Ana içeriğe atla

Google Formu İle İletişim Sayfası Oluşturma


Google Drive, Formlar seçeneği ile web sitenize İletişim Sayfası oluşturun. Hazırlayacağınız İletişim sayfasını Blogger, Wordpress, Google Sites, Tumblr, gibi web sitesi için kullanın.
Google Drive, Google Formlar’ı yenilenen yeni teknoloji görselleri ile düzenleyip kullanarak tasarım yapmanın zevkini yaşayanlardan biri olun.

Kendinizin düşünüp, planlayarak tasarımını gerçekleştirdiğiniz bir İletişim sayfanızın olması, inanıyorum sizi çok mutlu edecektir. Eminim bu düşünceler bile geliştirici yanınızı ön plana çıkararak sizi daha fazla araştırmacı yapacaktır.

İlk İletişim sayfasını tasarlamaya hazırsanız, tasarım için gerekli olan ilk adımları aşağıda takip ederek başlayabilirsiniz. İletişim sayfası için, birçok eklenti kullanmanıza gerek kalmadan, site açılış hızını etkileyecek kodlardan uzak sade bir görünüm ile iletişim sayfanızı düzenleyin.

Google’un bu hizmetlerinden yararlanmanız için yapmanız gereken, Google hesabına sahip olmanızdır. Google hesabınız yok ise, aşağıdaki bağlantı link’i ile Google hesabı açabilirsiniz.

İlgili makale: Google Gmail Hesabı Nasıl Açılır?

Google hesabınızın var olduğunu düşünerek, Buradan Google Driver dokümanlara ulaşmak için giriş yapabilirsiniz. Google Drive’e ilk kez kullanacaksanız ilgili adımları takip edin.

Google Drive, Google Formlar İle İletişim Sayfası Açmak İçin:

1. Google hesabınız ile Oturum açın.

2. Google Drive Yazılımına sahip değilseniz, Google’un Web sitesinden Google Drive İndirin ve bilgisayarınıza kurun. Anlaşılmayan veya farklı konular için görüşlerinizi yorum yazarak belirtebilirsiniz.

3. Sol üst köşede, Google Drive ismi altında “Yeni” butonuna dokunun. 


4. Google Drive, YeniDiğerGoogle Formlar, seçeneği ile sayfayı açın.

Google Formlar Pencere Görünümü Resim: 1


5. “Başlıksız form” yazan kısma web sitenizin ismini girin. Örnek olması için Adnan Güney Wordpress İletişim sayfasındaki web sitemdeki bilgileri kullanacağım. İnceleyin.


Açıklamalar:

Başlıksız form ismi: Worpress İletişim Formu “Kendi isminizi belirleyin.”


Henüz işlenmemiş Google Formlar’ın Görüntüsü Resim: 2


6. Başlıksız Soru: Bu satıra dokunun, “Adınız Soyadınız” yazın. Yaptığınız işlemin mantığını anlamanız için sağ üst kısımda “Göz” simgesine tıklayarak ön izleme yapın. 


Üstteki resimde göz simgesine bakın. Yaptığınız çalışmanın ne olduğunu anlamaya çalıştığınızı düşünüyorum. Ön izleme tarayıcı sekmesinden şimdi çıkabilirsiniz. Her yaptığınız işlem için bu yolu izleyerek kontrol edin.

7. Başlıksız Soru satırında küçük resim simgesi göreceksiniz. İsterseniz küçük bir resim ekleyebilirsiniz. Ancak sade olmasını düşündüğümüzden eklemeden devam ediyoruz.

8. İlk satır verisi olan “Adınız Soyadınız” alanını yapılandıran veri ayarlarını görüp devam edelim. Bu ayarlar otomatik yapılandırılmıştır. İsterseniz değiştirebilirsiniz.

Çoktan seçmeli veri alanının görünümü 
Resim: 3


9. Yukarıda Resim: 3 ile belirtilen renkli alanlar hakkında aşağıda zaman zaman açıklama yapılacak. Anlatılan renkli kısımları takip ederek çalışmanıza devam edin.

