11/30/2016

Google Webmaster Anahtar Kelimler Artık Emekli


Google Webmasters Tools Arama Konsolu Anahtar Kelimeler “Content Keywords” artık emekli oldu.

Google, 29 Kasım 2016 salı, tarihinde Web Yönetici Araçları resmi blog yazısında, “Google Webmaster Central Blog” İçerik Anahtar Kelimeler sekmesinin artık zamanın dolduğunu ve çağın gerisinde kaldığını düşünüp, emeklilik kararını imzalamış.

Google Web Yönetici Araçları Arama konsolunda bundan sonra Anahtar Kelimeleri göremeyeceksiniz.

Web Yönetici Araçları Arama konsolunda, Anahtar Kelimelerin yerine, 10 Ocak 2014 yılında görünümü değiştirilen Google gibi getir araçlarını kullanmanızı öneririm.

Web sitenizdeki yazıları Google gibi getir aracı ile dizinine göndermenin ne kadar önemli olduğunu hatırlatmak isterim. Büyük İzle


Arama ile ilgili bilgi edinmek istediğinizde ilgili adımları takip ederek, Web yönetici araçları → Google Search Console → Arama trafiği → Arama Analizi Raporu “Search Analytics Report”, Tıklamalar, Gösterimler, Konum ve Filtre ile tüm sonuçları takip edebilirsiniz.

Google Web Yönetici Araçları Arama konsolu Arama Analiz Raporu hakkında daha fazla bilgileri ilgili bağlantıyı takip ederek ayrıca okuyabilirsiniz.

Google Sites Menü Gezinme Ayarları


Google Sites, ile oluşturduğunuz web sitenizin, Menü Gezinme sekmelerini iki farklı şekilde düzenleyebilirsiniz. Menü gezinme çubuğu “bar” ayarları ile ilgili açıklamalar.

Google Sites ile, zahmetsizce kısa sürede web sitenizi oluşturun. Ortak kullanıcılar ile çalışarak ekibiniz, projeniz veya etkinliğiniz için göz alıcı ve yüksek kaliteli siteler düzenleyin. İster masaüstünde ister akıllı telefonda. Siteleriniz her ekranda harika görünecek.

Üstelik web tasarımı veya programcılık öğrenmenize de gerek yok. Yenilenen Google Sites Kurulum ve ilgili yazıları okuyarak; Hemen şimdi başlayın. 


Canlı görmek isteyenler BURADAN bakabilirler.

Google Sites Menü Gezinme “Bar” Ayarları:

1. Google Sitenizi açın. Daha önceden oluşturdu iseniz Google Sites, sitenizi açın.

2. Google Sites, Menü Gezinme Çubuğunu daha önceden oluşturduğunuzu düşünerek gösterge paneli “Dashboard” açın.

3. Ana sayfa menü sekmesine tıklayın.

4. Sol üst kısımda, Site ismi satırındaki “Gezinme ayarları” Dişli simgesine tıklayın.

5. Gezinme Modu, isminde iki seçenek göreceksiniz.

Üstte gezinme: Google sites sayfalar ile düzenlediğiniz Menü gezinme çubuğunu sağ üstte gösteren seçenektir.


Yanda gezinme: Google sites sayfalar ile düzenlediğiniz Menü gezinme çubuğunu sol yanda gösteren seçenektir.


Yukarıda anlatılanları takip ederek beğendiğiniz Menü Gezinme sekmesini şimdi konumlandırın. Anlaşılmayan yerler için Google Sites iletişim formu kullanabilirsiniz.

11/28/2016

Google Sites Sayfalar ile Menü Gezinme Çubuğu Oluşturma

Resmi büyük inceleyin
Yeni Ücretsiz Google Sites’in nasıl kurulduğunu, Ekle menü araçları ile Ana sayfa yapımını incelemiştik. Bugün, Sayfalar ile Menü Gezinme Çubuğu nasıl yapılır inceleyelim.

Kullanımı oldukça basitleştirilmiş yeni Google Sites’i kullanmak oldukça basit ve zevkli. Ücretsiz bir web sitem olsun şeklinde düşünenlerden iseniz mutlaka ilgili yazıları okuyarak kurulum aşamasında bile büyük zevk alacağınız Google Sites kullanabilirsiniz.

Google Sites ile, Etkili ekip sitelerini zahmetsizce oluşturun. Ortak çalışarak ekibiniz, projeniz veya etkinliğiniz için göz alıcı ve yüksek kaliteli siteler oluşturun. İster masaüstünde ister akıllı telefonda. Siteleriniz her ekranda harika görünecek. 

Üstelik web tasarımı veya programcılık öğrenmenize de gerek yok. Yenilenen Google Sites Kurulum ve ilgili yazıları okuyarak; Hemen şimdi başlayın.

Google Sites Sayfalar ile Menü Çubuğu Nasıl Yapılır?

1. Google Sitenizi açın. Daha önceden oluşturdu iseniz Google Sites, sitenizi açın.

2. Google Sites, Menü Gezinme Çubuğu eklemek için, Sağ taraftaki, Sayfalar sekmesine dokunun.

3. Alt kısımdaki Daire simgesi olan, Sayfa Ekle dokunun.

Google Sites Sayfalar ve Sayfa ekle görseli


4. Sayfa ekle, açılan pencerede, Sayfa adı örnek: İletişim yazın ve tamam butonuna tıklayın. Üst kısımda gördüğünüz İletişim butonu gibi bir buton oluşacaktır.

5. Bu kısımdan çıkmadan diğer sayfalarınızı, “Hakkında, Hakkımda, Gizlilik, açabilirsiniz.

6. Sayfa düzen ayarları için butonda üç noktaya tıklayın.

7. Diğer sayfalarınızı bu yöntem ile oluşturun.Google Sites, ile yayınlanmış, Adnan Güney - Web Tasarım İletişim sayfasını inceleyin.  

Resmi büyük incele
8. Google Sites, içinde HTML ve CSS kodları kullanamazsınız. Bu nedenle İletişim formunu Google Drive Formlar ile oluşturmanız gerekir. İletişim formu nasıl yapılır ile ilgili yazıyı okuyun.

İlgili Makale: Google Drive Forumlar ile İletişim Formu Oluşturma

Google Sites ile oluşturduğunuz İletişim formu, Sayfalar Menü çubuğuna nasıl ekleyeceğiz bir sonraki yazıdan takip ederek web sitenizin yapılandırmanıza devam edebilirsiniz. Takipte kalın hayatınızı yaşayın.

11/27/2016

Google Sites Ana Sayfa Ekle Araçlarını Kullanma


Yeni Google Sites kurulum başlangıcında, Site adı, Sayfa başlığı, Başlık resmi eklemeyi, incelemiştik. Bugün; Google Sites, Ekle menüsündeki araçların kullanımını inceleyeceğiz.

Google Sites Ana sayfanızı yapılandıracak araçların oldukça zengin olduğunu söyleyerek söze başlamak çok doğru olacak. Merak edenler için Google sites’in şu anda gördüğünüz gösterge panelinden başka bir paneli olmadığını söyleyebilirim. Tüm çalışmalarınızı, Ekle, Sayfalar, Temalar, seçenekleri gerçekleştireceksiniz. İlk yazıyı okumak için bağlantı;

İlgili MakaleGoogle Sites Kurulum Başlangıcını Oku

Ekle seçeneğinde oldukça fazla araçlar yer almakta. Bu nedenle anlatılan konular size örnek olacak şekilde düşünülmüştür. Google Sites ana yapısını oluşturup, yayımlama işleminden sonra diğer konular tek tek anlatılacaktır. Konudan uzaklaşmamak için ilgilenen arkadaşların takip de kalmalarını öneririm. Ekle seçenekleri 4 bölümden oluşuyor bunlar;

Google Sites Web Sitem: Öğretmenim

Google Sites Ekle Bölüm Pencere Görünümleri:

Birinci bölüm araçlar: Stil, Resim, Url ve Yükleme araçları

İkinci bölüm: Google Drive

Üçüncü bölüm: Google Yerleştirme

Dördüncü bölüm: Google Dokümanlar


Google Sites Ana Sayfasını Oluşturma:


1. Tema resim altına bir Hoş geldiniz yazısı ekleyebilirsiniz.

Araçlar, Ekle → Metin kutusu: Resmin hemen altına bir pencere açılacaktır. Pencere biçimleme araçları, Google dokümanları kullanıyor iseniz size yabancı gelmemesi gerekiyor.

Metin kutusuna yazın örnek: Google Sites ile oluşturulmuş web siteme Hoş Geldiniz.

Yazıyı düzenleyin. Kalın, yatık, ortala vs. Sola fareyi yanaştırın, “Bölüm arka planı” stil seçin.Yazı stillerinden başlık kullanın, tıklayın, bağlantı linki ekleyin. Beğenmezseniz sol kısımda “Bölümü sil” ile silebilirsiniz.


