Ana içeriğe atla

Blogger Tekli Slayt Eklentisi

Blog Ana sayfanızda yayınlanmış yazılarınızın, Makale resmi, Başlık linki, isteğe bağlı yazı açıklaması ve Sayfa navigasyon bilgisinden oluşan Slayt eklentisi. Önceki makale yazımıza bağlantılı olarak, “Blogger Başlık Resmi Altına Dörtlü Resimli Slayt Eklentisi” tasarımı değiştirilen Slayt eklentimizi, konumlandırdığımız yer blog başlık resminizin alt kısmıdır. Aradaki fark ise, Slayt’ın tek bir pencere içinde çalışan, bir resim, bir makale başlık linki, arzu edilirse yazıdan kısa bir açıklama ve sayfalama navigasyonu eklenebilmesidir. Çoklu ve tekli Slayt eklentilerinin nasıl çalıştığını incelemek isterseniz, Çoklu Slayt için buradan, Tekli Slayt için buradan giriş yaparak blog ana sayfasında incelemenizi yapabilirsiniz.

Kodlar içinde yapabileceğiniz ayarlar nelerdir?

1. Makalenizde yer alan resminizin Genişlik x Yüksekliğini, makale gövdesi ebatlarına göre düzenleyebileceksiniz. Makale Resminizi yazı genişliğinde düzenleyebilir, dilerseniz daha küçük bir ebat da kullanabilirsiniz.

2. Makale başlık isim karakter sayısını artırabilirsiniz.

3. Makale açıklaması ekleyebilir, açıklama karakter sayısını düzenleyebilir hatta hiç açıklama eklemeyebilirsiniz.

4. Ana sayfanızda yayın sayınızı belirleyebileceğiniz bir Sayfa navigasyon bilgisi ekleyebilir veya kaldırabilirsiniz.

5. Değişikliği seviyorum farklılığı yaşamayı düşünüyorum diyorsanız istediğiniz etiketinizi zaman zaman değiştirerek okuyucularınıza her hafta farklı slayt sunumları yaşatabilirsiniz. Tek yapmanız gereken slayt içindeki kod kısmına etiket bilgisini girmektir.

6. Eklentinin yapılandırması çok kolay olup, blog Url linkinizi girmeniz yeterli olacaktır. İstediğiniz zaman da makale etiketini girerek slayt görüntülerini değiştirebileceksin. Eklenti hakkında kısa bir açıklama sonrasında kurulum aşamalarına geçebiliriz.

Eklenti blog yazılarınızı nasıl tanıyor :

Eklenti kodları içinde, Jquery kütüphanesinin kodları mevcuttur. Bu nedenle Feedburner linkinizi eklemenize gerek olmadığından etiketinize bağlanmış tüm yazılarınız bu kotlama sayesinde görülmektedir.

Blog yazılarımızda neden etiket kullanıyoruz?

Blogger, blogunuzda yazdığınız yazılarınızı farklı isimler ile gruplamak isteyebilirsiniz. Yazılarınızı gruplara ayırmak, onları istediğinizde bulabilme ve önerebilmeniz için yazı editörünün sağ sütununda bulunan etiketler bölümünü kullanırız. Her bir farklı yazınıza farklı kelimeler atayarak etiketlere Filtre uygulamış oluruz. Blogunuz da bulunan Arama penceresi de bu mantıkla çalışmaktadır.

Seo ipuçları :

Blog yazılarınıza çok fazla etiket eklemeyin. Yazılarınızı bulabileceğiniz bir düzen ve sistem içinde etiket eklemeye özen gösterin. Blogunuzu etiket çöplüğü durumuna getirmeyin.

Google arama sonuçlarında hiçbir Blogger, blog etiketlerini Endekslemediğini unutmayın.

Slayt eklenti kurulumu :

1. Blogger kumanda paneline giriş yaparak blogunuzu hazır konuma getirin.

2. Slayt eklentisi, Jquery kod linkini kullanarak yapılandırıldığından Jquery kod linkinin blog şablon kodlarınızda olabileceği düşünülerek, mükerrer kod eklenmemesi için kod içinden çıkarılmıştır. Jquery kod linki blogunuzda mevcut ise diğer kısımları okumaya devam edebilirsiniz.

