Ana içeriğe atla

Google Sites Site Yerleşimini Düzenleme

Google Sites ile ücretsiz siteni kur
Google sites, site ana sayfa ve sayfa görünümündeyken, Site yerleşim ayarlarını kullanarak sitenizin Üst bilgi, Yatay gezinme, Kenar çubuğu ve Özel alt bilgi, biçimleme aracını kullanarak site yerleşim düzenini nasıl değiştirebilirsiniz. Daha önce tüm bu ayarları Diğer işlemler → Siteyi Yönet, ismine tıklayarak düzenleyebiliyorduk. Geçen süre içinde Google sites’in site yönetim panel kullanımında bazı değişikler yapıldı. Tüm özelleştirme işlemlerinin farklı bir isim altında toplanması sonucu, site yerleşimini nasıl düzenleyeceğiz aşağıda inceleyelim.

Site Yerleşimini Düzenleme konu başlıkları :

  • Üst bilgi
  • Yatay gezinme
  • Kenar çubuğu
  • Özel alt bilgi
Üst bilgi : Blogger şablonunuz da sıkça düzenleme yaptığınız header olarak da bilinen blog başlık ismi, başlık resmi, blog tanım bilgisi, logo, banner gibi araçların yer aldığı kısımdır.
Yatay gezinme : Google sites sitenizde statik sayfa ve açılır menüler yapabileceğiniz alandır. Tüm kullanım bilgileri sayfanız üst kısmında görülür. Üst kısımdaki yerleşim düzenleme ayar ismine tıklayarak bu ayarları devre dışı bırakabileceğiniz bir bölümdür. Site haritanız otomatik oluşur ve yatay menü seçeneklerinde görülür.
Kenar çubuğu : Google sites, sitenizde sol veya sağ tarafa yaslayabileceğiniz dikey alandır. Tıpkı Blogger sidebar kullanımı gibidir. Bu alana metin, resim, logo, kişisel linkler, Google plus eklentileri, dikey navigasyon menü çubuğu, hatta her ne kadar Google sites sitelerinde kod eklenmiyorsa bile sitenizde aktif okuyucu kitlenizi gösteren Histats Online Sayaç Kodunu ekleyerek sitenizi inceleyen okuyucularınızı online olarak görebilirsiniz.
Özel alt bilgi : En alt kısımda bulunan diğer bir adı da Footer olan alandır. Bu kısımda Google özel bilgiler bulunur. Bunlar, Oturum aç, Kötüye kullanımı bildir, Son site eklentileri, Sayfayı yazdır, Erişimi kaldır, Google sites, gibi bilgiler içerir. Bu kısımdaki isimleri ayarlarlardaki seçeneklerden kişisel olarak kapatıp özelleştirebilirsiniz.
Yukarıda Google Sites yerleşim düzenlemesi hakkındaki bilgilerden sonra bu ayarlara nereden ulaşıp kişileştireceğiz ilgili adımları takip ederek site bilgilerinizi özelleştirmeye başlayın.

Google Sites, site yerleşimini düzenleme için giriş bilgileri :

1. Google sites, sitenize giriş yapın.
2. Sırası ile, Dişli simgesi → Diğer işlemler → Site yerleşimini düzenle, ismine tıklayın.
3. Açılan pencere üst kısımda yukarıda anlatılan konu başlıklarını diktörtgen çerçeve içinde göreceksiniz. Gördüğünüz bu çerçevelere tıklarsanız daha önce tasarladığınız uygulama devre dışı kalacak ve yeniden yapılandırmanız gerekecektir. Bizim yapacağımız işlem düzenleme olacağından ;
4. İmleci düzenleme yapacağınız üst, kenar veya alt başlıklar üzerine getirin. İmleci hafifce oynattığınızda seçenekleri kalem icon’u veya siyah çerçeve de göreceksiniz. Şu anda direk düzenleme seçeneklerinde veri akışı içindesiniz. Bu nedenle uygulamaları dikkatli kullanın. Çekinmeyin patlamaz.
5. Sitenize eklediğiniz her eklenti veya gadget diyelim siyah çerçeveye tıkladığınızda seçenek ve ayarlar penceresini açar. Değiştirmek istediğiniz seçenekleri seçip değiştirin. Kaydetmediğiniz sürece seçeneğiniz aktif olmayacaktır. İşlemden vazgeçmek için İptal ismine tıklayın.
Sidebar seçeneği, kalem icon’una tıkladığımda açılan örnek pencere görselini inceleyin.

