Ana içeriğe atla

Resim Tanım Metnini Google Sites de Göster

Google Sites, sitenizde, yazılarınıza eklediğiniz resimlerin üzerine maus’u yanaştırdığınızda resimleri tanımlayan açıklama metni görülmez. Yazılarınıza yüklediğiniz resimler için tanımlama metni nasıl görülür yapılır inceleyin. Google Sites, sitenizde yazılarınıza eklediğiniz resimlerin Google arama sonuçlarında web standartlarına uygun olarak görülebilmesi için, Resim Alt Öznitelik olarakta bilinen resim açıklama metin bilgilerinin olması gerekir. Sitenizdeki yazı, resim ve medyanın arama sonuçları bootları tarafından anlaşılır olabilmesi için eklediğiniz metaların, arama bootlari için okunabilmesi gerekir. Çünkü arama bootları resimleri okumayazlar. Yazılarınıza eklediğiniz resim veya medyanıza tanımlayıcı açıklama metni girmek zorundasınız.

Blogger kullanıyor iseniz resimlere açıklama metninin eklendiği bir pencerenin var olduğunu biliyorsunuzdur. Google Sites, sitenizde yazılarınızı daha çekici kılıp içeriğinizi tanımlayan resimler, Google görseller aracılığı ile de görüntülenip sitenize okuyucu getiren bir araçtır.

Google sites siteniz için resim açıklamasının manuel olarak nasıl yapılacağını aşağıda adım adım takip edebilirsiniz.

1. Google Sites, sitenize giriş yapın. Yazı eklemek için bir sayfa açın. Resim açıklamasını ekleyebilmemiz için herhangi bir resim yükleyin. Konunun daha iyi anlaşılması için bu bir test sayfası olacaktır.

2. Örnek : Web isminde masa üstüne kaydettiğim bir resmi Google sites test sayfamıza yüklediğimizde resmin üzerine maus’u yanaştırdığımızda resmi tanımlayan açıklama metni görülmeyecektir. Resime tıklayıp açılan pencerede bir açıklama yapzsanızda yaptığınız açıklama da görülmez. Açıklama yazabilmek için adımları takip edin.

3. Test sayfası oluşturmak için ; Yukarıda 2. seçenek sağ kısmındaki Sayfa oluştura tıklayın.

4. Sayfanız için bir isim girin. Örnek: Resim test → Oluştur seçeneğine tıklayın.

5. Boş yeni sayfanız oluşturuldu. Sol üst menüde Ekle ismine tıklayın ve Resim seçeneğini seçin. Resim yükleye tıklayarak resminizi yükleyin. Penceredeki yazıda bulunan, Alternatif metin (isteğe bağlı) penceresine örnek : Web resim test yazın. Resminizi yükledi iseniz tamam seçeneği ile devam edelim.

6. Resminiz yüklendi. Şimdi resminizin üzerine maus’getirin ve bakın birşey göremeyeceksiniz. Ancak biraz önce “Web resim test” yazmıştık. Devam ediyoruz. Acaba kaydetmedik de ondan mı diye düşünmeye başladınız. Kaydedin ve tekrar kontrol edin.

7. Gördüğünüz gibi biraz önce yazdığımız, “Web resim test” yazımızın görülmesi gerekirken görülmüyor.

8. Yukarıdaki sayfayı düzenleme, kalem simgesine tıklayın.

9. Sayfayı düzenleyebilmeniz için açıldı. resmin üstüne tıklayın, değiştir seçeneğini seçin biraz önce eklediğiniz resim açıklama bilgileri yok. Peki bu alanda iken açıklama kısmına da “Web resim test” yazın bakın açıklama görülecek mi? Hokus! Pokus! resim yok oldu. Endişe etmeyin. Yukarıdan geri al sekmesi ile resmi geri getirin. Dikkat ederseniz birkaç şekli denedik anacak istediğimize ulaşamadık.Yani resmimize açıklama ekleyemedik. Şimdide resmimize açıklama eklemek için yapılacak işlemleri görelim.

10. Menü çubuğu isimlerine bakın ve son kısımda <HTML> ismini göreceksiniz tıklayarak sayfa kodlarına ulaşalım.

Html kodları açılan pencerede resminizin son uzantısı olan olan, jpg, png vs. uzantının son kısmına aşağıdaki meta etiketini yapıştırın.

