Google Maps geliştiriciler tarafından yenileniyor

Google, geliştiricilerin kullanımına uygun Google Maps uygulamasına büyük bir güncelleme getiriyor ve uygulamaya yeni bir isim veriyor. Geliştiriciler tarafından kullanılan Google Maps’in adı bundan sonra Google Maps Platform olacak.

Mevcut güncelleme son yıllarda platformdaki en büyük değişikliklerden biri olacak. Bu değişiklik, Google Maps geliştirici tekliflerini ve Google’ın bu API’lara erişim için ücretlendirmesini büyük ölçüde kolaylaştıracak olsa da 11 Haziran’dan başlayarak tüm Google Maps geliştiricilerinin geçerli API anahtarına sahip olması gerekecek ve buna göre Google Cloud Platform hesabı oluşturulacak.

Bu yeni girişimin bir parçası olarak, Google şu anda sunduğu 18 ayrı Google Haritalar API’sını yalnızca üç ana ürünle birleştiriyor: Haritalar, Rotalar ve Yerler. Burada geliştiriciler için iyi haber diyebileceğimiz kısım, Google’ın mevcut kodlarının hiçbir değişiklik olmadan çalışmaya devam edeceğine söz vermesi. Bu güncellemenin bir parçası olarak Google, bu API’lara nasıl erişileceğini de değiştiriyor.

Google hem standart hem de premium seçenekleri sunuyor, ancak ileriye yönelik olarak, yalnızca geliştiricilere 200 dolar değerinde ücretsiz aylık kullanım sağlayan tek bir teklif de sunulacak.

Yorumlar

Editörün Seçimi Makaleleri Oku: