


5. Windows 10’un indirildiği ve bilgisayarınızda çalışmaya devam edebileceğiniz ileti mesajı göreceksiniz. Windows 10 indiriliyor bilgisayarınızı kullanmaya devam edebilirsiniz.
6. Bir sonraki mesaj ise, İSO dosyasını bir DVD’ye yaz ve ürün anahtar hatırlatması yer alıyor. İletinin hemen alt kısmında, DVD yazıcıyı aç iletisi ile devam ediyor. Yaz butonu ile devam ediyoruz.
7. Disk görüntüsü windows.iso dosyası ile kurulum aşamaları tamamlanıyor.
Yukarıda anlatılanları USB Flash diskinize de yükleme yaparak kullanabilirsiniz. DVD sürücüsü bulunmayan küçük notebooklar için kurulum yapılabiliyor. USB Flash diskin içinde bulunan dosyaların silineceğini bir kez daha hatırlatmak isterim. Yükleme yapmadan öncesinde bilgisayarınızda mevcut olan Windows ürün anahtarını almayı unutmayın. Yazıyı beğendi iseniz Google Plus çevreler ve arkadaşlarınız ile Paylaşın.

8/24/2015

Windows 10 ve 8.1’de Oturum Parolasını Kaldırma

Windows Oturum Parolasını Kaldırma
Windows 10 ve Windows 8.1’de açılış oturum parolasını kaldırma ile ilgili sorun yaşıyor! Bilgisayarınızı başlattığınızda şifre sormamasını ister misiniz? Windows işletim sisteminde yaşanan bu sorun için okumaya devam ederek sorunlarınızı çözün. Windows işletim sistemi için geliştirilmiş olan Outlook, Hotmail ve Windows live gibi hesap bilgilerine sahip olmamız gerekiyor. Ancak Windows işletim sistemlerinin yeni teknolojiler ile donatılmış olması nedeni ile bilmeden bilgisayarınızın kurulum aşamasında açılış oturum parolası koymuş olabilirsiniz.

Bilgisayarınızın her açılışında şifre girmek size sıkıcı geliyor ve bu şifreyi kaldıramıyorsanız aşağıda anlatılanları tatbik ederek girmiş olduğunuz şifreyi kaldırabilirsiniz.

Windows 10 ve Windows 8.1’de açılış oturum parolasını kaldırma :

1. Bilgisayarınızda çalışan programları kapatın şifrenizi girin ve yeniden açın.
2. Ctrl, tuş kombinasyonu hizasındaki Windows icon’unu basılı tutarak klavyeden ( X ) harfine basın.
3. Açılan pencere listesinde Komut İstemi (Yönetici) 'ye tıklayın. Veya Windows 10 Denetim Masası Komutlarına Kısa Yoldan Ulaşın.

Komut İstemi (Yönetici) seçeneği
4. Komut İstemi (Yönetici) seçeneği penceresi siyah bir ekrandır. Aşağıda verilen komutu kopyalayın ve imlecin olduğu yere yapıştırın. ( Ctrl + V ) enterleyin.

Komut : control userpasswords2

5. Açılan pencerede, "Kullanıcı bu bilgisayarı kullanmak için bir ad ve parola girmelidir" yazan kutucuktaki işareti kaldırın son kez şifrenizi girip, uygula ve tamam ile pencereyi kapatın. 
6. Son olarak bilgisayarınızı kapatın ve yeniden açın. Artık şifresiz bilgisayarınızı kullanabilirsiniz.

8/23/2015

Windows 10 Denetim Masası Komutlarına Kısa Yoldan Ulaşma

Windows 10 Denetim Masası Komutları
Windows 10 işletim sistemi arama penceresine tıklayarak bulmak istediğiniz komut dosyalarını kısa yoldan bir tıklama ile erişim ve kullanma ile ilgili açıklamalar. Bilgisayarınıza Windows 10 işletim sistemini yeni kurdu iseniz denetim masasını bulmak için zorlanıyor olabilirsiniz. Denetim masasını arama çubuğuna yazarak bulabileceğiniz gibi daha kolay bir şekilde de ulaşmanız mümkündür. Denetim masasında bulunan komut dosyalarına kısa yoldan ulaşmak için ilgili adımları inceleyin.

