Ana içeriğe atla

AddThis Orijinal Paylaşım Düğmeleri Nasıl Alınır

AddThis Paylaşım Düğmeleri
Addthis’in yeni sitesinden alacağınız orijinal sosyal paylaşım düğmelerini özelleştirerek Blogger şablon kodlarına nasıl ekleyeceğiniz ile ilgili açıklamalar. Sosyal Paylaşım düğmeleri Dünya devleri arasında yerini koruyan AddThis 2014 yılında site görünüm ve kullanım uygulamalarını değiştirmişti. Sitenin değişimi ile birlikte birçok sosyal paylaşım eklentilerinin de değiştiğini farketmiş olmalısınız. Bu eklentilerin bazıları ücretli bazıları da ücretsiz olarak web internet kullanıcılarına sunulmaktadır. Blogger ’un varsayılan sosyal paylaşım düğmeleri site hızının etkileyeceği gerekçesi ile alternatif hizmet sunmaması web yayıncılarını farklı arayışlar içerisine sürüklemektedir. Bu sürüklenme sonucu gelişen teknoloji ve yer imlerinin çoğalması bizleri farklı arayışlar ile buluşturmaktadır. Bugün blogger yayıncıları için derlediğim AddThis Sosyal paylaşım sitesindeki paylaşım düğmelerinin nasıl alınıp blogger şablonuna ekleyerek kullanılacağından bahsedelim. 

AddThis paylaşım düğmelerinin kullanım uygulamaları :

1. Güvenlik açısından her ihtimale karşın blog’unuzun yedeğini alın.
2. AddThis sitesine giriş yapıyoruz. Üye değilseniz, üyelik girişini tamamlayın. Lütfen bu kısmı dikkatli okuyun ve unutmayın.
3. Üye olduktan sonra, AddThis sitesi size uygulamaları kullanabilmeniz için ;
Profil adı : Örnek ekleyeceğiniz blog’ların ismi,
Profil ID : Uygulamaları kullanabileceğiniz App anahtarı diyebilirsiniz bir numara atanır.
Ayrıcalıklar : Görüntüleme ve değişiklik yapma yetki biçimini belirtir. 

Seçenekler verecektir.
4. Yukarıda anlatılan özelliklere göre birkaç blog’unuz olabilir. Her farklı blog için profil atamanız faydalı olacaktır. Neden ? Farklı blog’larınıza uyguladığınız eklentiyi yarın bir gün değiştirmek istediğinizde profilinizin ID’i ile değişiklik yaparsanız diğer tüm blog’larınızı da değiştirmiş olursunuz. Yani her blog için Profil adı belirlemeniz hangi blog’unuza ne yaptığınızı anlamanız açısından önemlidir. Ekleyeceğiniz her blog için farklı ID numarası alırsınız. Bu kısımda anlaşılmayan yer varsa lütfen yorum yazarak sorun.

Birkaç blog ekleyerek profil kaydı nasıl yapılır :

1. AddThis’e giriş yaptıktan sonra sağ üst kısımda Pano (Dashboart) ismine tıklayın.
2. Sağ ve sol tarafta isminizin olduğu bölümleri göreceksiniz. Sağ üst kısımdaki profil resminizin olduğu açılır pencereden Hesap ayarlarına giriş yapın.

3. Açılan pencerede 3 ad seçenek ile karşılaşacaksınız.
Hesap ayarları : E-posta, bülten bilgisi, şifre ve bağlı hesap bilgilerinizin olduğu kısım. Ayrıca dilediğiniz zaman hesabınızı bu alandan silebilirsiniz. 

