Kayıtlar

Mayıs, 2016 tarihine ait yayınlar gösteriliyor

PayPal Türkiye Faaliyeti Durduruldu

Resim
Paypal Türkiye faaliyetleri, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'na (BDDK) yaptığı lisans başvurusunun reddini göstermesi sonucu 6 Haziran 2016 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere durduruldu. 6 Haziran 2016 tarihinden itibaren para gönderme ve alma işlemi artık yapılmayacak. 
Paypal müşterileri hesaplarına giriş yaparak, varsa hesaplarındaki bakiyeyi Türkiye’deki banka hesaplarına aktarabilecek. Müşteriler PayPal'ın bilgi sayfasını ziyaret ederek bu sürecin kendilerini nasıl etkileyeceğine ilişkin detaylı bilgi alabilecek.
PayPal'ın internet sitesinde yapılan açıklamada, gelecekte Türkiye'deki müşterilere yeniden hizmet verebilmek için gerekli izinlerin alınması yönündeki çalışmaların süreceği belirtildi. Bakiyenizi çekmek için:Hesabınıza giriş yapın.Özet sayfasında yer alan PayPal Bakiyesi'nden “Para Çekin”i tıklayın.Çekmek istediğiniz tutarı girin, çekilen paranın iletileceği banka hesabını seçin ve “Devam”a tıklayın.Onay sayfasını inceleyin ve ardından …

Metin Editörü Notepad V6.9.2 Yeni Sürüm Güncellemesi İndir

Resim
Web sitenize eklediğiniz kodları düzenleme ve değiştirmek için çalışma yapabileceğiniz Yeni Notepad++ V6.9.2 yeni sürüme güncellendi. Notepad, birçok kodlama çeşitlerini bünyesinde barındırıp kodların düzgün söz dizimi içinde olmasını sağlayan bir metin düzenleme editörüdür. 
Blogger veya Wordpress sitenizde kullanmış olduğunuz birçok özel kodları bozulmadan biçimleyip dizin halinde size sunan Notepad++ metin editörünü kullanmanızı tavsiye ederim.
Notepad++ proğramı her site yöneticisinin elinde olması gereken gelişmiş bir metin editörüdür. Notepad birçok proğramlama dillerini destekler ve ücretsizdir. Notepad++ programını bilgisayarınıza daha önce yükledi iseniz son versiyonunu kullanmak için, pencereler isminin yanındaki (?) işaretine tıklayıp son sürümü güncelleyin seçeneği ile mevcut sürümünüzü güncelleyin.
Blogger şablon kodlarına ve HTML/JavaScript gadget’inize ekleyeceğiniz kodları, önce Notepad++ metin editörüne yapıştırıp, ilgili düzenlemelerinizi yaptıktan sonra blog şablonun…

LinkWithin Yeni Related posts İlgili Mesajlar Eklenti Kurulumu

Resim
Blogger için LinkWithin Yeni İlgili Mesajlar Related posts eklentisini Ana sayfada Gizle, Yazı saflarında gösterme, küçük LinkWithin link ismini gizle ve “You might also like” Bunlarda ilginizi çekebilir ismini değiştirme adımları. Kısa bir süre önce Blogger için tasarlanan birçok kod Google Code kod depolama sitesinde barındırılıyordu. Google’un, Google Code kod barındırma servisini kapamasının ardından Dünya genelinde barındırılan birçok kod çalışmaz duruma geldi. Bunun sonucu olarak Blogger kullanıcıları da Türkiye de daha önce kullandıkları birçok eklentiyi kullanamaz duruma geldiler. Aynı sonuçlar neticesinde blogumda mevcut olan birçok kod eklentileri de çalışamaz duruma gelerek yazılar değerlerini yitirdiler. Bugünden itibaren değerlerini yitiren bu yazılar maalesef tek tek ele alınarak yenileri yazılacak. Bugün ki konumuz LinkWithin eklentileri için ele alınan konulardan biridir. LinkWithin eklentisini kurarken farklı bir yol izleyerek, eklenti resim ve açıklamalarını Ana sa…

Chrome 51.0.2704.63 m Beklenen Sürüme Güncellenlendi

Resim
Chrome tarayıcının beklenen yeni sürümü olan, 51.0.2704.63 m güncellendi. Bilgisayarınızda kullandığınız Chrome tarayıcınız otomatik olarak kendini güncellemektedir. Ancak! Chrome tarayıcınızın güncelleme bilgilerini kontrol ederek güncellemenin olup, olmadığını hemen kontrol ederek yeni sürümü kullanabilirsiniz.

