Ana içeriğe atla

Webmasters Tools Wordpress ve Blogger Makalelerini Dizine Ekleme

Google Web Yönetici Araçlarını (Webmasters tools) kullanarak, Wordpress ve Blogger web site yazılarınızın (Post) Google arama sonuçlarında (SEO) görülebilmesi için dizine eklenme işlemi nasıl yapılır. Wordpress, Blogger, Tumblr, Google Sites, gibi alt domain (subdomain) veya (domain) sitenizde hazırladığınız birbirinden güzel özgün yazılarınızı Google Web Yönetici Araçlarını kullanarak Google arama sonuçlarında çıkması sağlamanız için yapılması gereken ön bir çalışma gereklidir. Hangi site aracını kullanırsanız kullanın bir web siteniz var ise siz artık bir Webmaster olarak tanımlanırsınız. Ancak! Webmaster tanımlı olmak yeterli değildir. Bunun için Google Webmasters Tools (Web Yönetici Araçları) web sitenizi tanımlama, site haritası, dizine gönderme ve post veri işaretleme araçlarını tam anlamı ile nasıl kullanacağınız ile ilgili adımları aşağıdan takip edebilirsiniz. 

Web Yönetici Araçları ile Wordpress ve Blogger Makalelerini Dizine Ekleme :

1. Google Web yönetici araçlarına giriş yapın. Birden fazla web siteniz varsa işlem yapacağınız sitenizi açın. Web siteniz, Web yönetici araçlarına kayıtlı ise aşağıdaki adımı (madde 2) atlayarak devam edin.

2. Web Yönetici Araçlarına sitenizi eklemek için sağ taraftaki “Mülkü yönet” butonunu açın. Açılan pencerede “Bu mülkü doğrula” ismini göreceksiniz. Bu yazı iletisi aynı zamanda açmış olduğunuz web site isminin hemen altında da “Bu mülkü doğrula” ismi bulunmaktadır.

3. Web sitenizi doğrulamak için “Bu mülkü doğrula” ismine tıklayın. Açılan pencerede mülkünüzü doğrulamanıza yarayan alternatif seçenekleri göreceksiniz.

Blogger için Web Mülkünün doğrulanması :

A. Açılan pencerede ikinci seçenek olan “Alternatif yöntemler” ismine tıklayın. Burada en kolay mülk doğrula işlemi için HTML Etiketi kutucuğunu sol kısımdan seçin.
B. Web mülkünüzü doğrulamanız için kod penceresinde bir meta etiketi göreceksiniz. Bu etiketi kopyalayın.

C. Sırası ile, ŞablonHtml’yi düzenle seçeneğini seçerek şablon kodlarınızın en üst kısmında bulunan ( <head> ) açılış etiketini bularak, biraz önce kopyaladığınız meta etiketini alt satıra yapıştırın ve sol üst kısımdan Şablonu kaydedin.

D. Meta etiketini aldığınız yere dönerek alt kısımda bulunan, Doğrula butonuna tıklayın. Anlatılan işlemleri doğru yaptı iseniz doğrulamanızın başarılı olduğunu gösteren iletiyi göreceksiniz. Web Yönetici Araçların da web sitenizin doğrulanmış bir mülkün sahibisiniz.

Worpress için Web Mülkünün doğrulanması :

A. Mülk doğrulamayı açtığınızda penceredeki “Önerilen yöntem” 1. maddede bulunan “Bu HTML doğrulama dosyasını indirin” bağlantı linkini masa üstüne indirin.
B. Web siteniz için kullanmış olduğunuz FTP yazılımıza giriş yaparak açın.

C. Ana dizin içine, biraz önce indirdiğiniz tarayıcı görünümündeki dosyayı sürükleyip bırakın.

D. Meta etiketini aldığınız yere dönerek alt kısımda bulunan, Doğrula butonuna tıklayın. Anlatılan işlemleri doğru yaptı iseniz doğrulamanızın başarılı olduğunu gösteren iletiyi göreceksiniz. Web Yönetici Araçların da web sitenizin doğrulanmış bir mülkün sahibisiniz.

Web siteniz için, Robot txt test aracı, Google gibi getirme ve Site haritasını gönderme :

1. Wordpress veya Blogger her iki site için aynı uygulama yolunu takip edeceğiz.

2. Önce, Robot txt test aracı açmak için, Tarama ismine tıklayın. Alt kategorideki Robot txt test aracı ismine tıklayarak açılır konuma getirin.

3. En alt kısımda site domain ismi yanında bir pencere göreceksiniz. Bu pencereye Blogger yazılarınız için aşağıda verilen örneğe göre yazınızın penceredeki açılmış linkini kopyalayın.

Blogger için Örnek :

https://guney59.blogspot.com.tr/2015/10/youtube-yeni-kullanclar-icin-ipuclar.html

Kopyalamanız gereken alanlar mavi renk ile belirtilmiştir.

