Ana içeriğe atla

WordPress 4.7 Vaughan Güncellemesi


WordPress 4.6.1 sürümü, WordPress 4.7, “Sarah Vaughan wiki” onuruna hitaben 07.12.2016 tarihinde Türkiye saati ile 06,30 sabah vakitlerinde yeni sürüme güncellendi.

WordPress geliştiricileri, 2017 yılı için gelenek haline getirdikleri her yeni güncelleme için bu defada Efsanevi caz vokalisti Sarah Vaughan’ı onurlandırıp anılmasını sağladılar. Sarah Vaughan “Sarah Lois Vaughan” Amerikalı caz şarkıcısı 27 Mart 1924 de doğmuş, 3 Nisan 1990 tarihinde 66 yaşında iken ölmüş.

Efsanevi caz vokalisti Sarah Vaughan anısına caz müziği sevenler için seçilen bir video
WordPress web sitenize henüz yeni güncelleme mesajı gelmemiş olabilir. En kısa zamanda mesaj gelecektir sabırlı olmak lazım. WordPress 4.7 yeni sürüm güncellemesi geldiğinde yüklemeden önce, web sitenizin mutlaka yedeğini almayı unutmayın. 

Hatta kurulum aşamasında web site güvenlik eklentiniz var ise kurulum bitene kadar pasif yapmanızda faydalı olacaktır.

Ayrıca, WordPress 4.7 yeni sürüm güncelleme videosunu da izleyebilirsiniz.
WordPress güncellemesi ile birlikte Yirmi on yedi “twenty seventeen” varsayılan teması yepyeni özellikler, fotoğraf ve video başlıklarıyla karşımıza çıkıyor.


Yirmi on yedi teması daha çok iş amaçlı web siteleri için oluşturulmuş. Birden fazla bölüm ile özelleştirilebilir bir ön sayfası, widget, navigasyon, sosyal menüler, logo, özel renk ve daha fazla özellikler ile kişiselleştirilebiliyor. Geniş bir çalışma alanına sahip, 2017 yılı için varsayılan olarak düşünülen tema herhangi bir cihaz üzerinde, birçok dilde mükemmel çalışabiliyor.

Web siteniz için yenilikler:

Güncellenen yeni WordPress 4.7 ile iş akışlarınızda kesintisiz, tahribata uğratmadan, canlı ön izleme yaparak özelleştirmeler yapabileceğiniz özellikleri kullanabilirsiniz. Temanız üzerinde yaptığınız tüm değişimleri görebilir yanlış yaptığınızı düşündüğünüzde kaydet butonunu kullanmadan çıkış yaparak ilk tema görünümüne dönebilirsiniz.

Nasıl yani! Temamı bozarsam yedek de almamışsam tüm tema yazılımlarım bozulacak şeklinde düşünebilirsiniz. Korkmayın ilgili adımları takip ederek deneyin. 

Çok çekiniyorsanız önce WordPress dolu seçeneği ile tam yedeğinizi alın. Gösterge paneli “Dashboard” → Sağ üst, Ekran tercihleri → Hoşgeldiniz, seçeneğini işaretleyin. 

Başlangıç → Sitenizi Özelleştirin, butonuna tıklayın. İstediğiniz zaman işareti kaldırarak görülmez konuma alabilirsiniz. 

Büyük izle

Web sitenizin tema kısa yolları ile düzenleme yapabileceğiniz alana ulaştınız. Her bir alanı kontrol edebilirsiniz çekinmeyin. Sadece ne yaptığınızı neden yaptığınızı anlamaya çalışın. 

Yaptığınız her bir değişim ön izleme alanında görülür. Yaptığınız değişimden memnun kaldığınızda üst kısımda kaydet’i kullanabilirsiniz. Kaydet butonunu kullanmadığınız sürece eski tema yazılımına geri dönersiniz.

