Google Analytics hesabı blogda nasıl yapılır

Google Analytics
Yeni kurduğunuz blog'unuza Google Analytics Hesabı oluşturmak vereceğiniz en doğru karardır. Google da bir blogunuz varsa gmail hesabları ile ilgili bir sorununuz yok demektir. Tüm işlemlere yeni başlıyorsanız bir blog açmak için gmail hesabına ihtiyacınız olacaktır. Google gmail hesabı nasıl açılır başlıklı yazımızı inceleyerek hesap işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Google Analytics web tabanlı bir sistem yapısına sahip olup, blog'unuzun tüm verilerinin işlendiği bir sayaç sistemi olarak düşünebilirsiniz.

Google'un ücretsiz sunduğu bu hizmetler nelerdir ?

Günlük ziyaretci, Tekil ve çoğul ziyaretciler, Tarayıcı bilgileri, nerden geldiği, bilgisayar donanım bilgileri özeti ve birçok kapsamlı veri bilgisini kapsıyor (Ülkeler, haritalar v.s)
Bu uygulamayı kullanabilmeniz için blog'unuz veya sitenize Google tarafından hazırlanan küçük bir "Javascript" kodunu blog'unuza eklemek. Şimdi sırası ile bu konuyu inceleyelim.

1. Google analytics hesabınızı oluşturun

Google hesabınıza giriş yapın. Hesap yönetimi --> Yeni hesap oluştur bağlantısına tıklayarak açılan sayfada blog yada sitenizin adını (Farklı site ve bloglar açtığınızda ayırt edebilmeniz için gerekli) yazıyorsunuz. (Örnek : Guney59 Paylaşım)
Hemen altında yer alan Web sitenin URL'si kısmına "kutuyu açılır konuma getirin ve
(http:// ) seçiminizi yapın. Altta örnekte gördüğünüz gibi blogunuzun/sitenizin linkini yazın;
örnek : http://www.guney59.blogspot.com
Diğer ayarları ellemeden sözleşmeyi kabul edip işaretleyin ;

Hesap yönetimi
Hesap oluştur tıklayın.Açılan pencerede, aşağıda resimdei gördüğünüz verilen kodu sitenize yapıştırabilirsiniz. Ancak yeni blogger uygulamalarında bu işlem basitleştirildi. Resmin üstünde gördüğünüz izleme kimliğini kopyalayıp sitenizin ; Kumanda panelinde, Diğer -> Google Analytics web mülkü -> yazan kısmına yapıştırıp ayarlarınızı kaydedin.
Google Analytics İzleme kimliği
Google Analytics sayfasına dönerek Alt kısımda kaydedin. Kod, Html Şablonunuz da </head> kapanış etiketinin üstüne ekleneceğini unutmayın.