Blogger Favicon Gadgetine Kendi Profil Resmini Ekleme

Blogger’un, Favicon Gadget’ini kullanarak kendi kişisel profil resminizi 16x16 px. ebatları ile tarayıcı başlık sekmesinde nasıl gösterebilirsiniz? Blogger’un kumanda panelinde gadget eklentileri arasında “Sık kullanılan simge” ismi ile gördüğünüz favicon ekleme aracını kullanarak aşağıda verilen açıklamalar yardımı ile profil resminizi tarayıcı sekmesine ekleyin.

Profil resim ebatlarınızın büyük olması önemli değildir. Büyük resimden küçültme yapacağımızdan sorun yaşamayacaksınız. Resminizin ebatlarını düzenlemek için herkesin bilgisayarında bulunan Windows’un resim editörlerinden olan Paint programını kullanacağız. Paint programını bilmeyen arkadaşlar aşağıda verilen bağlantılardan bilgi alabilir ayrıca resminizin arka planını transparan da yapabilirsiniz.

Paint ile Resim Boyutlandırma Seo

Paint Resim Editörü ile Transparan Resim Yapma

Paint programı basit geliyorsa daha fazla geliştirilmiş Paint resim editörü de kullanabilirsiniz.

Paint.Net 4.0.8 Resim Editörü Ücretsiz İndir

Profil resmini Favicon olarak tarayıcı sekmesinde gösterme :

1. Profil resminizi seçin ve masa üstüne kaydedin.

2. Bilgisayarınızda bulunan Paint programını açıp, profil resminizi yükleyin. Daha önceden transparan olarak düzenlediğim profil resmim gibi yüklemeyi tamamlayın.
Adnan Güney profil resim örneği

3. Yüklediğiniz resim kenarlarını düzenleyin. Üst kısımda yeniden boyutlandır ismine tıklayın.

4. Açılan pencerede “En boy oranını kaldır” onayı kaldırın.

5. Piksele tıklayın en alt kısımda, Yatay : 150, Dikey : 150, değerlerini girin ve tamam ismine tıklayarak uygulamayı başlatın. 
Piksel yeniden boyutlandırma

6. Yukarıda anlatılan şekilde işlem yaptığınızda yeni boyutlu resmimiz 150x150 px. değerlerinde küçülmüş olarak karşımıza gelecektir.
Adnan Güney 150x150 px. profil resim örneği


7. Resminizi üst kısımda, Dosya → Farklı kaydet → .PNG resim formatında masa üstüne kaydedin.

Profil resminizin, Blogger’a Favicon olarak eklenmesi :

1. Blogger kumanda paneline giriş yapın.

2. Yerleşim → Sık kullanılan simge → Düzenle, ile gadgeti açın.
Sık kullanılan simge gadgeti

3. Dosya seç, ismine tıklayın ve biraz önce masa üstündeki resminizi seçerek yükleyin. Yükleyeceğiniz 150x150 px. ebatlarındaki resminiz 16x16 px. değerleri ile Blogger sunucusuna kaydedilecektir.
Adnan Güney 16x16 px. favicon profil resim örneği

Yükleyeceğiniz resim ebatlarını isterseniz 250x250 px. değerlerinde de yükleme yapabilirsiniz. Resminiz biraz daha büyük ve net olacaktır.