Windows 10 Denetim masası kısayol komut dosyalarını açma :

1. Sol köşede bulunan 4 ad. kareden oluşan Windows 10 İcon’una maus'unuzu getirin ve sağ düğmesine tıklayarak çalıştırın.
2. Karşınıza Windows 10 Denetim masası komut seçenekleri çıkacaktır.

Windows 10 Denetim masası komut dosya kısayolu
3. Denetim masasında mevcut olan birçok komutları artık bir tıklama ile açıp kullanabilirsiniz.

Blogger Yazı Editöründe Yayımlanmamış Yazı Linkini Alma

Blogger Yazı Editöründe Yazı Linkini Alma
Blogger’un, blogspot uzantılı blog yazı editöründe yayımlamak üzere hazırladığınız yazınızın başlık bağlantı link’ini farklı yerlerde kullanmak üzere nasıl alabilirsiniz? Blogger yazı editöründe yazdığınız yazıları ( posts ) önizleme yaptığınızda tarayıcı bağlantı penceresinde kalıcı bağlantı link'ini daha önceleri alabiliyordunuz. Blogger şablon kodlarında yapılan değişikler ve güvenli bağlantılar sonucu yazınıza verilen permalink ( Wiki ) kalıcı bağlantılar linki tarayıcılarda artık görülmez oldu. Ancak YouTube da bir video yayımladığınızda veya farklı alanlara yazınıza ait bağlantı linki vermek istediğinizde bağlantı linkini normal yollar ile almanız mümkün olamayacaktır. Yazı içerik ayarları için yazı başlığınıza bağlantı oluşturan linki alabilmeniz için bir tek yol mevcuttur. Yazı içerik başlık bağlantı link’i alma ile ilgili adımları aşağıda adım adım izleyerek bağlantı linkinin nasıl alınacağını inceleyelim.

Yazı başlığına oluşturulan kalıcı bağlantı link’inin alınması :

1. Blogger kumanda panel'iniz de yeni yazdığınız yazınızı açın.
2. Yazı içeriği'nizin başlığını girdi iseniz bağlantı link'iniz otomatik oluşturulmuştur. Sağ tarafta bulunan Kalıcı bağlantıya tıklayın.
3. Açılan pencerede yazınıza verilen kalıcı bağlantı permalink'i göreceksiniz.
4. Bağlantı link'ini kopyalayın ve istediğiniz alanda kullanın.

Yazı başlığı kalıcı bağlantı link'inin görseli

Blogger yazı editörü kalıcı bağlantı link'i

8/22/2015

Glary Utilities 5.32 Ücretsiz Bilgisayar Sistem Bakım Aracı

Gary Utilities Bilgisayar Sistem Bakım Aracı
Windows işletim sisteminizi tamir edip, onararak hızlı çalışmasını sağlayan ücretsiz bakım aracı Glary Utilities yazılımı. Glary Utilities, hatalı kayıt girdilerini kaldırma, çöp dosyalarını temizleme, web gezinti izlerini silme gibi, sistem performansınızı hızlı ve basit bir şekilde arttırabilir. Tarayıcı eklentilerini düzenleme, yönetme, diskinizdeki boş alanın analizini yapma, benzer dosyaları bularak daha fazla boş alan yaratma, işletim sisteminizde yüklü olan programları görme ve düzenleme, önemli dosyalarınızı şifreleme gibi birçok bakım aracını bünyesinde barındırmaktadır. Glary Utilities proğramı ayrıca Türkçe dil seçeneğine sahiptir.

