Ana içeriğe atla

Dinamik Blogger Başlık Resmi Nasıl Değiştirilir

Dinamik Blogger, blog başlık ismi ve blog’unuzun tanıtımının yapıldığı kısa meta etiket açıklamalarının 65 Px. yüksekliğindeki arka plan resminin değişimi ile ilgili açıklamalar.
Dinamik Blogger varsayılan şablon içinde başlık arka plan resmi değişimine izin vermez. Dinamik Blogger temanıza Arka plan eklediğinizde tüm sayfa alanını kapsayan bir görüntü elde edersiniz. Klasik Blogger yerleşim panelinde bulunan Üst bilgi gadgeti ile başlık resminizi ekleyebiliyorsunuz. Aynı işlemi Dinamik Blogger da özelleştirme kısmından arka plan olarak eklemeniz mümkün. Aradaki fark birinde başlık olarak eklediğiniz resim diğerinde komple bir sayfa alanını kapsamasıdır. Bu yazımızda sizler ile Blogger’un arkaplan resim ekleme ayarlarını farklı kullanarak sadece başlık resmi ekleyeceğiz. Başlık arka plan resmini nasıl ekleyeceğimizi adım adım aşağıda takip ederek, Dinamik Blog’unuzun başlık resmini değiştirin.
Dinamik Blogger arka plan başlık resmi değişimi için gerekli araçlarımız nelerdir :
1. Bilgisayarımızda mevcut olan en basit resim biçimleme aracı olan Paint
2. Yine bilgisayarınızda beğendiğiniz en güzel Arkaplan resimlerinden herhangi birini masa üstüne kopyalayıp yapıştırın. Kısa bir isimle yeniden adlandırın. Örnek : Başlık-arkaplan
3. Bilgisayarınızı ilk aldığınızdan beri size ait olan bir dizin içindedir. Bu dizin dosyası nerededir ?
→ Windows Gezgin klasörünü açın.
C: Dizin dosyaların en altında, Windows ismini göreceksiniz. Farenizi yanaştırın ve ok işaretine tıklayarak Windows içindeki dosyaları görmek için genişletin.
→ Genişleyen dosyaları görmek için dikey çubuğu aşağı kaydırın ve WEB yazan ok işaretine tıklayın.
→ Karşınıza Wallpaper isminde çıkan dosyaya tıklayın. Resimlerinizi göreceksiniz.
→ Dizin linki tarayıcı penceresinde bu şekildedir. [ C:\Windows\Web\Wallpaper ]
Dinamik Blogger başlık arkaplan alanı resim ölçüleri :
Dinamik Blogger başlık alanı ölçüleri ; 1349 px. genişlik x yükseklik 65 px. dir. Paint resim editörümüzde bu ölçüleri kullanacağız. NOT: Açmakta olduğunuz resim ebatları verdiğim ölçülerinden küçük olmasın.
Paint ile Dinamik Blogger başlık arka plan resmi hazırlama :
1. Bilgisayrınızdaki Paint proğramını açın. Başlat → Tüm proğramlar → Donatılar → Paint
2. Resmin üzerinde iken maus sağ tık→ Birlikte aç →Point’e tıklayın. Resminiz büyük bir şekilde point de görülecektir.
3. Paint üst menüde Seç altındaki ok işaretine açın ve Diktörtgen seçim seçeneğini seçin.
4. Açılan büyük resimde beğendiğiniz herhangi bir bölgeyi kaydırarak belirleyin ve maus ile sol ksımdan 65 px yüksekliği geçmeyecek şekilde bir diktörtgen çizin.
5. Resim büyük olacağından alt kısımdaki dikey çubuğu sağ tarafa kaydırın ve resim kenar çizgisindeki orta noktadan itibaren diktörtgeni yavaş yavaş genişletirken sol alt kısma dikkat edin ölçülerde değişecektir. Genişlik ayarı 1349 olduğunda bırakın.
6. Üst menüden Kırp’a tıklayarak seçiminizi kırpın.
7. Resminizin tam olarak başlık kısmına oturması için, Yeniden boyutlandırma ismine tıklayın.
8. En Boy oranı yanındaki tiki kaldırın ve üst kısımda Piksel kutusunu işaretleyin.
9. Hemen altta iki pencere göreceksiniz, Üst pencereye : 1349 (Genişlik) Alt pencereye 65 (Yükseklik) yazın ve tamam ismine tıklayın. Artık resminiz hazır.
Paint Arka plan resminizin kaydedilmesi :
1. Sol üst kısımda defter yaprağına benzeyen resim yanındaki ok işaretine tıklayın.
2. Farklı kaydet → Yan taraftaki seçeneklerden PNG Resmi ismine tıklayın.
3. Bilgisayar masaüstü kayıt aracı açılacaktır. Resminize isim verim ve masaüstüne kaydedin.
Dinamik Blogger Başlık alanına hazırladığınız resmin eklenmesi :
1. Şablon → Özelleştir → Arka plan → Arka plan resmi yanındaki oku açın → Resim yükle seçeneğine tıklayın ve masa üstünde biraz önce eklediğiniz resmi yükleyin ve blog’u kaydedin.
2. Şu anda eklediğimiz resim blog sayfanızda 10/15 ad çıkacaktır. Merak etmeyin bu durumu ayarlar ile düzelteceğiz. İlgili adımları takip etmeye devam edin.
Dinamik Blogger’a eklenen başlık resminin ayarları :
1. Hizalama sol başa yaslanmış ilk resim olmalıdır.
2. Hemen alt seçenek kısmından Döşeme ismini seçin.
3.  Bir alt seçenekte Sayfayı kaydır yanındaki tiki kaldırın ve blog'u tekrar kaydedin. Artık ana sayfanızda boydan boya görülmeyen bir başlık resmi olacaktır. Ne yaparsanız yapın resim sadece başlık kısmında görülecektir. Resim özelleştirme ayarları ile ilgili resmi inceleyin.
Dinamik Blogger başlık ismi ve blog açıklama meta etiket renklerini Gelişmiş → Blog başlığı → Blog tanımı sağ taraftaki seçeneklerden düzenleyin. Yukarıda anlatım ile ilgili sorunlarınız var ise yorumlarda görüşmek üzere...
Dinamik Blogger kategorisindeki diğer yazılar
İleride değişebilirim. Ancak başlık resminin nasıl görüldüğünü buradan bakabilirsiniz.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Paint Net ile Resim arka plan Görüntüyü Şeffaf Yapma

