Ana içeriğe atla

Blogger Resimli Son Yazılar Slayt Eklentisi

Blogger ana sayfa sidebar da son yazılarınızın başlık isim linki, yazı açıklama metni ve yazılarınıza eklediğiniz ilk resmin otomatik geçişler ile görülmesini sağlayan, Son Yazılar Slayt Eklentisi. Blogunuzda gadget olarak kullanacağınız slayt eklentisi oldukca hızlı olup, Json ve Java kodlarından oluşturulmuştur. Blog’unuzun açılış hızını etkilemez. Bloger yazı editöründe yazdığınız yazıların başlık linkini, yazı açıklama metnini ve ilk eklediğiniz resmi otomatik olarak slayt formatına dönüştürür. görülmesini istediğiniz resim ve açıklamaları siz belirlersiniz. Görülmesini istediğiniz yazılar için hemen alt kısımda otomatik bir numaratör navigasyon sistemi çalışır. Resmin üzerine maus yanaştırıldığında slayt kendini otomatikman bekleme pozisyonuna alır. Maus’u navigasyondan uzaklaştırdığınızda slayt çevrimi devam eder. Eklenti içindeki CSS kodlarını değiştirerek genişlik ve yükseklik ayarı yapabirsiniz. Eklentinin en güzel özelliklerinden biride her yeni yazınızda kodlar içine resim linki veya açıklama eklemeden otomarik olarak tüm işlemleri kendinin düzenleyerek görevine devam etmesidir. Bu özellikte de sizin slayt resimleri değiştirme gibi uzun uzadıya bir işlem yapmamanızı sağlar. Resimli Son Yazılar Slayt Eklentisinin bir başka özelliği de, öne çıkan yazılarınızda kullandığınız herhangi bir etiketi ilgili alana girerek o etikete ait ilgili ayazıların görülmesidir. Blog’unuzda bu kadar işlevsel bir eklentinin kullanılması tavsiye ederim. Eklentinin nasıl çalıştığını canlı demosundan inceleyebilirsiniz.
Demo görüntüsünü incelemek için giriş yaptığınızda sidebar sağ alt kısımda Blog Post gadget başlık ismi ile düzenlenmiş slayt görselidir.
Resimli Son Yazılar Slayt Eklentisinin kurulumu :
1. Blogger kumanda paneline giriş yapın.
2. Yerleşim, Gadget ekle, Html/JavaScrip gadgetini açın ve aşağıdaki kodları ekleyin. Emeğe saygı duyuyor ve bana destek vermek istiyorsanız kod içindeki Gadget’i al link bağlantısını lütfen silmeyin.
<link rel="stylesheet" type="text/css" href="http://blogger-json-experiment.googlecode.com/svn/resources/blogger-feed-rotator-plugin/default-style.min.css"/>
<style type="text/css">
.slider-rotator {
 width:250px;
 height:340px;
}
</style>
<div id="slider-rotator" class="slider-rotator loading"></div>
<script type="text/javascript" src="http://blogger-json-experiment.googlecode.com/svn/resources/blogger-feed-rotator-plugin/blogger-feed-rotator.min.js"></script>
<script type="text/javascript">
makeSlider({
  url: "http://adnanguney.blogspot.com",
  numPost: 4,
  newTabLink: false,
  showDetail: true,
  summaryLength: 120,
  titleLength: "auto",
  showThumb: true,
  thumbWidth: 250,
  squareThumb: true,
  noThumb: "http://3.bp.blogspot.com/-vpCFysMEZys/UOEhSGjkfnI/AAAAAAAAFwY/h1wuA5kfEhg/s72-c/grey.png",
  showNav: true,
  navText: {
    prev: "&lt;",
    next: "&gt;"
  },
  containerId: "slider-rotator",
  autoSlide: true,
  interval: 6000,
  speed: 1000,
  hoverPause: true,
  crossFade: false,
  autoHeight: false
});
</script>
<div style="font-size:10px;text-align: center;">By <a href="http://guney59.blogspot.com/2015/01/blogger-resimli-son-yazlar-slayt.html"target="_blank"> Adnan Güney Gadgeti Al</a></div>
Özelleştirme :
width: 250px : Gadget resim genişliği
height: 340px : Gadget resim yüksekliği
http://adnanguney.blogspot.com : Kendi blog isminizi aynı formatta girin.
numPost: 4 : Görülmesini istediğiniz yazı rakamı
summaryLength: 120 : Yazı açıklama uzunluğu.
thumbWidth: 250 : Resmin genişliği
Etiket ile slayt oluşturmak isterseniz :
Aşağıda verilen etiket kalıbını “ newTabLink: false “ etiketinin hemen altına yapıştırın.
labelName: "etiketismi",
Etiketten oluşan slayt’ı kullanmak için “etiketismi “ yazan kısma etiketinizi girin. Tırnak işaretlerinin bozulmamasına ve etiketinizi doğru girmeye dikkat edin.

