Ana içeriğe atla

Web sitenizdeki Yazıları Google Dizinine Göndermenin Önemi


Web sitenizde yazmış olduğunuz yazıları yayınladıktan hemen sonra Web yönetici araçlarını kullanarak, Google arama sonuçlarında görülebilmesi için Google gibi getir servisini kullanarak yazılarınızı dizine göndermelisiniz. 

Yayınlanmış yazılarınızı Google gibi getirmeden önce izlemeniz gereken önemli adımlar mevcuttur. Web yönetici araçları servisi bu yapılandırma sistemi ile düzenlendiğinden bu sistemin çalışma prensiplerine uymanız gerekekir. 

Tüm yayınladığınız yazılar için aşağıda anlatılan sistematik çalışmayı takip ederek sorunsuz olarak yazılarınızın indexlenip hatasız Google arama sonuçlarında görülmesini sağlamanız mümkün olacaktır.

En çok dikkat etmeniz gereken çalışma sistemi ise, yazılarınızı zaman geçirmeden yayınlanır yayınlanmaz ilk dizine gönderen kişi olmanızdır. Yazınızı zaman geçirmeden ilk gönderen kişi olmak neden önemlidir? 


Birçok yazar yazılarının başkası tarafından alındığını (çalma) arama sonuçlarında kendi web sitesinin görülmesi gerekirken yazılarını alan kişinin görüldüğünden yakınır. 

Bu durumdan dolayıda Google suçlar. İşin aslını dahi aramaz sorgulamaz okumaz. Bir web siteniz varsa önce sizin yapmanız gereken ilk adımlar vardır. 

Siz bu adımları uygulamazsanız sistem sizin için özel olarak çalışmaz. Tıpkı yasalara uymanız gerekliliği gibi Web site kurallarına (yasalarına) uymak zorundasınız. 

Nedir bu uymanız gereken Web site kuralları?

Web yönetici araçlarında dizine yazı göndermek için uyulması gereken işlemler :

1. Web site yazınızı yayınladıktan, sosyal paylaşım sitelerinde paylaşmadan önce Web yönetici araçları giriş yapın.

2. Robot.txt ile getirme test aracını açın. Dizine göndereceğiniz linki test aracına yapıştırıp test edin. Test sonucu olumlu ise yeşil onay işaretini göreceksiniz.

3. Şimdi de Google gibi getir ismine tıklayarak yazı linkinizi yapıştırın ve Google gibi getirin. Link’inizin okunması sonucu Dizine göndermeniz için sizin tıklamanızı bekleyen butonu göreceksiniz. Dizine gönder butonuna tıklayın. Yazınızı ilk yayınlayan ve dizine gönderen siz olduğunuzdan, yazınızı kopyalayan ve sitesinde yayınlayan farklı bir kullanıcı sizin yazınızı dizine gönderse de Google Algoritmaları, iki yazı arasındaki farkı hemen anlar ve arama sonuçlarında ilk sırada çıkmanızı sağlar.

4. Yayınladığınız yazıları, Google, Robot.txt aracını kullanarak test ettiniz, Google gibi getir, ile getirdiniz ancak işimiz bitmedi. 

Yaptığınız tüm işlemlerin kısa sürede işlenmesi için Google bootlarını da davet ederek haber vermeniz gerekmektedir. Bu işlem içinde Site haritası ismine tıklayın sol kısımdaki kutucuğu işaretleyin ve Site haritası gönder butonuna tıklayın. 

Sitenizin işlerlik potansiyeline göre arama bootları kısa süre içinde sitenizi gezerek dizine alacaklardır.

Web site sorunlarınız için, açılır menü çubuğu veya sekmeli gadget içindeki Kategoriler, Web araçları, Seo, Veri araçları isimlerine tıklayarak sorun yaşadığınız aradığınız makalelere ulaşabilirsiniz. Ayrıca, Google Özel Arama penceresinde arama kelimelerinizi yazın, bırakın pencere size gereken önerileri taşısın.

İlgili makaleler :

→ Blogger için tek link ile Tüm Site Haritası gönder

→ Webmasters Veri İşaretleyici Kullanımı Sesli Videolu Anlatım

Bu blogdaki popüler yayınlar

Paint Net ile Resim arka plan Görüntüyü Şeffaf Yapma

Paint Net Resim editörü ile, Web sitenize yükleyeceğiniz resmin arka plan görüntüsünü görülmez şeffaf, transparan yaparak kullanabilirsiniz. Site başlık resmi, arka plan resmi, banner, logo, transparan resim ve çeşitli efekt araçlarını Paint.NET ücretsiz resim editörünü kullanarak yapmanız mümkün. Bilgisayarınıza Paint.NET ücretsiz resim editör programını kurmadı iseniz aşağıda verilen bağlantı linki ile programı indirip ücretsiz kullanın. 
Paint.NET resim editör programını zip sıkıştırmasından çıkardıktan sonra kurdugunuzda, program Ingilizce olarak karşınıza çıkacaktır. Diğer zip dosyasını da kurarak Türkçe’e çevrilmiş olarak göreceksiniz. Paint.NET ücretsiz bir program olmasına rağmen çok fazla seçeneği sizlere sunuyor. Resimlerinizi istediğiniz gibi tanzim edebileceğiniz ücretsiz bir resim editörü.

NOT: Programın kurulum ve çalışması için işletim sisteminizde, NET Framework 4.5 yüklü olması gerektiğini unutmayın.