3. Jquery kod linki daha önceden eklenmiş olup olmadığını kontrol etmek için blog şablon kodlarınızdaki CSS kodlarının yapılandırıldığı yeri aşağıdaki resime tıklayarak büyük izleyin.
 Jquery kod linkinin bulunduğu kısım

4. Jquery kod linki daha önceden eklenmedi iseniz şimdi aşağıda verilen kod linkini kopyalayın ve resimde gösterildiği gibi Css kod başlangıç ve bitiş etiketinin son kısmına tıklayın ve enter çekerek alt kısımda bir satır açarak Jquery kod linkini yapıştırın.

Jquery kod linki :
<script src='https://ajax.googleapis.com/ajax/libs/jquery/1.11.1/jquery.min.js' type='text/javascript'></script> 
5. Aşağıda verilen kodları kopyalayın sırası ile Yerleşim → Gadged ekle → Html/JavaScript gadged’ini bulup yapıştırın ve kaydedin.

6. Html/JavaScript Gadged’ine eklediğiniz kodları konumlandırmak için, Blog Kayıtları gadgetin üstüne sürükleyerek taşıyın ve blogu kaydedin.

Blog gadgetinize ekleyeceğiniz kodlar :
<link rel="stylesheet" type="text/css" href="http://blogger-json-experiment.googlecode.com/svn/resources/blogger-feed-rotator-plugin/default-style.min.css"/>
<style type="text/css">
.slider-rotator {
 width:600px;
 height:410px;
}
</style>
<div id="slider-rotator" class="slider-rotator loading"></div>
<script type="text/javascript" src="http://blogger-json-experiment.googlecode.com/svn/resources/blogger-feed-rotator-plugin/blogger-feed-rotator.min.js"></script>
<script type="text/javascript">
makeSlider({
  url: "https://guney13.blogspot.com",
  numPost: 7,
  newTabLink: false,
  labelName: null,
  showDetail: true,
  summaryLength: 0,
  titleLength: 60,
  showThumb: true,
  thumbWidth: 600,
  squareThumb: false,
  noThumb: "http://3.bp.blogspot.com/-vpCFysMEZys/UOEhSGjkfnI/AAAAAAAAFwY/h1wuA5kfEhg/s72-c/grey.png",
  showNav: true,
  navText: {
    prev: "&lt;",
    next: "&gt;"
  },
  containerId: "slider-rotator",
  autoSlide: true,
  interval: 6000,
  speed: 1000,
  hoverPause: true,
  crossFade: false,
  autoHeight: false
});
</script>
<div style="font-size:9px;text-align: center;">By <a href="<div style="font-size:9px;text-align: center;">By <a href="http://guney59.blogspot.com/2016/02/blogger-tekli-slayt-eklentisi.html"target="_blank"> Adnan Güney Gadgeti Al</a></div>


Yukarıda verilen kodları, dikey çubuğu aşağı yukarı oynatarak aşağıda verilen açıklamaları inceleyip blog düzeninize göre uyarlayın.

Slayt eklenti kodlarını Özelleştir :

width:600px : Makale Sayfanızın genişliğine göre değeri değiştirin.

height:410px : Slider resim pencere yüksekliğini ayarlamanızı sağlar.

url:https://guney13.blogspot.com” Her iki tırnak arasına örnek verilen URL yapısında kendi blog URL’nizi girin. “https” protokolündeki (s) harfine dikkat edin. Blogunuzda güvenlik ayarları Evet olar işaretli ise (http) protokolünü değil, (https) protokolünü kullanın.

numPost: 7 : Numaratör sayısını değiştirir.

newTabLink: false : Yazı linkine tıklayınca tarayıcı yeni sekmede açılmasını istiyorsanız “false” ismini “true” olarak değiştirin.

labelName: null : Etiket kullanılmadığında “null” (boş, sıfır, geçersiz) anlamına gelen isim kullanılır. Etiket ekleyeceğiniz zaman “null” ismi silerek yerine etiketinizi yazmanız gerekir. Etiketi nasıl yazacaksınız örnek kalıbı incleyin.

labelName: null, : Etiket kullanılmadığı zaman kullanılacak.

labelName: "Tema tasarım", : Etiket kullanıldığı zaman kullanılacak. Etiketinizin tırnak içinde olmasına dikkat edin.

showDetail: true , : Blog yazı başlık ve açıklamasını gizlemeyi düşünüyorsanız. “true” isminin olduğu yere, “false” yazın

summaryLength: 0 , : Makale açıklama uzunluğunu değiştirmek içindir. Açıklama kullanacağınız karakter sayısını, (0) değerine (60) yazarak  belirtin.

titleLength: 60 , : Makale yazı başlık link karakter sayısını (60) değiştirmek için kullanın

showThumb: true , : Yazınızda küçük resimler varsa bunları gizlemek için false kullanın.

