Kayıtlar

Ağustos, 2015 tarihine ait yayınlar gösteriliyor

Windows 10 Yükseltme Sonrası Windows.old Klasörünü Kaldırma

Resim
Windows işletim sisteminizi, Microsoft Windows 10’a yükselttikten sonra 17 Gb veya 20 Gb boyutunda yer kaplayan eski windows dosyalarınızı bilgisayarınıza zarar vermeden nasıl kaldırabilirsiniz? Windows 10 yükseltme işleminden sonra eski windows dosyalarınızın yedeklerinin nerede bulunduğu hakkındaki açıklamaları bir önceki makalemizde anlatmıştım.

(C:) Dizininde büyük bir alan kaplayan bu klasörü 30 gün içinde Windows 10’u beğenmediğiniz takdirde geri alabilmek için saklı tutmak zorundasınız. Windows 10’u beğenip tamamen kullanmaya karar verdiğiniz zaman bilgisayarınızda fazladan yer kaplayacak olan bu klasörün nasıl silineceğini aşağıda inceleyelim. 

Windows klasörlerini silme işlemine başlamadan önce hiçbir kurulum program klasörlerinizi dizinden sil komutu vererek kesinlikle silmemenizi öneririm. İşe yaramayan kullanmadığınız klasörler (C:) Dizini → Windows→ System32 içinde bulunan görülmeyen gizli .dll uzantısını kullanırlar. Dizinden direk sil komutu verdiğinizde Windows işletim …

Blogger Sabit Sayfa İle İletişim Formu Oluşturma

Resim
Blogger’un üçüncü taraf gadget eklentisi olan İletişim Form eklentisini statik sayfa olarak bilinen sabit sayfanıza ekleyerek menü çubuğunuz da kullanın. 

Blog okuyucularınızın aradıkları yazıyı bulamadıklarında veya özel soruları için sormak istedikleri soruları size iletebilmesine için menü çubuğuna sayfalar sekmesi yardımı ile oluşturduğunuz İletişim form’u ile ulaşabilsin. 

Kafanızın karışmaması, yeni blog kuran arkadaşlara yardımcı olması açısından statik sayfa nedir kısaca bir açıklama yapalım. Statik sayfa menü çubuğunuza sayfalar yardımı ile eklenen sabit kalıcı bağlantıdır. Yani yazılarınız gibi ana sayfada akıcı değildir. 

Menü çubuğunda İletişim form veya iletişim ismine tıklandığında sadece o sayfa ile ilgili açıklama mesajı görülür ve bulunduğu yer sabittir.

Blog’unuza basit bir İletişim Form’u ekleyebileceğiniz gibi, üst kısma bir resim ve alt kısma bir açıklamada ekleyebilirsiniz. Blogger’un üçüncü taraf gadget eklentisi olan İletişim Form eklentisi sadece sidebar veya alt …

Windows 10 Yükseltme Sonrası Windows Yedekler Nerededir?

Resim
Windows işletim sisteminizi, Microsoft Windows 10 işletim sistemine yükselttikten sonra önceki işletim sistem dosyalarınız nerede yedeklenmiştir? Hangi Windows işletim sistemini kullanırsanız kullanın 20 GB’a yakın eski sistem dosyalarınız Windows 10’a yükseltme yaptıktan sonra Windows 10 ‘u beğenmezseniz 30 gün içinde geri yükleyerek eski sisteminize dönebilirsiniz. Windows yükselme anında diskinizde formatlama işlemi yapılmadığından mevcut sistem dosyalarınız silinmeyerek olduğu gibi geri yükleme yapılabilir.

