Ana içeriğe atla

Google Üniversal Analytics Yeni Sürüme Nasıl Geçilir

Google Üniversal Analytics
Google Analytics kısa bir süre sonra, Üniversal Analytics yeni sürümüne geçiş yapacağını bildirmekte.Blog ve siteler için Google yeni Üniversal Analytics sürümüne geçiş sürecini beklemeden verilerinizi aktarıp süreci hızlandırarak yeni uygulamanın getirdiği yenikleri biran önce kullanmak isterseniz yapılması gerekenler işlemleri aşağıda takip ederek başlayabilirsiniz. Siz herhangi bir işlem yapmasanız bile zamanı geldiğinde Üniversal Analytics yeni sürüme geçiş işlemi otomatik olarak yapılacaktır.

Google Analytics sitesine giriş yaptığınızda yönetim paneli mülk sekmesinde bu uyarı yazısını görebilirsiniz.Google Analytics’in şu anki uygulamasında blog sayfa kaynağını CTRL+F klavye kısayolu ile açıp ( ga. js ) kodunu aradığınızda şu anki kullanımda olan, Google Analytics kodunu göreceksiniz. 
Resim 1. Google Analytics ga.js kod görünümü
Çok kısa süre sonra Google Üniversal Analytics yeni sürüm veri aktarımı tamamlandığında blog sayfa kaynağına baktığınızda ga.js kod uzantısı yerine göreceğiniz kod, Analytics .js uzantısı şeklini alacaktır. 
Resim 2. Google Analytics.js kod görünümü
Google Analytics, hesabını ilk kullanacak veya daha önceden Google Analytics hesabını kullanan kullanıcılar için yapılacak işlemler aynı olduğundan uygulama adımlarını takip ederek Google Analytics’i çalıştırmaya başlayalım.Eski ve yeni kullanıcılar, Google Üniversal Analytics'e geçmeden önce verilerinizin aktarılmasını sağlamanız gerekmektedir. Veri aktarımı yaklaşık 24 /48 saat sürmektedir.
Veri aktarımı bittikten ( 24 /48 saat ) sonra izleme kodumuzu blogumuza ekleyeceğiz.
Google Analytics giriş yapın ve Yönetim sayfasına tıklayarak blog’unuzu seçin
→ Üç sütun karşınıza gelecektir.Bu sütunlar, Hesap, Mülk, Görünüm’ dir.
→ Hesap sütun’unda açılır oku tıklayarak blog’unuzu seçin. Birkaç blog’unuz olabilir.
→ Blog seçiminden sonra ikinci Mülk sütun’unda “Üniversal Analytics’in yeni sürümüne
geçiş, Aktarım başlatılmadı “ yazısını göreceksiniz. Aşağıda verdiğim bir blog’um için örnek ismi aşağıdaki resimde görüyorsunuz.( samsunmusikicemiyeti.blogspot.com )
Resim 3. Üniversal Analytics’in yeni sürümüne geçiş, Aktarım başlatılmadı

→ Aktarımı tıklayarak başlatıyoruz ve yeni açılan sayfada Google Analytics için yenilikleri ve ne yapılması gerektiği bilgisini okuyup 24 ve 48 saat beklemem gerektiğini öğreniyoruz. Google Analytics verilerinizin aktarılmasını beklemekten başka yapabileceğimiz birşey yok.
→ Aktar butonuna tıklayarak aktarımı başlatın.Yeni pencere uyarısınıda okuyarak aktar diyoruz.Aktarım işleminden sonra geri dönüş yoktur unutmayın. Verilen süre sonunda geri dönerek izleme kodunu alıp blog’umuza ekleyeceğiz.
Resim 4. Google Analytics yeni görünüm verilerinizin aktarılması
                                                 
24 ve 48 saat bekleme sonucu İzleme Kod’unun Blog’a eklenmesi :
Google Üniversal Analytics, verilerinizin aktarıldığını varsayarak diğer aktarımı bitmiş olan Guney59 Paylaşım blog’um üzeinden anlatıma devam ediyorum.
→ Aktarım yaptığınız Blog’unuzu açın ve Mülk sütun’una gelin

→ Üniversal Analytics aktarım tamamlandı yazısını göreceksiniz. → JS görünümlü sekmeye açın ve izleme kodunu al butonuna tıklayın
Resim 4. Google Üniversal Analytics izleme kodu

→ İzleme kodunu kopyalayın blog paneline giriş yapın
→ Şablon → HTML’yi Düzenle açın
→ Aşağıdaki kodu bulun ve hemen üstüne İzleme kodunu yapıştırın. (ctrl+f) ile arama yapın.
</head>
Resim 5. Google Üniversal Analytics, izleme kod’un blog da görünümü
Google Analytics izleme kodu’unu ilk defa alanlar için Not :Google Analytics izleme kodu’unu ilk defa alan Blogger kullanıcıları yeni veri kodunu başka bir işlem yapmadan rahatlıkla kullanabilirler
Yeni Google Analytics izleme kodu’unu alanlar için önemli Not :
Yukarıda anlatılan işlemlerde yeni kodu eklediğinizde eski Google Analytics yani (ga.js) olan kodu kaldırmanız gerekmektedir. Bu kod yukarıda gördüğünüz gibi açılmış bir kod biçimi değilidir. Resimde gösterdiğim (1) no'lu kodu seçin ve silin. Bu kodu silmezseniz iki adet veri kodu şablon'unuz da çakışma yapacağından doğru veri akışını engelleyecektir. İşlemin doğruluğu anlamanız için blog ana sayfa kaynağını açın ve ctrl+f ile ga.js yazın aratın. Bulduğunuzda her iki kodu açılmış olarak görebilirsiniz.
Resimde belirttim (1) No’lu kodun Blog şablonunuzdaki görünümü şu şekildedir

Google Analytics izleme kodu’u
Yukarıda anlatılan konular hakkında yardıma mı ihtiyacınız var. Yorumlarda açıkca belirtin lütfen. Yeni yazıları takip etmek için Subscribe sekmesinden email’inizi yazmanız yeterlidir.Subscribe nerde bilmiyor musunuz ? Sidebarda sağ tarafda RSS resmini göreceksiniz. Bloglovin bağlantısı ile takip edebilir, blog panelinizde blog ekle kısmına blog’umun URL’sini ekleyerekde takibe alabilirsiniz. Blog URL http://guney59.blogspot.com/
Yazı sayfasına haddinden fazla resim ekledim. Umarım 1 mb bulmamıştır.Her ne kadar resimleri küçültsemde bazen bu kotayı doldurabiliriz. Blog’larınıza çok fazla büyük resim eklemeyin. Açılış hızını etkileyen bu durum arama sonuçlarında çıkmamanıza neden olabilecek sorunlar yaratabilir.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Paint Net ile Resim arka plan Görüntüyü Şeffaf Yapma

Paint Net Resim editörü ile, Web sitenize yükleyeceğiniz resmin arka plan görüntüsünü görülmez şeffaf, transparan yaparak kullanabilirsiniz. Site başlık resmi, arka plan resmi, banner, logo, transparan resim ve çeşitli efekt araçlarını Paint.NET ücretsiz resim editörünü kullanarak yapmanız mümkün. Bilgisayarınıza Paint.NET ücretsiz resim editör programını kurmadı iseniz aşağıda verilen bağlantı linki ile programı indirip ücretsiz kullanın. 
Paint.NET resim editör programını zip sıkıştırmasından çıkardıktan sonra kurdugunuzda, program Ingilizce olarak karşınıza çıkacaktır. Diğer zip dosyasını da kurarak Türkçe’e çevrilmiş olarak göreceksiniz. Paint.NET ücretsiz bir program olmasına rağmen çok fazla seçeneği sizlere sunuyor. Resimlerinizi istediğiniz gibi tanzim edebileceğiniz ücretsiz bir resim editörü.

NOT: Programın kurulum ve çalışması için işletim sisteminizde, NET Framework 4.5 yüklü olması gerektiğini unutmayın.

Lisans: Ücretsiz, İşletim Sistemi: Win8/Win7/Vista/WinXP/Win8.1
Kurulu…

Windows İşletim Sistemi 32 Bit ve 64 Bit Arasındaki Fark

Windows İşletim Sistemi kullanan, bilgisayar kullanıcısı 64 bit işletim sistemlerini kullanmayı düşünerek bir çoğu bu sisteme geçmiş, ancak oyun ve performans deneyiminde sıkıntı yaşayarak tekrar 32 bit işletim sisteme geri dönmek durumunda kalmıştır. 32 Bit ve 64 Bit arasındaki sorunlar devam ederken ister istemez insan bu iki sitemi merak etmektedir. Bu iki sitem arasındaki fark, 32 bit ve 64 bit terimleri bir bilgisayarın işlemcisinin (CPU) veri bilgilerini işleme şekilleriyle ilgilidir. Windows’un 32 bit ve 64 bit sürümleri sırasıyla 32 bit ve 64 bit işlemciye sahip bilgisayarlar için tasarlanmıştır. Windows’un 64 bit sürümü 32 bit sürümüne nazaran daha fazla bellek (Ram) kullanımına sebep olur. Bu da performansı olumsuz yönde etkiler. O yüzden bilgisayarınızın performansına göre 32 bit veya 64 bit işletim sistemi seçmenizde fayda vardır. Örneğin, sahip olduğunuz RAM 4 GB ve altındaysa 32 bit sistem kullanmalısınız. Bu değerler üstündeyse 64 bit kullanmanızda bir sakınca yoktur ki…