Resim: 3 renklerin açıklaması:

Başlıksız Soru “Sarı Renk”: Bu satır altıncı maddede açıklamıştık.

Paragraf “Pembe Renk”: İletişim sayfasında okuyucunun yorum yazacağı yer, -”Yanıt olarak ifade ediliyor sizi şaşırtmasın” ilerleyen zaman içinde bu satır başlığı “Mesajınız” olarak görülecek. 


Paragraf “Pembe Renk” okuyucu yorum satırı


Çoktan seçmeli ve Onay kutuları “Yeşil Renk”: Çoktan seçmeli seçeneği her satır mesaj’ı için yeni bir mesaj yapılandırmanızı sağlayan otomatik satır açma komut seçeneğidir. Bu onaylı yeri ellemiyoruz.

Onay kutuları ise; Web sitelerinde bulunan İletişim sayfası mesaj satırında “Yıldız” (*) işaretini görmüşsünüzdür. Yıldız, (*) okuyucunun yorum yazarken zorunlu doldurması gereken alanı ifade etmektedir. Yıldızlı satır alanı doldurulmadığında iletişim sayfası çalışmaz.

Soru ekle; Artı (+) Kırmızı Renk: Alt alta ekleyeceğiniz sorular için bu alana tıklamanız gerekir. Artı simgesine tıklandığında yeni metin satırı açar. Denemek için Artıya tıklayın, sonra alt tarafındaki çöp simgesi ile silerek kaldığınız yerden devam edin. Not: Korkmayın, yanlışlıkla her şeyi silerseniz artı simgesi ile tekrar yapılandırmaya devam edin.

Mavi renkli alan TT: Başlık ve açıklama için. Fareyi üzerine getirin okuyun. Resim ekle: Resim ekleyebileceğiniz simge. Video ekle: Video ekleyebileceğiniz simge. Bölüm ekle: Bölüm ekleme simgesi.

Ancak biz sade bir iletişim sayfası yapacağımızdan farklı işler için kullanılan bu alanlardan bazılarını kullanacağız. Bu bilgilendirmeden sonra kaldığımız yerden İletişim sayfamızı yapmaya devam edelim.

İletişim sayfamızı hazırlayalım:

1. Tüm yaptıklarınızı alt kısımdaki çöp simgesine tıklayarak silin.

2. Artıya tıklayın → Çoktan seçmeliye tıklayın → Kısa yanıt tıklayın → ilk satıra “soru kısmı” “Adınız Soyadınız” yazın. Okuyucunuzun Zorunlu giriş yapmasını istiyorsanız “Gerekli” ayarı sağ tarafa çekin. Renk mavi olacaktır.

3. İkinci satır için, Artı tıkla → Çoktan seçmeli tıkla → Kısa yanıt tıkla→ Soru kısmına “E-Posta Adresiniz” yazın. Zorunlu ise, Gerekli butonunu sağ tarafa çekin.

4. Üçüncü satır için, Artı tıkla → Çoktan seçmeli tıkla → Kısa yanıt tıkla→ Soru kısmına “Web Adresiniz (Yoksa boş bırakın)” yazın. Zorunlu ise, Gerekli butonunu sağ tarafa çekin. Ancak okuyucunuz web sitesi olmadığını düşünerek butonu pasif olarak bırakın. Son olarak, siz daha farklı şeyler ekleyebilirsiniz. Okuyucunun mesaj yazabilmesi için bu alanı farklı yapılandıracağız.

Mesaj paragrafı ekleme: 

1. Artı tıkla → Çoktan seçmeli tıkla → Paragrafa tıkla→ Soru kısmına “Mesajınız” yazın. Gerekli butonunu sağ tarafa çekin.

2. İletişim sayfa altında okuyucunuza dikkat etmesi gereken kurallar belirtebilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken kuralları belirtmek için şu yolu izleyin;

Sağ taraftaki, “TT Başlık ve açıklama ekle” tıklayın → Üç nokta açın ve “Açıklama” seçeneğini seçin. Başlık kısmına şunu veya kendi belirleyeceğiniz metni yazın.

