6/10/2012

Google Chrome 19.0.1084.56 m güncellemesiGoogle Chrome 19.0.1084.56 m
Google Chrome 19.0.1084.56 m 
güncellemesine geçti.
Bilgisayarınızda Chrome tarayıcı kullanıyorsanız ve otomatik güncellemenizi henüz yapmadıysanız Chrome tarayıcınızı 19 sürümüne hemen güncelleyebilirsiniz.
Google chrome özellikleri ve kullanımı başlıklı yazımdan Chrome kurduktan sonra en verimli kullanılması hakkında bilgileri inceleyebilirsiniz.Yazımızı inceleyerek nasıl güncelleme yapılabileceğine bakabilirsiniz.

6/06/2012

Web Mülkü kodu Ekleme ve Düzenleme

Analytics Web Mülkü Kimliği
Blogunuza web mülkü kodu nasıl eklenir, izleme kodunu nasıl bulurum. Google web yöneticisi merkezi 'ne giriş yapıyoruz.Sitemizi ilk defa kurduysak açtığımızda otomatik olarak kayıtlara ekleniyor.Sitemizin adını arıyoruz.Sitemiz eklenmiş ve bir sorun olmadığını yazıyorsa. Google Analytics sitesine gidiyoruz.Görüntüleri resimde verilmiştir.
Google Analytics sitesine üye olmadıysanız üye olmanızı tavsiye ederim.İlgili bültenleri
alarak kendinizi geliştirebilirsiniz.Giriş yapıyoruz.Karşımıza Analytics Hesapları Sayfası çıkıyor.Bu alanda web mülkü olarak daha önceden kayıtlı siteleriniz varsa site mülk kodları ve web sitenizin isimleri görülüyor.

Şimdi sağ üstte görülen dişli çarka tıklıyarak giriş yapıyoruz.Yanda resimde görülüyor.
Yeni bir hesap oluştur diyoruz.Bilgilerimizi giriyoruz.Hesap adı kısmına kurduğunuz sitenin başlık adını verebilirsiniz.Örnek benim deneme amaçlı yaptığım blog'umun adı Deneysel Blogum ben bu yazıyorum, site URL sini yazıyorum.Saat ayarları pasifik ellemiyorum.Sözleşmeyi kabul ediyorum.Zaten bu işlemleri yaparken herşeyi kabul etmiş oluyoruz.Şirketler ayrı bir birim olarak çalıştığından, haliyle kendine özgü bir sözleşmesi olması gerekiyor.

Gerekli olan bilgileri girdik.İzleme kodu olarak bize bir kod verdi ve bu kodu sitemizde HTML kodunun neresine yapıştırılacağı bilgisini verdi.Alt kısımda da uygulamalarımızı kaydediyoruz.Artık işimiz bitti şimdi kontrolleri yapmamız gerekiyor.Doğru mu yaptık diye.Bakacağız diymi ? Aldığımız kodu ; etiketinin üstüne yapıştırıyoruz.
Aşağıdaki kod'u CRTL+F ile şablon içinde aratın ve </head> kapanış kodunun hemen üstüne aldığınız kodu ekleyin.
Web mülkü kodu yapıştırılacak alan
Kod yapıştırdıktan sonraki görüntüsü :
Google analytics web mülkü görüntüsü
Site sayfamızı açıyoruz.Sayfada iken mausumuza sağ tıklıyor ve sayfa kaynağını göster diyoruz. Açılan sayfaya geçiyoruz. Burada UU veya XX yada YY gibi harflerle başlayan kodlar sizin web sitenizin kodu oluyor. Artık siteniz Google Analytics tarafından izleniyor demektir.

Kodu ararken zorlanırsanız Ctrl + F kısayolu ile açılan, arama kutusuna yukarda sarı renkte belirttiğim "ga.js" yazarak aramayı hızlandırabilirsiniz.
Bir hatırlatma daha UA ............-1 yazan kısmı şahsıma ait olduğu için sildim. Bu kısımdaki kod sizin kodunuz oluyor.Kısaca anlatmaya çalıştım herhalde faydalı olmuştur.Kolay gelsin.
NOT: UA - Uzantılı kodunuzu blogunuzda Ayarlar> Diğer sayfa aşağıya kaydırın Web Mülkü yazan yere yapıştırın. Yukarıda ilk resimde gösterilmektedir.

