Ana içeriğe atla

Wix Web Siten için Google Site Haritası-Sitemap Oluşturma


Wix ile oluşturduğunuz web sitenize, Google Web yönetici araçlarını kullanarak Web Site Haritası nasıl oluşturulur ve Site haritası nasıl gönderilir? Google, Web yönetici araçları, Google gibi getir yazımla ilişkili olan, Site haritasını test etme site haritasını gönderme ve yeni yayımlanan yazılarınızda, Google gibi getirdikten sonra tekrar Site haritasını gönderme ile ilgili konuları aşağıda adım adım inceleyelim.

Wix ücretsiz sitenizde hazırlamış olduğunuz yeni yazılarınızı yayımladıktan sonra Google arama sonuçlarında görülür olabilmesi için Web yönetici araçlarında bulunan, Google gibi getir servisini kullanmanız gerektiğini artık biliyoruz. Google’un arama botlarına bilgi vererek sitenize gelmesini sağlayan, Google gibi getirme ve Site haritası gönderme sayesinde yazılarınız çok çabuk indeks alacağını bir kez daha hatırlatmak istiyorum.

Blogger, Wordpress, Wix, Google sites, Tumblr, hangi web sitesini kullanırsanız kullanın site haritasını hemen gönderdiğinizde Google arama sonuçlarında yazılarınızın çıkması yüksek ihtimaller arasında yer almaktadır.

Wix siteniz için Site haritasını nasıl gönderebileceğinizi aşağıda adım adım takip ederek uygulamaya başlayabilirsiniz.

Wix Web Sitesi için, Google Site Haritası Oluşturma :

1. Google, Web Yönetici Araçlarına giriş yapın. Wix Web sitenizi açın.

2. Sırası ile, TaramaGoogle gibi Getir, ismine tıklayarak, getirme penceresini açın.

3. Wix sitenizde getirmeyi düşündüğünüz makalenize tıklayarak tarayıcı penceresinde görülecek şekilde makale linkinizi açın.

İlgili Makale : Wix Web Site Yazı Linkinizi Nasıl Alacaksınız? Okuyun.

4. Web yönetici araçları sol menüden, TaramaSite haritaları, ismine tıklayın.

5. Wix sitesi için aşağıda verilen etiketi kopyalayın;

sitemap.xml

6. Sağ üstte bulunan, “SİTE HARİTASI EKLEME/TEST ETME” kırmızı renkli butona tıklayın.

7. Açılan pencerede, sol kısımda bulunan“Test” ismine tıklayarak yukarıda verilen etiketi kopyalayıp yapıştırın ve Gönder butonuna tıklayarak yapılan işlemin doğruluğunu test edin.


Site haritası ekleme/Test etme ekran görselini inceleyin.

8. Test sonuçlarının doğru olduğunu ve dizine gönderilecek yazı miktarını göreceksiniz. Çıkan ileti de sayfayı yenilen.

9. Şimdi yapacağınız işlem biraz öncekinin tersi olacak ve gerçek olarak Google’a Wix site haritanızı göndereceksiniz.

10. Sağ üstte bulunan, “SİTE HARİTASI EKLEME/TEST ETME” kırmızı renkli butona tıklayın.

11. Yukarıda verilen etiketi boş pencereye ekleyin. Bu defa test değil direk “Gönder” butonuna tıklayarak Wix web sitenizin site haritasını “Sitemap” gönderin. Site haritanız gönderildikten sonra aşağıdaki resim gibi bir görüntü göreceksiniz.


Wix web sitenizin site harita “Sitemap” görünümü

12. Site haritasını ekleme işlemini bir kez yapacaksınız. Ancak her yazı yazdıktan ve yayımladıktan sonra, önce Google gibi getirecek, sonra site haritanızı seçerek gönder butonu ile göndereceksiniz.

Tekrar site haritası göndermek için yapmanız gereken işlem :

1. Site haritaları kısmında iken, sitemap etiketinin sol kısmındaki kare şeklindeki kutuya tıklayın.


 Site haritaları-Tüm içerik türleri

2. Kutuya tıkladığınızda aktif olarak üst kısımda “Yeniden gönder” ismi çıkacaktır. Tıklayın ve site haritanızı gönderin. Bir yazı için bir kez site haritası gönderin. Birden fazla site haritasını göndermenin sakıncalı olduğunu unutmayın.

Wix Ücretsiz Web site oluşturma hakkındaki tüm bilgileri bağlantıya tıklayarak okuyabilir, Wix hakkında yazılan diğer yazıları takip edebilir, diğer tüm yazılardan heberdar olmak için makale bültenime Aboneolabilir veya Google Plus Sayfa ve ve profilimi takibe alabilirsiniz. Wix sitesi ve diğer makaleler için takipte ve güncel kalın.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Paint Net ile Resim arka plan Görüntüyü Şeffaf Yapma

Paint Net Resim editörü ile, Web sitenize yükleyeceğiniz resmin arka plan görüntüsünü görülmez şeffaf, transparan yaparak kullanabilirsiniz. Site başlık resmi, arka plan resmi, banner, logo, transparan resim ve çeşitli efekt araçlarını Paint.NET ücretsiz resim editörünü kullanarak yapmanız mümkün. Bilgisayarınıza Paint.NET ücretsiz resim editör programını kurmadı iseniz aşağıda verilen bağlantı linki ile programı indirip ücretsiz kullanın. 
Paint.NET resim editör programını zip sıkıştırmasından çıkardıktan sonra kurdugunuzda, program Ingilizce olarak karşınıza çıkacaktır. Diğer zip dosyasını da kurarak Türkçe’e çevrilmiş olarak göreceksiniz. Paint.NET ücretsiz bir program olmasına rağmen çok fazla seçeneği sizlere sunuyor. Resimlerinizi istediğiniz gibi tanzim edebileceğiniz ücretsiz bir resim editörü.

