Ana içeriğe atla

Blogger İletişim Formunu CSS Kodları ile Renklendirin

Blogger iletişim formu Pencere Arka plan rengi, Metin rengi, Gönder hover arka plan rengi ve genişlik ayarları CSS kodları ile nasıl değiştirilir? Blogger’un üçüncü taraf geliştiriciler tarafından tasarlanmış, Diğer Gadgetler kategorisinde yer alan İletişim Formunu blogunuzun An sayfasında kullanıyor iseniz CSS kod yardımı ile görselliğini değiştirebilirsiniz.

Blogunuzun başlık, sidebar, footer ve arka planının farklı renklerden oluştuğunu düşünürsek, ekleyeceğiniz iletişim form, bçimini bu renkler ile uyumlu olmasını isteyebilirsiniz. İletişim formunuzu özelleştirmeyi düşünüyor ve bunu nasıl yapacağınızı planlıyor iseniz aşağıda yapılan açıklamaları takip ederek düşüncelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. İletişim form demosu.

Blogger iletişim formunu oluşturma :

1. Blogger kumanda panelinize giriş yapın.

2. Sırası ile, Yerleşim → Gadget ekle → Diğer gadgetler → İletişim, gadget, yanındaki (+) iconuna tıklayın ve gadgeti kaydedin.
İletişim form gadgetini ekleme
3. Eklemiş olduğunuz, İletişim gadget eklentinizi sidebar veya footer alanında konumlandırın.

4. İletişim form konumlandırma işlemi bittiğinde aşağıda verilen CSS kodlarını bir metin dosyasına kaydedin.

CSS Kodları :
.contact-form-widget { 
width: 500px; 
max-width: 100%; 
margin: 0 auto; 
padding: 10px; 
background: #E6E7E8; 
color: #000; 
border: 1px solid #656E75; 
box-shadow: 0 1px 4px rgba(0, 0, 0, 0.25); 
border-radius: 10px; 
}
.contact-form-name, .contact-form-email, .contact-form-email-message { 
width: 100%; 
max-width: 100%; 
margin-bottom: 10px; 
}
.contact-form-button-submit { 
border-color: #656E75; 
background: #E6E7E8; 
color: #000; 
width: 20%; 
max-width: 20%; 
margin-bottom: 10px; 
}
.contact-form-button-submit:hover{ 
background: #679EC9; 
color: #ffffff; 
border: 1px solid #FAFAFA; 
} 

Blogger şablona kodları ekleme :

1. Öncelikle blog şablon yedeğinizi alın.

2. Yukarıda hazırlamış olduğunuz iletişim formunun güzel görülmesini sağlayan CSS Stil kodlarımızın düzenlesine geçerek uygulamaya başlayalım. Sırası ile adımları takip edin.

→ Şablon → HTML’yi Düzenle yolunu takip ederek, CTRL+F klavye kısa yol aramasını kullanarak şu etiketi aratın (</b:skin>) ve bulduğunuz bu etiketin sol kısımdaki ok işaretine tıklayarak genişletin. Sağ tarafta dikey çubuğu aşağıya doğru ilerleterek turuncu renginde olan arattığınız etiketi bulun.
Not: Bulacağınız etiket “google-analytics” linkinin hemen üstünde yer almaktadır.
                                     Turuncu renk ile belirtilmiş etiketinizin görünümü
3. Bulduğunuz bu etiketin hemen üst satırına verilen CSS Stik kodlarını ekleyin ve şablonu kaydedin. Şablondan çıkmadan kodlar içinde yapabileceğiniz özelleştirmeleri takip edin.
İletişim formu önceki ve sonraki görünümü

İletişim formu CSS kodlarının özelleştirilmesi :

1. width: 300px; Genişlik ayarı kullanılan alana göre özelleştirin.

2. background: #E6E7E8; Pencere arka plan rengi. Temanızın özelliğine göre istediğiniz onaltılık renkler ile değiştirin.

3. color: #000; Metin rengi görülmesini istediğiniz renk ile değişin. (Ad, E-Posta, Mesaj)

4. border: 1px solid #656E75; Pencere dış sınır çizgi kalınlığı (1Px) değerini 2 yaparak daha kalın bir sınır elde edersiniz. Solid’in hemen yanındaki (#656E75) renk kodunu değiştirerek kullanmak istediğiniz rengi belirleyin. (Mavi, Pembe, Turuncu, Kırmızı gibi)

5. border-radius: 10px; Pencere sınır çizgisi köşelerini yuvarlak gösteren etiket. Sayıyı düşürebilir çıkarabilirsiniz.

