Ana içeriğe atla

Google Form İletişim Sayfa Arka Plan Renk ve Resim Değişimi
Google Drive, Google Formlar ile düzenlediğimiz İletişim Sayfa Arka plan rengini veya seçtiğimiz görsel bir resim yükleyerek nasıl değiştirebiliriz? Blogger, Wordpress gibi birçok web site sahibi “Admin” zaten hazır eklentiler var, neden Google formlar ile İletişim sayfası düzenleyip kullanmalıyım ki diye düşünebilir! 


Sizde böyle düşünüyorsanız aşağıdaki açıklamaları okuyarak İletişim sayfa düzenleme hakkındaki düşüncelerinizi tekrar kontrol edebilirsiniz.

Google Formlar ile ilk defa yeni sitem ile İletişim sayfasını düzenleyip adnanguney.com iletişim sayfasını wordpress sitemde kullanmadan önce web site açılış hızı ve hızı engelleyen eklentileri inceledim. 

Sonuç ise, web sitelerinde ne kadar az eklenti kurarsanız web siteniz o kadar hızlı açılacaktır. Bunun en önemli faydası ise, Google arama sonuçlarındaSEO” daha çabuk görülmesi olacaktır. Google’un hızlı açılan web sitelerini sevdiğini bilmeyeniz yok gibidir. Şimdi aşağıda basit iki örnek ile bu durumu açıklayalım.

Blogger’un Varsayılan Üçüncü Taraf İletişim Formu:

1. Blogger kumanda panelinde → Yerleşim → Gadget ekle, seçeneğini açın.

2. Diğer Gadget seçeneğine tıklayın ve “İletişim Formu” şu yazıyı okuyun.

Blogger için Üçüncü taraf Geliştiriciler Tarafından SAĞLANAN gadget'ler. Daha Fazla Bilgi Edinin. Üçüncü taraf Geliştiriciler Tarafından eklenen bazı gadget'ler HTTPS ile uyumlu olmayabilir. Daha Fazla Bilgi Edinin.”

Şimdi soruyorum? Blogger’un iletişim form sayfası neden güvenilir gadget içinde değil? Ve biz Blogger’un iletişim form sayfasını güven içinde kullanabilecek miyiz? Bu sorunun cevabını kendim de kullandığımdan, hemen açıklamak isterim. 

En kısa zamanda kendi blog eklentimden kaldırıp, Yeni sistem Google Form İletişim sayfasını kullanacağım.

Blogger İletişim Formu Gadget Görünümü

Wordpress Contact Form 7 İletişim Formu:

Wordpress siteleri için birçok alternatif iletişim form eklenti seçeneği mevcuttur. Bunlardan biri de çok sıklıkta kullanılan Contact Form 7 İletişim Formudur. Yorum seçeneği var iken çok az kullanılan iletişim form eklentileri ile neden web sitemizin açılış hızını kısıtlayalım. PageSpeed Insights , Sayfa hız kontrol aracı ile yapılan kontrolde; “form-7/includes/css/styles.css?ver=4.5.1 sayfasının sıkıştırılması 736 B tasarruf (%57 azalma) sağlayabilir.

Contact Form 7, CSS “styles” stil dosyasının 736 B (Bayt) web tarayıcı hızını etkilediğini ve eklenti olmadığında %57 daha fazla web sayfasının açılış hızının artabileceği ifade ediliyor. 


Bu sadece bir örnek. Bunun gibi birçok eklenti olduğunu düşünürseniz tarayıcı okuma süresinin ne denli önemli olduğunu anlayabiliriz. Bu örnek sadece bir bütünün tek ve en küçük parçası.

Contact Form 7 PageSpeed Insights Sayfa hız kontrolüGoogle Formlar İletişim sayfası için bu kadar uzun yazmanın gereği var mı diye düşünen olacaktır. Ancak yapılan işlemin mantığı anlaşılmadığı sürece bir robottan farkımız kalmaz ve biz insanız robot gibi komut ile çalışmıyoruz. 