Advanced SystemCare Pro 5 TR

Advanced SystemCare Pro 5.3.0.246 TR
Advanced SystemCare Pro 5.3.0.246 TR

Dünyanın en iyi sistem optimizasyon ve temizleme programlarından birisi olarak birçok ödül kazanan Advanced WindowsCare tamamen yenilendi ve bu yenilikle beraber ismi de artık Advanced SystemCare (Sistem Temizleyici ve Hızlandırıcı) olarak değiştirilmiş bulunuyor. Sisteminizdeki hataları kategorilere ayırıp teker teker ele alarak çok daha derin ve etkili bir temizlik ve onarım yapan bu program ile artık bilgisayarınız çok daha hızlı çalışacak. Tamamen ücretsiz ve Türkçe dil desteği bulunan programın kolay kullanılabilir bir arayüzü

6/05/2012

Yorumların blogunuz üzerindeki etkileri

Sosyal Medya ve Yorumlar
Yorumlar birçok blogcuların sitelerin, forumların tek silahıdır. Bu aracı faydalı kullanıma çevirebilmek sitenizin hit'ini artıracağı gibi PageRant değerinizi de yükselteceğini biliyormuydunuz? Sitenizin, blog'unuzun hit'ini öğrenebilmenin bir çok yolu vardır. Ancak ben herkesin bildiği fakat uygulama yapmadığı bir konudan bahsetmek istiyorum.

Bu konulara kısa başlıklarla göz atalım ;