Glary Utilities proğramının ücretsiz (Free ) olması işletim sistem bakımına önem verenler için bir tercih nedenidir. Ücretsiz (Free ) Glary Utilities proğram yazılımını aşağıda verilen linkten bilgisayarınıza indirip çalıştırarak hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. 
Glary Utilities indir
Glary Utilities proğramına kendi sitesinden indirmek için buradan giriş yapın. Açılan pencerede Hemen İndir butonuna tıklayarak indirin.

8/21/2015

Google Chrome Tarayıcı 44.0.2403.157 m Sürüm Güncellemesi

Chrome Tarayıcı Güncellemesi
Google, Chrome Tarayıcı 44.0.2403.157 m sürüm güncellemesi. Daha hızlı ve kararlı sürüm olan, Google Chrome tarayıcı güncellemenizi kontrol ederek bilgisayarınızı güncel tarayıcınızı beklemeden güncelleyin. Bilgisayarlarınızda sorun yaşıyor iseniz temiz bir kurulum yapabilmek için tüm tarayıcıları kapatın. Gerekirse bilgisayarın görev yöneticisini başlatın. İşlemler seçeneğine bakıp Chrome tarayıcının çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

Tarayıcınız arka planda çalışmıyorsa, eski sürümü kaldırıp yeni kurulum aşamasına da geçebilirsiniz. Chrome tarayıcınızın hangi sürüm ile çalıştığını anlamak için, sağ üste 3 çizgi Chrome özelleştir ve kontrol et icon’una tıklayın ve Google Chrome hakkında seçeneğini açtığınızda hangi sürümde olduğunuzu görebilirsiniz. Güncelleme otomatikman gerçekleşir.
Chrome güncellemesi
Bilgisayarınız, telefonunuz ve tabletiniz için, Hızlı Güvenli ve ücretsiz bir Web tarayıcı
( Windows 10/8.1/8/7/Vista/XP 32-bit için ) Google Chrome’u İndirin.

Ayrıca okuyabileceğiniz makaleler :

Chrome Tarayıcıda Hangi Eklentiler Yüklü
Google Chrome Tarayıcı Sürüm Bilgileri

8/20/2015

Facebook Notlar Uygulamasını Blog Günlüğü Olarak Geliştiriyor

Facebook Notları Blog Günlüğü Olarak Geliştiriyor

Facebook Sosyal Paylaşım sitesi, Notlar ismi ile anılan uygulamasını geliştirerek kullanıcılarına blog formatında içerik üretebileceği bir platform modülü üzerinde çalışmalar yapıyor. Facebook, Dünya genelinde 900 milyonun üzerinde kullanıcı kitlesine sahip Blogger’un Blogspot uzantılı içerik merkezi gibi Notlar ( Notes ) blog modülü üzerinde çalışmalarına devam ediyor. Facebook geliştiricisi Dave Winer’in Twitter sayfasından yaptığı Notlar ile ilgili açıklamaları oldukça ilginç ve dikkat çekici. Twitter sayfasından Dave’nin yaptığı açıklamalarda, Facebook’un, bu uygulama ile Google’dan daha fazla medya kitlesini çekeceğini ifade ederek açıkca Google kafa tutarcasına Facebook yanlılığını da kelimeleri ile ifade etmekten çekinmiyor.
Facebook Notlar blogunun prototifi
Dave her ne kadar Facebook yanlısı olsa da, Google’un bir içerik üretim merkezi olduğunu, Google’un üretici, Facebook’un ise tüketici olduğu gerçeğini herhalde dikkatinden kaçırmış.Google’un da bu ataklardan bir ders çıkararak elinde bulunan birçok ürün (Google Plus, Google Drive, Blogger ) gibi iyileştirmeler yapacağını tahmin ediyorum. Bu iyileştirmeler için en başta Google Plus’un bir site görünümüne çevrilerek birçok eklenti ve uygulamaları bu platform’a taşıması, mevcut Blogger içerik merkezini ayakta tutabilme adına daha güncel değiştirip geliştirmesi gerektiğine inanıyorum. Basit bir örnek vermek gerekirse, Blogger’ın yıllardır yerinde sayan Tema'larına artık yenilerini ekleyerek başlayabilir.

