Kayıtlar

Ekim, 2016 tarihine ait yayınlar gösteriliyor

Chrome Tarayıcıya Yüklü Eklentiler ve Görevleri

Resim
Google Chrome tarayıcıyı, Windows işletim sistemine yüklediğinde tarayıcı ile birlikte kurulan eklentileri ve eklenti görevlerini merak ettiniz mi? Chrome tarayıcıda hangi eklentilerin yüklü olduğunu merak edenler bu küçük ip uçlarını okuyabilirler. 
Chrome tarayıcı, her güncelleme sonrasında en son eklentileri de bünyesinde barındırarak her yeni güncelleme sonrası yeni eklentileri de sessizce kurup kullanıcıların hizmetine sunar. 
30.10.2016 tarih itibari ile Chrome web tarayıcı ile birlikte yüklü gelen bu 4 eklenti nelerdir ve ne işe yararlar aşağıda inceleyelim.

Chrome tarayıcıda hangi eklentilerin çalıştığını bunların neler olduğu anlamanız için tarayıcı penceresine şunu yazarak Enter’e basın. (Tırnak işaretlerini kullanmadan deneyin.)

“chrome://plugins”

Açılan sayfada, Chrome tarayıcı eklentilerini göreceksiniz. Sağ tarafta bulunan + Ayrıntılara tıklayarak eklenti özelliklerini inceleyebilirsiniz.

Chrome Tarayıcı Eklentileri Ve Görevleri:1. Widevine Content Decryption Module: DRM kor…

Wordpress Jetpack Google Plus Bağlan Sorunu Çözüldü

Resim
WordPress, Jetpack Connection Disabled Google Plus’a bağlanma sorunu, Jetpack Develepor ve Google Developer’ların birlikte çalışmaları sonucu kısa süre önce çözüldü.

Wordpress.org web destek sitesinde ve kişisel iletişim ile yapılan görüşmeler sonucu Jetpack eklenti yazarı ve katılımcı sayın, Jeremy Herve “Bu konuda Google ile temasa geçildi. Biz bir iş çevresinde sorunu bulmak için onlarla birlikte çalışmalara devam ediyoruz.” şeklinde cevaplamıştı. 
25 Ekim 2016 tarihinde, Jetpack ile Google geliştiricilerinin planlı çalışmaları sonucunda “Google Bağlan” sorunu da giderilmiş oldu.

Wordpress Jetpack eklentisini, Kumanda paneli → Ayarlar → Paylaşma, Paylaşma ayarları, yolunu izleyerek, "Google+ Bağlan" test edebilirsiniz. İlgili konu hakkında halen sorun yaşıyorsanız, Wordpress Jetpack Destek yardım bölümündeki açıklamaları okumanızı tavsiye ederim.

Peki sorun şu anda bitti mi?Wordpress 4.6.1 sürüm güncellemesi şu anda beta aşamasında olan Wordpress 4.7.1 yeni sürüme geçince ya…

Google Plus Sayfanı Eklentisiz Wordpress Web Sitene Ekle

Resim
Wordpress, kendinden barındırmalı web siteleri için, Google Plus web sayfanızı kenar çubuğu “Sidebar” veya alt bilgi “Footer” alanına Google+ Sayfa (Badge) yükleyebilirsiniz. Google+ Sayfa kodlarını web sitenize eklemeden de Wordpress Jetpack eklentisini çalıştırarak web sitenizde kullanmanız mümkündür. Jetpack paketini yükledikten sonra, kenar çubuğu seçeneğini aktif ettiğinizde, Görünüm → Bileşenler → Google+ Sayfa, widget içinde bulunan Google Plus Sayfa Id’i girmeniz yeterli olacaktır.

