Ana içeriğe atla

Blogger Posts Pdf, Doc, Xml Dosyaları Nasıl Gömülür

Üçüncü taraf hizmeti kullanmadan Google ürünü Google Drive ile blog yazılarınıza (posts) Pdf, Doc, Xml dosyalarınızı ücretsiz (upload) yükleyip, yüklediğiniz bu dosyaları yazınızda kullanmak için nasıl gömebilirsiniz ? Ancak Google’un ücretsiz platformu olan Google drive depolama sunucusuna Pdf, Doc, Xml Dosyalarınızı direk gönderemezsiniz. Pdf, Doc, Xml Dosyalarınızı Google Drive ücretsiz sunucunuzda barındırabilmek için yapılması gereken ilgili adımlar nelerdir, nasıl yapılır aşağıda adım adım görelim.

Blogger mesajlarınıza Pdf, Doc, Xml Dosyaları nasıl gömülür :

1. Google hesabınız ile, Google Drive giriş yapın. Google Drive hesabınız yoksa, Google Drive kurulumu için linkten giriş yapın indirin ve kurun.

2. Sol taraftaki kırmızı buton ( Yeni ) ile sağ taraftaki Drive’ım aynı işlemi yapmaktadır. Drive’ım yanındaki ok işaretine tıklayın. Açılan seçeneklerden Dosya yükle ismine tıklayın.

3. Masa üstünü veya dosyanız nerde ise seçin ve çift tıklayın. Yükleme işlemi başlayacaktır.

Dosya yükleme seçeneği için resmi inceleyin.
Google Drive dosya yükleme seçeneğini seçme
4. İnternet hızınıza göre biraz bekleyin. Dosya yükleme işlemi bittiğinde bir link göreceksiniz linke tıklayın. Tarayıcı yeni sayfada link açılacaktır.
Google drive exe uzantılı kurulum dosyasının resmini inceleyin.

5. Yükleme penceresindeki “Paylaş” butonuna tıklın. Açılan pencerede sağ üstte yeşil link iconuna tıklayın.

6. Yeni bir pencere açılacak. “Diğer kullanıcılar ile paylaş

7. Orta kısımdaki ok işaretine tıklayarak paylaşmak istediğiniz seçenekleri seçebilir veya sadece bir arkadaşınızın mail hesabını kullanarak sadece ikinizin görebileceği bir paylaşım yapabilirsiniz.

Ancak biz uygulamayı herkesle kamuya açık paylaşım yapacağımızdan dolayı, ortadaki ok işaretine tıklayıp “Bağlantıya sahip herkes görüntüler” seçeneğini seçiyoruz. Ok işaretine tıkladıktan sonraki seçenekleri görmek için aşağıdaki resmi inceleyin.
8. “Bağlantıyı kopyala” seçeneği ile link olarak paylaşabilir, “Düzenle” seçeneklerinden, Düzenler, Yorum yapar, Görüntüler, gibi alternatif yetkiler verebilirsiniz.

9. Gelişmiş seçenekleri tüm yetkilerin görüldüğü sayfadır. Gelişmiş seçeneğine tıklayın.

Yukarıda anlatılanları tek sayfada düzenleyeceğiniz alandır. Hangisi kolayınıza gelirse onu kullanın.

10. Gömme işlemi yapmadığımız bu tür paylaşımlar için yazı sayfamızda bağlantı linkleri oluştururuz. Ancak bazı dosyaları 3. taraf olarak yüklerken zip ile sıkıştırıp Google drive yükleriz. Şimdi de görülmesini istediğimiz bir dosyanın gömülme işlemine geçelim.

Eklediğiniz uygulamanın sayfanıza gömülmesi :

1. Google Drive de bir ara görülen Embed File ismi artık görülür değil. Ancak bu olmadığı anlamına gelmiyor. Uygulama bir mantık çerçevesinde dizin gibi düşünülmüş ve aşamalar sonucunda karşınıza çıkıyor. Bu aşamalar görelim !

2. Google Drive yüklediğiniz dosyanızı açın. Açık konumdaki dosya için menüden ilk “Dosya” ismine tıklayın. Aşağıya kayan pencere için ilk olarak yüklediğiniz dosyanın seçiminize bağlı görülmesi için mantıken Web ortamında yayınlanması gerekir.

3. Web’de yayınla ismine tıklayın.
4. Açılan pencerede “Bağlantı” ve “Ekle” seçeneğini göreceksiniz. Ekle seçeneğine tıklayın.

5. Hemen alt kısımda İframe kodlarını göreceksiniz. Kopyalayın CTRL+C ve yazı sayfanız HTML modunda iken kodları yapıştırın, CTRL+V ve düzenleme moduna geçin.
Yukarıda anlatılan şekilde daha önceden hazırladığım Blogger Grup Formu Yönetim Ayarları başlıklı slayt görselinin gömülmüş biçimini inceleyin.

İlgili ⇒ Google Drive kategorisinde ki diğer yazılar

Google Drive Dosya Nasıl Yüklenir ?

Bu blogdaki popüler yayınlar

Paint Net ile Resim arka plan Görüntüyü Şeffaf Yapma

Paint Net Resim editörü ile, Web sitenize yükleyeceğiniz resmin arka plan görüntüsünü görülmez şeffaf, transparan yaparak kullanabilirsiniz. Site başlık resmi, arka plan resmi, banner, logo, transparan resim ve çeşitli efekt araçlarını Paint.NET ücretsiz resim editörünü kullanarak yapmanız mümkün. Bilgisayarınıza Paint.NET ücretsiz resim editör programını kurmadı iseniz aşağıda verilen bağlantı linki ile programı indirip ücretsiz kullanın. 
Paint.NET resim editör programını zip sıkıştırmasından çıkardıktan sonra kurdugunuzda, program Ingilizce olarak karşınıza çıkacaktır. Diğer zip dosyasını da kurarak Türkçe’e çevrilmiş olarak göreceksiniz. Paint.NET ücretsiz bir program olmasına rağmen çok fazla seçeneği sizlere sunuyor. Resimlerinizi istediğiniz gibi tanzim edebileceğiniz ücretsiz bir resim editörü.

NOT: Programın kurulum ve çalışması için işletim sisteminizde, NET Framework 4.5 yüklü olması gerektiğini unutmayın.

Lisans: Ücretsiz, İşletim Sistemi: Win8/Win7/Vista/WinXP/Win8.1
Kurulu…

Windows İşletim Sistemi 32 Bit ve 64 Bit Arasındaki Fark

Windows İşletim Sistemi kullanan, bilgisayar kullanıcısı 64 bit işletim sistemlerini kullanmayı düşünerek bir çoğu bu sisteme geçmiş, ancak oyun ve performans deneyiminde sıkıntı yaşayarak tekrar 32 bit işletim sisteme geri dönmek durumunda kalmıştır. 32 Bit ve 64 Bit arasındaki sorunlar devam ederken ister istemez insan bu iki sitemi merak etmektedir. Bu iki sitem arasındaki fark, 32 bit ve 64 bit terimleri bir bilgisayarın işlemcisinin (CPU) veri bilgilerini işleme şekilleriyle ilgilidir. Windows’un 32 bit ve 64 bit sürümleri sırasıyla 32 bit ve 64 bit işlemciye sahip bilgisayarlar için tasarlanmıştır. Windows’un 64 bit sürümü 32 bit sürümüne nazaran daha fazla bellek (Ram) kullanımına sebep olur. Bu da performansı olumsuz yönde etkiler. O yüzden bilgisayarınızın performansına göre 32 bit veya 64 bit işletim sistemi seçmenizde fayda vardır. Örneğin, sahip olduğunuz RAM 4 GB ve altındaysa 32 bit sistem kullanmalısınız. Bu değerler üstündeyse 64 bit kullanmanızda bir sakınca yoktur ki…

Windows 10 Denetim Masası Komutlarına Kısa Yoldan Ulaşma

Windows 10 işletim sistemi arama penceresine tıklayarak bulmak istediğiniz komut dosyalarını kısa yoldan bir tıklama ile erişim ve kullanma ile ilgili açıklamalar. Bilgisayarınıza Windows 10 işletim sistemini yeni kurdu iseniz denetim masasını bulmak için zorlanıyor olabilirsiniz. Denetim masasını arama çubuğuna yazarak bulabileceğiniz gibi daha kolay bir şekilde de ulaşmanız mümkündür. Denetim masasında bulunan komut dosyalarına kısa yoldan ulaşmak için ilgili adımları inceleyin.
Windows 10 Denetim masası kısayol komut dosyalarını açma :1. Sol köşede bulunan 4 ad. kareden oluşan Windows 10 İcon’una maus'unuzu getirin ve sağ düğmesine tıklayarak çalıştırın.
2. Karşınıza Windows 10 Denetim masası komut seçenekleri çıkacaktır.
3. Denetim masasında mevcut olan birçok komutları artık bir tıklama ile açıp kullanabilirsiniz.

Paint ile Resim Boyutlandırma Seo

Windows yazılımında bulunan ücretsiz Paint resim proğramı ile blog resimlerini boyutlandır. Her bilgisayarda Windows işletim sistemi yüklü olduğundan windows’un ücretsiz resim proğramı Paint bulunmaktadır. Dinamik blogger yazı çubuğuna resim yazı ekleme , Blogger Favicon’unu kendin tasarla ve Blogger özel tema şablonuna slayt resmi yükleme ile ilgili yazımda ücretsiz resim proğramı Paint kullanımından sizlere bahsetmiştim.Google, Seo (Arama motoru optimizasyonu) sistemine haddinden fazla önem vermektedir.
Çünki Google bu sistem içinde gelişimini devam ettirmektedir.Bizlere düşen en büyük görev, kullanmakta olduğumuz ücretsiz Google ürünü Blogger’u en iyi şekilde optimize ederek hem kendimize hemde Google destek vermektir.Blog’unuzu optimize etmeniz gereken birçok uygulama mevcuttur.Biz bugün yazı içeriklerimize eklediğimiz ve blog hızını etkileyen resimlerin boyutlandırılması konusunu inceleyeceğiz.
Resim uzantıları ve resim boyutlandırılması neden önemlidir?

1. Blog yazı tasarımınında

Facebook Candy Crush Saga Oyunu Çalışmıyor Çözüm

Candy Crush Saga, Facebook oyun platformunda 64 milyon kişinin beğenisini kazanmış ilgi çekici oyunu mutlaka biliyor ve oynuyorsunuzdur. Kişisel olarak oyunları pek sevmesem de aile içerisinde, Facebook oyunları çok sıkça oynanır. Sebeb her nedense 2 gündür Facebook Candy Crush oyunu açılmıyor Adobe Flash Player yüklenmesi gerektiği uyarısı veriyor. Evde mobil olarak açılan Candy Crush oyunu, farklı 2 bilgisayar da denendiğinde çalışmıyordu. IE, Firefox, Google Chrome tüm tarayıcılar da denendi mümkün değil oyunu açamadık.
Tarayıcılar silinip tekrar kuruldu, Adobe Flash Player 12 son sürüm yüklendi hayır oyun açılamıyor ısrarla Flash yüklenmesi gerektiği ekranda yazıyordu. Geliştirici sitesine yardımcı olmaları için yorum ve ileti yazdım. Yardımcı olabileceklerini düşündüm. Yazdığım yoruma verilen cevapta konunun en ilginç tarafıydı. Verilen cevapta dil desteklerinin olmadığı ve forumlara bakmam isteniyordu. Böyle bir cevaba güldüm. Google1998 senesinde arama motorlarına başladığında …