8/19/2015

Windows 10’dan Geri Yükleme süresi için 30 gününüz var

Windows 10’dan Geri yükleme süresi için 30 gün
29 Temmuz 2015 tarihinde Windows 10, işletim sistemi yükseltmesi başladı. Windows 10 işletim sistemini, yükseltme yaptığınız tarihten itibaren eski sisteminize dönmek için 30 günlük süreniz var. Windows 10 işletim sistemini beğenmezseniz bu süreyi doldurmadan sisteminizi eski konumuna yükleyerek bilgisayarınızı kullanmaya devam edebileceksiniz. 30 günlük süre sonuna kadar geri alma işlemini yapmazsanız, Windows 10 işletim sistemi ile devam etmek zorundasınız. Windows 10 işletim sisteminden vazgeçip bir önceki işletim sitemine dönmek için yapmanız gerekenleri aşağıda takip ederek, sisteminizi geri yükleyebilirsiniz.

Önceki Windows işletim sistemini geri yükleme ile ilgili uygulamalar :

1. Windows 10, Başlat → Ayarlar ismine tıklayın.
Windows 10, Başlat, Ayarlar için görsel

Windows 10, Başlat seçenekleri
2. Ayarlar sayfasında iken Güncelleştirme ve Güvenlik ismine tıklayarak açın.
Güncelleştirme ve Güvenlik sayfa seçeneğinin görseli

3. Güncelleştirme ve Güvenlik sayfasında, Kurtarma ismine tıklayarak sağ tarafta Windows 7’ye Geri Dön veya hangi işletim sistemi kullanıyorsanız mevcut işletim sistemini göreceksiniz. Windows 7’ye Geri Dön açıklamasının hemen altında sizi uyaran, 30 günlük süre sonunu belirten iletiyi okuyabilirsiniz. Başlarken isim linkine tıklayarak eski Windows işletim sisteminizi geri yükleyebilirsiniz.
Windows 7’ye Geri Dön sayfa görseli

8/17/2015

Paint.Net Programına Geometrik Şekiller - Shapes Ekleme

Paint.Net Geometrik Şekiller - Shapes Eklentisi
Web site, blog yazıları veya kişisel paylaşımlarınız da Geometrik efekler (Shapes) şekiller eklentisini Türkçe ücretsiz free, Paint.Net programınıza ekleyerek kullanabilirsiniz.Paint.Net programı Web siteniz için geliştirilmiş, Site başlık resmi, Arka plan resmi, Banner, Logo, Transparan resim ve çeşitli Efek araçlarını kullanabileceğiniz ücretsiz dağıtılan bir Resim Editör aracıdır. Paint.NET, Bilgisayar işletim sisteminde kullandığınız Windows Paint proğramının geliştirilmiş formatı ile kullanıcılara ücretsiz verilmektedir.

Paint.NET programını kurduğunuzda kullanıcı arayüz dili İngilizce olarak karşınıza çıkıyor. Ancak Paint.NET proğramını kurduktan sonra aşağıda vereceğim diğer proğramı da kurduğunuzda Türkçe olarak kullanabileceksiniz.

NOT: Programın kurulum ve çalışması için işletim sisteminizde, NET Framework 4.5 yüklü olması gerektiğini unutmayın. Paint.NET proğramı bilgisayarınızda mevcut değilse önce Paint.NET proğramını indirip kurun. Sonra proğramı Türkçe’ye çeviri yapan proğramını indirip kurun ve proğramı menü çubuğu sağ üst dişli ayarlar, updates kısımdan güncelleyin.

