Ana içeriğe atla

Blogger Şablon dateModified Etiket Hatasının Düzeltilmesi

Blogger şablon kodlarındaki (dateModified) etiket hatasını Web yönetici araçları Yapılandırılmış Veri Test Aracı (Structured Data Testing Tool) ile tespit edip hatalı etiketin düzeltilmesi. Blogger geliştiricilerinin yaptığı çalışma ve yeniliklerden sonra gün geçmeden hatalı veri etiketlerinin de isimleri farklı olarak karşımıza geliyor. Bir önceki makalemde belirttiğim Blog Id, Post Id, Image url, Headline, gibi Veri hatalarına image, dateModified, publisher, mainEntityOfPage, ismi ile yeni etiketler grupları eklendi. 

Bu hatalar ile ilgili yaptığım araştırma sonuçları içinde doğru olanları da sizlere aktarıyorum. Yapılandırılmış veri test aracını kullanarak blog şablon kodlarımızdaki Yayınlanma Tarihi, dateModified hatalı etiketin nasıl düzeltileceğini inceleyeceğiz. 

Blogger şablon kodlarınızda hangi çalışmayı yaparsanız yapın öncelikle Web sitenizin yedeğini alın. Web sitenizin yedeğinin nasıl alınacağını, Blogunuzu iki şekilde yedekleyeceğinizi biliyor musunuz? başlıklı makaleyi inceleyerek bilgi alabilirsiniz.
Yayınlanma Tarihi, dateModified hatalı etiket

Blog şablonundaki dateModified hatalı etiketin düzeltilmesi :

1. Blogger ana sayfa link'inizi Tarayıcı penceresinden kopyalayın ve önce test edin.

Yapılandırılmış Veri Test Aracı

2. Blogger kumanda paneline giriş yapın. Şablon ismine tıklayın ve yukarıdan öncelikle şablon kodlarınızı yedekleyin. 


3. Şablon ismine tıklayarak şablon kodlarını açık konuma getirin.

4. CTRL+F kısa yol arama yardımı ile aşağıdaki etiketi aratın.

timestampISO8601 
5. Aynı etiketten olup olmadığını anlamak için tekrar aratın. Arama sonucunda aynı etiketten iki adet olduğunu göreceksiniz. 

a. İlk bulduğunuz etiketlerden oluşan grup kalıbı, Makalenin şu Tarih ve saat de ilk olarak yayımlanmasını (ISO 8601 formatında) ifade etmektedir.

b. İkinci bulduğunuz etiket, Makalenin şu Tarih ve saat de en son, (ISO 8601 formatında) değiştirildiğini ifade etmektedir.

Sonuç : Bu iki etiket grubu arasında bir mantık kurmaya çalışırsak, Google arama sonuçlarına bilgi veren bu veriler, yayıncının makaleyi ilk yayımlama tarih zaman damgasını, diğeri ise yayımlanmış yazının üzerinde yapılan değişiklikler sonucundaki tarih zaman damgası verilerini iletmektedir. Blog şablon kodlarına eklenen bu iki değerin yayınlanmış yazı ve değişiklik yapılmış yazı arasındaki tarih zaman bilgisini Google’a veri olarak ilettiğini düşünebiliriz.

6. Sizin bulmanız gereken etiket ise; (b) şıkkında ifade edilen ikinci arama sonucunda bulacağınız etiket grubudur.

İkinci etiket grubunu bulunca ne yapmanız gerekiyor?

1. Aşağıda kalıp olarak verilen etiket grubunun baş kısmına sarı ile işaretli yeri kopyalayın ve şablon kod grubunun baş kısma yapıştırın.

2. Aynı işlemi son kısımdaki sarı renk ile belirtilen etiket için uygulayın ve şablonu kaydedin. NOT : işaretli olan tırnakları da kopyaladığınızdan kesinlikle emin olun.

