10/31/2015

Windows 10 Televizyon Başlıklı Hit Haber Karmaşasısı


Hindistan kaynaklı Videocon şirketinin tanıtımını yaptığı Dünyanın ilk Hibrit Windows 10 yazılımlı LED TV’si, Microsoft’un da desteğini alarak yeni nesil Televizyonları piyasaya sürmeyi planlamış. Microsoft’un desteğini garantileyen bu şirket, kendi hedeflerini de belirleyerek Windows 10 işletim sistemini farklı boyut ve modellere de taşımayı düşünerek, 32 inç'lik Windows 10 modeli için 610 dolar, 40 inçlik model için 810 dolar fiyat etiketlerini de belirlemiş.

Alınan bilgilere göre, Windows 10 Videocon TV, dokunmatik, Full HD çözünürlük, 2 GB Ram, 16 GB dahili hafıza, 128 GB MicroSD kart desteği, HDMI, Wi-Fi bağlantı, Windows 10 işletim sistem yazılımı ile birlikte Microsoft Office yazılım gibi özelliklere sahip. Windows 10 yazılımlı TV hakkındaki bilgiler şu anda bunlardan ibaret. Buraya kadar teknoloji adına tüm açıklayıcı bilgiler çok güzel ancak! 

On ve daha fazla haber ve teknoloji sitelerinin birbirinin aynı başlık ve içeriklerini taşıyan bu haberde, haberi yayımlayanlar ön fikir, eleştiri, olumlu yada olumsuz düşüncelerine rastlayamadım. Buradan da şunu anlıyoruz, biz geliştirici araştırmacı bir toplum henüz olamadık. Hep hazırcı, hep bana, hemen önce ben kazanim, emek harcamadan herşey benim olsun, gibi bencil düşüncelerden maalesef kurtulamadık ve kurtulamayacağız.

İlk eleştiriyi şahsım adıma ben yapmak isterim. Sizlerin de bu yeni teknoloji hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmanızı ümit ederim.

Dünya genelinde birey ve aile yapısı, iki olması gereken genel (Anne ve Baba) haricinde bir yada iki çocuk olduğunu düşündüğümüz de en küçüğün çizgi flim’leri, bir büyüğün müzik veya aksiyon flim, anne ve babanın da haber veya dizi izlediğini varsayarsak evde herhalde büyük bir kargaşa yaşanarak televizyonun ertesi gün hurdaya yada servise gittiği haberini alabiliriz.

Yukarıda açıklaması verilen haber kaynağı, 31.10.2015 bugün ki tarihli Google’un Haberler Rss akışından alınmış olup, aynı haberi ülke bazında hit yapmış haber ve teknoloji sitelerinde görüyoruz. Aşağıdaki resmi incelediğinizde veya Google Haberler → Bilim/Teknoloji kategorisini incelediğinizde sizde görebilirsiniz.
Hani makalelerin, “Yazı başlık ve içerikler benzersiz ve özgün olmalıydı” söyleminin doğruluğu nerede kaldı? “Dünyada bir ilk: Windows 10'lu televizyon!” başlık ismine tıkladığınızda altta açılan benzer yazıları gösteren sekiz adet birbirinden farklı hit siteler sıralanması ile kalmamış sağ taraftaki ok işaretine tıkladığınızda daha fazlasını da görebiliyorsunuz. Google Haberlerin site haber sıralamasını insanlar değil bootlar yapıyor. Herhalde bu bootlar için Webmaster içerik kurallarını belirleyen algoritmalar geçerli değil. En azından ben bu konuyu bu objede görüyorum. Sizlerin de değişik fikir ve görüşleriniz varsa belirtin.

Blogger Menü Çubuğu Oluşturma Hataları için SSS

Blogger’un varsayılan şablonunda mevcut olan kodlar, Açılır menü çubuğu oluşturmaya çalıştığınızda doğru kodları ekleseniz de menü çubuğu açılmıyorsa ilgili adımları takip ederek Menü çubuğunuzu açılır yapabilirsiniz. Blogger’un varsayılan şablon kodları mevcut Menü çubuğu için yapılandırılmıştır. Şablon kodlarındaki (li), (lu) etiket ve Css kodları açılır menü çubuğu için uygun olmadığından gadget olarak eklediğiniz kodlar da çalışmayacaktır. Sıkca sorulan sorular arasında yer alan bu sorunu çözmeniz için bu makale hazırlanmıştır.

Bu makaledeki adımları takip ederek, Blogger ile açmış olduğunuz sitenize aşağıda örnekleri verilen Menü çubuğu oluşturma link bağlantıları takip ederek, blogunuzda Açılır menü çubuğunu eklentilerini çalıştırabileceksiniz. Blogunuza kodları eklemeden önce her zaman yapmanız gereken işlem blogunuzun yedeğini almaktır.

Blogger yedekleme nasıl yapılır :

Blogunuzu iki şekilde yedekleyeceğinizi biliyor musunuz?

Blogger özel menü çubuğu kodları nereye konulur :

1. Blogum da yayımladığım Menü çubuğu ile ilgili anlatımda, CSS stil kodları ve Html kodlarını şu şekilde ekleyeceksiniz.

2. CSS kodlarının şablona eklenmesi : Şablon → HTML’yi düzenle seçeneğine tıklayarak kodları açık konuma getirin. CSS stil kodlarını açın ve en alt kısımda CSS stil kodlarının kapandığı etiketin üstüne CSS kodlarını ekleyin. CSS stik kodlarının nerede olduğunu öğrenmek için aşağıdaki makaleyi inceleyin.
CSS (Stil) Kodları Blogger da Nereye Eklenir?

Blogger şablon içindeki açılış ve kapanış CSS etiketleri
3. Bulduğunuz bu etiketin sol tarafındaki ▶ ok işaretine tıklayarak kodları genişletin ve sayfayı aşağıya doğru yavaşca kaydırarak yukarıda gördüğünüz resmin sağındaki etiketi bulun. Bu etiketi bulduktan sonra hemen üst kısmına makalede verilen CSS kodlarını yapıştırıp blogunuzu kaydedin.

4. HTML kodlarının gadget olarak eklenmesi : İlgili adımları sırası ile takip ederek makalede verilen kodları kopyalayın ve, Yerleşim → Gadget ekle → Html/JavaScript gadgetini açarak kodları yapıştırın ve kaydedin.

Html/JavaScript gadgeti

Kullanmak istediğiniz menü çubuğunu seçin :

Blogger menü çubuğunun farklı görselleri mevcut olup, blogumun menü çubundaki kategoriler ismine maus yanaştırdığınız da Menü oluştur ismine tıklayarak arzu ettiğiniz menü çubuğunu kullanabilirsiniz.

Menü çubuğu yatay görülüyor açılır görülmüyorsa :

Blogger Açılmayan Menü Çubuğu Nasıl Açılır Yapılır bağlantı linkini inceleyerek açılmayan menü çubuğunu açılır duruma getirin.

Yukarıda anlatılan bilgiler ışığında sorularınız varsa, yaptığınız işlemler hakkında açıklamaları kısaca yazarak yardım alabilirsiniz.

10/30/2015

Wordpress Güvenlik Önlemleri


Arkadaşlar herkese merhaba bu makalemizde wordpress alt yapısını kullanan web siteleriniz bazı güvenlik önlemleri alarak web sitenizi daha güvenli bir hale nasıl getirebilirsiniz sizlere bunları anlatmaya çalışacağız. Öncelikle milyonlarca kullanıcının tercih ettiği bu açık kaynak kodlu yazılımın kısa süreli aralıklar ile güncellendiğini ve bu güncellemeler neticesinde bir çok açık sayılabilecek güvenlik ihlallerinin engellendiğini belirtmek isterim bu yüzden yeni çıkan güncellemeleri yüklemek sizleri başlı başına güncel açıklardan ve başınıza gelebilecek bir çok sıkıntıdan kurtarabileceğini unutmayalım ve güncelliğe önem verelim. sadece wp güncellemesi olarak düşünmemek gerekli; kurulu olan eklentiler veya kullandığınız tema gibi kısımlarında güncellenmesini asla es geçmeyin.

1. Adım Wordpress Versiyon Bilgisini Kaldırın.

Wp dosyaları arasında readme.html dosyasının içine girin ve dosya içerisindeki versiyon bilgisini anlatan içeriği silip kaydedin böylece www.siteadi.com/readme.html yazılarak bu linkten versiyonu öğrenemezler.

2.Adım Farklı Bir Veritabanı Ön Eki Kullanın.

Wordpress'i ilk kurduğunuzda veritabanı ön eki wp_ olarak atanır bu kurulum ekranında bu tablo ön ekini değiştirme şansınız vardı. Kurulum videosunu izlemek için Buraya Tıklayınız eğer kurulumda bunu yapmadıysanız wp security gibi bir eklenti kullanarak tek tık ile bunu başarabilirsiniz. eklentiyi kurduktan sonra ayarlar kısmında veritabanı ön ekini değiştire tıklayıp wp_ ibaresi yerine kendiniz bir şeyler yazın ve kaydedin böylece veri tabanı ön eki değişmiş olacaktır.


