Ana içeriğe atla

Yapısal veri işaretleme yardımcısı kullanım hataları

Web yönetici araçları yapısal veri işaretleme yardımcısı nasıl kullanılır
Google web yönetici araçlarında (Webmasters tools), yapısal veri işaretleme yardımcı aracını kullanırken, “Sayfa oluşturulamadı :URL bulanamadı” sorunu yaşayabilirsiniz. Blog yazılarınızın link veri bağlantıları için, Google web yönetici araçları yardımcısın’da yaşanan sorunu birkaç adımda çözerek yazı verilerinizi test etmeye başlayabileceksiniz. Google web yönetici araçları, yapısal veri işaretleme yardımcı aracılarında link verinizi kontrol ederken neden böyle bir sorun yaşanıyor bu sorun hakkında biraz açıklama yapalım.

Türkiyede, blog subdomain uzantılarının kısa süre önce TR’e geçtiğini biliyorsunuz. Com uzantılı siteler bu geçişten etkilenmediler. Com uzantılı sitelerin verileri kendi sunucularında barındırdıklarından dolayı böyle bir sorun yaşamadılar. Blogger gibi ücretsiz blog kullanıcılarının sunucuları ilgili kuruluşlar tarafından yönetilmesi verilerin bu sunucularda barındırılması bazı sorunlarıda beraberinde getirdi. Bu sorunlar yaklaşık 4 aydır devam etmekte olup, maalesef aktarım süreci de devam etmektedir.Bu kısa açıklamanın yeterli olacağını düşünerek, Yapısal veri işaretleme yardımcısını kullanırkenhata almamak için yapmanız gerekenleri inceleyelim.

Yapısal veri işaretleme yardımcı aracını doğru kullanmak için :

1. Google web yönetici araçlarına (Webmasters) giriş yapın.

2. Blog’unuzu seçin, Arama görünümü sekmesine tıklayarak →Yapılandırılmış veri sayfasını açın.

3. Durum çubuğunda, Öğeler ve hatalı Öğeler ismini göreceksiniz.

Ayrıca bakınız ⇒ Yapısal Veri test aracını kullanma hakkında açıklamalar.

4. Aşağıdaki veri türlerinden herhangi biri üzerine tıklayın. Açılan sayfada sayfa URL’sindeki verilerden birine tıklayın. Pup-Up bir sayfa penceresi açılacaktır.

5. Üst kısımda mavi renkli blog yazı bağlantınıza tıkladığınızda blog sayfanız doğru açılacaktır.


Blog yazınız ile ilgili açıklamaları bu pencere içinde görebilirsiniz.Bu bilgiler veri işlemcisi tarafından okunan bilgileri içermektedir. İşlemimiz bundan sonra başlıyor. Okumaya devam edin.

6. Pencere altındaki, “Canlı verileri test et” ismine tıklayın.Açılan pencerede, Profil resmi, Blog başlığı , Yazar ismi ve yazınızdan alınan satır gösterilmektedir. sayfayı aşağıya kaydırarak incelediğinizde bilgilerin doğrulandığı ifadesi ile karşılaşacaksınız. Profil resminiz görülmüyor mu?

Ayrıca bakınız⇒ Google Plus Profil Resim Linkini Bloguna Ekle

7. Biraz önce mavi yazılı üstteki linke tıklayaraktarayıcıda açtığınız blog yazı linkini kopyalın.

8. Yapısal veri test aracı URL penceresine yapıştırın ve Önizleme ile kontrol edin.

9. Biraz önce herşeyin doğrulandığını gördüğünüz verilerin doğrulanmadığını göreceksiniz.

Biraz önce blog verilerinizin tümü doğrulanmıştı şimdi neden hata verdi şeklinde düşünebilirsiniz!
Yukarıda dikkatinizi çekmeye çalıştığım, Ayrıca bakınız “Yapısal Veri test aracını kullanma hakkında açıklamalar” yazısını inceledi iseniz sorunu zaten çözmüş olmanız gerekiyordu.