Ayrıca, Microsoft Windows 10 işletim sistemi ile ilgili diğer makaleleri inceleyin.
Windows 7 veya farklı işletim sistem dosyaları nerededir?1. Bilgisayarınızın, Başlat çubuğunda bulunan Dosya Gezginine tıklayın.
2. Bu bilgisayar → Yerel disk (C:) simge isminin yanında sağa dönük ok ( > ) işaretine tıklayarak dosyaları genişletin.
3. Aşağıya doğru açılan dosyaların en alt kısmında, Windows.old ismini göreceksiniz.
4. Windows.old ismi üzerinde iken maus’unuza sağ tıklayıp, özellik…

CCleaner v5.09 Windows 10 64 Bit Uyumlu Sürüm İndir

Resim
CCleaner v5.08 sürüm güncellemesinin ardından, Windows 10 64-bit işletim sistemi ile uyumlu CCleaner v5.09 yazılım sürümüne güncellendi. CCleaner’ın v5.09 yeni yazılım güncellemesi Microsoft Windows 10 işletim sistemi için yapılandırılmış olup, bilgisayar kullanıcılarına ücretsiz olarak dağıtılıyor. Bilgisayar Windows işletim sisteminizde bulunan gereksiz uzantı, çerezler ve kullanılmayan atık dosyaları temizleyen CCleaner’ın işletim sistemini hızlandırmak daha fazla kullanışlı duruma getirmek için kullanılması gereken temel bakım araçları içerisinde yer almakta. Ücretsiz ve ücretli olarak dağıtımı yapılan CCleaner’ın program kurulum aşamalarını aşağıda adım adım takip ederek kullanabilirsiniz.
CCleaner Free, Ücretsiz program kurulum aşamaları :1. CCleaner proğramı giriş yapın.
2. Giriş yaptığınız sayfanın alt kısmında 3 farklı indirme seçeneği göreceksiniz.
3. İlk seçenek olan Bedava İndir butonuna tıklayın. Programı masa üstüne kaydedin.
4. Masa üstüne indirdiğiniz programa tıklayın, ku…

Windows 10 Yeniden Yükleme Medyası Oluşturma

Resim
Windows işletim sisteminizi, Microsoft Windows 10 işletim sistemine yükselttikten sonra herhangi bir hatalı kuruluma karşı tekrar indirmeden yükleme yapabileceğiniz medyanızı oluşturabilirsiniz. Microsoft Windows 10 işletim sistemini yüklerken internet kesintisi, bilgisayar donanım hatası veya Kotalı internet kullanıyor olabilirsiniz. Yaklaşık 2 GB.’lık bir indirme kapasitesine sahip olan Windows 10 işletim sistemi her indirme esnasında internetinizden veri çekmesi sonucu kotanızı bitirerek istenmeyen süpriz paralar ödeyebilirsiniz. Hatta evinizde kullandığınız ikinci bir bilgisayar varsa Microsoft Windows 10 işletim sistemini bir defa indirip diğer bilgisayarınıza tekrar indirme yapmadan USB flash sürücüsü veya DVD kullanarak kendi yükleme medyanızı oluşturup kurmanız mümkündür.
Şunlara sahip olduğunuzdan emin olun:
Bir İnternet bağlantısı (İnternet servis sağlayıcısı ücreti ödemeniz gerekebilir).Bir bilgisayarda, USB'de veya harici sürücüde indirme işlemi için yeterli veri depola…

Windows 10 ve 8.1’de Oturum Parolasını Kaldırma

Resim
Windows 10 ve Windows 8.1’de açılış oturum parolasını kaldırma ile ilgili sorun yaşıyor! Bilgisayarınızı başlattığınızda şifre sormamasını ister misiniz? Windows işletim sisteminde yaşanan bu sorun için okumaya devam ederek sorunlarınızı çözün. Windows işletim sistemi için geliştirilmiş olan Outlook, Hotmail ve Windows live gibi hesap bilgilerine sahip olmamız gerekiyor. Ancak Windows işletim sistemlerinin yeni teknolojiler ile donatılmış olması nedeni ile bilmeden bilgisayarınızın kurulum aşamasında açılış oturum parolası koymuş olabilirsiniz.

