11/30/2014

DLNA Nedir ?

Dijital yaşam günlük hayatımızda çok önemli bir hal almaya başladı. Herkezin evinde zaten bir televizyon büyük ihtimalle vardır. Bunun haricinde cep telefonu, mp3 çalar, video oynatıcılar, bilgisayarlar vs. gündelik yaşamımızın birer parçası haline geldiler. Bu yukarı da saydığımız cihazların hepsi kendi başlarına bizlere hizmet vermek için tasarlanmışlar. Örneğin televizyon sadece televizyon yayınlarını izlememize imkan sağlar.
DLNA (Digital Living Network Alliance) dijital cihazların birbirleri ile iletişim kurmasını sağlamak amacıyla geliştirilen bir teknoloji. Bu sayede odamızda cep telefonuyla bilgisayarımızdaki müzikleri dinleyebilir videoları izleyebiliriz. Aynı şekilde televizyon yayının bilgisayarımızdan rahatça izleyebilir tam tersi olarak da bilgisayarımızdaki bir filmi televizyondan izleyebiliyoruz.
2003 yılında kurulan Oregon Amerika merkezli bir firma olan DLNA yaşamımızda bize yardımcı olan tüm elektronik cihazların birbiriyle uyum içerisinde çalışmasına yardımcı olmak amaçlı bir yazılım üretti. Bu yazılım sayesinde günlük yaşantımızda bizlere yardımcı olan Bilgisayar, Cep Telefonu, Fotoğraf Makinesi, LCD TV, MP3 Player, Taşınabilir Disk (External HDD) ve bilimum elektronik cihazların birbirine bağlanıp içerikleri (video, müzik ve dijital fotoğraları) paylaşabiliyor.
DLNA teknolojisini destekleyen firmalar da oldukça fazla. 
Bunlarda bazıları Philips, Samsung, Matsushita, Hewlett-Packard, Sony, Microsoft, Intel, Nokia ve Vestel olarak sıralanıyor. Vestel’in de bu teknolojiye yatırım yapıyor olması Türkiye teknolojisi açısından gurur verici.
Öncelikle bu teknolojiyi kullanabilmeniz için belirli ekipmanlara sahip olmanız gerekiyor.Örneğin ;
 • Videolarınızı Bilgisayar üzerinden yayınlamak için Digital Media Server (DMS) sertifikalı bir program (Windows Media Player 12 sahip durumda) ve bilgisayara;
 • Bu yayını izleyebilmek için Digital Media Player (DMP) sertifikalı bir ekrana ya da televizyona
ya da ;
 • Fotoğraf makinesiyle çektiğiniz fotoğrafları televizyonda izlemek için Fotoğraf Makinası’nın Digital Media Controller (DMC) sertifikasına
 • Televizyonun da Digital Media Renderer (DMR) sertifikasına sahip olması gerekiyor.
Şu an için bu sertifakaları cihazlar bünyelerinde barındırdıklarından dolayı dışarıdan herhangi ekstra bir işlem yapmanıza gerek kalmıyor.
Cihazlar arası DLNA yolu ile haberleşme yapmak için cihazların marka benzerlikleri olma zorunluluğu da bulunmuyor. Sony bir Notebook ile Toshiba marka bir LCD TV’yi birbirine sorunsuzca bağlamak mümkün. Ortak bir sertifika düzenine ve çalışma mimarisine sahipler. Tek gereklilik cihazların aynı ağ üzerinde bulunması şartı.Bu tarz mimarinin ilk temelleri 2005 yılında JVC, Mitsubishi, Samsung, NBC Universal ve Sun firmaları tarafından HANA adı ile atıldı. HANA (High-Definition Audio-Video Network Alliance) DLNA’in ilk olarak 2004 Temmuz’da üretilmeye çalışılmasına rağmen bu konuda en aktif adımlar 2005 yılında yukarıda belirtilen şirketler tarafından atıldı. Daha sonra DLNA firması 2006 yılı ilk çeyreğinde konu ile ilgili olarak ilk kullanım detaylarını açıkladı. 2009 Ağustos ayında DLNA; 5500 farklı cihaz tarafından desteklenen ve 200 milyonun üzerinde kullanıcıya ulaştırılmış bir hizmet haline geldi.Günümüzde her cihaz (ethernet ve Wi-Fi desteği olan) DLNA kullanabilir. Hizmetin aktif kullanılması gereken tek şey DLNA’den alınacak sertifika ve internetten indirilerek yüklenilecek sunucu (server) programıdır.
DLNA teknolojisini destekleyen firmalar da oldukça fazla. Bunlarda bazıları Philips, Samsung, Matsushita, Hewlett-Packard, Sony, Microsoft, Intel, Nokia ve Vestel olarak sıralanıyor. Vestel’in de bu teknolojiye yatırım yapıyor olması Türkiye teknolojisi açısından gurur verici.
Yazar hakkında :
Çağımızın teknolojik gelişmeleri hakkında bizi aydınlatan, ve birlikte Web Tasarım konusunda tekrar çalışmalara başladığım değerli, networkdizayn.com , Site sahibi, +Fatih Korpe bey'e bu yazısından dolayı teşekkür eder, yazılarının devamını dilerim. Wordpress alt yapısı ile tasarladığımız yeni sitemin tasarım aşamaları bittiğinde yeni yazılarımda buluşmak üzere..