Paint.NET proğramının kurulum aşamaları :

1. Paint.NET İndir , Alternatif Kurulum Paint.NET
2. Paint.NET Türkçe çeviri İndir
Ayrıca okuyun ⇒Diğer Resim editörleri

Paint.Net Programı, Şekiller - Shapes eklentisinin kurulum aşamaları :

1. BoltBaitsShapes.zip dosyasını masa üstüne indirin.
2. Winrar kullanıyorsanız, indirdiğiniz zip dosyasının üzerine sağ tıklayarak Buraya çıkar ismine tıklayıp masa üstüne çıkarın. Winrar kullanmıyorsanız zip dosyası masa üstüne çıkmış olacaktır.
3. Çıkarmış olduğunuz dosyayı kopyalayın, Bilgisayarınızda, Proğramlar (C:) dizini içindeki Paint.NET proğramını açın. 
Paint.NET proğramını genişleterek, Shapes ismi bulun.
4. Shapes ismi üzerinde iken maus'a sağ tıklayarak çıkarmış olduğunuz dosyayı yapıştırın. Dosyanızın son şekli aşağıda belirtilen resimdeki gibi görülecektir.
Shapes dosya ismi görünümü
5. Paint.NET proğramınızı açın. Sol kısımda Araç isminin yanındaki ok işaretine tıklayın. Aşağıya doğru açılan pencere altında bulunan Shapes ismine tıkladığınızda araç isminin yanında Rectangle yazdığını göreceksiniz. Ok işareti ile genişlettiğinizde, Geometrik işaretler çıkacaktır. Shapes Geometrik şekiller ile ilgili resmi inceleyin.

8/15/2015

Samsun - Bafra’nın Meşhur Pidesi ve Dostlar ile Akşam Yemeği

Adnan Güney - Müzeyyen Güney Bafra’nın Meşhur Pidecisi ile Akşam Yemeği
Samsun’un güzel ve gelişmekte olan ilçesi, Bafra da, 13 Ağustos 2015 tarihinde eşim, ben ve yazlıkçı ailelerden oluşan dostlarımız ile Bafra’nın meşhur Pide lokantalarından birinde akşam yemeği.
Eşim, ben ve yazlıkçı ailelerden oluşan dostlarımız.
Adnan Güney - Müzeyyen Güney

Samsun Atlı Tesislerinde Yazlıkcı Arkadaşlar ile Sabah Kahvaltısı

Yazlıkçı komşularımız ile daha önceden kararlaştırıp, planladığımız Büyük Şehir Belediyesi Atlı tesislerinde güzel, samimi ve sevgi dolu bir Sabah Kahvaltısı. Kahvaltı sonrası yeşil doğanın deniz ile birleştiği, Televizyon yayın alanının da bulunan, işletmesini Büyük Şehir Belediyesinin yürüttüğü Atlı tesislerinde eşim +Adnan Güney Blogger Guney59 Paylaşım ve ben, muhtelif cins At barınaklarını gezerek muhteşem bir gün geçirdik.
Atlı Tesislerinde Yazlıkcı Arkadaşlar ile Sabah Kahvaltısı

Atlı tesislerdeki At barınaklarından bir görsel

8/14/2015

Google Chrome Tarayıcı Uygulamasına Windows Msn Sitesini Ekleme

Chrome Tarayıcı Uygulamasına Windows Msn Sitesini Ekle
Microsoft Windows işletim siteminde kullanılan hangi tarayıcı olursa olsun, iki farklı tarayıcı açmadan Chrome tarayıcı uygulamanızda Windows Msn Site sayfasını açarak tek tarayıcı ile çalışmalarınızı yapabilirsiniz. Windows işletim sistem kurulumu ile birlikte otomatik yükleme yapılan Web tarayıcınız haricinde Google Chrome’un güvenli ve hızlı tarayıcısını kullanıyor olabilirsiniz. Ancak farklı tarayıcılardaki site bilgilerine ulaşmak için tek tarayıcı kullanmak işlemlerinizi hızlandırıp size kolaylık sağlayacaktır. Google Chrome gibi tek tarayıcıda birçok site işlemlerinize ulaşmak için, Chrome uygulamanıza siteleri nasıl ekleyeceksiniz bu basit adımları aşağıda inceleyerek sizde Chrome tarayıcı kullanımın keyfini çıkarın.