Etiket Grup kodları :

<span itemprop='dateModified'><a class='timestamp-link' expr:href='data:post.url' rel='bookmark' title='permanent link'><abbr class='published' expr:title='data:post.timestampISO8601' itemprop='datePublished'><data:post.timestamp/></abbr></a></span> 
Şablon kodlarına eklenmiş etiket resim linkini inceleyin.
Tüm işlemler bittiğinde Yapılandırılmış Veri Test Aracı ile son kontrolleri yaptığınızda dateModified hatalı etiketin düzeldiğini görebilirsiniz.
Düzeltilmiş hatalı dateModified etiketi

Alternatif kullanım :

Aynı işlemi alt kısımda bulunan “datePublished” ismine bir boşluk vererek “dateModified” etiketini ekleyerek de yapabilirsiniz. Sarı ile işaretli yeri inceleyin. Sonuç aşağıdaki gibi görülecektir.


( datePublished dateModified )
<a class='timestamp-link' expr:href='data:post.url' rel='bookmark' title='permanent link'><abbr class='published' expr:title='data:post.timestampISO8601' itemprop='datePublished dateModified'><data:post.timestamp/></abbr></a> 
Yukarıda anlatılan her iki etiket ekleme formatından birini kullanabilirsiniz. Sonuç olarak etiket hatası düzelecektir. Bir sonraki sorunlar da görüşmek üzere..

Bu blogdaki popüler yayınlar

Paint Net ile Resim arka plan Görüntüyü Şeffaf Yapma

Paint Net Resim editörü ile, Web sitenize yükleyeceğiniz resmin arka plan görüntüsünü görülmez şeffaf, transparan yaparak kullanabilirsiniz. Site başlık resmi, arka plan resmi, banner, logo, transparan resim ve çeşitli efekt araçlarını Paint.NET ücretsiz resim editörünü kullanarak yapmanız mümkün. Bilgisayarınıza Paint.NET ücretsiz resim editör programını kurmadı iseniz aşağıda verilen bağlantı linki ile programı indirip ücretsiz kullanın. 
Paint.NET resim editör programını zip sıkıştırmasından çıkardıktan sonra kurdugunuzda, program Ingilizce olarak karşınıza çıkacaktır. Diğer zip dosyasını da kurarak Türkçe’e çevrilmiş olarak göreceksiniz. Paint.NET ücretsiz bir program olmasına rağmen çok fazla seçeneği sizlere sunuyor. Resimlerinizi istediğiniz gibi tanzim edebileceğiniz ücretsiz bir resim editörü.

NOT: Programın kurulum ve çalışması için işletim sisteminizde, NET Framework 4.5 yüklü olması gerektiğini unutmayın.

Lisans: Ücretsiz, İşletim Sistemi: Win8/Win7/Vista/WinXP/Win8.1
Kurulu…

Windows İşletim Sistemi 32 Bit ve 64 Bit Arasındaki Fark

Windows İşletim Sistemi kullanan, bilgisayar kullanıcısı 64 bit işletim sistemlerini kullanmayı düşünerek bir çoğu bu sisteme geçmiş, ancak oyun ve performans deneyiminde sıkıntı yaşayarak tekrar 32 bit işletim sisteme geri dönmek durumunda kalmıştır. 32 Bit ve 64 Bit arasındaki sorunlar devam ederken ister istemez insan bu iki sitemi merak etmektedir. Bu iki sitem arasındaki fark, 32 bit ve 64 bit terimleri bir bilgisayarın işlemcisinin (CPU) veri bilgilerini işleme şekilleriyle ilgilidir. Windows’un 32 bit ve 64 bit sürümleri sırasıyla 32 bit ve 64 bit işlemciye sahip bilgisayarlar için tasarlanmıştır. Windows’un 64 bit sürümü 32 bit sürümüne nazaran daha fazla bellek (Ram) kullanımına sebep olur. Bu da performansı olumsuz yönde etkiler. O yüzden bilgisayarınızın performansına göre 32 bit veya 64 bit işletim sistemi seçmenizde fayda vardır. Örneğin, sahip olduğunuz RAM 4 GB ve altındaysa 32 bit sistem kullanmalısınız. Bu değerler üstündeyse 64 bit kullanmanızda bir sakınca yoktur ki…

