Ana içeriğe atla

Facebook İstenmeyen Mesajlardan Kurtulma


Facebook Sosyal paylaşım site hesabınızda, İstenmeyen mesajlar, uygun olmayan resimler mi alıyorsanız? İstem dışı gelen istenmeyen mesajlardan nasıl kurtulursunuz? Facebook Sosyal paylaşım sitesinde son zamanlarda birçok arkadaşımızın hesapları çalınıyor veya hesaplarına kullanıcılar giremiyor. Bunlarla da yetinmeyip zaman zaman müstehcen yayınlar kullanıcıların hesaplarına gönderiliyor.

Gelişen teknoloji ve sitelerin alt yapısını yeniden düzenlemesi sonucu, Yeni bir Facebook hesabı oluşturmak isteyenler için artık bazı güvenlik sorularının cevaplanması isteniyor. Hesap oluşturma anında yeni sistemde artık konum bilgilerinin de otomatik tespit edildiğini söyleyebilirim.

Kendi varlıklarını kanıtlamak adına hatta bazı çakma hackerlar da, “Viki: Hacker” kendilerini bu sosyal ortamda test ediyorlar. Yasalar gereği suç teşkil eden bu davranış biçimini kınıyorum. Ancak, her ne kadar siteler güvenlik önlemlerini geniş kapsamlı alsalar da kullanıcıların da bu konuda kendi güvenlik sistemlerini oluşturmak zorunda olduğunu vurgulamak istiyorum. 

Hangi site veya uygulamayı kullanırsak kullanalım Güvenlik evlerimizin kapısı gibidir. Bizler kapıyı kontrol etmez ve kilitli tutmaz isek, doğabilecek olaylar karşısında bilmeden de olsa suça ortaklık etmiş oluruz. 

Bu nedenle önce kendi güvenliğimizi oluşturacağız sonra içinde bulunduğumuz hangi uygulama olursa olsun o uygulamayı sorgulayacağız. 

Güvenlik için yapılan hatalı uygulama baştan sona gidilmesi gerekirken sondan başa gidilmesinden kaynaklanmakta olup, herkesin kişisel üzerine düşün görevi yapması gerekir. 

Bir sorunu yaşamadan önce, bir senaryo planlayıp bu çizgide ne yapabilirim sorusunu kendimize sorarak araştırıp olası durumlar karşısında hem bilgi edinilmeli hemde tatbikat yaparak hazır olmalıdır. 

Bu düşünce ile Facebook kaynaklı bu makaleyi düzenlemek istedim. Bu kaynakları boş zamanınızda gözden geçirerek bazı pratik bilgiler sağlayabilirsiniz. Özellikle! Aşağıda yazı linkine verilen bağlantıları incelemenizi tavsiye ederim.

Facebook istenmeyen mesajları engelleme :

1. Birisi size rahatsız edici bir mesaj atarsa, kişiyi Messenger'da engelleyebilirsiniz.

Bu durumda, kişi artık sizinle Messenger'da iletişim kuramaz (ör. mesaj gönderemez veya arayamaz).

2. Messenger'da birisini engellediğinizde ne olduğu hakkında daha fazla bilgi alın.

3. Kişiyi ayrıca Facebook'ta engelleyebilirsiniz.

4. Birisinin Facebook'un Topluluk Standartları'nı ihlal ettiğini düşünüyorsanız, ayrıca ilgili mesajı şikayet edebilirsiniz.

5. Şikayet etmek için mesajın ekran görüntüsünü almanızı tavsiye ederiz.

Kötü amaçlı bir mesajı Facebook'a şikayet etmek için:

1. Facebook'a bir bilgisayardan giriş yapın

2. Soldaki menüde Mesajlar'a tıklayın

3. Şikayet etmek istediğiniz mesajı içeren konuşmaya tıklayın

4. Dişli simgesine tıklayın

Spam veya Kötüye Kullanımı Şikayet Et'e tıklayın ve adımları izleyin

Not: Mesajları sadece bir bilgisayarda şikayet edebilirsiniz.

