Ana içeriğe atla

Wix Yeni Yazı Sayfa Oluşturma ve Sayfa Araçlarını Düzenleme


Wix sitenizde yeni yazı sayfası “Posts” nasıl oluşturulur konu açıklamalarından sonra, bugün de yeni yazı sayfa araçları nelerdir, sayfa araçları nasıl düzenlenir konusunu inceleyelim. Blogger, Wordpress, Google Sites, Tumblr, blog ve web siteleri hakkında yazdığım birçok yazımdan sonra birçok kişinin ilgisini çeken, Html5 formatındaki Wix ücretsiz site kurulum, Eklenti, Seo, Site düzen ve tasarım gibi yazılım ile ilgili konuları ele alacağım. Wix sitesi hakkında yazılarımı okurken zaman zamanda eleştirilere de rastlayacaksınız.

Makalenin ilk paragrafında her ne kadar açıklama yapılmş olsa da bugünkü konumuzun amacı, yeni yazı sayfasını açtığınızda yazı editöründe yer alan kullanıcı araçlarının nelerden oluştuğu konusunu içermektedir. 

Açıklamalara başlamadan önce, herhangi bir blog yazınızı açın. Blog yazınızı Wix yeni yazı editöründe yayınlamadan taslak olarak nasıl yapılandırılacak adım adım aşağıdan takip edin. Bu bilgileri takip ederek yeni editöre eklenen bir çok servis araçları ile, web sitenizi ciddi çarpıcı hale getirebileceksiniz.

Wix Yeni Yazı Editör Araçları :

İlgili Makale → Yazı editör Aracı Nerede Bulunur?

1. Wix sitenize giriş yapın ve ücretsiz web sitenizi açın.

2. Sol kısımda bulunan (B) Bloğum ismine tıklayın.

3. Açılan pencerede karşınıza ilk seçenek olan, Blog yöneticisi seçili olarak gelecektir.

4. Sağ taraftaki pencere altında bulunan, “Yeni Blog Mesaj Ekle” ismine tıklayın.

5. Yeni yazınızı oluşturacağınız, yazı editör penceresi karşınıza gelecektir. Her yeni yazı oluşturmayı düşündüğünüzde yukarıda anlatılan adımları takip etmeniz gerecektir.Yeni yazı editör pencere görünümü

Taslak olarak üzerinde çalışma yapacağınız yazınız hazırsa devam ediyoruz.

Yazı Başlık, Tarih ve Saat Düzenleme :

1. “Add an engaging titleİlgi çekici bir başlık ekleyin, yazan satıra yazı başlık ismini yazın veya taslak yazınızdan kopyalayın yapıştırın. 
Örnek; Yazı başlığımız : Wix Sitenizde Yeni Yazı Sayfası-Posts Oluşturma

2. Yazınız yeni olduğundan, tarih bilgisi girmeniz gerekmiyor. Yazınızı hemen yayınlamayacak sonradan yayımlayacaksanız bu tarih bilgisini günün tarihi olarak olarak değiştirmelisiniz.

Tarih bilgisinin yanındaki küçük ok işaretine tıklayarak açılan pencereden tarihi değiştirebilirsiniz. Saat rakamlarına tıklayarak saat bilgisini de değiştirebilirsiniz.


Yazı yayım tarih ve saat bilgi penceresi

3. “Author name, optional” Yazar ismini bu alana yazın. Her ne kadar, “optional” seçime bağlı seçenek, yazsa da ilerde Web yönetici araçları ile veri işaretleme yaptığınızda, yazar ismi size gerekli olacaktır. Boş bırakmamanızı öneririm.

Yazı içeriğini Düzenleme :

1. Hemen alt satıra tıklayın. Önce yukarıdaki menüden, Image ismine tıklayın.

2. Açılan pencere ile, bilgisayarınızın masaüstünden resim yükleme (My Images), (Social Images) mevcut hesabınızdaki araçlardan resim yükleme, (Free From Wix), Wix ücretsiz resim yükleme ve (Bigstock Image), Wix ücretsiz resim galerisinde bulunan değişik kategorilerdeki resimleri yükleyebilirsiniz.

NOT: Wix sitesinde ücretsiz 500 MB kullanım alan kapasiteniz olduğunu hatırlatmak isterim. Bu ücretsiz depolama alanı çok olmasa da yazılarınızın yoğunluğuna göre birkaç sene kullanım alanı demektir.

3. Daha önceden yüklediğiniz bir resmi yükleyebilir veya yeni resim eklemek için sağ üsteki Upload Images butonunu kullanabilirsiniz. Mevcut yüklenmiş resminize tıklayın ve sağ altta Apply butonuna tıklayın. Resminizin yazı içine eklenmiş olduğunu göreceksiniz.

