Ana içeriğe atla

Dinamik Blogger Görünüm Sorun ve Çözümleri

Dinamik Blogger Görünüm Sorunlarını nasıl çözersiniz
Blogger, Dinamik Blog görünüm sorunları yaşıyor, nasıl çözeceğinizi bilmiyorsanız yazıyı okumaya devam edebilirsiniz.Dinamik blog, Klasik blog yapısından çok farklı bir kullanıma sahiptir.Sayfa görünümü gibi statik sayfaları bünyesinde çok fazla barındırmaz.Çok fazla eklentilere izin vermediği için her zaman hızlı sade ve kullanışlıdır. Blogger bir zevk meselesidir. Ancak arama sonuçlarında çok hızlı index aldığından tercih nedeni olmaya aday bir şablondur.
Blog temanızın görünümünde yaşanan hatalar bazen Google sunucu çalışmaları veya Blogger geliştiricilerin yeni uygulamaları blogger’a adapte etmesinden kaynaklandığını hatırlatmak isterim. Bu nedenle hatalar 1 yada 2 gün içinde düzelmiyor ise aşağıda anlattığım uygulamaları sizde bloglarınızda deneyebilirsiniz.Bloglarda yaşanan görünüm hatalarını düzetme :Dinamik veya Klasik bloglarda uygulama sekmeleri farklı yerlerde olabilir ancak sekmelerin kullanımı aynıdır. Dinamik blogger da görülebilecek hatalar nelerdir ?
1. Dinamik blogger şablon önizleme sekmesinde reklamlar, sidebar, ve kumanda panali yeni yazı kalem iconu ile panele giriş iconu görülmüyor
2. Dinamik Blogger Şablon Önizleme kısmına baktığımızda hatanın devam ettiğini görüyoruz
3. Şablon özelleştir bölümüne girip önizleme yaptığımızda dişli hatasının devam ettiğini görüyoruz.

Dinamik blogger önizlemede

Ne yapabiliriz?

1. Öncelikle eklediğiniz yeni gadgetleri tek tek kaldırarak sorunu teşhis edin. Sorun gadgetlerden kaynaklanmıyorsa diğer adımlara geçeceğiz.
2. Dinamik Blogger’a eklediğim gadgetlerin listesi ve kontrol sonuçları
Sayfalar (Sorun yok)
Üst bilgi (Sorun yok)
Google+ Followers (Sorun yok)
Google+ Badge (Sorun yok)
+1 Buton (Sorun yok)
Etiketler (Sorun yok)
Popüler yayınlar (Sorun yok)
Blog arşivi (Sorun yok)
Follow by Email (Sorun yok)
Abone ol (Sorun yok)
Google Translate (Sorun yok)
Bağlantılar (Sorun yok)
Atıf (Sorun yok)
Navbar (Sorun yok)
Alexa Trafik Widget’i (Sorun yok)
3. Öncelikle Gadget içinde kodlarınız varsa bunları bir metin dosyasına kaydedin.
Tüm Gadgetleri tek tek kaldırın, önizleme ile kontrol edin ve değişen bir şey olmadığında tekrar gadgetinizi metin dosyasından geri yükleyin. Metin dosyası olarak ücretsiz Dünya dillerine çevrilebilen Notpad++ proğramını kullanabilirsiniz.
4. Gadgetlerde yapılan kontrollerde bir sorun yoksa, Dinamik Blogger Şablon içinde bazı değişikler yapacağız.
Şablon içinde yapılacak değişimler için uygulanacak adımlar :
1. CSS kodlarının nasıl yedekleneceğini anlatmıştım. Şablon → Özelleştir → Gelişmiş CSS ekle kısmını açarak CSS kodlarımızı kopyalayıp yedeklerini alıyoruz ve tüm CSS kodlarını silerek önizlemeyi kontrol ediyoruz. Reklamlar ve Blogger kumanda paneli iconları halen görülmüyor.Demekki CSS kodlarımızda da bir hata yok devam ediyoruz.
Şablon da yapacağımız değişimler ve sonuçlarını kontrol edeceğiz :
1. Şablon HTML’yi düzenle açın
2. Head tag’ının altına eklediğiniz meta etiketlerinin yedeğini alın. Bunlar Pinterst, Bing, Alexa, Yandex gibi blog tanımlama kodlarıdır. Şablonunumuzu biçimledikten sonra bu meta etiketlerimizi tekrar şablonumuza yükleyeceğiz.
3. Şablon önizle ile tekrar kontrol ediyoruz. Hatamız devam ediyor. Hatalı görünüm sizden değil de Google sunucularından da kaynaklanabilir olacağını hatırlatmak istiyorum. İşlemlerimize devam edelim.
4. Sağ tarafta Widget şablanlarını varsayılana döndür seçeneğine tıklayın. Tüm Widgetleri seçin ve seçili Widgetleri geri döndür sekmesine tıklayın.
5. Şablonu biçimlendir sekmesine tıklayarak şablon kodlarınızı yapılandırmanızı sağlayın ve şablonu kaydedin.
6. Bir müdted sonra tekrar önizleme yapın. Dişli hatası ve blogger kumanda iconları halen görülmüyorsa, Google sunucularda olabilecek bir hata veya Blogger da yapılan bir yenilik şablon kodlarınız arasında çakışmalara neden olmuş olabilir. Son olarak şablonumuzu yeniden kuracağız ve yedeklediğimiz kodları yerlerine ekleyeceğiz.