thumbWidth: 600, : Resim piksel genişliğini belirtir.

squareThumb: false , : Resminizin Küçük mod, Kare mod, veya orijinal genişlik ve yükseklik ölçekli görülmesini (true) yazarsanız değiştirir. Önerilen (false) seçeneğidir.

showNav: false : Resimleriniz altında numarik sayıların görülmesi sağlayan bir etikettir.

false : aktif olduğunda slider içinde sayfa numarator görülmeyecektir. “false” etiketini “true” tırnaklar hariç, değiştirdiğinizde sayfa numarator görülür olacaktır.

ccontainerId: "slider-rotator", : Slayt görüntülemek için kullanılan eleman kimliği

autoSlide: true, : Otomatik çalışan slaytı durdurup manuel çalışmasını “elle kumanda edilmesi” isterseniz (navigasyon) “false” ismi ile değiştirin.

interval: 6000, : Slayt dönüş Aralığının milisaniye ölçü birimi. Resim aralık geçişlerini değiştirmek isterseniz kullanın.

speed: 1000, : Slayt animasyon hızı

hoverPause: true, : Slayt resmi üzerine fare geldiğinde resmin durmasını yada çalışmasını belirler, Resim duracaksa (true), durmayacaksa (false) seçiminize göre değiştirin.

crossFade: false, : Slayt değişimi, görünüm ve kaybolma aynı anda olmasını sağlar. İsterseniz (true) ile değişebilirsiniz.

autoHeight: false : Görüntülenen öğenin yüksekliğini otomatik canlandırmak için ayarları kullanır. İsterseniz (true) ile değişip deneyebilirsiniz.

Kodlar içinde açıklama yapılan yerler renklendirilmiştir. Eklenti hakkında sorun yaşıyorsanız yorum yazarak sorunuzu belirtip yardım alabilirsiniz.

NOT: Emeğe saygı duyuyorsanız lütfen alt bağlantı linkini silmeyin.

Blog ipucu : Yapılandırılmış kodlarınızı farklı bir blogunuz varsa hiçbir değişiklik yapmadan slider olarak kullanabilirsiniz. Diğer blogunuzu inceleyen okuyucular makalelerinizi bu alanda da okuyabilirler.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Paint Net ile Resim arka plan Görüntüyü Şeffaf Yapma

Paint Net Resim editörü ile, Web sitenize yükleyeceğiniz resmin arka plan görüntüsünü görülmez şeffaf, transparan yaparak kullanabilirsiniz. Site başlık resmi, arka plan resmi, banner, logo, transparan resim ve çeşitli efekt araçlarını Paint.NET ücretsiz resim editörünü kullanarak yapmanız mümkün. Bilgisayarınıza Paint.NET ücretsiz resim editör programını kurmadı iseniz aşağıda verilen bağlantı linki ile programı indirip ücretsiz kullanın. 
Paint.NET resim editör programını zip sıkıştırmasından çıkardıktan sonra kurdugunuzda, program Ingilizce olarak karşınıza çıkacaktır. Diğer zip dosyasını da kurarak Türkçe’e çevrilmiş olarak göreceksiniz. Paint.NET ücretsiz bir program olmasına rağmen çok fazla seçeneği sizlere sunuyor. Resimlerinizi istediğiniz gibi tanzim edebileceğiniz ücretsiz bir resim editörü.

NOT: Programın kurulum ve çalışması için işletim sisteminizde, NET Framework 4.5 yüklü olması gerektiğini unutmayın.

Lisans: Ücretsiz, İşletim Sistemi: Win8/Win7/Vista/WinXP/Win8.1
Kurulu…

Windows İşletim Sistemi 32 Bit ve 64 Bit Arasındaki Fark

Windows İşletim Sistemi kullanan, bilgisayar kullanıcısı 64 bit işletim sistemlerini kullanmayı düşünerek bir çoğu bu sisteme geçmiş, ancak oyun ve performans deneyiminde sıkıntı yaşayarak tekrar 32 bit işletim sisteme geri dönmek durumunda kalmıştır. 32 Bit ve 64 Bit arasındaki sorunlar devam ederken ister istemez insan bu iki sitemi merak etmektedir. Bu iki sitem arasındaki fark, 32 bit ve 64 bit terimleri bir bilgisayarın işlemcisinin (CPU) veri bilgilerini işleme şekilleriyle ilgilidir. Windows’un 32 bit ve 64 bit sürümleri sırasıyla 32 bit ve 64 bit işlemciye sahip bilgisayarlar için tasarlanmıştır. Windows’un 64 bit sürümü 32 bit sürümüne nazaran daha fazla bellek (Ram) kullanımına sebep olur. Bu da performansı olumsuz yönde etkiler. O yüzden bilgisayarınızın performansına göre 32 bit veya 64 bit işletim sistemi seçmenizde fayda vardır. Örneğin, sahip olduğunuz RAM 4 GB ve altındaysa 32 bit sistem kullanmalısınız. Bu değerler üstündeyse 64 bit kullanmanızda bir sakınca yoktur ki…

