Ana içeriğe atla

Blogger Arkaplan Resmini Link ile Yükleme

Blogger temanız da bulunan mevcut arkaplan resmini tema değişim zorunluluğu yaşadığınızda mükerrer yüklemeden, ilk kullandığınız tema resminizi tekrar blog'unuza ekleyebilirsiniz. Kullandığınız araçlara bağlı olarak, (Blogger, Google Plus, Picasa,Google Gmail ) resimlerin barındırıldıkları sunucular vardır. Resim veya dökümanların barındırıldıkları sunucu düşüncesinden hareket ederek daha önce kullandığınız bir arkaplan resmini blog'unuzun temasına link olarak eklemeniz mümkündür. Google’un, Gmail hesabı açan hesap sahiplerine kolay kolay bitiremeyecekleri 15 GB. gibi ücretsiz bir sunucu hizmeti verdiğini biliyoruz. 
Şimdi bu sunucularda barındırılan resimlerinizin linkini alarak blog'unuzun şablon kodlarına ekleyerek hiçbir resim yüklemeden arkaplan resim linkinin şablon içinde nasıl kullanılacağını aşağıda adım adım inceleyelim. Yukarıda ve aşağıda verilen resimlerdeki resim arkaplan değişimlerini inceleyin.
Blogger şablon kodları içinde tema arkaplan resimleri nerede bulunur :
Aşağıda açıklamalarını yaptığım anlatımın YouTube videosunu ayrıca izlemenizi ve düşüncelerinizi paylaşmanızı ümit ediyorum.
Öncelikle her ihtimale karşı blog’unuzun yedeğini alın. Blogger yedek nasıl alınır ?
1. Blogger kumanda paneline giriş yaparak şablon ismine tıklayıp kodlarınızı açın.
2. Açtığınız, Şablon Html kodlarınıza şöyle bir göz attığınızda sol tarafta bir sıra numarası göreceksiniz. 1 ile 20’inci satırlara doğru inceleyin, aşağıdaki etiketi göreceksiniz.
[ <b:skin>...</b:skin> ]
3. Sol tarafta kodları açmaya diğer adı ile genişletmeye yarayan ok işaretine tıklayın.
4. Açılan kodların en üstünde şu işareti göreceksiniz. [ /* Variable definitions ]
5. Bu işaretin hemen alt kısımlarında blog'unuzun arkaplan resmini değiştiğinizde görülen iki adet resim linki mevcuttur. Bu resim linkleri şu görünümdedir.
[ url(//themes.googleusercontent ]
6. Siz arkaplan resim linkinizi ikinci gördüğünüz link kısmına ekleyeceksiniz. İstediğiniz kadar daha önceden kayıtlı değişik resim  linkleri ekleyerek blog'unuzun görünümleri ile oynayabilirsiniz.
7. Resim linki eklediğinizde kodların durumuna göre aşağıya doğru devam eden kodlar kayabilir. Kayan kod'un satır başına maus'u sabitleyin ve bilgisayarınızda sağ tarafta INS yazan yerin altındaki sola dönük ok işaretine tıklayarak kodların yukarı geçmesini sağlayın.
8. Blog'u kaydetmeden önizleme yapın. Tema resminiz değişti ise blog'unuzu kaydedin. Olası bir yanlış işlem yaparsanız blogu kaydetmeden şablondan çıkıp yeniden giriş yaparak ilgili adımları takip edin. Blogu kaydetmediğiniz için şablon kodlarınız eski hali ile geri yüklenecektir.
9. Aşağıda iki ad. resim linki veriyorum. İsteyen arkadaşlar blog arkaplan resmi olarak kullanabilirler. Bu resim linkleri ile blog'umuzun arka plan resmini nasıl değişeceğiz kodlar nerede ve hangi kodların üzerini karartarak size göstereceğimin bilgilerini YouTube videosun da inceleyin.
Resim linkleri :
1. Gri tonlu resim : 179 x179 px. ebatlarında.
http://4.bp.blogspot.com/-J64QCqzVcak/U6Yoeh1hWwI/AAAAAAAAZu8/pvHrX5P8gzw/s1600/background.jpg

2. Pomponlu, yıldızlı mavi tonların hakim olduğu resim : 184 x 735 px. ebatların da.
http://4.bp.blogspot.com/-F5oEnVijxLc/U__d8mdId2I/AAAAAAAAa8M/x16EnpsTluA/s1600/arka%2Bplan.jpg

NOT: Her iki resimleri de kullanıyorum. Resim ebatlarının küçük olması sizi yanıltmasın.
Blogger arkaplan resminin Link olarak Blogger şablonda kullanım videosu

Bu blogdaki popüler yayınlar

Paint Net ile Resim arka plan Görüntüyü Şeffaf Yapma

Paint Net Resim editörü ile, Web sitenize yükleyeceğiniz resmin arka plan görüntüsünü görülmez şeffaf, transparan yaparak kullanabilirsiniz. Site başlık resmi, arka plan resmi, banner, logo, transparan resim ve çeşitli efekt araçlarını Paint.NET ücretsiz resim editörünü kullanarak yapmanız mümkün. Bilgisayarınıza Paint.NET ücretsiz resim editör programını kurmadı iseniz aşağıda verilen bağlantı linki ile programı indirip ücretsiz kullanın. 
Paint.NET resim editör programını zip sıkıştırmasından çıkardıktan sonra kurdugunuzda, program Ingilizce olarak karşınıza çıkacaktır. Diğer zip dosyasını da kurarak Türkçe’e çevrilmiş olarak göreceksiniz. Paint.NET ücretsiz bir program olmasına rağmen çok fazla seçeneği sizlere sunuyor. Resimlerinizi istediğiniz gibi tanzim edebileceğiniz ücretsiz bir resim editörü.

