Ana içeriğe atla

Paint ile Resim Boyutlandırma Seo

Blogger için paint ile resim boyutlandırma nasıl yapılır


Windows yazılımında bulunan ücretsiz Paint resim proğramı ile blog resimlerini boyutlandır. Her bilgisayarda Windows işletim sistemi yüklü olduğundan windows’un ücretsiz resim proğramı Paint bulunmaktadır. Dinamik blogger yazı çubuğuna resim yazı ekleme , Blogger Favicon’unu kendin tasarla ve Blogger özel tema şablonuna slayt resmi yükleme ile ilgili yazımda ücretsiz resim proğramı Paint kullanımından sizlere bahsetmiştim.Google, Seo (Arama motoru optimizasyonu) sistemine haddinden fazla önem vermektedir.
Çünki Google bu sistem içinde gelişimini devam ettirmektedir.Bizlere düşen en büyük görev, kullanmakta olduğumuz ücretsiz Google ürünü Blogger’u en iyi şekilde optimize ederek hem kendimize hemde Google destek vermektir.Blog’unuzu optimize etmeniz gereken birçok uygulama mevcuttur.Biz bugün yazı içeriklerimize eklediğimiz ve blog hızını etkileyen resimlerin boyutlandırılması konusunu inceleyeceğiz.
Resim uzantıları ve resim boyutlandırılması neden önemlidir?

1. Blog yazı tasarımınında atlama aralığını gerektiği gibi kullanıyor iseniz, ana sayfadaki yazılarınız hızlı okunacaktır.

2. Ancak ana sayfada çıkan yazı resimleriniz ölçekli değilse akıllı telefonlar tarafından okunamayacak ve URL hatası verecektir.

Blogger verilerimizin arama sonuçlarında (Google,Bing,Yahoo) randımanlı çalışabilmesi için, Google bünyesine Schema.org micro veri işlemcisini ve site hızını ölçümleyen, Sitenizin mobil ve masaüstü cihazlarda ne kadar iyi çalıştığını görün.


Blog’unuzda göreceğiniz hatalardan biride resim boyutlandırma işlemidir.

Bilgisayarınızda Paint proğramını açın ve bir resmi nasıl boyutlandıracağız adım adım inceleyelim. Windows Paint Proğramını açın :

1. Başlat → Tüm proğramlar → Donatılar → Point tıklayarak açın.

2. Masa üstüne istediğiniz boyutta bir resmi yükleyin. Boyut önemli değil biz zaten boyutlandırma yapacağız.

3. Örnek : Ben bilgisayar arka plan resmini masa üstüne aldım

Resmin boyutları : 1600 x 1200 Px. Ne kadar büyük bir resim değil mi?

Resmin boyutu : 1,32 MB. Bu resmi blog’a yükleyemezsiniz.Blogger resim yükleme sınırı 1 MB.’dır

4. Paint proğramını açın ve yapıştır altındaki ok’a tıklayarak dosyadan yapıştır seçeneği ile masa üstüne yüklediğimiz büyük resime tıklayın.Resim paint içinde çıkacaktır.Dikkat ederseniz koskoca bir resim karşınıza çıkmış olmalı. Hazır olun işin heyacanlı kısmına geçiyoruz.

5. Seç yazısının hemen yanında 3 seçenek göreceksiniz.Maus’u iconların üzerine yanaştırın ve “yeniden boyutlandıra tıklayarak gerekli ölçülerimizi verelim.Burada dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var.Siz hangi ölçüleri yazarsanız yazın, Schema micro işlemci mevcut ölçülerde değerlendirip kendine göre boyutlandıracaktır.Ancak eklediğimiz resim boyutları olmayacaktır.Zaten bizde bu işlemi yapmaya çalışıyoruz. Makul ölçü olarak genişlik ayarını 300 Px.den fazla vermeyin.Daha da düşük verebilirsiniz.300 Px. vermemizin nedeni mobil telefonlardan kaynaklanmaktadır. Yüksekliği de 200 Px. veya 250 Px. arasında tutun.

6. Örnek, Ben şu ölçüleri yazıyorum genişlik 300 Px. Yükseklik 225 Px. (300 x 225)

→ piksel seçeneğini işaretleyin → En boy oranını koru tik’i kaldırın → Yatay 300 → Dikey 225 yazın. Resminizin bozulmadan küçüldüğünü göreceksiniz.

7. En önemli seçeneğimize geldik. Biraz önce maus ile baktığımız iconların 1.cisinde kırp yazıyor.Tıklayın ve resminize vermiş olduğunuz ölçüde formatlanmasını sağlayın.

8. Tüm ölçüm işlemleri bitti şimdi kayıt uzantısını seçip bir isim verip masa üstüne kaydedeceğiz.

9. Sol üstte sayfa şeklinde mavi kısma tıklayın ve farklı kaydet seçerek .jpg formatını seçip açılan pencere bir isim verin ve masa üstüne kaydedin.


Buraya kadar yaptı iseniz tebrik ederim.Tüm boyutlandırma işlemi bitti.Artık resminizi blog yazınıza yükleyebilirsiniz. Resminizi küçük, orta, büyük, geniş, de yapsanız Naturel boyut değişmeyecek micro işlemci buna göre değerlendirecektir.