Resim Öznitelik alt bilgi girişi Seo :

1. Resime bir kez tıklayın. Açılan üst pencere kısmına site başlık ismini kopyalayıp, yapıştırın.

2. Açıklama metninin sağ kısmında, resmi ortama, sağ veya sola yaslama, link ekleme ve silme seçeneklerini kullanabilirsiniz. (Yukarıda Yazı başlık altındaki resmi inceleyin)

3. Galleri : Beğendiğiniz bir seçeneği ekleyebilirsiniz.

Video : Video ismine tıkladığınızda editör kendi galeriden bir video ekliyor. Videonun hemen üst kısmına kendi video link'ini ekleyerek video görüntülerinizi çalıştırabilirsiniz.

Divider [--] : Resim, Video veya yazı altına görsel çizgi ekler.

HTML </> : Yazı içine bir Html kod eklemenize izin verir. Eklediğiniz kod içinde İframe etiketi varsa kod olarak görülmez, görsel görünüme dönüşür.

Ekleyeceğiniz kod alanı, “Insert HTML/Embed Code” isminin yazdığı yere tıklayın ve açılan pencereye kodları yapıştırarak, Update ismine tıklayın.

Makalenizi yazma ve ekleme :

1. Blog makalenizi kopyala yapıştır veya elle yazabilirsiniz.

2. Yazı içinde biçimleme kullanmak için bir kelime veya kelime öbeğini seçin.

3. Üst kısımda açılan pencere görselini, aynı blogger yazı editörün de bulunan araçlar gibi kullanabilirsiniz.


Wix Yazı Editöründe Yazı Biçimleme

Yazı Kayıt, Taslak, Görünüm, Etiket ve Kategori Düzenleme :

1. Sağ tarafta bulunan pencere yazılarınızı taslak olarak kaydetme, yayımlama, önizleme, etiket ve kategori oluşturacağınız araçlar ile donatılmıştır.


Editör yayım araçları

Puplish : Yayımla

Sav as Draf : Taslak olarak kaydet

Preview : Önizleme

Schedule Post : Zamanlama, Mesajınızı Zamanlama ayarını buradan yapabilirsiniz.

Featured Post : Özellikli yazı, beğendiğiniz yazınıza yıldız ekleyerek yazılar arasında kolayca bulmanıza yarar.

Tags : Etiket eklemenize gereken alan. Etiketiniz uzun olmasın. Yazın ve Enter tuşuna basın.

Categories : Yazınıza kategori ekleyeceğiniz alan.

Wix ile llgili diğer makaleleri buradan okuyabilirsiniz.

Wix ile ücretsiz site kurmayı mı düşünüyorsunuz? Hemen buradan Wix sitesine giriş yaparak kişisel veya Ticari sitenizi birçok ücretsiz şablon içinden seçip, kullanıcı isminizi belirleyip Web de yayımlayabilirsiniz.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Paint Net ile Resim arka plan Görüntüyü Şeffaf Yapma

Paint Net Resim editörü ile, Web sitenize yükleyeceğiniz resmin arka plan görüntüsünü görülmez şeffaf, transparan yaparak kullanabilirsiniz. Site başlık resmi, arka plan resmi, banner, logo, transparan resim ve çeşitli efekt araçlarını Paint.NET ücretsiz resim editörünü kullanarak yapmanız mümkün. Bilgisayarınıza Paint.NET ücretsiz resim editör programını kurmadı iseniz aşağıda verilen bağlantı linki ile programı indirip ücretsiz kullanın. 
Paint.NET resim editör programını zip sıkıştırmasından çıkardıktan sonra kurdugunuzda, program Ingilizce olarak karşınıza çıkacaktır. Diğer zip dosyasını da kurarak Türkçe’e çevrilmiş olarak göreceksiniz. Paint.NET ücretsiz bir program olmasına rağmen çok fazla seçeneği sizlere sunuyor. Resimlerinizi istediğiniz gibi tanzim edebileceğiniz ücretsiz bir resim editörü.

NOT: Programın kurulum ve çalışması için işletim sisteminizde, NET Framework 4.5 yüklü olması gerektiğini unutmayın.

