Ana içeriğe atla

Google Slaytlar İle Bloguna Kod Eklemeden Slayt Oluştur


Google Drive, Google Slaytlar ile hiçbir kod kullanmadan web sitene 5 adet resim, yazı başlık metni ve link bağlantısı ile kendi slayt medyanı oluştur.

Web site tasarımında usta olmayabilirsiniz. Kod bilginiz de olmayabilir. Ancak bugüne kadar çok arzu edipte yapamadığınız Slayt medyanızı hiçbir kod kullanmadan çok sevdiğiniz blog resimlerinden 5 adet seçip, kendi Slayt tasarımını artık yapabileceksin.

Google Slaytlar ile ilk kez kendi slayt medyanı yarattığında bu işin bu kadar kolay olabileceğine inanamayacaksın. Google Slaytlar ile ürün, gezi, kitap, yemek tarifi ve tanımlamalar gibi birçok işleri yaparak ufkunuz, ileriye bakış tarzınız değişecek. Hazırsanız hemen başlayalım.

Google Slayt İçin Gerekli Ön Bilgiler:

1. Web site yazılarınızdan Slayt resmi için 5 adet resmi masa üstüne kaydedin.

2. Bir metin dosyasına, Slayt yapacağınız yazı başlık metin ve bağlantı linkini birden beşe kadar alt alta not alın. Not alma işlemi bittiğinde resim yapılandırma işine başlayabiliriz.

3. Masa üstünde bulunan beş adet resminizi Google Slayt doküman ebatları ile uyumlu olması için şu ebatlarda düzenleyin. 740 x 280 px.

4. Resim ebatları 1 px.’den az yada fazla olabilir. Sorun yapmayın. Daha sonra resimleri kenarından tutup ayarlayabiliriz.

Kendi Slayt Medyanı Şimdi Oluştur:

1. Google Drive açın.

2. Sol üst kısımda Yeni butona tıklayın.

3. Google Slaytlar, Dokunun. Karşınıza Adsız sunu başlık ismi ile Slayt dokümanı açılacaktır.

4. Sağ tarafta Temalar ismi altında beğendiğiniz birçok farklı temadan birine tıklayın.

5. Seçtiğiniz tema üzerinde iken farenin sağ kısmına tıklayıp tema düzenini de seçebilirsin.
Resmi büyük izle;6. Daha önceden hazırladınız Başlık metni ve Başlık link notunuzu açın.

7. Başlık ekle yazan metin alanına Başlık metnini yazın. Örnek Başlık metni:

Windows 10 Denetim Masası Komutlarına Kısa Yoldan Ulaşma

Başlık linki: 

https://guney59.blogspot.com.tr/2015/08/windows-10-denetim-masas-komutlarna-ksa.html

8. Başlık metin boyutunu 36 olarak belirleyin. Farklı renk veya yazı görsellerini üst menüden seçip değiştirebilirsiniz.

9. Başlık metnini seçin ve biraz önce kaydettiğiniz Başlık metin linkini üst menüde bulunan Bağlantı ekle, simgesine tıklayıp linkinizi ekleyin. Rengi değişirse seçin beyaz yapın.

10. Bir alt kısma tıklayın ve Menü çubuğunda şu adımları takip ederek resminizi ekleyin, Ekle→ Görüntü.

11. Eklediğiniz resme tıklayın ve üst, alt,yan kısımlarda bulunan genişletme noktaları ile çerçeve içine hizalayın. Resim ve Başlık metni için tüm yapmanız gereken bunlardan ibaret. Dikkat ederseniz hiçbir kod kullanmadık.

12. Yeni bir resim eklemek için, Menü çubuğunda bulunan sol köşedeki + Yeni Slayt (Ctrl+M) dokunun. Yeni bir pencere açılacak yukarıda anlatılan ilgili adımları takip ederek devam edin.

Slayt Medyanıza Animasyon ekleme:

1. Menüden Geçişi Değiştir tıklayın. Animasyonlar ismi ile açılan pencere içinde Geçiş yok yazan pencereyi genişletin. Karartma, Sağdan, Soldan, Çerçeve gibi animasyonları göreceksiniz. Herhangi birini seçin. Oynata tıklayın ve Animasyonun ön izlemesini yapın.

2. Hangi animasyon hoşunuza giderse Tüm slaytlara uygula ismine tıklayarak düzenlediğiniz Slayt medyanızı bitirin.

3. Slayt hızını Yavaş, Orta, Hızlı olarak seçebilirsiniz. Varsayılan slayt hızlı olarak karşınıza gelir. Son olarak Yaptığınız Slayt Medyanızı Web ortamında yayınladıktan sonra kodları web sitenize eklemekten başka bir şey kalmıyor.