Ancak Jetpack eklentisini kullandığınız zaman ana sayfanızda görülecek olan çerçeve içinde tam bir görünüm sergilenmemektedir. Bu durum da site görünümünde widget'in çirkin görülmesine neden olmaktadır. Wordpress geliştiricilerinin eklenti (Plugin) olarak hazırladığı kodlama stil’inin dışına çıkarak Google geliştiricilerinin (Developer) düzenlediği kod format'ını istediğiniz gibi düzenleyip kullanabilirsiniz.

Zaten bu makalenin hazırlanmasının amacı da, kendi tasarladığımız kodları basit bir ş…

Wordpress Jetpack Connection Disabled Google Plus Bağlanma Sorunu

Resim
Kısa süre önce, Wordpress 4.6.1 sürüm güncellemesi ardından, Wordpress, Jetpack’ın eklenti güncellemesi sonucu kamuya açık “Public api’si” Jetpack Google bağlanamıyor hata iletisi vermeye başladı. Wordpress Jetpack eklentisini, Kumanda paneli → Ayarlar → Paylaşma, Paylaşma ayarları yolunu izleyerek, "Google+ Baglan" test edebilirsiniz. Paylaşma ayarları bölümünde bulunan, Facebook, Twitter, Linkedin, Tumblr, Path, sosyal paylaşım sitelerine App izni verilirken, Google+ paylaşım izni çalışmadığından Google Plus ile irtibat kesilmiş durumda. Google+ Bağlan butonu ile açmaya çalıştığınızda karşınıza gelen ekran ve sorunlu ekran metin bilgileri ise şu şekilde özetlenebilir.

“Bağlantı Devre Dışı

Biz hizmeti geri yüklemek için ortağı ile çalışırken Maalesef bu bağlantı seçeneği geçici olarak kullanılamıyor.”

“Connection Disabled

Sorry, this connection option is temporarily unavailable while we work with our partner to restore service.”

Jetpack Eklenti sayfasındaki, Paylaşma ayarları hat…

Google Plus Sosyal Paylaşım Platformunda Sayfaları Bulma

Resim
Google PlusSayfalar, web sayfasını arayıp bulamıyor musun? Google Plus sosyal paylaşım platformu ile oluşturulmuş Sayfaları nasıl bulabilirsiniz okumaya devam edin. Google Plus Sayfalar ismi gelişen teknoloji ile birlikte farklı bir isim altında gruplandırıldı. Google Plus da Marka sayfaları ismi altında gruplanan bölüm ise yeni görünüm ile değiştirildiğinden Google+ sayfa kullanıcıları web siteleri için açmış oldukları sayfaları bulamayacak konuma geldi.

Dünya genelinde, Teknolojinin gelişimi hızla değiştiği için web siteleri için oluşturulan eski uygulama araçların yerleri ve görüntüleri de doğal olarak değişti. 
Google Plus sosyal paylaşım platformunda web siteniz için hazırladığınız Sayfaları nasıl bulacaksınız aşağıda adım adım takip ederek ulaşabileceksiniz.Google Plus Sayfaları “Marka Sayfaları” Bulmak İçin;1. Google My Business web sayfasına buradan giriş yapın. 
2. Sayfalar isminin “Marka Sayfalar” değiştirildiğini hatırlatmak isterim. Yukarıda okuduğunuz makale hoşunuza gitti mi…

CCleaner İndir Sistem Bakım Temizleme ve Optimizasyon Aracı

Resim
CCleaner, Windowsişletim Sistemi Bakım, Temizleme ve Optimizasyon aracı ile sisteminize bakım yaparak bilgisayarınızı ilk günkü hızına ulaştırın. Sistemini ilk günkü hızına ulaştırmasını düşünen kullanıcılar için geliştirilmiş gereksiz çerezler, atık dosyalar ve gereksiz uzantıları temizleyen bir programdır. Sistem temizliği konusunda dünya üzerinde birçok kullanıcının bir numaralı tercihi olan CCleaner bilgisayarınızı hızlandırmak için kullanmanız gereken en temel bakım araçlarını bünyesinde bulundurmaktadır.