11/29/2014

Sayfa Başlık Üstüne Yatay Rainbow Resim Ekle

Birçok sitenin başlık üst kısmında gördüğünüz muhtelif resimler gibi, blog üst alan olarak bilinen header başlığınıza Css kod yardımı ile gökkuşağı, Rainbow eklentisini kurarak blog görünümünüzü 2015 yılı için yenileyin. Rainbow,  gökkuşağı eklentisi, Google ve birçok geliştiricilerin site başlık header ve alt widget alanı footer kısmında gördüğünüz mavi, turuncu, renklerden oluşmaktadır.  Css kodlarını blog’unuza ekledikten sonraki görüntüsünü Adnan Güney klasik blog’umdan  inceleyebilirsiniz.

Sayfa başlık üstüne yatay Rainbow resim ekleme açıklamaları :

1. Blogger’un varsayılan şablonlarında bulunan Navbar gadget’ini kapatma seçenekleri ile kapasanız dahi başlık kısmında yaklaşık 90 px. yüksekliğinde bir boşluk oluşacaktır. Bu kadar büyük bir boşluk blog görünümünüzü güzel göstermeyeceği kesindir. Peki ne yapabiliriz ?
2. Önce blog’unuzdaki Navbar gadget’ini kaldırmanız gerekir. Blogger Navbar’ın kaldırılması ile ilgili anlatımları aşağıda verilen linklerden okuyarak diğer kurulum aşamalarına geçin.

Blogger Navbar’ı kaldırma ile İlgili konu başlık linkleri :

Blogger varsayılan Navbar’ın nasıl kaldırılacağı hakkında açıklama ve videoları inceleyin. Ancak her ihitimale karşı Blog’unuzun yedeğini alın. Blogger şablon’u nasıl yedek alınır.

Navbar’ı kaldırıldıktan sonraki yatay boşluğun düzenlenmesi :

Blogger varsayılan Navbar’ı kaldırdıktan sonra blog tema ana sayfanızda yaklaşık 30 px. yüksekliğinde görülen yatay boşluk alanını isteğinize göre düzenleyeceğiniz anlatım linki.
3. Yukarıda anlatılan işlemleri bitirdi iseniz, başlık üstüne koyacağınız gökkuşağı resimli Css kodların blog’unuza eklenmesi ile ilgili adımlar.
Blogger kumanda panelinize giriş yapın.
→ Şablon kodlarınızı açın ve aşağıdaki Css etiketini bulun. CSS kodları nerededir ? İnceleyin.
→ Şablon içinde CTRL + F klavye kısa yolu ile arama yaptırabilirsiniz.
]]></b:skin>
→ Bulduğunuz bu kodun hemen üstüne aşağıdaki CSS kodlarını ekleyin.
body:before {
  content: "";
  position: fixed;
  top: 1px;
  left: 0;
  width: 100%;
background: url('http://2.bp.blogspot.com/-4WX5IprRmS4/VHiuf-MtKcI/AAAAAAAAcTY/Y-_pL3vmdOk/s1600/rainbow.png') repeat-x; 
height: 3px;
z-index: 100;  
}

