Ana içeriğe atla

Blogger Şablonunda Mobil Görünüm Ayarı Kapatılırsa Ne Olur?

Blogger şablon kodlarında istemci tarafından biçimlendirilen Mobil ayarlar kapatılıp, etkisizleştirildiğinde blog’unuzda ne gibi değişimler yaşarsınız adım adım inceleyin. Google Arama sonuçlarında web sitenizin Mobil görünümünü düzenleyen Css ve Html kodları Google sunucularında (istemci) Blogger ürünü için barındırılıp, Blogger geliştiricileri tarafından yönetilir. Her ne kadar Blogger, Blogspot uzantılı blog şablonlarımızda kodlar üzerinde değişiklikler yapılsa da birçok kodlama sunucu istemci tarafından izin verildiği sürece kullanılabilmektedir. Google istemci tarafındaki, sunucularda saklanan asli Blogger kodlaması dışında eklenen sakıncalı bir kod iletisi “BX” hata şeklinde bir uyarı vererek blog yöneticisini uyararak, hata anında ne yaptığınızı soran bir ileti kodu alırsınız. Geri bildirim ile bu hata kodlamasını bildirerek hatanın düzeltilmesini sağlamakla beraber yapılan bu işlem aynı zamanda sunucu güvenliği için de değerlendirilir.
Bu nedenle, Blog şablon kodlamasında 2 ad. seçenek bulunur. Bu seçenekler Blogger temanızın Google Web arama sonuçlarında görülmesi veya görülmemesi şeklinde Evet ve Hayır seçeneklerini içerir. Bu seçenekleri şimdi adım adım inceleyerek ne yapmanız gerektiği konusunda karar vermenizi kolaylaştıralım.

Blogger, Blogspot Mobil Ayarlar Nerede Bulunur?

1. Blogger, Yerleşim, Şablon sekmesine tıklayın.
2. Açılan pencerede sol tarafta, Şu anda Blog’da ve sağ tarafta Mobil isimlerini göreceksiniz.
3. Mobil isminin alt kısmında bulunan dişliye tıklayın. Mobil kurulum için Evet ve Hayır iki seçeneği göreceksiniz.

Blogger, Mobil Görünüm Evet Seçeneğini Seçtiğinizde Ne Olur?

1. Blogger temanızın Google Mobil arama sonuçlarında sağlıklı görülmesini sağlamış olursunuz.
2. Blogger, şablon özelleştirme bölümünde blog temanız 1100 Px. genişlik ayarı ile arama sonuçlarında görülmesi için sabitlenmiştir.
3. Blog, genişlik ayarını siz 1500 Px. yapsanız bile Mobil görünüm, blog şablon kodlarınız da 1100 Px. olarak sabitlendiğinden arama sonuçlarındaki Mobil görünüm 1100 Px. üzerinden işlem görecektir.
4. Blog'unuzun mobil görünümünü evet olarak seçtiğinizde sidebar veya diğer eklentiler görülmez, gizlenerek blog’unuzun hızlı açılmasını sağlar.
5. Blog'unuzun yerleşim, şablon mobil ayarlarında Evet seçeneğini seçerek PageSpeed Insights Test Aracı ile Mobil ve Masa üstü hızınızı kontrol edebilir Mobil görünümünüzü inceleyebilirsiniz. Evet seçeneği seçilmiş örnek Mobil görünüm.

Blogger, Mobil Görünüm Hayır Seçeneğini Seçtiğinizde Ne Olur?