Slayt Medyasını Yayınlama İşlemleri:

1. Menüdeki, Dosya ismine dokunun ve Web’de yayınla seçeneğine tıklayın.

2. Web’de yayınla penceresi açılacaktır.

3. Ekle sekmesine tıklayın. Bu alanda, Slayt boyutu, Slaytları otomatik olarak ilerlet, Oynatıcı yüklendiğinde slayt gösterisini hemen başlat, Son slayttan sonra slayt gösterisini yeniden başlat, seçeneklerini yapılandırın. Aşağıda örneği verilen resmi inceleyin.


4. Yaptığımız Slayt Medyasını web ortamında yayınladığınız da size bir iframe kodu verecektir. Blog temanızın genişliğine göre kod içinde bulunan Genişlik ve Yükseklik ayarlarını değiştirip temanız ile uyumlu hale getirin. Resmi inceleyin.


Yukarıda anlatılan konu size uzun ve can sıkıcı gibi gelebilir. Ancak bir kez uyguladıktan sonra tüm bu işlemleri tekrar yapmanız 10 dakikanızı dahi almayacaktır. İstediğiniz kadar Slayt yapabilirsiniz. Yaptığınız işlem, Google Drive kotanızı etkilemez ve aşağıya düşürmez. Konu hakkında sormak istediklerinizi yorum penceresinden ileterek yardım alabilirsiniz.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Paint Net ile Resim arka plan Görüntüyü Şeffaf Yapma

Paint Net Resim editörü ile, Web sitenize yükleyeceğiniz resmin arka plan görüntüsünü görülmez şeffaf, transparan yaparak kullanabilirsiniz. Site başlık resmi, arka plan resmi, banner, logo, transparan resim ve çeşitli efekt araçlarını Paint.NET ücretsiz resim editörünü kullanarak yapmanız mümkün. Bilgisayarınıza Paint.NET ücretsiz resim editör programını kurmadı iseniz aşağıda verilen bağlantı linki ile programı indirip ücretsiz kullanın. 
Paint.NET resim editör programını zip sıkıştırmasından çıkardıktan sonra kurdugunuzda, program Ingilizce olarak karşınıza çıkacaktır. Diğer zip dosyasını da kurarak Türkçe’e çevrilmiş olarak göreceksiniz. Paint.NET ücretsiz bir program olmasına rağmen çok fazla seçeneği sizlere sunuyor. Resimlerinizi istediğiniz gibi tanzim edebileceğiniz ücretsiz bir resim editörü.

NOT: Programın kurulum ve çalışması için işletim sisteminizde, NET Framework 4.5 yüklü olması gerektiğini unutmayın.

Lisans: Ücretsiz, İşletim Sistemi: Win8/Win7/Vista/WinXP/Win8.1
Kurulu…

Windows 10 Denetim Masası Komutlarına Kısa Yoldan Ulaşma

Windows 10 işletim sistemi arama penceresine tıklayarak bulmak istediğiniz komut dosyalarını kısa yoldan bir tıklama ile erişim ve kullanma ile ilgili açıklamalar. Bilgisayarınıza Windows 10 işletim sistemini yeni kurdu iseniz denetim masasını bulmak için zorlanıyor olabilirsiniz. Denetim masasını arama çubuğuna yazarak bulabileceğiniz gibi daha kolay bir şekilde de ulaşmanız mümkündür. Denetim masasında bulunan komut dosyalarına kısa yoldan ulaşmak için ilgili adımları inceleyin.
Windows 10 Denetim masası kısayol komut dosyalarını açma :1. Sol köşede bulunan 4 ad. kareden oluşan Windows 10 İcon’una maus'unuzu getirin ve sağ düğmesine tıklayarak çalıştırın.
2. Karşınıza Windows 10 Denetim masası komut seçenekleri çıkacaktır.
3. Denetim masasında mevcut olan birçok komutları artık bir tıklama ile açıp kullanabilirsiniz.