Wordpress için Örnek :

http://www.adnanguney.com/youtube-yeni-kullanicilar-icin-ipuclari/

4. Mavi renk ile belirtilen bölümü kopyalayıp robots.txt penceresine yapıştırarak “Test Et” butonuna tıklayın. Yazı linkiniz de bir problem yoksa yeşil ile onay veren iletiyi göreceksiniz.

NOT: Bu alan içinde yaptığım test sonucunda sizde deneyebilirsiniz, son html etiketini silsem dahi hata vermediğini yeşil onay verdiğini göreceksiniz. Bence gözden kaçan küçük bir nokta olabilir. Normal düşündüğünüzde bu silme işleminden sonra bu alanın hata vermesi gerekir.

5. Google gibi getir ismine tıklayın ve yukarıda anlatılan şekilde bağlantı linki açılan pencereye yapıştırıp Getir ismine tıklayarak Yazı URL’nizi Google’a dizine eklemesi için gönderin.

6. Tüm bu işlemler sonucunda web sitenizi XML formatında Google arama sonuçlarına tanıtan bir kodlama formatı olan XML site haritasını gönderelim.

7. Site haritasına tıklayıp açın. Blogger ve Wordpress için site haritanızı ilk defa gönderiyor iseniz web sitenizin tanımlanması için aşağıdaki etiketi gönderin.

Wordpress ve Blogger için Site harita etiketimiz :

sitemap.xmlNot: Sol baş kısmında slash (/) eğik çizgi konulmayacak.

8. Web sitemizi tanımlayan Site haritasının nasıl gönderileceğini gördük. Bundan sonra yapılması gereken işlem yazılarımızı her yayınladıktan sonra Site haritasının gönderilmesine geldi. Bu işlemi yapabilmek için :

Site haritanızın sol yanındaki kutucuğa tik atın. Tik atıldığında yukarıda “Yeniden gönder” butonunun aktifleştiğini göreceksiniz. Bu butona tıklayarak gönderim işlemini tamamlayın.

Wordpress siteler de site haritası otomatik ping yöntemi ile gönderilmekte. Benim düşünceme göre yayınlanmış bir yazıda hata olabilir. Yazının yayınlandığı anda arama motorları web sitenizi indexliyorsa siz gerekli düzenlemeyi yapamadan robotlar tarafından indexlenen hatalı yazınız daha sonra Web yönetici araçlarında hatalı URL olarak karşınıza gelecektir. Böyle bir durum yazının tarayıcıda açılıp kontrol edilmesinden sonra yeniden dizine gönderilmesi demektir. Yani neden böyle bir zaman kaybı yaşayalım ki? Otomatik pingleme ile giden site haritasında hatalı bir URL yapısı varsa yazınız da bu hatadan dolayı arama sonuçlarında beklemede kalacak çıkmayacaktır. Bu konudaki düşüncelerinizi siz de paylaşarak bu makaleye destek olabilirsiniz.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Paint Net ile Resim arka plan Görüntüyü Şeffaf Yapma

Paint Net Resim editörü ile, Web sitenize yükleyeceğiniz resmin arka plan görüntüsünü görülmez şeffaf, transparan yaparak kullanabilirsiniz. Site başlık resmi, arka plan resmi, banner, logo, transparan resim ve çeşitli efekt araçlarını Paint.NET ücretsiz resim editörünü kullanarak yapmanız mümkün. Bilgisayarınıza Paint.NET ücretsiz resim editör programını kurmadı iseniz aşağıda verilen bağlantı linki ile programı indirip ücretsiz kullanın. 
Paint.NET resim editör programını zip sıkıştırmasından çıkardıktan sonra kurdugunuzda, program Ingilizce olarak karşınıza çıkacaktır. Diğer zip dosyasını da kurarak Türkçe’e çevrilmiş olarak göreceksiniz. Paint.NET ücretsiz bir program olmasına rağmen çok fazla seçeneği sizlere sunuyor. Resimlerinizi istediğiniz gibi tanzim edebileceğiniz ücretsiz bir resim editörü.

NOT: Programın kurulum ve çalışması için işletim sisteminizde, NET Framework 4.5 yüklü olması gerektiğini unutmayın.

