Ana içeriğe atla

Wix Site Kurulum ve Aşamaları

Wix Site Kurulumu
Web teknolojinin başlangıcı olan  Html5 kodlama sistemini kullanarak Wix.com sitesinde birbirinden güzel hazır şablon ve boş şablonlardan ücretsiz hiçbir kodlama kullanmadan seç, taşı, yapılandır mantığı ile web sitesi nasıl kurulur. Wix.com site şablonlarının tümünde Html5 kodlama sistemi kullanılmaktadır. Yanlış anlaşılmasın siz kod kullanmayacaksınız. Sadece yapmak istediğiniz tasarımı kafanızda canlandırıp size sunulan birçok seçeneklerden seçim yaparak maus'unuz ile seçiminizi tutup istediğiniz yere götürüp bırakacaksınız. 

Bıraktığınız yerdeki seçiminize tıklayarak, yazı karakteri, renk, arka plan rengi, paylaşım iconları, resim, video vs. gibi açılan birçok seçenekler içinden beğendiğinize tıklayacak ve yukarı aşağı istediğiniz ebatlara sürükleyerek konumlandıracaksınız.

Site mantığını anlamaya başladığınızda Html5 kod teknolojisinin zevk ve hevesini yaşayan biri olarak mutluluk ve başarınıza sizinde inanamayacağınızı biliyorum.
Ancak konuların çok iyi anlaşılıp özümlenmesi için wix site kurulumunu aşama aşama sizlere aktaracağım. Öncelikli yapılacak işlemlere ilk konumuz ile başlayalım. Hiç acele etmenize gerek yok. İlerleyen zaman içinde becerileriniz artacağından birçok işlemi artık rahatlıkla yapabileceksiniz.

Bu ilk yazımızda Wix sitesi için uygulama aşamaları :

1. Wix.com sitesine giriş yapın.
2. Sağ üst kısımda Giriş yap ismine tıklayarak üyelik bilgilerinizi girin. Öneri : Açılan pencerede giriş için birçok seçenek vardır. Uygulamaları Google Oturum ile Açma seçeneği sizi özel kılacaktır. Google ile giriş yaptığınızda site içindeki görünürlüğünüz Trust yani güvenli kişi olarak görülecektir. Buda bir ayrıcalıktır.
Google ile oturum aç
3. Sağ üst kısımda profiliniz görülmektedir. Burada hesap ayarlarınızı düzenleyebilirsiniz.
4. Menü çubuğuna bakın ve Sitelerim ismine tıklayın. Açılan pencerede Yeni bir site kurun ismine tıklayın.
5. Yeni bir pencere sizi karşılacak. Bu pencerde sol tarafta düşündüğünüz konuları içeren kategoriler mevcut. Düşündüğünüz kategorideki şablonları inceleyerek bir şablonu görüntüleyin. Beğeniyorsanız Düzenle ismine tıklayarak ilk başlangıcı oluşturmuş olacaksınız.
Örnek olması için Müzik kategorisinin yanındaki + işaretine tıklayarak menüyü genişletip, Müzik gruplarından Music Artist şablonunu inceledim ve Düzenle ile açtım. Sizde aynı yolu takip ederek bir şablonu Düzenle ile seçip açın.
6. Burada dikkat edeceğimiz iki işlem mevcut.
a. Önce sitemizi kaydedip açılan pencerede sitemiz için bir isim belirleme.
b. Yaptığımız tüm işlemleri kaydetme. Şablonum için tüm yapacağınız işlemler bittikten sonra Yayınla sekmesini kullanacağız. Bu konuyu unutmayın.
7. Siteniz için bir isim girin ve kaydedin. Diğer açıklamaları okuyarak bilgi edinin. İsim girme işleminiz bittiğinde onaylı tebrikler siteniz kaydedildi ibaresini göreceksiniz.

8. Menü çubuğunda Sitelerim ismine tıklayın sitenizin kaydedilmiş durumunu inceleyin.
9. Wix sitesine giriş yaptığınızda Sitelerinizi göreceksiniz siteyi yönet veya siteyi düzenle seçenekleri ile sitenize giriş yapın.
10. Wix site, Menü çubuğunda Sayfa ismini ve hemen yanında Home yazısını görmüş olmalısınız. Açılır pencereyi açtığınızda yeni kurulan şablon menü başlık isimleri bu kısımda görülmektedir. Bu ilk yazımızda site Başlık ismini değişeceğiz. Her konu uzun bir yazı olabileceğinden diğer konuları aşama aşama takip ederek sitenizin nasıl yapılandırıldığını kısa zamanda anlayacaksınız. Acele etmemenizi ve Wix sitesi hakkında yazdıklarımı Menü çubuğunda Wix ismine tıklayarak her zaman okuyabilirsiniz.