Blogger Açılır Menü Oluşturma

Blogger, Blog’larınıza iki adımda açılır menü nasıl oluştururuz ? Açılır menüyü biçimlendirme veya yeni menü eklemek için yapılması gereken işlemler nelerdir ? Klasik Blogger kullanan birçok arkaşımıza yardımcı olmak ve arayış çabalarını biraz olsun hafifletmek için blog’unuza iki adımda açılır menü ekleyebileceğiniz çok basit iki kod veriyorum. Şimdi açılır menü kategorimizi nasıl yapacağız adım adım bakalım. Kodları blog’larınıza eklediğinizde manuel ayarlar yapabildiğiniz gibi Blogger’un özelleştirme seçeneklerini de kullanarak menünün arka plan renklerini, sekme renklerini, yazı renklerini değiştirme şansına sahipsiniz. Bu yazıyı yazmamdaki en büyük etken, yeni blog'cuların açılır menü oluşturarak bloglarını güzelleştirmeleri ve bloglarını severek yazılarına devam etmeleridir.
Açılır Menü nasıl oluşturulur ?1. Blogger → Yerleşim → HTML/JavaScript Gadget’ini açın ve aşağıdaki kodu yapıştırın.

<div id='gpnavbar'> <ul id='gpnav'> <li&…

Facebook Candy Crush Saga Oyunu Çalışmıyor Çözüm

Candy Crush Saga, Facebook oyun platformunda 64 milyon kişinin beğenisini kazanmış ilgi çekici oyunu mutlaka biliyor ve oynuyorsunuzdur. Kişisel olarak oyunları pek sevmesem de aile içerisinde, Facebook oyunları çok sıkça oynanır. Sebeb her nedense 2 gündür Facebook Candy Crush oyunu açılmıyor Adobe Flash Player yüklenmesi gerektiği uyarısı veriyor. Evde mobil olarak açılan Candy Crush oyunu, farklı 2 bilgisayar da denendiğinde çalışmıyordu. IE, Firefox, Google Chrome tüm tarayıcılar da denendi mümkün değil oyunu açamadık.
Tarayıcılar silinip tekrar kuruldu, Adobe Flash Player 12 son sürüm yüklendi hayır oyun açılamıyor ısrarla Flash yüklenmesi gerektiği ekranda yazıyordu. Geliştirici sitesine yardımcı olmaları için yorum ve ileti yazdım. Yardımcı olabileceklerini düşündüm. Yazdığım yoruma verilen cevapta konunun en ilginç tarafıydı. Verilen cevapta dil desteklerinin olmadığı ve forumlara bakmam isteniyordu. Böyle bir cevaba güldüm. Google1998 senesinde arama motorlarına başladığında …

Windows İşletim Sistemi 32 Bit ve 64 Bit Arasındaki Fark

Windows İşletim Sistemi kullanan, bilgisayar kullanıcısı 64 bit işletim sistemlerini kullanmayı düşünerek bir çoğu bu sisteme geçmiş, ancak oyun ve performans deneyiminde sıkıntı yaşayarak tekrar 32 bit işletim sisteme geri dönmek durumunda kalmıştır. 32 Bit ve 64 Bit arasındaki sorunlar devam ederken ister istemez insan bu iki sitemi merak etmektedir. Bu iki sitem arasındaki fark, 32 bit ve 64 bit terimleri bir bilgisayarın işlemcisinin (CPU) veri bilgilerini işleme şekilleriyle ilgilidir. Windows’un 32 bit ve 64 bit sürümleri sırasıyla 32 bit ve 64 bit işlemciye sahip bilgisayarlar için tasarlanmıştır. Windows’un 64 bit sürümü 32 bit sürümüne nazaran daha fazla bellek (Ram) kullanımına sebep olur. Bu da performansı olumsuz yönde etkiler. O yüzden bilgisayarınızın performansına göre 32 bit veya 64 bit işletim sistemi seçmenizde fayda vardır. Örneğin, sahip olduğunuz RAM 4 GB ve altındaysa 32 bit sistem kullanmalısınız. Bu değerler üstündeyse 64 bit kullanmanızda bir sakınca yoktur ki…

Tarayıcınızda Yan Uygulamaları Denetleyin (Resimli Anlatım)

Tarayıcınızda Firefox kullanıyorsanız, Yan Uygulamalarınızı denetlemelisiniz. Bazı resim ve videoların izlenmediği açılamadığı mutlaka olmuştur. Devamlı uyarı alıyorsunuz, şunu yükle bunu yükle. Nerde ne yapacağınızıda bilmiyorsunuz. Mutlaka bu konuları yaşamış olmalısınız. Nedenini biliyormusunuzun ? Kesinlikle hayır olarak cevap verdiğinizi biliyorum. Bilgisayarı kullanmayıda tam bilmiyorsunuz. Nerede ne yapmanız gerektiği konusunda yardım almak istediğinizde arkadaşınız da aynı konuda sıkıntılı. Birde okumayı sevmiyorsanız yada araştırma gibi bir alışkanlığınız da yoksa aşağıda açıkladığım konuları okuyarak bu sıkıntılardan kurtulabilir rahat rahat tarayıcınızı kullanabilirsiniz.