Lisans: Ücretsiz, İşletim Sistemi: Win8/Win7/Vista/WinXP/Win8.1
Kurulu…

Windows İşletim Sistemi 32 Bit ve 64 Bit Arasındaki Fark

Windows İşletim Sistemi kullanan, bilgisayar kullanıcısı 64 bit işletim sistemlerini kullanmayı düşünerek bir çoğu bu sisteme geçmiş, ancak oyun ve performans deneyiminde sıkıntı yaşayarak tekrar 32 bit işletim sisteme geri dönmek durumunda kalmıştır. 32 Bit ve 64 Bit arasındaki sorunlar devam ederken ister istemez insan bu iki sitemi merak etmektedir. Bu iki sitem arasındaki fark, 32 bit ve 64 bit terimleri bir bilgisayarın işlemcisinin (CPU) veri bilgilerini işleme şekilleriyle ilgilidir. Windows’un 32 bit ve 64 bit sürümleri sırasıyla 32 bit ve 64 bit işlemciye sahip bilgisayarlar için tasarlanmıştır. Windows’un 64 bit sürümü 32 bit sürümüne nazaran daha fazla bellek (Ram) kullanımına sebep olur. Bu da performansı olumsuz yönde etkiler. O yüzden bilgisayarınızın performansına göre 32 bit veya 64 bit işletim sistemi seçmenizde fayda vardır. Örneğin, sahip olduğunuz RAM 4 GB ve altındaysa 32 bit sistem kullanmalısınız. Bu değerler üstündeyse 64 bit kullanmanızda bir sakınca yoktur ki…

Windows 10 Denetim Masası Komutlarına Kısa Yoldan Ulaşma

Windows 10 işletim sistemi arama penceresine tıklayarak bulmak istediğiniz komut dosyalarını kısa yoldan bir tıklama ile erişim ve kullanma ile ilgili açıklamalar. Bilgisayarınıza Windows 10 işletim sistemini yeni kurdu iseniz denetim masasını bulmak için zorlanıyor olabilirsiniz. Denetim masasını arama çubuğuna yazarak bulabileceğiniz gibi daha kolay bir şekilde de ulaşmanız mümkündür. Denetim masasında bulunan komut dosyalarına kısa yoldan ulaşmak için ilgili adımları inceleyin.
Windows 10 Denetim masası kısayol komut dosyalarını açma :1. Sol köşede bulunan 4 ad. kareden oluşan Windows 10 İcon’una maus'unuzu getirin ve sağ düğmesine tıklayarak çalıştırın.
2. Karşınıza Windows 10 Denetim masası komut seçenekleri çıkacaktır.
3. Denetim masasında mevcut olan birçok komutları artık bir tıklama ile açıp kullanabilirsiniz.

Paint ile Resim Boyutlandırma Seo

Windows yazılımında bulunan ücretsiz Paint resim proğramı ile blog resimlerini boyutlandır. Her bilgisayarda Windows işletim sistemi yüklü olduğundan windows’un ücretsiz resim proğramı Paint bulunmaktadır. Dinamik blogger yazı çubuğuna resim yazı ekleme , Blogger Favicon’unu kendin tasarla ve Blogger özel tema şablonuna slayt resmi yükleme ile ilgili yazımda ücretsiz resim proğramı Paint kullanımından sizlere bahsetmiştim.Google, Seo (Arama motoru optimizasyonu) sistemine haddinden fazla önem vermektedir.
Çünki Google bu sistem içinde gelişimini devam ettirmektedir.Bizlere düşen en büyük görev, kullanmakta olduğumuz ücretsiz Google ürünü Blogger’u en iyi şekilde optimize ederek hem kendimize hemde Google destek vermektir.Blog’unuzu optimize etmeniz gereken birçok uygulama mevcuttur.Biz bugün yazı içeriklerimize eklediğimiz ve blog hızını etkileyen resimlerin boyutlandırılması konusunu inceleyeceğiz.
Resim uzantıları ve resim boyutlandırılması neden önemlidir?

1. Blog yazı tasarımınında

Facebook Candy Crush Saga Oyunu Çalışmıyor Çözüm

Candy Crush Saga, Facebook oyun platformunda 64 milyon kişinin beğenisini kazanmış ilgi çekici oyunu mutlaka biliyor ve oynuyorsunuzdur. Kişisel olarak oyunları pek sevmesem de aile içerisinde, Facebook oyunları çok sıkça oynanır. Sebeb her nedense 2 gündür Facebook Candy Crush oyunu açılmıyor Adobe Flash Player yüklenmesi gerektiği uyarısı veriyor. Evde mobil olarak açılan Candy Crush oyunu, farklı 2 bilgisayar da denendiğinde çalışmıyordu. IE, Firefox, Google Chrome tüm tarayıcılar da denendi mümkün değil oyunu açamadık.
Tarayıcılar silinip tekrar kuruldu, Adobe Flash Player 12 son sürüm yüklendi hayır oyun açılamıyor ısrarla Flash yüklenmesi gerektiği ekranda yazıyordu. Geliştirici sitesine yardımcı olmaları için yorum ve ileti yazdım. Yardımcı olabileceklerini düşündüm. Yazdığım yoruma verilen cevapta konunun en ilginç tarafıydı. Verilen cevapta dil desteklerinin olmadığı ve forumlara bakmam isteniyordu. Böyle bir cevaba güldüm. Google1998 senesinde arama motorlarına başladığında …