Ana içeriğe atla

Blogger Popüler Yazılar gibi Her Hafta Farklı Yazı Yayınlama


Blog yazılarınıza eklediğiniz etiketler ile birbirinden güzel makalelerinizi her hafta değiştirerek okuyucu kitlenize tanıtmaya ne dersiniz? Düşünün! Her gün veya her hafta yazılarınıza eklediğiniz etiketleri kullarak farklı yazılarınızı değişik isim ve görsel resimler ile okuyucu kitlenize tanıtıyorsunuz. Blogunuza yazdığınız her yazı ilk yazı olacağından Ana sayfanızda bir müddet sonra yeni yazılar eski yazı konumuna düşerek okunmayacaktır. İlgili ve meraklı okuyucu dışında okunmayan her yazı değerini kaybetmiş yazı durumuna düşücektir.

Sizde, bu durumdan sıkılıyor ne yapmanız gerektiğini düşünüyorsanız aşağıdaki açıklamaları adım adım takip ederek, blog Ana sayfanızı güncel tutabilirsiniz.

Okuyacağınız makalede blog Ana sayfanızı güncel tutmak ile kalmayıp, okuyucu kitlenizi de artırarak eski yazılarınızın değer kazanmasını sağlayacaksınız.

Blog Ana Sayfanızı nasıl güncel tutacaksınız?

Hiçbir kodlama bilgisine ihtiyaç duymadan, yazınıza eklediğniz etiketinize tıklayıp açılan sayfadaki etiket ismini ve tarayıcınızdaki etiket kısmını kopyalayıp aşağıda verilen kodlar içine ekleyerek hazırladığınız eklentiyi gadget olarak ister sidebar sütununa, isterseniz alt bilgi olarakta bilinen Footer alanına ekleyebileceksiniz. 

Her nereye eklerseniz ekleyin, farklı etiketlerinizden oluşturulmuş yazılarınızın, resim boyutu, yazı uzunluğu, eklenti konum genişliği, gösterilecek yazı sayısı, gibi özelliklerini değiştirebilirsiniz.

Beğendiğiniz ve çok ilgi gören yazınızdaki etiketinizi istediğinizde günlük, haftalık, aylık değiştirerek birbirinden güzel ilgi çeken makaleleri resimli, açıklama bilgileri ile okuyucu kitlenize tanıtabilirsiniz. 

Yukarıda yazılanlar ilginizi çekti ise hemen kurulum aşamalarına geçebiliriz. Örneğini görmek isterseniz Guney59 Paylaşım blogumun sidebar gadgetinde bulunan ve “Küflü Oda Yazıları” olarak isimlendirdiğim başlık yazısının altına bakabilirsiniz.


Etiketler ile düzenlenmiş yayın eklenti kurulumu :

1. Blogger kumanda paneline giriş yapın.

2. Aşağıda verilen kodları önce kopyalayın ve bir metin dosyasına yapıştırın. Dilerseniz daha gelişmiş bir metin editörünüde buradan indirip kurabilirsiniz.

Etiket eklenti kodları :
<link rel="stylesheet" type="text/css" scoped="scoped" href="https://blogger-json-experiment.googlecode.com/svn/resources/multi-feed/multi-feed.min.css"/>
<style type="text/css" scoped="scoped">
/* Custom CSS */
.list-entries {
 margin:5px;
 width:275px; /* Label widget */
 float:left;
 font-size:11px;
}
</style>

<div id="feed-list-container"></div>
<div style="clear:both;"></div>

<script type="text/javascript">
var multiFeed = {
  feedsUri: [    
    {
      name: "Web Yönetici Veri araçları",
      url: "https://guney59.blogspot.com",
      tag: "Veri%20araçları"
    },
 {
      name: "Blogger Tema tasarım",
      url: "https://guney59.blogspot.com",
      tag: "Tema%20tasarım"
    },    
  ],
  numPost: 4,
  showThumbnail: true,
  showSummary: true,
  summaryLength: 80,
  titleLength: "auto",
  thumbSize: 72,
  containerId: "feed-list-container",
  readMore: {
    text: "Daha fazla bilgi edin..",
    endParam: "?max-results=9"
  }
};
</script>
<script type="text/javascript" src="https://blogger-json-experiment.googlecode.com/svn/resources/multi-feed/multi-feed.min.js"></script>
<div style="font-size:10px;text-align: center;">By <a href="http://guney59.blogspot.com/2016/05/blogger-populer-yazlar-gibi-her-hafta.html"target="_blank"> Adnan Güney Gadgeti Al</a></div> 

3. Yukarıda verilen kodları metin editöründe iken aşağıdaki açıklamalara bakarak kendi blogunuza göre yapılandırın. Yapılandırma işlemleriniz bittiğinde metin editöründeki kodları kopyalayın ve;

4. Sırası ile, YerleşimGadged ekleHtml/JavaScript Gadged’ini açıp yapıştırıp ve kaydedin.

Etiket Eklenti kodlarının Özelleştirilmesi :

width: 274 px. : Temanızın genişliğine göre değeri düşürüp çıkarabilirsiniz.

font-size : 11px. : Eklenti içindeki yazı büyüklüğünü buradan değiştirebilirsiniz.

name : "Web Yönetici Veri araçları", Eklentide görülen etiket başlık ismine istediğinizi yazabilirsiniz.