WordPress 4.7 İçin REST API: 

WordPress 4.7 mesaj, yorum, terimler, kullanıcılar, meta ve ayarları için REST API özelliği getirilmiş. İçerik bitiş nokta eklentileri, temalar, uygulamalar aracılığıyla WordPress sitesine makine tarafından okunabilir dış erişim özelliği getirilmiş. Oldukça yeni olan bu konu içi buradan inceleme yapabilirsiniz.

WordPress 4.7 İçin Diğer Değişikler:

1. Yazı editörü Paragraf, pencere yazıları küçültülüp kısa yol isimleri eklenmiş.


2. Yatay çizgi ve Blogger’a yeni eklenen Özel karakterler gibi eklenti ilave edilmiş.

3. Bağlantı penceresin, bağlantıyı sil sekmesi eklenmiş.

WordPress 4.7 güncellemesi ile ilgili araştırmalarımı sizlerle paylaştım. Yeni WordPress 4.7 güncellemesi için fark edilemeyen diğer konular hakkında sizde görüşlerinizi belirtin.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Paint Net ile Resim arka plan Görüntüyü Şeffaf Yapma

Paint Net Resim editörü ile, Web sitenize yükleyeceğiniz resmin arka plan görüntüsünü görülmez şeffaf, transparan yaparak kullanabilirsiniz. Site başlık resmi, arka plan resmi, banner, logo, transparan resim ve çeşitli efekt araçlarını Paint.NET ücretsiz resim editörünü kullanarak yapmanız mümkün. Bilgisayarınıza Paint.NET ücretsiz resim editör programını kurmadı iseniz aşağıda verilen bağlantı linki ile programı indirip ücretsiz kullanın. 
Paint.NET resim editör programını zip sıkıştırmasından çıkardıktan sonra kurdugunuzda, program Ingilizce olarak karşınıza çıkacaktır. Diğer zip dosyasını da kurarak Türkçe’e çevrilmiş olarak göreceksiniz. Paint.NET ücretsiz bir program olmasına rağmen çok fazla seçeneği sizlere sunuyor. Resimlerinizi istediğiniz gibi tanzim edebileceğiniz ücretsiz bir resim editörü.

NOT: Programın kurulum ve çalışması için işletim sisteminizde, NET Framework 4.5 yüklü olması gerektiğini unutmayın.

Lisans: Ücretsiz, İşletim Sistemi: Win8/Win7/Vista/WinXP/Win8.1
Kurulu…

Windows İşletim Sistemi 32 Bit ve 64 Bit Arasındaki Fark

Windows İşletim Sistemi kullanan, bilgisayar kullanıcısı 64 bit işletim sistemlerini kullanmayı düşünerek bir çoğu bu sisteme geçmiş, ancak oyun ve performans deneyiminde sıkıntı yaşayarak tekrar 32 bit işletim sisteme geri dönmek durumunda kalmıştır. 32 Bit ve 64 Bit arasındaki sorunlar devam ederken ister istemez insan bu iki sitemi merak etmektedir. Bu iki sitem arasındaki fark, 32 bit ve 64 bit terimleri bir bilgisayarın işlemcisinin (CPU) veri bilgilerini işleme şekilleriyle ilgilidir. Windows’un 32 bit ve 64 bit sürümleri sırasıyla 32 bit ve 64 bit işlemciye sahip bilgisayarlar için tasarlanmıştır. Windows’un 64 bit sürümü 32 bit sürümüne nazaran daha fazla bellek (Ram) kullanımına sebep olur. Bu da performansı olumsuz yönde etkiler. O yüzden bilgisayarınızın performansına göre 32 bit veya 64 bit işletim sistemi seçmenizde fayda vardır. Örneğin, sahip olduğunuz RAM 4 GB ve altındaysa 32 bit sistem kullanmalısınız. Bu değerler üstündeyse 64 bit kullanmanızda bir sakınca yoktur ki…