NOT : Blogunuzda Jguery kütüphanesinin son güncelleşmiş linki yoksa aşağıdaki verilen etiketi bularak, hemen altına aşağıdaki link’i yapıştırın. Bu link olmadan yukarıdaki kodlar çalışmayacaktır.
]]></b:skin> 
Güncelleşmiş Jguery linki :
<script src='https://ajax.googleapis.com/ajax/libs/jquery/1.11.1/jquery.min.js' type='text/javascript'/>

Bu blogdaki popüler yayınlar

Paint Net ile Resim arka plan Görüntüyü Şeffaf Yapma

Paint Net Resim editörü ile, Web sitenize yükleyeceğiniz resmin arka plan görüntüsünü görülmez şeffaf, transparan yaparak kullanabilirsiniz. Site başlık resmi, arka plan resmi, banner, logo, transparan resim ve çeşitli efekt araçlarını Paint.NET ücretsiz resim editörünü kullanarak yapmanız mümkün. Bilgisayarınıza Paint.NET ücretsiz resim editör programını kurmadı iseniz aşağıda verilen bağlantı linki ile programı indirip ücretsiz kullanın. 
Paint.NET resim editör programını zip sıkıştırmasından çıkardıktan sonra kurdugunuzda, program Ingilizce olarak karşınıza çıkacaktır. Diğer zip dosyasını da kurarak Türkçe’e çevrilmiş olarak göreceksiniz. Paint.NET ücretsiz bir program olmasına rağmen çok fazla seçeneği sizlere sunuyor. Resimlerinizi istediğiniz gibi tanzim edebileceğiniz ücretsiz bir resim editörü.

NOT: Programın kurulum ve çalışması için işletim sisteminizde, NET Framework 4.5 yüklü olması gerektiğini unutmayın.

Lisans: Ücretsiz, İşletim Sistemi: Win8/Win7/Vista/WinXP/Win8.1
Kurulu…

Windows İşletim Sistemi 32 Bit ve 64 Bit Arasındaki Fark

Windows İşletim Sistemi kullanan, bilgisayar kullanıcısı 64 bit işletim sistemlerini kullanmayı düşünerek bir çoğu bu sisteme geçmiş, ancak oyun ve performans deneyiminde sıkıntı yaşayarak tekrar 32 bit işletim sisteme geri dönmek durumunda kalmıştır. 32 Bit ve 64 Bit arasındaki sorunlar devam ederken ister istemez insan bu iki sitemi merak etmektedir. Bu iki sitem arasındaki fark, 32 bit ve 64 bit terimleri bir bilgisayarın işlemcisinin (CPU) veri bilgilerini işleme şekilleriyle ilgilidir. Windows’un 32 bit ve 64 bit sürümleri sırasıyla 32 bit ve 64 bit işlemciye sahip bilgisayarlar için tasarlanmıştır. Windows’un 64 bit sürümü 32 bit sürümüne nazaran daha fazla bellek (Ram) kullanımına sebep olur. Bu da performansı olumsuz yönde etkiler. O yüzden bilgisayarınızın performansına göre 32 bit veya 64 bit işletim sistemi seçmenizde fayda vardır. Örneğin, sahip olduğunuz RAM 4 GB ve altındaysa 32 bit sistem kullanmalısınız. Bu değerler üstündeyse 64 bit kullanmanızda bir sakınca yoktur ki…

