Blogger Blog Arşiv Sayfası Nasıl Oluşturulur

Blogger Arşiv Sayfası Nasıl Oluşturulur
Blogger, blog yazılarınızın başlık linklerinden oluşan arşiv sayfasını küçük bir kod ile menü sayfanıza ekleyebilirsiniz. Blog’unuz da yazdığınız yazılara verdiğiniz başlıkları gösteren arşiv sayfası okuyucularınızın aradıklarını kolayca bulabilecek kütüphane niteliğinde bir eklenti den oluşur.Blogger geliştiricilerin sayfada yavaşlama olmaması için uygulamaya almadığı bu eklentiyi blog sayfalar sekmesine menü olarak nasıl ekleyeceğinizi aşağıda sizlere anlatacağım.

Blogger’un en büyük eksikliklerinden biride Wordpress blog'larda uygulanan Kategori uygulamasının olmayışıdır. Kategori uygulaması üzerinde bazı çalışmalar yapmaktayım. Çalışmalarım başarılı olursa, bu konuda yaptığım çalışmalardan bahsedeceğim.

Blogger da arşiv sayfaları gadget'inin olmayışı büyük bir eksiklik.Klasik blog'lar da kullanılan arşiv sayfaları maalesef henüz Dinamik blog temasında kullanılamıyor.Dinamik blog şablon kodlamaları bu eklentiyi kabul etmiyor.Bu konu üzerinde de araştırmalarım devam ediyor.

Arşiv sayfası kodlarını kendisi yazan, Blogger blog arkadaşım webseyyahi 
yazar ve yöneticisi +Levent Lord  beye teşekkür ederim.

Tüm blogger kullanıcıları için düzenlemiş olduğu, Türkçe, ücretsiz ve reklamsız arşiv sayfasını blogunuza nasıl ekleyeceksiniz ?

1. Blog kumanda paneline giriş yapın
2. Sayfalar sekmesini açın
3. Yeni bir sayfa açın ve başlık olarak Arşiv yazın
4. Aşağıdaki Kod’un içinde mavi ile işaretlediğim yere kendi blog isminizi yazın ve kaydedin. 

Blog yazılarınız artık bir arşiv görünümünde görülecektir. Kod yapısı gereği  son 500 yayını desteklemektedir.

Düzenlemeyi yapan arkadaşımız kodları açık bıraktığını ve isteyen kişinin arzu ettiği şekilde düzenleme yapabileceğini belirtmekte. İlgili JS kodu aşağıda verilmektedir.

http://arsivtr-webseyyahi.googlecode.com/files/arsivtr.js

Sayfalar sekmesine ekleyeceğiniz kodunuz

<div style="list-style-type: none;">
<script src="http://arsivtr-webseyyahi.googlecode.com/files/arsivtr.js" type="text/javascript">
</script>
<script src="http://webseyyahi.blogspot.com/feeds/posts/default?max-results=500&amp;alt=json-in-script&amp;callback=loadtoc">
</script></div>