Daha hızlı ve kararlı sürüm olan, Google, Chrome Tarayıcınız için Bilgisayarlarınızda sorun yaşıyor iseniz temiz bir kurulum yapabilmek için tüm tarayıcı sekmeleri önce kapatın. Gerekirse bilgisayarın görev yöneticisini başlatın. Görev yöneticisin de İşlemler seçeneğine bakıp Chrome tarayıcının çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

Chrome Tarayıcı Alternatif Sürüm bilgileri Chrome Tarayıcınız arka planda çalışmıyorsa, eski sürümü kaldırıp yeni kurulum aşamasına da geçebilirsiniz. Chrome tarayıcınızın hangi sürüm ile çalıştığını anlamak için, sağ üste 3 çizgili, Chrome özelleştir ve kontrol et icon’una tıklayın ve Google Chrome hakkında seçeneğini açtığınızda hangi sürümde ol…

WhatsApp Gold Tuzağına Düşmeyin

Resim
WhatsApp Sosyal paylaşım uygulaması gibi tanıtılan WhatsApp "Gold" sürüme yükseltme gibi bir mesaj aldı iseniz çok dikkatli olmanızın zamanı geldi demektir. İyi ile kötünün, acı ile tatlının birlikte yürüdükleri bu yolda tıpkı WhatsApp gibi eşleşen bir uygulama gibi tanıtılan WhatsApp "Gold" uygulama tuzağına düşmeyin.
WhatsApp "Gold" sürüm yükseltmesi ile ilgili alacağınız bu mesaja itibar etmeyin ve kurulum yapmayın. Web internet sahtekarları yine iş başında ve birçok masum insanın canını yakmaya hazırlanıyor.

WhatsApp'ın "premium sürümü" olma iddiasıyla karşınıza çıkan WhatsApp Gold, yüzlerce fotoğrafı bir defada gönderebildiğini, videolu görüşme yapabildiğini, yeni emojiler ve fazlasıyla geldiğini iddia ediyor.
Tüm bunlara inanıp, WhatsApp Gold'u indirecek kadar ileri giden kullanıcılar, cihazlarına zararlı yazılımları yüklemiş oluyorlar.

WhatsApp Gold'u ndirmeniz ile ilgili hiçbir mesajı dikkate almayarak mesajı silmeniz ve gönder…

CCleaner v5.18 Yeni Sürüme Güncellendi Ücretsiz İndir

Resim
Windows İşletim sisteminiz de bulunan gereksiz Uzantılar, Çerezler ve Atık dosyaları temizleyip, hızlandıran CCleaner’ın v5.18, 24 Mayıs 2016 yeni sürümü çıktı. Bilgisayarına hemen İndir.  CCleaner, Microsoft Windows’un en iyi sistem bakım aracı olması nedeni ile güvenle kullanabileceğiniz yazılımlar arasında yer almaktadır. 
Programın arayüzü üzerinde, Kayıt defteri, Araçlar ve Ayarlar olmak üzere dört farklı bölüm bulunmaktadır.
Cleaner bölümü altında yer alan Windows ve Uygulamalar olarak iki farklı sekme yer almaktadır. Windows sekmesi üzerinde yapacağınız tarama sonucunda işletim sisteminiz üzerinde bulunan gereksiz dosyaları bulup kaldırır.
Ücretsiz CCleaner v5.18proğramınıİndirmek için buradan giriş yapabilirsiniz. İlgili Makaleler :CCleaner proğramını nasıl kullanacağızCCleaner Gereksiz Sistem Geri Yüklemeyi Kaldırma İşletim sistemi :Windows 10, 8.1, 8, 7, Vista ve XP, 32-bit ve 64-bit sürümleri dahil.

Skype Reklamları Engelleme

Resim
Mesajlaşma yazılımları arasında yer alan, Görüntülü ve Sesli Konuşma programı Skype programında karşınıza çıkan reklamları bilgisayarın web internet aracını kullanarak nasıl durdurabiliriz. Dünya genelinde anlık mesajlaşma, görüntü ve sesi, milyonlarca insan kullanmakta. Sizde uzun süreli bir skype kullanıcısı iseniz ve reklamlardan bunalıyor, nasıl kapatacağınızı düşünüyorsanız?