1. Blog'unuz da yazılarınızın altında görülen Yorumlar (Coment) butonu,
2. Yazdığımız yazıların altında görülen Yorumlar (Coment) butonları,
3. Alexa hit değerlerini sorgulama
4. Sitenize Alexa sayacı eklediyseniz alexa sitesinde sitenize yapılmayan yorumlar
5. Birçok site, blog ve sosyal medyada gördüğümüz beğendiğimiz konulara yapılan yorumlar
6. Yazınız ile ilgili bir okuyucunuzun site, blog'unuza yaptığı yorumlar
Günlerce emek vererek yazdığınız yazılarınıza bir kişi dahi yorum yazmamıştır. Bu konu çok doğal olarak sizi üzecektir. Ancak Dünyanın sonuda değildir. Peki siz birinden yorum beklerken, blog yada sitesine yazı yazan diğer yazarlara yorum yazıyor musunuz?
Eğer vereceğiniz cevap HAYIR ise sizede yorum yazan insanlar çok az olacaktır. Birçok bloglar yorumlarda site linkinin bırakılmasını sevmez. Çok da doğaldır. Yaptığınız yorum ile yazı arasında bir ilişki içermeyen bir yorumu site sahibi kabul etmeyebilir. Bende etmem. Yapacağınız yorum, yazı ile ilişkili ve gerçeği yansıtması gerekmektedir. Site linkinizi bıarakacaksanızda linkiniz sadece ana sayfanızı yansıtması gerekmektedir. Yoksa yorumunuz onaylanmayabilir. Burada önemli olan amaç ile aracı karıştırmamak gerekmektedir. Yorum yazın, karşı blogu da sitenize davet edin. Sonuç olarak her iki tarafta kazanmış olacaktır. Her iki tarafta da link olacağından doğal link paylaşımı yapılmış olur.
Arama motarları yazılarınızı incelediğinde kasıtlımı değilmi zaten anlayabilmektedir.Yapılan yorumun değeri bırakma şeklinizdeki sadeliğe bağlıdır.
1. maddede açıkladığım konuya paralel olarak sitenizin gelişmesi istiyorsanız, hemen yorumlarınızı yazarak, sitenize, blog'unuza yorum yapılmasını sağlayabilirsiniz.
2. Alexa hit değerlerini sorgulama
Hit trafiğinizi sorgulama aracı olarak Alexa trafik aracını blogunuz da kullanabilirsiniz. Bağlantıya tıkladığınızda tarayıcınıza eklemeniz gerektiğini belirten bir uyarı alıyorsunuz. Gizlilik ilkeleri kurallarına uygunlugunu onaylayarak tarayıcınıza kurabilirsiniz. Bu işlem size ne fayda sağlayacak. Eklentiyi kurduktan sonra tarayıcınızda maus'u trafik sorgulama iconunun üzerine getirdiğinizde blog'unuzun yada sitenizin Dünya üzerindeki web uygulamanızın hangi safhada olduğunu göstermektedir. İcona tıkladığınızda siteniz ile ilgili detaylı bilgilere ulaşıyorsunuz.
Alexa Trafik Rank Sorgulama
3. Tarayıcınıza Alexa icon'unu eklediniz işimiz bitti mi? Hemen cevaplıyorum hayır. Alexa iconuna tıkladığınızda alexa sitesine giriş yapmış oluyorsunuz. Siteye giriş yaptığınızda sizi direk Trafik istatistikleri menüsüne götürüyor buradaki menüde Revievs (Yorumlar) yazan yere tıkladığınızda hiçbir yorumun yapılmadığını görüyorsunuz. Benim de bugüne kadar dikkat etmediğim bir konu. Ancak farkettiğim bu konuyu sizde farketmemiş olabilirsiniz. Burada ilk yorumu siz yapın. Açıklamalar mevcut. Fazla şişirmeden sade ve net bir açıklama olsun. Bu yorumlar sizin sitenize yapılan müracatları göstermekte. Burada yorumlar bütün Dünyada web üzerinde sergileniyor. Ne kadar çok yorum yapılırsa sitenizin değerini artıran bir alan. Yorum yapılması için arkadaşlarınıza önerebilirsiniz. Hadi ilk yorumu benim bloguma yaparak benimde sizin blogunuza yorum yapmamı sağlayın. Her yorum yapan diğer bloglara da yorum yapacaklarından kısa zamanda yorumlar dengesi de kurulmuş olacak ve zincir halinde büyüyecektir. Resimde dikkat ederseniz yorum 1 görülmekte. E, benim gibi sonradan fark edenler için görülecek olanda budur. Merak ettinizmi bu 1 yorum kime ait, tabiki bana. Birçok sitenin incelemesini yaptığımda bu rakamın çok düşük olduğunu gördüm. Demek ki çok kişi farkında değil bu konunun. İlk farkedenlerden biri olmak için başlayabilirsiniz.
Alexa Trafik Rank
Sitenize Alexa trafik widgeti eklemek isterseniz yazımızı oluyarak işlemlerinize devam edebilirsiniz.
4. Birçok site ve sosyal medyada gördüğümüz beğendiğimiz konulara yapılan yorumlar ;
Bloglarımız dışında yaptığımız araştırmalarda sitelere beğendiğimiz konularda beğenilerimizi ifade etmek için yorumlar yazarız. Yazdığımız yorumların arama motorlarınca okunduğunu unutmayın. Bu nedenle yorumların önemini çok daha iyi anlamış olacaksınız.
Örneğin : Google arama ile bir konu aradığımızda daha önceden yaptığınız bir yorum karşınıza gelirse saşırmayın. Bu nedenle sitelerde veya sosyal medyada yapacağınız yorumlar her zaman seviyeli ve sitenize link verecek şekilde olması sitenizi bir kademe daha ileriye taşıyacağını unutmayın.
5. Yazılarınız ile ilgili, okuyucularınızın site, blog'unuza yaptığı yorumlar ; Blog, site de yazılarınıza okuyucularınız yorum yazdıklarında size e-maille geri bildirim olarak bilgi gelir. Bu bilgileri okuyarak, yapılan yorumun amacını tespit edin. Farklı amaçlarla yorumlar yapılmış olabilir. Blogunuza yazdığınız yazı ile ilgili olmayan bir yorum ve link, blogunuza gelen okuyucuları farklı sitelere çekmek için hazırlanmış bir tuzak olabilir. Yorumu onaylama aşamasında bu konuya dikkat edin. Amaçlı bir yorum ise yorumu silin. Siteniz spam yönlendirici bir site adını almaktansa böyle bir yorumun olmaması en doğru karar olacaktır.
Kumanda panelinizdeki blog yorum kısmını denetleyin. Yeni bir blog açtıysanız ve yazımızı okuyorsanız yeni blogger kumanda paneli ayarlar ile ilgili yazımızı okumanızı tavsiye ederim. Blogger da yapılan yenilikleri inceleyerek arama motorları (SEO) ayarlarınızı mutlaka tamamlayın. Hemen yorumlara şimdi başlayarak, bir alt yorum yapan kişiyi bir üst blog adresinden takip ederek yorum zincirinizi oluşturun.