10 Penceredeki blog yazı URL’sinin yanındaki (.tr) kaldırın. (/) işaretini silmeden tekrar önizleme yapın. Herşeyin düzeldiğini göreceksiniz. Blog yazılarınızı bu yöntem ile test ederek yaptığınız işlemleri kontrol edebilir, hatalı yerleri düzenleyebilirsiniz. 

Google arama sonuçlarında görülmek, okuyucu sayınızı arttırmak istiyor iseniz, Google web yönetici araçlarını daha fazla kullanmanız gerektiğini hatırlatmak isterim. Bu konuları artık tüm blog yazarlarının bilmesi, hatalarını düzenlemesi ve gerekli uygulamaları yapması gerekmektedir. 

Her Blog yazarının bilmesi gereken videolu anlatım Site İçin Yapısal Veri İşaretleme . Türkiye’de YouTube videolarını izlemekte sorun mu yaşıyorsunuz ? Bağlantıya inceleyin.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Paint Net ile Resim arka plan Görüntüyü Şeffaf Yapma

Paint Net Resim editörü ile, Web sitenize yükleyeceğiniz resmin arka plan görüntüsünü görülmez şeffaf, transparan yaparak kullanabilirsiniz. Site başlık resmi, arka plan resmi, banner, logo, transparan resim ve çeşitli efekt araçlarını Paint.NET ücretsiz resim editörünü kullanarak yapmanız mümkün. Bilgisayarınıza Paint.NET ücretsiz resim editör programını kurmadı iseniz aşağıda verilen bağlantı linki ile programı indirip ücretsiz kullanın. 
Paint.NET resim editör programını zip sıkıştırmasından çıkardıktan sonra kurdugunuzda, program Ingilizce olarak karşınıza çıkacaktır. Diğer zip dosyasını da kurarak Türkçe’e çevrilmiş olarak göreceksiniz. Paint.NET ücretsiz bir program olmasına rağmen çok fazla seçeneği sizlere sunuyor. Resimlerinizi istediğiniz gibi tanzim edebileceğiniz ücretsiz bir resim editörü.

NOT: Programın kurulum ve çalışması için işletim sisteminizde, NET Framework 4.5 yüklü olması gerektiğini unutmayın.

Lisans: Ücretsiz, İşletim Sistemi: Win8/Win7/Vista/WinXP/Win8.1
Kurulu…

Windows İşletim Sistemi 32 Bit ve 64 Bit Arasındaki Fark

Windows İşletim Sistemi kullanan, bilgisayar kullanıcısı 64 bit işletim sistemlerini kullanmayı düşünerek bir çoğu bu sisteme geçmiş, ancak oyun ve performans deneyiminde sıkıntı yaşayarak tekrar 32 bit işletim sisteme geri dönmek durumunda kalmıştır. 32 Bit ve 64 Bit arasındaki sorunlar devam ederken ister istemez insan bu iki sitemi merak etmektedir. Bu iki sitem arasındaki fark, 32 bit ve 64 bit terimleri bir bilgisayarın işlemcisinin (CPU) veri bilgilerini işleme şekilleriyle ilgilidir. Windows’un 32 bit ve 64 bit sürümleri sırasıyla 32 bit ve 64 bit işlemciye sahip bilgisayarlar için tasarlanmıştır. Windows’un 64 bit sürümü 32 bit sürümüne nazaran daha fazla bellek (Ram) kullanımına sebep olur. Bu da performansı olumsuz yönde etkiler. O yüzden bilgisayarınızın performansına göre 32 bit veya 64 bit işletim sistemi seçmenizde fayda vardır. Örneğin, sahip olduğunuz RAM 4 GB ve altındaysa 32 bit sistem kullanmalısınız. Bu değerler üstündeyse 64 bit kullanmanızda bir sakınca yoktur ki…

