Veritabanı utf8mb4_unicode_ci Hatası Çözümü


Plesk panellerde farklı bir phpmyadmin üzerinden export ettiğiniz sql yedeği Unknown collation:utf8mb4_unicode_ci’ hatası nedeniyle içeri aktarılmayabilir. Cpanel bir sunucu çözümü yada hosting özel panellerinden çekilmiş bir veri tabanı farklı bir dil ile kayıt edilmiş olabilir.

Hatanın temel nedeni yedeğin sql dil kodlamasının içeri aktarılmaya çalışılan phpmyadmin tarafından tanınmıyor oluşundan ileri gelir. Bu sorunu nasıl çözebileceğimizi bu makalede sizlere anlatmaya çalışacağım.


Öncelikle alınan hatanın çıktısı genellikle şöyledir; Resmi büyük izleBu hatayı aldığınız sql dosyasını not defteri veya notepad ++ ile açın. Örneğin biz notepad++ ile açıyoruz. Notepad++ indirme linki : Buraya Tıkla ve İndir

Notepad++ programı açıp üst menüden SearchReplace tıklıyoruz; Resmi büyük izleFind what : utf8mb4

Replace with : utf8

şeklinde değiştirerek Replace All diyoruz;

Eğer Türkçe Versiyon kullanıyorsanız

Aranan : utf8mb4

Değiştir : utf8 


şeklinde değiştirerek Tümünü Değiştir diyoruz; Resmi büyük izleFileSave diyerek değişiklikleri kaydediyoruz; PhpMyAdmin'e giriş yapıyoruz ve veritabanımızı seçerek içeri aktar diyoruz. 

sql dosyamızı seçiyoruz. Eğer sizde bu tip hatalar alıyorsanız yada buna benzer sorunlar yaşarsanız bu yöntem ile bir çok işinizi pratik şekilde toparlayabilirsiniz.

Yazar Hakkında: Fatih Körpe
1984 İzmit'te doğdu Konya Selçuk Üniversitesi ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi mezunu. Network Dizayn kurucusu ve editörü. Server altyapısını kuran ve düzenleyen kişi. Gerçek bir teknoloji bağımlısı olan Fatih, ayrıca oyun dünyası ve film sektörüne de ilgili. Sizde misafir yazarlık yapabilirsiniz.

Adsense Makaleleri