CCleaner, 5.23.5808 yeni sürümü, Microsoft Windows’un en iyi sistem bakım aracı olması nedeni ile güvenle kullanabileceğiniz yazılımlar arasında yer almaktadır. 
Programın arayüzü üzerinde, Kayıt defteri, Araçlar ve Ayarlar olmak üzere farklı bölümler bulunmaktadır. Varsayılan ayarlar ile kullanılması önerilir.
Cleaner, bakım bölümü altında yer alan Windows ve Uygulamalar olarak iki farklı sekme yer almaktadır. Windows sekmesi üzerinde yapacağınız tarama sonucunda işletim sistemin…

Türkiye İş Bankası Personel Pozisyon Alımları Başladı

Resim
Türkiye İş Bankası açık pozisyonlar için personel alımları başladı. İş Bankası'nın internet sitesinden Başvuru şartları duyurularak, farklı illerde de açık pozisyonlar olduğu belirtildi.
Türkiye İş Bankası personel alımı yapacağını ve bunun birçok ilde gerçekleşeceğini, başvuru şartları başvurulan pozisyona göre değişiklik gösterse de bazı belli başlı özelliklere göre de genel şartlar her personelde aranıyor.

Bunlar arasında İngilizce bilmek, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ve erkek adaylar için askerliğini yapmış olmak gibi şartlar bulunuyor. Memur alımı ve Müfettiş Yardımcısı alacak olan İş bankasının başvuru tarihleri de belli oldu.Memur Alım Tarihleri Belirlendi:Türkiye İş Bankası personel alımı memurlar için belli oldu. Aday memurların 6 Kasım 2016 tarihine kadar başvuru yapması gerektiği belirtildi. Sınava girecek adayların Adana, Hatay, Mersin, Osmaniye illerinde ikamet etmesi, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması, 1986 ve sonrası doğumlu olması, kamu haklarından yoksun …

Samsun Mûsıki Cemiyeti’nin 2016 - 2017 Sanat Sezonunun Açılışı

Resim
Türk Sanat Mûsıkisi’ne gönül vermiş topluluğumuz , 18 Ekim 2016 Salı günü saat 20:00’de Mûsıki çalışmalarına başlamıştır.

Sanatseverler , Cemiyetimizin çalışma faaliyetlerine arzu ettikleri taktirde katılabilirler.

Web sitemizin iletişim kategorisinden bizlere ulaşabileceği gibi, ilgili telefondan bağlantı da kurulabilir.

2016- 2017 sanat sezonunun hayırlı olması dileklerimle.
Samsun Mûsıki Cemiyeti’mizin açılışına katılımlarından dolayı, Nihat GÖNÜL ve Kemal YURT’a teşekkür ederiz.


Samsun Mûsıki Cemiyeti açılış video’su

Windows 10 Instagram Uygulaması Yükle

Resim
Windows 10 işletim sistemine Popüler fotoğraf paylaşım programı Instagram Uygulaması nasıl yüklenir? Çok yakında anlaşmalarını tamamlayacak olan Microsoft yeni işletim sistemi olan Windows 10 ile ilgili bilgilerde paylaştılar. 
Ayrıca Microsoft kısa süre önce birçok yeni ürünü de tanıtmıştı. Popüler fotoğraf paylaşım programı, Instagramı bilmeyenimiz yok gibidir. Microsoft, Windows 10’un satış rakamları açıklamasından sonra, Windows 10 güncellemesi ile gelecek uygulamalar hakkında bilgi vermişti. Bu bilgilere dayanarak Microsoft, Facebook yönetimi ile anlaştı. Çok yakında sosyal medya araçları Windows 10‘a eklenecek. Microsoft işletim sisteminin daha çok satış yapması için ticari bir şekilde anlaşmayı yaptığını düşünebiliriz. 
Ayrıca sisteme entegre halde gelecek uygulamalar arasında Facebook Messenger’da yer alacak. Anlaşma sonrası güncellemeler başladığında Windows Mağazasından ürünler indirmeye açık olacak. Mobil platformlar içinde çok kullanışlı olacak uygulamalar. Windows Phone kull…