LÜTFEN FORM'A YAZMADAN ÖNCE BU BİLGİLERİ OKUYUN!

Bir alt satıra “Açıklama isteğe bağlı” şu metni veya farklı ekleyin. Örnek açıklama;

Yazılar ile ilgili sorularınızı lütfen Yorum penceresinden iletiniz. Bizim için, Yorum ve Cevapların okuyucuya faydalı olabilmesi önemlidir. Özel bir neden ile, Yorum penceresinde görülmesini istemediğiniz konular için sorunuzu iletişim sayfasından yazabilirsiniz.

*ALAKALI OLMAYAN SORULARA CEVAP VERİLEMEYECEĞİNİ LÜTFEN UNUTMAYIN.*

İlginize teşekkür ederim.”

İletişim sayfa Açıklama sonuçları şu şekilde görülecektir;Yapılan işlemlerin, İletişim sayfa sonuçlarını görmek için İZLEYİN.

Google Drive Formlar ile oluşturduğumuz İletişim sayfasının nasıl yapılacağını inceledik. Bir sonraki makalemizde anlatılacak konulardan haberdar olmak için Takip edebilirsiniz.

Google Drive Formlar İletişim sayfa diğer konularda görüşmek üzere;


  • İletişim sayfası arka plan rengi veya resim ekleme,
  • İletişim sayfası için E-Tablo oluşturma ve yapılandırma ve web sitesine ekleme,
  • İletişim sayfası yorumları cevaplama ve diğer konular,

Bu blogdaki popüler yayınlar

Paint Net ile Resim arka plan Görüntüyü Şeffaf Yapma

Paint Net Resim editörü ile, Web sitenize yükleyeceğiniz resmin arka plan görüntüsünü görülmez şeffaf, transparan yaparak kullanabilirsiniz. Site başlık resmi, arka plan resmi, banner, logo, transparan resim ve çeşitli efekt araçlarını Paint.NET ücretsiz resim editörünü kullanarak yapmanız mümkün. Bilgisayarınıza Paint.NET ücretsiz resim editör programını kurmadı iseniz aşağıda verilen bağlantı linki ile programı indirip ücretsiz kullanın. 
Paint.NET resim editör programını zip sıkıştırmasından çıkardıktan sonra kurdugunuzda, program Ingilizce olarak karşınıza çıkacaktır. Diğer zip dosyasını da kurarak Türkçe’e çevrilmiş olarak göreceksiniz. Paint.NET ücretsiz bir program olmasına rağmen çok fazla seçeneği sizlere sunuyor. Resimlerinizi istediğiniz gibi tanzim edebileceğiniz ücretsiz bir resim editörü.

NOT: Programın kurulum ve çalışması için işletim sisteminizde, NET Framework 4.5 yüklü olması gerektiğini unutmayın.

Lisans: Ücretsiz, İşletim Sistemi: Win8/Win7/Vista/WinXP/Win8.1
Kurulu…

Windows İşletim Sistemi 32 Bit ve 64 Bit Arasındaki Fark

Windows İşletim Sistemi kullanan, bilgisayar kullanıcısı 64 bit işletim sistemlerini kullanmayı düşünerek bir çoğu bu sisteme geçmiş, ancak oyun ve performans deneyiminde sıkıntı yaşayarak tekrar 32 bit işletim sisteme geri dönmek durumunda kalmıştır. 32 Bit ve 64 Bit arasındaki sorunlar devam ederken ister istemez insan bu iki sitemi merak etmektedir. Bu iki sitem arasındaki fark, 32 bit ve 64 bit terimleri bir bilgisayarın işlemcisinin (CPU) veri bilgilerini işleme şekilleriyle ilgilidir. Windows’un 32 bit ve 64 bit sürümleri sırasıyla 32 bit ve 64 bit işlemciye sahip bilgisayarlar için tasarlanmıştır. Windows’un 64 bit sürümü 32 bit sürümüne nazaran daha fazla bellek (Ram) kullanımına sebep olur. Bu da performansı olumsuz yönde etkiler. O yüzden bilgisayarınızın performansına göre 32 bit veya 64 bit işletim sistemi seçmenizde fayda vardır. Örneğin, sahip olduğunuz RAM 4 GB ve altındaysa 32 bit sistem kullanmalısınız. Bu değerler üstündeyse 64 bit kullanmanızda bir sakınca yoktur ki…