2. Düz yazı, Blog-Web Site yazı ve slayt ekleme:

Şu anda yapılan işlemler sadece Google Sites ana sayfasını yapılandırma ile ilgili olduğunu unutmayın. Hayal gücünüzü kullanarak istediğinizi yapabilirsiniz. Anlatılanlar sadece bir örnektir. Siz daha farklı konular “Ürün tanıtımı, fiyat belirleme, yemek tarifi” ekleyin.

Araçlar, Ekle → Metin kutusu açın. Bir başlık ekleyin. Seçin metni.

Örnek: Blogger Blog Yapılandırılmış Statik Veri Sayfanın Kaldırılması

Üst kısımda, Normal metin → İkinci sıradaki Başlık ismini seçin → Aynı sütun altına açıklama ekleyin:

örnek: “Blogger, blog yayıncısı iseniz Web yönetici araçlarını kullanmayı bilmeniz gerekir. Web yönetici araçlarında statik sayfa veri hatası alıyor kaldıramıyor ve sayfalar devamlı karşınıza çıkıyorsa ne yapmanız gerektiğini aşağıda inceleyin. Blogger statik sayfalar tek sayfadan oluşan, okuyucuya bilgi, gizlilik, hakkında coğrafi konum bilgisi vererek, okuyucunun ne yapması gerektiğini anlatan sayfalardan oluşur. Bu düşünce mantığı ile birçok statik sayfalarda Gönderen Yazar ismi görülmez. Devamını Oku ➢”

Başlık ismi ve Devamını Oku metine bağlantı linki ekleyin. Yazı başlığını seç → İlgili makale linki kopyala → Metin kutusu → Bağlantı ekle → Kopyalanan linki, ”Bağlantı” yapıştır. 
Sol kısımdan arka plan rengi ekleyin.

Siz daha farklı konular “Ürün tanıtımı, fiyat belirleme, yemek tarifi” ekleyin.

Google Drive, Google Slaytlarda daha önce düzenlediğim bir Slayt’ı ekleyelim mi ne dersiniz.

Sağ taraftan, Google Dokümanları → Slaytlar, seçeneğini açıp, daha önce düzenlediğim bir Slayt’ı ekliyorum.

Eklediğim Slayt bir alt satırda konumlanıyor. Slayt’ı tutun ve biraz önce eklediğimiz yazı metnin yanına bırakın. Ön izleme ile konum ayarlarını yapın.

Konum ayarları bitti ise Slayt çalışmasını yapılandırmak için, Slayt dokunun, üst kısımdaki dişliye tıklayın. Açılan pencerede otomatik çalışma durumunu ayarlayın ve uygulayın.Google Sites Yazı Metni ve Slayt Ekleme "Resmi büyük incele"


Hiç çekinmeden sizde farklı uygulamaları seçerek deneme yapabilir, silebilirsin. Diğer konuları okumak için takipte kalın. Bir sonraki Google Sites yapılandırmasında Sayfalar ile neler yapılabilir inceleyeceğiz.

11/26/2016

Yenilenen Google Sites Kurulumu


Yeni Google Sites ile tanışın yazımda belirttiğim gibi, artık Google Sites ile kişisel veya ticari kullanım için kendi web sitenizi oluşturabileceksiniz. Web sitenizi oluşturduktan sonra dosya site veya sayfaların adını değiştirebilirsiniz.

Yeni Google Sites oluşumunu seveceksiniz. Google Sites ile ilk kez web sitenizi oluşturmaya başladığınız da kurulum aşamalarının ne kadar kolay, basit ve zevk verici bir çalışma olduğunu fark ederek sabırsızlanacaksınız.

Ancak, Google Sites web yapısı gereği JavaScript, CSS kodları gibi kodlamaları kabul etmediğini bir kez daha hatırlatmak isterim. Google Sites’in bünyesinde barındırdığı birçok eklenti tüm gereksinimlerinizi zaten karşılayacak durumda.

Google Sites ile, Yemek tarifleri, Ürün tanıtım ve satış yapabilir hatta bir Öğretmen eğitimcisi iseniz kişisel kullanabileceğiniz gibi öğrencileriniz ile birlikte ortak çalışmalar da yapabilirsin.

Google Sites ile, Hayalinizdeki tasarımı gerçekleştirebilirsiniz. Tek yapmanız gereken işlem, Tasarımı yeni gerçekleştirilen Google Sites hakkında yazdığım makaleleri takip ederek ilgili adımları uygulamak anlaşılmayan yerler için yorum yazarak yardım almaktır.