IPhone 7S Veya IPhone 7S Plus Üretilmeyecek

Resim
Apple tarafından bu yıl bir “S” modelinin sunulmayacağı ve iPhone 7 serisinden doğrudan iPhone 8 serisine geçileceği söyleniyor. Yeni amiral gemisinin 2017’deki 10. yılında iPhone 10 olarak karşımıza çıkması bile muhtemel görülüyor.
Ön yüzey tamamen ekran olacakİddialara göre ön yüzeyde ne kenar ne de çerçeve olacak. Yani tamamen ekrandan oluşan bir yüzeyden bahsediyoruz. Elveda Home tuşu!
Alüminyum çerçeveli cam tasarımYeni nesil iPhone gövdesinin camdan yapılacağı ve iPhone 4 ile iPhone 4S’e benzer bir estetiği yansıtması bekleniyor. Bu modellerdeki alüminyum çerçeveyi ve cam arka yüzeyi hatırlatalım.
Üçüncü ve daha büyük ekranlı bir üst düzey model5.8 inçlik ekran boyutuna sahip bir üst seviye modelin gelebileceği söyleniyor. 5.5 inçlik Plus modellerini yanında küçük bırakacak modelin, alüminyum yerine paslanmaz çelik çerçeve sunabileceği de gündemde.
Home tuşu görünmez olacakParmak izi sensörünü de barındıran Home tuşunun ön cam panelin içine gömüleceği ve böylece görünmez hale gel…

Youtube Video Medyanıza Telif Yasaklaması Olmadan Müzik Ekleme

Resim
Web sitenize, video arka planı için bir ses video medyası hazırlamayı düşünüyor, ancak Telif yasağı nedeni ile çekiniyorsanız telif yasağı olmadan ses medyasını ekleyebilirsiniz. Youtube’a yüklemeyi düşündüğünüz videolara arka plan müzik ekleme isteği çok doğal bir düşüncedir. Ancak ekleyeceğiniz müzik başka birine ait olduğunda, Youtube sitesi “Creative Commons” telif haklarını ihlal ettiğiniz gerekçesi ile size uyarıcı niteliğinde bir mesaj gönderir. Yaşayacağınız bu olumsuz durum canınızı sıkacağı gibi, video düzenleme şevkinizi de yok edecektir.

Youtube, telif hakkı talebinde bulunulmayacak arka plan video müziğini nasıl bulup kullanacağımızı aşağıda adım adım inceleyelim.

İlgili Makale:Telif Hakkı Olmayan Youtube Video Müzik Nasıl Bulunur
Telif hakkı İçermeyen Müzik Ses Medyaları İçin;1. İncompetech.com web sitesine buradan giriş yapın. Biraz zaman ayırarak dilerseniz menü çubuğunda “SSS” sıkça sorulan sorular yardım bölümünü inceleyebilirsiniz. Direk konuya geçmek için adımları tak…

Windows 10 1607 Sürüm 14393-321 İş Derleme Ekim 2016 Güncellemesi

Resim
Microsoft Windows 10, 11 Ekim 2016 tarihinde 32bit ve 64bit tabanlı Sistemler için Windows 10 Version 1607 Toplu Güncelleştirme (KB3194798) geçişi yaptı. Windows tarafından gerçekleştirilen bu güncelleştirme, yazılım kalite iyileştirmeleri ve güvenlik düzeltmelerini içermekte. Güncelleme geçmişi sayfasını incelediğimizde şu cümle ve açıklamalar yer almakta.