Facebook Ana sayfanıza düşen resim ve metin yazıları için ;

1. Facebook kişisel zaman tüneli akışınızda istenmeyen bir mesaj aldığınız zaman telaş etmeyin. Önce ne olduğu anlamaya çalışın. Sonra ne yapmanız gerektiğini düşünün. Şunları yapabilirsiniz.

2. İstenmeyen, dikdörtgen biçimindeki pencerenin sağ üst kısmındaki Ok simgesine tıklayın.

Facebook bildirim ve ayarlar penceresini göreceksiniz. Resmi inceleyin.
Facebook bildirim ve ayarlar penceresi

3. Yukarıda çerçeve içine alınmış yerleri Facebook sayfanızda iken açın ve kontrol edin. En alttaki seçenek beğendiğiniz videoları gömmeniz için gerekli alandır. Ancak bir üst çerçevedeki, “Gönderiyi şikayet et” önemlidir.

4. Birkaç kez şikayet sonrası artık bildirimleri göremezsiniz. Şikayet ederken birkaç kez düşünün ve yanlış şikayet de bulunmayın. Şikayet sonrası yapılan kontrolde haklı değilseniz hesabınız kısa bir süre için askıya alınabilir.

Unutmayın bu tür şikayetler önemlidir. Hangi sosyal paylaşım sitesinde olursanız olun, şikayet kontrol mekanizmasının Dünya genelinde yapıldığını ve hep aynı sistemi takip edebileceğinizi unutmayın.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Paint Net ile Resim arka plan Görüntüyü Şeffaf Yapma

Paint Net Resim editörü ile, Web sitenize yükleyeceğiniz resmin arka plan görüntüsünü görülmez şeffaf, transparan yaparak kullanabilirsiniz. Site başlık resmi, arka plan resmi, banner, logo, transparan resim ve çeşitli efekt araçlarını Paint.NET ücretsiz resim editörünü kullanarak yapmanız mümkün. Bilgisayarınıza Paint.NET ücretsiz resim editör programını kurmadı iseniz aşağıda verilen bağlantı linki ile programı indirip ücretsiz kullanın. 
Paint.NET resim editör programını zip sıkıştırmasından çıkardıktan sonra kurdugunuzda, program Ingilizce olarak karşınıza çıkacaktır. Diğer zip dosyasını da kurarak Türkçe’e çevrilmiş olarak göreceksiniz. Paint.NET ücretsiz bir program olmasına rağmen çok fazla seçeneği sizlere sunuyor. Resimlerinizi istediğiniz gibi tanzim edebileceğiniz ücretsiz bir resim editörü.

NOT: Programın kurulum ve çalışması için işletim sisteminizde, NET Framework 4.5 yüklü olması gerektiğini unutmayın.

Lisans: Ücretsiz, İşletim Sistemi: Win8/Win7/Vista/WinXP/Win8.1
Kurulu…

Windows İşletim Sistemi 32 Bit ve 64 Bit Arasındaki Fark

Windows İşletim Sistemi kullanan, bilgisayar kullanıcısı 64 bit işletim sistemlerini kullanmayı düşünerek bir çoğu bu sisteme geçmiş, ancak oyun ve performans deneyiminde sıkıntı yaşayarak tekrar 32 bit işletim sisteme geri dönmek durumunda kalmıştır. 32 Bit ve 64 Bit arasındaki sorunlar devam ederken ister istemez insan bu iki sitemi merak etmektedir. Bu iki sitem arasındaki fark, 32 bit ve 64 bit terimleri bir bilgisayarın işlemcisinin (CPU) veri bilgilerini işleme şekilleriyle ilgilidir. Windows’un 32 bit ve 64 bit sürümleri sırasıyla 32 bit ve 64 bit işlemciye sahip bilgisayarlar için tasarlanmıştır. Windows’un 64 bit sürümü 32 bit sürümüne nazaran daha fazla bellek (Ram) kullanımına sebep olur. Bu da performansı olumsuz yönde etkiler. O yüzden bilgisayarınızın performansına göre 32 bit veya 64 bit işletim sistemi seçmenizde fayda vardır. Örneğin, sahip olduğunuz RAM 4 GB ve altındaysa 32 bit sistem kullanmalısınız. Bu değerler üstündeyse 64 bit kullanmanızda bir sakınca yoktur ki…