Site Başlık İsmi değişimi :

1. Eklediğiniz şablon site ismine tıklayın. Metin düzenle seçeneği açılacaktır. Kursörünüz yazı başlığında yanıp söndüğüne bakın.
2. Site başlık ismini girin. Yazı düzenleme editörünü göreceksiniz. Editörü sağa sola alabilmek için x işaretinin hemen altından tutarak sürükleyebilirsiniz.
3. Yazı çevresinde oluşan diktörgen çerçeve altında tutamaç vardır. Tutamaçı aşağıya çekerseniz arka plan resmi ile birlikte şekli değişir. İstediğiniz bir konum ve yazı karakter kümesini bu alandan ayarlayabilir, renkleri yazı tiplerini değişebilirsiniz.
4. Başlık ismi ayarlarınız bittiğinde kaydedin ve önizleme yapın. Bir sonraki yazımızda farklı bir anlatımda buluşmak üzere.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Paint Net ile Resim arka plan Görüntüyü Şeffaf Yapma

Paint Net Resim editörü ile, Web sitenize yükleyeceğiniz resmin arka plan görüntüsünü görülmez şeffaf, transparan yaparak kullanabilirsiniz. Site başlık resmi, arka plan resmi, banner, logo, transparan resim ve çeşitli efekt araçlarını Paint.NET ücretsiz resim editörünü kullanarak yapmanız mümkün. Bilgisayarınıza Paint.NET ücretsiz resim editör programını kurmadı iseniz aşağıda verilen bağlantı linki ile programı indirip ücretsiz kullanın. 
Paint.NET resim editör programını zip sıkıştırmasından çıkardıktan sonra kurdugunuzda, program Ingilizce olarak karşınıza çıkacaktır. Diğer zip dosyasını da kurarak Türkçe’e çevrilmiş olarak göreceksiniz. Paint.NET ücretsiz bir program olmasına rağmen çok fazla seçeneği sizlere sunuyor. Resimlerinizi istediğiniz gibi tanzim edebileceğiniz ücretsiz bir resim editörü.

NOT: Programın kurulum ve çalışması için işletim sisteminizde, NET Framework 4.5 yüklü olması gerektiğini unutmayın.

Lisans: Ücretsiz, İşletim Sistemi: Win8/Win7/Vista/WinXP/Win8.1
Kurulu…

Windows 10 Denetim Masası Komutlarına Kısa Yoldan Ulaşma

Windows 10 işletim sistemi arama penceresine tıklayarak bulmak istediğiniz komut dosyalarını kısa yoldan bir tıklama ile erişim ve kullanma ile ilgili açıklamalar. Bilgisayarınıza Windows 10 işletim sistemini yeni kurdu iseniz denetim masasını bulmak için zorlanıyor olabilirsiniz. Denetim masasını arama çubuğuna yazarak bulabileceğiniz gibi daha kolay bir şekilde de ulaşmanız mümkündür. Denetim masasında bulunan komut dosyalarına kısa yoldan ulaşmak için ilgili adımları inceleyin.
Windows 10 Denetim masası kısayol komut dosyalarını açma :1. Sol köşede bulunan 4 ad. kareden oluşan Windows 10 İcon’una maus'unuzu getirin ve sağ düğmesine tıklayarak çalıştırın.
2. Karşınıza Windows 10 Denetim masası komut seçenekleri çıkacaktır.
3. Denetim masasında mevcut olan birçok komutları artık bir tıklama ile açıp kullanabilirsiniz.