6. .contact-form-button-submit : Gönder yazı ayarları, Alt kısımdaki ;

background: #E6E7E8; Görülen mevcut renk kodu istediğiniz bir renk ile değişin. Hemen alt kısımda;

color: #000; Gönder yazı rengini değiştirmektedir.

7. contact-form-button-submit:hover : Hover İsminden de anlayacağınız gibi, maus Gönder isminin üzerine geldiğinde mevcut arka plan rengini değiştirmektedir.

background: #679EC9; ve metin rengini color: #ffffff; istediğiniz renk ile değişin.

8. border: 1px solid #FAFAFA; Gönder pencere dış sınır çizgi kalınlığı (1Px) değerini 2 yaparak daha kalın bir sınır elde edersiniz. Solid’in hemen yanındaki (#FAFAFA) renk kodunu değiştirerek kullanmak istediğiniz rengi belirleyin. (Mavi, Pembe, Turuncu, Kırmızı gibi)

9. .contact-form-button-submit : Etiketinde bulunan, width: 20%; ve max-width: 20%; Gönder penceresini genişleten bir değerdir. her iki % de değerini küçültüp, büyüterek konumunu düzenleyebilirsiniz.

NOT: Blogger, üçüncü taraf Geliştiriciler Tarafından eklenen bazi gadget'ler HTTPS ile uyumlu olmayabilir ayrıca CSS kodları da çalışmayabilir. Daha Fazla Bilgi bilgi edinebilirsiniz.

Ayrıca okuyabileceğiniz diğer makaleler :

Blogger Sabit Sayfa İle İletişim Formu Oluşturma

Blogger İletişim Form Gadget’i İle İletişim Formu Düzenleme

Bu blogdaki popüler yayınlar

Paint Net ile Resim arka plan Görüntüyü Şeffaf Yapma

Paint Net Resim editörü ile, Web sitenize yükleyeceğiniz resmin arka plan görüntüsünü görülmez şeffaf, transparan yaparak kullanabilirsiniz. Site başlık resmi, arka plan resmi, banner, logo, transparan resim ve çeşitli efekt araçlarını Paint.NET ücretsiz resim editörünü kullanarak yapmanız mümkün. Bilgisayarınıza Paint.NET ücretsiz resim editör programını kurmadı iseniz aşağıda verilen bağlantı linki ile programı indirip ücretsiz kullanın. 
Paint.NET resim editör programını zip sıkıştırmasından çıkardıktan sonra kurdugunuzda, program Ingilizce olarak karşınıza çıkacaktır. Diğer zip dosyasını da kurarak Türkçe’e çevrilmiş olarak göreceksiniz. Paint.NET ücretsiz bir program olmasına rağmen çok fazla seçeneği sizlere sunuyor. Resimlerinizi istediğiniz gibi tanzim edebileceğiniz ücretsiz bir resim editörü.

NOT: Programın kurulum ve çalışması için işletim sisteminizde, NET Framework 4.5 yüklü olması gerektiğini unutmayın.

Lisans: Ücretsiz, İşletim Sistemi: Win8/Win7/Vista/WinXP/Win8.1
Kurulu…

Windows İşletim Sistemi 32 Bit ve 64 Bit Arasındaki Fark

Windows İşletim Sistemi kullanan, bilgisayar kullanıcısı 64 bit işletim sistemlerini kullanmayı düşünerek bir çoğu bu sisteme geçmiş, ancak oyun ve performans deneyiminde sıkıntı yaşayarak tekrar 32 bit işletim sisteme geri dönmek durumunda kalmıştır. 32 Bit ve 64 Bit arasındaki sorunlar devam ederken ister istemez insan bu iki sitemi merak etmektedir. Bu iki sitem arasındaki fark, 32 bit ve 64 bit terimleri bir bilgisayarın işlemcisinin (CPU) veri bilgilerini işleme şekilleriyle ilgilidir. Windows’un 32 bit ve 64 bit sürümleri sırasıyla 32 bit ve 64 bit işlemciye sahip bilgisayarlar için tasarlanmıştır. Windows’un 64 bit sürümü 32 bit sürümüne nazaran daha fazla bellek (Ram) kullanımına sebep olur. Bu da performansı olumsuz yönde etkiler. O yüzden bilgisayarınızın performansına göre 32 bit veya 64 bit işletim sistemi seçmenizde fayda vardır. Örneğin, sahip olduğunuz RAM 4 GB ve altındaysa 32 bit sistem kullanmalısınız. Bu değerler üstündeyse 64 bit kullanmanızda bir sakınca yoktur ki…