1. Temanınız mobil görünüm ile uyumlu olmayışı, hızlı açılmayan bir blog’unuzun olması sonucu, Google arama sonuçlarında çıkmayacak bunun sonucu olarak da okuyucu kitleniz azalacaktır.
2. Blog temanız, sidebar ve diğer menü eklentilerinin tamamı görüleceğinden dolayı mobil görünürlük masa üstü görünüm formatında olacağından iç içe bağlantılar ile anlaşılmaz bir format sergileyecek.
3. Google, Arama Sonuçları Mobil Görünümü 21 Nisan 2015 tarihinde değiştirdi. Bu süre Web sitelerinin arama sonuçlarında sitelerin mobil görünüm için gereken geçiş dönemiydi ve uygulamaya başlandı. Bu süreci değerlendiren siteler, arama sonuçlarında daha fazla ön plana çıkarak sitelerinin okunurluğunu artırıp okuyucu kitlesini genişletmeyi başardılar.
4. Mobil görünürlüğü dikkate almayıp aman sende ne olur şeklinde düşünenlerin ise okuyucu kitlesinde büyük bir düşüş yaşandı.
5. Ancak! Şu gerçeği unutmamak lazım. Google arama sonuçlarında çıkmak için sadece Mobil uyumluluk yeterli değildir. Web yönetici araçları, Yapılandırılmış veri, veri işaretleme servisi de kullanılarak yazılarınızın doğruluğu, hatalı URL kontrolü gibi bazı işlemlerinde teyit edilmesi gerekir. Web siteniz için Veri işaretlemin nasıl yapılacağını bilmiyorsanız resimli ve video’lu anlatım yapılan makalelerin yer aldığı menü çubuğundaki Veri araçları konularını inceleyerek web sitenizde bazı düzenlemeler yapabilirsiniz.
Blogger şablon Mobil uygulamasında, Hayır seçeneği seçildiğinde blog ana sayfanızın nasıl görüleceği ile ilgili mobil görünüm.
6. Blog’unuzun yerleşim, şablon mobil ayarlarında Evet seçeneğini seçerek PageSpeed Insights Test Aracı ile Mobil ve Masa üstü hızınızı kontrol edebilir Mobil görünümünüzü inceleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler :

Google Arama Sonuçlarında Sosyal Profillerini Göster
Google Arama Sonuçlarında Arama Kutusunu Gösterme

Bu blogdaki popüler yayınlar

Paint Net ile Resim arka plan Görüntüyü Şeffaf Yapma

Paint Net Resim editörü ile, Web sitenize yükleyeceğiniz resmin arka plan görüntüsünü görülmez şeffaf, transparan yaparak kullanabilirsiniz. Site başlık resmi, arka plan resmi, banner, logo, transparan resim ve çeşitli efekt araçlarını Paint.NET ücretsiz resim editörünü kullanarak yapmanız mümkün. Bilgisayarınıza Paint.NET ücretsiz resim editör programını kurmadı iseniz aşağıda verilen bağlantı linki ile programı indirip ücretsiz kullanın. 
Paint.NET resim editör programını zip sıkıştırmasından çıkardıktan sonra kurdugunuzda, program Ingilizce olarak karşınıza çıkacaktır. Diğer zip dosyasını da kurarak Türkçe’e çevrilmiş olarak göreceksiniz. Paint.NET ücretsiz bir program olmasına rağmen çok fazla seçeneği sizlere sunuyor. Resimlerinizi istediğiniz gibi tanzim edebileceğiniz ücretsiz bir resim editörü.

NOT: Programın kurulum ve çalışması için işletim sisteminizde, NET Framework 4.5 yüklü olması gerektiğini unutmayın.

Lisans: Ücretsiz, İşletim Sistemi: Win8/Win7/Vista/WinXP/Win8.1
Kurulu…

Windows İşletim Sistemi 32 Bit ve 64 Bit Arasındaki Fark

Windows İşletim Sistemi kullanan, bilgisayar kullanıcısı 64 bit işletim sistemlerini kullanmayı düşünerek bir çoğu bu sisteme geçmiş, ancak oyun ve performans deneyiminde sıkıntı yaşayarak tekrar 32 bit işletim sisteme geri dönmek durumunda kalmıştır. 32 Bit ve 64 Bit arasındaki sorunlar devam ederken ister istemez insan bu iki sitemi merak etmektedir. Bu iki sitem arasındaki fark, 32 bit ve 64 bit terimleri bir bilgisayarın işlemcisinin (CPU) veri bilgilerini işleme şekilleriyle ilgilidir. Windows’un 32 bit ve 64 bit sürümleri sırasıyla 32 bit ve 64 bit işlemciye sahip bilgisayarlar için tasarlanmıştır. Windows’un 64 bit sürümü 32 bit sürümüne nazaran daha fazla bellek (Ram) kullanımına sebep olur. Bu da performansı olumsuz yönde etkiler. O yüzden bilgisayarınızın performansına göre 32 bit veya 64 bit işletim sistemi seçmenizde fayda vardır. Örneğin, sahip olduğunuz RAM 4 GB ve altındaysa 32 bit sistem kullanmalısınız. Bu değerler üstündeyse 64 bit kullanmanızda bir sakınca yoktur ki…

