Ana içeriğe atla

AMP' ile Mobilden Haberlere Hızlı Erişim Dönemi Türkiye de Başlıyor


Gifthub’da 7.000’den fazla geliştiricinin çalıştığı açık kaynak AMP girişimi olan Accelerated Mobile Pages-AMP projesi de artık Türkiye de başlıyor. Çağımızın hız ve güvenlik  teknolojisi olan AMP projesi Googel’un önderliğinde Akıllı telefon ve tabletlere taşınarak kullanıcıların hizmetine sunulmaya hazırlanıyor. Dünya genelinde Mobil Web kullanıclarının yogun olarak artması sonucu Mobil Web’in daha hızlı çalışma teknolojini de beraberinde getiriyor. Yayıncıların da okur kitlelerine ulaşması dolayısı ile reklamlardan daha fazla gelir sağlaması için Web sitelerini Mobil ve AMP uyumlu duruma getirmesi kaçınılmaz oluyor.


Web mobil uyumlu olmayan, yüklenmesi uzun süren her sayfa, okuyucunun reklam ya da abonelik yoluyla Web site sahibinin gelir elde etme fırsatını yok ediyor. Web mobil site içeriğinin hızlı yüklenmemesi durumunda sadece üç saniye beklediğinde okuyucular web sitelerini terk ediyor. Üç saniye içinde açılmayan web site sahiplerinin böyle bir durumu yaşamak istemediklerini biliyoruz.

Bilgiye erişim ve hız, Google’ın misyonunda yer alan bir düşünce olduğunu düşünürsek, konunun önemini daha iyi anlamamız mümkün. Mobil web hız konusuna önem veren birçok girişimci açık kaynak AMP projesine katgı sağlayarak daha hızlı açılan web site kaynakları üzerinde çalışmalarını devam ettiriyor. Bu deneyimlerinin sonucu olarakta artık AMP projesi de Türkiye de başlamış oluyor.

Türkiye de Google’da mobil bir cihaz ile arama yaptığınızda, AMP kullanılarak tasarlanan sayfalar, arama sonuçlarında “Öne Çıkan Haberler” bölümünde yer alarak  okumaya çalışılan bilgiye yüksek bir hızla erişebileceksiniz.

Üstelik yüklenmesi için uzun uzun beklemeden veya okurken sağa sola atlamadan haberi kolayca yukarı-aşağı kaydırabileceksiniz. Sayfayı kaydırarak AMP haberlerinin birinden diğerine kolayca geçiş yapalabileceksiniz.

İster Android ister başka platform olsun AMP ile web’de gezmek, muhteşem bir deneyim sağlıyor. AMP ile hazırlanan web sayfaları ,diğer sayfalara göre ortalama 4 kat daha hızlı yüklenip, on kat daha az veri kullanıyor. Ancak halen açık kaynaklı AMP Projesi için yapılması gereken daha çok fazla yol var.

AMP açık kaynaklı bir proje olduğundan günlük yayın ve haber kuruluşlarından en küçük bloglara ve yerel gazetelere kadar isteyen herkes kolayca kullanarak kendi AMP sayfalarını düzenleyebiliyor. Burada bir konuya değinmeden geçemeyeceğim.
Yukarı da “en küçük bloglara” kadar kelime öbeğinin altını çizmek istiyorum. Hızlı Web Mobil ve AMP projesi bu kadar önemli ise, neden istemci tarafında bulunan Blogger için bir eklenti yapılmıyor?

Maalesef Blogger kullanıcıları için henüz AMP proje uygulaması çalışmıyor ve bu düşünce bugün için halen devam ediyor. Bu durum şu anlama geliyor. Blogger kullanıcıları AMP uygulamasını kullanamadıkları için Google arama sonuçlarında büyük bir okuyucu ve gelir kaybı yaşayacaklar.

Biraz dikkat ederseniz okuyucu sayısındaki ve Adsense gelirlerindeki düşüşleri gözlemleyebilirsiniz. Oysa, WordPress web site kullanan birçok adminin bildiği gibi, WordPress sitesinde Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (AMP) eklentisi sırf bu amaca hizmet vermekte. Blogger da neden olmasın? Sizde konu hakkında düşüncelerinizi yazarak tartışma ortamı yaratabilirsiniz.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Paint Net ile Resim arka plan Görüntüyü Şeffaf Yapma

Paint Net Resim editörü ile, Web sitenize yükleyeceğiniz resmin arka plan görüntüsünü görülmez şeffaf, transparan yaparak kullanabilirsiniz. Site başlık resmi, arka plan resmi, banner, logo, transparan resim ve çeşitli efekt araçlarını Paint.NET ücretsiz resim editörünü kullanarak yapmanız mümkün. Bilgisayarınıza Paint.NET ücretsiz resim editör programını kurmadı iseniz aşağıda verilen bağlantı linki ile programı indirip ücretsiz kullanın. 
Paint.NET resim editör programını zip sıkıştırmasından çıkardıktan sonra kurdugunuzda, program Ingilizce olarak karşınıza çıkacaktır. Diğer zip dosyasını da kurarak Türkçe’e çevrilmiş olarak göreceksiniz. Paint.NET ücretsiz bir program olmasına rağmen çok fazla seçeneği sizlere sunuyor. Resimlerinizi istediğiniz gibi tanzim edebileceğiniz ücretsiz bir resim editörü.

NOT: Programın kurulum ve çalışması için işletim sisteminizde, NET Framework 4.5 yüklü olması gerektiğini unutmayın.