3. Adım Admin Kullanıcı Adınızı Görünmez Yapın.

Yazmış olduğunuz makaleler yani post yazılarınızın alt kısmında yazar olarak adınız çıkar eğer ki profil sayfanız dan görülecek adınızı değiştirmediyseniz burada Yönetici panelinde kullanmakta olduğunuz adını gözükecektir. Profilim sayfasından hemen bir gözüken isim atayın ve bu riski ortadan kaldırın.


4. Adım FTP Dosya İzinlerinizi Düzenleyin

Ftp üzerinde tüm dosyalarınızı kontrol edin eğer ki 777 gibi full yetki vermiş olduğunuz klasörler varsa bunların yetkilerini hemen alın. yazma izinlerini ana klasörlerde 755 bunların alt dizinlerinde bulunan dosyalarda 644 vermeniz en uygun güvenlik protokolü olacaktır. Kesinlikle 777 izni vermeyin.


5. Adım .htaccess Dosyanızı Güvenli Şekilde Ayarlayın.

Bu dosya neticesinde bir çok kural oluşturabilir sitenizi daha güvenli hale getirebilirsiniz. Bu konu biraz derin bilgiler içerdiği için bu konu için başlı başına bir yazı paylaşarak sizleri daha iyi bir şekilde bilgilendireceğim. Şimdilik aşağıdaki kodu .htaaccess dosyanızın içine kopyalayarak güvenliğinizi artırabilirsiniz. yalnız bu kodu en üste yapıştırın ve dosyanızın içindeki diğer kodları silmeyin sitenize zarar verebilirsiniz.

ServerSignature Off
LimitRequestBody 10240000
Options All -Indexes
<files .htaccess>
order allow,deny
deny from all
</files>
<files wp-config.php>
order allow,deny
deny from all
</files>
<files wp-load.php>
order allow,deny
deny from all
</files>
<Files 403.shtml>
order allow,deny
allow from all
</Files>
<files wp-config.php>
order allow,deny
deny from all
</files>

evet arkadaşlar yukarıdaki kodları kullanarak bazı güvenlik önlemlerini almış olduk. Bazı bölümlerin limitlerini sınırlandırarak güvenlik ihlali olacak kısımları engellemiş olduk.

Yukarıda sizlere anlatmaya çalıştığım güvenlik önlemleri en can alıcı olanlardı. Bunları es geçmeyin ve web sitenizi güncel kullanmaya özen gösterin. Bir sonraki makalemizde görüşmek üzere....

10/29/2015

Wordpress Olmazsa Olmaz Eklentiler

Wordpress kurulumunun ardından hemen bazı eklentileri kurmamız sitemizin için çok faydalı olacaktır. şunu unutmamak gerekir ne kadar fazla eklenti kurulursa sistem o kadar yavaşlamaya uğrayabiliyor. Her eklentinin veri tabanınızda tablo oluşturduğunu ve açılışta güç harcadığını unutmamak gerekir.

Şimdi sizlere wordpress kurulunun ardından kurmanız gereken 5 can alıcı eklentiyi anlatmaya çalışacağım.


1- Akismet

Akismet eklentisi için öncelikle bir lisans almanız gerekiyor. Eklenti kurulumunun akabinde eklenti içerisinde sizi anahtar almaya yönlendirecek bir link bulunmakta ücretsiz bir şekilde lisansınızı aktif edin ve spam sorunlarından kurtulun. İstenmeyen sahte yorumlar ve e-posta temizliği içinde ayarları bulunmakta.

2- All In One SEO Pack

Olmazsa olmaz eklentilerin başlıca üyelerinden bir tanesi daha bu eklenti seo için çok iyi kullanmanızı öneriyoruz.


Sitenizde site haritası olmadan olmıcağını az çok duymuşsunuzdur. Bu eklenti sizin için site haritanızı çıkarıyor ve otomatik güncelliyor.


Wordpress'in kendine ait görsel anlamda çokta iyi bir üye giriş paneli bulunmamakta bu eklenti sayesinden side bar kısmına görsel bir login girişi atabilir ve bunu özelleştirebilirsiniz.

5- No CAPTCHA reCAPTCHA

Bu eklenti sayesinde yorumlar üye kayıt alanları ve giriş ekranlarınıza spam güvenliği için extra bir bölüm eklemiş olursunuz kullanıcılar yorum yazmadan önce yada üye olmadan önce robot olmadıklarını ispatlamak durumunda kalırlar ve bu yöntem sayesinde spam girişler sahte yorumlar tarihe karışmış olur. Çok faydalı olmazsa olmaz eklentilerden birisidir.

Evet arkadaşlar aslında daha çok faydalı eklentiler mevcut çok geniş bir dünya. fakat bu yazımızda sadece 5 taneye yer vermek istedim daha sonraki yazılarımızda görüşmek üzere...

Youtube Video Önizleme Küçük Resmi Nasıl Değiştirilir

YouTube sitesinde bir hesap oluşturup video yüklemeye başladı iseniz, okuyucularınıza videonuz için anlık küçük ön kapak resimleri yükleyebilirsiniz. Videonuza küçük resimlerin nasıl yükleneceğini makaleyi takip ederek siz de öğrenin. YouTube hesabınıza giriş yapıp size ait videoların yüklemesi bittiğinde videonuz için YouTube, üç farklı resim seçeneği verir. Bu seçeneklerden birini kullanarak videonuza tanıtım ve ön kapak resmi ekleyebileceğiniz gibi hemen alt kısımda bulunan 2 mb. boyutunu aşmadan kendinizin hazırladığı resmide ekleyebilirsiniz.

Youtube videonuz için küçük kapak resimlerini ekleme ve yükleme :

1. Youtube sitesine giriş yapın.

2. Kanalınız da Video yöneticisine gidin veya tarayıcınızda youtube.com/, slash’dan sonra “my_videos” yazarak ta ulaşabilirsiniz.

3. Youtube’de resim ekleme veya değiştirmek istediğiniz videonuzun üstündeki Düzenle ismine tıklayın.
4. Açılan pencerede, videonuzun hemen yan tarafında, Youtube tarafından hazırlanmış üç adet dikey konumdaki resimlerden birini seçebilir veya hemen alt kısımda bulunan ‘Özel küçük resim ekle’ seçeneğini seçerek bilgisayarınızda hazırladığınız bir resmi yükleyebilirsiniz.

Youtube en iyi özel küçük resim ekleme özelliği :

1. Resim boyutları, yerleştirilmiş video aynatıcısında kapak, ön izleme resmi, olarak kullanılacağından Youtube tarafından küçük resim denilen ancak, önerilen resim boyutunun mümkün oldugunca büyük olmasıdır.

2. Özel küçük resimlerin aşağıdaki özelliklere sahip olması gerekir.

→ En düşük boyutun 640 piksel genişliğinde ve 1280x720 çözünürlüğe sahip olması,

→ .JPG, .GIF, .BMP veya .PNG resim formatında yüklenmesi,

→ Yüklediğiniz resim 2 MB sınırının altında olması gerekmektedir.

Aman Youtube politikalarına dikkat edin!

Tüm özel küçük resimler Youtube, Topluluk Kuralları'na uyması gerekir. Müstehcen, şiddet içeren veya görsel açıdan rahatsız edici küçük resimler videonuzun yaş kısıtlamalı olmasına neden olabilir. Yaş kısıtlaması bulunan iş ortağı videolarında reklam yayınlanmaz ve bu videolar göz atma sayfalarında görünmez.

Sürekli, kuralları ihlal eden küçük resim kullanan içerik (video) yükleyicilerinin özel küçük resimleri yükleyebilme hakkı iptal edilmektedir. Küçük resim ekleme yetkiniz iptal edildiyse bu ayrıcalıklarınızı geri alamayabilirsiniz. Bu hususlara dikkat etmenizi şiddetle öneririm. Bir şirkette çalıştığınız düşüncesi ile şirket içi davranış politikalarına göstermiş olduğunuz özenin aynısını, Youtube’un size verdiği yetkilerde dikkat ederek kullanmaya çalışın. Yoksa son eyvah ne yaptım düşünce ve arayışı geri dönmenizi sağlamayacaktır.Yukarıda anlatımı yapılan makalenin Youtube Videosu :

10/28/2015

Blogger Ana Sayfa Makale Arka Planı Nasıl Transparan Yapılır

Blogger’un varsayılan Ana sayfa temasında beyaz renkli makale yazı arka plan rengi haricindeki Başlık (Header), Kenar sütunlar (Sidebar) ve Alt bilgi (Footer) arka plan görüntüsünü transparan şeffaf nasıl yapabilirsiniz? Blogger ile ilk defa blog açtığınızda seçmiş olduğunuz şablonun renkleri hazır varsayılan olarak karşınıza gelecektir. Blogger’un şablon temasını çok fazla değiştirmeden kodlar üzerinde yapacağınız küçük değişikler ile kendi temanızı özelleştirip farklılığı yaşayarak, okuyucularınıza da bu farkındalığı yaşatabilirsiniz.

Bu makale yapabilecekleriniz ile sınırlı olmayıp, Tema Tasarım kategorisindeki birbirinden farklı birçok yazıyı incelemeniz sonucu kendi blogunuzu veya özel tasarlanmış blog temanızı da özelleştirmenizi sağlayacaktır.