Paint Net Resim editörü ile, Web sitenize yükleyeceğiniz resmin arka plan görüntüsünü görülmez şeffaf, transparan yaparak kullanabilirsiniz. Site başlık resmi, arka plan resmi, banner, logo, transparan resim ve çeşitli efekt araçlarını Paint.NET ücretsiz resim editörünü kullanarak yapmanız mümkün. Bilgisayarınıza Paint.NET ücretsiz resim editör programını kurmadı iseniz aşağıda verilen bağlantı linki ile programı indirip ücretsiz kullanın. 
Paint.NET resim editör programını zip sıkıştırmasından çıkardıktan sonra kurdugunuzda, program Ingilizce olarak karşınıza çıkacaktır. Diğer zip dosyasını da kurarak Türkçe’e çevrilmiş olarak göreceksiniz. Paint.NET ücretsiz bir program olmasına rağmen çok fazla seçeneği sizlere sunuyor. Resimlerinizi istediğiniz gibi tanzim edebileceğiniz ücretsiz bir resim editörü.

NOT: Programın kurulum ve çalışması için işletim sisteminizde, NET Framework 4.5 yüklü olması gerektiğini unutmayın.

Lisans: Ücretsiz, İşletim Sistemi: Win8/Win7/Vista/WinXP/Win8.1
Kurulu…

Windows 10 Denetim Masası Komutlarına Kısa Yoldan Ulaşma

Windows 10 işletim sistemi arama penceresine tıklayarak bulmak istediğiniz komut dosyalarını kısa yoldan bir tıklama ile erişim ve kullanma ile ilgili açıklamalar. Bilgisayarınıza Windows 10 işletim sistemini yeni kurdu iseniz denetim masasını bulmak için zorlanıyor olabilirsiniz. Denetim masasını arama çubuğuna yazarak bulabileceğiniz gibi daha kolay bir şekilde de ulaşmanız mümkündür. Denetim masasında bulunan komut dosyalarına kısa yoldan ulaşmak için ilgili adımları inceleyin.
Windows 10 Denetim masası kısayol komut dosyalarını açma :1. Sol köşede bulunan 4 ad. kareden oluşan Windows 10 İcon’una maus'unuzu getirin ve sağ düğmesine tıklayarak çalıştırın.
2. Karşınıza Windows 10 Denetim masası komut seçenekleri çıkacaktır.
3. Denetim masasında mevcut olan birçok komutları artık bir tıklama ile açıp kullanabilirsiniz.

