Ana içeriğe atla

Facebook Like Page Plugin Nasıl Eklenir

Blogger, Sidebar, Footer, alt bilgi alanında kullanabileceğiniz “Facebook like page box Plugin” Facebook sayfa beğenme kutusu nasıl eklenir? Blogger gadget eklentileriniz içinde eskiden kalma Facebook sayfa beğenme kutusunu kullanıyorsanız eklentinizin yok olmaması için çok dikkat edin. Veya olası yanlışlıkla beğeni kutusunu silerseniz tekrar nasıl eklemeniz gerektiği ile ilgili açıklamaları okuyarak eklentinizi yeniden kurun. 

Blogunuza eskiden eklediğiniz Fecebook sayfa beğenme kutu kodları iframe kodlarından oluşmaktadır. Facebook sitesinde yapılan birçok değişikler sonucu artık iframe kodları kullanılmıyor. İframe kodları yerine artık JavaScript SDK ve html kodları kullanılmakta.

Bu yazımda, acemi blogger kullanıcılarının dahi çok basit şekilde kurabileceği Fecebook sayfa beğenme kutu kodlarının bloggera nasıl ekleneceğini kısaca anlatıp, bu anlatımı da pekiştirmek için kısa bir tanıtım videosu ekleyeceğim. 

Görsel olarak izleyeceğiniz video da sesli anlatım olmayacak. Facebook sayfa beğenme eklentisinin bu kadar kolay kurulabildiğini videoyu izlediğinizde sizde anlayabileceksiniz. İlgili makale ve YouTube video açıklamaları hoşunuza gitti ise beğenmeyi, yorum yazmayı, abone olmayı unutmayın.

Facebook Like Page Plugin eklenti uygulamaları :

1. Facebook zaman tünelinize giriş yaptığınızdan emin olun.

2. Facebook Like Page Plugin eklentisini düzenlemek için Fecebook Developers sayfasına buradan giriş yapın.

3. Eklentide kullanacağınız sayfanızı açın ve sayfa İd’nizi alın. Facebook sayfa İd nasıl alınacak örnekte inceleyin. Kendime ait facebook sayfa linkim ;

https://www.facebook.com/samsunmusikicemiyeti/

4. Bu linkin sonundaki kısım sayfa İd ekinizdir. Yani örnek,

samsunmusikicemiyeti/

5. Sayfa linkinizi aldı iseniz facebook Develepors sayfasına gidin şu bilgileri ekleyin.

Facebook Page URL : Facebook sayfa linkinizi ekleyin.

Tabs : Sekmeler anlamına gelen “Tabs” penceresinde 3 adet seçenek mevcuttur. Timeline, Messages, Events, bu seçenekler farklı görünümlerde kullanmanızı sağlamaktadır. Herbirini bu pencereye yazarak alt kısımda ne olduğunu görsel olarak inceleyin ve beğendiğinizi kullanın. Sade kullanım için pencere içini boş bırakın.

Width : Genişlik ayarı

Height : Yükseklik ayarı

Use Small Header : Sayfa başlığını daha küçük göstermek için seçenek.

Hide Cover Photo : Başlıktaki kapak resimleri gizleme seçeneği.

Adapt to plugin container width : Eklentinin gadget içine sığması için seçenek.

Show Friend's Faces : Arkadaşlarının profil yüzlerini göstermek için seçenek

Ben kendime göre bir format seçtim ve size örnek olması için hangi seçeneklerin seçildiğini aşağıdaki resimden görebilirsiniz.


Facebook eklenti penceresinin yapılandırılması
6. Yukarıdaki ayarları yaptı iseniz “Get Code” ismine tıklayarak kodların alınacağı pop-up pencere konumuma getirin. 

7. Aldığınız kodları, bir metin dosyasına yapıştırın.

8. Blogger kumanda paneline giriş yapın, sırası ile, Yerleşim → Gadget ekle → Html/JavaScript, gadgetine biraz önce metin dosyasına eklediğiniz kodları kopyalayın ve gadget içine yapıştırıp kaydedin.

9. Facebook sayfa beğenme eklenti gadgetini, görülmesini istediğiniz alana sürükleyin bırakın ve blogu kaydederek yaptığınız işlemin sonucu inceleyin.

10. Kodlar içinde verilen Genişlik ve Yükseklik ayarlarını blog temanızın ebatlarına göre gerekirse düzenleme yapabilirsiniz.

Facebook sayfa beğenme eklenti kodları nasıl eklenecek? İlgili YouTube videosunu izleyin.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Paint Net ile Resim arka plan Görüntüyü Şeffaf Yapma

Paint Net Resim editörü ile, Web sitenize yükleyeceğiniz resmin arka plan görüntüsünü görülmez şeffaf, transparan yaparak kullanabilirsiniz. Site başlık resmi, arka plan resmi, banner, logo, transparan resim ve çeşitli efekt araçlarını Paint.NET ücretsiz resim editörünü kullanarak yapmanız mümkün. Bilgisayarınıza Paint.NET ücretsiz resim editör programını kurmadı iseniz aşağıda verilen bağlantı linki ile programı indirip ücretsiz kullanın. 
Paint.NET resim editör programını zip sıkıştırmasından çıkardıktan sonra kurdugunuzda, program Ingilizce olarak karşınıza çıkacaktır. Diğer zip dosyasını da kurarak Türkçe’e çevrilmiş olarak göreceksiniz. Paint.NET ücretsiz bir program olmasına rağmen çok fazla seçeneği sizlere sunuyor. Resimlerinizi istediğiniz gibi tanzim edebileceğiniz ücretsiz bir resim editörü.