Blogger yönetici ve okuyucularının en büyük eksikliklerinden biri de geniş bir araştırma yapabilmek için web site kategorilerini veya yazı içi verilen bağlantıları okumayıp, incelememesinden kaynaklanır. Bu davranış sonucu eksik bilgi ile yapılandırılan uygulamanın başarısızlığı ile sonuçlanır. Bu makale de “Blogger Ana sayfa makale arka planının" nasıl Transparan Şeffaf görülmez yapıldığını adım adım göreceksiniz.

Blogger Ana Sayfa Makale Arka Planını Transparan Gösteren Uygulamalar :

1. Öncelikle her ihtimale karşı blog’unuzun yedeğini alın. Blogger yedek nasıl alınır ?

2. Bu işlemlere başlamadan önce, Blogger’un genel arka plan resminde görülmesini istediğiniz tema resmini belirlemeniz gerekmektedir. Blogger arka plan resminin değiştirilmesi ile ilgili bağlantıyı inceleyin.

Ayrıca okuyun ⇒ Blogger Resim Linkleri Nasıl Alınır

Yukarıda anlatılan ve bağlantı verilen linkleri inceledi iseniz diğer uygulamalara geçebilirsiniz.

3. Blogger kumanda paneline giriş yaparak sırası ile ;

ŞablonHtml’yi Düzenle seçeneğini seçip şablon kodlarınızı açık konuma getirin.

4. Şablonunuzu aşağıya kaydırarak CSS kodlarının bulunduğu şu etiketi bulun.

5. Bulduğunuz bu etiketin sol tarafındaki ▶ ok işaretine tıklayarak kodları genişletin.

6. Aşağıda verilen etiket grubunu CTRL+F arama özelliğini kullanarak aratın.
Variable name="content.background 
7. Arattığınız etiketi bulduğunuzda, örneği aşağıda verilen kod grubunu göreceksiniz.
<Variable name="content.margin" description="Content Margin Top" type="length" default="20px" value="3px"/>
 <Variable name="content.padding" description="Content Padding" type="length" default="0" value="15px"/>
 <Variable name="content.background" description="Content Background" type="background"
 default="transparent none repeat scroll top left" value="transparent url(X) repeat scroll top left"/>
 <Variable name="content.border.radius" description="Content Border Radius" type="length" default="0" value="15px"/>
 <Variable name="content.shadow.spread" description="Content Shadow Spread" type="length" default="0" value="3px"/>
8. Mavi renk ile belirttiğim alan bulmanız gereken satırı belirtmektedir. Satır içi etiketi incelerseniz, ( content.background ) içerik arka plan stil kodlarını oluşturmaktadır. Buraya kadar geldi iseniz artık bitirdiniz demektir. Son olarak yapılacak işlem için ;

9. Yukarıdaki örnek kod içindeki mavi renki “URL (X)” (X) işaretinin olduğu satırdaki tüm resim linkini silin. Sildiğiniz satırda sadece parantezler kalacak. Örnek : → ( )

10. Şablon kodlarınızı yukarıdan kaydedin ve Ana sayfanızı tarayıcı yeni sekmede kontrol edin.

Tebrikler artık blog Ana sayfadaki makalelerinizin, sidebarın, arka planı transparan şeffaf ve arka plan olarak eklediğiniz resmin görüntüsü ile farklılığı yaşamaya başlamış oldunuz. Farklılığın nasıl bir görüntü olduğunu mu merak ediyorsunuz? Buradan GuneyTest blogumdan inceleyebilirsiniz.

10/27/2015

Wordpress Sorunları ve Çözümleri

Wordpress sorunlarına karşı çözümler
Bu makalemizde wordpress alt yapısında çalışan sitelerde sık kullanılan sorunlar ve çözümlerinden bahsetmeye çalışacağız. Öncelikle wordpress sitelerde çok fazla sorun çıkmadığını çıkabilecek sorunlarında kullanıcı hatası olduğunu hatırlatmakta fayda var. bir web sitesi ile ugraşıyorsanız mutlaka yedekleme almalı ve kendi bilgisayarınızda arşivlemeniz gerektiğini unutmamalısınız. sunucunuz üzerinde barındırmakta olduğunuz web sitelerinin günlük yada haftalık yedeklerini elinizde bulundurmanız durumunda yaşayabileceğiniz bir problemde hatayı bulamasanız bile sistemi geri yükleyerek bu sorundan kurtulmuş olacaksınız.

En sık rastlanan wordpress hatalarından birisi .htaccess dosyası üzerine yazılan komutları kurcalarken bunu yanlışlık ile değiştirmek ve değiştirdiğinizi unutmak. ayarlar sekmesinde kalıcı bağlantılara girip genelde link seçeneğimizi değiştiririz. tarih vs uzantıları değiştirip .html uzantı seçebilirsiniz yada yazı adı seklinde uzantı seçilir. bu komut neticesinde .htaccess dosyasının içine otomatik bir şekilde link sisteminiz ile alakalı bir kod yazılır. Bu kodu silmeniz durumunda yazı sayfalarınıza tıkladığınızda sayfalar açılmaz kırık linkler haline dönüş iç sunucu hatası alırsınız. eğer siteniz açılıyor ama yazı sayfalarınız açılmıyorsa demektir ki .htaccess dosyanızda sorun var ya bu dosyayı eski haline getirin yada elinizde yoksa Ayarlar/kalıcı bağlantılara girerek aynı link protokolünü seçip kaydet butonuna basın böylece kodunuz otomatik bir şekilde oluşmuş olacaktır.

Bir başka sık rastlanan sorun ise eklenti yüklerken sitenin beyaz sayfada kalması ve iç sunucu hatası vermesidir. çok fazla kullanıcı bunu yaşar. çözümü ise çok basittir. Ftp ye girip son kurduğunuz eklentiyi kaldırın ve siteniz çalışır duruma gelsin. Şunu unutmamak gerekir kurulumunu yapacağınız eklentilerin resmi sayfasında kaç ay önce güncellendiğini ve sizin wordpress versiyonuna uygun olup olmadığı sorularını araştırın.

Bunlarından dışında veritabanı arızaları sebebi ile çok fazla sorun yaşanıldığına değinmek istiyorum. wordpress üzerine kurulan online ziyaretçi sayaçları gibi anlık sayın yapıp bunu veri tabanına yazan eklentiler belli bir süreç sonunda veri tabanını şişirir ve wordpressin çalışmaz duruma gelmesine sebeb olabilir. eğer sitenizde sorun varsa yukarıdaki açıklamaları yapmanıza rağmen siteniz düzelmedi ise veri tabanı onarımını da mutlaka denemelisiniz. peki nasıl yapacağız bu onarımı sorunun cevabı basit Buraya Tıklayarak bu konu hakkındaki makalemizi inceleyebilirsiniz.

Wordpress sitelerinizde yaşadığınız tüm problemler için bu yazının altına yorum yazarak bizden destek alabileceğinizi unutmayın. Bir sonraki makalemizde görüşmek üzere saygılar....

10/26/2015

Wordpress Eklentiler (Plugins) Nasıl Kurulur

Wordpress site, Ana sayfa, Yazı sayfası, Kategori sayfası, Yazar sayfası, sabit statik sayfaların tema yerleşiminde bulunan Default Sidebar, Sidebar ve Footer birleşenler alanında kullanmak üzere Wordpress geliştiriciler tarafından hazırlanan Eklentilerin nasıl kurulacağını inceleyelim. Wordpress eklentiler (Plugins) site temanızın yerleşim bölümünde kullanılmak üzere wordpress geliştiriciler tarafından düzenlenen ve açık kaynak kodlardan oluşturulan eklenti widgetleridir. Öncelikle Wordpress eklentilerinin kontrol paneli birleşenler alanında nasıl görüldüğünü aşağıdaki resimde görelim.
Wordpress eklentilerinin birleşenler alanındaki görünümü :

Wordpress Eklentileri nasıl yüklenir :

Wordpress eklentilerini birkaç şekilde yükleyebilirsiniz. Bu yükleme biçimlerini aşağıda listelenmiştir.

1. EklentilerYeni ekle seçeneği Wordpress’in eklenti mağazasındaki wordpress tarafından onaylanmış eklentilerin bulunduğu alandır. Bu eklentileri inceleyerek beğendiniz eklentiyi yükleyebilirsiniz.

2. Wordpress mağazasındaki bu eklentilerin hemen altında, wordpress site sürümünüz ile uyumlu olup olmadığını gösteren ileti ile güncelleme bilgileri mevcuttur.

3. Eklentinin hemen üst kısmında Şimdi kur butonu yüklediğiniz eklentiler aktif olduğunda Yüklenenler olarak görülür. Yüklenmemiş eklentiler ise Şimdi kur ismi ile görülmektedir.

4. Kurmayı düşündüğünüz bir eklenti hakkında bilgileri ise, Daha fazla detay ismine tıklayarak eklenti hakkında pop-up açılan pencereden geniş bilgi alabilirsiniz. İpucu : Chrome tarayıcı kullanıyor iseniz maus'a sağ tıklayarak kendi dilinizde yazıları çeviri (Translate) ile daha rahat inceleyin.

5. Hemen sağ üst kısımda bulunan arama çubuğunu kullanarak ismini bildiğiniz veya düşündüğünüz bir eklentiyi aratıp aynı yöntemle eklentiyi incelemenizde mümkündür.