Windows 10 Denetim Masası Komutlarına Kısa Yoldan Ulaşma

Windows 10 işletim sistemi arama penceresine tıklayarak bulmak istediğiniz komut dosyalarını kısa yoldan bir tıklama ile erişim ve kullanma ile ilgili açıklamalar. Bilgisayarınıza Windows 10 işletim sistemini yeni kurdu iseniz denetim masasını bulmak için zorlanıyor olabilirsiniz. Denetim masasını arama çubuğuna yazarak bulabileceğiniz gibi daha kolay bir şekilde de ulaşmanız mümkündür. Denetim masasında bulunan komut dosyalarına kısa yoldan ulaşmak için ilgili adımları inceleyin.
Windows 10 Denetim masası kısayol komut dosyalarını açma :1. Sol köşede bulunan 4 ad. kareden oluşan Windows 10 İcon’una maus'unuzu getirin ve sağ düğmesine tıklayarak çalıştırın.
2. Karşınıza Windows 10 Denetim masası komut seçenekleri çıkacaktır.
3. Denetim masasında mevcut olan birçok komutları artık bir tıklama ile açıp kullanabilirsiniz.

Paint ile Resim Boyutlandırma Seo

Windows yazılımında bulunan ücretsiz Paint resim proğramı ile blog resimlerini boyutlandır. Her bilgisayarda Windows işletim sistemi yüklü olduğundan windows’un ücretsiz resim proğramı Paint bulunmaktadır. Dinamik blogger yazı çubuğuna resim yazı ekleme , Blogger Favicon’unu kendin tasarla ve Blogger özel tema şablonuna slayt resmi yükleme ile ilgili yazımda ücretsiz resim proğramı Paint kullanımından sizlere bahsetmiştim.Google, Seo (Arama motoru optimizasyonu) sistemine haddinden fazla önem vermektedir.
Çünki Google bu sistem içinde gelişimini devam ettirmektedir.Bizlere düşen en büyük görev, kullanmakta olduğumuz ücretsiz Google ürünü Blogger’u en iyi şekilde optimize ederek hem kendimize hemde Google destek vermektir.Blog’unuzu optimize etmeniz gereken birçok uygulama mevcuttur.Biz bugün yazı içeriklerimize eklediğimiz ve blog hızını etkileyen resimlerin boyutlandırılması konusunu inceleyeceğiz.
Resim uzantıları ve resim boyutlandırılması neden önemlidir?

1. Blog yazı tasarımınında

Facebook Candy Crush Saga Oyunu Çalışmıyor Çözüm

Candy Crush Saga, Facebook oyun platformunda 64 milyon kişinin beğenisini kazanmış ilgi çekici oyunu mutlaka biliyor ve oynuyorsunuzdur. Kişisel olarak oyunları pek sevmesem de aile içerisinde, Facebook oyunları çok sıkça oynanır. Sebeb her nedense 2 gündür Facebook Candy Crush oyunu açılmıyor Adobe Flash Player yüklenmesi gerektiği uyarısı veriyor. Evde mobil olarak açılan Candy Crush oyunu, farklı 2 bilgisayar da denendiğinde çalışmıyordu. IE, Firefox, Google Chrome tüm tarayıcılar da denendi mümkün değil oyunu açamadık.
Tarayıcılar silinip tekrar kuruldu, Adobe Flash Player 12 son sürüm yüklendi hayır oyun açılamıyor ısrarla Flash yüklenmesi gerektiği ekranda yazıyordu. Geliştirici sitesine yardımcı olmaları için yorum ve ileti yazdım. Yardımcı olabileceklerini düşündüm. Yazdığım yoruma verilen cevapta konunun en ilginç tarafıydı. Verilen cevapta dil desteklerinin olmadığı ve forumlara bakmam isteniyordu. Böyle bir cevaba güldüm. Google1998 senesinde arama motorlarına başladığında …