Google Sites hakkındaki açıklamaları buraya kadar okuyup web site kurmak için hevesli iseniz okumaya lütfen devam edin.

Not: Bir site oluşturmak için Chrome veya Firefox web tarayıcısı kullanmanız gerekir.

Google Sites İle Site Oluşturma:

1. Desteklenen bir web tarayıcısında Google Sites'ı açın. Google Sites ana ekranı açılır.

2. Daha önce Google Sites kullandı iseniz, Google Drive ile de açabilirsiniz. Google Drive → Yeni → Diğer → Google Sites


3. Sağ alt köşedeki Yeni site oluştur'u + tıklayın.

4. Açılan pencerede, sizi tanıtım turu karşılayacak. Tanıtım turunu önce inceleyin.

Tanıtım tur bilgileri 1:

İçerik ekleyin: Sitenize içerik eklemek için “Ekle” menüsünü kullanın. İçeriği taşıyabilir, boyutu değiştirebilir ve resimleri kırpabilirsiniz.

Kullanılan Araçlar: Metin kutusu, Resimler, URL’yi Yerleştir, Yükle

Tanıtım tur bilgileri 2:

İçeriği taşıyın: Sitenizi organize etmek için içeriği istediğiniz yere sürükleyin.

Tanıtım tur bilgileri 3:

Diğer kullanıcılar ile birlikte çalışın: Diğer kullanıcıların sizinle birlikte düzenlemesine olanak tanımak için sitenizi paylaşın. Bu şu demek; Yetki vermeniz gereken kişilere E-mail gönderip onlara onay vermenizdir. Kullanım yeri üst menüdeki + 👤 adam simgesidir.

Tanıtım tur bilgileri 4:
Yayınlayın: Sitenizden memnunsanız başkalarının görebilmesi için yayınlayın. TAMAM, ANLADIM! butonuna tıklayarak turdan çıkın.

Google Sites Adını “Domain” Yaz:

1. Web siteniz için bir isim girin. Mümkünse değiştiremeyeceğiniz bir isim olmasına dikkat edin. Türkçe karakter kullanmayın. Örnek benim kullandığım isim “Domain”: ogretmen, üst kısma bunu yazın.

2. Alt alana görülmesini istediğiniz İsmi girin Örnek: ÖĞRETMEN veya Öğretmen

3. Web sayfa başlığı: Öğretmen - Web Tasarım Platformu

Çerçeveyi oynatarak hizalama yapabilir, üst biçimleme ile metni değiştirebilirsiniz. Sürüklemek için üst tutamacı kullanın.

4. Resim ekleme: Görselde bulunun, “Resmi değiştir” isme tıklayın. Açılan pencerede çok güzel resimler göreceksiniz birini seçin. Resmi sıfırlayıp farklı bir resim seçebilirsiniz.

5. Üst bilgi türü: Bu alanı daha sonra kullanacağız. Şu anda Google sites Ana ekran ayarlarını yapılandırıyoruz.

6. Sayfa için yazdığınız metni farklı görsel font ile değiştirebilirsiniz.

Temalar: İsme tıklayın. Açılan pencerede, Sade, Aristoteles, Diplamat, Vizyon, Yüzey, IMPRESSION, gibi metin fontlarını göreceksiniz. Örnek: Aristoteles seçin.

→ 5 adet renk paletinden birine tıklayın. Sayfa başlık metni üst kısmında bandın rengi değişecektir.

→ Yazı tipi stilini açın ve her birini deneyin ve beğendiğinizi seçin. Örnek olması için ben Klasik olarak belirledim. Resmi büyük inceleyin.7. Üst menüde Göz simgesine tıklayın ve ön izleme yapın. Açılan pencere alt köşede, Telefon, Tablet, Büyük ekran, simgelerine tıklayıp nasıl görüldüğünü inceleyin. Çarpı x simgesine tıklayıp buradan yapılandırma ekranına geçebilirsiniz.


Düzenlemesini yaptığımız Google Sites, bilgisayarınızdaki Google Drive yazılımında depolanmaktadır. İlgili konunun devamını okumak için takipte kalın. Bir sonraki Google Sites yapılandırmasında buluşmak üzere..

11/25/2016

Yeni Google Sites İle Tanışın


Google Sites, 2008 yılında hayata geçirildi. HTML ve CSS bilgisi olmadan Google Drive Dokümanlar ile yazı yazar gibi çalışan Google Sites’in yeni web arayüzü ile bugün tanışın.