“Microsoft yazılım ürününde sisteminizi etkileyebilecek bir güvenlik sorunu saptandı. Microsoft'un bu güncelleştirmesini yükleyerek sisteminizin korunmasına yardımcı olabilirsiniz. Bu güncelleştirmede giderilen sorunların tam listesi için ilişkili Microsoft Bilgi Bankası makalesine bakın. Bu güncelleştirmeyi yükledikten sonra sisteminizi yeniden başlatmanız gerekebilir.”

İşletim sistemi hakkındaki özellikleri buradan okuyabilirsiniz. Daha fazla bilgi → 
İlgili Sayfa Hakkında Açıklama:“Windows 10 ve Windows Server 2016 güncelleştirmeleri birikimlidir. Bu nedenle, bu paket daha önce yayımlanan tüm düzeltmeleri içerir.

Önceki güncel…

Google Chrome Bellek Kullanımını Yakında Düşürüyor

Resim
Google Chrome, tarayıcı Aralık 2016 ayında yeni sürüm güncellemesi Chrome 55 ile bilgisayar bellek tüketiminin fark edilir biçimde düşürüleceği bekleniyor. İki ay içinde kullanıma sunulacak olan yeni Chrome 55 sürümü kullanıcıların bilgisayarlarında artık büyük bir yük oluşturmayacak. 

Böylece Chrome kullanıcıları için düşük kapasitedeki bilgisayarlar için büyük yük olmaktan kurtularak, yeni sürüm ile birlikte eski sürüm ve sorunlar da rafa kaldırılarak arşivde yerini alacak.
Chrome, önceki (54) ve yeni sürüm (55) tarayıcı arasındaki bellek kullanım farklılıkları
Dünya genelinde hızlı ve kararlı popüler tarayıcı olarak tanınan Google Chrome, bilgisayar ve akıllı telefonlarda kullanılan belleğin çok yakında fark edilir biçimde azalması bekleniyor. Muhtelif cihazlarda, Bellek gücünün önemli bir kaynak olduğu günümüz teknolojisinde artık çok daha iyi biliyor, uygulamalar onun sayesinde daha hızlı ve güçlü işlem yapabiliyor. Bu anlamda bellek kullanımında bir azaltılmaya gidilmesi oldukça ö…

Tramvay 10 Ekim’de Samsun Tekkeköy İlçemizde

Resim
Samsun, Tekkeköy ilçemize, 10 Ekim 2016 tarihinde çalışmaların son aşamasına gelen toplu taşıma aracı Tramvay ulaşmış olacak. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın, Yusuf Ziya Yılmaz 10 Ekim 2016 tarihinde tramvayın Tekkeköy ilçemize kadar gideceğini söyledi.

Başkan Sayın, Yusuf Ziya Yılmaz’ın daha önce yaptığı açıklamasında, Gar-Canik Balıkçı Barınağı raylı sistem hattının açıldığını ve 10 Ekim'de de Canik Balıkçı Barınağı-Tekkeköy raylı sistem hattının açılacağını ifade etmişti.
10 gün önce yaptığı açıklamasında, “üniversiteden kalkan bir trenin Tekkeköy'e kadar gider hale geleceğinin müjdesini veren Başkan Yılmaz, 30 kilometre uzunluğundaki yaklaşık 35 tane istasyondan yolcu alıp bindirerek, Tekkeköy'e kadar gidip gelen bir sisteme kavuşuyoruz. Bunu inşallah müteahhittin sözü üzerine 10 Ekim'de yapacağız. Müteahhit bize 10 Ekim'e kadar yetiştirme sözü verdi. Biz de o doğrultuda çalışıyoruz.” belirtmişti.