6. Menü çubuğunda mevcut olan, Öne Çıkan, Popüler, Önerilen, Favoriler, isimlerine tıklayarak en çok kullanılan eklentilere de ulaşmanız mümkündür.

7. Üst alanda bulunan Eklenti ekleEklenti yükle bölümü beğendiğiniz ve bilgisayarınızda masa üstüne eklediğiniz .zip formatındaki eklentileri yüklemenize yardımcı olan bir araştır.
Eklenti Yükle seçeneğine tıkladığınızda masa üstüne indirdiğiniz eklentiyi wordpress sitenize direk yüklemenizi sağlar. Dosya seçŞimdi kur.

8. Diğer farkı bir eklenti yükleme şekli ise, FTP yükleme aracınız ile giriş yapın, eklentinin bulunduğu Httpdoc dizinini açın. Dizin içinde wp-contet ismine tıklayın. Açılan yeni pencerede plugins yani eklentiler dosyasını açın ve masa üstüne yüklediğiniz .zip dosyasını çıkararak (çift dosyayı çıkarın ana dosya) sürükleyerek bırakın. Atık yeni eklentiniz yüklenmiş siz sadece yüklediğiniz eklentiyi aktif konuma getirerek kullanmaya veya özelleştirmeye başlayabilirsiniz.

Windows 10 Bilgisayarım Simgesini Gösterme

Microsoft Windows 10 işletim sistemini bilgisayarınıza kurduktan sonra, alıştığınız Windows masa üstü simgelerini göremiyor musunuz? Bilgisayar Masa üstündeki genel simgeleri göster ve gizle seçeneğini nasıl etkinleştirilir inceleyelim. Windows 7, işletim sisteminden çok farklı olan Windows 10 işletim sistemindeki masa üstü simgelerini bilgisayarınıza kurmanız için ilgili adımları takip edin.

Windows 10 Bilgisayar Masa üstü simgeleri etkinleştirme :

1. Başlat çubuğunda büyütece benzeyen arama simgesine tıklayın.
2. Arama penceresine “Simge” yazın ve bulunan sonuçlarda, “Masa üstündeki genel simgeleri göster ve gizle” ismine tıklayın.
3. “Masa üstündeki genel simgeleri göster ve gizle” ismine tıkladıktan sonra, bilgisayarınıza eklemek istediğiniz masaüstü simgelerinin yanındaki kutucukları seçin ve Uygula Tamam ile işlemi bitirin. İstediğiniz zaman yukarıda anlatılan yöntem ile simgeleri masaüstünde gösterip gizleyebilirsiniz.

10/23/2015

Adsense Web Sitenizi Onaylamıyor Mu? Başlıca Nedenleri!

Web sitenizin için Adsense içerik koşullarını tamamlamadan Blogger veya Web siteniz için Google Adsense başvurusu yaptığınız halde siteniz özgün yeterli içeriğe sahip olmadığı iletisi ile askıya alındı ise nedenlerini okumaya devam edin. Blogger ve Adsense yardım forumlarında nerede ise hergün sorulmakta olan soruların başında, Blogum için Adsenseye kayıt oldum. Ancak yeterli içerik ve kriterlere sahip olmadığım için Adsense'e kabul edilmedim bu konuda ne yapmam gerekir soruları ile karşılaşmışsınızdır. Bu ve benzeri birçok sorunu edindiğim tecrübelerim ile aşağıda açıklıyorum.

Sizin de bu tür sorun ve çözümler ile ilgili fikirlerinizi yazı altında yorumlarda belirtmenizi tavsiye ediyorum. Her bir soru ve cevabın birçok mağdur yazar, yönetici arkadaşlarıma ışık tutacağını ümit ederim.

Adsense hakkında açıklamalara girmeden önce küçük bir hatırlatma yapmak isterim. Web sitesi ile ilgili hiçbir sorun sosyal paylaşım sitelerinde bulunan mesaj bölümündeki sorulan sorular ile çözümlenemez.

Gerçekten her hangi bir konu ile ilgili yardım almanız gerekiyorsa! Hangi web sitesi olursa olsun ilgili yazı kısmındaki yorum penceresini kullanın. Web sitelerindeki kategoriler ilgili yazıya verilen bağlantılar ile bir isim altında yazının toplanmasını sağlar.

Örnek vermek gerekirse blog menü çubuğunda mevcut olan Adsense ismi ilgili yazıların toplandığı alandır. Adsense veya herhangi bir konu, kategori ismine tıkladığınızda yazılar eskiden yeniye doğru akış sağladığından en son yazıya gitmek için yazı altındaki numaralı sayılardan oluşan Sayfa Navigasyon kutucukları kullanın.

Yazı için kullanılan ve kelimelere verilen bağlantı linkleri, o yazı ile ilgili detay açıklamaları içermektedir. Mutlaka okumaya çalışın.

Bu yazım biraz uzun olacağından sıkılırsanız başka bir zamanda okumak için bir yere kaydedin, sık kullanılanlara ekleyin veya Footer alt bilgi kısmında bulunan Guney59 Paylaşım Google+ Sayfam’dan Google Plus profilimden beni ekleyerek son çıkan makaleleri takip edin.

Adsense kaydınızı başlatmadan önce dikkat edilecek hususlar :

Temel konular ;

1. Adsense kaydı yapabilmeniz için öncelikle 18 yaşını tamamlamanız gerekir. Yaşınız müsait değilse, Aile fertlerinden herhangi birinin mail bilgileri ile kayıt ve onay alabilirsiniz.

2. Adsense reklamlarını kullanabilmeniz için, Blogger veya bir Web sitenizin olması gerekir. Blogger ile yeni bir blog oluşturduğunuzu düşünürsek dikkat edilecek konular.

3. Web sitenizin en az 6 aylık olması gerekir.

4. Oluşturduğunuz Web sitenizi öncelikle Web yönetici araçlarına kayıt ederek web mülkünüzü doğrulamalısınız. Webmasters Tools Wordpress ve Blogger Makalelerini Dizine Ekleme ile ilgili yazıda tüm açıklamaları bulabilirsiniz.

5. Web yönetici araçlarına web sitenizi kayıt ettikten sonra uygulama adımlarını %25 oranında tamamlamış oldunuz.

Web site tasarımının Adsense üzerindeki etkileri :

1. WEb sitenizi bir mağaza, yazılarınızı da mağazanızın vitrini olarak göz önünüze getirin. Vitrininiz ne kadar güzel olursa (Makaleler) müşterilerinizde o kadar ilgi çekici bulacak ve mağazanızı gezmek isteyecektir. Bu benzetmeden sonra ki aşamalar web sitenizin Tema tasarımı, okuyucunun gezinme araçları, sidebar ve footer alt bilgi gibi alanların yapılandırılma bölümlerinden oluşmakta.

2. Web sitenizde gezinme kolaylığı, okuyucunun aradığını bulabilmesi, paylaşabilmesi, önerebilmesi için, öncelikle Menü çubuğunu oluşturmanız gerekmektedir. Tüm anlatılan bu konular için blogumun menü çubuğunda tüm makaleleri bulabilirsiniz.

3. Üçüntü taraf eklentilerden mümkün oldukca az kullanarak web sitenizin sidebar, footer alanlarını Blogger için Gadgetler, Wordpress için eklentiler ile donatmalısınız. Üçüncü taraf eklentiye İzleyiciler ve İletişim Gadget örneğini verebiliriz.

4. Diğer faktörler ise web sitenizin mobil uyumlu olması, Ana sayfa açılış hızının yeterli derecede olması her ne kadar SEO olarak değerlendirilse de, hızlı açılmayan bir sitede okuyucu fazla kalmayacağından okuyucu kaybına uğramanız nedeni ile reklam verenler tarafından talep göremeyen web site olarak anılacaktır. Talep almayan bir web sitesi Adsense için potansiyel olmayan bir kazanç kapısıdır. Buda Adsense onayı alamamızı gerektiren en önemli unsurlar arasında yer alır.

Makalenin önemi ve yazı sayfalarınız ne kadar olmalı :

1. Öncelikle tüm makaleniz organik ve emek verilmiş olmalı. Makaleye ilk başladığınız tarih ve zaman sizin vermiş olduğunuz emeğin göstergesidir. Bu gösterge çok güzel de takip edilebilir.

2. Alıntı ve başkasına ait yazılar size puan kazandırmaz. Web sitenizde sırf yazı olsun diye alıntı yazı koymak Adsense onay sürecinde kalite standartları gereği onaysızlık nedenidir.

3. 40 adet ile 50 adet arası bilgilendirici, ilginç ve benzersiz yazınızın olması ile birlikte en az 5 adet de kaliteli yazınız olması gerekir. Organik makaleler, organik trafik akışı demektir.

4. Web yönetici araçlarını takip ederek web sitenizin spam ile ilgili olup olmadığını, yasaklanmış araçların bulunup bulunmadığına dikkat etmeniz gerekmektedir.

5. Kural ihlali olarak bilinen, AdSense program politikalarına, İçerik yönergelerine, çok fazla dikkat etmeniz gerekmektedir.

İnternet ortamında tasarlanan senaryo hataları ve reklam pozisyonları :

1. Web sitenizde Adsense reklamlarını almaya hak kazandıktan sonra bir arkadaşınıza benim sitedeki reklamlarıma tıkla bende senin reklamlarına tıklim gibi kesinlikle öneride bulunmayın.

2. Adsense onayından sonra kesinlikle kendi reklamınıza tıklamayın. Kendi reklamlarınıza tıklama sonucu geçersiz tıklama iletisi ile birlikte Adsense içerik kullanım ihlali yapmış olursunuz ve Adsense hesabınız askıya alınır.

3. Adsense iletisi gelmeden reklam eklemeyin. Reklamlarınızı Adsense iletisi geldikten sonra ekleyin. Eklediğiniz reklamlar 3 adeti geçemez.

4. 2. onay iletisi gelene kadar reklamlarınız web sitenizde beyaz bir sayfa olarak görülmeye devam eder. reklamlarım neden görülmüyor diye reklam gadgetini kaldırıp tekrar tekrar eklemeyin. Unutmayın herbir reklam gadgeti Adsenseye reklam sinyali vermektedir. Reklamların tekrar tekrar kaldırıp eklenmesi sinyal kesikliğine neden olur ve askıya alınırsınız.

5. Adsense reklamlarından kazanç sağlayıp ilk kazanç için ödeme eşiğine geldiğinizde ödeme bilgilerinizi girmeniz istenir.

6. Hesabınıza küçük bir miktar para yatırılır. Yatırılan bu para birimini Adsense kumanda panelinde sizin için açılmış olan pencereye girerek teyid edip sonraki ayın son günlerinde kalan parayı hesabınızdan çekebilirsiniz.

Adsense uygulamaları için yukarıda anlatılan konular ve eksikler hakkında sizde bildiklerinizi yorum penceresinde paylaşarak insanlara yardımcı olabilirsiniz.
Adsense hakkında ayrıca bilgi sahibi olabileceğiniz linkler aşağıda verilmiştir.
AdSense'e katılmak için uygunluk

10/22/2015

Webmasters Tools Wordpress ve Blogger Makalelerini Dizine Ekleme

Google Web Yönetici Araçlarını (Webmasters tools) kullanarak, Wordpress ve Blogger web site yazılarınızın (Post) Google arama sonuçlarında (SEO) görülebilmesi için dizine eklenme işlemi nasıl yapılır. Wordpress, Blogger, Tumblr, Google Sites, gibi alt domain (subdomain) veya (domain) sitenizde hazırladığınız birbirinden güzel özgün yazılarınızı Google Web Yönetici Araçlarını kullanarak Google arama sonuçlarında çıkması sağlamanız için yapılması gereken ön bir çalışma gereklidir. Hangi site aracını kullanırsanız kullanın bir web siteniz var ise siz artık bir Webmaster olarak tanımlanırsınız. Ancak! Webmaster tanımlı olmak yeterli değildir. Bunun için Google Webmasters Tools (Web Yönetici Araçları) web sitenizi tanımlama, site haritası, dizine gönderme ve post veri işaretleme araçlarını tam anlamı ile nasıl kullanacağınız ile ilgili adımları aşağıdan takip edebilirsiniz. 

Web Yönetici Araçları ile Wordpress ve Blogger Makalelerini Dizine Ekleme :

1. Google Web yönetici araçlarına giriş yapın. Birden fazla web siteniz varsa işlem yapacağınız sitenizi açın. Web siteniz, Web yönetici araçlarına kayıtlı ise aşağıdaki adımı (madde 2) atlayarak devam edin.

2. Web Yönetici Araçlarına sitenizi eklemek için sağ taraftaki “Mülkü yönet” butonunu açın. Açılan pencerede “Bu mülkü doğrula” ismini göreceksiniz. Bu yazı iletisi aynı zamanda açmış olduğunuz web site isminin hemen altında da “Bu mülkü doğrula” ismi bulunmaktadır.

3. Web sitenizi doğrulamak için “Bu mülkü doğrula” ismine tıklayın. Açılan pencerede mülkünüzü doğrulamanıza yarayan alternatif seçenekleri göreceksiniz.

Blogger için Web Mülkünün doğrulanması :

A. Açılan pencerede ikinci seçenek olan “Alternatif yöntemler” ismine tıklayın. Burada en kolay mülk doğrula işlemi için HTML Etiketi kutucuğunu sol kısımdan seçin.
B. Web mülkünüzü doğrulamanız için kod penceresinde bir meta etiketi göreceksiniz. Bu etiketi kopyalayın.

C. Sırası ile, ŞablonHtml’yi düzenle seçeneğini seçerek şablon kodlarınızın en üst kısmında bulunan ( <head> ) açılış etiketini bularak, biraz önce kopyaladığınız meta etiketini alt satıra yapıştırın ve sol üst kısımdan Şablonu kaydedin.

D. Meta etiketini aldığınız yere dönerek alt kısımda bulunan, Doğrula butonuna tıklayın. Anlatılan işlemleri doğru yaptı iseniz doğrulamanızın başarılı olduğunu gösteren iletiyi göreceksiniz. Web Yönetici Araçların da web sitenizin doğrulanmış bir mülkün sahibisiniz.

Worpress için Web Mülkünün doğrulanması :

A. Mülk doğrulamayı açtığınızda penceredeki “Önerilen yöntem” 1. maddede bulunan “Bu HTML doğrulama dosyasını indirin” bağlantı linkini masa üstüne indirin.
B. Web siteniz için kullanmış olduğunuz FTP yazılımıza giriş yaparak açın.

C. Ana dizin içine, biraz önce indirdiğiniz tarayıcı görünümündeki dosyayı sürükleyip bırakın.

D. Meta etiketini aldığınız yere dönerek alt kısımda bulunan, Doğrula butonuna tıklayın. Anlatılan işlemleri doğru yaptı iseniz doğrulamanızın başarılı olduğunu gösteren iletiyi göreceksiniz. Web Yönetici Araçların da web sitenizin doğrulanmış bir mülkün sahibisiniz.

Web siteniz için, Robot txt test aracı, Google gibi getirme ve Site haritasını gönderme :

1. Wordpress veya Blogger her iki site için aynı uygulama yolunu takip edeceğiz.

2. Önce, Robot txt test aracı açmak için, Tarama ismine tıklayın. Alt kategorideki Robot txt test aracı ismine tıklayarak açılır konuma getirin.

3. En alt kısımda site domain ismi yanında bir pencere göreceksiniz. Bu pencereye Blogger yazılarınız için aşağıda verilen örneğe göre yazınızın penceredeki açılmış linkini kopyalayın.

Blogger için Örnek :

https://guney59.blogspot.com.tr/2015/10/youtube-yeni-kullanclar-icin-ipuclar.html

Kopyalamanız gereken alanlar mavi renk ile belirtilmiştir.

Wordpress için Örnek :

http://www.adnanguney.com/youtube-yeni-kullanicilar-icin-ipuclari/

4. Mavi renk ile belirtilen bölümü kopyalayıp robots.txt penceresine yapıştırarak “Test Et” butonuna tıklayın. Yazı linkiniz de bir problem yoksa yeşil ile onay veren iletiyi göreceksiniz.

NOT: Bu alan içinde yaptığım test sonucunda sizde deneyebilirsiniz, son html etiketini silsem dahi hata vermediğini yeşil onay verdiğini göreceksiniz. Bence gözden kaçan küçük bir nokta olabilir. Normal düşündüğünüzde bu silme işleminden sonra bu alanın hata vermesi gerekir.

5. Google gibi getir ismine tıklayın ve yukarıda anlatılan şekilde bağlantı linki açılan pencereye yapıştırıp Getir ismine tıklayarak Yazı URL’nizi Google’a dizine eklemesi için gönderin.

6. Tüm bu işlemler sonucunda web sitenizi XML formatında Google arama sonuçlarına tanıtan bir kodlama formatı olan XML site haritasını gönderelim.

7. Site haritasına tıklayıp açın. Blogger ve Wordpress için site haritanızı ilk defa gönderiyor iseniz web sitenizin tanımlanması için aşağıdaki etiketi gönderin.

Wordpress ve Blogger için Site harita etiketimiz :

sitemap.xmlNot: Sol baş kısmında slash (/) eğik çizgi konulmayacak.

8. Web sitemizi tanımlayan Site haritasının nasıl gönderileceğini gördük. Bundan sonra yapılması gereken işlem yazılarımızı her yayınladıktan sonra Site haritasının gönderilmesine geldi. Bu işlemi yapabilmek için :

Site haritanızın sol yanındaki kutucuğa tik atın. Tik atıldığında yukarıda “Yeniden gönder” butonunun aktifleştiğini göreceksiniz. Bu butona tıklayarak gönderim işlemini tamamlayın.

Wordpress siteler de site haritası otomatik ping yöntemi ile gönderilmekte. Benim düşünceme göre yayınlanmış bir yazıda hata olabilir. Yazının yayınlandığı anda arama motorları web sitenizi indexliyorsa siz gerekli düzenlemeyi yapamadan robotlar tarafından indexlenen hatalı yazınız daha sonra Web yönetici araçlarında hatalı URL olarak karşınıza gelecektir. Böyle bir durum yazının tarayıcıda açılıp kontrol edilmesinden sonra yeniden dizine gönderilmesi demektir. Yani neden böyle bir zaman kaybı yaşayalım ki? Otomatik pingleme ile giden site haritasında hatalı bir URL yapısı varsa yazınız da bu hatadan dolayı arama sonuçlarında beklemede kalacak çıkmayacaktır. Bu konudaki düşüncelerinizi siz de paylaşarak bu makaleye destek olabilirsiniz.