Blogger Açılır Menü Oluşturma

Blogger, Blog’larınıza iki adımda açılır menü nasıl oluştururuz ? Açılır menüyü biçimlendirme veya yeni menü eklemek için yapılması gereken işlemler nelerdir ? Klasik Blogger kullanan birçok arkaşımıza yardımcı olmak ve arayış çabalarını biraz olsun hafifletmek için blog’unuza iki adımda açılır menü ekleyebileceğiniz çok basit iki kod veriyorum. Şimdi açılır menü kategorimizi nasıl yapacağız adım adım bakalım. Kodları blog’larınıza eklediğinizde manuel ayarlar yapabildiğiniz gibi Blogger’un özelleştirme seçeneklerini de kullanarak menünün arka plan renklerini, sekme renklerini, yazı renklerini değiştirme şansına sahipsiniz. Bu yazıyı yazmamdaki en büyük etken, yeni blog'cuların açılır menü oluşturarak bloglarını güzelleştirmeleri ve bloglarını severek yazılarına devam etmeleridir.
Açılır Menü nasıl oluşturulur ?1. Blogger → Yerleşim → HTML/JavaScript Gadget’ini açın ve aşağıdaki kodu yapıştırın.

<div id='gpnavbar'> <ul id='gpnav'> <li&…

Facebook Candy Crush Saga Oyunu Çalışmıyor Çözüm

Candy Crush Saga, Facebook oyun platformunda 64 milyon kişinin beğenisini kazanmış ilgi çekici oyunu mutlaka biliyor ve oynuyorsunuzdur. Kişisel olarak oyunları pek sevmesem de aile içerisinde, Facebook oyunları çok sıkça oynanır. Sebeb her nedense 2 gündür Facebook Candy Crush oyunu açılmıyor Adobe Flash Player yüklenmesi gerektiği uyarısı veriyor. Evde mobil olarak açılan Candy Crush oyunu, farklı 2 bilgisayar da denendiğinde çalışmıyordu. IE, Firefox, Google Chrome tüm tarayıcılar da denendi mümkün değil oyunu açamadık.
Tarayıcılar silinip tekrar kuruldu, Adobe Flash Player 12 son sürüm yüklendi hayır oyun açılamıyor ısrarla Flash yüklenmesi gerektiği ekranda yazıyordu. Geliştirici sitesine yardımcı olmaları için yorum ve ileti yazdım. Yardımcı olabileceklerini düşündüm. Yazdığım yoruma verilen cevapta konunun en ilginç tarafıydı. Verilen cevapta dil desteklerinin olmadığı ve forumlara bakmam isteniyordu. Böyle bir cevaba güldüm. Google1998 senesinde arama motorlarına başladığında …

Windows İşletim Sistemi 32 Bit ve 64 Bit Arasındaki Fark

Windows İşletim Sistemi kullanan, bilgisayar kullanıcısı 64 bit işletim sistemlerini kullanmayı düşünerek bir çoğu bu sisteme geçmiş, ancak oyun ve performans deneyiminde sıkıntı yaşayarak tekrar 32 bit işletim sisteme geri dönmek durumunda kalmıştır. 32 Bit ve 64 Bit arasındaki sorunlar devam ederken ister istemez insan bu iki sitemi merak etmektedir. Bu iki sitem arasındaki fark, 32 bit ve 64 bit terimleri bir bilgisayarın işlemcisinin (CPU) veri bilgilerini işleme şekilleriyle ilgilidir. Windows’un 32 bit ve 64 bit sürümleri sırasıyla 32 bit ve 64 bit işlemciye sahip bilgisayarlar için tasarlanmıştır. Windows’un 64 bit sürümü 32 bit sürümüne nazaran daha fazla bellek (Ram) kullanımına sebep olur. Bu da performansı olumsuz yönde etkiler. O yüzden bilgisayarınızın performansına göre 32 bit veya 64 bit işletim sistemi seçmenizde fayda vardır. Örneğin, sahip olduğunuz RAM 4 GB ve altındaysa 32 bit sistem kullanmalısınız. Bu değerler üstündeyse 64 bit kullanmanızda bir sakınca yoktur ki…

Tarayıcınızda Yan Uygulamaları Denetleyin (Resimli Anlatım)

Tarayıcınızda Firefox kullanıyorsanız, Yan Uygulamalarınızı denetlemelisiniz. Bazı resim ve videoların izlenmediği açılamadığı mutlaka olmuştur. Devamlı uyarı alıyorsunuz, şunu yükle bunu yükle. Nerde ne yapacağınızıda bilmiyorsunuz. Mutlaka bu konuları yaşamış olmalısınız. Nedenini biliyormusunuzun ? Kesinlikle hayır olarak cevap verdiğinizi biliyorum. Bilgisayarı kullanmayıda tam bilmiyorsunuz. Nerede ne yapmanız gerektiği konusunda yardım almak istediğinizde arkadaşınız da aynı konuda sıkıntılı. Birde okumayı sevmiyorsanız yada araştırma gibi bir alışkanlığınız da yoksa aşağıda açıkladığım konuları okuyarak bu sıkıntılardan kurtulabilir rahat rahat tarayıcınızı kullanabilirsiniz.