Bilgisayarınızın her açılışında şifre girmek size sıkıcı geliyor ve bu şifreyi kaldıramıyorsanız aşağıda anlatılanları tatbik ederek girmiş olduğunuz şifreyi kaldırabilirsiniz.
Windows 10 ve Windows 8.1’de açılış oturum parolasını kaldırma :1. Bilgisayarınızda çalışan programları kapatın şifrenizi girin ve yeniden açın.
2. Ctrl, tuş kombinasyonu hizasındaki Windows icon’unu basılı tutarak klavyeden ( X ) harfine basın.
3. Açılan pencere listesinde…

Windows 10 Denetim Masası Komutlarına Kısa Yoldan Ulaşma

Resim
Windows 10 işletim sistemi arama penceresine tıklayarak bulmak istediğiniz komut dosyalarını kısa yoldan bir tıklama ile erişim ve kullanma ile ilgili açıklamalar. Bilgisayarınıza Windows 10 işletim sistemini yeni kurdu iseniz denetim masasını bulmak için zorlanıyor olabilirsiniz. Denetim masasını arama çubuğuna yazarak bulabileceğiniz gibi daha kolay bir şekilde de ulaşmanız mümkündür. Denetim masasında bulunan komut dosyalarına kısa yoldan ulaşmak için ilgili adımları inceleyin.
Windows 10 Denetim masası kısayol komut dosyalarını açma :1. Sol köşede bulunan 4 ad. kareden oluşan Windows 10 İcon’una maus'unuzu getirin ve sağ düğmesine tıklayarak çalıştırın.
2. Karşınıza Windows 10 Denetim masası komut seçenekleri çıkacaktır.
3. Denetim masasında mevcut olan birçok komutları artık bir tıklama ile açıp kullanabilirsiniz.

Blogger Yazı Editöründe Yayımlanmamış Yazı Linkini Alma

Resim
Blogger’un, blogspot uzantılı blog yazı editöründe yayımlamak üzere hazırladığınız yazınızın başlık bağlantı link’ini farklı yerlerde kullanmak üzere nasıl alabilirsiniz? Blogger yazı editöründe yazdığınız yazıları ( posts ) önizleme yaptığınızda tarayıcı bağlantı penceresinde kalıcı bağlantı link'ini daha önceleri alabiliyordunuz. Blogger şablon kodlarında yapılan değişikler ve güvenli bağlantılar sonucu yazınıza verilen permalink ( Wiki ) kalıcı bağlantılar linki tarayıcılarda artık görülmez oldu. Ancak YouTube da bir video yayımladığınızda veya farklı alanlara yazınıza ait bağlantı linki vermek istediğinizde bağlantı linkini normal yollar ile almanız mümkün olamayacaktır. Yazı içerik ayarları için yazı başlığınıza bağlantı oluşturan linki alabilmeniz için bir tek yol mevcuttur. Yazı içerik başlık bağlantı link’i alma ile ilgili adımları aşağıda adım adım izleyerek bağlantı linkinin nasıl alınacağını inceleyelim.
Yazı başlığına oluşturulan kalıcı bağlantı link’inin alınması :1.

Glary Utilities 5.32 Ücretsiz Bilgisayar Sistem Bakım Aracı

Resim
Windows işletim sisteminizi tamir edip, onararak hızlı çalışmasını sağlayan ücretsiz bakım aracı Glary Utilities yazılımı. Glary Utilities, hatalı kayıt girdilerini kaldırma, çöp dosyalarını temizleme, web gezinti izlerini silme gibi, sistem performansınızı hızlı ve basit bir şekilde arttırabilir. Tarayıcı eklentilerini düzenleme, yönetme, diskinizdeki boş alanın analizini yapma, benzer dosyaları bularak daha fazla boş alan yaratma, işletim sisteminizde yüklü olan programları görme ve düzenleme, önemli dosyalarınızı şifreleme gibi birçok bakım aracını bünyesinde barındırmaktadır. Glary Utilities proğramı ayrıca Türkçe dil seçeneğine sahiptir.