Windows 10 Denetim Masası Komutlarına Kısa Yoldan Ulaşma

Windows 10 işletim sistemi arama penceresine tıklayarak bulmak istediğiniz komut dosyalarını kısa yoldan bir tıklama ile erişim ve kullanma ile ilgili açıklamalar. Bilgisayarınıza Windows 10 işletim sistemini yeni kurdu iseniz denetim masasını bulmak için zorlanıyor olabilirsiniz. Denetim masasını arama çubuğuna yazarak bulabileceğiniz gibi daha kolay bir şekilde de ulaşmanız mümkündür. Denetim masasında bulunan komut dosyalarına kısa yoldan ulaşmak için ilgili adımları inceleyin.
Windows 10 Denetim masası kısayol komut dosyalarını açma :1. Sol köşede bulunan 4 ad. kareden oluşan Windows 10 İcon’una maus'unuzu getirin ve sağ düğmesine tıklayarak çalıştırın.
2. Karşınıza Windows 10 Denetim masası komut seçenekleri çıkacaktır.
3. Denetim masasında mevcut olan birçok komutları artık bir tıklama ile açıp kullanabilirsiniz.

Paint ile Resim Boyutlandırma Seo

Windows yazılımında bulunan ücretsiz Paint resim proğramı ile blog resimlerini boyutlandır. Her bilgisayarda Windows işletim sistemi yüklü olduğundan windows’un ücretsiz resim proğramı Paint bulunmaktadır. Dinamik blogger yazı çubuğuna resim yazı ekleme , Blogger Favicon’unu kendin tasarla ve Blogger özel tema şablonuna slayt resmi yükleme ile ilgili yazımda ücretsiz resim proğramı Paint kullanımından sizlere bahsetmiştim.Google, Seo (Arama motoru optimizasyonu) sistemine haddinden fazla önem vermektedir.
Çünki Google bu sistem içinde gelişimini devam ettirmektedir.Bizlere düşen en büyük görev, kullanmakta olduğumuz ücretsiz Google ürünü Blogger’u en iyi şekilde optimize ederek hem kendimize hemde Google destek vermektir.Blog’unuzu optimize etmeniz gereken birçok uygulama mevcuttur.Biz bugün yazı içeriklerimize eklediğimiz ve blog hızını etkileyen resimlerin boyutlandırılması konusunu inceleyeceğiz.
Resim uzantıları ve resim boyutlandırılması neden önemlidir?

1. Blog yazı tasarımınında

Facebook Candy Crush Saga Oyunu Çalışmıyor Çözüm

Candy Crush Saga, Facebook oyun platformunda 64 milyon kişinin beğenisini kazanmış ilgi çekici oyunu mutlaka biliyor ve oynuyorsunuzdur. Kişisel olarak oyunları pek sevmesem de aile içerisinde, Facebook oyunları çok sıkça oynanır. Sebeb her nedense 2 gündür Facebook Candy Crush oyunu açılmıyor Adobe Flash Player yüklenmesi gerektiği uyarısı veriyor. Evde mobil olarak açılan Candy Crush oyunu, farklı 2 bilgisayar da denendiğinde çalışmıyordu. IE, Firefox, Google Chrome tüm tarayıcılar da denendi mümkün değil oyunu açamadık.
Tarayıcılar silinip tekrar kuruldu, Adobe Flash Player 12 son sürüm yüklendi hayır oyun açılamıyor ısrarla Flash yüklenmesi gerektiği ekranda yazıyordu. Geliştirici sitesine yardımcı olmaları için yorum ve ileti yazdım. Yardımcı olabileceklerini düşündüm. Yazdığım yoruma verilen cevapta konunun en ilginç tarafıydı. Verilen cevapta dil desteklerinin olmadığı ve forumlara bakmam isteniyordu. Böyle bir cevaba güldüm. Google1998 senesinde arama motorlarına başladığında …