Ana içeriğe atla

Blogger Yapısal Veri Aracı Kullanımı

Web yönetici araçlarında site grup makale yapısal veri aracı nasıl kullanılır
Blogger, web sitenizde yazdığınız yazı linklerinin, Google Web Yönetici Araçları Yapısal veri aracını kullanarak, site verilerinin arama sonuçları ve web araçlarında hatasız görülmesini sağlayacak bazı uygulamalar mevcuttur. Sitenizde yazdığınız tek bir yazı linkini yapısal veri işaretleme ile kontrol edebililir veya tüm siteniz için makele şeklinde bir grup veri incelemesi oluşturabilirsiniz. Tek bir site yazınızın link bağlantısını kontrol eden tek sayfalık Yapısal veri işaretleme ile ilgili yazımı okuduysanız şu anda anlatacağım konu çok sayfalı grub veri işaretlemenin nasıl yapılacağını kolayca anlayabilirsiniz.

Siteniz için veri işaretlemeyi ilk defa yapacaksanız vermiş olduğum bağlantıyı uygulayarak yapısal veri işaretlemenin mantığını anlayabilirsiniz. Google web yönetici araçları sitesindeki veri işaretleyicisi, sitenizdeki yapısal verilerle ilgili kalıbı belirten bir web yöneticisi hizmetidir. Veri işaretleyici sitenizdeki veri kaynaklarını işaretlemenize yardımcı olan kullanışlı ve kolay bir araçtır.

Aşağıda anlatılan açıklamaları takip ederek bugüne kadar yazdığınız tüm yazıları veya bir kısmını birkaç saat içinde tamamlayabilmeniz için YouTube video'su hazırladım.

Web siteleri için yapısal çoklu veri grup makalelerin uygulanması :

1. Uygulama yapacağınız sitenizin arşin dosyalarını açın. Klasik blog'um da 2011 senesinden 2013 yılına kadar olan kısmı bu yöntem ile 2 saatte hazırladım. 2014 yılı için yapılması gerekenlerin kalan bölümü de adım adım sizlere aktarıyorum. Konuyu gözünüzde büyütmeyin. Birkaç adımdan sonra tüm işaretlemeler kendiliğinden oluşuyor.
2. Tarayıcı yeni sekmede Web yönetici araçları sitesine giriş yaparak ilgili sitenizi açın.
3. Sol kategori menüde Diğer kaynaklar → Yapısal veri test aracına tıklayın.
Sitenizde açmış olduğunuz arşiv dosyanızda seçiminize bağlı tarihin yanındaki ok işaretine tıklayarak aylara dağılmış yazılarınızın görülmesini sağlayın. Yıl bazında aylara bölünmüş Arşiv örnek resmi inceleyerek sizde aynı konuma getirin.
Blogger arşiv sayfasının görünümü
4. Resimde görülen Ocak 2014 yılından başlayacağım. Maus’unuzu seçtiğiniz yazı linki üstüne sağ tıklayın ve bağlantı adresini kopyalayın. 3. maddede anlatılan Yapısal veri test aracına yeni açtığınız tarayıcı sekmesindeki URL penceresine yapıştırın ve önizlemeye tıklayın. Sayfayı aşağıya kaydırdığınızda Google Profilinizin doğrulanmadığını göreceksiniz.
5. Bu durumu düzeltmek için pencere içindeki ( .tr) yazısını silin. Yazı bağlantı linkiniz aşağıdaki gibi görülmesi gerekir. Şimdi tekrar önizlemeye tıklayın hataların giderildiğini göreceksiniz.
 