Şablon önizlemede görülmeyenler
Dinamik Blogger Şablonunu sıfırdan kurmak ve değişimleri şablona adepte etmek için :
1. Herhangi bir nedenden dolayı Dinamik Blogger şablonu yüklenemeyebilir. Öncelikle ;
Şablon sekmesine tıklayın. Dinamik blogger görünüm içindeki şablonunuzu yükleyin. Yüklemede zorluk yaşarsanız;

Herhangi bir Basit Klasik blog teması seçin ve yükleyin. Yeni şablonu kontrol edin. Aynı kontrolü HTML’yi yükle kısmındaki şablon önizleme kısmındanda kontrol edin. Sorunlu birşey göremiyorsanız tekrar şablonlardan kullanmak istediğiniz Dinamik Blogger şablonunu yükleyerek biraz önce yaptığımız kontrolleri tekrar yapın. Her iki blog görünümünü denediğimde çalıştığını görüyorum. Dinamik blogger görünümü seçerek yükleyin. Şablon panelimizi açıp kontrol ettiğimde yaptığınız tüm özelleştirmelerin yok olduğunu göreceksiniz. Sıfırdan kurulmuş bir şablon olarak karşımıza çıkıyor. Bu kısımda dikkatinizi çekmek istediğim çok önemli bir detay mevcut. Şablonu siz kaydettiğiniz de Google sunucular ile sizin şablon kayıt arasında yaklaşık 10, 20 sn. geçikme yaşayabilirsiniz.Bu nedenle acele etmeyin ve biraz bekleyerek uygulamalara devam edin.Hiçbir sonuç alamazsanız bir gün bekleyin.
Şu anda kullanmakta olduğum şablona yukarıda anlatılanları uyguladığımda hiçbir sorun olmadan çalıştığını görüyorum. Anlatılanları yaşayarak yapmaya çalışın.Kormayın aldığınız yedeklerle istediğinizde kodlarınızı tekrar geri yükleyebilirsiniz. Burda bütün amaç temanız bozulduğunda hiçbir yardım almadan tek başınıza tüm şablona hakim olarak dilediğinizi yapabilme alışkanlığını elde etmeniz ve geliştirmenizdir. Blogdan korkmayın. Blog sizden korksun bırakın. Blog ipucu : Blogger ile 100 ad blog açabilirsiniz. Bir test blogu açın ve bildiğiniz hataları test bloguna yükleyerek üzerinde çalışmalar yapın.Bozun silin ama yaptığınız adımları unutmayın ve kendinizi geliştirmeyi ihmal etmeyin.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Paint Net ile Resim arka plan Görüntüyü Şeffaf Yapma

Paint Net Resim editörü ile, Web sitenize yükleyeceğiniz resmin arka plan görüntüsünü görülmez şeffaf, transparan yaparak kullanabilirsiniz. Site başlık resmi, arka plan resmi, banner, logo, transparan resim ve çeşitli efekt araçlarını Paint.NET ücretsiz resim editörünü kullanarak yapmanız mümkün. Bilgisayarınıza Paint.NET ücretsiz resim editör programını kurmadı iseniz aşağıda verilen bağlantı linki ile programı indirip ücretsiz kullanın. 
Paint.NET resim editör programını zip sıkıştırmasından çıkardıktan sonra kurdugunuzda, program Ingilizce olarak karşınıza çıkacaktır. Diğer zip dosyasını da kurarak Türkçe’e çevrilmiş olarak göreceksiniz. Paint.NET ücretsiz bir program olmasına rağmen çok fazla seçeneği sizlere sunuyor. Resimlerinizi istediğiniz gibi tanzim edebileceğiniz ücretsiz bir resim editörü.

NOT: Programın kurulum ve çalışması için işletim sisteminizde, NET Framework 4.5 yüklü olması gerektiğini unutmayın.