NOT: Programın kurulum ve çalışması için işletim sisteminizde, NET Framework 4.5 yüklü olması gerektiğini unutmayın.

Lisans: Ücretsiz, İşletim Sistemi: Win8/Win7/Vista/WinXP/Win8.1
Kurulu…

Windows İşletim Sistemi 32 Bit ve 64 Bit Arasındaki Fark

Windows İşletim Sistemi kullanan, bilgisayar kullanıcısı 64 bit işletim sistemlerini kullanmayı düşünerek bir çoğu bu sisteme geçmiş, ancak oyun ve performans deneyiminde sıkıntı yaşayarak tekrar 32 bit işletim sisteme geri dönmek durumunda kalmıştır. 32 Bit ve 64 Bit arasındaki sorunlar devam ederken ister istemez insan bu iki sitemi merak etmektedir. Bu iki sitem arasındaki fark, 32 bit ve 64 bit terimleri bir bilgisayarın işlemcisinin (CPU) veri bilgilerini işleme şekilleriyle ilgilidir. Windows’un 32 bit ve 64 bit sürümleri sırasıyla 32 bit ve 64 bit işlemciye sahip bilgisayarlar için tasarlanmıştır. Windows’un 64 bit sürümü 32 bit sürümüne nazaran daha fazla bellek (Ram) kullanımına sebep olur. Bu da performansı olumsuz yönde etkiler. O yüzden bilgisayarınızın performansına göre 32 bit veya 64 bit işletim sistemi seçmenizde fayda vardır. Örneğin, sahip olduğunuz RAM 4 GB ve altındaysa 32 bit sistem kullanmalısınız. Bu değerler üstündeyse 64 bit kullanmanızda bir sakınca yoktur ki…

Windows 10 Denetim Masası Komutlarına Kısa Yoldan Ulaşma

Windows 10 işletim sistemi arama penceresine tıklayarak bulmak istediğiniz komut dosyalarını kısa yoldan bir tıklama ile erişim ve kullanma ile ilgili açıklamalar. Bilgisayarınıza Windows 10 işletim sistemini yeni kurdu iseniz denetim masasını bulmak için zorlanıyor olabilirsiniz. Denetim masasını arama çubuğuna yazarak bulabileceğiniz gibi daha kolay bir şekilde de ulaşmanız mümkündür. Denetim masasında bulunan komut dosyalarına kısa yoldan ulaşmak için ilgili adımları inceleyin.
Windows 10 Denetim masası kısayol komut dosyalarını açma :1. Sol köşede bulunan 4 ad. kareden oluşan Windows 10 İcon’una maus'unuzu getirin ve sağ düğmesine tıklayarak çalıştırın.
2. Karşınıza Windows 10 Denetim masası komut seçenekleri çıkacaktır.
3. Denetim masasında mevcut olan birçok komutları artık bir tıklama ile açıp kullanabilirsiniz.

Paint ile Resim Boyutlandırma Seo

Windows yazılımında bulunan ücretsiz Paint resim proğramı ile blog resimlerini boyutlandır. Her bilgisayarda Windows işletim sistemi yüklü olduğundan windows’un ücretsiz resim proğramı Paint bulunmaktadır. Dinamik blogger yazı çubuğuna resim yazı ekleme , Blogger Favicon’unu kendin tasarla ve Blogger özel tema şablonuna slayt resmi yükleme ile ilgili yazımda ücretsiz resim proğramı Paint kullanımından sizlere bahsetmiştim.Google, Seo (Arama motoru optimizasyonu) sistemine haddinden fazla önem vermektedir.
Çünki Google bu sistem içinde gelişimini devam ettirmektedir.Bizlere düşen en büyük görev, kullanmakta olduğumuz ücretsiz Google ürünü Blogger’u en iyi şekilde optimize ederek hem kendimize hemde Google destek vermektir.Blog’unuzu optimize etmeniz gereken birçok uygulama mevcuttur.Biz bugün yazı içeriklerimize eklediğimiz ve blog hızını etkileyen resimlerin boyutlandırılması konusunu inceleyeceğiz.
Resim uzantıları ve resim boyutlandırılması neden önemlidir?

1. Blog yazı tasarımınında

Facebook Candy Crush Saga Oyunu Çalışmıyor Çözüm

Candy Crush Saga, Facebook oyun platformunda 64 milyon kişinin beğenisini kazanmış ilgi çekici oyunu mutlaka biliyor ve oynuyorsunuzdur. Kişisel olarak oyunları pek sevmesem de aile içerisinde, Facebook oyunları çok sıkça oynanır. Sebeb her nedense 2 gündür Facebook Candy Crush oyunu açılmıyor Adobe Flash Player yüklenmesi gerektiği uyarısı veriyor. Evde mobil olarak açılan Candy Crush oyunu, farklı 2 bilgisayar da denendiğinde çalışmıyordu. IE, Firefox, Google Chrome tüm tarayıcılar da denendi mümkün değil oyunu açamadık.
Tarayıcılar silinip tekrar kuruldu, Adobe Flash Player 12 son sürüm yüklendi hayır oyun açılamıyor ısrarla Flash yüklenmesi gerektiği ekranda yazıyordu. Geliştirici sitesine yardımcı olmaları için yorum ve ileti yazdım. Yardımcı olabileceklerini düşündüm. Yazdığım yoruma verilen cevapta konunun en ilginç tarafıydı. Verilen cevapta dil desteklerinin olmadığı ve forumlara bakmam isteniyordu. Böyle bir cevaba güldüm. Google1998 senesinde arama motorlarına başladığında …