CSS kod açıklamaları :

1. top : Eklenen resimin en üst boşluk ayarıdır. Top 3 px. yaparsanız en üst ile resim arasında 3 px. yüksekliğinde boşluk ekler.
2. background: Blog başlığına eklediğiniz resim Url’sinin yanındaki linki masa üstüne indirip, blog editörünüze tasalak olarak kaydedin.Html modun da iken en üst kısımdaki linki kopyalayın ve kod içindeki link ile değiştirin.
Blog linkleri her kullanıcının kendi hesabına kayıtlıdır. farklı kullanıcı resim linkleri ileride silindiğinde sizin de blogunuzdan silinir. Kendinize ait bir resim link’i blogunuzu daha hızı açar.
3. height 3px : CSS kodlarındaki resim link yüksekliğidir. Resim 3 px. olarak düzenlendiğinden bu ayarı değiştirmenize gerek yoktur. Ancak farklı bir resim kullanıyor iseniz bu ayarı istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz. Farklı uygulamalarda buluşmak üzere.

11/28/2014

Google Sites Site Yerleşimini Düzenleme

Google Sites ile ücretsiz siteni kur
Google sites, site ana sayfa ve sayfa görünümündeyken, Site yerleşim ayarlarını kullanarak sitenizin Üst bilgi, Yatay gezinme, Kenar çubuğu ve Özel alt bilgi, biçimleme aracını kullanarak site yerleşim düzenini nasıl değiştirebilirsiniz. Daha önce tüm bu ayarları Diğer işlemler → Siteyi Yönet, ismine tıklayarak düzenleyebiliyorduk. Geçen süre içinde Google sites’in site yönetim panel kullanımında bazı değişikler yapıldı. Tüm özelleştirme işlemlerinin farklı bir isim altında toplanması sonucu, site yerleşimini nasıl düzenleyeceğiz aşağıda inceleyelim.

Site Yerleşimini Düzenleme konu başlıkları :

 • Üst bilgi
 • Yatay gezinme
 • Kenar çubuğu
 • Özel alt bilgi
Üst bilgi : Blogger şablonunuz da sıkça düzenleme yaptığınız header olarak da bilinen blog başlık ismi, başlık resmi, blog tanım bilgisi, logo, banner gibi araçların yer aldığı kısımdır.
Yatay gezinme : Google sites sitenizde statik sayfa ve açılır menüler yapabileceğiniz alandır. Tüm kullanım bilgileri sayfanız üst kısmında görülür. Üst kısımdaki yerleşim düzenleme ayar ismine tıklayarak bu ayarları devre dışı bırakabileceğiniz bir bölümdür. Site haritanız otomatik oluşur ve yatay menü seçeneklerinde görülür.
Kenar çubuğu : Google sites, sitenizde sol veya sağ tarafa yaslayabileceğiniz dikey alandır. Tıpkı Blogger sidebar kullanımı gibidir. Bu alana metin, resim, logo, kişisel linkler, Google plus eklentileri, dikey navigasyon menü çubuğu, hatta her ne kadar Google sites sitelerinde kod eklenmiyorsa bile sitenizde aktif okuyucu kitlenizi gösteren Histats Online Sayaç Kodunu ekleyerek sitenizi inceleyen okuyucularınızı online olarak görebilirsiniz.
Özel alt bilgi : En alt kısımda bulunan diğer bir adı da Footer olan alandır. Bu kısımda Google özel bilgiler bulunur. Bunlar, Oturum aç, Kötüye kullanımı bildir, Son site eklentileri, Sayfayı yazdır, Erişimi kaldır, Google sites, gibi bilgiler içerir. Bu kısımdaki isimleri ayarlarlardaki seçeneklerden kişisel olarak kapatıp özelleştirebilirsiniz.
Yukarıda Google Sites yerleşim düzenlemesi hakkındaki bilgilerden sonra bu ayarlara nereden ulaşıp kişileştireceğiz ilgili adımları takip ederek site bilgilerinizi özelleştirmeye başlayın.

