İşte Facebook telefonunun detayları

İşte Facebook telefonunun detayları
Uzun süredir dedikoduları dolaşan 'Facebook' telefonuna ait şaşırtıcı detaylar ortaya çıktı.
Google gibi Facebook’un da kendi adını taşıyan bir akıllı telefon üreteceği söylentileri uzun süredir ortalıkta dolaşıyor. AllThingsDigital’in son haberinde Facebook’un tasarlayacağı iddia edilen telefona ait detaylar açıklandı. Techno-labs'in aktardığına göre Facebook telefonu HTC markası taşıyacak ve Facebook’a özel geliştirilmiş bir Android sürümünü kullanacak. Bu sürümde HTML5 destekli Facebook uygulamaları ve oyunları çalışabilecek.
Donanım olarak ise henüz bilinen pek bir şey yok. HTC Buffy kod adını alacağı belirtilen telefonun çok yakında piyasaya çıkmayabileceği bile söyleniyor. Hem Facebook, hem de HTC yetkilileri konu hakkında bir açıklama da yapmış değiller.

FACEBOOK VE ANDROID İLİŞKİSİ HTC’nin Facebook için özel bir kısayola sahip olan modelleri hali hazırda mevcut. HTC ChaCha ve Salsa bunlara örnek olarak gösterilebilir. Öte yandan bu modellerdeki Android’in Facebook’a özel olduğunu söyleyemeyiz.

Eğer Buffy adlı bu model gerçekten piyasaya çıkarsa Facebook’un diğer markalarla olan ilişkisini de zedeleyebilir. Yeni iPad uygulamasıyla Apple ile arasını düzelten Facebook, Android’e bu kadar açıkdestek vermeyi tercih etmeyebilir. Microsoft’un da Facebook’ta hissesi olduğu düşünüldüğündeWindows Phone’un önünü kapatacak bir hamlenin yapılmayacağını da tahmin edebiliriz. Uzun lafın kısası, tüm iddialara ve söylentilere rağmen Facebook telefonu asla piyasaya çıkmayabilir.