Ayrıca diğer açıklamalarında, “Panorama Samsun Müzesi d…

Google Pixel ve Pixel XL Modelleri Tanıttı

Resim
Google Nexus markasına bırakarak, yeni Pixel telefonların tanıtımını resmi olarak belirtti.
Google Pixel ve Google Pixel XL modelleri hakkında bilgiler. Google'ın uzun zamandır hakkında konuşulan yeni Pixel telefonları, resmi olarak tanıtıldı. Beklentileri karşılayacak olan Pixel ve Pixel XL, ismi ile piyasaya çıkacak olan telefonlar, ambalaj kutularından Android 7.1 ile birlikte çıkıyor.Google Pixel:Google Pixel, 5 inç'lik Full HD bir ekrana sahip,Google Pixel, ekran, AMOLED teknolojisi ile sunuluyor.Gücünü Snapdragon 821 işlemciden alan telefon, bu işlemciyi 4GB RAM ile destekliyor.32 ve 128 GB'lık depolama seçenekleri ile gelen telefon, microSD bellek kartı desteğine sahip. Telefonun ön kamerası 8 megapiksel çözünürlük sunarken, arka kameranın çözünürlüğü 12 megapiksel.USB Type-C arabirimine sahip olan Google Pixel'in batarya kapasitesi ise 2.770 mAh.Google Pixel XL: XL uzantısından da anlaşılacağı gibi, Pixel XL, Google Pixel'den biraz daha büyük. Telefonun 5.5 …

Wordpress Pinterest Web Sitesine Nasıl Eklenip Onay Alınır

Resim
Sosyal Paylaşım platformu Pinterest web sitesine, Wordpress web site linki nasıl eklenip, Pinterest site onayı alınır? Pinterest Site Doğrulama olarak bilinen ilgili konuları takip ederek Wordpress web siteniz için Pinterest onayını kısa sürede alabilirsiniz. Pinterest sosyal paylaşım platformu hakkında kısa bir bilgi geçerek, Wordpress ile Pinterest Onay ilişkili konumuzu anlatmaya başlayalım.

Pinterest, 2012 yılında web sitesini güncellemişti. Ocak 2014’de ise, site dil ve ülke ayar seçeneklerine Türkçe dil desteği sağladı. Pinterest, web sitesini yenilemesi sonucu, Pinterest profil sayfasında blog veya web site doğrulama uygulaması kolaylaştı. Pinterest’i yeni tanıyan blog yazarlarımıza sosyal paylaşım sitesine üye olmalarını ve sitelerini tanıtmalarını şiddetle öneririm.Pinterest’e Üye Olma ve Web Site Url'nizi Ekleme:1. Pinterest sitesine giriş yaparak üyelik işleminizi başlatın.

2. Sağ üst kısımda, profil simgesine tıklayarak kayıtlı sayfanızı açın. 3. Sol üst kısımda, resimd…

Chrome Tarayıcıda PDF Dosyalarını Açma

Resim
Bilgisayarınıza İndirdiğiniz PDF formatındaki dosyaları Chrome tarayıcınızda açamıyor, PDF'ler Chrome'da otomatik olarak açılmıyor mu? PDF'leri nasıl açabilirsiniz inceleyin. Windows 10 işletim sistemini kurduktan sonra, Windows 10, Edge tarayıcı otomatik olarak tüm çalışma komutlarına hükmeder. 
Daha sonra Google ürünlerinden olan Chrome tarayıcıyı bilgisayarınıza kurduğunuzda tarayıcınız farklı bir uygulama komut dosyası tarafından kontrol edildiğinden bazı evraklarınız istem dışı farklı uygulamalar tarafından açılmaktadır. 
Chrome tarayıcının varsayılan olarak açılmaması, PDF formatındaki dosyaların da Chrome tarayıcı ile açılmaması gibi faktörlerde bu kapsam içindedir.PDF Dosyaları Chrome'da Otomatik Olarak Açılmıyor Mu?Görüntülemek istediğiniz PDF dosyaları normal olarak Chrome'da otomatik olarak açabilirsiniz. Ancak, PDF dosyaları Chrome'da otomatik olarak açılmak yerine indiriliyorsa Chrome PDF Görüntüleyici kapatılmış olabilir.Chrome PDF Görüntüleyici&#…

Kategori Makaleleri

Ne Aramıştınız! ⏩

Daha fazla göster