Aşağıda anlatılan adımları takip ederek Görüntülü ve Sesli Konuşma programı Skype programında karşınıza çıkan reklamları bilgisayarınızın denetim masasında bulunan yazılım sayesinde durdurabilirsiniz. 
Tabiy ki ücretsiz hizmetler sunan birçok yazılım gibi Skype’da reklamlardan kazanç sağlayan bir servis. Biz bu duruma karşı gelemeyiz. Ancak uzun süre kullanımlarda siz farkında olmadan internet kotanızın verisini kullanacağından bir ay içinde internet kotanız hızla azalarak daha ağır çalışır bir duruma gelecektir. Bu düşüncede alternatif bir bakış açısıdır.
Skype Reklamları Durdurma : 1. Bilgisayarınızın Başl…

Dinamik Blogger Kenar Mesajlarından Resimleri Kaldırma

Resim
Önce

Sonra 
Dinamik Blogger kenar sutundaki mesajlarda görülen minik görselleri kaldırıp, yazıya tıklandığında görselin çıkmasını sağlayabilirsiniz. Dinamik Blogger Kenar çubuğu 250 px. gibi küçük bir alan ile sınırlandırılmıştır. Hiçbir anlam teşkil etmeyen küçük resim ve yorumların kapladığı yer yazı başlıklarınızın yarısını görülmez yaparak birçok değerli yazınızın değerini yok eder. Hatta bu alanın açılıp kapanmasını sağlayan bir  kod ekleyerek te genişlik seviyesini yükseltip daha fazla yararlanabilirsiniz.

Bu konuda, Dinamik blogger ile ilgili yazılan birçok makaleyi incelemenizi tavsiye ederim. Sidebar yazı akışında görülen minik resimleri kaldırmak için,
Yapmanız gereken işlemler ise ; 1. Blogger, kumanda panelinize giriş yapın.

2. Sırası ile, Şablon → Özelleştir → Gelişmiş → CSS ekle yolunu takip edin.

3. Aşağıda verilen kodları pencereye yapıştırın ve ( } ) bu işaretten sonra enterleyerek blogunuzu kaydedin.

.sidebar .item.hentry .thumbnail{ display: none !important; } .sideba…

Advanced SystemCare Free V 9.3.0 sonsürüm İndir

Resim
Sisteminizi Gereksiz Dosyalardan Temizleyen ve Gözle Görülür Hız Kazandıran Bir Yazılım olan Advanced SystemCare, bilgisayar bakımı ve bilgisayar hızlandırma konusunda alanında en başarılı programlar arasında yer alan bir sistem optimizasyon programıdır.

Bilgisayarlarınıza ücretsiz olarak indirip kullanmaya başlayabileceğiniz bir yazılım olan Advanced SystemCare bir süre kullandıktan sonra zamanla ağır çalışmaya başlayan bilgisayarınızı canlandırmak ve ilk günkü haline geri döndürmek için kullanabileceğiniz, içerisinde birçok farklı kullanışlı araç barındıran bir sistem optimizasyonu aracıdır. Advanced SystemCare sadece birkaç tıklamayla karmaşık bakım ve optimizasyon işlemlerini gerçekleştirmenizi mümkün kılmakta.

Advanced SystemCare içerisindeki bakım ve optimizasyon araçları arasında kayıt defteri hatalarını düzeltmeye ve gereksiz dosya temizlemeye yardımcı olan araçlar yer almaktadır. Bu tür hata ve gereksiz dosyalar işletim sisteminizin geç açılmasına ve kapanmasına, bilgisayar…

Samsun Musiki Cemiyeti Annelere İthaf Konser Videosu 2

Resim
Samsun Musiki Cemiyeti, Türk sanat müziği Şef Mücelle Payaslı yönetimindeki Vuslat Annelere İthafen Vuslat Konseri 08 Mayıs 2016 tarihinde Canik Kültür Merkezinde sunulan konsermizin 2. bölümü de bitti.

Konserin ilk DVD’si 3.5 GB olduğundan Youtube yüklenmesi 22.5.2016 gece 11,00 de başladı ve ertesi gün 23.05.2016, 13,30 sularında bitmişti.

Yükleme sırasında internet kullanılamadından yapacak tek şey filim seyretemekti ki bende öyle yapmıştım. Konserin ikinci bölümüde aynı uzunlukta olduğundan yükleme bugün bitti.

Konser videomuzun ikinci bölümünü aşağıda izleyebilirsiniz. İyi seyirler dilerim.
Vuslat Konseri Video 2

Samsun Musiki Cemiyeti Annelere İthaf Vuslat Video 1

Resim
Samsun Musiki Cemiyeti, Türk sanat müziği Şef Mücelle Payaslı yönetimindeki Vuslat Annelere İthafen Vuslat Konseri 08 Mayıs 2016 tarihinde Canik Kültür Merkezinde sunuldu. Samsun Musiki Cemiyeti, Türk sanat müziği Şef Mücelle Payaslı yönetimindeki konserin ilk DVD’si 3.5 GB olduğundan Youtube yüklenmesi 22.5.2016 gece 11,00 de başladı ve ertesi gün 23.05.2016, 13,30 sularında bitti. Yükleme sırasında internet kullanılamadından yapacak tek şey filim seyretemekti ki bende öyle yaptım.