Lisans: Ücretsiz, İşletim Sistemi: Win8/Win7/Vista/WinXP/Win8.1
Kurulu…

Windows İşletim Sistemi 32 Bit ve 64 Bit Arasındaki Fark

Windows İşletim Sistemi kullanan, bilgisayar kullanıcısı 64 bit işletim sistemlerini kullanmayı düşünerek bir çoğu bu sisteme geçmiş, ancak oyun ve performans deneyiminde sıkıntı yaşayarak tekrar 32 bit işletim sisteme geri dönmek durumunda kalmıştır. 32 Bit ve 64 Bit arasındaki sorunlar devam ederken ister istemez insan bu iki sitemi merak etmektedir. Bu iki sitem arasındaki fark, 32 bit ve 64 bit terimleri bir bilgisayarın işlemcisinin (CPU) veri bilgilerini işleme şekilleriyle ilgilidir. Windows’un 32 bit ve 64 bit sürümleri sırasıyla 32 bit ve 64 bit işlemciye sahip bilgisayarlar için tasarlanmıştır. Windows’un 64 bit sürümü 32 bit sürümüne nazaran daha fazla bellek (Ram) kullanımına sebep olur. Bu da performansı olumsuz yönde etkiler. O yüzden bilgisayarınızın performansına göre 32 bit veya 64 bit işletim sistemi seçmenizde fayda vardır. Örneğin, sahip olduğunuz RAM 4 GB ve altındaysa 32 bit sistem kullanmalısınız. Bu değerler üstündeyse 64 bit kullanmanızda bir sakınca yoktur ki…

Windows 10 Denetim Masası Komutlarına Kısa Yoldan Ulaşma

Windows 10 işletim sistemi arama penceresine tıklayarak bulmak istediğiniz komut dosyalarını kısa yoldan bir tıklama ile erişim ve kullanma ile ilgili açıklamalar. Bilgisayarınıza Windows 10 işletim sistemini yeni kurdu iseniz denetim masasını bulmak için zorlanıyor olabilirsiniz. Denetim masasını arama çubuğuna yazarak bulabileceğiniz gibi daha kolay bir şekilde de ulaşmanız mümkündür. Denetim masasında bulunan komut dosyalarına kısa yoldan ulaşmak için ilgili adımları inceleyin.
Windows 10 Denetim masası kısayol komut dosyalarını açma :1. Sol köşede bulunan 4 ad. kareden oluşan Windows 10 İcon’una maus'unuzu getirin ve sağ düğmesine tıklayarak çalıştırın.
2. Karşınıza Windows 10 Denetim masası komut seçenekleri çıkacaktır.
3. Denetim masasında mevcut olan birçok komutları artık bir tıklama ile açıp kullanabilirsiniz.

Paint ile Resim Boyutlandırma Seo

Windows yazılımında bulunan ücretsiz Paint resim proğramı ile blog resimlerini boyutlandır. Her bilgisayarda Windows işletim sistemi yüklü olduğundan windows’un ücretsiz resim proğramı Paint bulunmaktadır. Dinamik blogger yazı çubuğuna resim yazı ekleme , Blogger Favicon’unu kendin tasarla ve Blogger özel tema şablonuna slayt resmi yükleme ile ilgili yazımda ücretsiz resim proğramı Paint kullanımından sizlere bahsetmiştim.Google, Seo (Arama motoru optimizasyonu) sistemine haddinden fazla önem vermektedir.
Çünki Google bu sistem içinde gelişimini devam ettirmektedir.Bizlere düşen en büyük görev, kullanmakta olduğumuz ücretsiz Google ürünü Blogger’u en iyi şekilde optimize ederek hem kendimize hemde Google destek vermektir.Blog’unuzu optimize etmeniz gereken birçok uygulama mevcuttur.Biz bugün yazı içeriklerimize eklediğimiz ve blog hızını etkileyen resimlerin boyutlandırılması konusunu inceleyeceğiz.
Resim uzantıları ve resim boyutlandırılması neden önemlidir?

1. Blog yazı tasarımınında

Facebook Candy Crush Saga Oyunu Çalışmıyor Çözüm

Candy Crush Saga, Facebook oyun platformunda 64 milyon kişinin beğenisini kazanmış ilgi çekici oyunu mutlaka biliyor ve oynuyorsunuzdur. Kişisel olarak oyunları pek sevmesem de aile içerisinde, Facebook oyunları çok sıkça oynanır. Sebeb her nedense 2 gündür Facebook Candy Crush oyunu açılmıyor Adobe Flash Player yüklenmesi gerektiği uyarısı veriyor. Evde mobil olarak açılan Candy Crush oyunu, farklı 2 bilgisayar da denendiğinde çalışmıyordu. IE, Firefox, Google Chrome tüm tarayıcılar da denendi mümkün değil oyunu açamadık.
Tarayıcılar silinip tekrar kuruldu, Adobe Flash Player 12 son sürüm yüklendi hayır oyun açılamıyor ısrarla Flash yüklenmesi gerektiği ekranda yazıyordu. Geliştirici sitesine yardımcı olmaları için yorum ve ileti yazdım. Yardımcı olabileceklerini düşündüm. Yazdığım yoruma verilen cevapta konunun en ilginç tarafıydı. Verilen cevapta dil desteklerinin olmadığı ve forumlara bakmam isteniyordu. Böyle bir cevaba güldüm. Google1998 senesinde arama motorlarına başladığında …