Windows 10 Denetim Masası Komutlarına Kısa Yoldan Ulaşma

Windows 10 işletim sistemi arama penceresine tıklayarak bulmak istediğiniz komut dosyalarını kısa yoldan bir tıklama ile erişim ve kullanma ile ilgili açıklamalar. Bilgisayarınıza Windows 10 işletim sistemini yeni kurdu iseniz denetim masasını bulmak için zorlanıyor olabilirsiniz. Denetim masasını arama çubuğuna yazarak bulabileceğiniz gibi daha kolay bir şekilde de ulaşmanız mümkündür. Denetim masasında bulunan komut dosyalarına kısa yoldan ulaşmak için ilgili adımları inceleyin.
Windows 10 Denetim masası kısayol komut dosyalarını açma :1. Sol köşede bulunan 4 ad. kareden oluşan Windows 10 İcon’una maus'unuzu getirin ve sağ düğmesine tıklayarak çalıştırın.
2. Karşınıza Windows 10 Denetim masası komut seçenekleri çıkacaktır.
3. Denetim masasında mevcut olan birçok komutları artık bir tıklama ile açıp kullanabilirsiniz.

Paint ile Resim Boyutlandırma Seo

Windows yazılımında bulunan ücretsiz Paint resim proğramı ile blog resimlerini boyutlandır. Her bilgisayarda Windows işletim sistemi yüklü olduğundan windows’un ücretsiz resim proğramı Paint bulunmaktadır. Dinamik blogger yazı çubuğuna resim yazı ekleme , Blogger Favicon’unu kendin tasarla ve Blogger özel tema şablonuna slayt resmi yükleme ile ilgili yazımda ücretsiz resim proğramı Paint kullanımından sizlere bahsetmiştim.Google, Seo (Arama motoru optimizasyonu) sistemine haddinden fazla önem vermektedir.
Çünki Google bu sistem içinde gelişimini devam ettirmektedir.Bizlere düşen en büyük görev, kullanmakta olduğumuz ücretsiz Google ürünü Blogger’u en iyi şekilde optimize ederek hem kendimize hemde Google destek vermektir.Blog’unuzu optimize etmeniz gereken birçok uygulama mevcuttur.Biz bugün yazı içeriklerimize eklediğimiz ve blog hızını etkileyen resimlerin boyutlandırılması konusunu inceleyeceğiz.
Resim uzantıları ve resim boyutlandırılması neden önemlidir?

1. Blog yazı tasarımınında

Facebook Candy Crush Saga Oyunu Çalışmıyor Çözüm

Candy Crush Saga, Facebook oyun platformunda 64 milyon kişinin beğenisini kazanmış ilgi çekici oyunu mutlaka biliyor ve oynuyorsunuzdur. Kişisel olarak oyunları pek sevmesem de aile içerisinde, Facebook oyunları çok sıkça oynanır. Sebeb her nedense 2 gündür Facebook Candy Crush oyunu açılmıyor Adobe Flash Player yüklenmesi gerektiği uyarısı veriyor. Evde mobil olarak açılan Candy Crush oyunu, farklı 2 bilgisayar da denendiğinde çalışmıyordu. IE, Firefox, Google Chrome tüm tarayıcılar da denendi mümkün değil oyunu açamadık.
Tarayıcılar silinip tekrar kuruldu, Adobe Flash Player 12 son sürüm yüklendi hayır oyun açılamıyor ısrarla Flash yüklenmesi gerektiği ekranda yazıyordu. Geliştirici sitesine yardımcı olmaları için yorum ve ileti yazdım. Yardımcı olabileceklerini düşündüm. Yazdığım yoruma verilen cevapta konunun en ilginç tarafıydı. Verilen cevapta dil desteklerinin olmadığı ve forumlara bakmam isteniyordu. Böyle bir cevaba güldüm. Google1998 senesinde arama motorlarına başladığında …