Google Plus Neden İki Farklı Paylaşım Penceresi Kullanıyor


Aralık 2016 yılında uygulamaya alınan Google Plus Paylaşım penceresi iki farklı şekilde görülmeye başladı. Google Plus paylaşım pencere görünümü neden değişti detaylar.

Blogger’un Blogspot subdomain uzantılı blog makalelerini okuyucu kitleniz ve çevreler ile paylaşırken paylaşım penceresine dikkat ettiniz mi? Blogger varsayılan blog makalelerinde eskiden beri alışık olduğumuz paylaşım penceresi blog’a eklenen üçüncü taraf sosyal paylaşım pencereleri ile paylaşım yapıldığında aynı görünüme sahip değiller.

Örneğin; Guney59 Paylaşım blog sol tarafında yer alan yüzer AddThis eklentisinde Google+ paylaşıma tıklayıp incelediğimizde Google Plus paylaşım penceresi şu şekilde görülürken.Blogger makale paylaşımı için Google+ açtığımızda sosyal paylaşım penceresi çok daha alışık olduğumuz bir görünüm ile açılıyor.


Yukarıdaki Google Plus her iki sosyal paylaşım penceresini incelerseniz birbirinin aynısının olmadığını fark edebilirsiniz. Aynı denemeyi AdnanGuney.Com Wordpress web sitemde denediğimde aldığım sonuçların yukarıda anlatılanlardan farklı olmadığını görüyorum.


Herkesin bildiği gibi, Google Plus sosyal paylaşım veya Yorum penceresini Blogger haricinde üçüncü taraf olarak nitelendirilen web sitelerinde “Özel Bloggerlar dahilAPP’sini ortak kullanıma açmıyor.

Sonuç olarak; Google, Google+ paylaşım ve Google yorum pencerelerini 2017 senesi olarak kamuya açacak mı?2016 senesi Eylül ayı ortalarına kadar, Wordpress Jetpack → Ayarlar → Engagement → Paylaşma eklentisinde bulunan Google+ Paylaşım App’sinde sorunlar yaşandı.

Eklenti daha önce Google Plus paylaşımlarını yorumlar penceresinde gösteriyordu. Blogger gibi makaleye Google Plus çevrelerden yazılan yorumlar entegre oluyordu. Google Plus Yeni paylaşım penceresinin farklı görünümle çıkmasından sonra artık makaleye yazılan yorumlar Google plus ana sayfada yapıldığında görülmez oldu.

Web site içinde Google Plus yorum penceresi kullanıldığında yazılan yorumu görebiliyorsunuz. Ancak Google Plus ana sayfasında yapılan yorumlar web sitenize düşmüyor.

Tahmini fikrim ise, Google 2017 senesi için paylaşım ve yorum pencerelerini Kamuya açacak ancak böyle bir çalışmanın sonucunda kimse Google arama sonuçlarında Blogger haricinde yayınlarını göremeyecek.

Geliştiricilerin üzerinde çalıştığı yeni App’lerin bu doğrultuda çalışacağını düşünüyorum. Bu konuda sizde fikir ve görüşlerinizi belirtin.

Adsense Makaleleri