Chrome Tarayıcı Uygulamasına Windows Msn site kısa yolunu ekleme :

1. Windows Msn Ana sayfası için, aşağıda verilen bağlantı link’ini, Chrome tarayıcınızda açın.

http://www.msn.com/tr-tr

Windows Msn Ana sayfa görünümü ;
Windows Msn Ana sayfası
2. Chrome tarayıcı arama link penceresinde bulunan, sayfa icon’unu fareniz ile tutup masa üstüne atın. 
Chrome tarayıcı site sayfa icon’unu masa üstüne atın ;
Windows Msn site sayfa icon’unu
3. Google Chrome uygulaması açın. Google Chrome Uygulamalar Nerededir?
5. Tarayıcı başlığını küçültün ve Masa üstüne biraz önce attığınız, Windows Msn sayfa icon’unu fareniz ile tutup sürükleyerek Google Chrome uygulama içine bırakın. 
Windows Msn icon’unun Chrome uygulamasına ekledikten sonraki görünümü 
Chrome uygulamasına Msn icon’unu ekle
Google Chrome tarayıcı uygulamanızda artık Windows Msn icon’un olduğundan mevcut Chrome tarayıcınızdan çıkmadan Windows Msn sitesine bir tıklama ile giriş yapabilirsiniz. Google Chrome uygulamaları hakkında daha fazla makale bilgileri.

8/12/2015

Chrome Tarayıcı 44.0.2403.155 m Sürüm Güncellemesi

Chrome Tarayıcı 44.0.2403.155 m
Google, Chrome Tarayıcı 44.0.2403.155 m sürüm güncellemesi. Daha hızlı ve kararlı sürüm olan, Google Chrome tarayıcı güncellemenizi kontrol ederek bilgisayarınızı güncel tarayıcınızı beklemeden güncelleyin. Bilgisayarlarınızda sorun yaşıyor iseniz temiz bir kurulum yapabilmek için tüm tarayıcıları kapatın. Gerekirse bilgisayarın görev yöneticisini başlatın. İşlemler seçeneğine bakıp Chrome tarayıcının çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

Tarayıcınız arka planda çalışmıyorsa, eski sürümü kaldırıp yeni kurulum aşamasına da geçebilirsiniz. Chrome tarayıcınızın hangi sürüm ile çalıştığını anlamak için, sağ üst 3 çizgili Chrome özelleştir ve kontrol et icon’una tıklayın ve Google Chrome hakkında seçeneğini açtığınızda hangi sürümde olduğunuzu görebilirsiniz. Güncelleme otomatikman gerçekleşir.
Bilgisayarınız, telefonunuz ve tabletiniz için, Hızlı Güvenli ve ücretsiz bir Web tarayıcı ( Windows 10/8.1/8/7/Vista/XP 32-bit için ) Google Chrome’u İndirin.

Ayrıca okuyabileceğiniz makaleler :

Chrome Tarayıcıda Hangi Eklentiler Yüklü
Google Chrome Tarayıcı Sürüm Bilgileri

8/11/2015

Kitaro - Masanori Takahaşi ile 3 Saatlik Meditasyon Müzik Keyfi

Kitaro - Masanori Takahaşi
Kitaro, asıl adı Masanori Takahaşi’nin romantik arka plan ve enstrümantal Müzik Piyano, Flüt eşliğinde 3 saat süren Okyanus dalgaları görselinde sakinleştirici Meditasyon Müzik keyfi.

Kitaro kimdir?

Asıl adı Masanori Takahaşi, müzisyen. New Age müziğin tanınmış isimlerindendir. Kitaro takma adı arkadaşları tarafından Japon anime karakteri olan "Kitaro"dan esinlenerek verilmiştir. Vangelis ve Yanni gibi bu müziğin en çok tanınan temsilcilerinin başındadır. Ancak, diğerlerinden farklı olarak, müziklerinde Batı formatlı ezgilerden ziyade, Uzak Doğu kültürünün izleri görülür. Kitaro - Masanori Takahaşi hakkında daha fazla bilgi için Wiki.