6/04/2012

LinkWithin ile Resimli Benzer Yazılar Oluşturma

Blogger sitelerinize resimli benzer yazılar widgeti yerleştirmek isteyebilirsiniz. Basit bir yöntem olan LinkWithin sitesinden oluşturmaktan bahsedeceğim. Sitede sadece Blogger için değil WordPress ve TypePad içinde widget, gadged oluşturabilirsiniz. Öncelikle buradan widget'i oluşturma sayfasına gidiyoruz.
Ardından yukarıdaki resimde gördüğünüz formu kendi blog'umuza göre dolduruyoruz. Get Widget butonuna basıyoruz ve karşımıza gelen sayfadan install widget diyoruz. Site bizi kendi blogger sayfamıza yönlendiriyor. Eklenecek blogu ve widget başlığını giriyoruz. Widget Ekle ye tıklayıp gelen yönetim panelinde widgetin geleceği yer olan sayfa düzenlemesi alt kısmına taşıyor ve kaydediyoruz.Widgetin çalışması bazen zaman alabiliyor. Hemen telaşe düşmeyin. Ancak hemen çalışacaktır. Sayfa yenile işlemini de deniyebilirsiniz. Gadged yada Widget eklerken seçiminizi yan sayı adetini kaç tane olacağını unutmayın. 3, 4, 5 gibi rakamlar seçebilirsiniz. Ayrıca blogunuz karanlıksa onun içinde seçim verilmiştir.

Google Badge Rozetini Google Sites sitesine Ekle

Google Badge kodumuzun son görüntüsü
Google+ Badge Rozetini Google Sites sitelerinde kurmanız mümkün değildir. Google sites sitelerinde Badge Rozetini kurabilmek için yapılması gerekenleri aşağıda inceleyelim. Blogger bloglarımızda bu eklentiyi kurabiliyoruz. Google + Platformuna giriş yapıyoruz. Google sayfa İD numaramızı boş kutuya yapıştırıyoruz. Alt kısımda icon ve large seçeneklerini seçiyoruz. Açılır kutudan dil ayarları seçerek kendi ülke dilimizi seçiyoruz. Birazda kurnazlık yaparak Standard badge yazan yere tıklayarak “Şuradayız" kopyalıyoruz ve tekrar icon tıkladığımızda şağıda açılan kutuya kopyaladığımız yazıyı yapıştırıyoruz. Ve sonuç aşağıdaki gibi bir görüntü haline geliyor. Resmi inceleyiniz. Google + Badge Rozeti
Google + Badge Rozeti

Google Sites sitemize geçiyoruz ve Ana Sayfada beğendiğimiz bir alanda ;

Sayfayı Düzenle → Uygulama yerini seç → Ekle → HTML kutusu seçtikten sonra bir önceki Google + Platformuna dönerek alt kısımda bize verdiği kodu alarak HTM kutusuna yapıştırıyoruz. Sayfamızı kaydediyoruz.
Badge kodumuz
Google sites sitemizde Badge Rozetimizin son şekli yukarıdaki ilk resimde görülmektedir.
Blogger bloglarımızda kullanılan Google+ Badge Rozetimizin Google sitesine uygulama şeklimiz böyle arkadaşlar. Konu hakkında farklı bilgileriniz varsa lütfen belirtin. İlgili uygulamayı diğer sitemden inceleyebilirsiniz. AdnanGuney59 (Google Sites)

Google Badge Rozeti

AddThis Share Uzantısı Resimli Anlatım

AddThis Share Sosyal Paylaşım Butonu
Blogger bloglarınızda paylaşım butonları olarak kullanılan AddThis Share uygulaması her ne kadar güzel bir uygulama olsa da blog hızınızı (JS) kodlarından dolayı yavaşlatmaktadır. Blog’unuzun hızı Arama motorları için önemli olduğu kadar, izleyici kitlenizi de etkileyen bir unsur teşkil edebilir. Arama motoru robotları, yazı linklerinizi okumaya çalışırken, blog''unuza eklediğiniz kodlar nedeni ile robatların görev yapamamasına neden olabilirsiniz. Büyük boyutlu resimler de bu engel kapsamındadır. Bu engeller arasında çok fazla video, intro müzik, bannerler gibi bazı araçları sıralamak mümkündür.

Peki paylaşım yapmayacak mısınız ? Tabi ki paylaşım yapmadan bir sitenin / blog’un varlığından söz etmek anlamsız olur. Sosyal imleme olan AddThis Share / Bookmark eklentisini farklı bir uygulama ile kullanabilirsiniz. Konunun dogrulugunu Dinamik blog kullanıcılarının sayfalarına baktığınızda paylaşım butonlarından sadece 3 tanesinin olduğunu görebilirsiniz. Bunlar Tweet, Like, G+1 iconlarından ibaretttir.

Google Web mağazasından AddThis Share / Bookmark uzantısını buradan kurabilirsiniz.
Bu uzantının bize sağladığı faydalar nelerdir ?
1.İnternet tarayıcınızın adres kısmının sağ tarafında, kendini aktife eder. Küçük bir alanı kaplar.
2.Ayarlar kısmından istediğiniz icon'ları sıralayarak paylaşım kolaylığı sağlar.
3.Ülke bazında Diliniz hangisi ise, yazıları kendi dilinizde okursunuz.
4.İnternet tarayıcınız hangisi olursa olsun boş bir alanda farenize sağ tıklayıp kendi dilinize çevirme olanağı sağlamaktadır.
5.Dinamik blog kullanıcılarının sayfalarında paylaşım icon''u az olduğundan kesin kullanması gereken bir uzantıdır.
6.Dinamik blog’unuzda yazdığınız yazıları birçok sosyal paylaşım sitelerine rahatca gönderme imkanı bulursunuz.
7.Google Plus kullanıyorsanız tarayıcınız bazen çeviri yapmayabilir. Böyle bir zamanda sağ fare butonunu kullanarak dil çevirisi yapabilme şansınız vardır.
8.Blog yazılarınızın altında AddThis Share eklentisini kurarak kullanmak isterseniz bağlantıdan inceleyebilirsiniz.
9.AddThis Share eklentisi hem Gadget olarak, hemde HTML/ Şablonunuza kodları ekleyerek de kullanmanız mümkün olabileceğini hatırlatmak isterim.
Bu eklentinin faydaları hakkında değişik fikirlerinizi sizde yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

6/02/2012

Chrome Sayfanıza site iconu nasıl eklenir


 chrome sayfa içerikleri
Chrome tarayıcınıza site iconlarını ekleyerek sitelere bu kısa yollarla ulaşabilirsiniz. Google'un Chrome tarayıcılarında sayfa içeriklerine ekleyeceğiniz iconlarla, sitelere kolayca ulaşabileceğinizi biliyormusunuz? Bu işlem aynı yer imlerinden tıklayarak sitelere giriş yapmaya yarayan işlemin farklı bir kullanımı. Örneğin, Facebook, Chrome web Store, Wordpres.com, Picasa, Google Play, Fizy, You Tube, Google Dökümanlar, Google Sites ve mağazada istediğiniz bir uygulamayı tarayıcınıza ekleyerek yada sayfaya ekleyerek sayfa aralarında tek tıkla gezerek siteye ulaşma imkanı saglayabilirsiniz.

Bir diğer özelliği ise istediğiniz sırayı tutup, taşı mantığı ile sıralama yapmanız mümkün. Tüm bu işlemleri yapabilmeniz için Google hesabınızın olması gerekmekte olduğunu unutmayın. Google Chrome en etkin kullanmak için google hesabınızla giriş yaptığınızda yukarıda anlattığım uygulamalara kolayca ulaşabiliyorsunuz. Diğer tarayıcılarınızdaki yer imlerini ayarlar kısmındaki kişisel ögeler kısmından senkronize edebiliyor, tarayıcınızı sildiğiniz de yada yeniden kurduğunuzda Google hesabınız ile giriş yaptığınızda senkronize et kısmına tıklamanız yeterli.

Tüm yer imleri aktarılmaya başlayarak karşınıza yaptığınız ayarlarla gelmiş oluyor. Tüm işlemler 10 sn bile sürmüyor. Bu kadar kolay, sade, hızlı ve güçlü bir tarayıcı kullanmayı kim istemez ki ?
Gelelim sayfamıza site iconlarını adapte etmeye;
Aşağıda sıraladığım isimleri Google Web Store ulaşarak eklentileri yükle'ye tıklamanız yeterli. Aşağıda yazdığım link başlıklarını sırası ile tarayıcınıza yükleyebilirsiniz.
Facebook, Wordpres.com, Picasa, Fizy, YouTube, Google Drive, Google Sites , Alexa vs. gibi.