Blogger Açılır Menü Oluşturma

Blogger, Blog’larınıza iki adımda açılır menü nasıl oluştururuz ? Açılır menüyü biçimlendirme veya yeni menü eklemek için yapılması gereken işlemler nelerdir ? Klasik Blogger kullanan birçok arkaşımıza yardımcı olmak ve arayış çabalarını biraz olsun hafifletmek için blog’unuza iki adımda açılır menü ekleyebileceğiniz çok basit iki kod veriyorum. Şimdi açılır menü kategorimizi nasıl yapacağız adım adım bakalım. Kodları blog’larınıza eklediğinizde manuel ayarlar yapabildiğiniz gibi Blogger’un özelleştirme seçeneklerini de kullanarak menünün arka plan renklerini, sekme renklerini, yazı renklerini değiştirme şansına sahipsiniz. Bu yazıyı yazmamdaki en büyük etken, yeni blog'cuların açılır menü oluşturarak bloglarını güzelleştirmeleri ve bloglarını severek yazılarına devam etmeleridir.
Açılır Menü nasıl oluşturulur ?1. Blogger → Yerleşim → HTML/JavaScript Gadget’ini açın ve aşağıdaki kodu yapıştırın.

<div id='gpnavbar'> <ul id='gpnav'> <li&…

Facebook Candy Crush Saga Oyunu Çalışmıyor Çözüm

Candy Crush Saga, Facebook oyun platformunda 64 milyon kişinin beğenisini kazanmış ilgi çekici oyunu mutlaka biliyor ve oynuyorsunuzdur. Kişisel olarak oyunları pek sevmesem de aile içerisinde, Facebook oyunları çok sıkça oynanır. Sebeb her nedense 2 gündür Facebook Candy Crush oyunu açılmıyor Adobe Flash Player yüklenmesi gerektiği uyarısı veriyor. Evde mobil olarak açılan Candy Crush oyunu, farklı 2 bilgisayar da denendiğinde çalışmıyordu. IE, Firefox, Google Chrome tüm tarayıcılar da denendi mümkün değil oyunu açamadık.
Tarayıcılar silinip tekrar kuruldu, Adobe Flash Player 12 son sürüm yüklendi hayır oyun açılamıyor ısrarla Flash yüklenmesi gerektiği ekranda yazıyordu. Geliştirici sitesine yardımcı olmaları için yorum ve ileti yazdım. Yardımcı olabileceklerini düşündüm. Yazdığım yoruma verilen cevapta konunun en ilginç tarafıydı. Verilen cevapta dil desteklerinin olmadığı ve forumlara bakmam isteniyordu. Böyle bir cevaba güldüm. Google1998 senesinde arama motorlarına başladığında …

Windows İşletim Sistemi 32 Bit ve 64 Bit Arasındaki Fark

Windows İşletim Sistemi kullanan, bilgisayar kullanıcısı 64 bit işletim sistemlerini kullanmayı düşünerek bir çoğu bu sisteme geçmiş, ancak oyun ve performans deneyiminde sıkıntı yaşayarak tekrar 32 bit işletim sisteme geri dönmek durumunda kalmıştır. 32 Bit ve 64 Bit arasındaki sorunlar devam ederken ister istemez insan bu iki sitemi merak etmektedir. Bu iki sitem arasındaki fark, 32 bit ve 64 bit terimleri bir bilgisayarın işlemcisinin (CPU) veri bilgilerini işleme şekilleriyle ilgilidir. Windows’un 32 bit ve 64 bit sürümleri sırasıyla 32 bit ve 64 bit işlemciye sahip bilgisayarlar için tasarlanmıştır. Windows’un 64 bit sürümü 32 bit sürümüne nazaran daha fazla bellek (Ram) kullanımına sebep olur. Bu da performansı olumsuz yönde etkiler. O yüzden bilgisayarınızın performansına göre 32 bit veya 64 bit işletim sistemi seçmenizde fayda vardır. Örneğin, sahip olduğunuz RAM 4 GB ve altındaysa 32 bit sistem kullanmalısınız. Bu değerler üstündeyse 64 bit kullanmanızda bir sakınca yoktur ki…

Tarayıcınızda Yan Uygulamaları Denetleyin (Resimli Anlatım)

Tarayıcınızda Firefox kullanıyorsanız, Yan Uygulamalarınızı denetlemelisiniz. Bazı resim ve videoların izlenmediği açılamadığı mutlaka olmuştur. Devamlı uyarı alıyorsunuz, şunu yükle bunu yükle. Nerde ne yapacağınızıda bilmiyorsunuz. Mutlaka bu konuları yaşamış olmalısınız. Nedenini biliyormusunuzun ? Kesinlikle hayır olarak cevap verdiğinizi biliyorum. Bilgisayarı kullanmayıda tam bilmiyorsunuz. Nerede ne yapmanız gerektiği konusunda yardım almak istediğinizde arkadaşınız da aynı konuda sıkıntılı. Birde okumayı sevmiyorsanız yada araştırma gibi bir alışkanlığınız da yoksa aşağıda açıkladığım konuları okuyarak bu sıkıntılardan kurtulabilir rahat rahat tarayıcınızı kullanabilirsiniz.