Windows 10 Denetim Masası Komutlarına Kısa Yoldan Ulaşma

Windows 10 işletim sistemi arama penceresine tıklayarak bulmak istediğiniz komut dosyalarını kısa yoldan bir tıklama ile erişim ve kullanma ile ilgili açıklamalar. Bilgisayarınıza Windows 10 işletim sistemini yeni kurdu iseniz denetim masasını bulmak için zorlanıyor olabilirsiniz. Denetim masasını arama çubuğuna yazarak bulabileceğiniz gibi daha kolay bir şekilde de ulaşmanız mümkündür. Denetim masasında bulunan komut dosyalarına kısa yoldan ulaşmak için ilgili adımları inceleyin.
Windows 10 Denetim masası kısayol komut dosyalarını açma :1. Sol köşede bulunan 4 ad. kareden oluşan Windows 10 İcon’una maus'unuzu getirin ve sağ düğmesine tıklayarak çalıştırın.
2. Karşınıza Windows 10 Denetim masası komut seçenekleri çıkacaktır.
3. Denetim masasında mevcut olan birçok komutları artık bir tıklama ile açıp kullanabilirsiniz.

Paint ile Resim Boyutlandırma Seo

Windows yazılımında bulunan ücretsiz Paint resim proğramı ile blog resimlerini boyutlandır. Her bilgisayarda Windows işletim sistemi yüklü olduğundan windows’un ücretsiz resim proğramı Paint bulunmaktadır. Dinamik blogger yazı çubuğuna resim yazı ekleme , Blogger Favicon’unu kendin tasarla ve Blogger özel tema şablonuna slayt resmi yükleme ile ilgili yazımda ücretsiz resim proğramı Paint kullanımından sizlere bahsetmiştim.Google, Seo (Arama motoru optimizasyonu) sistemine haddinden fazla önem vermektedir.
Çünki Google bu sistem içinde gelişimini devam ettirmektedir.Bizlere düşen en büyük görev, kullanmakta olduğumuz ücretsiz Google ürünü Blogger’u en iyi şekilde optimize ederek hem kendimize hemde Google destek vermektir.Blog’unuzu optimize etmeniz gereken birçok uygulama mevcuttur.Biz bugün yazı içeriklerimize eklediğimiz ve blog hızını etkileyen resimlerin boyutlandırılması konusunu inceleyeceğiz.
Resim uzantıları ve resim boyutlandırılması neden önemlidir?

1. Blog yazı tasarımınında

Facebook Candy Crush Saga Oyunu Çalışmıyor Çözüm

Candy Crush Saga, Facebook oyun platformunda 64 milyon kişinin beğenisini kazanmış ilgi çekici oyunu mutlaka biliyor ve oynuyorsunuzdur. Kişisel olarak oyunları pek sevmesem de aile içerisinde, Facebook oyunları çok sıkça oynanır. Sebeb her nedense 2 gündür Facebook Candy Crush oyunu açılmıyor Adobe Flash Player yüklenmesi gerektiği uyarısı veriyor. Evde mobil olarak açılan Candy Crush oyunu, farklı 2 bilgisayar da denendiğinde çalışmıyordu. IE, Firefox, Google Chrome tüm tarayıcılar da denendi mümkün değil oyunu açamadık.
Tarayıcılar silinip tekrar kuruldu, Adobe Flash Player 12 son sürüm yüklendi hayır oyun açılamıyor ısrarla Flash yüklenmesi gerektiği ekranda yazıyordu. Geliştirici sitesine yardımcı olmaları için yorum ve ileti yazdım. Yardımcı olabileceklerini düşündüm. Yazdığım yoruma verilen cevapta konunun en ilginç tarafıydı. Verilen cevapta dil desteklerinin olmadığı ve forumlara bakmam isteniyordu. Böyle bir cevaba güldüm. Google1998 senesinde arama motorlarına başladığında …