Wordpress Sayfa Yukarı Git (Back to top) butonu ekle

Wordpress Uygulaması Back to top Yukarı Git
Ücretsiz kullandığınız Wordpress Blog'unuza ( Back To Top ) Sayfa yukarı git butonu eklentisini şablon kullanmadan nasıl ekleyeceksiniz, yapılacak işlemleri takip ederek, eklentiyi blog'unuza kurabilirsiniz. Wordpress Blog'unu ücretsiz olarak kullandığımızdan PHP kodlarına kod ekleme gibi bir şansımızın olmadığını ücretsiz blog kullanıcıları bilirler ve yaşarlar. Bende bu kullanıcılar arasında bulundum ve tabandan tüm konuları yaşayarak
deneyimlerimi geliştirmeye çalıştım. Şahsi felsefem içi boş vitrini güzel bir blog yapmak değil, dopdolu bir blog yazıları ile insanlara fayda sağlayacak sade temalı bir blog ile verilmesi gerekeni vermek. Yaklaşık 10 saat bilgisayar başında çalışmalar yapıyorum. Emekliyim ve zaman ile kavgam yok. Zamanı en iyi şekilde değerlendirmeye çalışıyorum.
Özgün yazmaya gayret gösteriyorum. Bu gayretimin karşılığını da SEO, Alexa, Google verilerinden yeterince alıyor ve takip ediyorum. Yaklaşık bir aylık blog'umun 15 milyondan, 1.300 milyonlara gelmemi sağlayan ,web hakkında okuduklarım ve okuduklarımı olabildiğince uygulamaya çalışmam. Akışları takip ederek ne olduğunu hissetmem ve hedeflerimi bu doğrultuda yönetmeye çalışmam oldu.


Yeni blogcularada aynı yolda ilerlemesini tavsiye ederim. Konu dağılmadan hemen konumuza geçelim. Şık ve güzel bir tasarım görünümündeki bu butonu, sayfanıza eklemek için yapacaklarımızı sırası ile anlatalım. Yukarıda görülen, görselin küçük ve şık görüntüsü yer almakta. Bu görsel butonu sayfanıza İngilizce yada Türkçe olarak kullandığınızda sayfanızda çok kibar bir görüntüye sahip olacaksınız.
Bu kod ne işe yarar derseniz, ismi üstünde herkesin bildiği gibi yazılarınızı okuyan ve sayfa sonuna gelen okuyucu kitlenizin maus'la sürükleme yapmadan tek tıkla sayfa başına çıkmasına yardımcı olan kullanışlı bir araç.
Türkçe ve ingilizce olarak her iki şekilde de kullanabilirsiniz.
Yukarı Git ▲ Back to Top ▲
Şimdi sırası ile yazılanları uygulayarak bu küçük dostumuzu sitemize adapte edeceğiz. Oda bizi kırmadan görevini devam ettirecek. Gelen okuyucu misafirlerinize eşlik edip onlara rehberlik ederek yönlendirecek.
Ekleyeceğimiz kodumuz aşağıda verilmiştir. Seçim sizin ekleyeceğiniz kodlardan birini seçin ve şu adınları izleyin;
Başlangıç → Görünüm → Bileşenler → En alt kısımdan Metin kutusu seç ve kenar çubuğuna taşı (sidebar) → Metin kutusu açın ve şağıda verilen beğendiğiniz kodu yapıştırarak kaydedin.

Ekleyeceğimiz kodlar
<a href="#" style="text-decoration:none">Back to Top ▲</a>
<a href="#" style="text-decoration:none">Yukarı Git ▲</a>


Back to top Yukarı Git Uygulaması
Yukarıda verilen Resimdeki numara açıklamaları:
1.Kenar çubuğunuzun sidebar kısmıdır
2.Metin Widget’i
3.Metin kutusuna yapıştırılacak kod alanı ve yapıştırılmış kodumuzun görüntüsü
4.Kaydet, Kapat.