Google, Google sites’in yenileneceğini daha önce duyurmuş ve çalışmaların devam ettiğini belirtmişti.

Ayrıca bilinmesi gereken önemli bir konuyu aktarmakta fayda görüyorum. Google Sites çalışma alt yapısını oluşturan Google Apps ismi artık G Suite olarak değiştirildi. Google Apps yeni ismi G Suite hakkında daha fazla bilgileri buradan okuyabilirsiniz.

Google Sites web servisini Ücretsiz ve Ücretli olarak kullanabilirsiniz. Google Sites yeni arayüz anlatımına geçmeden önce;

Google Sites Ücretli ve Ücretsiz Kullanım Hakkında:

Ücretsiz Google Sites kurulum ve ayarlar hakkındaki bilgileri,

→ Ücretli Google Sites “Ücretsiz 14 günlük G Suite deneme bugün başlayın hakkındaki bilgileri takip ederek ilk web sitenizi kurmaya başlayın.


Yeni Google Sites Özellikleri:

1. Yeni Google Sites'in kullanımında (sağ üstte "Yayınla" düğmesi bulunmaktadır)

2. Klasik Google Sites'in kullanımında (sağ üstte "Yayınla" düğmesi yoktur)

3. Google Sites, Analytics web site performansı kolayca ölçülebilir.

4. Daha fazla özelleştirme ve tasarım eklenmiş.

5. Google Sites kullanıcıları artık 6 adet farklı tema arasından en uygun olanı seçebilir.

6. Google Sites akıllı telefondan büyük boyutlu monitörlere kadar tüm ekranlarda en iyi şekilde görülebiliyor.


7. Google Sites kurulumu için çok fazla teknik bilgi sahibi olmanız gerekmiyor.

8. Google Sites web sitenizi oluşturduktan sonra, satmak istediğiniz ürünleri tanıtabilir, müşterileriniz ile eş zamanlı karşılıklı site üzerinde çalışmalarınızı gerçekleştirebilir hatta ürün videolarınızı bir tıklama ile web sitenize ekleyebilirsiniz.


9. Yeni Google Sites ile oluşturduğunuz web sitenize metin, bağlantı, görüntü, kopyala yapıştır ve sürükle bırak mantığıyla Google calendar, Google drive, Google maps gibi popüler Google uygulamalarını kolayca ekleyebilirsiniz.

Yukarıda Yeni Google Sites hakkında bilgileri okudunuz. Bu konudaki düşüncelerinizi yazın. 

Bu makalenin devamı olan Yeni Google Sites web sitesini nasıl oluşturup kuracağız ile ilgili yazımı takip etmek isteyen okuyucular şimdiden Web sitemdeki Sosyal takip buton veya bağlantı linklerinden takip sistemini başlatabilirler. 

Ayrıca Blogger gösterge panelinde “Dashbord” bulunan Okuma listesine blog link'imi ekleyerek takip edebilirler.

Yeni makalelerde buluşmak üzere, takipte kalın gerçek makaleleri okuyun.
Google Sites Tanıtım Video

Peynir Altı Suyu Nedir?


Peynir yapım aşamasında süt, peynir mayası ile, kendi kedine ekşitilme ile veya asit katma yöntemiyle pıhtılaştırılır. Peynirin esasını oluşturan pıhtı dışında geriye kalan yeşilimsi sarı renkteki kısım ‘’peynir altı suyu’’ olarak adlandırılır. 

Peynir altı suyu peynir üretiminin bir yan ürünüdür. İşletmelerde peynir işlemede kullanılan sütün yaklaşık %80’i peynir altı suyuna çevrilmektedir. Ne yazık ki proteinlerce zengin, besin değeri yüksek, sağlığa son derece faydalı olan bu sıvı, atık olarak atılmakta ve çevre kirliliğine neden olabilmektedir.


Gıdaların protein yönünden besin değerini arttırmak amacıyla kullanılır. Ayrıca bebek besinlerinde meyve aromalarıyla karıştırılarak katkı maddesi olarak kullanılır. Sindiriminin hızlı olmasından, büyüme hormonu salgısını, kas kütlesini arttırdığından ve enerji kaynağı olduğundan dolayı sporcular peynir altı suyu tozunu tercih etmektedirler. 

Ayrıca vücudun şekerini dengeler ve doğal antibiyotik olarak kullanılabilir. Kalsiyum emilimini arttırarak kemik erimesini engeller. Cilt için ise nemlendirici olarak kullanılmak üzere kozmetik ürünlerine eklenmektedir.