Glary Utilities proğramının ücretsiz (Free ) olması işletim sistem bakımına önem verenler için bir tercih nedenidir. Ücretsiz (Free ) Glary Utilities proğram yazılımını aşağıda verilen linkten bilgisayarınıza indirip çalıştırarak hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.  Glary Utilities proğramına kendi sitesinden indirmek için buradan giriş yapın. Açı…

Google Chrome Tarayıcı 44.0.2403.157 m Sürüm Güncellemesi

Resim
Google, Chrome Tarayıcı 44.0.2403.157 m sürüm güncellemesi. Daha hızlı ve kararlı sürüm olan, Google Chrome tarayıcı güncellemenizi kontrol ederek bilgisayarınızı güncel tarayıcınızı beklemeden güncelleyin. Bilgisayarlarınızda sorun yaşıyor iseniz temiz bir kurulum yapabilmek için tüm tarayıcıları kapatın. Gerekirse bilgisayarın görev yöneticisini başlatın. İşlemler seçeneğine bakıp Chrome tarayıcının çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

Tarayıcınız arka planda çalışmıyorsa, eski sürümü kaldırıp yeni kurulum aşamasına da geçebilirsiniz. Chrome tarayıcınızın hangi sürüm ile çalıştığını anlamak için, sağ üste 3 çizgi Chrome özelleştir ve kontrol et icon’una tıklayın ve Google Chrome hakkında seçeneğini açtığınızda hangi sürümde olduğunuzu görebilirsiniz. Güncelleme otomatikman gerçekleşir. Bilgisayarınız, telefonunuz ve tabletiniz için, Hızlı Güvenli ve ücretsiz bir Web tarayıcı
( Windows 10/8.1/8/7/Vista/XP 32-bit için ) Google Chrome’u İndirin.
Ayrıca okuyabileceğiniz makaleler :Chrome Ta…

Facebook Notlar Uygulamasını Blog Günlüğü Olarak Geliştiriyor

Resim
Facebook Sosyal Paylaşım sitesi, Notlar ismi ile anılan uygulamasını geliştirerek kullanıcılarına blog formatında içerik üretebileceği bir platform modülü üzerinde çalışmalar yapıyor. Facebook, Dünya genelinde 900 milyonun üzerinde kullanıcı kitlesine sahip Blogger’un Blogspot uzantılı içerik merkezi gibi Notlar ( Notes ) blog modülü üzerinde çalışmalarına devam ediyor. Facebook geliştiricisi Dave Winer’in Twitter sayfasından yaptığı Notlar ile ilgili açıklamaları oldukça ilginç ve dikkat çekici. Twitter sayfasından Dave’nin yaptığı açıklamalarda, Facebook’un, bu uygulama ile Google’dan daha fazla medya kitlesini çekeceğini ifade ederek açıkca Google kafa tutarcasına Facebook yanlılığını da kelimeleri ile ifade etmekten çekinmiyor.
Dave her ne kadar Facebook yanlısı olsa da, Google’un bir içerik üretim merkezi olduğunu, Google’un üretici, Facebook’un ise tüketici olduğu gerçeğini herhalde dikkatinden kaçırmış.Google’un da bu ataklardan bir ders çıkararak elinde bulunan birçok ürün (…

Windows 10’dan Geri Yükleme süresi için 30 gününüz var

Resim
29 Temmuz 2015 tarihinde Windows 10, işletim sistemi yükseltmesi başladı. Windows 10 işletim sistemini, yükseltme yaptığınız tarihten itibaren eski sisteminize dönmek için 30 günlük süreniz var. Windows 10 işletim sistemini beğenmezseniz bu süreyi doldurmadan sisteminizi eski konumuna yükleyerek bilgisayarınızı kullanmaya devam edebileceksiniz. 30 günlük süre sonuna kadar geri alma işlemini yapmazsanız, Windows 10 işletim sistemi ile devam etmek zorundasınız. Windows 10 işletim sisteminden vazgeçip bir önceki işletim sitemine dönmek için yapmanız gerekenleri aşağıda takip ederek, sisteminizi geri yükleyebilirsiniz.
Önceki Windows işletim sistemini geri yükleme ile ilgili uygulamalar :1. Windows 10, Başlat → Ayarlar ismine tıklayın.
Windows 10, Başlat, Ayarlar için görsel
2. Ayarlar sayfasında iken Güncelleştirme ve Güvenlik ismine tıklayarak açın.
Güncelleştirme ve Güvenlik sayfa seçeneğinin görseli
3. Güncelleştirme ve Güvenlik sayfasında, Kurtarma ismine tıklayarak sağ tarafta Windows 7’…