Profiller : Yukarıda kısaca profillerden bahsettik. Bloglarınızı ekleyebileyip benzersiz ID alacağınız alandır. Farklı bir blog için eklenti alacaksanız alt kısımda Bir profil ekle kısmına tıklayın. Profil adı penceresine blog başlık ismini yazın. Örnek : Guney4
4. Profilinizin düzenlendiğini belirten, blog ismi ve ID numarasını göreceksiniz. Tamam ismine tıkladığınızda Profiller hanenize benzersiz profiliniz eklenmiş olacak. Artık diğer önemli işlemler şimdi başlıyor.
5. Hangi blog’unuza eklentiyi ekleyecekseniz profil bölümündeki isme tıklayın. Ekleyeceğiniz eklenti artık seçtiğiniz seçime bağlı olarak yapılandırılacaktır. Eğer blog'unuzdan AddThis eklentisini kaldırmak istiyorsanız önce profilden kaldıracağınız blog ismini seçip eklentiler kısmında yeşil olarak görülen aktif eklentiyi devre dışı bırakabilirsiniz. Bu şekilde diğer blog eklentileriniz de etkilenmemiş olacaktır.
6. Hisse ayarları (Share Settings) : Sosyal paylaşım imlerinden hangilerini kullanıyorsanız bu alandan yönetebilirsiniz. AddThis Sosyal paylaşım imlerini nasıl ayarlayacaksınız okuyun.


AddThis paylaşım düğmelerinin Blog’a eklenmesi :


1. Blogger kumanda paneline giriş yapın.
2. AddThis eklentilerinin bulunduğu kısma buradan giriş yapın ücretsiz eklentinizi seçin. Örnek eklentimiz Orijinal paylaşım düğmeleri olsun.
3. Eklenti kodunu almak için üst sol kısımdaki açılır pencereden profiliniz ve eklentinizi seçerek eklentinizin altında Kodu alın ismine tıklayın. Açılan pencerede ekleyeceğiniz veya çıkaracağınız butonları belirleyin. Şimdi blog’unuzun şablon bölümünden devam edelim.4. Şablon → HTML’yi düzenle ile şablon kodlarınızı açarak Ctrl+F ile aşağıdaki etiketi bulun.
<div class='post-share-buttons goog-inline-block'> 
4. Bu etiketi bulamazsanız yukarıda kırmızı ile belirtiğim alanı seçip aratabilirsiniz.
5. Bulduğunuz bu etiketin üstüne AddThis den aldığınız Adım 2: yazan yerdeki kodu yapıştırın.
6. Paylaşım butonlarının ana sayfada görülmesini istemiyorsanız eklediğiniz kodların hemen üstüne aşağıdaki kodları ekleyin. Bu şekilde ana sayfada paylaşım butonları görülmez. Bu kodu eklediğinizde şablon bir hata iletisi verecektir. Çekinmeyin sorun yok. Hatayı üstten okuyun sol kısımdaki satır numarasını ve sağ tarafta tırnak işaretli “</b:if>” etiketidir. Tırnaklar olmadan üstte verilen rakam satırını kaydırın ve etiketi ekleyip kaydedin. Herşeyin düzeldiğini göreceksiniz. 
Ana sayfadan gizleme etiketimiz ;
<b:if cond='data:blog.pageType == &quot;item&quot;'> 
7. AddThis eklentiniz de bir kodumuz daha var şimdi onu da ekleyelim. Adım 1: Yazan yerdeki kodu eklemek için aşağıdaki etiketi bulun. Genelde şablon kodlarının en altında bulunur.
AddThis eklenti kodları
</body>
8. AddThis eklenti Adım 1: yazan yerdeki kodu yukarıda verilen etiketin üstüne ekleyin ve blog’u kaydedin. Sosyal paylaşım eklentisinin bir müddet sonra çalıştığını göreceksiniz. Ancak Blogger’un Paylaşım butonları ile birlikte çalışacağından Blogger paylaşım buonlarını etkisiz duruma getirmek için adımları takip edin.Yerleşim → Blog kayıtları → Paylaşım düğmelerini göster yanındaki tiki kaldırın ve blog gadget’ini kaydedin.