Google Sites, site yerleşimini düzenleme için giriş bilgileri :

1. Google sites, sitenize giriş yapın.
2. Sırası ile, Dişli simgesi → Diğer işlemler → Site yerleşimini düzenle, ismine tıklayın.
3. Açılan pencere üst kısımda yukarıda anlatılan konu başlıklarını diktörtgen çerçeve içinde göreceksiniz. Gördüğünüz bu çerçevelere tıklarsanız daha önce tasarladığınız uygulama devre dışı kalacak ve yeniden yapılandırmanız gerekecektir. Bizim yapacağımız işlem düzenleme olacağından ;
4. İmleci düzenleme yapacağınız üst, kenar veya alt başlıklar üzerine getirin. İmleci hafifce oynattığınızda seçenekleri kalem icon’u veya siyah çerçeve de göreceksiniz. Şu anda direk düzenleme seçeneklerinde veri akışı içindesiniz. Bu nedenle uygulamaları dikkatli kullanın. Çekinmeyin patlamaz.
5. Sitenize eklediğiniz her eklenti veya gadget diyelim siyah çerçeveye tıkladığınızda seçenek ve ayarlar penceresini açar. Değiştirmek istediğiniz seçenekleri seçip değiştirin. Kaydetmediğiniz sürece seçeneğiniz aktif olmayacaktır. İşlemden vazgeçmek için İptal ismine tıklayın.
Sidebar seçeneği, kalem icon’una tıkladığımda açılan örnek pencere görselini inceleyin.

Siz de Google sites ile ücretsiz bir site kurabilir, site kurma hevesinizi sitenizi kurarak özelleştirebilirsiniz. Kamuya ait eğitim veren biri iseniz (öğretmen) sitenizden öğrencilerinize ders verebilir online sınav soruları, anket, videolu eğitim gibi, Google’un ücretsiz olanaklarından çok daha fazlasını kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken işlem öğrencilerinize yetki vererek online çevrim içi onların gelişimini hızlandırmak geleceğe hazırlamaktır. Google sites kurulum ve çalışma aşamalarını ilgili bağlantılardan takip edebilir, blog yazılarıma RSS ile abone olabilirsiniz. Google sites ile ilgili sorularınızı Google+ yorum penceresini kullanarak yardım alın.
İlgili konular :
Yatay Gezinme Çubuğuna Menü Ekle (Google Sites)

Google sites ile hazırlanmış örnek sitem. https://sites.google.com/site/adnanguney59/

11/27/2014

CCleaner Yeni V5.0 PC Optimizasyon Proğramı

CCleaner v5.00.5050, 25 Kasım 2014 tarihli ücretsiz proğramın yeni arayüz görünümü ile bilgisayarınızda bulunan gereksiz dosyaları silip sisteminizde kapsamlı bakım yaparak daha fazla istikrar ve performans sağlayın. CCleaner v5.0 ücretsiz proğramı kurduktan sonra, çok farklı görünüm ve menüleri ile tanışacaksınız. Sistem temizliği konusunda dünya üzerinde birçok insanın bir numaralı tercihi olan CCleaner bilgisayarınızı hızlandırmak için kullanmanız gereken en temel bakım araçlarını içerisinde yer almakta olup başka bir proğram kullanma ihtiyacını sizlere hissettirmiyor. Bilgisayar Sistem temizlik ve bakımına önem veren tüm kullanıcıların öncelikli tercihi olan CCleaner'ı kullanmasını tavsiye ederim. CCleaner’in yeni sürümünü kendi sitesinden indirip, bilgisayar veri atıklarınızı hemen temizlemeye başlayabilirsiniz. CCleaner proğramını nasıl kullanacağız ? Proğram her ülke dilinde yazılmış olması ve kullanımı çok basittir. CCleaner proğramınız yoksa aşağıdaki bağlantıyı kullanarak açılan penceredeki ilk ücretsiz sütun altında Piriform.com  yazan isimden CCleaner proğramını hemen İndirin.