Peynir altı suyunu evde de yapabilirsiniz. Sütü kaynatırken içerisine sirke ya da limon suyu ilave ederseniz sütün bir süre sonra kesilmeye başladığını görürsünüz. 

Süt, katı kısım ve peynir altı suyu olarak ikiye ayrılır. Katı kısım lor peyniri olarak adlandırılır. Yani hem lor peyniri hem de peynir altı suyu elde etmiş olursunuz.

Ceyda Aksel: 1989 yılında Akhisar'da doğdum. Eğitim ve öğretim hayatımı Pamukkale Üniversitesi'nde tamamladıktan sonra dijital platformlara olan ilgim arttı. Ve bilgi paylaşım sistemlerine ilgi duymaya başladım.Google, Yandex, Bing gibi büyük arama motorlarında seo optimasyonu yapmaya başladım. Ayrıca gıda mühendisliği yapmaktayım.

11/24/2016

SSH Açılış Mesajı Düzenleme


Linux sunucularda SSH girişinde karşılama mesajlarına rastlarız. Bu makalede sizlere bir komut ile istediğimiz metnin açılış ekranını nasıl değiştirebileceğinizi anlatacağım.

Bu makalede yer alan SSH açılış mesajı ekleme işlemini tüm Linux sunucularda gerçekleştirebilirsiniz.

nano ile aşağıdaki komutu yürütüyoruz;

nano /etc/motd 

Açılan ekrana dilediğimiz metinleri ekliyoruz ve kaydediyoruz. Ardından ssh dan çıkış yaparak yeniden girdiğimizde yeni eklediğimiz açılış mesajını görebilirsiniz...

Ayrıca NotePad üzerinde şekilli yazı yazmak ve bu yazıyı SSH üzerinde kullanmak için Aşağıdaki linki Kullanabilirsiniz.

BURAYI TIKLAYIP ŞEKİLLİ YAZI ÜRETEBİLİRSİNİZ.Yazar Hakkında: Fatih Körpe
1984 İzmit'te doğdu Konya Selçuk Üniversitesi ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi mezunu. Network Dizayn kurucusu ve editörü. Server altyapısını kuran ve düzenleyen kişi. Gerçek bir teknoloji bağımlısı olan Fatih, ayrıca oyun dünyası ve film sektörüne de ilgili. Sizde misafir yazarlık yapabilirsiniz.

Veritabanı utf8mb4_unicode_ci Hatası Çözümü


Plesk panellerde farklı bir phpmyadmin üzerinden export ettiğiniz sql yedeği Unknown collation:utf8mb4_unicode_ci’ hatası nedeniyle içeri aktarılmayabilir. Cpanel bir sunucu çözümü yada hosting özel panellerinden çekilmiş bir veri tabanı farklı bir dil ile kayıt edilmiş olabilir.

Hatanın temel nedeni yedeğin sql dil kodlamasının içeri aktarılmaya çalışılan phpmyadmin tarafından tanınmıyor oluşundan ileri gelir. Bu sorunu nasıl çözebileceğimizi bu makalede sizlere anlatmaya çalışacağım.


Öncelikle alınan hatanın çıktısı genellikle şöyledir; Resmi büyük izleBu hatayı aldığınız sql dosyasını not defteri veya notepad ++ ile açın. Örneğin biz notepad++ ile açıyoruz. Notepad++ indirme linki : Buraya Tıkla ve İndir

Notepad++ programı açıp üst menüden SearchReplace tıklıyoruz; Resmi büyük izleFind what : utf8mb4

Replace with : utf8

şeklinde değiştirerek Replace All diyoruz;

Eğer Türkçe Versiyon kullanıyorsanız

Aranan : utf8mb4

Değiştir : utf8 


şeklinde değiştirerek Tümünü Değiştir diyoruz; Resmi büyük izleFileSave diyerek değişiklikleri kaydediyoruz; PhpMyAdmin'e giriş yapıyoruz ve veritabanımızı seçerek içeri aktar diyoruz. 

sql dosyamızı seçiyoruz. Eğer sizde bu tip hatalar alıyorsanız yada buna benzer sorunlar yaşarsanız bu yöntem ile bir çok işinizi pratik şekilde toparlayabilirsiniz.

Yazar Hakkında: Fatih Körpe
1984 İzmit'te doğdu Konya Selçuk Üniversitesi ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi mezunu. Network Dizayn kurucusu ve editörü. Server altyapısını kuran ve düzenleyen kişi. Gerçek bir teknoloji bağımlısı olan Fatih, ayrıca oyun dünyası ve film sektörüne de ilgili. Sizde misafir yazarlık yapabilirsiniz.