Samsun Musiki Cemiyetimizin bir önceki yazımızdan alıntı yaparak Konser videomuzun birinci bölünümü aşağıda izleyebilirsiniz. İyi seyirler dilerim.


Samsun Musıki Cemiyeti Yönetim Kurulu

Mehmet Canyılmaz Murat Gülban  Dr.Şenay SÖNMEZ Emine Güney Yüksel Güney Organizasyon
Koordinatör : Yüksel Güney Genel Sanat Yönetmeni : Hasan Aslan Sahne Amiri : Mustafa Topal

Şef Mücella Payaslı

Samsun Musiki Cemiyeti, Yönetim, Organizasyon, Saz sanatçıları ve Ses sanatçıları kitapçık bilgileri.Vuslat Konseri Video 1

Blogger Sayfa Navigasyonu

Resim
Blogger Sayfa Navigasyon numaralama bildiğiniz gibi standart Blogger şablonlarında kayıt sayfaları arasında geçiş yapmak için daha eski kayıtlar, daha yeni kayıtlar gibi linkler vardır. Ziyaretçilerinizin blogunuzdaki kayıt sayfaları arasında daha rahat dolaşmaları için numaralı sayfa navigasyonu eklemeniz faydalı olabilir. Blogunuza resimdeki örnekte olduğu gibi numaralı sayfa navigasyonu eklemek için tek yapmanız gereken HTML/JavaScrip gadget kodunu açıp aşağıdaki kodları eklemenizdir.

Sayfaların numaralandırıp sıralandırması varsayılan olarak gelmediğinden temaya uyumlu kod düzenlemesi yapılmıştır.

Diğer sayfa sıralama kodlarından farklı olarak her temaya uyumludur. Genelde eklenen pagenaviler tema renkleri yada yazı büyüklükleri uyumsuz tasarımı bozan yapıdadırlar. 
Temada hangi renkleri kullanıyorsanız o fontta gözükecektir. Blogger, Yerleşim >> Gadget ekle > HTML/Javascript ekle yolunu izleyerek basitçe ekleyebilirsiniz.

Özelleştirme :
1. border:1px solid #999; Numara…

Blogger Numaralı Sayfa Gezinme Page Navigation Eklentisi

Resim
Blogger sayfa gezinme “Page Navigation” eklenti kodları ile, blog ana sayfanızdan diğer sayfalara geçişte ziyaretçilerinize daha çok makale okuma imkanı tanıyın. Herkesin bildiği gibi blogger'un varsayılan şablon eklentisi olan “Önceki sayfalar”, “Sonraki sayfalar”, artık demode oldu. Sayfalar arasında gezinme ile ilgili eklentiler teknolojiyi yakalarken maasef, Blogger eski yapılandırmada kalmayı seçiyor. Blogger’un en büyük eksikliklerinden biri olan, Menü gezinme çubuğu, Kategoriler, Sayfa navigosyonu, gibi gadgetlerdir. Menü çubuğu dahi statik “Hakkında,Hakkımızda, İletişim, Forum”, gibi sayfalardan ibarettir.

Bizlerin hazırladığı açılır menü çubuğunda bulunan, search/label/Etiketiniz, etiketleme grubu site haritası tarafından engellendiğinden olsa gerek menü çubuğu da diğerleri gibi yapılmıyor. Umarım bu düşünce tarzına bekte umutlu değilim ama zaman içinde değişir. 
Düşünün! Adsense için başvurdunuz ve kabul edilmeme sebeplerinden biri olan şu cevapla karşılaştınız, “Okuyuc…

Chrome Tarayıcı Uygulamasından Flash Tamamen Kaldırılıyor

Resim
Google, Güvenlik açıklarından dolayı Chrome tarayıcıda bulunan Flash uygulamasını kısa bir süre sonra tamamen kaldıracak. Ayrıca, Chrome tarayıcıda hangi eklentilerin yüklü olduğunu merak edebilirsiniz.

Google’un Flash eklentisi ile ilgili düşünceleri, internet ortamındaki tüm Flash içeriklerin tarayıcı varsayılanı olarak çalıştırmaması.

2016 senesinin sonuna doğru tamamlanması beklenen Chromium Project bünyesindeki geliştiriciler, 'HTML5 by Default' adı verilen yeni özelliği çalıştıracaklar.