Chrome Tarayıcı 39.0.2171.71 m (64-bit) Yeni Sürüm

Google Chrome tarayıcı 39.0.2171.71 m (64-bit) yeni sürüme geçti. Daha hızlı ve kararlı sürüm Google Chrome tarayıcı güncellemesini kontrol ederek bilgisayarınızı güncelleyebilirsiniz. Google Chrome tarayıcı, 38 (64-bit) sürümün yayın hayatına başladığını 29.09.2014 tarihindeki yazmıştım. Google Chrome tarayıcı 39.0.2171.71 m (64-bit) yeni sürümün daha hızlı, kararlı ve güvenli olduğunu kurulumdan sonra hissedebilirsiniz. Bilgisayarınız 64 bit işletim sistemini destekliyor ise aşağıda verdiğim bağlantıdan Google Chrome tarayıcının yeni sürümünü kurabilirsiniz.
Temiz bir kurulum yapabilmek için tüm tarayıcıları kapatın. Gerekirse bilgisayarın görev yöneticisini başlatarak → İşlemler seçeneğine bakıp Chrome tarayıcının çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Arka planda çalışmıyorsa kurulum aşamalarına başlayın. Google Chrome 64-bit kurulum dosyasını, Google arama sonuçlarında bulabilmeniz biraz zor olacaktır. Bu nedenle kendi bilgisayarımda çalıştırdığım kurulum başlangıç dosyasını Google Drive yükleyip bağlantı linkini sizlere veriyorum. Kurulum dosyasını açtığınızda üst kısımdan indir ismine tıklayarak masa üstüne indirin ve zipten çıkararak kuruluma başlatın. Kurulum direk, Google Chrome sunucularından yapılacaktır.
Google Chrome 64-bit indirme linki : İNDİR
Ayrıca okuyabileceğiniz yazılar ⇒ Chrome Tarayıcıda Hangi Eklentiler Yüklü

11/26/2014

Blogger Yazı Başlık Arka plan Rengi Değişimi

Blogger’un varsayılan şablonunu değiştirmeden yazı editöründe yazdığınız yazı başlık ismini ana sayfada görülen mevcut renk, imleç üzerine  gelince değişen renk ve başlık ismi arka plan renginin değiştirilmesi. Bugüne kadar düşünmediğim ancak bir yazar arkadaşımızın yorumuna istinaden yukarıda açıklaması yapılan konuyu yazıya dökerek diğer blog yazarlarının da kullanabileceğini düşündüm. Blogger’un şablon özelleştirme kullanımında böyle bir seçenek maalesef mevcut değil. Blogger geliştiricilerinin, diğer blog geliştiricileri arasındaki en büyük eksikliklerinden biride yerinde saymaları ve blogger’u daha iyi konuma getirmemeleri. Hemen konumuza dönerek Blogger şablon kodlarına ekleyeceğimiz bir kod ile bu işlemi nasıl yapacağımızı aşağıda görelim.
Yazı başlık ismi arka plan renginin değiştirilmesi :
1. Blogger kumanda paneline giriş yapın.
2. Şablon kodlarını, Şablon  Html’yi Düzenle ismine tıklayarak açın.
3. CTRL + F arama özelliği ile aşağıda etiketi bulun.
/* Posts
4. Bu etiketin hemen alt kısımlarında şu etiketi bulun ⇒
h3.post-title, .comments h4 {
5. Bulduğunuz bu CSS etiketin hemen altına aşağıda verilen CSS etiketi yapıştırın.
background-color: #FF7F27;
6. Yukarıda mavi ile belirttiğim turuncu bir renk olup anlaşılması için biraz abartılı yaptım. Siz temanızın gadget başlık arka plan rengi veya temanın diğer renkleri ile değiştirebilirsiniz.
Onaltılık ve RGB renk kodları ve kullanımı için aşağıdaki linkleri okuyup ücretsiz proğramı indirip bilgisayarınıza kurup kullanın.
7. Başlık ismi ve imlecinizi yanaştırdığınızda rengin değişmesi için ;
Sırası ile, Şablon → Özelleştir → Gelişmiş → Bağlantılar
Bağlantı rengi : Beğendiğiniz bir renk seçin önizleme yapın.
Bağlanrı vurguılama rengi : İmleç yazı üzerine gelince değişen renk demektir. Seçin deneyin.
Ziyaret edilen bağlantı rengi : okuyucularınızın blog’unuzu ziyeret ettiğinde başlık renginin değişmesini ifade eder. Seçiminize bağlı olarak renk değişir. Sizde bu rengi görürsünüz. Okuyucularınızın hangi sayfalara baktıklarını bu renkten anlayabilirsiniz.

11/25/2014

Blogger Şablon Related Post İsmini Değiştirme

Blogger’un varsayılan şablonu haricinde özel tasarım blog şablonu kullanan kullanıcılar için, yayın altında görülen Related Post ilgili yazılar eklentisindeki başlık tanım isminin blog şablon kodlarından değiştirilmesi. Blogger’un varsayılan şablonlarına alternatif olarak tasarımcılar tarafından hazırlanmış birçok özel tasarım blogger şablonu mevcuttur. Bu hazır şablonlar içinde sosyal paylaşım site iconları, arama penceresi, sekmeli widget, abonelik penceresi ve yayın altında görülen 5, veya 6, ad. yayınlarınıza bağlantı veren benzer yazılar, ilgili yazılar gibi İngilizce görünümlü (Related Post) ismi bulunmaktadır. Aşağıda okuyacağınız açıklamalar  Related Post isminin blog şablon kodları içinde nasıl değiştirileceğini anlatmaktadır.
Related Post isminin Türkçe veya farklı bir dil seçimi ile değiştirilmesi :
1. Her ihtimale karşı, Blogger blog’unuzun yedeğini alın.
2. Blogger kumanda paneline giriş yapın.
3. Blogger şablon → Html’yi düzenle seçeneği ile şablon kodlarınızı açık konuma getirin.
4. Şablon içinde bir yere tıklayın ve CRL+ F arama özelliği ile aşağıdaki kelimeleri aratın.
Related Posts:
5. Şablon kodlarınızda bu kelimelerden çok fazlası mevcuttur. Ancak bu şekilde aratırsanız direk kodların bulunduğu kısma ulaşacaksınız.
6. Her ihtimale karşı ulaştığınız kodların doğruluğundan emin olabilmeniz için “Related Post” yazan ismin solunda ve sağında h4..Related Post..h4 etiketlerini göreceksiniz. Konu ile ilgili şablon içindeki etiketin nasıl görüldüğünü aşağıdaki resimden inceleyin.
7. h4..Related Post..h4 etiketleri arasındaki, Related Post ismini İlgili mesajlar, Benzer yazılar, vs. ile değiştirin ve blog’unuzu kaydedin. Related Post ismi sizin belirlediğiniz bir isimle yer değiştirmiş olacaktır. Yukarıdaki ilk resmin hemen alt kısmında Read More ismini görüyorsunuz. Read More yani Yazının devamı, Devamını oku ifadesini de değiştirmeyi düşünebilirsiniz !
Blog şablonunuzda benzer yazılar eklentisi yoksa, tamamen özelleştirme yapabileceğiniz nRelate eklentisini bir gadget olarak blogunuza kurabilirsiniz. nRelate ile ilgili yazılar.

11/24/2014

CCleaner PC Optimizasyon Proğramı İndir

CCleaner v4.19, Bilgisayarınızda bulunan gereksiz dosyaları silip sisteminizde kapsamlı bakım yaparak daha fazla istikrar ve performans sağlayan proğramın, ücretsiz yeni sürümü ile daha fazla istikrar ve hız sağlayın. Sistem temizliği konusunda dünya üzerinde birçok insanın bir numaralı tercihi olan CCleaner bilgisayarınızı hızlandırmak için kullanmanız gereken en temel bakım araçlarını içerisinde yer almaktadır. Bilgisayar Sistem temizlik ve bakımına önem veren tüm kullanıcıların öncelikli tercihi olan CCleaner'ı kullanmasını tavsiye edebilirim. CCleaner’in yeni sürümünü kendi sitesinden indirip, bilgisayar veri atıklarınızı hemen temizlemeye başlayabilirsiniz. CCleaner proğramını nasıl kullanacağız ? Proğram her ülke dilinde yazılmış olması ve kullanımı çok basittir. CCleaner proğramı bilgisayarınızda daha önceden kurulu ise güncelleme sekmesinden yeni versiyonu kurmak için çalıştırın.
Ücretsiz kullanabileceğiniz proğramın size sunduğu hizmetler;
 • Gelişmiş Hız ve Güvenlik.
 • Bilgisayarınızın hızlı çalışmasını sağlamak için sistem temizliği.
 • Gizlilik Koruması.
 • İnternet veri geçmişini silerek, Kimlik hırsızlığına karşı koruma için temizleme.

CCleaner proğramınız yoksa aşağıdaki bağlantıyı kullanarak açılan penceredeki ilk ücretsiz sütun altında Piriform.com  yazan isimden CCleaner proğramını hemen İndirin.

11/23/2014

Google+ Hashtag Hakkında Bilgiler

Google Plus kullanıcılarının, sayfa, topluluk ve blog yazı paylaşım penceresinde özel işaret (#) hashtag kullanarak, kullanılan araçların çeşitine göre verilen link bağlantılarıdır. Kullanılan bu işaret (#) hashtag başlık etiketi anlamındadır. İlgili yazı, tanıtım, reklam vs gibi muhtelif kelime gruplarından oluşan kelime öbeğine tıklanması sonucu ilgili içeriği açar. Diğer bir anlatım ile tanıtımın birçok kelimeler ile birleştirilerek zenginleştirilmesi ve okuyucu kitlesinin ilgisini çekmesidir. Google Plus ayarlarınızı kullanarak hiçbir hashtag etiketi eklemeden de sizin yerinize Google’un hashtag etiketi seçmesini sağlayabilirsiniz. Detayları  aşağıda inceleyin. Blog yazılarını paylaştığınız da paylaşım penceresinde hashtag etiketlerini kullanıyor iseniz, Web yönetici araçlarında hatalı Url olarak dönen hashtag etiket link yapınızı kontrol etmenizi tavsiye ederim. Deneme aamaçlı hashtag kullandığımda Web yönetici araçlarında hatalı Url dönüşleri ile karşılaştım. Bu nedenle artık kullanmıyorum. Google Plus hesap ayarlarımdan Google’un ilgili içeriği tanımlaması için gereken yapılandırmayı düzenledim. Sizde hatalı Url yapınızı kontrol ederek bu yolu deneyebilirsiniz.
Hashtag örneği : Boşluk verilmeden yazılmalıdır. Bugüne kadar bir faydasını görmedim.
#TemaTasarım, #Eklentiler, #GooglePlus,
Site yayınlarında hashtag kullanımı :
Yazı içeriğinizde metin içine hashtag ekleyerek kullanılabilir. Aşağıda verilen örnek Google yardım bilgi kısmımdan alınmıştır. Bu işlemin bir faydasını görüyorsanız sizde bir yorum yazın. Hashtag etiket linkine tıklayarak yazınıza ulaşılıyor. Paylaşım penceresinde zaten bağlantı başlık ve linki mevcut iken neden hashtag etiketine tıklanması önerilir halen bana mantıklı gelmiyor.
Google’dan alınan, yayın içinde kullanılan bir örnek :
 • "#VejeteryanYemekler ile ilgili bu mükemmel ipuçlarını yeni öğrendim"
 • "En kötüsü #Pazartesi. #Uykusuzluk #YapacakÇokİşVar"
Hashtag link renklerinin anlamı :
Gri renk hastag : Yayın yapan kişiyi temsil etmektedir.
Mavi renk hashtag : Yayının içeriğine bağlı olarak Google tarafından eklenmektedir.
Yayınlardan hashtag etiketini kaldırma veya ekleme :
Yayınızın üstündeki ilgili özel hashtag linkini kaldırmak için, maus imlecinizi, kaldırmak istediğiniz hastag'ın üzerine getirin ve gördüğünüz (X) işaretini tıklayın. Yapılan işlem sadece yazdığınız ve size ait yayınlar için kullanılır. Yazı metnine eklediğiniz hashtag etkilenmez.
Google’un otomatik eklediği hashtag özelliğini kaldırmak veya eklemek için :
Google+ Ayarlar sayfanıza giriş yapın. En alt kısımda bulunan hashtag ekleme kutusunu işaretleyerek aktifleştirin, veya tik işaretini kaldırarak hashtag eklenme işlemine son verin.