10/20/2015

Windows 64 bit ve 32 bit Hangi Sistem Türü Tercih Edilmelidir

Microsoft, Windows işletim sistemlerinde sistem mimarisi olarak da bilinen 64-bit ve 32-bit sistem türünde İnternetten indirdiğiniz programları indirirken 64-bit sürüm mü, yoksa 32-bit sürüm mü tercih etmelisiniz? Öncelikle Windows işletim sistem mimarisini yani sisteminizin türünü bilmeniz gerekmektedir. Windows işletim sisteminizin Sistem türünün ne olduğunu nasıl anlayabilirsiniz?

Windows işletim sistem türünün tespit edilmesi :

1. Masa üstünde bulunan Bilgisayarım simgesi üzerinde iken mausa sağ tıklayarak Özellikler ismini açın. Sisteminizin hangi mimariyi kullandığını anlamanız için sırası ile SistemSistem türü, yazan satıra bakmanız gerekmektedir.
Windows Sistem Türü Bilgisi
2. Windows işletim sistemi, sitem türünü öğrendikten sonra, İnternetten program indirirken hangi sistem türünü indirmenize karar verebilirsiniz.

3. Sistem türünüz, 32-bit ise, 64-bit bir programı indirip kuramazsınız. Sisteminizin desteklediği sistem türü neyse mevcut yazılımı aynı mimari ile kurmanız gerekir. Hemen bir örnek ile açıklama yapalım. Sistem türünüzün 32-bit olduğunu düşünsek siz Chrome tarayıcı 64-bit olarak kurmanız mümkün olmayacaktır. Yazılımı kurmaya çalıştığınızda “Sisteminiz ile uyumlu değildir” iletisi ile karşılaşacaksınız. Yani sizin kurmanız gereken program “Chrome tarayıcı 32-bitsistem türü olmalıdır.

4. Sistem türünüz, 32-bit , 64-bit’in diğer isimleri ise, programı kurarken şu şekilde karşınıza gelebilir. 
→ 32-bit sistem türü : x86 ;
→ 64-bit sistem türü : x64 ;
5. Bu makalede dikkatinizi çekmek istediğim diğer bir konuda, Windows işletim sisteminiz 64-bit ise her iki sistem türünü desteklediğinden (32-bit, 64-bit) yazılım her iki sistem türünde yazılmış ise bilgisayarınıza indirme ve kurma sırasında sorun yaşayacağınızdır.

6. İşletim sistem mimarisinin en son sistem türü teknolojisi şu anda 64 bit olarak bilinmektedir. Bu çok yakında belki de 128 bit olarak değişecektir. Bu değişimleri yazılımların alt yapıları hazır olduğunda ilerleyen zaman içinde göreceğiz.

32 bit sistem türü için ram kapasitesi ne olmalıdır?

1. Windows işletim sisteminizde 32 bit sistem türü kullanılıyorsa 4 GB ram sizin için yeterli olacaktır. Kişisel kullanımlarda çok fazla tarayıcı sekmeleri ile çalışılmadığından sisteminizin ram kullanımı az olacaktır

2. Windows işletim sisteminizde 64-bit sistem türü kullanılıyorsa 8 GB ram sizin için yeterli olacaktır. Çok fazla tarayıcı sekmeleri kullanıldığından veya bazı yazılımlar için bu gereklidir. İlgili makalede ram kullanımının anlaşılması için, kendimin de kullandığı 64 bit sistem türü için ram kullanımı aşağıdaki grafiksel resimde görülmektedir.

10/19/2015

YouTube Yeni Kullanıcılar İçin İpuçları

YouTube yeni başlayan kullanıcılara, site içi gezinmelerin de kullanılan araçların nasıl kullanılacağı hakkında fikir vererek hayal güçlerinin gelişmesine yardımcı olabilecek YouTube site içi kullanım ipuçları. Google ürünleri arasında yer alan popüler video medya araçlarını kullanmak için usta bir kullanıcı olmayabilirsiniz. Ancak aşağıda açıklamaları verilen makaledeki ipuçlarını takip ederek YouTube Web site kullanımında deneyimlerinizi geliştirebilirsiniz.

Kullanıcılar için YouTube ipuçları :

1. Youtube’un Türkçe açıklamalarına baktığımızda, Galeriniz, Medya deponuz, Kanalınız, anlam ifadelerini görüyoruz. Youtube, 2006 yılında Google tarafından 1.65 milyon dolara satın alınmıştır. Detayları buradan (Wiki) inceleyebilirsiniz.

2. Youtube bir video barındırma sitesi olmak ile beraber kendinize ait birbirinden güzel birçok video çekimi yaparak üzerinde düzenleme yapabileceğiniz bir kullanım kolaylığı da sunmaktadır.

3. Web sitenizin olması gerekmez. Kişileştirilmiş özelliklerden yararlanmak için öncellikle kendi hesabınızı oluşturmanız gerekir. Kendi hesabınızı herhangi bir e-posta üzerinden oluşturabileceğiniz gibi, Google, Gmail e-posta mail bilgilerine sahip olduğunuzda Google’un tüm ürünlerine tek bir hesap üzerinden giriş yaparak kullanım rahatlığını yaşarsınız. Dolayısı ile devamlı farklı bir hesaptan giriş yapmanız gerekmez.

4. Bir kez hesabınızı oluşturduktan sonra, Youtube sitesinde istediğiniz video altında yorum yapabilme, favori videoları düzenleme, videoları çalma listeleri (Playlists) oluşturabilirsiniz. Bunun için bir videoyu açıp "Ekle" düğmesine tıklayıp, açılan menüden seçiminizi yapın.
5. YouTube sitesine giriş yapığınız da kaydettiğiniz videolara ulaşmak için sol taraftaki menüden Kanalım ismine tıklayıp kanalınızı açın. Sayfa üstünde "Oynatma listeleri" başlığına tıklayarak kanalınızdaki video listesine ulaşabilirsiniz. 

6. Mobil telefonlardan YouTube direk video yükleyebilirsiniz. Bunun için herhangi bir uygulamaya ihtiyacınız yoktur. YouTube hesabınıza girip ayarlardan videoları e-posta ile yüklemek için doğru e-posta adresini girdiğinizden emin olmanız yeterli olacaktır.

7. YouTube videolarınızı paylaşın profil isminizin hemen alt kısmında bulunan Paylaş butonuna tıkladığınızda hazır birçok paylaşım düğmelerini göreceksiniz. İstediğiniz sosyal paylaşım sitelerinde payalaşım yapabilirsiniz. Paylaşım yapmadan önce sosyal paylaşım site hesaplarınızın açık olması gerekir. Aynı pencere altında düzenlemiş olduğunuz videonun kısa linki bulunmaktadır. Bu linki, görmesini istediğiniz arkadaşlarınıza e-posta veya yorum içi link eklediğinizde onlar da videolarınızı izleyebilir ve paylaşabilirler.
8. Herkese açık olarak yayınladığınız videolar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Bunun için ilgili video paylaşım isminin yanındaki Daha fazla butonunu açılır konuma getirerek istatistikler bölümünden izleyebilir veya Profil resminize tıklayıp açılan pencerede sırası ile Dişli çarkEk özellikleri görüntüleyinAnalytics seçeneğini seçerek detaylara ulaşabilirsiniz.

9. Youtube de beğendiğiniz videolar haricinde diğer videoları da takip edebilmek için "Abone ol" düğmesine tıklayın ve "Aboneliği düzenle" üzerine tıklayarak aboneliğinizle ilgili ince ayarları yapın. 

10. YouTube menüsünden "Kanalım" seçeneğine tıklayarak, favori listenizdeki videolardan ve herkese açık olarak paylaştığınız videolardan oluşan kişisel kanalınızı ziyaret edebilir, bu sayfada düzenlemelerinizi yapabilirsiniz. 

11. YouTube videolarınızı nasıl indirebilirsiniz ? Bağlantı linki takip ederek yardım alın. 

12. YouTube videolarını PC'nizde açabileceğiniz bir biçimde indirmek için ayrıca Any Video Converter ücretsiz (Free) yazılımı da kullanabilirsiniz. Kurulum aşamasında Programı yüklerken ek yazılımları yüklememeye dikkat edin. Bu şekilde indirdiğiniz videoları yalnızca kişisel olarak kullanabileceğinizi unutmayın.

YouTube kategorisinde toplanan makalelere de bakarak ayrıca daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

10/18/2015

Microsoft Yetkisinden Açıklama CCleaner Windows'u Bozabilir

Microsoftun yetkili yazılım uzmanı Gov Maharaj canlı bir yayında çekinerek, hepinizin yakından çok iyi bildiği popüler sistem bakım aracı CCleaner için çok önemli bir açıklamada bulundu. CCleaner yazılımı, hepimizin bildiği gibi kayıt defterinde "gereksiz" girdileri arayıp silerek Windows işletim sisteminin performansını artıran bir program. Ancak! istem dışı bir açıklama ile Microsoftun yetkili yazılım uzmanı Gov Maharaj canlı yayında iken, Windows Yazılımının kayıt defterindeki gereksiz girdileri arayıp silmesi, uzmana göre sisteminize zarar verebiliyor. The Windows Club de yayınlanan habere göre Microsoft’un yazılımdan sorumlu uzmanı Gov Maharaj, internette canlı olarak yayınlanan The Defrag Show programında bir kullanıcının sorusuna ilginç bir şekilde cevapladı!