Google, web tabanlı zararlı yazılımlar karşısında kullanıcıların Chrome tarayıcı ile daha güvenli olmasını düşünüyor.

Chrome tarayıcıdan Flash eklentisi kaldırıldığında yerine, Chrome varsayılan web sayfaları olarak HTML5 sürümü kullanılacak.
HTML5 sürümü mevcut değilse tarayıcı Flash içeriklerin olup olmadığını kontrol edip, kullanıcılardan, içeriği çalıştırmadan önce manuel olarak onaylaması isteyecek.

Nofollow Dofollow Eklenmesi ve Kullanımı

Resim
PR ve Alexa değerleri iyi sitelerden reklam alabilirsiniz veya kendi site değerleriniz iyi ise reklam satabilirsiniz. Verilen linklerin etkisini göstermesi için bu linklerin “dofollow” (takip et!) özellikte olması gerekir. Yani verdiğiniz reklamın kodları içine bir rel=”dofollow” ekleyerek, o sitenin arama motorları tarafından takip edilmesi komutunu vermiş olursunuz.
Nofollow Etiketi Nasıl Kullanılır? Sitenize eklediğiniz bağlantı adresinin arama motorları tarafından takip edilmesini istemiyorsanız, kod içine kalın yazıyla belirttiğim etiketi girmelisiniz.
 <a href=”http://www.orneksite.com” target=”_blank” rel=”nofollow”>AdnanGuney</a>
Üstte verdiğim kodu, rel=”dofollow” yapabilirsiniz. Ancak! dofollow koymanız şart değildir, Herhangi bir nofollow tagı eklenmediği sürece, link dofollow kabul edilir. Kısaca, sitenizde link çıkışı olmaması sitenizin lehinedir ve size artı olarak geri döner. Nofollow, Google’ın yorumlara eklenen linklerden, ve hızlı Spam linklerin artışınd…

Google RankBrain ve Yeni Alexa Algoritmaları

Resim
PageRank yerini RankBrain adındaki yeni yapay zekaya sahip derecelendirme sistemine bırakıyor. Google’ın arama sonuçlarında listeleyeceği siteleri hangi değerlere göre sıraladığı hakkında fazla bilgi bulunmuyor. Anlaşılan bu karmaşık olduğu kadar gizli olan algoritma yeterli görülmemiş olacak ki bu yeni yapay zeka geliştirilmiş Alexa ve Dmoz gibi dizinleme siteleri ilede ayrıca güçlendirilmiş durumda.

Rank Brain adındaki bu yeni kendi yapay zekasına sahip yazılım, ilk kez aranacak olan kelimeler için mantıklı sonuç vermesi amaçlanıyor. Yapılan açıklamaya göre, her gün yapılan aramaların %15’i ilk kez aranılan kelime veya kelimelerden oluşuyor. RankBrain ise tam olarak burada devreye girecek ve bu kullanıcıların ne aramak istediğini zekasıyla anlamaya çalışacak ve ona göre doğru sonucu vermeye çalışacak.

Google’ın araştırma uzmanı Greg Corrada, PageRank sistemini öğrenme yeteneğini olmadığına dikkat çekiyor. RankBrain ise burada yapay zekası sayesinde dışarıdan gelebilecek olan her tü…

Wix Web Sitenize Header Başlık Resmi Ekleme

Resim
Wix ile oluşturulmuş web sitenize başlık resmini nasıl ekleyebilirsiniz? Wix web sitenizin başlık "header" alanı web sitenizde dikkat çeken önemli bir tasarım alanıdır. Wix web magazasında bulunan birbirinden güzel ücretsiz resimlerden birini seçerek sitenize ekleyebilirsiniz. Wix sitenizde bu işlemi yapabilmeniz için öncelikle Wix web sitesine üyelik girişi yapmalısınız.

Wix sitesine giriş yaptığınız da “Yeni kullanıcıyım” veya “Mevcut kullanıcıyım” seçeneklerini kullanarak üyelik işlemlerini başlatabilir, ayrıca Facebook ve Google gibi Sosyal platformlar ile de direk giriş yapabilirsiniz. Wix site abonelik işlemleri için aşağıda verilen giriş penceresini inceleyin.


Wix site üye giriş pencesi Wix Header Başlık Resmi Ekleme Uygulaması : 1. Wix sitesine giriş yapın.

2. Web sitenizi açın ve sol taraftaki “Ekle” artı simgesine tıklayıp, “Görüntü” ismine tıklayın.

3. Sağ tarafta açılan ilk sıradaki, “Görüntü yükleme” seçeneğini açın.


Görüntü yükleme penceresi
4. Görüntü yükleme p…