6/01/2012

Blog Üst Sayfa Kategori Uygulaması Resimli Anlatım

Ana Sayfa Videolar Kategorisi
Blog Üst Sayfada kategori uygulaması nasıl yapılır.Blogger bloglarımızda en çok istenilen konulardan biride, Ana Sayfa üst Barda Kategori uygulamasının nasıl yapıldığı sorusudur. Kategori etiketiniz yazılarınıza bağlantı veren linkden ibarettir.Tüm yazılarınıza, verilen bu kelime etiketinden ulaşabilirsiniz. Uygulamayı Dinamik ve Klasik Bloglarınızda kullanabilirsiniz.Yapılacak işlemleri adım adım inceleyelim.
Tasarım (Kontrol Paneli) → Sayfalar →Yeni Sayfa → Web Adresi tıklatın
Web adresine tıkladıktan sonra açılan sayfa yapılacak işlemler
Yeni sayfa Web adresi kategori oluşturma
Resimde görülen madde numaraları açıklaması ;
Madde No 1: Yazılarınızı hangi etiket altında toplamak istiyorsanız seçeceğiniz kelimeden ibarettir.Bu aşamadan sonra isimlendirdiğiniz etiket ismi adı altında tüm yazılarınıza etiketleme yaparken verdiğiniz ismi yazacaksınız. Bir örnekle açıklayalım.
Siz videolarınızı “Videolar” adı altında toplamak istiyorsunuz. Başlık kısmına bu ismi yazacaksınız.Videolarınız ile ilgili tüm yazılarınızda bu etiketi kullandığınızda, etiketinize tıkladığınızda video ile ilgili ne kadar yazı varsa hepsi bir yerde toplanacaktır.
Madde No 2: Videolar etiketinize atayacağınız link yolunu bu alana yazacaksınız.
Örnek :
http://guney59.blogspot.com/search/label/Videolar
Sonuç : Videolar başlıklı (Kategori) etiketinize tıklandığında bu başlık adı altında yazılarınızın en eskiden yeniye doğru gösterilmesini sağlamış olacaksınız.
Aynı yöntemi kullanarak 20 adet etiket (Kategori) yapabilirsiniz.
Madde No 3: Yapılan işlemleri kaydedin. Sayfanızı kaydedin.
Sayfanızı kaydettikten sonraki görüntüsü

Videolar sayfa görüntüsü
Konu hakkında sorun yaşarsanız lütfen yorum yazmaktan çekinmeyin.
Yorum yanındaki e posta ile bildir konusunu tıklamanız konu hakkında size
bilginin ulaşmasını sağlayacaktır.İstediğiniz zaman posta işleminden çıkabilirsiniz.
Daha değişik fikirlerinizi belirtmeyi unutmayın.Kolay gelsin.
NOT : YAZIMIZ GÜNCELENMİŞTİR.
LÜTFEN VİDEOLU ANLATIMI İZLEMEK İÇİN GİRİŞ YAPINIZ.

Blogger İletişim Formu nasıl yapılır

 
Blogger Blog ve Google Sites Sitenizde İletişim Formunu Google Dökümanlarla oluşturun
Blogunuza iletişim formu oluşturun başlıklı yazımda Google dökümanlarda iletişim formu nasıl oluşturulur konusunu anlatmıştım. Google dökümanlarda iletişim formunu çok kısa ve öz olarak herkesin tam anlayabilmesi için tekrar ele aldım. Yazdıklarımı takip ederek sitenize iletişim formunu hemen uygulayabilirsiniz.
Başlangıç
Google hesabınızla Dökümanlar ana sayfasına  giriş yapıyoruz.Google hesabınız yoksa, google gmail hesabı nasıl açılır, ile ilgili yazımı okuyarak hemen bir hesap oluşturabilirsiniz.

Döküman Oluşturma
1. Dökümanlar Oluştur → Form tıklayın
2. Başlıksız Form adında boş bir sayfa karşınıza çıkacak
Başlıksız Form yazısına tıkla →  Sitenizin adını girin
(Örnek: AdnanGuney59) Başlıksız Form (Boş sayfa site adı gireceğiz)

3. Başlıksız Form yazısını yapılandırma
Başlıksız Form yazısına tıklıyoruz, yukarıda bahsettiğim AdnanGuney59 benim site adım gibi siz sitenizin başlık adını yazıyorsunuz. Başlıksız Form yazısına site adının yazın.
4. Sayfa görüntünüz ingilizce görülüyorsa ne yapılacak
Sayfa ayarınız farklı bir dilde görülebilir.Hemen hangi ülkenin dilini kullanıyorsak seçim yapmak için adımları takip edin.
Sağ üstte dişli tıkla →  Dil ayarlarınız seç → Ülke dilini seç →  tamam tıkla
Not: Daha önceden iletişim formu oluşturduğumdan dişliyi artık ben görmüyorum.Yada google dökümanlarda yenileme yaptığından görülmüyor olabilir. 