NOT: AddThis eklentisi ana sayfada çalışır durumda iken yazı paylaşmaya çalıştığınızda yazı açıklamasını okuyamıyor. Bunun yerine blog açıklamasını okuyor. Bu nedenle ana saydan gizleme seçeneği ile kullanmanızı öneririm. Ayrıca Addtoany sosyal paylaşım buton eklentisini de tercih edebilirsiniz.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Paint Net ile Resim arka plan Görüntüyü Şeffaf Yapma

Paint Net Resim editörü ile, Web sitenize yükleyeceğiniz resmin arka plan görüntüsünü görülmez şeffaf, transparan yaparak kullanabilirsiniz. Site başlık resmi, arka plan resmi, banner, logo, transparan resim ve çeşitli efekt araçlarını Paint.NET ücretsiz resim editörünü kullanarak yapmanız mümkün. Bilgisayarınıza Paint.NET ücretsiz resim editör programını kurmadı iseniz aşağıda verilen bağlantı linki ile programı indirip ücretsiz kullanın. 
Paint.NET resim editör programını zip sıkıştırmasından çıkardıktan sonra kurdugunuzda, program Ingilizce olarak karşınıza çıkacaktır. Diğer zip dosyasını da kurarak Türkçe’e çevrilmiş olarak göreceksiniz. Paint.NET ücretsiz bir program olmasına rağmen çok fazla seçeneği sizlere sunuyor. Resimlerinizi istediğiniz gibi tanzim edebileceğiniz ücretsiz bir resim editörü.

NOT: Programın kurulum ve çalışması için işletim sisteminizde, NET Framework 4.5 yüklü olması gerektiğini unutmayın.

Lisans: Ücretsiz, İşletim Sistemi: Win8/Win7/Vista/WinXP/Win8.1
Kurulu…

Windows 10 Denetim Masası Komutlarına Kısa Yoldan Ulaşma

Windows 10 işletim sistemi arama penceresine tıklayarak bulmak istediğiniz komut dosyalarını kısa yoldan bir tıklama ile erişim ve kullanma ile ilgili açıklamalar. Bilgisayarınıza Windows 10 işletim sistemini yeni kurdu iseniz denetim masasını bulmak için zorlanıyor olabilirsiniz. Denetim masasını arama çubuğuna yazarak bulabileceğiniz gibi daha kolay bir şekilde de ulaşmanız mümkündür. Denetim masasında bulunan komut dosyalarına kısa yoldan ulaşmak için ilgili adımları inceleyin.
Windows 10 Denetim masası kısayol komut dosyalarını açma :1. Sol köşede bulunan 4 ad. kareden oluşan Windows 10 İcon’una maus'unuzu getirin ve sağ düğmesine tıklayarak çalıştırın.
2. Karşınıza Windows 10 Denetim masası komut seçenekleri çıkacaktır.
3. Denetim masasında mevcut olan birçok komutları artık bir tıklama ile açıp kullanabilirsiniz.

Blogger Açılır Menü Oluşturma

Blogger, Blog’larınıza iki adımda açılır menü nasıl oluştururuz ? Açılır menüyü biçimlendirme veya yeni menü eklemek için yapılması gereken işlemler nelerdir ? Klasik Blogger kullanan birçok arkaşımıza yardımcı olmak ve arayış çabalarını biraz olsun hafifletmek için blog’unuza iki adımda açılır menü ekleyebileceğiniz çok basit iki kod veriyorum. Şimdi açılır menü kategorimizi nasıl yapacağız adım adım bakalım. Kodları blog’larınıza eklediğinizde manuel ayarlar yapabildiğiniz gibi Blogger’un özelleştirme seçeneklerini de kullanarak menünün arka plan renklerini, sekme renklerini, yazı renklerini değiştirme şansına sahipsiniz. Bu yazıyı yazmamdaki en büyük etken, yeni blog'cuların açılır menü oluşturarak bloglarını güzelleştirmeleri ve bloglarını severek yazılarına devam etmeleridir.
Açılır Menü nasıl oluşturulur ?1. Blogger → Yerleşim → HTML/JavaScript Gadget’ini açın ve aşağıdaki kodu yapıştırın.

