Google Assistant 30 dilde hizmet vermeye hazırlanıyor

Google’ın, Amazon Alexa servisine cevabı olan akıllı ev asistanı Assistant, 2019’a girmeden 30 farklı dilde hizmet vermek üzere hazırlanıyor.
Alexa ve Assistant savaşı
Google’a dünya çapında büyük bir avantaj kazandıracak olan yapay zekalı asistan servisi Assistant, kullanıcılarının sözlü olarak sorduğu sorulara cevap veriyor, trafik, hava durumu, navigasyon bilgilerini iletiyor, finansal veriler hakkında cevaplar veriyor, kullanıcının istediği şarkıyı çalıyor ya da verilen siparişi ilgili restorana/markete iletebiliyor.

Amazon, Alexa servisi ile ABD’de büyük yol kat etmişken, Google’ın rakip servisini dünya çapında yaygınlaştıracak olması önemli bir hamle zira ABD dışına açılma konusunda fazla yavaş kalan Amazon’un bu hatasını affetmeyen Google akıllı ev asistanı alanında dünyada bir numara olmak için şimdi çok önemli bir avantaj yakalamış durumda.
Yakın gelecekte Google'ın üzerine düştüğü kadar hayatımızda önemli bir yer edinir mi edinmez mi bilinmez; sesli asistanlar ile ilgili neredeyse her büyük şirketin ciddi çalışmaları sürüyor. Microsoft Cortana, Google Asistant, Apple Siri, Amazon Alexa ve bunlar kadar adını duyurmamış onlarca farklı sesli asistan hayatımızdan yer kapmaya çalışıyor.

Google Asistan'a verdiğiniz tek bir komutla birçok farklı işlevi yerine getirmesini sağlayabileceksiniz. Örneğin "Günaydın Google" dediğinizde, size hem hava durumunu söyleyecek, hem gazetelerinizi okuyacak, hem de kahveniz için su kaynatmaya başlayacak.

Yorumlar

Editörün Seçimi Makaleleri Oku: