Ana içeriğe atla

Blogger Gadgetler Nasıl Eklenip Kullanılır

Blogger’un gadget ekle seçeneklerini neden kullanırız ? Blogger gadget nasıl eklenir ? Blogger gadget İd nedir ? Blogger gadget nasıl konumlandırılır ? Blogger’un 2. ve  3. taraf uygulamaları nedir ? Yeni blog kullanıcıları için bilinmesi gerekenler konular. Blogger’un gadget ekle seçeneklerini bilmeyen yok gibidir. Ancak eski yazılarımı, gelişen teknolojik değişimler için güncelleme ve yeni blog kuran blog yazarı arkadaşların tasarım gadget ekleme konusunda yabancılık çekmemeleri için bu yazıyı yazmak istedim. Öncelikle Gadget’in ne olduğunu kendi ifadelerimle anlatmaya çalışıp, sonra kullanım aşamaları nelerdir onlara bakalım.
Gadget nedir ? : (wiki) Gadget, kelimesi tek başına kullanıldığında tam anlamını bulamayan bir kelime. Araçlar, ürünler, gibi anlam ifade eden gadget kelimesi yazılım sektöründe ve bilgisayar proğramları gibi çalışma alanında gerçek kelime ifadesini bulabilmektedir. Blogger tasarımında bulunan gadget seçenekleri belirli güvenlik filitrelerinden geçirildikten sonra bir yazılım proğramı formatında bizlere sunulan diğer benzer ismi ile eklentilerdir. Blogger yerleşim sekmesinde Gadget ekle seçeneği hazır paket bir proğramın çalıştırılmasını sağlayan kısımdır. Ekle seçeneği ile proğramın kurulumuna komut vermiş olursunuz. Bunun sonucunda web sitenize proğram kurularak çalışır duruma getirilir. Blogger gadget ekle seçeneklerinde 28 ad. Google’un onayladığı Gadget’ler vardır ve bunlar ilk sıralamada yer alır.
Diğer gadgetler seçeneği güvenliği 2. taraf dediğimiz gadgetlerden oluşur. 2. taraf gadget’lere en iyi örneği ; İzleyiciler gadget’i olarak verebiliriz. 3. taraf Gadget’ler daha fazla riskli olup pek kullanılmamaktadır. Ancak 3. taraf gadget seçeneklerinden binlerce mevcuttur. Google Gadget Labs için sınıfı geçenler 28 ad. olduğundan bu gadget’leri kullanmanızı öneririm.
Gadget ekle seçenekleri ile ilgili resmi aşağıda inceleyin.
Gadget ekle seçeneklerini neden kullanırız :
Blog’unuzun ilk kurulumunda boş bir ana sayfa ile karşılaşırız. Bu boş ana sayfanıza görsellik ve işlevsellik katmak için gadget ekle seçeneklerindeki proğramlardan beğendiklerimizi seçerek şablon kodlarımızın içine kurulmasını sağlarız. Kurulumun tam tersi olarak gadget’i kaldır dediğinizde proğram şablon kodlarından kaldırılır. Blog’unuza eklediğiniz gadget’ler Google sunucularında sizin hesabınız ile barındırılıp güvenliği sağlanır. Bu nedenle, blogger gadgetleri haricinde  3. taraf bir eklentiyi gadget olarak kurduğunuzda kurmuş olduğunuz eklentinin güvenilir ve sağlam olduğuna emin olmanız sizin lehinizedir. Gadget içindeki link gibi görülen bir kalıbın açılımını yaptığınızda nerde ise bir sayfalık bir kodlardan oluşur. Bu kodları ancak incelerseniz ve bilginiz varsa anlayabilirsiniz. Bu neden ile bilmediğiniz, güvenmediğiniz  her eklentiyi çok güzel diye eklemeyin. Bilinçsizce eklenen bir eklenti için profil hesabınız zarar görebilir. Blogger blog’unuz kapanabilir, spam’a girebilirsiniz.
Blogger gadget nasıl eklenir :
Blogger’un mevcut gadgetleri haricindeki eklentiler kodlardan oluşur. Bu kodların eklendiği yer gadget ekle seçenekleri içindeki Html/JavaScript kod editörüdür. Eklenti kodlarınızı bu seçenekten ekleyebilirsiniz.
Blogger gadget nasıl konumlandırılır :
Blogger gadgetlerini ana sayfa da sidebar (kenar çubuğu), Başlık kısmı (header) veya alt bağlantılar (footer) kısmında konumlandırmak için, gadgeti tutup sürükleyip bıraktıktan sonra blog’unuzu kaydetmeniz yeterlidir. Eklentiniz gadget’in bulunduğu yerde görülecektir.
Blogger gadget İd nedir :
Blog’unuza beğendiğiniz uygulamaları gadget olarak eklediğinizde, bazı eklentileri çalıştırabilmeniz için sizden İd ismi ister. Eklentiniz bu İd ismini girmeden çalışmaz. Blogger şablon kodlarıda bu İd ismi ile yapılandırılmıştır. Şablon → Html’yi düzenle → Widget’e atla ok işaretine tıkladığınızda blog’unuzda ne kadar İd isimli eklenti varsa görebilirsiniz. şimdi aşağıda verilen resimlerde İd isimleri ayrıca görebilirsiniz.
Blogger gadget  İd ismi açmış olduğunuz gadgetin tıpkı tarayıcı link penceresine bakar gibi başlık kısmındaki linkin en sonunda görülür.
Blogger gadget İd isminin görünümü.


Blogger şablon kodlarında Widet’e atla seçeneklerindeki İd isminin görünümü.
Blogger gadget eklentileri ve kullanımı hakkında anlaşılmayan yerler için yorum yazarak bilgi alabilirsiniz. Ayrıca, Gadgetler kategorisindeki yazılar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Paint Net ile Resim arka plan Görüntüyü Şeffaf Yapma

Paint Net Resim editörü ile, Web sitenize yükleyeceğiniz resmin arka plan görüntüsünü görülmez şeffaf, transparan yaparak kullanabilirsiniz. Site başlık resmi, arka plan resmi, banner, logo, transparan resim ve çeşitli efekt araçlarını Paint.NET ücretsiz resim editörünü kullanarak yapmanız mümkün. Bilgisayarınıza Paint.NET ücretsiz resim editör programını kurmadı iseniz aşağıda verilen bağlantı linki ile programı indirip ücretsiz kullanın. 
Paint.NET resim editör programını zip sıkıştırmasından çıkardıktan sonra kurdugunuzda, program Ingilizce olarak karşınıza çıkacaktır. Diğer zip dosyasını da kurarak Türkçe’e çevrilmiş olarak göreceksiniz. Paint.NET ücretsiz bir program olmasına rağmen çok fazla seçeneği sizlere sunuyor. Resimlerinizi istediğiniz gibi tanzim edebileceğiniz ücretsiz bir resim editörü.

NOT: Programın kurulum ve çalışması için işletim sisteminizde, NET Framework 4.5 yüklü olması gerektiğini unutmayın.

Lisans: Ücretsiz, İşletim Sistemi: Win8/Win7/Vista/WinXP/Win8.1
Kurulu…

Windows İşletim Sistemi 32 Bit ve 64 Bit Arasındaki Fark

Windows İşletim Sistemi kullanan, bilgisayar kullanıcısı 64 bit işletim sistemlerini kullanmayı düşünerek bir çoğu bu sisteme geçmiş, ancak oyun ve performans deneyiminde sıkıntı yaşayarak tekrar 32 bit işletim sisteme geri dönmek durumunda kalmıştır. 32 Bit ve 64 Bit arasındaki sorunlar devam ederken ister istemez insan bu iki sitemi merak etmektedir. Bu iki sitem arasındaki fark, 32 bit ve 64 bit terimleri bir bilgisayarın işlemcisinin (CPU) veri bilgilerini işleme şekilleriyle ilgilidir. Windows’un 32 bit ve 64 bit sürümleri sırasıyla 32 bit ve 64 bit işlemciye sahip bilgisayarlar için tasarlanmıştır. Windows’un 64 bit sürümü 32 bit sürümüne nazaran daha fazla bellek (Ram) kullanımına sebep olur. Bu da performansı olumsuz yönde etkiler. O yüzden bilgisayarınızın performansına göre 32 bit veya 64 bit işletim sistemi seçmenizde fayda vardır. Örneğin, sahip olduğunuz RAM 4 GB ve altındaysa 32 bit sistem kullanmalısınız. Bu değerler üstündeyse 64 bit kullanmanızda bir sakınca yoktur ki…

Windows 10 Denetim Masası Komutlarına Kısa Yoldan Ulaşma

Windows 10 işletim sistemi arama penceresine tıklayarak bulmak istediğiniz komut dosyalarını kısa yoldan bir tıklama ile erişim ve kullanma ile ilgili açıklamalar. Bilgisayarınıza Windows 10 işletim sistemini yeni kurdu iseniz denetim masasını bulmak için zorlanıyor olabilirsiniz. Denetim masasını arama çubuğuna yazarak bulabileceğiniz gibi daha kolay bir şekilde de ulaşmanız mümkündür. Denetim masasında bulunan komut dosyalarına kısa yoldan ulaşmak için ilgili adımları inceleyin.
Windows 10 Denetim masası kısayol komut dosyalarını açma :1. Sol köşede bulunan 4 ad. kareden oluşan Windows 10 İcon’una maus'unuzu getirin ve sağ düğmesine tıklayarak çalıştırın.
2. Karşınıza Windows 10 Denetim masası komut seçenekleri çıkacaktır.
3. Denetim masasında mevcut olan birçok komutları artık bir tıklama ile açıp kullanabilirsiniz.

Paint ile Resim Boyutlandırma Seo

Windows yazılımında bulunan ücretsiz Paint resim proğramı ile blog resimlerini boyutlandır. Her bilgisayarda Windows işletim sistemi yüklü olduğundan windows’un ücretsiz resim proğramı Paint bulunmaktadır. Dinamik blogger yazı çubuğuna resim yazı ekleme , Blogger Favicon’unu kendin tasarla ve Blogger özel tema şablonuna slayt resmi yükleme ile ilgili yazımda ücretsiz resim proğramı Paint kullanımından sizlere bahsetmiştim.Google, Seo (Arama motoru optimizasyonu) sistemine haddinden fazla önem vermektedir.
Çünki Google bu sistem içinde gelişimini devam ettirmektedir.Bizlere düşen en büyük görev, kullanmakta olduğumuz ücretsiz Google ürünü Blogger’u en iyi şekilde optimize ederek hem kendimize hemde Google destek vermektir.Blog’unuzu optimize etmeniz gereken birçok uygulama mevcuttur.Biz bugün yazı içeriklerimize eklediğimiz ve blog hızını etkileyen resimlerin boyutlandırılması konusunu inceleyeceğiz.
Resim uzantıları ve resim boyutlandırılması neden önemlidir?

1. Blog yazı tasarımınında

Facebook Candy Crush Saga Oyunu Çalışmıyor Çözüm

Candy Crush Saga, Facebook oyun platformunda 64 milyon kişinin beğenisini kazanmış ilgi çekici oyunu mutlaka biliyor ve oynuyorsunuzdur. Kişisel olarak oyunları pek sevmesem de aile içerisinde, Facebook oyunları çok sıkça oynanır. Sebeb her nedense 2 gündür Facebook Candy Crush oyunu açılmıyor Adobe Flash Player yüklenmesi gerektiği uyarısı veriyor. Evde mobil olarak açılan Candy Crush oyunu, farklı 2 bilgisayar da denendiğinde çalışmıyordu. IE, Firefox, Google Chrome tüm tarayıcılar da denendi mümkün değil oyunu açamadık.
Tarayıcılar silinip tekrar kuruldu, Adobe Flash Player 12 son sürüm yüklendi hayır oyun açılamıyor ısrarla Flash yüklenmesi gerektiği ekranda yazıyordu. Geliştirici sitesine yardımcı olmaları için yorum ve ileti yazdım. Yardımcı olabileceklerini düşündüm. Yazdığım yoruma verilen cevapta konunun en ilginç tarafıydı. Verilen cevapta dil desteklerinin olmadığı ve forumlara bakmam isteniyordu. Böyle bir cevaba güldüm. Google1998 senesinde arama motorlarına başladığında …