NOT: Programın kurulum ve çalışması için işletim sisteminizde, NET Framework 4.5 yüklü olması gerektiğini unutmayın.

Lisans: Ücretsiz, İşletim Sistemi: Win8/Win7/Vista/WinXP/Win8.1
Kurulu…

Windows İşletim Sistemi 32 Bit ve 64 Bit Arasındaki Fark

Windows İşletim Sistemi kullanan, bilgisayar kullanıcısı 64 bit işletim sistemlerini kullanmayı düşünerek bir çoğu bu sisteme geçmiş, ancak oyun ve performans deneyiminde sıkıntı yaşayarak tekrar 32 bit işletim sisteme geri dönmek durumunda kalmıştır. 32 Bit ve 64 Bit arasındaki sorunlar devam ederken ister istemez insan bu iki sitemi merak etmektedir. Bu iki sitem arasındaki fark, 32 bit ve 64 bit terimleri bir bilgisayarın işlemcisinin (CPU) veri bilgilerini işleme şekilleriyle ilgilidir. Windows’un 32 bit ve 64 bit sürümleri sırasıyla 32 bit ve 64 bit işlemciye sahip bilgisayarlar için tasarlanmıştır. Windows’un 64 bit sürümü 32 bit sürümüne nazaran daha fazla bellek (Ram) kullanımına sebep olur. Bu da performansı olumsuz yönde etkiler. O yüzden bilgisayarınızın performansına göre 32 bit veya 64 bit işletim sistemi seçmenizde fayda vardır. Örneğin, sahip olduğunuz RAM 4 GB ve altındaysa 32 bit sistem kullanmalısınız. Bu değerler üstündeyse 64 bit kullanmanızda bir sakınca yoktur ki…

Windows 10 Denetim Masası Komutlarına Kısa Yoldan Ulaşma

Windows 10 işletim sistemi arama penceresine tıklayarak bulmak istediğiniz komut dosyalarını kısa yoldan bir tıklama ile erişim ve kullanma ile ilgili açıklamalar. Bilgisayarınıza Windows 10 işletim sistemini yeni kurdu iseniz denetim masasını bulmak için zorlanıyor olabilirsiniz. Denetim masasını arama çubuğuna yazarak bulabileceğiniz gibi daha kolay bir şekilde de ulaşmanız mümkündür. Denetim masasında bulunan komut dosyalarına kısa yoldan ulaşmak için ilgili adımları inceleyin.
Windows 10 Denetim masası kısayol komut dosyalarını açma :1. Sol köşede bulunan 4 ad. kareden oluşan Windows 10 İcon’una maus'unuzu getirin ve sağ düğmesine tıklayarak çalıştırın.
2. Karşınıza Windows 10 Denetim masası komut seçenekleri çıkacaktır.
3. Denetim masasında mevcut olan birçok komutları artık bir tıklama ile açıp kullanabilirsiniz.

Paint ile Resim Boyutlandırma Seo

Windows yazılımında bulunan ücretsiz Paint resim proğramı ile blog resimlerini boyutlandır. Her bilgisayarda Windows işletim sistemi yüklü olduğundan windows’un ücretsiz resim proğramı Paint bulunmaktadır. Dinamik blogger yazı çubuğuna resim yazı ekleme , Blogger Favicon’unu kendin tasarla ve Blogger özel tema şablonuna slayt resmi yükleme ile ilgili yazımda ücretsiz resim proğramı Paint kullanımından sizlere bahsetmiştim.Google, Seo (Arama motoru optimizasyonu) sistemine haddinden fazla önem vermektedir.
Çünki Google bu sistem içinde gelişimini devam ettirmektedir.Bizlere düşen en büyük görev, kullanmakta olduğumuz ücretsiz Google ürünü Blogger’u en iyi şekilde optimize ederek hem kendimize hemde Google destek vermektir.Blog’unuzu optimize etmeniz gereken birçok uygulama mevcuttur.Biz bugün yazı içeriklerimize eklediğimiz ve blog hızını etkileyen resimlerin boyutlandırılması konusunu inceleyeceğiz.
Resim uzantıları ve resim boyutlandırılması neden önemlidir?

1. Blog yazı tasarımınında

Facebook Candy Crush Saga Oyunu Çalışmıyor Çözüm

Candy Crush Saga, Facebook oyun platformunda 64 milyon kişinin beğenisini kazanmış ilgi çekici oyunu mutlaka biliyor ve oynuyorsunuzdur. Kişisel olarak oyunları pek sevmesem de aile içerisinde, Facebook oyunları çok sıkça oynanır. Sebeb her nedense 2 gündür Facebook Candy Crush oyunu açılmıyor Adobe Flash Player yüklenmesi gerektiği uyarısı veriyor. Evde mobil olarak açılan Candy Crush oyunu, farklı 2 bilgisayar da denendiğinde çalışmıyordu. IE, Firefox, Google Chrome tüm tarayıcılar da denendi mümkün değil oyunu açamadık.
Tarayıcılar silinip tekrar kuruldu, Adobe Flash Player 12 son sürüm yüklendi hayır oyun açılamıyor ısrarla Flash yüklenmesi gerektiği ekranda yazıyordu. Geliştirici sitesine yardımcı olmaları için yorum ve ileti yazdım. Yardımcı olabileceklerini düşündüm. Yazdığım yoruma verilen cevapta konunun en ilginç tarafıydı. Verilen cevapta dil desteklerinin olmadığı ve forumlara bakmam isteniyordu. Böyle bir cevaba güldüm. Google1998 senesinde arama motorlarına başladığında …