http://adnanguney.blogspot.com/2014_01_01_archive.html
6. Tarayıcınızda yeni sekme açın. Web yönetici araçlarına giriş yaparak sitenizi açın ve sol tarafta bulunan → Arama görünümüVeri işaretleyiciye tıklayarak sağ üst kısımda bulunan, İŞARETLEMEYE BAŞLA ismine tıklayın.
7. Üst pencereye biraz önce hazırladığımız arşiv bağlantısını yapıştırın. Alt açılır pencerede Makale seçeneğini seçin ve Tamam komutu ile işleme başlayın.
8. Yeni açılan pencerede “ilk sayfayı işaretleyin” uyarı balonunu göreceksiniz. Tüm yapacağımız işlemleri lütfen şimdi iyi takip edin. Google, Blogger için genelde etiketleri indexlemez. Bu nedenle aşağıda verdiğim yerleri işaretleyin. Ücetli site kullanıcıları tüm alanları doldurabilirler.
a : Blog yazı başlık ismi : Maus ile sürükliyerek yazı başlığını seçin, açılan pencerede Başlık ismine tıklayın. Seçiminiz sağ tarafta konumlanır.
b : Resim : Resime tıklayın açılan pencerede Resim ismine seçin. Seçiminiz sağ tarafta konumlanır.
c: Gönderen : İsmi seçin açılan pencerede Yazar ismine tıklayın. Seçiminiz sağ tarafta konumlanır.
9. Şu ana kadar yaptıklarını sadece bir yazı için veri işaretlemeden ibarettir. Veri işaretleyicisinde yazılarınızın algılanması için hemen alt kısımdaki diğer yazınıza aynı işlemi uygulayın. Aynı işlemi yaptığınızda alt kısımda bulunan birçok yazınızın otomatik işaretlenmiş olduğunu göreceksiniz. Veri işaretleyici hatalı bir yer işaretlerse sağ tarafta ünlem işareti veya sarı bir renk göreceksiniz. Sağ taraftaki sorunlu alana tıklayın sol tarafta ilgili yayına gidecektir. Veri işaretlerinin doğruluğunu kontrol edin. Yanlış varsa düzeltin.
10. İşaretlemeniz dışında farklı bir yeri sarı renkli görürseniz, renkli kısma tıklayarak temizle seçeneğini seçin. Veriniz düzelecektir.
11. Sol ve sağ dikey çubukları kaydırarak hatalı yerlerin olup olmadığını kontrol edin. Zaten hatalı bir sayfa olursa üst ksımda renkli ünlem işaretini göreceksiniz.
12. Hatalı sayfayı düzenlemek için üstteki ünlem işaretine tıklayın geri döneceksiniz.Gerekli düzenlemeleri yapın ve ileri seçeneği ile devam edin.
13. Tüm veri işaretleriniz doğru ise BİTTİ ismine tıklayarak makale, grubunun oluşmasını sağlayın. 4+ sayfa gibi pencere göreceksiniz. Bu 4 sayfa değildir yanılmayın. 4 sayfaya bağlı diğer linkleride kapsamaktadır.
14. Sayfa Grubunu Oluştur seçeneğine tıklayın. Açılan pencerede sol ve sağ dikey çubukları ile hata var mı kontrol edin.
15. Maus’u veri üzerine götürdüğünüzde renk değişimi yaparak, neyin işaretli neyin işaretsiz olduğunu görebilirsiniz. Ayrıca üst sekmeye bakarakta hatalı sayfa numarasını tespit etmeniz mümkün. Tüm işlemler ve sorunlar bitene kadar ileri düğmesine basın.
16. Sayfa ilerleme sonucunda Bitti ismine tıklayın.
17. İnceleyin ve yayınlayın uyarısını göreceksiniz. Sayfaları kontrol edin. Hata yoksa Yayınla ismine tıklayarak Google’un bir sonraki site indexlemesinde verileri okumasını sağlayın.
18. Blog/Site, yazı yayınlarınızı yukarıda anlatılan şekilde her ay için tatbik ederek tüm site verilerinizi veri işaretleyici ile işaretleyin.

Yukarıda anlatılan konu hakkında sorun yaşarsanız yorumlar kısmından yardım alabilirsiniz. Blogger sitemizin 2014 yılı Ocak ayı veri işaretlemesini yaptık. Şu anda 2014 yılı Şubat ayı veri işaretlemesini sizlere kolaylık sağlaması için video’a alarak YouTube da yayınlayacağım. YouTube'a giriş yapamıyorum, video’u nasıl izleyeceğim diye düşünüyor iseniz!

YouTube nasıl giriş yapabileceğinizi buradan okuyabilirsiniz.

Blogger yazar, Webmaster arkadaşlar bu konuları bugün olmasada yarın mutlaka bilmeniz ve uygulamanız gerekmektedir.İş işten geçmeden bu konuları zamanında öğrenmeniz dileklerimle.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Paint Net ile Resim arka plan Görüntüyü Şeffaf Yapma

Paint Net Resim editörü ile, Web sitenize yükleyeceğiniz resmin arka plan görüntüsünü görülmez şeffaf, transparan yaparak kullanabilirsiniz. Site başlık resmi, arka plan resmi, banner, logo, transparan resim ve çeşitli efekt araçlarını Paint.NET ücretsiz resim editörünü kullanarak yapmanız mümkün. Bilgisayarınıza Paint.NET ücretsiz resim editör programını kurmadı iseniz aşağıda verilen bağlantı linki ile programı indirip ücretsiz kullanın. 
Paint.NET resim editör programını zip sıkıştırmasından çıkardıktan sonra kurdugunuzda, program Ingilizce olarak karşınıza çıkacaktır. Diğer zip dosyasını da kurarak Türkçe’e çevrilmiş olarak göreceksiniz. Paint.NET ücretsiz bir program olmasına rağmen çok fazla seçeneği sizlere sunuyor. Resimlerinizi istediğiniz gibi tanzim edebileceğiniz ücretsiz bir resim editörü.

NOT: Programın kurulum ve çalışması için işletim sisteminizde, NET Framework 4.5 yüklü olması gerektiğini unutmayın.