Dişli ayarlarını görmeyebilirsiniz. Dil ayarları otomatik olarak değişmiş olabilir. 
Sağ üstte çift sayfa icon görüntüsü :
Çift sayfa icona tıkla → Soru Başlığı yazan yereAdınız Soyadınız” yazın
Yeni bir soru oluşturacağız →  Çift sayfa icona tekrar tıkla
E-Posta Adresiniz” yazın
Not :Tekrar aynı sayfa gibi algılayabilirsiniz.Aynı isim gelecek.Sizi yanıltmasın.
Yeni gelen sayfadada Adınız Soyadınız yazılı olan yerin üstüne “e posta adresiniz” yazıyorsunuz.
Yukarıda yaptığım açıklamada üstte ve altta aynı isim yazılı.İkinci açtığımız yeni sorguda biz Soru Başlığı yazan kısma “E-Posta Adresiniz” yazıyoruz. Çift sayfa iconuna tıkladıktan sonra gelen Soru başlık kısmındaki yazıyı değiştiriyoruz ve eposta adresi yazısını yazıyoruz.
Diğer sorgu işlemlerini aynı yolu izleyerek istediğiniz kadar sorgu oluşturabilirsiniz. Yaptığımız işlemlerde Web Adresinizi de aynı yolu izleyerek uyguluyorsunuz.
5. Yukarıda anlatılanlardan farklı olarakMesajınızyazısında metin kısmını açın ve paragraf olan kısma tıklayın. Parağraf kısmına tıkladığınızda Mesajlar kısmı genişleyecektir.
6. İletişim sayfanızda okuyucularınıza bazı bilgileri (üst sayfa açıklaması) vermek isteyebilirsiniz. 
Bilgi vermek için izleyeceğimiz yol ;
Öğe ekle →  Bölüm üst bilgisi →  Açıklamanızı yazın →  Sayfada yazdıklarınızı kontrol edin.
7. İletişim formumuz için isteklerimizi yazdık.
İletişim formumuzun son şeklini sayfa altında google’un bize sağladığı bir önizleme kısmı var. Yayınlanan formu buradan görüntülüyebilirsiniz” yazısına tıklayarak sayfamızı görüntülüyebiliriz. Unuttugumuz bir konu yada ilave edeceğimiz bir yazı sorgusu varsa kalem kısmına tıklayarak düzenlememizi yapabiliriz. Alt kısımda Tamamlandı tıklayın →  Üst sağ köşede kaydet tıkla
8. Tüm işlerimiz bitmedi sadece formu oluşturduk. Devam ediyoruz.
Bu yaptığımız işlemi sitemize gömmemiz gerekiyor.
Takip edelim ⇒Sağ üstte Diğer eylemler → Ekle tıklayın → Açılan pencereden size verilen kodu kopyalayın → Site sayfanıza gidin ⇒
Kumanda panelinizden Sayfalar → Yeni boş sayfa açın → Sayfa başlığına İletişim yazın → HTML düzenle tıkla → Aldığınız kodu buraya yapıştırın → Oluştur tıkla → İletişim formunuz görülecektir.Sayfanızı kaydedin.
Başlık kısmında İletişim formunuzun görüntüsü görülmektedir.
9. Son olarak yapmanız gereken işlemse ;
Google Dökümanlara geri dönerek ,size mesaj gönderildiğinde bunun e-posta adresinize bir mail olarak haber verilmesi için gerekli ayarları yapmak bunun içinde sırası ile aşağıdaki adımları uygulayın.
Araçlar → Bildirim kuralları tıklayın
Açılan pencerede Herhangi bir değişiklik yapıldığında ve E-posta – hemen yazan seçenekleri işaretlemeniz yeterli. Google'un bizlere sunduğu sınırsız iletişim forumundan yararlanın.
İletişim Formunu Google Dökümanlarla oluşturun videolu anlatım

Wordpress bloguna sayaç nasıl eklenir

Görünüm blog stas istatistikler
Dünyada ün yapmış blog araçlarından biride Wordpress blogudur.Hemen hemen wordpress ile blog kurmayan yok gibidir.Ücretsiz olarak kurduğumuz worpress blogunda sayaç nasıl eklenir, konusunu incelemek ve yeni kurulum yapan arkadaşlara yardımcı olmak macı ile yazımızı takip ederek blogunuza sayaç kodu ekleyelim.