Url : https://guney59.blogspot.com”, Url. kısmına kendi blog linkinizi girin. Blogunuzda, Https güvenlik koruması etkinleştirilmiş ise (s) harfini girmeyi unutmayın.

tag : Göstermek istediğiniz etiket kısmına kendi blog etiketlerinizi girin. Bu etiketi gün, hafta ve ay olarak değiştirerek kullanmaya özen gösterin. Not: Bu alanda en önemli olan kısım etikettir.
Bu nedenle, Etiketinizi tarayıcıdan alın. 


Örnek :Blog%20ipuçları ) son yazılı kısmı alın.

https://guney59.blogspot.com.tr/search/label/Blog%20ipuçları

Hemen alt kısmdaki etiketide aynı şekilde yapılandırın.

numPost : 4, Alt alta kaç adet yazınızın görülmesini istiyorsanız adet belirleyin.

summaryLength: 80, Yazı uzunluğunu kendinize göre belirleyeceğiniz sayıdır.

thumbSize: 72, Resim büyüklüğünü kendinize göre belirleyin veya bu şekilde kullanın. 72px. genişlik ve yükseklik ayarını belierlemektedir. ( 72 x 72px. ) gibi.

Daha fazla bilgi edin.. : Bu kısma değişik farklı bir isim girebilirsiniz.

max-results=9, Etiketinize tıklandığında kaç adet yazınızın açılan sayfada görülmesini sağlayan rakamı belirlemektedir. İstediğiniz bir sayı ile değiştirebilirsiniz.

Özel : showSummary : true, Yazı Linkinizin altında açıklama yazılarını göstermek istemiyorsanız, true etiketini false olarak değiştirin.

showThumbnail: true, Yazınızda Resimleri göstermek istemiyorsanız, true ismini false olarak değiştirin. Kodlar içinde açıklama yapılan yerler mavi ve kırmızı ile renklendirilmiştir. Eklenti hakkında sorun yaşıyorsanız yorum yazarak sorunuzu belirtip yardım alabilirsiniz.

NOT: Etiket Yayın Eklenti kodlarını kullanıyor, emeğe saygı duyuyorsanız lütfen alt bağlantı linkini silmeyin.

Farklı bir eklenti kullanmak isterseniz aşağıdaki linki inceleyebilirsiniz.

Blogger Alt Bilgi Etiket Widget Eklentisi

Bu blogdaki popüler yayınlar

Paint Net ile Resim arka plan Görüntüyü Şeffaf Yapma

Paint Net Resim editörü ile, Web sitenize yükleyeceğiniz resmin arka plan görüntüsünü görülmez şeffaf, transparan yaparak kullanabilirsiniz. Site başlık resmi, arka plan resmi, banner, logo, transparan resim ve çeşitli efekt araçlarını Paint.NET ücretsiz resim editörünü kullanarak yapmanız mümkün. Bilgisayarınıza Paint.NET ücretsiz resim editör programını kurmadı iseniz aşağıda verilen bağlantı linki ile programı indirip ücretsiz kullanın. 
Paint.NET resim editör programını zip sıkıştırmasından çıkardıktan sonra kurdugunuzda, program Ingilizce olarak karşınıza çıkacaktır. Diğer zip dosyasını da kurarak Türkçe’e çevrilmiş olarak göreceksiniz. Paint.NET ücretsiz bir program olmasına rağmen çok fazla seçeneği sizlere sunuyor. Resimlerinizi istediğiniz gibi tanzim edebileceğiniz ücretsiz bir resim editörü.

NOT: Programın kurulum ve çalışması için işletim sisteminizde, NET Framework 4.5 yüklü olması gerektiğini unutmayın.