Windows 10 Denetim Masası Komutlarına Kısa Yoldan Ulaşma

Windows 10 işletim sistemi arama penceresine tıklayarak bulmak istediğiniz komut dosyalarını kısa yoldan bir tıklama ile erişim ve kullanma ile ilgili açıklamalar. Bilgisayarınıza Windows 10 işletim sistemini yeni kurdu iseniz denetim masasını bulmak için zorlanıyor olabilirsiniz. Denetim masasını arama çubuğuna yazarak bulabileceğiniz gibi daha kolay bir şekilde de ulaşmanız mümkündür. Denetim masasında bulunan komut dosyalarına kısa yoldan ulaşmak için ilgili adımları inceleyin.
Windows 10 Denetim masası kısayol komut dosyalarını açma :1. Sol köşede bulunan 4 ad. kareden oluşan Windows 10 İcon’una maus'unuzu getirin ve sağ düğmesine tıklayarak çalıştırın.
2. Karşınıza Windows 10 Denetim masası komut seçenekleri çıkacaktır.
3. Denetim masasında mevcut olan birçok komutları artık bir tıklama ile açıp kullanabilirsiniz.

Paint ile Resim Boyutlandırma Seo

Windows yazılımında bulunan ücretsiz Paint resim proğramı ile blog resimlerini boyutlandır. Her bilgisayarda Windows işletim sistemi yüklü olduğundan windows’un ücretsiz resim proğramı Paint bulunmaktadır. Dinamik blogger yazı çubuğuna resim yazı ekleme , Blogger Favicon’unu kendin tasarla ve Blogger özel tema şablonuna slayt resmi yükleme ile ilgili yazımda ücretsiz resim proğramı Paint kullanımından sizlere bahsetmiştim.Google, Seo (Arama motoru optimizasyonu) sistemine haddinden fazla önem vermektedir.
Çünki Google bu sistem içinde gelişimini devam ettirmektedir.Bizlere düşen en büyük görev, kullanmakta olduğumuz ücretsiz Google ürünü Blogger’u en iyi şekilde optimize ederek hem kendimize hemde Google destek vermektir.Blog’unuzu optimize etmeniz gereken birçok uygulama mevcuttur.Biz bugün yazı içeriklerimize eklediğimiz ve blog hızını etkileyen resimlerin boyutlandırılması konusunu inceleyeceğiz.
Resim uzantıları ve resim boyutlandırılması neden önemlidir?

1. Blog yazı tasarımınında

Facebook Candy Crush Saga Oyunu Çalışmıyor Çözüm

Candy Crush Saga, Facebook oyun platformunda 64 milyon kişinin beğenisini kazanmış ilgi çekici oyunu mutlaka biliyor ve oynuyorsunuzdur. Kişisel olarak oyunları pek sevmesem de aile içerisinde, Facebook oyunları çok sıkça oynanır. Sebeb her nedense 2 gündür Facebook Candy Crush oyunu açılmıyor Adobe Flash Player yüklenmesi gerektiği uyarısı veriyor. Evde mobil olarak açılan Candy Crush oyunu, farklı 2 bilgisayar da denendiğinde çalışmıyordu. IE, Firefox, Google Chrome tüm tarayıcılar da denendi mümkün değil oyunu açamadık.
Tarayıcılar silinip tekrar kuruldu, Adobe Flash Player 12 son sürüm yüklendi hayır oyun açılamıyor ısrarla Flash yüklenmesi gerektiği ekranda yazıyordu. Geliştirici sitesine yardımcı olmaları için yorum ve ileti yazdım. Yardımcı olabileceklerini düşündüm. Yazdığım yoruma verilen cevapta konunun en ilginç tarafıydı. Verilen cevapta dil desteklerinin olmadığı ve forumlara bakmam isteniyordu. Böyle bir cevaba güldüm. Google1998 senesinde arama motorlarına başladığında …