Windows 7 işletim sisteminden, Windows 10 işletim sistemine yükselttikten sonra sisteminin açılmadığını söyleyen kullanıcıya, Gov Maharaj canlı yayında iken verdiği cevap! Gereksiz sürücü ve yazılımların işletim sisteminden kaldırması gerektiği şeklindeydi. Sözlerine devam ederek sistemden kaldırılması gereken yazılımlar arasında CCleaner'ı da belirterek “bunu nasıl kibarca söyleyebilirim?” onu kullanmayın şeklinde ifade etti.

Tüm bu açıklamaların nedeni neydi?

Windows işletim sistemi bir yazılımdır. Bilgisayarınızın sistem bakım ve sağlığı için İnternet de birçok sistem bakım programları bulabilirsiniz. Bulduğunuz tüm işletim sistem bakım programları da bir yazılım olup, bilgisayarınızın işletim sistemi olan windows Kayıt defterini temizlemeye yönelik araçlar olduğundan, bazen yanlış değişiklikler yaparak sistemde ciddi sorunların oluşmasına yol açabiliyorlar. Bazı durumlarda dahi sisteminizi baştan yüklemeniz bile gerekebiliyor. Bu durumda can sıkıcı istenmeyen olayları beraberinde getiriyor.

Sizlerde CCleaner veya farklı kayıt defteri temizleyicilerinden kaynaklandığını düşündüğünüz bir sorun yaşadı iseniz bu tecrübelerinizi yorumlarda bizlerle paylaşabilirsiniz.
Kaynak Haber :

http://news.thewindowsclub.com/microsofts-gov-maharaj-denounced-ccleaner-disagree-80369/

10/17/2015

Cloudflare Nedir ? Nasıl Kurulur ?


Bu yazımda sizlere Çok sevdiğim abim Adnan Güney'in sitesini hızlandırmak için uyguladığımız CDN sisteminden bahsetmek istiyorum. Sistem aslında uzun yıllardır kullanılıyor fakat Çok yüksek aylık fiyatlar ile satıldığından üst düzey paketleri kullanıp test etmek biraz zor. Bizler aylık 20 dolarlık paketi test ettik ve çok başarıl bulduğumuzdan ötürü sizlerle bu bilgiyi paylaşmak istedik. Şimdi sizlere “Cloudflare nedir ve kurulumu nasıl yapılır?” onu anlatacağım. Yazımı baştan sona okuduğunuzda Cloudflare hizmetinin ne kadar gerekli olduğunu anlayacaksınız ve eminim bu hizmeti hemen sitenize uygulamak isteyeceksiniz.

CLOUDFLARE NEDİR?

Cloudflare bir CDN (İçerik dağıtım ağı) hizmetidir. Bu hizmet internet siteniz ve sitenize gelen ziyaretçiler arasında bir proxy görevi üstlenir.

NEDEN CLOUDFLARE KULLANMALIYIM?

Cloudflare kullanmanız için bir çok neden var. Bunlardan başlıcaları;

GELİŞMİŞ CDN

İçerik dağıtım ağı sayesinde internet sitenize ait olan bir çok dosya CDN sunucularında barındırılmakta ve sitenize gelen ziyaretçiler bu dosyaları kendilerine en yakın sunucularından çekmektedir. Bu sayede hem sitenizin yükleme hızınız artıyor hem de trafik kullanımınız azalıyor.

GÜVENLİK

Cloudflare güvenliği oldukça sıkı tutuyor. Spam ve Karaliste IP adreslerini tespit edip sitenize gelen saldırıları büyük oranda azaltıyor. Premium paketlerinde DDOS saldırılara karşı ayrı bir hizmet de yer almakta ama fiyatı da oldukça yüksek. Güvenlik konusunda hoşuma giden diğer bir Cloudflare özelliği ise güvenliğinizi kontrol panelinden istediğiniz gibi ayarlayabilmeniz. Eğer siteniz saldırı altındaysa, güvenlik seviyesini yukarı çıkarabilir ve neredeyse gelen tüm zararlı kullanıcılara engel olabilirsiniz.

DOSYA OPTİMİZASYONU

Bu işlem sayesinde sitenizde yer alan CSS ve Java dosyaları en verimli hale getirilir . Ayrıca Cloudflare bu görevi üstlenirken diğer site eklentilerinizle çakışmaz.

KONTROL PANELİ

Sitenize kaç kişi girmiş, bu kişilerden kaçı normal ve kaçı zararlı kullanıcı gibi istatistikleri bu panelde görebilirsiniz. Ayrıca Cache sistemi ile CSS, Java Script gibi optimize edilmiş dosyalar sayesinde ne kadar trafik aktarımından kar  ettiğinizi de görebilirsiniz.

CLOUDFLARE’E NASIL KAYIT OLURUM?

Cloudflare’e kayıt olmak için şu adrese gidiniz: https://tr.cloudflare.com/sign-up

SİTE EKLEME İŞLEMİ

cloudflare-kayit

Kayıt işlemini tamamladıktan sonra karşınıza böyle bir arayüz çıkacak. Resimdeki gibi site ekleme işlemini tamamlayıp, sitenizi Cloudflare tarafından analize sunabilirsiniz.

ANALİZ VE SİTE KURULUMU

Cloudflare-dns-1
Yukarıdaki adımı tamamladıktan sonra Cloudflare analiz işlemi başlayacaktır. Bu işlem 60 saniye sürmektedir. İşlem bittikten sonra siteniz kurulum aşamasına yönlendirilecektir.
Cloudflare-kurulum-2
 Bir sonraki adımda Cloudflare sizden bazı kayıt ayarlarınızı değiştirmenizi isteyecektir. Ben kendi sitemde bu ayarlardan hiçbirini değiştirmedim. Size de aynısını yapmanızı tavsiye ediyorum. Konu ile alakalı aşağıdaki resme göz atın.

PAKET, OPTİMİZASYON VE GÜVENLİK AYARLARI

Son aşamaya doğru yaklaşırken karşımıza Cloudflare’in bize sunduğu paket ve güvenlik ayarları çıkmakta. Eğer çok az ziyaretçisi olan bir siteye sahipseniz ücretsiz planlar işinizi görür. Fakat kullanıcı sayınız çok fazla ve bazı durumlarda da saldırılarla karşılaşıyorsanız. Diğer ücretli paketleri de gözden geçirmenizde fayda var.

ÜCRETSİZ PAKET 0$/AY

 Hızlı site performansı  Trafik limiti yok  Sunucu ve trafik kullanımı azalır  Hacker ve spamcılara karşı önlem alır
 
Yapılan yeniliklerle Cloudlflare ücretsiz pakete SSL desteği gelmiştir.

PRO PAKET 20$/AY

 Yukarıdaki özelliklerin hepsi  Tam teşkilat firewall uygulaması  Otomatik SSL desteği  Anlık site analizi

BUSİNESS PAKET 200$/AY

 Yukarıdaki özelliklerin hepsi  %100 uptime garantisi  Düzenlenmiş hata sayfaları  Ddos saldırılara karşı gelişmiş koruma  Düzenlenmiş hata sayfaları  SSL sertifika desteği Bu özellikleri göz önünde bulundurarak paket seçiminizi gerçekleştirebilirsiniz. Biz şimdilik ücretsiz paketle yolumuza devam edelim. Tabi yüksek hit alan ve saldırıya uğrayan arkadaşlarımız varsa, onlar mutlaka daha fazla güvenliğe sahip olan paketleri gözden geçirebilirler.

SADECE CDN OPTİMİZASYONU

Bu özellik sitemizdeki sabit ve dinamik dosyaları otomatik olarak belirler. Belirlenen veriler Gzip sistemi ile küçültülür ve bazıları dünya ağına yayılmış sunuculara aktarılır. Aktarılan veriler de son olarak rota sistemi ile ziyaretçilere en kısa yoldan sunulur.

CDN + BASİT OPTİMİZASYON

Yukarıdaki özelliklerin hepsi bu sistem için de geçerlidir. Ayrıca bu sistemde sitenize ait olan bazı önemli dosyalar(HTML, JavaScritp ve CSS) otomatik olarak küçültülür. Bekleme süreniz daha fazla çerez sistemi kullanılsın diye uzatılır.

CDN + FULL OPTİMİZASYON

Yukarıdaki tüm özellikler bu sistemde de yer almakta. Bunlara artı olarak özel bir hizmet olan Rocket Loader da aktif hale gelir. Resimleriniz optimize edilir ve mobil düzenlemeleri ile internet siteniz telefon tarayıcılarında daha hızlı açılır. Bekleme süreniz basit optimizasyona göre daha da artar. Böylece çerez sisteminden daha fazla yararlanılır.

GÜVENLİK AYARLARI

Güvenlik ayarları konusunda detaya girmek istemiyorum. Burada sadece “Low”u seçin. Eğer saldırı altındaysanız güvenlik gücünüzü “Medium” ya da “High” olarak değiştirebilirsiniz.  