Siz de Google sites ile ücretsiz bir site kurabilir, site kurma hevesinizi sitenizi kurarak özelleştirebilirsiniz. Kamuya ait eğitim veren biri iseniz (öğretmen) sitenizden öğrencilerinize ders verebilir online sınav soruları, anket, videolu eğitim gibi, Google’un ücretsiz olanaklarından çok daha fazlasını kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken işlem öğrencilerinize yetki vererek online çevrim içi onların gelişimini hızlandırmak geleceğe hazırlamaktır. Google sites kurulum ve çalışma aşamalarını ilgili bağlantılardan takip edebilir, blog yazılarıma RSS ile abone olabilirsiniz. Google sites ile ilgili sorularınızı Google+ yorum penceresini kullanarak yardım alın.
İlgili konular :
Yatay Gezinme Çubuğuna Menü Ekle (Google Sites)

Google sites ile hazırlanmış örnek sitem. https://sites.google.com/site/adnanguney59/

Bu blogdaki popüler yayınlar

Paint Net ile Resim arka plan Görüntüyü Şeffaf Yapma

Paint Net Resim editörü ile, Web sitenize yükleyeceğiniz resmin arka plan görüntüsünü görülmez şeffaf, transparan yaparak kullanabilirsiniz. Site başlık resmi, arka plan resmi, banner, logo, transparan resim ve çeşitli efekt araçlarını Paint.NET ücretsiz resim editörünü kullanarak yapmanız mümkün. Bilgisayarınıza Paint.NET ücretsiz resim editör programını kurmadı iseniz aşağıda verilen bağlantı linki ile programı indirip ücretsiz kullanın. 
Paint.NET resim editör programını zip sıkıştırmasından çıkardıktan sonra kurdugunuzda, program Ingilizce olarak karşınıza çıkacaktır. Diğer zip dosyasını da kurarak Türkçe’e çevrilmiş olarak göreceksiniz. Paint.NET ücretsiz bir program olmasına rağmen çok fazla seçeneği sizlere sunuyor. Resimlerinizi istediğiniz gibi tanzim edebileceğiniz ücretsiz bir resim editörü.

NOT: Programın kurulum ve çalışması için işletim sisteminizde, NET Framework 4.5 yüklü olması gerektiğini unutmayın.

Lisans: Ücretsiz, İşletim Sistemi: Win8/Win7/Vista/WinXP/Win8.1
Kurulu…

Windows İşletim Sistemi 32 Bit ve 64 Bit Arasındaki Fark

Windows İşletim Sistemi kullanan, bilgisayar kullanıcısı 64 bit işletim sistemlerini kullanmayı düşünerek bir çoğu bu sisteme geçmiş, ancak oyun ve performans deneyiminde sıkıntı yaşayarak tekrar 32 bit işletim sisteme geri dönmek durumunda kalmıştır. 32 Bit ve 64 Bit arasındaki sorunlar devam ederken ister istemez insan bu iki sitemi merak etmektedir. Bu iki sitem arasındaki fark, 32 bit ve 64 bit terimleri bir bilgisayarın işlemcisinin (CPU) veri bilgilerini işleme şekilleriyle ilgilidir. Windows’un 32 bit ve 64 bit sürümleri sırasıyla 32 bit ve 64 bit işlemciye sahip bilgisayarlar için tasarlanmıştır. Windows’un 64 bit sürümü 32 bit sürümüne nazaran daha fazla bellek (Ram) kullanımına sebep olur. Bu da performansı olumsuz yönde etkiler. O yüzden bilgisayarınızın performansına göre 32 bit veya 64 bit işletim sistemi seçmenizde fayda vardır. Örneğin, sahip olduğunuz RAM 4 GB ve altındaysa 32 bit sistem kullanmalısınız. Bu değerler üstündeyse 64 bit kullanmanızda bir sakınca yoktur ki…