Paint.Net Programına Geometrik Şekiller - Shapes Ekleme

Resim
Web site, blog yazıları veya kişisel paylaşımlarınız da Geometrik efekler (Shapes) şekiller eklentisini Türkçe ücretsiz free, Paint.Net programınıza ekleyerek kullanabilirsiniz.Paint.Net programı Web siteniz için geliştirilmiş, Site başlık resmi, Arka plan resmi, Banner, Logo, Transparan resim ve çeşitli Efek araçlarını kullanabileceğiniz ücretsiz dağıtılan bir Resim Editör aracıdır. Paint.NET, Bilgisayar işletim sisteminde kullandığınız Windows Paint proğramının geliştirilmiş formatı ile kullanıcılara ücretsiz verilmektedir.

Paint.NET programını kurduğunuzda kullanıcı arayüz dili İngilizce olarak karşınıza çıkıyor. Ancak Paint.NET proğramını kurduktan sonra aşağıda vereceğim diğer proğramı da kurduğunuzda Türkçe olarak kullanabileceksiniz.

NOT: Programın kurulum ve çalışması için işletim sisteminizde, NET Framework 4.5 yüklü olması gerektiğini unutmayın. Paint.NET proğramı bilgisayarınızda mevcut değilse önce Paint.NET proğramını indirip kurun. Sonra proğramı Türkçe’ye çeviri yapan…

Samsun - Bafra’nın Meşhur Pidesi ve Dostlar ile Akşam Yemeği

Resim
Samsun’un güzel ve gelişmekte olan ilçesi, Bafra da, 13 Ağustos 2015 tarihinde eşim, ben ve yazlıkçı ailelerden oluşan dostlarımız ile Bafra’nın meşhur Pide lokantalarından birinde akşam yemeği. +Adnan Güney Blogger Guney59 Paylaşım Eşim, ben ve yazlıkçı ailelerden oluşan dostlarımız.

Samsun Atlı Tesislerinde Yazlıkcı Arkadaşlar ile Sabah Kahvaltısı

Resim
Yazlıkçı komşularımız ile daha önceden kararlaştırıp, planladığımız Büyük Şehir Belediyesi Atlı tesislerinde güzel, samimi ve sevgi dolu bir Sabah Kahvaltısı. Kahvaltı sonrası yeşil doğanın deniz ile birleştiği, Televizyon yayın alanının da bulunan, işletmesini Büyük Şehir Belediyesinin yürüttüğü Atlı tesislerinde eşim +Adnan Güney Blogger Guney59 Paylaşım ve ben, muhtelif cins At barınaklarını gezerek muhteşem bir gün geçirdik.
Atlı Tesislerinde Yazlıkcı Arkadaşlar ile Sabah Kahvaltısı
Atlı tesislerdeki At barınaklarından bir görsel Kaynak : Müzeyyen Güney

Google Chrome Tarayıcı Uygulamasına Windows Msn Sitesini Ekleme

Resim
Microsoft Windows işletim siteminde kullanılan hangi tarayıcı olursa olsun, iki farklı tarayıcı açmadan Chrome tarayıcı uygulamanızda Windows Msn Site sayfasını açarak tek tarayıcı ile çalışmalarınızı yapabilirsiniz. Windows işletim sistem kurulumu ile birlikte otomatik yükleme yapılan Web tarayıcınız haricinde Google Chrome’un güvenli ve hızlı tarayıcısını kullanıyor olabilirsiniz. Ancak farklı tarayıcılardaki site bilgilerine ulaşmak için tek tarayıcı kullanmak işlemlerinizi hızlandırıp size kolaylık sağlayacaktır. Google Chrome gibi tek tarayıcıda birçok site işlemlerinize ulaşmak için, Chrome uygulamanıza siteleri nasıl ekleyeceksiniz bu basit adımları aşağıda inceleyerek sizde Chrome tarayıcı kullanımın keyfini çıkarın. Chrome Tarayıcı Uygulamasına Windows Msn site kısa yolunu ekleme :1. Windows Msn Ana sayfası için, aşağıda verilen bağlantı link’ini, Chrome tarayıcınızda açın.