<div id='gpnavbar'> <ul id='gpnav'> <li&…

Facebook Candy Crush Saga Oyunu Çalışmıyor Çözüm

Candy Crush Saga, Facebook oyun platformunda 64 milyon kişinin beğenisini kazanmış ilgi çekici oyunu mutlaka biliyor ve oynuyorsunuzdur. Kişisel olarak oyunları pek sevmesem de aile içerisinde, Facebook oyunları çok sıkça oynanır. Sebeb her nedense 2 gündür Facebook Candy Crush oyunu açılmıyor Adobe Flash Player yüklenmesi gerektiği uyarısı veriyor. Evde mobil olarak açılan Candy Crush oyunu, farklı 2 bilgisayar da denendiğinde çalışmıyordu. IE, Firefox, Google Chrome tüm tarayıcılar da denendi mümkün değil oyunu açamadık.
Tarayıcılar silinip tekrar kuruldu, Adobe Flash Player 12 son sürüm yüklendi hayır oyun açılamıyor ısrarla Flash yüklenmesi gerektiği ekranda yazıyordu. Geliştirici sitesine yardımcı olmaları için yorum ve ileti yazdım. Yardımcı olabileceklerini düşündüm. Yazdığım yoruma verilen cevapta konunun en ilginç tarafıydı. Verilen cevapta dil desteklerinin olmadığı ve forumlara bakmam isteniyordu. Böyle bir cevaba güldüm. Google1998 senesinde arama motorlarına başladığında …

Windows İşletim Sistemi 32 Bit ve 64 Bit Arasındaki Fark

Windows İşletim Sistemi kullanan, bilgisayar kullanıcısı 64 bit işletim sistemlerini kullanmayı düşünerek bir çoğu bu sisteme geçmiş, ancak oyun ve performans deneyiminde sıkıntı yaşayarak tekrar 32 bit işletim sisteme geri dönmek durumunda kalmıştır. 32 Bit ve 64 Bit arasındaki sorunlar devam ederken ister istemez insan bu iki sitemi merak etmektedir. Bu iki sitem arasındaki fark, 32 bit ve 64 bit terimleri bir bilgisayarın işlemcisinin (CPU) veri bilgilerini işleme şekilleriyle ilgilidir. Windows’un 32 bit ve 64 bit sürümleri sırasıyla 32 bit ve 64 bit işlemciye sahip bilgisayarlar için tasarlanmıştır. Windows’un 64 bit sürümü 32 bit sürümüne nazaran daha fazla bellek (Ram) kullanımına sebep olur. Bu da performansı olumsuz yönde etkiler. O yüzden bilgisayarınızın performansına göre 32 bit veya 64 bit işletim sistemi seçmenizde fayda vardır. Örneğin, sahip olduğunuz RAM 4 GB ve altındaysa 32 bit sistem kullanmalısınız. Bu değerler üstündeyse 64 bit kullanmanızda bir sakınca yoktur ki…

Tarayıcınızda Yan Uygulamaları Denetleyin (Resimli Anlatım)

Tarayıcınızda Firefox kullanıyorsanız, Yan Uygulamalarınızı denetlemelisiniz. Bazı resim ve videoların izlenmediği açılamadığı mutlaka olmuştur. Devamlı uyarı alıyorsunuz, şunu yükle bunu yükle. Nerde ne yapacağınızıda bilmiyorsunuz. Mutlaka bu konuları yaşamış olmalısınız. Nedenini biliyormusunuzun ? Kesinlikle hayır olarak cevap verdiğinizi biliyorum. Bilgisayarı kullanmayıda tam bilmiyorsunuz. Nerede ne yapmanız gerektiği konusunda yardım almak istediğinizde arkadaşınız da aynı konuda sıkıntılı. Birde okumayı sevmiyorsanız yada araştırma gibi bir alışkanlığınız da yoksa aşağıda açıkladığım konuları okuyarak bu sıkıntılardan kurtulabilir rahat rahat tarayıcınızı kullanabilirsiniz.