8/10/2015

CCleaner v5.08 Windows 10 Uyumlu Sürüm İndir

Piriform sitesinin ürettiği CCleaner v5.08 yeni sürüm yazılımı, Microsoft Windows'un 10 işletim sistemi için yapılandırılmış olup, bilgisayar kullanıcılarına ücretsiz dağıtılıyor. CCleaner v5.08 yazılım sürümü Microsoft Windows 10 Edge tarayıcı temizlik iyileştirilmesi ile birlikte, Windows 10 RTM yapı (10240) ile uyumluluk artırılmış. Bilgisayar Windows işletim sisteminizde bulunan gereksiz uzantı, çerezler ve kullanılmayan atık dosyaları temizleyen CCleaner’ın işletim sistemini hızlandırmak daha fazla kullanışlı duruma getirmek için kullanılması gereken CCleaner, temel bakım araçları içerisinde yer almakta. 

Windows, Bilgisayar işletim Sistem temizlik ve bakımına önem veren tüm kullanıcılar için öncelikli bir tercih araç kiti'dir. Geliştirilmiş CCleaner programının kullanmasını öncelikli olarak tavsiye edebilirim. Ayrıca CCleaner, Microsoft Windows’un en iyi bakım araçları kategorinde yer alması nedeni ile güvenle kullanabilirsiniz.

Ücretsiz ve ücretli olarak dağıtımı yapılan CCleaner’ın program kurulum aşamalarını aşağıda adım adım takip ederek kullanabilirsiniz.

CCleaner Free, Ücretsiz program kurulum aşamaları :

1. CCleaner proğramı giriş yapın.
2. Giriş yaptığınız sayfanın alt kısmında 3 farklı indirme seçeneği göreceksiniz.
3. İlk seçenek olan Bedava İndir butonuna tıklayın. Programı masa üstüne kaydedin.
4. Masa üstüne indirdiğiniz programa tıklayın, kurulum aşamasında iken ilk karşınıza çıkan dil seçeneklerinden Türkçe ismini seçerek kuruluma devam edin.
5. Kurulum aşamaları penceresini hızlı geçmeden dikkat edin. Birkaç seçenek göreceksiniz. Onaylı olarak karşınıza gelen istemediğiniz seçeneklerin yanındaki işareti kaldırın.
6. Başlangıç program girişinde otomatik açmasını istemiyorsanız seçeneği kaldırın. Akıllı çerezler, bilgisayarınızda girdiğiniz tüm sitelerin bilgilerini tutan yerdir. Temizleme işlemi sırasında bunlarda silinir. Temizleme sonrası sosyal paylaşım sitesine girmek istediğiniz de yeniden giriş yapmak zorunda kalırsınız. Seçeneği işaretli bırakırsanız sitelere girişte tekrar şifre ve parolanızı yazmanız gerekeceğinden! Ben her zaman şifre yazmak istemiyorum şeklinde düşünüyorsanız işareti kaldırın.
7. Kuruluma devam edin ve bitirin. Kurulum bittiğinde size teşekkür eden bir tarayıcı sayfası açılacaktır. CCleaner’ın yeni sürümü ile bilgisayarınızın veri atıklarını hemen temizlemeye başlayabilirsiniz. Ayrıca okumanızı tavsiye ettiğim konular.

İlgili Makaleler :

CCleaner proğramını nasıl kullanacağız ?
CCleaner Gereksiz Sistem Geri Yüklemeyi Kaldırma

CCleaner ücretsiz program, her ülke dilinde yazılmış olması nedeni ile kullanımı çok basittir. Ücretsiz CCleaner programını ayrıca buradan İndirmek için giriş yapabilirsiniz.

Sistem gereksinimleri :

Windows 10, 8.1, 8, 7, Vista ve XP. Hem 32-bit ve 64-bit sürümleri dahil.