Windows 10 Denetim Masası Komutlarına Kısa Yoldan Ulaşma

Windows 10 işletim sistemi arama penceresine tıklayarak bulmak istediğiniz komut dosyalarını kısa yoldan bir tıklama ile erişim ve kullanma ile ilgili açıklamalar. Bilgisayarınıza Windows 10 işletim sistemini yeni kurdu iseniz denetim masasını bulmak için zorlanıyor olabilirsiniz. Denetim masasını arama çubuğuna yazarak bulabileceğiniz gibi daha kolay bir şekilde de ulaşmanız mümkündür. Denetim masasında bulunan komut dosyalarına kısa yoldan ulaşmak için ilgili adımları inceleyin.
Windows 10 Denetim masası kısayol komut dosyalarını açma :1. Sol köşede bulunan 4 ad. kareden oluşan Windows 10 İcon’una maus'unuzu getirin ve sağ düğmesine tıklayarak çalıştırın.
2. Karşınıza Windows 10 Denetim masası komut seçenekleri çıkacaktır.
3. Denetim masasında mevcut olan birçok komutları artık bir tıklama ile açıp kullanabilirsiniz.

Paint ile Resim Boyutlandırma Seo

Windows yazılımında bulunan ücretsiz Paint resim proğramı ile blog resimlerini boyutlandır. Her bilgisayarda Windows işletim sistemi yüklü olduğundan windows’un ücretsiz resim proğramı Paint bulunmaktadır. Dinamik blogger yazı çubuğuna resim yazı ekleme , Blogger Favicon’unu kendin tasarla ve Blogger özel tema şablonuna slayt resmi yükleme ile ilgili yazımda ücretsiz resim proğramı Paint kullanımından sizlere bahsetmiştim.Google, Seo (Arama motoru optimizasyonu) sistemine haddinden fazla önem vermektedir.
Çünki Google bu sistem içinde gelişimini devam ettirmektedir.Bizlere düşen en büyük görev, kullanmakta olduğumuz ücretsiz Google ürünü Blogger’u en iyi şekilde optimize ederek hem kendimize hemde Google destek vermektir.Blog’unuzu optimize etmeniz gereken birçok uygulama mevcuttur.Biz bugün yazı içeriklerimize eklediğimiz ve blog hızını etkileyen resimlerin boyutlandırılması konusunu inceleyeceğiz.
Resim uzantıları ve resim boyutlandırılması neden önemlidir?

1. Blog yazı tasarımınında

Facebook Candy Crush Saga Oyunu Çalışmıyor Çözüm

Candy Crush Saga, Facebook oyun platformunda 64 milyon kişinin beğenisini kazanmış ilgi çekici oyunu mutlaka biliyor ve oynuyorsunuzdur. Kişisel olarak oyunları pek sevmesem de aile içerisinde, Facebook oyunları çok sıkça oynanır. Sebeb her nedense 2 gündür Facebook Candy Crush oyunu açılmıyor Adobe Flash Player yüklenmesi gerektiği uyarısı veriyor. Evde mobil olarak açılan Candy Crush oyunu, farklı 2 bilgisayar da denendiğinde çalışmıyordu. IE, Firefox, Google Chrome tüm tarayıcılar da denendi mümkün değil oyunu açamadık.
Tarayıcılar silinip tekrar kuruldu, Adobe Flash Player 12 son sürüm yüklendi hayır oyun açılamıyor ısrarla Flash yüklenmesi gerektiği ekranda yazıyordu. Geliştirici sitesine yardımcı olmaları için yorum ve ileti yazdım. Yardımcı olabileceklerini düşündüm. Yazdığım yoruma verilen cevapta konunun en ilginç tarafıydı. Verilen cevapta dil desteklerinin olmadığı ve forumlara bakmam isteniyordu. Böyle bir cevaba güldüm. Google1998 senesinde arama motorlarına başladığında …