NOT: Programın kurulum ve çalışması için işletim sisteminizde, NET Framework 4.5 yüklü olması gerektiğini unutmayın.

Lisans: Ücretsiz, İşletim Sistemi: Win8/Win7/Vista/WinXP/Win8.1
Kurulu…

Windows İşletim Sistemi 32 Bit ve 64 Bit Arasındaki Fark

Windows İşletim Sistemi kullanan, bilgisayar kullanıcısı 64 bit işletim sistemlerini kullanmayı düşünerek bir çoğu bu sisteme geçmiş, ancak oyun ve performans deneyiminde sıkıntı yaşayarak tekrar 32 bit işletim sisteme geri dönmek durumunda kalmıştır. 32 Bit ve 64 Bit arasındaki sorunlar devam ederken ister istemez insan bu iki sitemi merak etmektedir. Bu iki sitem arasındaki fark, 32 bit ve 64 bit terimleri bir bilgisayarın işlemcisinin (CPU) veri bilgilerini işleme şekilleriyle ilgilidir. Windows’un 32 bit ve 64 bit sürümleri sırasıyla 32 bit ve 64 bit işlemciye sahip bilgisayarlar için tasarlanmıştır. Windows’un 64 bit sürümü 32 bit sürümüne nazaran daha fazla bellek (Ram) kullanımına sebep olur. Bu da performansı olumsuz yönde etkiler. O yüzden bilgisayarınızın performansına göre 32 bit veya 64 bit işletim sistemi seçmenizde fayda vardır. Örneğin, sahip olduğunuz RAM 4 GB ve altındaysa 32 bit sistem kullanmalısınız. Bu değerler üstündeyse 64 bit kullanmanızda bir sakınca yoktur ki…

Windows 10 Denetim Masası Komutlarına Kısa Yoldan Ulaşma

Windows 10 işletim sistemi arama penceresine tıklayarak bulmak istediğiniz komut dosyalarını kısa yoldan bir tıklama ile erişim ve kullanma ile ilgili açıklamalar. Bilgisayarınıza Windows 10 işletim sistemini yeni kurdu iseniz denetim masasını bulmak için zorlanıyor olabilirsiniz. Denetim masasını arama çubuğuna yazarak bulabileceğiniz gibi daha kolay bir şekilde de ulaşmanız mümkündür. Denetim masasında bulunan komut dosyalarına kısa yoldan ulaşmak için ilgili adımları inceleyin.
Windows 10 Denetim masası kısayol komut dosyalarını açma :1. Sol köşede bulunan 4 ad. kareden oluşan Windows 10 İcon’una maus'unuzu getirin ve sağ düğmesine tıklayarak çalıştırın.
2. Karşınıza Windows 10 Denetim masası komut seçenekleri çıkacaktır.
3. Denetim masasında mevcut olan birçok komutları artık bir tıklama ile açıp kullanabilirsiniz.

Paint ile Resim Boyutlandırma Seo

Windows yazılımında bulunan ücretsiz Paint resim proğramı ile blog resimlerini boyutlandır. Her bilgisayarda Windows işletim sistemi yüklü olduğundan windows’un ücretsiz resim proğramı Paint bulunmaktadır. Dinamik blogger yazı çubuğuna resim yazı ekleme , Blogger Favicon’unu kendin tasarla ve Blogger özel tema şablonuna slayt resmi yükleme ile ilgili yazımda ücretsiz resim proğramı Paint kullanımından sizlere bahsetmiştim.Google, Seo (Arama motoru optimizasyonu) sistemine haddinden fazla önem vermektedir.
Çünki Google bu sistem içinde gelişimini devam ettirmektedir.Bizlere düşen en büyük görev, kullanmakta olduğumuz ücretsiz Google ürünü Blogger’u en iyi şekilde optimize ederek hem kendimize hemde Google destek vermektir.Blog’unuzu optimize etmeniz gereken birçok uygulama mevcuttur.Biz bugün yazı içeriklerimize eklediğimiz ve blog hızını etkileyen resimlerin boyutlandırılması konusunu inceleyeceğiz.
Resim uzantıları ve resim boyutlandırılması neden önemlidir?

1. Blog yazı tasarımınında

Facebook Candy Crush Saga Oyunu Çalışmıyor Çözüm

Candy Crush Saga, Facebook oyun platformunda 64 milyon kişinin beğenisini kazanmış ilgi çekici oyunu mutlaka biliyor ve oynuyorsunuzdur. Kişisel olarak oyunları pek sevmesem de aile içerisinde, Facebook oyunları çok sıkça oynanır. Sebeb her nedense 2 gündür Facebook Candy Crush oyunu açılmıyor Adobe Flash Player yüklenmesi gerektiği uyarısı veriyor. Evde mobil olarak açılan Candy Crush oyunu, farklı 2 bilgisayar da denendiğinde çalışmıyordu. IE, Firefox, Google Chrome tüm tarayıcılar da denendi mümkün değil oyunu açamadık.
Tarayıcılar silinip tekrar kuruldu, Adobe Flash Player 12 son sürüm yüklendi hayır oyun açılamıyor ısrarla Flash yüklenmesi gerektiği ekranda yazıyordu. Geliştirici sitesine yardımcı olmaları için yorum ve ileti yazdım. Yardımcı olabileceklerini düşündüm. Yazdığım yoruma verilen cevapta konunun en ilginç tarafıydı. Verilen cevapta dil desteklerinin olmadığı ve forumlara bakmam isteniyordu. Böyle bir cevaba güldüm. Google1998 senesinde arama motorlarına başladığında …