Google Üniversal Analytics Yeni Sürüme Nasıl Geçilir

Google Üniversal Analytics
Google Analytics kısa bir süre sonra, Üniversal Analytics yeni sürümüne geçiş yapacağını bildirmekte.Blog ve siteler için Google yeni Üniversal Analytics sürümüne geçiş sürecini beklemeden verilerinizi aktarıp süreci hızlandırarak yeni uygulamanın getirdiği yenikleri biran önce kullanmak isterseniz yapılması gerekenler işlemleri aşağıda takip ederek başlayabilirsiniz. Siz herhangi bir işlem yapmasanız bile zamanı geldiğinde Üniversal Analytics yeni sürüme geçiş işlemi otomatik olarak yapılacaktır.

Google Analytics sitesine giriş yaptığınızda yönetim paneli mülk sekmesinde bu uyarı yazısını görebilirsiniz.Google Analytics’in şu anki uygulamasında blog sayfa kaynağını CTRL+F klavye kısayolu ile açıp ( ga. js ) kodunu aradığınızda şu anki kullanımda olan, Google Analytics kodunu göreceksiniz. 
Resim 1. Google Analytics ga.js kod görünümü
Çok kısa süre sonra Google Üniversal Analytics yeni sürüm veri aktarımı tamamlandığında blog sayfa kaynağına baktığınızda ga.js kod uzantısı yerine göreceğiniz kod, Analytics .js uzantısı şeklini alacaktır. 
Resim 2. Google Analytics.js kod görünümü
Google Analytics, hesabını ilk kullanacak veya daha önceden Google Analytics hesabını kullanan kullanıcılar için yapılacak işlemler aynı olduğundan uygulama adımlarını takip ederek Google Analytics’i çalıştırmaya başlayalım.Eski ve yeni kullanıcılar, Google Üniversal Analytics'e geçmeden önce verilerinizin aktarılmasını sağlamanız gerekmektedir. Veri aktarımı yaklaşık 24 /48 saat sürmektedir.
Veri aktarımı bittikten ( 24 /48 saat ) sonra izleme kodumuzu blogumuza ekleyeceğiz.
Google Analytics giriş yapın ve Yönetim sayfasına tıklayarak blog’unuzu seçin
→ Üç sütun karşınıza gelecektir.Bu sütunlar, Hesap, Mülk, Görünüm’ dir.
→ Hesap sütun’unda açılır oku tıklayarak blog’unuzu seçin. Birkaç blog’unuz olabilir.
→ Blog seçiminden sonra ikinci Mülk sütun’unda “Üniversal Analytics’in yeni sürümüne
geçiş, Aktarım başlatılmadı “ yazısını göreceksiniz. Aşağıda verdiğim bir blog’um için örnek ismi aşağıdaki resimde görüyorsunuz.( samsunmusikicemiyeti.blogspot.com )
Resim 3. Üniversal Analytics’in yeni sürümüne geçiş, Aktarım başlatılmadı

→ Aktarımı tıklayarak başlatıyoruz ve yeni açılan sayfada Google Analytics için yenilikleri ve ne yapılması gerektiği bilgisini okuyup 24 ve 48 saat beklemem gerektiğini öğreniyoruz. Google Analytics verilerinizin aktarılmasını beklemekten başka yapabileceğimiz birşey yok.
→ Aktar butonuna tıklayarak aktarımı başlatın.Yeni pencere uyarısınıda okuyarak aktar diyoruz.Aktarım işleminden sonra geri dönüş yoktur unutmayın. Verilen süre sonunda geri dönerek izleme kodunu alıp blog’umuza ekleyeceğiz.
Resim 4. Google Analytics yeni görünüm verilerinizin aktarılması
                                                 
24 ve 48 saat bekleme sonucu İzleme Kod’unun Blog’a eklenmesi :
Google Üniversal Analytics, verilerinizin aktarıldığını varsayarak diğer aktarımı bitmiş olan Guney59 Paylaşım blog’um üzeinden anlatıma devam ediyorum.
→ Aktarım yaptığınız Blog’unuzu açın ve Mülk sütun’una gelin

→ Üniversal Analytics aktarım tamamlandı yazısını göreceksiniz. → JS görünümlü sekmeye açın ve izleme kodunu al butonuna tıklayın
Resim 4. Google Üniversal Analytics izleme kodu

→ İzleme kodunu kopyalayın blog paneline giriş yapın
→ Şablon → HTML’yi Düzenle açın
→ Aşağıdaki kodu bulun ve hemen üstüne İzleme kodunu yapıştırın. (ctrl+f) ile arama yapın.
</head>
Resim 5. Google Üniversal Analytics, izleme kod’un blog da görünümü
Google Analytics izleme kodu’unu ilk defa alanlar için Not :Google Analytics izleme kodu’unu ilk defa alan Blogger kullanıcıları yeni veri kodunu başka bir işlem yapmadan rahatlıkla kullanabilirler
Yeni Google Analytics izleme kodu’unu alanlar için önemli Not :
Yukarıda anlatılan işlemlerde yeni kodu eklediğinizde eski Google Analytics yani (ga.js) olan kodu kaldırmanız gerekmektedir. Bu kod yukarıda gördüğünüz gibi açılmış bir kod biçimi değilidir. Resimde gösterdiğim (1) no'lu kodu seçin ve silin. Bu kodu silmezseniz iki adet veri kodu şablon'unuz da çakışma yapacağından doğru veri akışını engelleyecektir. İşlemin doğruluğu anlamanız için blog ana sayfa kaynağını açın ve ctrl+f ile ga.js yazın aratın. Bulduğunuzda her iki kodu açılmış olarak görebilirsiniz.
Resimde belirttim (1) No’lu kodun Blog şablonunuzdaki görünümü şu şekildedir

Google Analytics izleme kodu’u
Yukarıda anlatılan konular hakkında yardıma mı ihtiyacınız var. Yorumlarda açıkca belirtin lütfen. Yeni yazıları takip etmek için Subscribe sekmesinden email’inizi yazmanız yeterlidir.Subscribe nerde bilmiyor musunuz ? Sidebarda sağ tarafda RSS resmini göreceksiniz. Bloglovin bağlantısı ile takip edebilir, blog panelinizde blog ekle kısmına blog’umun URL’sini ekleyerekde takibe alabilirsiniz. Blog URL http://guney59.blogspot.com/
Yazı sayfasına haddinden fazla resim ekledim. Umarım 1 mb bulmamıştır.Her ne kadar resimleri küçültsemde bazen bu kotayı doldurabiliriz. Blog’larınıza çok fazla büyük resim eklemeyin. Açılış hızını etkileyen bu durum arama sonuçlarında çıkmamanıza neden olabilecek sorunlar yaratabilir.

Adsense Makaleleri