11/23/2016

Blogger Dashboard Gösterge Panelindeki Yenilikler


22 Kasım 2016 tarihinde Blogger geliştiriciler Gösterge Paneli “Dashboard” görünümünü değiştirerek yeni görünüme geçtiler. Blogger'in yeni görünümünde neler var?

Blogger’un yeni gösterge paneli oldukça kullanışlı hızlı ve sade olmuş. Blog gösterge panelini açmadı iseniz hemen açarak tanıtım mesajları ile neler yapıldığını izleyebilirsiniz. 

Yeni gösterge paneli tanıtım mesajları gördüğüm kadarı ile pek de açıklayıcı mesajlar içermiyor. 

Bu nedenle yeni gösterge paneli hakkındaki bilgileri aşağıdan takip edebilirsiniz.
Arzu edenler 22 Kasım 2016 tarihinde Guy Ronen, Ürün Yöneticisi tarafından yayınlanan resmi Blogger Buzz blog yazılarını buradan okuyabilir.

Yeni Blogger Dashboard Gösterge Paneli penceresi “Test Blog Penceresi” Resmi büyük izle


İlgili Makale: Blogger’un Yeni Özel Karakter Ekleyin Eklentisi

Dashboard Gösterge Panelindeki Değişimler:

1. Blogger yeni Dashboard Gösterge Paneli daha görsel, sade ve hızlı.

2. Blog gösterge panelinizi açtığınızda harf dizinini takip ederek açıyor. Yani “A” harfi ile başlayan ilk blog görseli karşınıza çıkacak. Bu satırlara dikkat edin.

3. Kullanmak istediğiniz blog’u sol kenar çubuğunda bulunan Tüm Blog’lar ok işaretini açarak seçin. Kullandığınız blog isimlerini bu alanda göreceksiniz.

4. AyarlarKullanıcı ayarları, bölümünden Blogger veya Google+ Profilinizi değiştirebilirsiniz. Resmi büyük izle


5. E-Posta bildirimleri: Evet olarak karşınıza çıkacak. Hayır olarak değiştirmeyin. Alt kısımdaki açıklamayı mutlaka okuyun.

6. Okuma Listesi: Takip ettiğiniz blogları yapılandırabileceğiniz alandır. Sağ tarafta İzlediğiniz Bloglar kalem simgesine tıklayarak izlemek istemediklerinizi silebilir veya ekleyebilirsiniz.

Not: Bu alanda büyük eksiklik var. Geri git butonu eklenmemiş. Tarayıcınızın geri simgesi ile bir önceki alana dönebilirsiniz. E..! Ne yapabilirsiniz blog ücretsiz olunca bu kadar olacak.

7. Yardım: Birçok sorunuzun cevabını bulabileceğiniz alandır. Mutlaka kullanmaya özen gösterin.

8. Son olarak, Yazı editörü başlık ismi pencere yanına yayımcı resmi eklendi. Buda gerçekten güzel olmuş.

Özel Not: 

Her güncelleme yapıldığında birçok kişi problem yaşar. 23 Kasım 2016 tarihinde bu güncelleme Türkiye saati ile sabah 05,30’ de gerçekleşti. 

O, saate kadar düzgün çalışan Guney 59 Paylaşım blog’umun  ana sayfasında 4 yazıdan fazlasını göstermez oldu. 

Her şeyi sıfırlayıp yeniden kurmama rağmen halen düzelmedi. Blog1 kayıtları bile sildim yeniledim. Maalesef hata devam ediyor. 

Blogger geliştiricileri, Geri bildirim yolu ile irtibata geçildi ancak ne zaman düzelecek belli değil. Siz de böyle bir sorun yaşarsanız çok fazla blog’unuzu kurcalamayın.

11/22/2016

Google Dokümanlar Yazım Denetimi ve Otomatik Düzeltme

Google Drive, Dokümanlar’ı kullanırken cümle içindeki kelime yanlışlarını görmüş olmalısınız. Can sıkıcı altı çizgili kelime yanlışları nasıl düzeltilir okumaya devam edin.
Google Drive formlarında altı çizgili hatalı kelimeler “Yazım denetimi ve otomatik düzeltme işlevlerini kullanma” olarak tanımlanmaktadır.