Lisans: Ücretsiz, İşletim Sistemi: Win8/Win7/Vista/WinXP/Win8.1
Kurulu…

Windows İşletim Sistemi 32 Bit ve 64 Bit Arasındaki Fark

Windows İşletim Sistemi kullanan, bilgisayar kullanıcısı 64 bit işletim sistemlerini kullanmayı düşünerek bir çoğu bu sisteme geçmiş, ancak oyun ve performans deneyiminde sıkıntı yaşayarak tekrar 32 bit işletim sisteme geri dönmek durumunda kalmıştır. 32 Bit ve 64 Bit arasındaki sorunlar devam ederken ister istemez insan bu iki sitemi merak etmektedir. Bu iki sitem arasındaki fark, 32 bit ve 64 bit terimleri bir bilgisayarın işlemcisinin (CPU) veri bilgilerini işleme şekilleriyle ilgilidir. Windows’un 32 bit ve 64 bit sürümleri sırasıyla 32 bit ve 64 bit işlemciye sahip bilgisayarlar için tasarlanmıştır. Windows’un 64 bit sürümü 32 bit sürümüne nazaran daha fazla bellek (Ram) kullanımına sebep olur. Bu da performansı olumsuz yönde etkiler. O yüzden bilgisayarınızın performansına göre 32 bit veya 64 bit işletim sistemi seçmenizde fayda vardır. Örneğin, sahip olduğunuz RAM 4 GB ve altındaysa 32 bit sistem kullanmalısınız. Bu değerler üstündeyse 64 bit kullanmanızda bir sakınca yoktur ki…

Windows 10 Denetim Masası Komutlarına Kısa Yoldan Ulaşma

Windows 10 işletim sistemi arama penceresine tıklayarak bulmak istediğiniz komut dosyalarını kısa yoldan bir tıklama ile erişim ve kullanma ile ilgili açıklamalar. Bilgisayarınıza Windows 10 işletim sistemini yeni kurdu iseniz denetim masasını bulmak için zorlanıyor olabilirsiniz. Denetim masasını arama çubuğuna yazarak bulabileceğiniz gibi daha kolay bir şekilde de ulaşmanız mümkündür. Denetim masasında bulunan komut dosyalarına kısa yoldan ulaşmak için ilgili adımları inceleyin.
Windows 10 Denetim masası kısayol komut dosyalarını açma :1. Sol köşede bulunan 4 ad. kareden oluşan Windows 10 İcon’una maus'unuzu getirin ve sağ düğmesine tıklayarak çalıştırın.
2. Karşınıza Windows 10 Denetim masası komut seçenekleri çıkacaktır.
3. Denetim masasında mevcut olan birçok komutları artık bir tıklama ile açıp kullanabilirsiniz.

Paint ile Resim Boyutlandırma Seo

Windows yazılımında bulunan ücretsiz Paint resim proğramı ile blog resimlerini boyutlandır. Her bilgisayarda Windows işletim sistemi yüklü olduğundan windows’un ücretsiz resim proğramı Paint bulunmaktadır. Dinamik blogger yazı çubuğuna resim yazı ekleme , Blogger Favicon’unu kendin tasarla ve Blogger özel tema şablonuna slayt resmi yükleme ile ilgili yazımda ücretsiz resim proğramı Paint kullanımından sizlere bahsetmiştim.Google, Seo (Arama motoru optimizasyonu) sistemine haddinden fazla önem vermektedir.
Çünki Google bu sistem içinde gelişimini devam ettirmektedir.Bizlere düşen en büyük görev, kullanmakta olduğumuz ücretsiz Google ürünü Blogger’u en iyi şekilde optimize ederek hem kendimize hemde Google destek vermektir.Blog’unuzu optimize etmeniz gereken birçok uygulama mevcuttur.Biz bugün yazı içeriklerimize eklediğimiz ve blog hızını etkileyen resimlerin boyutlandırılması konusunu inceleyeceğiz.
Resim uzantıları ve resim boyutlandırılması neden önemlidir?

1. Blog yazı tasarımınında

Facebook Candy Crush Saga Oyunu Çalışmıyor Çözüm

Candy Crush Saga, Facebook oyun platformunda 64 milyon kişinin beğenisini kazanmış ilgi çekici oyunu mutlaka biliyor ve oynuyorsunuzdur. Kişisel olarak oyunları pek sevmesem de aile içerisinde, Facebook oyunları çok sıkça oynanır. Sebeb her nedense 2 gündür Facebook Candy Crush oyunu açılmıyor Adobe Flash Player yüklenmesi gerektiği uyarısı veriyor. Evde mobil olarak açılan Candy Crush oyunu, farklı 2 bilgisayar da denendiğinde çalışmıyordu. IE, Firefox, Google Chrome tüm tarayıcılar da denendi mümkün değil oyunu açamadık.
Tarayıcılar silinip tekrar kuruldu, Adobe Flash Player 12 son sürüm yüklendi hayır oyun açılamıyor ısrarla Flash yüklenmesi gerektiği ekranda yazıyordu. Geliştirici sitesine yardımcı olmaları için yorum ve ileti yazdım. Yardımcı olabileceklerini düşündüm. Yazdığım yoruma verilen cevapta konunun en ilginç tarafıydı. Verilen cevapta dil desteklerinin olmadığı ve forumlara bakmam isteniyordu. Böyle bir cevaba güldüm. Google1998 senesinde arama motorlarına başladığında …