Bu açıklamalardan sonra, asli konumuz olan Google forumlar İletişim sayfasında arka plan renk veya resim ekleme nasıl yapılacak aşağıda adım adım görelim.

Google Forumlar İletişim Sayfasına Renk ve Resim Ekleme:

1. Daha önceden hazırladığınız “Google Forumlar İletişim Sayfasını” açın. 

2. Üst kısımdaki daire görünümlü üç noktalı simgeye tıklayın.

İletişim sayfa renk palet görünümü


3. Birbirinden güzel birçok renkleri göreceksiniz. Bu renklerden birini seçebilirsiniz. Seçtiğiniz renk üst ve alt yan renk tonlarını belirleyecektir.
4. Renk paletinin sağ alt köşesinde insan simgesi göreceksiniz. Üst başlık kısmına birbirinden güzel resimlerden birini seçip ekleyin.


Google Drive Formlar ile oluşturduğumuz İletişim sayfası renk ve resimlerin nasıl yapılacağını inceledik. Bir sonraki makalemizde anlatılacak konulardan haberdar olmak için Takip edebilirsiniz. Google Formlar, İletişim sayfası, diğer konular için görüşmek üzere;

Bu blogdaki popüler yayınlar

Paint Net ile Resim arka plan Görüntüyü Şeffaf Yapma

Paint Net Resim editörü ile, Web sitenize yükleyeceğiniz resmin arka plan görüntüsünü görülmez şeffaf, transparan yaparak kullanabilirsiniz. Site başlık resmi, arka plan resmi, banner, logo, transparan resim ve çeşitli efekt araçlarını Paint.NET ücretsiz resim editörünü kullanarak yapmanız mümkün. Bilgisayarınıza Paint.NET ücretsiz resim editör programını kurmadı iseniz aşağıda verilen bağlantı linki ile programı indirip ücretsiz kullanın. 
Paint.NET resim editör programını zip sıkıştırmasından çıkardıktan sonra kurdugunuzda, program Ingilizce olarak karşınıza çıkacaktır. Diğer zip dosyasını da kurarak Türkçe’e çevrilmiş olarak göreceksiniz. Paint.NET ücretsiz bir program olmasına rağmen çok fazla seçeneği sizlere sunuyor. Resimlerinizi istediğiniz gibi tanzim edebileceğiniz ücretsiz bir resim editörü.

NOT: Programın kurulum ve çalışması için işletim sisteminizde, NET Framework 4.5 yüklü olması gerektiğini unutmayın.

Lisans: Ücretsiz, İşletim Sistemi: Win8/Win7/Vista/WinXP/Win8.1
Kurulu…

Windows İşletim Sistemi 32 Bit ve 64 Bit Arasındaki Fark

Windows İşletim Sistemi kullanan, bilgisayar kullanıcısı 64 bit işletim sistemlerini kullanmayı düşünerek bir çoğu bu sisteme geçmiş, ancak oyun ve performans deneyiminde sıkıntı yaşayarak tekrar 32 bit işletim sisteme geri dönmek durumunda kalmıştır. 32 Bit ve 64 Bit arasındaki sorunlar devam ederken ister istemez insan bu iki sitemi merak etmektedir. Bu iki sitem arasındaki fark, 32 bit ve 64 bit terimleri bir bilgisayarın işlemcisinin (CPU) veri bilgilerini işleme şekilleriyle ilgilidir. Windows’un 32 bit ve 64 bit sürümleri sırasıyla 32 bit ve 64 bit işlemciye sahip bilgisayarlar için tasarlanmıştır. Windows’un 64 bit sürümü 32 bit sürümüne nazaran daha fazla bellek (Ram) kullanımına sebep olur. Bu da performansı olumsuz yönde etkiler. O yüzden bilgisayarınızın performansına göre 32 bit veya 64 bit işletim sistemi seçmenizde fayda vardır. Örneğin, sahip olduğunuz RAM 4 GB ve altındaysa 32 bit sistem kullanmalısınız. Bu değerler üstündeyse 64 bit kullanmanızda bir sakınca yoktur ki…