Windows 10 Denetim Masası Komutlarına Kısa Yoldan Ulaşma

Windows 10 işletim sistemi arama penceresine tıklayarak bulmak istediğiniz komut dosyalarını kısa yoldan bir tıklama ile erişim ve kullanma ile ilgili açıklamalar. Bilgisayarınıza Windows 10 işletim sistemini yeni kurdu iseniz denetim masasını bulmak için zorlanıyor olabilirsiniz. Denetim masasını arama çubuğuna yazarak bulabileceğiniz gibi daha kolay bir şekilde de ulaşmanız mümkündür. Denetim masasında bulunan komut dosyalarına kısa yoldan ulaşmak için ilgili adımları inceleyin.
Windows 10 Denetim masası kısayol komut dosyalarını açma :1. Sol köşede bulunan 4 ad. kareden oluşan Windows 10 İcon’una maus'unuzu getirin ve sağ düğmesine tıklayarak çalıştırın.
2. Karşınıza Windows 10 Denetim masası komut seçenekleri çıkacaktır.
3. Denetim masasında mevcut olan birçok komutları artık bir tıklama ile açıp kullanabilirsiniz.

Paint ile Resim Boyutlandırma Seo

Windows yazılımında bulunan ücretsiz Paint resim proğramı ile blog resimlerini boyutlandır. Her bilgisayarda Windows işletim sistemi yüklü olduğundan windows’un ücretsiz resim proğramı Paint bulunmaktadır. Dinamik blogger yazı çubuğuna resim yazı ekleme , Blogger Favicon’unu kendin tasarla ve Blogger özel tema şablonuna slayt resmi yükleme ile ilgili yazımda ücretsiz resim proğramı Paint kullanımından sizlere bahsetmiştim.Google, Seo (Arama motoru optimizasyonu) sistemine haddinden fazla önem vermektedir.
Çünki Google bu sistem içinde gelişimini devam ettirmektedir.Bizlere düşen en büyük görev, kullanmakta olduğumuz ücretsiz Google ürünü Blogger’u en iyi şekilde optimize ederek hem kendimize hemde Google destek vermektir.Blog’unuzu optimize etmeniz gereken birçok uygulama mevcuttur.Biz bugün yazı içeriklerimize eklediğimiz ve blog hızını etkileyen resimlerin boyutlandırılması konusunu inceleyeceğiz.
Resim uzantıları ve resim boyutlandırılması neden önemlidir?

1. Blog yazı tasarımınında

Facebook Candy Crush Saga Oyunu Çalışmıyor Çözüm

Candy Crush Saga, Facebook oyun platformunda 64 milyon kişinin beğenisini kazanmış ilgi çekici oyunu mutlaka biliyor ve oynuyorsunuzdur. Kişisel olarak oyunları pek sevmesem de aile içerisinde, Facebook oyunları çok sıkça oynanır. Sebeb her nedense 2 gündür Facebook Candy Crush oyunu açılmıyor Adobe Flash Player yüklenmesi gerektiği uyarısı veriyor. Evde mobil olarak açılan Candy Crush oyunu, farklı 2 bilgisayar da denendiğinde çalışmıyordu. IE, Firefox, Google Chrome tüm tarayıcılar da denendi mümkün değil oyunu açamadık.
Tarayıcılar silinip tekrar kuruldu, Adobe Flash Player 12 son sürüm yüklendi hayır oyun açılamıyor ısrarla Flash yüklenmesi gerektiği ekranda yazıyordu. Geliştirici sitesine yardımcı olmaları için yorum ve ileti yazdım. Yardımcı olabileceklerini düşündüm. Yazdığım yoruma verilen cevapta konunun en ilginç tarafıydı. Verilen cevapta dil desteklerinin olmadığı ve forumlara bakmam isteniyordu. Böyle bir cevaba güldüm. Google1998 senesinde arama motorlarına başladığında …