Lisans: Ücretsiz, İşletim Sistemi: Win8/Win7/Vista/WinXP/Win8.1
Kurulu…

Windows İşletim Sistemi 32 Bit ve 64 Bit Arasındaki Fark

Windows İşletim Sistemi kullanan, bilgisayar kullanıcısı 64 bit işletim sistemlerini kullanmayı düşünerek bir çoğu bu sisteme geçmiş, ancak oyun ve performans deneyiminde sıkıntı yaşayarak tekrar 32 bit işletim sisteme geri dönmek durumunda kalmıştır. 32 Bit ve 64 Bit arasındaki sorunlar devam ederken ister istemez insan bu iki sitemi merak etmektedir. Bu iki sitem arasındaki fark, 32 bit ve 64 bit terimleri bir bilgisayarın işlemcisinin (CPU) veri bilgilerini işleme şekilleriyle ilgilidir. Windows’un 32 bit ve 64 bit sürümleri sırasıyla 32 bit ve 64 bit işlemciye sahip bilgisayarlar için tasarlanmıştır. Windows’un 64 bit sürümü 32 bit sürümüne nazaran daha fazla bellek (Ram) kullanımına sebep olur. Bu da performansı olumsuz yönde etkiler. O yüzden bilgisayarınızın performansına göre 32 bit veya 64 bit işletim sistemi seçmenizde fayda vardır. Örneğin, sahip olduğunuz RAM 4 GB ve altındaysa 32 bit sistem kullanmalısınız. Bu değerler üstündeyse 64 bit kullanmanızda bir sakınca yoktur ki…

Windows 10 Denetim Masası Komutlarına Kısa Yoldan Ulaşma

Windows 10 işletim sistemi arama penceresine tıklayarak bulmak istediğiniz komut dosyalarını kısa yoldan bir tıklama ile erişim ve kullanma ile ilgili açıklamalar. Bilgisayarınıza Windows 10 işletim sistemini yeni kurdu iseniz denetim masasını bulmak için zorlanıyor olabilirsiniz. Denetim masasını arama çubuğuna yazarak bulabileceğiniz gibi daha kolay bir şekilde de ulaşmanız mümkündür. Denetim masasında bulunan komut dosyalarına kısa yoldan ulaşmak için ilgili adımları inceleyin.
Windows 10 Denetim masası kısayol komut dosyalarını açma :1. Sol köşede bulunan 4 ad. kareden oluşan Windows 10 İcon’una maus'unuzu getirin ve sağ düğmesine tıklayarak çalıştırın.
2. Karşınıza Windows 10 Denetim masası komut seçenekleri çıkacaktır.
3. Denetim masasında mevcut olan birçok komutları artık bir tıklama ile açıp kullanabilirsiniz.

Paint ile Resim Boyutlandırma Seo

Windows yazılımında bulunan ücretsiz Paint resim proğramı ile blog resimlerini boyutlandır. Her bilgisayarda Windows işletim sistemi yüklü olduğundan windows’un ücretsiz resim proğramı Paint bulunmaktadır. Dinamik blogger yazı çubuğuna resim yazı ekleme , Blogger Favicon’unu kendin tasarla ve Blogger özel tema şablonuna slayt resmi yükleme ile ilgili yazımda ücretsiz resim proğramı Paint kullanımından sizlere bahsetmiştim.Google, Seo (Arama motoru optimizasyonu) sistemine haddinden fazla önem vermektedir.
Çünki Google bu sistem içinde gelişimini devam ettirmektedir.Bizlere düşen en büyük görev, kullanmakta olduğumuz ücretsiz Google ürünü Blogger’u en iyi şekilde optimize ederek hem kendimize hemde Google destek vermektir.Blog’unuzu optimize etmeniz gereken birçok uygulama mevcuttur.Biz bugün yazı içeriklerimize eklediğimiz ve blog hızını etkileyen resimlerin boyutlandırılması konusunu inceleyeceğiz.
Resim uzantıları ve resim boyutlandırılması neden önemlidir?

1. Blog yazı tasarımınında

Facebook Candy Crush Saga Oyunu Çalışmıyor Çözüm

Candy Crush Saga, Facebook oyun platformunda 64 milyon kişinin beğenisini kazanmış ilgi çekici oyunu mutlaka biliyor ve oynuyorsunuzdur. Kişisel olarak oyunları pek sevmesem de aile içerisinde, Facebook oyunları çok sıkça oynanır. Sebeb her nedense 2 gündür Facebook Candy Crush oyunu açılmıyor Adobe Flash Player yüklenmesi gerektiği uyarısı veriyor. Evde mobil olarak açılan Candy Crush oyunu, farklı 2 bilgisayar da denendiğinde çalışmıyordu. IE, Firefox, Google Chrome tüm tarayıcılar da denendi mümkün değil oyunu açamadık.
Tarayıcılar silinip tekrar kuruldu, Adobe Flash Player 12 son sürüm yüklendi hayır oyun açılamıyor ısrarla Flash yüklenmesi gerektiği ekranda yazıyordu. Geliştirici sitesine yardımcı olmaları için yorum ve ileti yazdım. Yardımcı olabileceklerini düşündüm. Yazdığım yoruma verilen cevapta konunun en ilginç tarafıydı. Verilen cevapta dil desteklerinin olmadığı ve forumlara bakmam isteniyordu. Böyle bir cevaba güldüm. Google1998 senesinde arama motorlarına başladığında …