Merak etmeyin çok uzun ve uğraş gerektiren anlatım değil bunlar. Bu işlemleri yaptığınızda kendinizi çok daha mutlu hissedecek hatta arkadaşlarınızı arayarak sizde onlara yardım edeceksiniz. Bu bence çok büyük bir mutluluk. En azından ben böyle görüyorum. Hadi bakalım dikkatlice bu basit adımlara bakalım …

Google Chrome Zenmate Uzantısı İle Sitelere Engelsiz Girin

ZenmateVPN hizmeti, tüm sitelere  şifreli ve güvenli giriş yapabileceğiniz ücretsiz Google Chrome tarayıcı eklentisidir. Ücretsiz hizmet veren Zenmate VPN’i (wikipedia) bir tıkla tarayıcınıza kurarak ülkeler tarafından uygulanan kısıtlama engelini aşarak çalışmalarınızı sağlıklı bir şekilde yürütebileceğiniz bir girişimdir.Zenmate hakkında geniş bilgiyi buradan inceleyebilirsiniz.

Chrome Tarayıcı Kaldırılma-Yükleme Sorun ve Çözümleri

Google Chrome tarayıcı verilerini tümüyle nasıl kaldıracaksınız?Chrome tarayıcıyı kaldırdık sonra tekrar nasıl kuracaksınız? Chrome tarayıcız da bazı uygulamaları neden göremiyorsunuz? Bazı internet sitelerine neden giremiyorsunuz? Tüm bu sorulardan biri ile karşılaştı iseniz aşağıda yazılanları okumanızı öneririm.

Paint Resim Editörü ile Transparan Resim Yapma

Bilgisayarınızın Windows işletim sisteminde mevcut olan, Paint resim editör proğramını kullanarak arka plan rengi beyaz görülen muhtelif resim çeşitlerinden oluşan görüntüleri (saydam seçim) Transparan resim formatına dönüştürüp kullanabilirsiniz. Hatta, Paint programını kullanarak blog başlık resminize isminizden önce şeffaf banner eklemenizde mümkündür.
Paint resim editörü ile resimlerinizden oluşan transparan görüntüleri tek resim olarak düzenleyip kullanabilmeniz için aşağıda anlatımı yapılan YouTube videosunu izlemenizi öneririm.
Paint Resim Editörü Proğramını açın:1. Başlat → Tüm programlar → Donatılar → Paint, tıklayarak açın.  

2. Transparan resim hazırlama ile ilgili anlatım video'usunu şimdi izleyin.

3. Mevcut resimlerden seçeceğiniz bir iki resim ile test çalışması yaparak video da açıklaması yapılan anlatımı yaşamaya çalışın.

⇛Ayrıca okuyun:Resim editörleri ile ilgili yazılar.

Paint resim editörü ile Transparan Resim anlatım videosu

Paint ile Resim Boyutlandırma Seo

Windows yazılımında bulunan ücretsiz Paint resim proğramı ile blog resimlerini boyutlandır. Her bilgisayarda Windows işletim sistemi yüklü olduğundan windows’un ücretsiz resim proğramı Paint bulunmaktadır. Dinamik blogger yazı çubuğuna resim yazı ekleme , Blogger Favicon’unu kendin tasarla ve Blogger özel tema şablonuna slayt resmi yükleme ile ilgili yazımda ücretsiz resim proğramı Paint kullanımından sizlere bahsetmiştim.Google, Seo (Arama motoru optimizasyonu) sistemine haddinden fazla önem vermektedir.
Çünki Google bu sistem içinde gelişimini devam ettirmektedir.Bizlere düşen en büyük görev, kullanmakta olduğumuz ücretsiz Google ürünü Blogger’u en iyi şekilde optimize ederek hem kendimize hemde Google destek vermektir.Blog’unuzu optimize etmeniz gereken birçok uygulama mevcuttur.Biz bugün yazı içeriklerimize eklediğimiz ve blog hızını etkileyen resimlerin boyutlandırılması konusunu inceleyeceğiz.
Resim uzantıları ve resim boyutlandırılması neden önemlidir?

1. Blog yazı tasarımınında