Lisans: Ücretsiz, İşletim Sistemi: Win8/Win7/Vista/WinXP/Win8.1
Kurulu…

Windows İşletim Sistemi 32 Bit ve 64 Bit Arasındaki Fark

Windows İşletim Sistemi kullanan, bilgisayar kullanıcısı 64 bit işletim sistemlerini kullanmayı düşünerek bir çoğu bu sisteme geçmiş, ancak oyun ve performans deneyiminde sıkıntı yaşayarak tekrar 32 bit işletim sisteme geri dönmek durumunda kalmıştır. 32 Bit ve 64 Bit arasındaki sorunlar devam ederken ister istemez insan bu iki sitemi merak etmektedir. Bu iki sitem arasındaki fark, 32 bit ve 64 bit terimleri bir bilgisayarın işlemcisinin (CPU) veri bilgilerini işleme şekilleriyle ilgilidir. Windows’un 32 bit ve 64 bit sürümleri sırasıyla 32 bit ve 64 bit işlemciye sahip bilgisayarlar için tasarlanmıştır. Windows’un 64 bit sürümü 32 bit sürümüne nazaran daha fazla bellek (Ram) kullanımına sebep olur. Bu da performansı olumsuz yönde etkiler. O yüzden bilgisayarınızın performansına göre 32 bit veya 64 bit işletim sistemi seçmenizde fayda vardır. Örneğin, sahip olduğunuz RAM 4 GB ve altındaysa 32 bit sistem kullanmalısınız. Bu değerler üstündeyse 64 bit kullanmanızda bir sakınca yoktur ki…

Windows 10 Denetim Masası Komutlarına Kısa Yoldan Ulaşma

Windows 10 işletim sistemi arama penceresine tıklayarak bulmak istediğiniz komut dosyalarını kısa yoldan bir tıklama ile erişim ve kullanma ile ilgili açıklamalar. Bilgisayarınıza Windows 10 işletim sistemini yeni kurdu iseniz denetim masasını bulmak için zorlanıyor olabilirsiniz. Denetim masasını arama çubuğuna yazarak bulabileceğiniz gibi daha kolay bir şekilde de ulaşmanız mümkündür. Denetim masasında bulunan komut dosyalarına kısa yoldan ulaşmak için ilgili adımları inceleyin.
Windows 10 Denetim masası kısayol komut dosyalarını açma :1. Sol köşede bulunan 4 ad. kareden oluşan Windows 10 İcon’una maus'unuzu getirin ve sağ düğmesine tıklayarak çalıştırın.
2. Karşınıza Windows 10 Denetim masası komut seçenekleri çıkacaktır.
3. Denetim masasında mevcut olan birçok komutları artık bir tıklama ile açıp kullanabilirsiniz.

Paint ile Resim Boyutlandırma Seo

Windows yazılımında bulunan ücretsiz Paint resim proğramı ile blog resimlerini boyutlandır. Her bilgisayarda Windows işletim sistemi yüklü olduğundan windows’un ücretsiz resim proğramı Paint bulunmaktadır. Dinamik blogger yazı çubuğuna resim yazı ekleme , Blogger Favicon’unu kendin tasarla ve Blogger özel tema şablonuna slayt resmi yükleme ile ilgili yazımda ücretsiz resim proğramı Paint kullanımından sizlere bahsetmiştim.Google, Seo (Arama motoru optimizasyonu) sistemine haddinden fazla önem vermektedir.
Çünki Google bu sistem içinde gelişimini devam ettirmektedir.Bizlere düşen en büyük görev, kullanmakta olduğumuz ücretsiz Google ürünü Blogger’u en iyi şekilde optimize ederek hem kendimize hemde Google destek vermektir.Blog’unuzu optimize etmeniz gereken birçok uygulama mevcuttur.Biz bugün yazı içeriklerimize eklediğimiz ve blog hızını etkileyen resimlerin boyutlandırılması konusunu inceleyeceğiz.
Resim uzantıları ve resim boyutlandırılması neden önemlidir?

1. Blog yazı tasarımınında

Facebook Candy Crush Saga Oyunu Çalışmıyor Çözüm

Candy Crush Saga, Facebook oyun platformunda 64 milyon kişinin beğenisini kazanmış ilgi çekici oyunu mutlaka biliyor ve oynuyorsunuzdur. Kişisel olarak oyunları pek sevmesem de aile içerisinde, Facebook oyunları çok sıkça oynanır. Sebeb her nedense 2 gündür Facebook Candy Crush oyunu açılmıyor Adobe Flash Player yüklenmesi gerektiği uyarısı veriyor. Evde mobil olarak açılan Candy Crush oyunu, farklı 2 bilgisayar da denendiğinde çalışmıyordu. IE, Firefox, Google Chrome tüm tarayıcılar da denendi mümkün değil oyunu açamadık.
Tarayıcılar silinip tekrar kuruldu, Adobe Flash Player 12 son sürüm yüklendi hayır oyun açılamıyor ısrarla Flash yüklenmesi gerektiği ekranda yazıyordu. Geliştirici sitesine yardımcı olmaları için yorum ve ileti yazdım. Yardımcı olabileceklerini düşündüm. Yazdığım yoruma verilen cevapta konunun en ilginç tarafıydı. Verilen cevapta dil desteklerinin olmadığı ve forumlara bakmam isteniyordu. Böyle bir cevaba güldüm. Google1998 senesinde arama motorlarına başladığında …