Windows 10 Denetim Masası Komutlarına Kısa Yoldan Ulaşma

Windows 10 işletim sistemi arama penceresine tıklayarak bulmak istediğiniz komut dosyalarını kısa yoldan bir tıklama ile erişim ve kullanma ile ilgili açıklamalar. Bilgisayarınıza Windows 10 işletim sistemini yeni kurdu iseniz denetim masasını bulmak için zorlanıyor olabilirsiniz. Denetim masasını arama çubuğuna yazarak bulabileceğiniz gibi daha kolay bir şekilde de ulaşmanız mümkündür. Denetim masasında bulunan komut dosyalarına kısa yoldan ulaşmak için ilgili adımları inceleyin.
Windows 10 Denetim masası kısayol komut dosyalarını açma :1. Sol köşede bulunan 4 ad. kareden oluşan Windows 10 İcon’una maus'unuzu getirin ve sağ düğmesine tıklayarak çalıştırın.
2. Karşınıza Windows 10 Denetim masası komut seçenekleri çıkacaktır.
3. Denetim masasında mevcut olan birçok komutları artık bir tıklama ile açıp kullanabilirsiniz.

Paint ile Resim Boyutlandırma Seo

Windows yazılımında bulunan ücretsiz Paint resim proğramı ile blog resimlerini boyutlandır. Her bilgisayarda Windows işletim sistemi yüklü olduğundan windows’un ücretsiz resim proğramı Paint bulunmaktadır. Dinamik blogger yazı çubuğuna resim yazı ekleme , Blogger Favicon’unu kendin tasarla ve Blogger özel tema şablonuna slayt resmi yükleme ile ilgili yazımda ücretsiz resim proğramı Paint kullanımından sizlere bahsetmiştim.Google, Seo (Arama motoru optimizasyonu) sistemine haddinden fazla önem vermektedir.
Çünki Google bu sistem içinde gelişimini devam ettirmektedir.Bizlere düşen en büyük görev, kullanmakta olduğumuz ücretsiz Google ürünü Blogger’u en iyi şekilde optimize ederek hem kendimize hemde Google destek vermektir.Blog’unuzu optimize etmeniz gereken birçok uygulama mevcuttur.Biz bugün yazı içeriklerimize eklediğimiz ve blog hızını etkileyen resimlerin boyutlandırılması konusunu inceleyeceğiz.
Resim uzantıları ve resim boyutlandırılması neden önemlidir?

1. Blog yazı tasarımınında

Facebook Candy Crush Saga Oyunu Çalışmıyor Çözüm

Candy Crush Saga, Facebook oyun platformunda 64 milyon kişinin beğenisini kazanmış ilgi çekici oyunu mutlaka biliyor ve oynuyorsunuzdur. Kişisel olarak oyunları pek sevmesem de aile içerisinde, Facebook oyunları çok sıkça oynanır. Sebeb her nedense 2 gündür Facebook Candy Crush oyunu açılmıyor Adobe Flash Player yüklenmesi gerektiği uyarısı veriyor. Evde mobil olarak açılan Candy Crush oyunu, farklı 2 bilgisayar da denendiğinde çalışmıyordu. IE, Firefox, Google Chrome tüm tarayıcılar da denendi mümkün değil oyunu açamadık.
Tarayıcılar silinip tekrar kuruldu, Adobe Flash Player 12 son sürüm yüklendi hayır oyun açılamıyor ısrarla Flash yüklenmesi gerektiği ekranda yazıyordu. Geliştirici sitesine yardımcı olmaları için yorum ve ileti yazdım. Yardımcı olabileceklerini düşündüm. Yazdığım yoruma verilen cevapta konunun en ilginç tarafıydı. Verilen cevapta dil desteklerinin olmadığı ve forumlara bakmam isteniyordu. Böyle bir cevaba güldüm. Google1998 senesinde arama motorlarına başladığında …