Windows 10 Denetim Masası Komutlarına Kısa Yoldan Ulaşma

Windows 10 işletim sistemi arama penceresine tıklayarak bulmak istediğiniz komut dosyalarını kısa yoldan bir tıklama ile erişim ve kullanma ile ilgili açıklamalar. Bilgisayarınıza Windows 10 işletim sistemini yeni kurdu iseniz denetim masasını bulmak için zorlanıyor olabilirsiniz. Denetim masasını arama çubuğuna yazarak bulabileceğiniz gibi daha kolay bir şekilde de ulaşmanız mümkündür. Denetim masasında bulunan komut dosyalarına kısa yoldan ulaşmak için ilgili adımları inceleyin.
Windows 10 Denetim masası kısayol komut dosyalarını açma :1. Sol köşede bulunan 4 ad. kareden oluşan Windows 10 İcon’una maus'unuzu getirin ve sağ düğmesine tıklayarak çalıştırın.
2. Karşınıza Windows 10 Denetim masası komut seçenekleri çıkacaktır.
3. Denetim masasında mevcut olan birçok komutları artık bir tıklama ile açıp kullanabilirsiniz.

Paint ile Resim Boyutlandırma Seo

Windows yazılımında bulunan ücretsiz Paint resim proğramı ile blog resimlerini boyutlandır. Her bilgisayarda Windows işletim sistemi yüklü olduğundan windows’un ücretsiz resim proğramı Paint bulunmaktadır. Dinamik blogger yazı çubuğuna resim yazı ekleme , Blogger Favicon’unu kendin tasarla ve Blogger özel tema şablonuna slayt resmi yükleme ile ilgili yazımda ücretsiz resim proğramı Paint kullanımından sizlere bahsetmiştim.Google, Seo (Arama motoru optimizasyonu) sistemine haddinden fazla önem vermektedir.
Çünki Google bu sistem içinde gelişimini devam ettirmektedir.Bizlere düşen en büyük görev, kullanmakta olduğumuz ücretsiz Google ürünü Blogger’u en iyi şekilde optimize ederek hem kendimize hemde Google destek vermektir.Blog’unuzu optimize etmeniz gereken birçok uygulama mevcuttur.Biz bugün yazı içeriklerimize eklediğimiz ve blog hızını etkileyen resimlerin boyutlandırılması konusunu inceleyeceğiz.
Resim uzantıları ve resim boyutlandırılması neden önemlidir?

1. Blog yazı tasarımınında

Facebook Candy Crush Saga Oyunu Çalışmıyor Çözüm

Candy Crush Saga, Facebook oyun platformunda 64 milyon kişinin beğenisini kazanmış ilgi çekici oyunu mutlaka biliyor ve oynuyorsunuzdur. Kişisel olarak oyunları pek sevmesem de aile içerisinde, Facebook oyunları çok sıkça oynanır. Sebeb her nedense 2 gündür Facebook Candy Crush oyunu açılmıyor Adobe Flash Player yüklenmesi gerektiği uyarısı veriyor. Evde mobil olarak açılan Candy Crush oyunu, farklı 2 bilgisayar da denendiğinde çalışmıyordu. IE, Firefox, Google Chrome tüm tarayıcılar da denendi mümkün değil oyunu açamadık.
Tarayıcılar silinip tekrar kuruldu, Adobe Flash Player 12 son sürüm yüklendi hayır oyun açılamıyor ısrarla Flash yüklenmesi gerektiği ekranda yazıyordu. Geliştirici sitesine yardımcı olmaları için yorum ve ileti yazdım. Yardımcı olabileceklerini düşündüm. Yazdığım yoruma verilen cevapta konunun en ilginç tarafıydı. Verilen cevapta dil desteklerinin olmadığı ve forumlara bakmam isteniyordu. Böyle bir cevaba güldüm. Google1998 senesinde arama motorlarına başladığında …