Örnek resmi inceleyin ve Naturek boyutu görün. Yazılarım konuyu anlayabilmeniz için biraz uzun oluyor, ancak konuyu kavradığınızda Paint’i çok basit şekilde kullanmaya başlayacaksınız.İşte o zaman konunun değerini daha iyi farkedeceksiniz.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Paint Net ile Resim arka plan Görüntüyü Şeffaf Yapma

Paint Net Resim editörü ile, Web sitenize yükleyeceğiniz resmin arka plan görüntüsünü görülmez şeffaf, transparan yaparak kullanabilirsiniz. Site başlık resmi, arka plan resmi, banner, logo, transparan resim ve çeşitli efekt araçlarını Paint.NET ücretsiz resim editörünü kullanarak yapmanız mümkün. Bilgisayarınıza Paint.NET ücretsiz resim editör programını kurmadı iseniz aşağıda verilen bağlantı linki ile programı indirip ücretsiz kullanın. 
Paint.NET resim editör programını zip sıkıştırmasından çıkardıktan sonra kurdugunuzda, program Ingilizce olarak karşınıza çıkacaktır. Diğer zip dosyasını da kurarak Türkçe’e çevrilmiş olarak göreceksiniz. Paint.NET ücretsiz bir program olmasına rağmen çok fazla seçeneği sizlere sunuyor. Resimlerinizi istediğiniz gibi tanzim edebileceğiniz ücretsiz bir resim editörü.

NOT: Programın kurulum ve çalışması için işletim sisteminizde, NET Framework 4.5 yüklü olması gerektiğini unutmayın.

Lisans: Ücretsiz, İşletim Sistemi: Win8/Win7/Vista/WinXP/Win8.1
Kurulu…

Windows İşletim Sistemi 32 Bit ve 64 Bit Arasındaki Fark

Windows İşletim Sistemi kullanan, bilgisayar kullanıcısı 64 bit işletim sistemlerini kullanmayı düşünerek bir çoğu bu sisteme geçmiş, ancak oyun ve performans deneyiminde sıkıntı yaşayarak tekrar 32 bit işletim sisteme geri dönmek durumunda kalmıştır. 32 Bit ve 64 Bit arasındaki sorunlar devam ederken ister istemez insan bu iki sitemi merak etmektedir. Bu iki sitem arasındaki fark, 32 bit ve 64 bit terimleri bir bilgisayarın işlemcisinin (CPU) veri bilgilerini işleme şekilleriyle ilgilidir. Windows’un 32 bit ve 64 bit sürümleri sırasıyla 32 bit ve 64 bit işlemciye sahip bilgisayarlar için tasarlanmıştır. Windows’un 64 bit sürümü 32 bit sürümüne nazaran daha fazla bellek (Ram) kullanımına sebep olur. Bu da performansı olumsuz yönde etkiler. O yüzden bilgisayarınızın performansına göre 32 bit veya 64 bit işletim sistemi seçmenizde fayda vardır. Örneğin, sahip olduğunuz RAM 4 GB ve altındaysa 32 bit sistem kullanmalısınız. Bu değerler üstündeyse 64 bit kullanmanızda bir sakınca yoktur ki…

Windows 10 Denetim Masası Komutlarına Kısa Yoldan Ulaşma

Windows 10 işletim sistemi arama penceresine tıklayarak bulmak istediğiniz komut dosyalarını kısa yoldan bir tıklama ile erişim ve kullanma ile ilgili açıklamalar. Bilgisayarınıza Windows 10 işletim sistemini yeni kurdu iseniz denetim masasını bulmak için zorlanıyor olabilirsiniz. Denetim masasını arama çubuğuna yazarak bulabileceğiniz gibi daha kolay bir şekilde de ulaşmanız mümkündür. Denetim masasında bulunan komut dosyalarına kısa yoldan ulaşmak için ilgili adımları inceleyin.
Windows 10 Denetim masası kısayol komut dosyalarını açma :1. Sol köşede bulunan 4 ad. kareden oluşan Windows 10 İcon’una maus'unuzu getirin ve sağ düğmesine tıklayarak çalıştırın.
2. Karşınıza Windows 10 Denetim masası komut seçenekleri çıkacaktır.
3. Denetim masasında mevcut olan birçok komutları artık bir tıklama ile açıp kullanabilirsiniz.

Facebook Candy Crush Saga Oyunu Çalışmıyor Çözüm

Candy Crush Saga, Facebook oyun platformunda 64 milyon kişinin beğenisini kazanmış ilgi çekici oyunu mutlaka biliyor ve oynuyorsunuzdur. Kişisel olarak oyunları pek sevmesem de aile içerisinde, Facebook oyunları çok sıkça oynanır. Sebeb her nedense 2 gündür Facebook Candy Crush oyunu açılmıyor Adobe Flash Player yüklenmesi gerektiği uyarısı veriyor. Evde mobil olarak açılan Candy Crush oyunu, farklı 2 bilgisayar da denendiğinde çalışmıyordu. IE, Firefox, Google Chrome tüm tarayıcılar da denendi mümkün değil oyunu açamadık.
Tarayıcılar silinip tekrar kuruldu, Adobe Flash Player 12 son sürüm yüklendi hayır oyun açılamıyor ısrarla Flash yüklenmesi gerektiği ekranda yazıyordu. Geliştirici sitesine yardımcı olmaları için yorum ve ileti yazdım. Yardımcı olabileceklerini düşündüm. Yazdığım yoruma verilen cevapta konunun en ilginç tarafıydı. Verilen cevapta dil desteklerinin olmadığı ve forumlara bakmam isteniyordu. Böyle bir cevaba güldüm. Google1998 senesinde arama motorlarına başladığında …