" title="Web resim test"

.jpg’den sonra eklediğimiz etiketin resimli görselini inceleyin.
11. Etiket eçinde “Web resim test” ismini değiştirmek kaydı ile eklediğiniz resimlerin açıklamalarını değiştirin. Yukarıda anlatılanlar size biraz uzun gibi gelebilir. Ancak her anlatım tam olarak takip edildiğinde sizlerin anlayabilmesi için adım adım uygulama ile yapılarak aktarılmıştır. Anlatılanları tam olarak takip ederseniz yaptığımız işlemin çok kolay olduğunu görerek sizde yapabileceksiniz.
Yazıyı buraya kadar okudu iseniz yaptığımız işlemi görebilmek için, Google sites Resim test sayfasını inceleyebilirsiniz.Şu anda kullandığım Google Sites sitemi de görmek ister misiniz?

Bu blogdaki popüler yayınlar

Paint Net ile Resim arka plan Görüntüyü Şeffaf Yapma

Paint Net Resim editörü ile, Web sitenize yükleyeceğiniz resmin arka plan görüntüsünü görülmez şeffaf, transparan yaparak kullanabilirsiniz. Site başlık resmi, arka plan resmi, banner, logo, transparan resim ve çeşitli efekt araçlarını Paint.NET ücretsiz resim editörünü kullanarak yapmanız mümkün. Bilgisayarınıza Paint.NET ücretsiz resim editör programını kurmadı iseniz aşağıda verilen bağlantı linki ile programı indirip ücretsiz kullanın. 
Paint.NET resim editör programını zip sıkıştırmasından çıkardıktan sonra kurdugunuzda, program Ingilizce olarak karşınıza çıkacaktır. Diğer zip dosyasını da kurarak Türkçe’e çevrilmiş olarak göreceksiniz. Paint.NET ücretsiz bir program olmasına rağmen çok fazla seçeneği sizlere sunuyor. Resimlerinizi istediğiniz gibi tanzim edebileceğiniz ücretsiz bir resim editörü.

NOT: Programın kurulum ve çalışması için işletim sisteminizde, NET Framework 4.5 yüklü olması gerektiğini unutmayın.

Lisans: Ücretsiz, İşletim Sistemi: Win8/Win7/Vista/WinXP/Win8.1
Kurulu…

Windows 10 Denetim Masası Komutlarına Kısa Yoldan Ulaşma

Windows 10 işletim sistemi arama penceresine tıklayarak bulmak istediğiniz komut dosyalarını kısa yoldan bir tıklama ile erişim ve kullanma ile ilgili açıklamalar. Bilgisayarınıza Windows 10 işletim sistemini yeni kurdu iseniz denetim masasını bulmak için zorlanıyor olabilirsiniz. Denetim masasını arama çubuğuna yazarak bulabileceğiniz gibi daha kolay bir şekilde de ulaşmanız mümkündür. Denetim masasında bulunan komut dosyalarına kısa yoldan ulaşmak için ilgili adımları inceleyin.
Windows 10 Denetim masası kısayol komut dosyalarını açma :1. Sol köşede bulunan 4 ad. kareden oluşan Windows 10 İcon’una maus'unuzu getirin ve sağ düğmesine tıklayarak çalıştırın.
2. Karşınıza Windows 10 Denetim masası komut seçenekleri çıkacaktır.
3. Denetim masasında mevcut olan birçok komutları artık bir tıklama ile açıp kullanabilirsiniz.

Blogger Açılır Menü Oluşturma

Blogger, Blog’larınıza iki adımda açılır menü nasıl oluştururuz ? Açılır menüyü biçimlendirme veya yeni menü eklemek için yapılması gereken işlemler nelerdir ? Klasik Blogger kullanan birçok arkaşımıza yardımcı olmak ve arayış çabalarını biraz olsun hafifletmek için blog’unuza iki adımda açılır menü ekleyebileceğiniz çok basit iki kod veriyorum. Şimdi açılır menü kategorimizi nasıl yapacağız adım adım bakalım. Kodları blog’larınıza eklediğinizde manuel ayarlar yapabildiğiniz gibi Blogger’un özelleştirme seçeneklerini de kullanarak menünün arka plan renklerini, sekme renklerini, yazı renklerini değiştirme şansına sahipsiniz. Bu yazıyı yazmamdaki en büyük etken, yeni blog'cuların açılır menü oluşturarak bloglarını güzelleştirmeleri ve bloglarını severek yazılarına devam etmeleridir.
Açılır Menü nasıl oluşturulur ?1. Blogger → Yerleşim → HTML/JavaScript Gadget’ini açın ve aşağıdaki kodu yapıştırın.

<div id='gpnavbar'> <ul id='gpnav'> <li&…

Facebook Candy Crush Saga Oyunu Çalışmıyor Çözüm

Candy Crush Saga, Facebook oyun platformunda 64 milyon kişinin beğenisini kazanmış ilgi çekici oyunu mutlaka biliyor ve oynuyorsunuzdur. Kişisel olarak oyunları pek sevmesem de aile içerisinde, Facebook oyunları çok sıkça oynanır. Sebeb her nedense 2 gündür Facebook Candy Crush oyunu açılmıyor Adobe Flash Player yüklenmesi gerektiği uyarısı veriyor. Evde mobil olarak açılan Candy Crush oyunu, farklı 2 bilgisayar da denendiğinde çalışmıyordu. IE, Firefox, Google Chrome tüm tarayıcılar da denendi mümkün değil oyunu açamadık.
Tarayıcılar silinip tekrar kuruldu, Adobe Flash Player 12 son sürüm yüklendi hayır oyun açılamıyor ısrarla Flash yüklenmesi gerektiği ekranda yazıyordu. Geliştirici sitesine yardımcı olmaları için yorum ve ileti yazdım. Yardımcı olabileceklerini düşündüm. Yazdığım yoruma verilen cevapta konunun en ilginç tarafıydı. Verilen cevapta dil desteklerinin olmadığı ve forumlara bakmam isteniyordu. Böyle bir cevaba güldüm. Google1998 senesinde arama motorlarına başladığında …

Windows İşletim Sistemi 32 Bit ve 64 Bit Arasındaki Fark

Windows İşletim Sistemi kullanan, bilgisayar kullanıcısı 64 bit işletim sistemlerini kullanmayı düşünerek bir çoğu bu sisteme geçmiş, ancak oyun ve performans deneyiminde sıkıntı yaşayarak tekrar 32 bit işletim sisteme geri dönmek durumunda kalmıştır. 32 Bit ve 64 Bit arasındaki sorunlar devam ederken ister istemez insan bu iki sitemi merak etmektedir. Bu iki sitem arasındaki fark, 32 bit ve 64 bit terimleri bir bilgisayarın işlemcisinin (CPU) veri bilgilerini işleme şekilleriyle ilgilidir. Windows’un 32 bit ve 64 bit sürümleri sırasıyla 32 bit ve 64 bit işlemciye sahip bilgisayarlar için tasarlanmıştır. Windows’un 64 bit sürümü 32 bit sürümüne nazaran daha fazla bellek (Ram) kullanımına sebep olur. Bu da performansı olumsuz yönde etkiler. O yüzden bilgisayarınızın performansına göre 32 bit veya 64 bit işletim sistemi seçmenizde fayda vardır. Örneğin, sahip olduğunuz RAM 4 GB ve altındaysa 32 bit sistem kullanmalısınız. Bu değerler üstündeyse 64 bit kullanmanızda bir sakınca yoktur ki…

Tarayıcınızda Yan Uygulamaları Denetleyin (Resimli Anlatım)

Tarayıcınızda Firefox kullanıyorsanız, Yan Uygulamalarınızı denetlemelisiniz. Bazı resim ve videoların izlenmediği açılamadığı mutlaka olmuştur. Devamlı uyarı alıyorsunuz, şunu yükle bunu yükle. Nerde ne yapacağınızıda bilmiyorsunuz. Mutlaka bu konuları yaşamış olmalısınız. Nedenini biliyormusunuzun ? Kesinlikle hayır olarak cevap verdiğinizi biliyorum. Bilgisayarı kullanmayıda tam bilmiyorsunuz. Nerede ne yapmanız gerektiği konusunda yardım almak istediğinizde arkadaşınız da aynı konuda sıkıntılı. Birde okumayı sevmiyorsanız yada araştırma gibi bir alışkanlığınız da yoksa aşağıda açıkladığım konuları okuyarak bu sıkıntılardan kurtulabilir rahat rahat tarayıcınızı kullanabilirsiniz.