http://www.msn.com/tr-tr

Windows Msn Ana sayfa görünümü ; 2. Chrome tarayıcı arama link penceresinde bulun…

Chrome Tarayıcı 44.0.2403.155 m Sürüm Güncellemesi

Resim
Google, Chrome Tarayıcı 44.0.2403.155 m sürüm güncellemesi. Daha hızlı ve kararlı sürüm olan, Google Chrome tarayıcı güncellemenizi kontrol ederek bilgisayarınızı güncel tarayıcınızı beklemeden güncelleyin. Bilgisayarlarınızda sorun yaşıyor iseniz temiz bir kurulum yapabilmek için tüm tarayıcıları kapatın. Gerekirse bilgisayarın görev yöneticisini başlatın. İşlemler seçeneğine bakıp Chrome tarayıcının çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

Tarayıcınız arka planda çalışmıyorsa, eski sürümü kaldırıp yeni kurulum aşamasına da geçebilirsiniz. Chrome tarayıcınızın hangi sürüm ile çalıştığını anlamak için, sağ üst 3 çizgili Chrome özelleştir ve kontrol et icon’una tıklayın ve Google Chrome hakkında seçeneğini açtığınızda hangi sürümde olduğunuzu görebilirsiniz. Güncelleme otomatikman gerçekleşir.
Bilgisayarınız, telefonunuz ve tabletiniz için, Hızlı Güvenli ve ücretsiz bir Webtarayıcı ( Windows 10/8.1/8/7/Vista/XP 32-bit için ) Google Chrome’u İndirin.
Ayrıca okuyabileceğiniz makaleler :Chrome Ta…

Kitaro - Masanori Takahaşi ile 3 Saatlik Meditasyon Müzik Keyfi

Resim
Kitaro, asıl adı Masanori Takahaşi’nin romantik arka plan ve enstrümantal Müzik Piyano, Flüt eşliğinde 3 saat süren Okyanus dalgaları görselinde sakinleştirici Meditasyon Müzik keyfi. Kitaro kimdir?Asıl adı Masanori Takahaşi, müzisyen. New Age müziğin tanınmış isimlerindendir. Kitaro takma adı arkadaşları tarafından Japon anime karakteri olan "Kitaro"dan esinlenerek verilmiştir. Vangelis ve Yanni gibi bu müziğin en çok tanınan temsilcilerinin başındadır. Ancak, diğerlerinden farklı olarak, müziklerinde Batı formatlı ezgilerden ziyade, Uzak Doğu kültürünün izleri görülür. Kitaro - Masanori Takahaşi hakkında daha fazla bilgi için Wiki.

CCleaner v5.08 Windows 10 Uyumlu Sürüm İndir

Resim
Piriform sitesinin ürettiği CCleaner v5.08 yeni sürüm yazılımı, Microsoft Windows'un 10işletim sistemi için yapılandırılmış olup, bilgisayar kullanıcılarına ücretsiz dağıtılıyor. CCleaner v5.08 yazılım sürümü Microsoft Windows 10 Edge tarayıcı temizlik iyileştirilmesi ile birlikte, Windows 10 RTM yapı (10240) ile uyumluluk artırılmış. Bilgisayar Windows işletim sisteminizde bulunan gereksiz uzantı, çerezler ve kullanılmayan atık dosyaları temizleyen CCleaner’ın işletim sistemini hızlandırmak daha fazla kullanışlı duruma getirmek için kullanılması gereken CCleaner, temel bakım araçları içerisinde yer almakta. 
Windows, Bilgisayar işletim Sistem temizlik ve bakımına önem veren tüm kullanıcılar için öncelikli bir tercih araç kiti'dir. Geliştirilmiş CCleaner programının kullanmasını öncelikli olarak tavsiye edebilirim. Ayrıca CCleaner, Microsoft Windows’un en iyi bakım araçları kategorinde yer alması nedeni ile güvenle kullanabilirsiniz.

Ücretsiz ve ücretli olarak dağıtımı yapılan…

Kategori Makaleleri

Ne Aramıştınız! ⏩

Daha fazla göster