Windows 10 Denetim Masası Komutlarına Kısa Yoldan Ulaşma

Windows 10 işletim sistemi arama penceresine tıklayarak bulmak istediğiniz komut dosyalarını kısa yoldan bir tıklama ile erişim ve kullanma ile ilgili açıklamalar. Bilgisayarınıza Windows 10 işletim sistemini yeni kurdu iseniz denetim masasını bulmak için zorlanıyor olabilirsiniz. Denetim masasını arama çubuğuna yazarak bulabileceğiniz gibi daha kolay bir şekilde de ulaşmanız mümkündür. Denetim masasında bulunan komut dosyalarına kısa yoldan ulaşmak için ilgili adımları inceleyin.
Windows 10 Denetim masası kısayol komut dosyalarını açma :1. Sol köşede bulunan 4 ad. kareden oluşan Windows 10 İcon’una maus'unuzu getirin ve sağ düğmesine tıklayarak çalıştırın.
2. Karşınıza Windows 10 Denetim masası komut seçenekleri çıkacaktır.
3. Denetim masasında mevcut olan birçok komutları artık bir tıklama ile açıp kullanabilirsiniz.

Paint ile Resim Boyutlandırma Seo

Windows yazılımında bulunan ücretsiz Paint resim proğramı ile blog resimlerini boyutlandır. Her bilgisayarda Windows işletim sistemi yüklü olduğundan windows’un ücretsiz resim proğramı Paint bulunmaktadır. Dinamik blogger yazı çubuğuna resim yazı ekleme , Blogger Favicon’unu kendin tasarla ve Blogger özel tema şablonuna slayt resmi yükleme ile ilgili yazımda ücretsiz resim proğramı Paint kullanımından sizlere bahsetmiştim.Google, Seo (Arama motoru optimizasyonu) sistemine haddinden fazla önem vermektedir.
Çünki Google bu sistem içinde gelişimini devam ettirmektedir.Bizlere düşen en büyük görev, kullanmakta olduğumuz ücretsiz Google ürünü Blogger’u en iyi şekilde optimize ederek hem kendimize hemde Google destek vermektir.Blog’unuzu optimize etmeniz gereken birçok uygulama mevcuttur.Biz bugün yazı içeriklerimize eklediğimiz ve blog hızını etkileyen resimlerin boyutlandırılması konusunu inceleyeceğiz.
Resim uzantıları ve resim boyutlandırılması neden önemlidir?

1. Blog yazı tasarımınında

Facebook Candy Crush Saga Oyunu Çalışmıyor Çözüm

Candy Crush Saga, Facebook oyun platformunda 64 milyon kişinin beğenisini kazanmış ilgi çekici oyunu mutlaka biliyor ve oynuyorsunuzdur. Kişisel olarak oyunları pek sevmesem de aile içerisinde, Facebook oyunları çok sıkça oynanır. Sebeb her nedense 2 gündür Facebook Candy Crush oyunu açılmıyor Adobe Flash Player yüklenmesi gerektiği uyarısı veriyor. Evde mobil olarak açılan Candy Crush oyunu, farklı 2 bilgisayar da denendiğinde çalışmıyordu. IE, Firefox, Google Chrome tüm tarayıcılar da denendi mümkün değil oyunu açamadık.
Tarayıcılar silinip tekrar kuruldu, Adobe Flash Player 12 son sürüm yüklendi hayır oyun açılamıyor ısrarla Flash yüklenmesi gerektiği ekranda yazıyordu. Geliştirici sitesine yardımcı olmaları için yorum ve ileti yazdım. Yardımcı olabileceklerini düşündüm. Yazdığım yoruma verilen cevapta konunun en ilginç tarafıydı. Verilen cevapta dil desteklerinin olmadığı ve forumlara bakmam isteniyordu. Böyle bir cevaba güldüm. Google1998 senesinde arama motorlarına başladığında …