Merak etmeyin çok uzun ve uğraş gerektiren anlatım değil bunlar. Bu işlemleri yaptığınızda kendinizi çok daha mutlu hissedecek hatta arkadaşlarınızı arayarak sizde onlara yardım edeceksiniz. Bu bence çok büyük bir mutluluk. En azından ben böyle görüyorum. Hadi bakalım dikkatlice bu basit adımlara bakalım …

Google Chrome Zenmate Uzantısı İle Sitelere Engelsiz Girin

ZenmateVPN hizmeti, tüm sitelere  şifreli ve güvenli giriş yapabileceğiniz ücretsiz Google Chrome tarayıcı eklentisidir. Ücretsiz hizmet veren Zenmate VPN’i (wikipedia) bir tıkla tarayıcınıza kurarak ülkeler tarafından uygulanan kısıtlama engelini aşarak çalışmalarınızı sağlıklı bir şekilde yürütebileceğiniz bir girişimdir.Zenmate hakkında geniş bilgiyi buradan inceleyebilirsiniz.

Chrome Tarayıcı Kaldırılma-Yükleme Sorun ve Çözümleri

Google Chrome tarayıcı verilerini tümüyle nasıl kaldıracaksınız?Chrome tarayıcıyı kaldırdık sonra tekrar nasıl kuracaksınız? Chrome tarayıcız da bazı uygulamaları neden göremiyorsunuz? Bazı internet sitelerine neden giremiyorsunuz? Tüm bu sorulardan biri ile karşılaştı iseniz aşağıda yazılanları okumanızı öneririm.

Paint Resim Editörü ile Transparan Resim Yapma

Bilgisayarınızın Windows işletim sisteminde mevcut olan, Paint resim editör proğramını kullanarak arka plan rengi beyaz görülen muhtelif resim çeşitlerinden oluşan görüntüleri (saydam seçim) Transparan resim formatına dönüştürüp kullanabilirsiniz. Hatta, Paint programını kullanarak blog başlık resminize isminizden önce şeffaf banner eklemenizde mümkündür.
Paint resim editörü ile resimlerinizden oluşan transparan görüntüleri tek resim olarak düzenleyip kullanabilmeniz için aşağıda anlatımı yapılan YouTube videosunu izlemenizi öneririm.
Paint Resim Editörü Proğramını açın:1. Başlat → Tüm programlar → Donatılar → Paint, tıklayarak açın.  

2. Transparan resim hazırlama ile ilgili anlatım video'usunu şimdi izleyin.

3. Mevcut resimlerden seçeceğiniz bir iki resim ile test çalışması yaparak video da açıklaması yapılan anlatımı yaşamaya çalışın.

⇛Ayrıca okuyun:Resim editörleri ile ilgili yazılar.

Paint resim editörü ile Transparan Resim anlatım videosu

Paint ile Resim Boyutlandırma Seo

Windows yazılımında bulunan ücretsiz Paint resim proğramı ile blog resimlerini boyutlandır. Her bilgisayarda Windows işletim sistemi yüklü olduğundan windows’un ücretsiz resim proğramı Paint bulunmaktadır. Dinamik blogger yazı çubuğuna resim yazı ekleme , Blogger Favicon’unu kendin tasarla ve Blogger özel tema şablonuna slayt resmi yükleme ile ilgili yazımda ücretsiz resim proğramı Paint kullanımından sizlere bahsetmiştim.Google, Seo (Arama motoru optimizasyonu) sistemine haddinden fazla önem vermektedir.
Çünki Google bu sistem içinde gelişimini devam ettirmektedir.Bizlere düşen en büyük görev, kullanmakta olduğumuz ücretsiz Google ürünü Blogger’u en iyi şekilde optimize ederek hem kendimize hemde Google destek vermektir.Blog’unuzu optimize etmeniz gereken birçok uygulama mevcuttur.Biz bugün yazı içeriklerimize eklediğimiz ve blog hızını etkileyen resimlerin boyutlandırılması konusunu inceleyeceğiz.
Resim uzantıları ve resim boyutlandırılması neden önemlidir?

1. Blog yazı tasarımınında