Windows 10 Denetim Masası Komutlarına Kısa Yoldan Ulaşma

Windows 10 işletim sistemi arama penceresine tıklayarak bulmak istediğiniz komut dosyalarını kısa yoldan bir tıklama ile erişim ve kullanma ile ilgili açıklamalar. Bilgisayarınıza Windows 10 işletim sistemini yeni kurdu iseniz denetim masasını bulmak için zorlanıyor olabilirsiniz. Denetim masasını arama çubuğuna yazarak bulabileceğiniz gibi daha kolay bir şekilde de ulaşmanız mümkündür. Denetim masasında bulunan komut dosyalarına kısa yoldan ulaşmak için ilgili adımları inceleyin.
Windows 10 Denetim masası kısayol komut dosyalarını açma :1. Sol köşede bulunan 4 ad. kareden oluşan Windows 10 İcon’una maus'unuzu getirin ve sağ düğmesine tıklayarak çalıştırın.
2. Karşınıza Windows 10 Denetim masası komut seçenekleri çıkacaktır.
3. Denetim masasında mevcut olan birçok komutları artık bir tıklama ile açıp kullanabilirsiniz.

Paint ile Resim Boyutlandırma Seo

Windows yazılımında bulunan ücretsiz Paint resim proğramı ile blog resimlerini boyutlandır. Her bilgisayarda Windows işletim sistemi yüklü olduğundan windows’un ücretsiz resim proğramı Paint bulunmaktadır. Dinamik blogger yazı çubuğuna resim yazı ekleme , Blogger Favicon’unu kendin tasarla ve Blogger özel tema şablonuna slayt resmi yükleme ile ilgili yazımda ücretsiz resim proğramı Paint kullanımından sizlere bahsetmiştim.Google, Seo (Arama motoru optimizasyonu) sistemine haddinden fazla önem vermektedir.
Çünki Google bu sistem içinde gelişimini devam ettirmektedir.Bizlere düşen en büyük görev, kullanmakta olduğumuz ücretsiz Google ürünü Blogger’u en iyi şekilde optimize ederek hem kendimize hemde Google destek vermektir.Blog’unuzu optimize etmeniz gereken birçok uygulama mevcuttur.Biz bugün yazı içeriklerimize eklediğimiz ve blog hızını etkileyen resimlerin boyutlandırılması konusunu inceleyeceğiz.
Resim uzantıları ve resim boyutlandırılması neden önemlidir?

1. Blog yazı tasarımınında

Facebook Candy Crush Saga Oyunu Çalışmıyor Çözüm

Candy Crush Saga, Facebook oyun platformunda 64 milyon kişinin beğenisini kazanmış ilgi çekici oyunu mutlaka biliyor ve oynuyorsunuzdur. Kişisel olarak oyunları pek sevmesem de aile içerisinde, Facebook oyunları çok sıkça oynanır. Sebeb her nedense 2 gündür Facebook Candy Crush oyunu açılmıyor Adobe Flash Player yüklenmesi gerektiği uyarısı veriyor. Evde mobil olarak açılan Candy Crush oyunu, farklı 2 bilgisayar da denendiğinde çalışmıyordu. IE, Firefox, Google Chrome tüm tarayıcılar da denendi mümkün değil oyunu açamadık.
Tarayıcılar silinip tekrar kuruldu, Adobe Flash Player 12 son sürüm yüklendi hayır oyun açılamıyor ısrarla Flash yüklenmesi gerektiği ekranda yazıyordu. Geliştirici sitesine yardımcı olmaları için yorum ve ileti yazdım. Yardımcı olabileceklerini düşündüm. Yazdığım yoruma verilen cevapta konunun en ilginç tarafıydı. Verilen cevapta dil desteklerinin olmadığı ve forumlara bakmam isteniyordu. Böyle bir cevaba güldüm. Google1998 senesinde arama motorlarına başladığında …