Yazım denetimi ve otomatik düzeltme işlevlerini kullanmadan önce, Google Dokümanlar'ın yanlış yazımları bulmasına yardımcı olmak için öncelikle dil ayarınızı yapılandırın. Dil ayarları için,  Google DokümanlarDosyaDil'i, tıklayıp kendi dilinizi seçin.

Yazınızdaki Kelimeyi Doğrulama:

Yazınızda Türkçe kelime haricinde farklı kelimeler olabilir. Öncelikle yazınızdaki kelimeyi doğru yazıp yazmadığınızı denetlemek isteyebilirsiniz. Örneğin: Metin içinde, günlük yaşantımızda çok sık kullanılan, Türkçe olarak da yerleşmiş “Cafeterya”  kelimesini denemek için kullanabiliriz. Hatalı yazdığım yukarıdaki kelimenin doğru olanını bulalım. Bu işlem için tarayıcı yeni sekmede araştırma yapmanıza gerek yok. Adımları takip edin.

1. Yanlış yazdığım, “Cafeterya” kelimesini seçin. (Tırnaklar olmadan)
2. Farenin sağ tarafına dokunan bir öneri göreceksiniz.
Bunu mu demek istediniz”, “Kafeterya
3. Açılan pencerede doğru kelime vurgulandı. Ancak yine de tereddüt ederseniz,
4. “Cafeterya”  öğesini (kelime) keşfedin. Bu seçeneğe tıklayın. Sağ tarafta Google sizin için “Keşfedin” öneriler verecektir.
5. Sonuç: “Bunu mu demek istediniz”, “Kafeterya” öğesi doğru seçenekti. Her zaman  “Kafeterya” olarak düzelt seçeneğini seçebilirsiniz.

Otomatik Alternatif Kelime Düzeltme:

Menü çubuğunda, Araçlar → Kişisel sözlük penceresini açıp, doğru kelimeyi pencereye yazıp Ekle → Kaydet dokunun.

Yazımı denetleme:

Yazımı denetleyin, ardından düzeltmeleri kabul edin veya yoksayın.
1. Google Dokümanları açın.
2. AraçlarYazım'ı tıklayın. Sağ üst köşede bir kutu açılır.
3. Önerilen bir yazımı kullanmak için Değiştir'i tıklayın. Önerilen yazımı tüm dokümanda kullanmak için "Değiştir"in yanındaki Aşağı oku ve ardından Tümünü değiştir'i tıklayın.
4. Bir öneriyi yok saymak için Yoksay'ı tıklayın. Aracın söz konusu kelimenin tüm tekrarlarını yok saymasını istiyorsanız "Yoksay"ın yanındaki Aşağı oku ve ardından Tümünü yoksay'ı tıklayın. Resmi büyük incele;

Bir kelimeyi sözlüğünüzden kaldırmak için:

Kişisel Sözlüğünüzden kelime kaldırmak için ilgili adımlar.
1. Google Dokümanlar'da dokümanı açın.
2. Kaldırmak istenilen Kelimeyi sağ tıklayın.
3. Açılan pencerede, Kişisel sözlükten kaldır'ı seçin.

Yazım önerilerini etkinleştirme veya devre dışı bırakma:

Yanlış yazılmış kelimelerin altı kırmızıyla çizilir. Altı çizili ayarını devre dışı bırakmak için;
1. Google Dokümanlar'da bir doküman açın.
2. GörünümYazım önerilerini göster'i tıklayın.
3. Onay işareti kaybolarak ayarın devre dışı bırakıldığını gösterir.

Otomatik düzeltme ayarlarını değiştirme:

Otomatik düzeltmeleri devre dışı bırakmak için;
1.Google Dokümanlar'da bir doküman açın.
2. AraçlarTercihler'i tıklayın.
3. Aşağıdaki ayarları değiştirebilirsiniz:
  • Kelimeleri otomatik olarak büyük harf yap (Yalnızca İngilizce)
  • Akıllı tırnak işareti kullan (düz tırnak işaretlerini süslü tırnak işaretlerine dönüştürür)
  • Bağlantıları otomatik olarak algıla
  • Listeleri otomatik olarak algıla
  • Otomatik yer değiştirme
4. Otomatik yer değiştirmeleri seçmek için kelimenin yanındaki kutunun işaretini kaldırın. Otomatik yer değiştirmeyi silmek için kelimenin sağındaki "x"i tıklayın.
5. Tamam'ı tıklayın.

Belirli bir kelimenin yazımını her zaman düzeltmek için kelimeyi sağ tıklayın ve Her zaman [kelime] olarak düzelt'i seçin.