Lisans: Ücretsiz, İşletim Sistemi: Win8/Win7/Vista/WinXP/Win8.1
Kurulu…

Windows İşletim Sistemi 32 Bit ve 64 Bit Arasındaki Fark

Windows İşletim Sistemi kullanan, bilgisayar kullanıcısı 64 bit işletim sistemlerini kullanmayı düşünerek bir çoğu bu sisteme geçmiş, ancak oyun ve performans deneyiminde sıkıntı yaşayarak tekrar 32 bit işletim sisteme geri dönmek durumunda kalmıştır. 32 Bit ve 64 Bit arasındaki sorunlar devam ederken ister istemez insan bu iki sitemi merak etmektedir. Bu iki sitem arasındaki fark, 32 bit ve 64 bit terimleri bir bilgisayarın işlemcisinin (CPU) veri bilgilerini işleme şekilleriyle ilgilidir. Windows’un 32 bit ve 64 bit sürümleri sırasıyla 32 bit ve 64 bit işlemciye sahip bilgisayarlar için tasarlanmıştır. Windows’un 64 bit sürümü 32 bit sürümüne nazaran daha fazla bellek (Ram) kullanımına sebep olur. Bu da performansı olumsuz yönde etkiler. O yüzden bilgisayarınızın performansına göre 32 bit veya 64 bit işletim sistemi seçmenizde fayda vardır. Örneğin, sahip olduğunuz RAM 4 GB ve altındaysa 32 bit sistem kullanmalısınız. Bu değerler üstündeyse 64 bit kullanmanızda bir sakınca yoktur ki…

Windows 10 Denetim Masası Komutlarına Kısa Yoldan Ulaşma

Windows 10 işletim sistemi arama penceresine tıklayarak bulmak istediğiniz komut dosyalarını kısa yoldan bir tıklama ile erişim ve kullanma ile ilgili açıklamalar. Bilgisayarınıza Windows 10 işletim sistemini yeni kurdu iseniz denetim masasını bulmak için zorlanıyor olabilirsiniz. Denetim masasını arama çubuğuna yazarak bulabileceğiniz gibi daha kolay bir şekilde de ulaşmanız mümkündür. Denetim masasında bulunan komut dosyalarına kısa yoldan ulaşmak için ilgili adımları inceleyin.
Windows 10 Denetim masası kısayol komut dosyalarını açma :1. Sol köşede bulunan 4 ad. kareden oluşan Windows 10 İcon’una maus'unuzu getirin ve sağ düğmesine tıklayarak çalıştırın.
2. Karşınıza Windows 10 Denetim masası komut seçenekleri çıkacaktır.
3. Denetim masasında mevcut olan birçok komutları artık bir tıklama ile açıp kullanabilirsiniz.

Paint ile Resim Boyutlandırma Seo

Windows yazılımında bulunan ücretsiz Paint resim proğramı ile blog resimlerini boyutlandır. Her bilgisayarda Windows işletim sistemi yüklü olduğundan windows’un ücretsiz resim proğramı Paint bulunmaktadır. Dinamik blogger yazı çubuğuna resim yazı ekleme , Blogger Favicon’unu kendin tasarla ve Blogger özel tema şablonuna slayt resmi yükleme ile ilgili yazımda ücretsiz resim proğramı Paint kullanımından sizlere bahsetmiştim.Google, Seo (Arama motoru optimizasyonu) sistemine haddinden fazla önem vermektedir.
Çünki Google bu sistem içinde gelişimini devam ettirmektedir.Bizlere düşen en büyük görev, kullanmakta olduğumuz ücretsiz Google ürünü Blogger’u en iyi şekilde optimize ederek hem kendimize hemde Google destek vermektir.Blog’unuzu optimize etmeniz gereken birçok uygulama mevcuttur.Biz bugün yazı içeriklerimize eklediğimiz ve blog hızını etkileyen resimlerin boyutlandırılması konusunu inceleyeceğiz.
Resim uzantıları ve resim boyutlandırılması neden önemlidir?

1. Blog yazı tasarımınında

Facebook Candy Crush Saga Oyunu Çalışmıyor Çözüm

Candy Crush Saga, Facebook oyun platformunda 64 milyon kişinin beğenisini kazanmış ilgi çekici oyunu mutlaka biliyor ve oynuyorsunuzdur. Kişisel olarak oyunları pek sevmesem de aile içerisinde, Facebook oyunları çok sıkça oynanır. Sebeb her nedense 2 gündür Facebook Candy Crush oyunu açılmıyor Adobe Flash Player yüklenmesi gerektiği uyarısı veriyor. Evde mobil olarak açılan Candy Crush oyunu, farklı 2 bilgisayar da denendiğinde çalışmıyordu. IE, Firefox, Google Chrome tüm tarayıcılar da denendi mümkün değil oyunu açamadık.
Tarayıcılar silinip tekrar kuruldu, Adobe Flash Player 12 son sürüm yüklendi hayır oyun açılamıyor ısrarla Flash yüklenmesi gerektiği ekranda yazıyordu. Geliştirici sitesine yardımcı olmaları için yorum ve ileti yazdım. Yardımcı olabileceklerini düşündüm. Yazdığım yoruma verilen cevapta konunun en ilginç tarafıydı. Verilen cevapta dil desteklerinin olmadığı ve forumlara bakmam isteniyordu. Böyle bir cevaba güldüm. Google1998 senesinde arama motorlarına başladığında …