Merak etmeyin çok uzun ve uğraş gerektiren anlatım değil bunlar. Bu işlemleri yaptığınızda kendinizi çok daha mutlu hissedecek hatta arkadaşlarınızı arayarak sizde onlara yardım edeceksiniz. Bu bence çok büyük bir mutluluk. En azından ben böyle görüyorum. Hadi bakalım dikkatlice bu basit adımlara bakalım …

Google Chrome Zenmate Uzantısı İle Sitelere Engelsiz Girin

ZenmateVPN hizmeti, tüm sitelere  şifreli ve güvenli giriş yapabileceğiniz ücretsiz Google Chrome tarayıcı eklentisidir. Ücretsiz hizmet veren Zenmate VPN’i (wikipedia) bir tıkla tarayıcınıza kurarak ülkeler tarafından uygulanan kısıtlama engelini aşarak çalışmalarınızı sağlıklı bir şekilde yürütebileceğiniz bir girişimdir.Zenmate hakkında geniş bilgiyi buradan inceleyebilirsiniz.

Chrome Tarayıcı Kaldırılma-Yükleme Sorun ve Çözümleri

Google Chrome tarayıcı verilerini tümüyle nasıl kaldıracaksınız?Chrome tarayıcıyı kaldırdık sonra tekrar nasıl kuracaksınız? Chrome tarayıcız da bazı uygulamaları neden göremiyorsunuz? Bazı internet sitelerine neden giremiyorsunuz? Tüm bu sorulardan biri ile karşılaştı iseniz aşağıda yazılanları okumanızı öneririm.

Paint Resim Editörü ile Transparan Resim Yapma

Bilgisayarınızın Windows işletim sisteminde mevcut olan, Paint resim editör proğramını kullanarak arka plan rengi beyaz görülen muhtelif resim çeşitlerinden oluşan görüntüleri (saydam seçim) Transparan resim formatına dönüştürüp kullanabilirsiniz. Hatta, Paint programını kullanarak blog başlık resminize isminizden önce şeffaf banner eklemenizde mümkündür.
Paint resim editörü ile resimlerinizden oluşan transparan görüntüleri tek resim olarak düzenleyip kullanabilmeniz için aşağıda anlatımı yapılan YouTube videosunu izlemenizi öneririm.
Paint Resim Editörü Proğramını açın:1. Başlat → Tüm programlar → Donatılar → Paint, tıklayarak açın.  

2. Transparan resim hazırlama ile ilgili anlatım video'usunu şimdi izleyin.

3. Mevcut resimlerden seçeceğiniz bir iki resim ile test çalışması yaparak video da açıklaması yapılan anlatımı yaşamaya çalışın.

⇛Ayrıca okuyun:Resim editörleri ile ilgili yazılar.

Paint resim editörü ile Transparan Resim anlatım videosu

Paint ile Resim Boyutlandırma Seo

Windows yazılımında bulunan ücretsiz Paint resim proğramı ile blog resimlerini boyutlandır. Her bilgisayarda Windows işletim sistemi yüklü olduğundan windows’un ücretsiz resim proğramı Paint bulunmaktadır. Dinamik blogger yazı çubuğuna resim yazı ekleme , Blogger Favicon’unu kendin tasarla ve Blogger özel tema şablonuna slayt resmi yükleme ile ilgili yazımda ücretsiz resim proğramı Paint kullanımından sizlere bahsetmiştim.Google, Seo (Arama motoru optimizasyonu) sistemine haddinden fazla önem vermektedir.
Çünki Google bu sistem içinde gelişimini devam ettirmektedir.Bizlere düşen en büyük görev, kullanmakta olduğumuz ücretsiz Google ürünü Blogger’u en iyi şekilde optimize ederek hem kendimize hemde Google destek vermektir.Blog’unuzu optimize etmeniz gereken birçok uygulama mevcuttur.Biz bugün yazı içeriklerimize eklediğimiz ve blog hızını etkileyen resimlerin boyutlandırılması konusunu inceleyeceğiz.
Resim uzantıları ve resim boyutlandırılması neden önemlidir?

1. Blog yazı tasarımınında