Merak etmeyin çok uzun ve uğraş gerektiren anlatım değil bunlar. Bu işlemleri yaptığınızda kendinizi çok daha mutlu hissedecek hatta arkadaşlarınızı arayarak sizde onlara yardım edeceksiniz. Bu bence çok büyük bir mutluluk. En azından ben böyle görüyorum. Hadi bakalım dikkatlice bu basit adımlara bakalım …

Google Chrome Zenmate Uzantısı İle Sitelere Engelsiz Girin

ZenmateVPN hizmeti, tüm sitelere  şifreli ve güvenli giriş yapabileceğiniz ücretsiz Google Chrome tarayıcı eklentisidir. Ücretsiz hizmet veren Zenmate VPN’i (wikipedia) bir tıkla tarayıcınıza kurarak ülkeler tarafından uygulanan kısıtlama engelini aşarak çalışmalarınızı sağlıklı bir şekilde yürütebileceğiniz bir girişimdir.Zenmate hakkında geniş bilgiyi buradan inceleyebilirsiniz.

Chrome Tarayıcı Kaldırılma-Yükleme Sorun ve Çözümleri

Google Chrome tarayıcı verilerini tümüyle nasıl kaldıracaksınız?Chrome tarayıcıyı kaldırdık sonra tekrar nasıl kuracaksınız? Chrome tarayıcız da bazı uygulamaları neden göremiyorsunuz? Bazı internet sitelerine neden giremiyorsunuz? Tüm bu sorulardan biri ile karşılaştı iseniz aşağıda yazılanları okumanızı öneririm.

Paint Resim Editörü ile Transparan Resim Yapma

Bilgisayarınızın Windows işletim sisteminde mevcut olan, Paint resim editör proğramını kullanarak arka plan rengi beyaz görülen muhtelif resim çeşitlerinden oluşan görüntüleri (saydam seçim) Transparan resim formatına dönüştürüp kullanabilirsiniz. Hatta, Paint programını kullanarak blog başlık resminize isminizden önce şeffaf banner eklemenizde mümkündür.
Paint resim editörü ile resimlerinizden oluşan transparan görüntüleri tek resim olarak düzenleyip kullanabilmeniz için aşağıda anlatımı yapılan YouTube videosunu izlemenizi öneririm.
Paint Resim Editörü Proğramını açın:1. Başlat → Tüm programlar → Donatılar → Paint, tıklayarak açın.  

2. Transparan resim hazırlama ile ilgili anlatım video'usunu şimdi izleyin.

3. Mevcut resimlerden seçeceğiniz bir iki resim ile test çalışması yaparak video da açıklaması yapılan anlatımı yaşamaya çalışın.

⇛Ayrıca okuyun:Resim editörleri ile ilgili yazılar.

Paint resim editörü ile Transparan Resim anlatım videosu

Paint ile Resim Boyutlandırma Seo

Windows yazılımında bulunan ücretsiz Paint resim proğramı ile blog resimlerini boyutlandır. Her bilgisayarda Windows işletim sistemi yüklü olduğundan windows’un ücretsiz resim proğramı Paint bulunmaktadır. Dinamik blogger yazı çubuğuna resim yazı ekleme , Blogger Favicon’unu kendin tasarla ve Blogger özel tema şablonuna slayt resmi yükleme ile ilgili yazımda ücretsiz resim proğramı Paint kullanımından sizlere bahsetmiştim.Google, Seo (Arama motoru optimizasyonu) sistemine haddinden fazla önem vermektedir.
Çünki Google bu sistem içinde gelişimini devam ettirmektedir.Bizlere düşen en büyük görev, kullanmakta olduğumuz ücretsiz Google ürünü Blogger’u en iyi şekilde optimize ederek hem kendimize hemde Google destek vermektir.Blog’unuzu optimize etmeniz gereken birçok uygulama mevcuttur.Biz bugün yazı içeriklerimize eklediğimiz ve blog hızını etkileyen resimlerin boyutlandırılması konusunu inceleyeceğiz.
Resim uzantıları ve resim boyutlandırılması neden önemlidir?

1. Blog yazı tasarımınında