Merak etmeyin çok uzun ve uğraş gerektiren anlatım değil bunlar. Bu işlemleri yaptığınızda kendinizi çok daha mutlu hissedecek hatta arkadaşlarınızı arayarak sizde onlara yardım edeceksiniz. Bu bence çok büyük bir mutluluk. En azından ben böyle görüyorum. Hadi bakalım dikkatlice bu basit adımlara bakalım …

Google Chrome Zenmate Uzantısı İle Sitelere Engelsiz Girin

ZenmateVPN hizmeti, tüm sitelere  şifreli ve güvenli giriş yapabileceğiniz ücretsiz Google Chrome tarayıcı eklentisidir. Ücretsiz hizmet veren Zenmate VPN’i (wikipedia) bir tıkla tarayıcınıza kurarak ülkeler tarafından uygulanan kısıtlama engelini aşarak çalışmalarınızı sağlıklı bir şekilde yürütebileceğiniz bir girişimdir.Zenmate hakkında geniş bilgiyi buradan inceleyebilirsiniz.

Chrome Tarayıcı Kaldırılma-Yükleme Sorun ve Çözümleri

Google Chrome tarayıcı verilerini tümüyle nasıl kaldıracaksınız?Chrome tarayıcıyı kaldırdık sonra tekrar nasıl kuracaksınız? Chrome tarayıcız da bazı uygulamaları neden göremiyorsunuz? Bazı internet sitelerine neden giremiyorsunuz? Tüm bu sorulardan biri ile karşılaştı iseniz aşağıda yazılanları okumanızı öneririm.

Paint Resim Editörü ile Transparan Resim Yapma

Bilgisayarınızın Windows işletim sisteminde mevcut olan, Paint resim editör proğramını kullanarak arka plan rengi beyaz görülen muhtelif resim çeşitlerinden oluşan görüntüleri (saydam seçim) Transparan resim formatına dönüştürüp kullanabilirsiniz. Hatta, Paint programını kullanarak blog başlık resminize isminizden önce şeffaf banner eklemenizde mümkündür.
Paint resim editörü ile resimlerinizden oluşan transparan görüntüleri tek resim olarak düzenleyip kullanabilmeniz için aşağıda anlatımı yapılan YouTube videosunu izlemenizi öneririm.
Paint Resim Editörü Proğramını açın:1. Başlat → Tüm programlar → Donatılar → Paint, tıklayarak açın.  

2. Transparan resim hazırlama ile ilgili anlatım video'usunu şimdi izleyin.

3. Mevcut resimlerden seçeceğiniz bir iki resim ile test çalışması yaparak video da açıklaması yapılan anlatımı yaşamaya çalışın.

⇛Ayrıca okuyun:Resim editörleri ile ilgili yazılar.

Paint resim editörü ile Transparan Resim anlatım videosu

Paint ile Resim Boyutlandırma Seo

Windows yazılımında bulunan ücretsiz Paint resim proğramı ile blog resimlerini boyutlandır. Her bilgisayarda Windows işletim sistemi yüklü olduğundan windows’un ücretsiz resim proğramı Paint bulunmaktadır. Dinamik blogger yazı çubuğuna resim yazı ekleme , Blogger Favicon’unu kendin tasarla ve Blogger özel tema şablonuna slayt resmi yükleme ile ilgili yazımda ücretsiz resim proğramı Paint kullanımından sizlere bahsetmiştim.Google, Seo (Arama motoru optimizasyonu) sistemine haddinden fazla önem vermektedir.
Çünki Google bu sistem içinde gelişimini devam ettirmektedir.Bizlere düşen en büyük görev, kullanmakta olduğumuz ücretsiz Google ürünü Blogger’u en iyi şekilde optimize ederek hem kendimize hemde Google destek vermektir.Blog’unuzu optimize etmeniz gereken birçok uygulama mevcuttur.Biz bugün yazı içeriklerimize eklediğimiz ve blog hızını etkileyen resimlerin boyutlandırılması konusunu inceleyeceğiz.
Resim uzantıları ve resim boyutlandırılması neden önemlidir?

1. Blog yazı tasarımınında