Windows 10 Denetim Masası Komutlarına Kısa Yoldan Ulaşma

Windows 10 işletim sistemi arama penceresine tıklayarak bulmak istediğiniz komut dosyalarını kısa yoldan bir tıklama ile erişim ve kullanma ile ilgili açıklamalar. Bilgisayarınıza Windows 10 işletim sistemini yeni kurdu iseniz denetim masasını bulmak için zorlanıyor olabilirsiniz. Denetim masasını arama çubuğuna yazarak bulabileceğiniz gibi daha kolay bir şekilde de ulaşmanız mümkündür. Denetim masasında bulunan komut dosyalarına kısa yoldan ulaşmak için ilgili adımları inceleyin.
Windows 10 Denetim masası kısayol komut dosyalarını açma :1. Sol köşede bulunan 4 ad. kareden oluşan Windows 10 İcon’una maus'unuzu getirin ve sağ düğmesine tıklayarak çalıştırın.
2. Karşınıza Windows 10 Denetim masası komut seçenekleri çıkacaktır.
3. Denetim masasında mevcut olan birçok komutları artık bir tıklama ile açıp kullanabilirsiniz.

Paint ile Resim Boyutlandırma Seo

Windows yazılımında bulunan ücretsiz Paint resim proğramı ile blog resimlerini boyutlandır. Her bilgisayarda Windows işletim sistemi yüklü olduğundan windows’un ücretsiz resim proğramı Paint bulunmaktadır. Dinamik blogger yazı çubuğuna resim yazı ekleme , Blogger Favicon’unu kendin tasarla ve Blogger özel tema şablonuna slayt resmi yükleme ile ilgili yazımda ücretsiz resim proğramı Paint kullanımından sizlere bahsetmiştim.Google, Seo (Arama motoru optimizasyonu) sistemine haddinden fazla önem vermektedir.
Çünki Google bu sistem içinde gelişimini devam ettirmektedir.Bizlere düşen en büyük görev, kullanmakta olduğumuz ücretsiz Google ürünü Blogger’u en iyi şekilde optimize ederek hem kendimize hemde Google destek vermektir.Blog’unuzu optimize etmeniz gereken birçok uygulama mevcuttur.Biz bugün yazı içeriklerimize eklediğimiz ve blog hızını etkileyen resimlerin boyutlandırılması konusunu inceleyeceğiz.
Resim uzantıları ve resim boyutlandırılması neden önemlidir?

1. Blog yazı tasarımınında

Facebook Candy Crush Saga Oyunu Çalışmıyor Çözüm

Candy Crush Saga, Facebook oyun platformunda 64 milyon kişinin beğenisini kazanmış ilgi çekici oyunu mutlaka biliyor ve oynuyorsunuzdur. Kişisel olarak oyunları pek sevmesem de aile içerisinde, Facebook oyunları çok sıkça oynanır. Sebeb her nedense 2 gündür Facebook Candy Crush oyunu açılmıyor Adobe Flash Player yüklenmesi gerektiği uyarısı veriyor. Evde mobil olarak açılan Candy Crush oyunu, farklı 2 bilgisayar da denendiğinde çalışmıyordu. IE, Firefox, Google Chrome tüm tarayıcılar da denendi mümkün değil oyunu açamadık.
Tarayıcılar silinip tekrar kuruldu, Adobe Flash Player 12 son sürüm yüklendi hayır oyun açılamıyor ısrarla Flash yüklenmesi gerektiği ekranda yazıyordu. Geliştirici sitesine yardımcı olmaları için yorum ve ileti yazdım. Yardımcı olabileceklerini düşündüm. Yazdığım yoruma verilen cevapta konunun en ilginç tarafıydı. Verilen cevapta dil desteklerinin olmadığı ve forumlara bakmam isteniyordu. Böyle bir cevaba güldüm. Google1998 senesinde arama motorlarına başladığında …