Lisans: Ücretsiz, İşletim Sistemi: Win8/Win7/Vista/WinXP/Win8.1
Kurulu…

Windows İşletim Sistemi 32 Bit ve 64 Bit Arasındaki Fark

Windows İşletim Sistemi kullanan, bilgisayar kullanıcısı 64 bit işletim sistemlerini kullanmayı düşünerek bir çoğu bu sisteme geçmiş, ancak oyun ve performans deneyiminde sıkıntı yaşayarak tekrar 32 bit işletim sisteme geri dönmek durumunda kalmıştır. 32 Bit ve 64 Bit arasındaki sorunlar devam ederken ister istemez insan bu iki sitemi merak etmektedir. Bu iki sitem arasındaki fark, 32 bit ve 64 bit terimleri bir bilgisayarın işlemcisinin (CPU) veri bilgilerini işleme şekilleriyle ilgilidir. Windows’un 32 bit ve 64 bit sürümleri sırasıyla 32 bit ve 64 bit işlemciye sahip bilgisayarlar için tasarlanmıştır. Windows’un 64 bit sürümü 32 bit sürümüne nazaran daha fazla bellek (Ram) kullanımına sebep olur. Bu da performansı olumsuz yönde etkiler. O yüzden bilgisayarınızın performansına göre 32 bit veya 64 bit işletim sistemi seçmenizde fayda vardır. Örneğin, sahip olduğunuz RAM 4 GB ve altındaysa 32 bit sistem kullanmalısınız. Bu değerler üstündeyse 64 bit kullanmanızda bir sakınca yoktur ki…

Windows 10 Denetim Masası Komutlarına Kısa Yoldan Ulaşma

Windows 10 işletim sistemi arama penceresine tıklayarak bulmak istediğiniz komut dosyalarını kısa yoldan bir tıklama ile erişim ve kullanma ile ilgili açıklamalar. Bilgisayarınıza Windows 10 işletim sistemini yeni kurdu iseniz denetim masasını bulmak için zorlanıyor olabilirsiniz. Denetim masasını arama çubuğuna yazarak bulabileceğiniz gibi daha kolay bir şekilde de ulaşmanız mümkündür. Denetim masasında bulunan komut dosyalarına kısa yoldan ulaşmak için ilgili adımları inceleyin.
Windows 10 Denetim masası kısayol komut dosyalarını açma :1. Sol köşede bulunan 4 ad. kareden oluşan Windows 10 İcon’una maus'unuzu getirin ve sağ düğmesine tıklayarak çalıştırın.
2. Karşınıza Windows 10 Denetim masası komut seçenekleri çıkacaktır.
3. Denetim masasında mevcut olan birçok komutları artık bir tıklama ile açıp kullanabilirsiniz.

Paint ile Resim Boyutlandırma Seo

Windows yazılımında bulunan ücretsiz Paint resim proğramı ile blog resimlerini boyutlandır. Her bilgisayarda Windows işletim sistemi yüklü olduğundan windows’un ücretsiz resim proğramı Paint bulunmaktadır. Dinamik blogger yazı çubuğuna resim yazı ekleme , Blogger Favicon’unu kendin tasarla ve Blogger özel tema şablonuna slayt resmi yükleme ile ilgili yazımda ücretsiz resim proğramı Paint kullanımından sizlere bahsetmiştim.Google, Seo (Arama motoru optimizasyonu) sistemine haddinden fazla önem vermektedir.
Çünki Google bu sistem içinde gelişimini devam ettirmektedir.Bizlere düşen en büyük görev, kullanmakta olduğumuz ücretsiz Google ürünü Blogger’u en iyi şekilde optimize ederek hem kendimize hemde Google destek vermektir.Blog’unuzu optimize etmeniz gereken birçok uygulama mevcuttur.Biz bugün yazı içeriklerimize eklediğimiz ve blog hızını etkileyen resimlerin boyutlandırılması konusunu inceleyeceğiz.
Resim uzantıları ve resim boyutlandırılması neden önemlidir?

1. Blog yazı tasarımınında

Facebook Candy Crush Saga Oyunu Çalışmıyor Çözüm

Candy Crush Saga, Facebook oyun platformunda 64 milyon kişinin beğenisini kazanmış ilgi çekici oyunu mutlaka biliyor ve oynuyorsunuzdur. Kişisel olarak oyunları pek sevmesem de aile içerisinde, Facebook oyunları çok sıkça oynanır. Sebeb her nedense 2 gündür Facebook Candy Crush oyunu açılmıyor Adobe Flash Player yüklenmesi gerektiği uyarısı veriyor. Evde mobil olarak açılan Candy Crush oyunu, farklı 2 bilgisayar da denendiğinde çalışmıyordu. IE, Firefox, Google Chrome tüm tarayıcılar da denendi mümkün değil oyunu açamadık.
Tarayıcılar silinip tekrar kuruldu, Adobe Flash Player 12 son sürüm yüklendi hayır oyun açılamıyor ısrarla Flash yüklenmesi gerektiği ekranda yazıyordu. Geliştirici sitesine yardımcı olmaları için yorum ve ileti yazdım. Yardımcı olabileceklerini düşündüm. Yazdığım yoruma verilen cevapta konunun en ilginç tarafıydı. Verilen cevapta dil desteklerinin olmadığı ve forumlara bakmam isteniyordu. Böyle bir cevaba güldüm. Google1998 senesinde arama motorlarına başladığında …