NAME SERVER DEĞİŞİMİ

cloudflare-name-server2
Son aşamada, analiz sonrasında Cloudflare tarafından alınan sunucu bilgilerimizi değiştirmeniz gerekmekte. Aşağıdaki resimde de gördüğünüz gibi, sol tarafta sitemize ait “Name Server”lar bulunmakta ve sağ tarafta ise bu bilgileri değiştireceğimiz yeni veriler mevcut. Domain firmanıza giriş yaparak bu bilgileri değiştirin ve kaydedin. Değişim işlemi biter bitmez Cloudflare’den yararlanmanız söz konusu değil. Sistemin tam anlamıyla oturması için 24 saat kadar beklemeniz gerekmekte.

SONUÇ

Gün geçtikçe önemi artan CDN hizmetlerinden biri olan Cloudflare’in ne olduğunu ve kurulumunun nasıl yapıldığını anlatmaya çalıştık Eğer sizler de site güvenliğinize önem veriyor, trafik kullanımınızı azaltırken bir yandan da optimize edilmiş sitenizde kullanıcılarınıza hızlı bir hizmet sunmak istiyorsanız, Cloudflare’i kesinlikle kullanın. Küçük bir blog sahibiyseniz ücretsiz paket size yeter de artar bile ama ciddi anlamda trafik akışına sahip olan bir internet siteniz varsa ve bu site bazı kişiler tarafından sürekli saldırıya uğruyorsa, Ddos güvenlik korumasına sahip olan “Business paketi” deneyebilirsiniz. Bizleri desteklemek için bu yazımızı sosyal ağlarda paylaşarak destek olabilirsiniz.  Sonraki makalemizde görüşmek üzere....   Ne Yoksa Siz de Cloudflare kullanıyor musunuz? Lütfen tecrübelerinizi bizimle paylaşın. Yorumlarınız ile Diğer insalara yol gösterin.... 

Blogger Menü Çubuğunda Statik Sayfa Nasıl Oluşturulur

Blogger kumanda panelinde bulunan Sayfalar sekmesi ile Blog’unuzun Ana sayfa başlık Header olarak da bilinen üstbilgi alan altına statik sayfalar ile menü çubuğu nasıl oluşturulur. Blogger kumanda panelinde bulunan sayfalar ile menü çubuğu oluşturma işlemi 2014 senesinde Blogger geliştiriciler tarafından değiştirildi. Yeni blog kuran yazar arkadaşlara yol göstermesi açısından ve daha önce oluşturduğum makalelerin de güncel kalması için kısa bir açıklama ile aşağıdaki sesli videoyu hazırladım. Kısa açıklamaları okuyup videomuzu da izlediğinizde sizde kısa süre içinde Sayfalar sekmesinde statik sayfalarınızı oluşturabileceksiniz.

Blogger Statik Sayfaların oluşturulması için blog yazarların dikkat etmesi gereken sayfa biçimlemesinin iki şekilde kullanıldığı hakkında önce açıklamaları okuyun. Bu anlatımda sadece statik sayfalar ile menü çubuğu nasıl oluşturulduğu ile ilgili açıklamaları göreceksiniz.

Menü çubuğu Statik ve Dinamik Sayfa açıklamaları :

a : Statik sayfa : Statik sayfalar, Hakkında, Gizlilik ve İletişim gibi tek kullanımlık sayfaları açar. Yani aynı etikete sahip diğer yazılarınızı statik sayfayı kullandığınızda etiketleriniz çalışmaz. Zaten böyle bir kullanımda yoktur. Statik sayfayı açtığınızda tarayıcınızdaki link için de P harfini görürsünüz. P harfi, page sayfa anlamındadır. Linkin statik ve dinamik olup olmadığını bu linkten de anlamanız mümkündür.

b: Dinamik sayfa : Makalenizde aynı etiketlerden oluşan ne kadar yazınız varsa hazırladığınız link kalıbı ile tüm yazılarınızı açan bir bağlantıdır.

Her blogger kullanıcısının okuyucularına yol gösteren sayfalar sekmesi ile bir navigasyon yapması gerekir. Bu navigasyon, sayfalarınız arasında gezinmeyi kolaylaştırdığı kadar SEO olarak da önemi çok fazladır.

Blogger Menü çubuğu için Statik sayfa oluşturma :

1. Blogger Kumanda paneline giriş yapın. Sol menülerin içinde bulunan Sayfalar sekmesi statik sayfa oluşturmanıza yarar.

2. Diğer sayfalar ise, Gadget ekle → Sayfalar Gadgeti eklediğinizde oluşturulur. Bu konuyu ayrıca detaylı inceleyeceğiz.

3. Açılan pencere üst kısımda Yeni Sayfalar ismine tıklayın. Blogger yazı editörü açılacaktır. İlk sayfa pencere bölümüne Hakkında, İletişim ve benzeri bilgileri girip editör içinde ilgili yazılarınızı düzenleyin. Çalışmanız bittiğinde makalenizi yayımlayın. Ana sayfanızı açarak yaptığınız işlemleri kontrol edin. 


Şimdi de aşağıdaki sesli anlatım videoyu izleyerek yukarıda anlatılanlar ile pekiştirin. Konu hakkında anlaşılamayan yerler için yorumları kullanabilirsiniz.
Daha fazla bilgi için Blogger Ayarlar kategorisindeki yazıları inceleyin.

10/16/2015

WordPress Multisite Nedir?

WordPress MultiSite. Öncelikle bunun ne olduğunu tam olarak kavramak gerekiyor. “MultiSite” Çoklu Site anlamına gelen bu sistem birden fazla blog ihtiyacı olan veya kategorilerini sub-domain’e çevirmek isteyenler içinde kullanılabilir. Ancak bu sistem ile birden fazla blog kurabilir ve hepsini tek bir panelden yönetebilirsiniz. Bu uygulamayı kurduktan sonra WordPress’te Süper Admin aslında bizim deyimimizle root admin olacaksınız. Yani şu anki WordPress admin’den daha yetkili olacaksınız.

Multisite özelliğini kullanarak bir site ağı yaratmak, wordpress.com üzerinden birçok insanın blog açmasına benziyor. Biz de multisite özelliğini kullanarak, kendi ağımızdaki kullanıcıların bizim sitemiz üzerinden kendilerine bir blog açmalarını sağlayabiliriz. Ya da kullanıcılarımıza böyle bir özellik sunmak yerine kendimize ait sitelerden oluşan bir çoklu site ağı oluşturabiliriz.

WordPress Multisite'i aktifleştirmek için yapmamız gerekenler :

1. İlk adım olarak her zamanki gibi dosyalarımızı ve veritabanımızı yedeklemeliyiz.
2. wp-config.php dosyasında /* Hepsi bu kadar. Mutlu bloglamalar! */ yazılı satırı bulup bu satırın üstüne

define('WP_ALLOW_MULTISITE', true);

kodunu ekliyoruz.
3. Bu kodu eklediğimizde WordPress’in yönetim panelinde “Araçlar” menüsünün altında “Network Setup” (Ağ Ayarı) linkini göreceğiz.

4. Yönetim Panelimizden (örneğin cPanel) “Subdomains” kısmına tıklıyoruz. “*.domainadı.com” şeklinde bir subdomain oluşturuyoruz. (Hostingimiz Wildcard DNS özelliği olması lazım)
5. “wp-content” klasörümüzün içinde “blogs.dir” isminde bir klasör oluşturuyoruz.
6. Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra, yönetim panelinden AraçlarAğ Ayarı linkine tıklıyoruz.
7. Burada “subdomain” veya “subdirectory” seçeneklerinden birisini seçiyoruz.
subdomaini seçersek site1.domainadi.com; site2.domainadi.com gibi alt siteler
subdirectory i seçersek: domainadi.com/site1; domainadi.com/site2 gibi alt siteler oluşturacağız.
8. Kur butonuna tıklıyoruz. Karşımıza “wp-config.php” ve “.htaccess” dosyalarına eklememiz gereken kodları gösteren bir ekran gelecek. İlgili kodları wp-config.php ve .htaccess dosyalarımızda doğru yerlere kopyalayıp yapıştırıyoruz.
9. Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra sayfanın altında tekrar giriş yapmamız gerektiğini söyleyen linke tıklayıp kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapıyoruz.
10. Eğer her şeyi doğru yaptıysak, sayfamızın en üstündeki sütunun solunda “My Sites” açılır menüsü göreceğiz. Bu açılır menü ile “Network Admin” e ulaşarak ağımızı yönetip, ağımıza yeni siteler ekleyebiliriz.
11. Ağımıza yeni bir site eklediğimizde “My Sites” açılır menüsünde “Network Admin” in altında sitelerimizi listelenmiş şekilde görüp istediğimiz sitenin yönetim paneline kolayca geçiş yapabiliriz.

Konu anlatımına resimler de eklemeyi düşünüyorum. Şimdilik faydalı olması dileğiyle. Artık web sitemiz blogger gibi diğer kişilerinde blog açıp kullanabileceği sites özelliğine kavuşmuş oldu iyi bloglamalar diğer yazılarımızda görüşmek dileği ile hoşçakalın..


Yazar Hakkında : Bu yazı networkdizayn.com site yönetim ve yazarı Fatih Körpe bey tarafından yazılmıştır. Sizde misafir yazarlık yapabilirsiniz.